BUITENLAND. SPORT. De FranschBritsche* samenwerking. Roosevelt maakt zich bezorgd over den toestand in Europa. VAN DE BELGISCHE KUST. ACERDA. Hore Belisha spreekt van vastberadenheid. Reuter meldt uit Londen: De Britsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft gisteravond aan het jaar lij ksche diner van het genootschap Frankrijk-Groot Britannië een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het centrale deel van ons streven is steeds identiek geweest, ofschoon wij dat doel langs verschillende wegen nastreefden. En geland en Frankrijk hebben beide getracht een overheersching van Europa door ge weld te vermijden. Frankrijk ging daarbij te werk met het systeem der bondgenoot schappen. Engeland aan den anderen kant is traditioneel gekant geweest tegen het aanvaarden van verplichtingen. De Fran- sche politiek is gerechtvaardigd door de harde lessen der gebeurtenissen, die ons gedwongen hebben de Fransche vooruit ziendheid te erkennen. Er bestaat waarlijk en werkelijk een Fransch-Britsche politiek, die in gemeenschap van geest wordt geleid. Het is wellicht een kenmerk van de veer kracht onzer democratie, dat wij in staat zijn onze gebruikelijke opvatting zoo door en door aan te passen aan gewijzigde om standigheden. Moge de geheele wereld weten, aldus Hore Belisha verder, dat onze beide landen volkomen den aard der uitdaging begrij pen, die ons wordt geboden en dat zij er het hoofd aan zullen bieden, wanneer dat noodig is, met vastberadenheid. Het zou de meest doodelijke aller dwalingen zijn voor de waarnemers en nog meer van de be langhebbende partijen, wanneer zij verkeer de gevolgtrekkingen zouden maken uit het feit, dat de omstandigheden ons in het de fensief hebben geplaatst. Aangezien wij geen agressieve bedoelingen hebben, kan het initiatief niet in de eerste plaats aan ons zijn. Dat zou voor den oppervlakkigen toeschouwer zwakheid kunnen lijken, ter wijl het op den langen duur een kracht zal zijn. Onze gelijkheid van doelstelling wordt thans gesteund door gelijkheid van politiek, hetgeen aan onze entente een dieper bin dende beteekenis geeft dan ooit te voren. Deze deelgenootschap tusschen Londen en Parijs berust niet op eenigerlei formeele artikelen van een vereeniging. Niet de min ste opmerkelijke trek er van is, dat er geen geschreven tekst bestaat. Het deelgenoot schap is noch zelfzuchtig noch exclusief, doch bereid, zooals wij gezien hebben, om op te treden ten behoeve van anderen, die hun onafhankelijkheid bedreigd zouden kunnen zien. Sprekende over de militaire krachtsin spanning van Engeland, legde Hore Belisha er den nadruk op, dat de keuring der eer ste 50.000 dienstplichtigen aan het licht heeft gebracht, dat ruim 97 geschikt was voor den militairen dienst. Wat zijn dat voor artsen, die ons verval afkondigen*? zoo vroeg spr. De sterkte van het Britsche leger, geregelde en hulptroepen, zal voor het volgende jaar om dezen tijd ruim een millioen manschappen bedragen, welk aan tal voortdurend stijgen zal. Hieruit zal blij ken, hoe goed wij het Fransche standpunt zijn gaan begrijpen. Tenslotte verklaarde Hore Belisha, dat „diep genesteld in de beide volkeren zekere opvattingen leven, die door de generaties zijn overgeleverd en verrijkt, n.l. opvattin gen betreffende gedragsnormen ten aan zien van optreden in het leven, ten aanzien van menschelijke waarden. Wij hebben de overtuiging, dat het een verraad zou be- teekenen, wanneer wij die niet behoedden. Deze opvattingen en de hardnekkigheid waarmede zij vastgehouden zullen worden, vormen een bewapening voor ons, die nog hechter is dan staal. Wij koesteren dezelfde idealen, wij zijn vrienden, wij zijn sterk en wq zullen schouder aan schouder staan." DUITSCHLAND STELT JOODSCHE INGENIEURS AAN. Zij werden in Hongarije uitge schakeld. Joodsche ingenieurs uit Hongarije, die ten gevolge van de Jodenwet aldaar werkloos zijn- geworden, zijn thans naar de Jüdi- sche Welt-Rundschau van 30 Juni j.l. aan Engelsche bladen ontleent in Duitsch- land aangesteld om bij den wegenaanleg, in electrische centrales en in andere in dustrieën hun diensten te verleenen. In Hongarije zoo wordt medegedeeld was bijna de helft der in het particuliere bedrijf werkzame ingenieurs Joodsch, doch door de invoering van de numerus clausus zijn thans vele van deze Joodsche ingenieurs uitgeschakeld. Een der grootste Hongaar - sche fabrieken heeft veertig vacante inge nieursplaatsen, waarvoor zij echter geen enkele sollicitaitie heeft ontvangen. In vele gevallen is het noodzakelijk ge worden, buitenlandsche ingenieurs naar het land te doen komen in plaats van de Jood sche ingenieurs, die als gevolg van de Jo denwet moesten worden ontslagen. Het is echter wel zeer opmerkelijk aldus te recht de Jüdische Welt-Rundschau dat deze in Hongarije op aandrang van Duitschland ontslagen ingenieurs thans in Duitschland zijn aangesteld. VER. STATEN Reuter meldt uit Hydepark: Aan de dag bladcorrespondenten is bekend gemaakt, dat president Roosevelt zich ernstig be zorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa. Ofschoon geen officieele verklaring is uitgegeven, wordt vernomen, dat de president de ontwikkelingen van na bij volgt en talrijke telefonische rapporten heeft ontvangen van het staatsdepartement en zijn diplomatieke adviseurs in Europa. Ook is medegedeeld, dat de president van oordeel is, dat de houding van het Huis van Afgevaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wapens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toenemen. Men verwacht, dat hij in de vandaag te hou den persconferentie zijn standpunt ten aan zien van deze kwestie zal uiteenzetten. (Van onzen eigen correspondent) Edward Peeters. Ook in de Nederlandsche pers heeft het bericht gestaan, dat „den 2den Juli te Brugge in de Staatsnormaalschool een Ed ward Peeters-herdenking gehouden zal worden,". Een der vooraanstaande bladen sprak in haar aankondiging van „den groo- ten Vlaamschen opvoedkundige." Deze herdenking heeft dan Zondag 1.1. plaats gehad. Het woord werd er o.a. ge voerd door Prof. R. Casimir. De vrijmoedigheid om over dien Edward Peeters niet in het bijzonder over de bovenbedoelde bijeenkomst een geheel artikel te schrijven, meen ik te mogen put ten uit twee omstandigheden: ten eerste, dat Peeters aan de kust gewerkt heeft en ook aldaar overleden en begraven is (resp. te Oostende en te Brugge) en ten tweede, dat Peeters tijdens den oorlog in Zeeuwsch- Vlaanderen (Oostburg) heeft gewoond, al daar een (Belgische) school heeft opge richt, zoodat ongetwijfeld de talrijke le zers van dit blad in Zeeuwsch Vlaanderen zich zijner zullen herinneren. Peeters heeft het nooit verder gebracht dan tot onderwijzer, een der vele doodge wone onderwijzers in Oostende. Zich-zelf noemde hij bij voorkeur „simpel school meester'", maar met dat al was hij een baanbreker, een levens-wekker, de grond legger der Vlaamsche opvoedkunde. Voor den oorlog stichtte en leidde hij het In ternationaal Bureau voor Opvoedkunde en was hij hoofdredakteur van het interna tionaal veel-talig tijdschrift „Minerva." Eerst na den oorlog heeft hij zijn groo- te beteekenis voor zijn eigen Vlaanderen gekregen. Dat zal wel mede in verband staan met de heropleving der Vlaamsche beweging op elk gebied, die ook hem heeft aangegrepen en den diepen kultureelen en geestelijken nood der Vlamingen, waar voor ook zijn oogen, gelijk bij zooveel an deren toentertijd, opengingen. En heirmede is tegelijk aangeduid een der redenen waarom Edward Peeters zijn leven lang niet verder gekomen is in Bel gië dan tot gewoon onderwijzer. Zelfs schoolhoofd of school-opziener is hij niet kunnen worden! Zijn geheele na-oorlog- sche optreden, zijn werken en streven stond in den dienst der volksontwikkeling. Maar hij was: Vlaming! Hij stichtte (en dat in een tijd, dat er in Vlaanderen op opvoedkundig gebied geen sprankje van leven te bespeuren nog viel, dat de school gebouwen op vele plaatsen niet veel meer waren dan beestenstallen, dat het onder wijzend personeel voor een groot deel be stond uit ongeletterde, onbekwame, dia lect-sprekende (dat laatste treft men nu nog allerwege, zelf in een zoo bij uitstek Vlaamsche groote stad als Antwerpen, aan) en zich-zelf sterk overschattende menschen „Het Schoolblad voor Vlaan deren"', daarna de „Opvoedkundige bibli otheek", waarin hij tal van studies van zijn hand deed verschijnen, hij gaf den stoot aan de oprichting der V.O.V. (Vlaam sche Opvoedkundige Vereeniging), hij was de stuwkracht der allerwege opkomende en groeiende opvoedkundige beweging. Dat was in de oogen der Brusselsche re geerders misschien heel mooi (of mis schien niet mooi!) en heel lofwaardg (of niet lofwaardig!) en heel verdienstelijk (of niet verdienstelijk), maar in elk geval: hij was een Vlaming! En dat was erg, te erg om zoo iemand te bevorderen. As de, lezer denkt, dat dit toch wel over dreven zal zijn, moge het volgende hem een voorbeeld zijn van de toen heerschen- de toestanden: Bij de voorbereiding voor de oprichting van „Het Schoolblad voor Vlaanderen" schreef de uitgever hem, om advies te vragen inzake den te kiezen titel. Peeters antwoordde daarop: neem tot titel „Het Vlaasche Schoolblad". De uitgever schreef terug: ik voel meer voor den naam „Schoolblad voor Vlaanderen!". „Ja", antwoordde Peeters, „ik ook, maar durft gij dat aan?" De naam Vlaanderen gebruiken stond toentertijd gelijk met mislukking, ver dacht worden, ongeschikt geacht voor be noeming tot eenig ambt en voor bevor dering ganschelijk ongewenscht. Gij, die dit woord gebruikt, laat alle hoop nu va ren. Er is nog een andere reden, waarom Peeters het (niet verder gebracht 'heeft dan tot „simpel schoolmeester". Wil men hooger op in de wereld, dan moet men vaak er niet tegen opzien zijn ellebogen te gebruiken, en Peeters had een hekel aan ellebogen. Het was hem niet om eigen eer en roem te doen. Misschien, dat hij niet geheel vrij was, van de hoogmoed der nederigheid. Dat hij wel eens te veel den nadruk legde op z'n maatschappelijke on beduidendheid. Maar als dat waar mocht zijn, een feit is het toch zeker, dat hij tal rijke „leerlingen" op den voorgrond ge schoven heeft en zelf in de schaduw bleef. Ieder, die in enig opzicht in de Vlaam sche heropbeuring een rol heeft gespeeld of speelt, moet tot zijn diepe teleurstel ling en ontmoediging telkens vaststellen, dat hij vast gaat loopen in de zware, dik ke, bijna niet in beweging te krijgen Vlaamsche apathie. De menschen zijn haast niet mee te krijgen; honderd jaren van onderdrukking en achteruitzetting heeft hen een onbekwaamheids-gevoel ge geven. Minderwaardigheidscomplex, noemt men dat tegenwoordig. Dat heeft ook Peeters ondervonden en mogen anderen bij zulke ondervindingen dan hun poging hebben opgegeven, hij niet alzoo. Hij liet zich niet ontmoedigen, zette door en ver heugde zich er in als hij anderen meest jonge menschen uit hun slaap tot leven gewekt had, of tot iets gebracht had. „De bezieler" noemde prof. Casimir hem, „Levenswekker" hoofdinspecteur Strau- wen. Verscheidene tegenwoordige school hoofden, schoolopzieners, professoren, schrijvers, een conservator van het Ant- werpsche Schoolmuseum hebben aan Pee; ters hun benoeming of bevordering zij het indirect, door hen zelfvertrouwen te geven te danken. „Een merkwaardig, hoogst verdienste lijk man, een groot paedagoog, een voor treffelijk mensch en een vroom Chris ten,", aldus getuigt dr. J. H. Gunning van KORFBAL. Doordat geen rekening gehouden was met den verleden week te Goes gespeelden wedstrijd Togo-Zeelandia, die eindigde met 07, is er een fout geslopen in het Maan dag gepubliceerde standenlijstje van afd. I. Voor Zeelandia moet dit luiden, 6 ge speeld, 6 gewonnen, 0 gelijk, 0 verloren, 306 coals en 12 punten. Voor Togo resp. 6, 1, 0, 5, 625 en 2. SCHAKEN. NederlandLetland. Op 25 en 26 Juli zal te Rotterdam een teamwedstrijd plaats vinden tusschen Ne derland en Letland. De Letlandsche ploeg voor het F.I.D.E.-tournooi bevindt zich op de doorrreis naar Buenos Aires en vertrekt 27 Juli vanAntwerpen. Beide teams zullen uit vijf spelers bestaan. BILJARTEN. Lagache Europeesch kampioen driebanden Het Europeesch kampioenschap drieban den, dat gespeeld werd te Angoulème, is gewonnen door den Franschman Lagache, dte in de laatste en beslissende partij Pver onzen landgenoot Aifie Bos zege vierde. Lagache heeft tijdens dit tournooi twee Europeesphe record's verbeterd,, nl. het algemeen gemiddelde na 7 partijen met 0,833 en na 8 partijen met 0,804. De records stonden beiden op zijn naam met respectievelijk 0,828 en 0,783 en wer den tijdens de wereldkampioenschappen te Buenos Aires in September 1938 gevestigd. De eindstand van het tournooi om het Europeesch kampioenschap driebanden 1939 luidt: pnt. alg. gem. hs. 1 Lagache (Fr.) 16 0.804 7 2 Bos (Ned.) 14 0,714 7 3 Ferraz (Port) 10 0,574 8 4 Sengers (Ned.) 8 0,600 8 5 Lacroix (Fr.) 6 0,582 3 6 Puigvert (Sp.) 6 0,573 5 7 Verbist (Belg) 6 0,543 6 8 Vingerhoedt (Belg) 4 0,590 9 9 Hazard (Fr.) 2 0,501 6 POSTDUIVEN. De duiven vereeniging „Hoop" te Bier vliet hield de volgende wedvluchten met postduiven. Wedstrijd op Bréteuil met 37 oude duiven. Pr. de Vos le pr., I. v. d. Linde 2e pr., A. Jansen 3e en 6e pr., A. Vervaet 4e, 5e, 9e pr. en overduif; E. Bracke 7e pr., Th. de Boe- vere 8e pr., P. de Wever 10e, 11e en 13e pr., A. Naeye 12e pr. Wedvlucht op Mouscron met 35 jonge duiven. A. Jansen le, 4e, 8e en lie pr., H. de Ruijsscher 2e pr., P. de Wever 3e, 6e, 12e pr. en overduif, A. Naeye 5e, 7e en 10e pr., E. Bracke 9e pr. Wedstrijd op Bréteuil met 21 duiven. I. v. d. Linde le pr., Pr. de Vos 2e pr., A. Vervaet 3e en 4e pr.v I. Versluijs 5e en 7e pr., P. de Wever 6e pr., P. du Puij le over duif. LANDBOUW. Geitenkeuring. GAPINGE. Dinsdag werd alhier de jaar- lijksche geitenkeuring van de afd. Gapin- ge van de Prov.' Vereen, tot verbetering van het geitenras in Zeeland gehouden. In totaal werden 39 stuks geiten aange voerd. Als keurmeesters fungeerden de heeren Sytema uit Middelburg en Ver- sluijs uit Serooskerke (W.) Het oordeel van de keurmeesters over de aangevoerde dieren was zeer gunstig, de aangevoerde geiten waren van goede kwaliteit en de geitenstand te Gapinge kon goed genoemd worden. De uitslag van de keuring was als volgt: Lammers: aangevoerd 15 stuks: le pr- A. Looise, 2e H. Lurtwieler, 3e A. Ver sluis Pzn., 4e W. van Tatenhove. Eenjarige geiten: aangevoerd 11 stuks, le pr. I. Mersie, 2e A. Versluijs Pzn., 3e C. P. de Rijcke, 4e C. P. Bosselaar. Tweejarige geiten: aangevoerd 4 stuks. -Ie pr. M. Hoogerheijde, 2e M. Goedbloed, 3e C. Dingemanse Jzn., 4e L. Wondergem. Ouden geiten: aangevoerd 9 stuks, le pr. A. Versluijs Pzn., 2e Js. S. Meijers, 3e P. Dingemanse, 4e C. Bosselaar, 5e P. Goedbloed. Stamboek geiten: le pr. A. P. Pouwer, 2e H. Luitwieler. hem. (Peeters was r. katholiek, ofschoon in de oogen der fanatieke roomschen te „breed!'). Toen deze opvoedkundige 50 jaar werd, is er van „Het Schoolblad voor Vlaande ren", buiten den jubilaris om, een feest nummer verschenen, waarin een dertigtal geleerden uit alle landen van hun groote waardeering voor hem getuigden, o.a. uit Nederland: dr. H. G. Hamaker, dr. J. H. Gunning, Ida Heyermans en Felix Ortt. Joh. D(emaeght), die tijdens den oorlog in Middelburg woonde, schreef in het Brusselsche blad „Hef Laatste Nieuws" o.m.: „Onvermoeibaar arbeidt hp voort aan de taak, die hij zich tot levensdoel gesteld heeft: de verbetering van ons on derwijs. Ons onderwijs is zeer ziek. On- noozele regelen theorie, schoolvosserige praterlji, tijdverknoeierij aan honderd domme 'liefhebberijtjes, zand-in-de-oogen- gooierij, examenplaag, verdrukking van den geest en het lichaam der kinderen, stichting van wanbegrippen, kwade lessen gegeven door slecht-yoorbereide leer krachten, verkeerde opvattingen en daarboven verbastering der Vlaamsche jeugd. Peeters werk daartegen in, wat een baat voor het land, wat een prachtig her stel tegen de inzinking in van het ver standelijke, zedelijke en lichamelijke peil onzer jeugd." Wegens geknakte gezondheid nam Pee ters ontslag als onderwijzer en ging hij te Brugge (St. Andries) wonen, waar hij in 1938 overleed. Op zpn graf werd Zondag een gedenkteeken onthuld. Cust Waghter. RECHTSZAKEN. In beschonken toestand vier menschen doodgereden. Een jaar gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëischt. Hoewel er in de laatste weken tal van ernstige verkeersongelukken zijn geschied, waarbij vele dooden zijn gevallen behoort het verkeersdrama te Lonneker, waarbij onlangs vier slachtoffers waren te be treuren, wel tot de ergste categorie, voor al omdat hier eigenlijk minder van onge luk dan van autobanditisme moet worden gesproken. De chauffeur nl., die de vier menschenlevens vernietigde, de 35-jarige C. Sm. te Enschede, was op Hemelvaarts dag jl. den geheelen dag uit geweest en hij had daarbij vele glazen bier en ande ren aleoholhoudenden drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Winterswijk „plezierritjes" ging maken. Hoewel hij in Oldenzaal nog gewaarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het stuur plaats en in razende snelheid ging het naar Ensche de. Onderweg, in het voormalige dorp Lonneker, heef hij twee meisjes aange reden, de 12-jarige A. Smink en de 14- jarige Chr! Smit, benevensj het' dr'ie maanden oude broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. Alle vier kwamen om het leven. Gister reeds moest Sm. zich wegens het veroorzaken van dood door schuld verant woorden voor de Almelosche rechtbank, waarbij uiteraard een verzwarende om standigheid was, dat hij zooveel drank tot zich had genomen terwijl er tevens in de dagvaarding aan werd herinnerd, dat hij ruim een jaar geleden veroordeeld werd wegens een overtreding van het motor- en rijwielreglement. Verdachte was verschenen en werd ver hoord door den president, mr. A. C. Leendertz, die den Hemelvaartsdag den zwarten dag in het leven van den chauf feur noemde. Hij was ondanks het feit, dat hij zijn vrouw beloofd had in den middag thuis te komen, den geheelen dag in café's geweest. Verdachte zeide, dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den sla gersknecht W. President: „Maar U bent, toch geen krnd. U bent toch vrijwillig meegegaan." De president ging dan den' gang van zaken met verdachte na, doch deze wist zich zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren. Hij had verscheidene café's bezocht en op den terugweg van Olden zaal naar Enschede was het zoo wazig om hem heen geweest, dat zijn herinne ring hem volkomen in den steek liet. Mr Leendertz wees den verdachte er op, dat hij onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vond hij het niet in de haak, dat de ver dachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten. Deze leemte in de wet zal echter ter spoedig aangevuld wor den. Requisitoir. De officier van justitie, mr. S. J. v/ö Hoeven, hield zijn requisitoir, waarin hij fel te keer ging tegen het gebruik van alcohol door auomobilisten. Een gelukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alhohol-verbod voor automobilisten is het eenige middel om ont zag g e 1 ij k veel leed te be sparen. „Mijn geduld is uit", aldus spr. „met deze categorie personen, die ik niet aarzel autoban dieten te noeme n."' Spr. zal in het vervolg de hoogst mogelijke straf eischen tegen chauffeurs, die onder in vloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschappij te verwijderen. In dit geval eischte hij één jaar gevange nisstraf en wee jaar ontzegging der be voegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdachte, die geen verdediger had, had hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. TEGENSLAG MAAKTE VAN GROEN- TENBOER EEN INBREKER. Vijftien inbraken in twee weken. De maand Maart is voor den 25-jarigen groentenhandelaar D. K. te Den Haag een ongeluksmaand geweest. Zijn voorraad groenten ging geheel verloren ten gevolge van de vorst en de wanhoop bracht hem in een roesstemming, waarin hij tal van inbraken heeft gepleegd. Veertien dagen ongeveer ging hij avond na avond, nacht na nacht uit, liep een tuin binnen, ging het huis in, nam wat weg, wanneer hij er in slaagde binnen te komen en zoo niet, dan ging hij weer verder tot hij een wo ning vond, waar het hem wel gelukte. Zoo pleegde hij niet minder dan acht inbraken, terwijl het in zeven gevallen bij pogingen bleef. Geld, sieraden, tafelzilver, gebruiks voorwerpen, alles, wat hij vond, nam hij mee. Zoo werd hij in den nacht van 24 op 25 Maart gearresteerd bij een poging tot in braak in de Kwarte'llaan. Hij bekende on middellijk, bekende dadelijk ook al de an dere inbraken, welke hij had gepleegd. Toen de politie huiszoeking ging doen, vond zij alle gestolen voorwerpen nog aanwezig, zelfs het geld was er bijna nog geheel. Gister moest K. voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terechtstaan. Niet minder dan zestien getuigen kwamen ver klaren, dat er op een avond in Maart in hun of haar woning was ingebroken. Een geval ontkende verdachte en dat trok de officier dan ook in. Een reclasseeringsrapport over verdach te uitgebracht, luidde gunstig. Het was de allereerste keer, dat de man zich aan een strafbaar feit schuldig ge maakt heeft. Niettemin vond de officier van justitie dat hij geen gedeeltelijk voorwaardelijke straf kon eischen. Dan zou hij niet boven het maximum van een jaar kunnen gaan en dat achtte spr. te weinig voor deze reeks inbraken. De eisch luidde ten slotte een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Herbert' A. Polak, wees er allereerst op, dat de aangebrachte schade niet zoo groot is geweest. Dikwijls wordt er bij één inbraak meer gestolen, dan verdachte bij zijn acht inbraken heeft buitgemaakt. Bovendien is alles en zelf ook vrijwel het geld terug gevonden. Ver dachte heeft werkelijk berouw van zijn daden, die hij in een depressie heeft be-' gaan en pleiter drong met klem op een clemente straf aan. Uitspraak 18 Juli. DE BURGERWACHT TE HEEMSTEDE VAN HAAR RECHTEN VERVALLEN VERKLAARD. De Haarlemsche rechtbank heeft gis ter de vereeniging Heemsteedsche Bur gerwacht van haar rechten vervallen ver klaard, omdat zij afgeweken was van haar statuten. Tevens is aan de vereeniging de bevoegdheid ontnomen om burgerlijke handelingen te verrichten. De moeilijkheden van de Heemsteed sche burgerwacht dateeren reeds van eenige jaren geleden, toen tusschen de leden en den voorzitter oneenigheid ont stond. In een bestuursvergadering besloot men den voorzitter te royeeren, doch dit besluit bleek later geen rechtsgeldigheid te bezitten. De voorzitter keerde terug en royeerde nu op zijn beurt een aantal le den. Intusschen had de vereeniging door het gebeurde het vertrouwen van den burgemeester verloren. Het bleek echter niet mogelijk om door intrekking van de gemeentelijke subsidie de vereeniging te likwideeren. De burgemeester trok daar op in overleg met de regeering, de ver klaring in, waarin is vastgelegd, dat de burgerwacht zoo noodig zal worden opge roepen ter handhaving van het gezag;*' Hoewel de burgerwacht hierdoor wettelijk geen burgerwacht meer was, en al haar rechten, zooals o.a. het dragen van wape nen, had verloren, bleef zij voortbestaan als koninkl.k goedgekeurde vereeniging. De rechtbank heeft thans aan dezen zonderlingen toestand een einde gemaak. Er zal nu een nieuwe burgerwacht in Heemstede worden opgericht. RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 6 JULI. HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M. AVRO-Uitzending. 8,00 Gram. (ca. 8,15 Ber.) 10,00 Morgen wijding. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Orgelconc. 11,00 Voor de vrouw. 11,10 Declamatie. 11,30 Omroepork. 12,10 Gram. (ca. 12,15 Ber,.) 12,30 Ensemble Alfredo Spezialetti. 1,10 Orgelspel. 1,30 Verv. conc. 2,00 Piano. 2,25. AVRO-Amuse- ork. en declamatie. 4,00 Voor zieken en thuiszittenden.. 4,30 AVRO-Musette-ensem- ble en soliste (opn.) 5,00 Jeugdhalfuur. 5,30 Dansmuziek (gr. pl.) 5,45 Twilight Se renades. 6,28 Ber. 6,30 Sportpraatje. 7,00 Cabaret. 7,40 Causerie. 8,00 Ber. ANP, ra diojournaal. 8,20 Omroepork. en soliste. 9,05 Reportage. 9,35 Variété (gr. pl.) 10,30 AVRO-Dance-Band. 11,00 Ber. ANP. Hier na: Francis Keth's Ensemble. 11,4012,00 Orgelspel. HILVERSUM H 301,5 M. 8,00—9,15 KRO. 10.00 NCRV. 11,00 KRO. 2,00—12,00 NCRV. 8,00—9,15 Gram. (Om 8,15 Ber.) 10,00 Gram. 10,15 Morgendienst. 10,45 Gram. 11,30 Godsdienstig halfuur. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 KRO-orkest. (1,00— I,15 Gram.) 2,00 Handwerkcursus. 3,00 Viool en gram. 3,45 Bijbellezing. 4,45 Gram. 5,00 Handenarbeid voor de jeugd. 5,30 Gram. 6,00 Orgelspel (ca. 6,30 Ber. 7,00 Ber. 7,15 Boekbespr. 7,45—7,55 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8.15 Orgelconc. 9,00 De clamatie. 9,30 Hollandsch Kamermuziek- Ensemble. (10,00—10,30 Ber. ANP, actueel halfuur en 10,45—11,00 Gymnastiekles). II,30 Gram. 11,50—12,00 Schriftlezing., DROITWICH 1500 M. 11,50 Orgelspel. 12,20 .Reportage. 12,55 Howells' Band. I,35 Rep. 1,55 Northern Ireland Zangers. 2,20 Repi 4,50 Silvester's dansork. 5,20 Rep. 5,30 Gram. 6,05 Rep. 6,20 Ber. 6,50 Landbouwcauserieën. 7,20 Zang. 7,35 Cau serie. 7,50 Zang met harp, fluit en viool- begeL 8,20 Gevar. progr. 9,20 Ber. 9,50 Viool en piano. 10,20 Kerkdienst. 10,40 Evan's dansork. en solisten. 11,20 Merrin's Commanders. 11,50 Declamatie. 12,15 12,20 Ber. RADIO PARIS 1648 M, 12,30 Zang. 1,25 Pascal-ork. 2,35 Zang met vedelbegel. 4,35 Piano. 4,50 Zang. 5,25 Koor Chapelle des Croisés, 6,05 Radiotooneel. 7,20 Ellis-ork. 8,5012,05 Opera-uitz. KEULEN 456 M. 6,50 Gram. 7,35 Dres- dener Klein-ork. 8,50 Ork. 10,2010,50 Volksliederenconc. 12,20 Dansork. 1,35 Uit Turijn: Eiar-strijkork. en pianoduo. 2,30 —3,20 Pop. conc. 4,20 Amusements-ork. 5,20—5,50 Gram. 6,40 Cembalo. 8,30 Hans Bund's ork. 11,00—12,20 Kleinork. en so listen, BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,50 Dansork. 1,50 —2,20, 5,20, 6,50 en 7,20 Gram. 8,20 Dans ork. en gram. 9,20 Ork. en gram. 10,30— II,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 Radio-ork. 1,50 —2,20, 6,35 en 7,35 Gram. 8,20 Radio-ork. "10,30—11,20 Gram. DEÜTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,20 Uit Praag: Opera „Don Giovanni»" (opn.) 10,30 Ber. 10,55 Gram. 11,05 Ber. 11,20— 12,20 Nedersaksen-ork. MIDDELBURG. WO 5 Jul. Abonnementscona Middelb. Mu ziekkorps; Tuin St. Joris 20.15 h. WO 5 Jul. Openluchtsamenk. Evang. Com missie spr. dr. N. J. Hommes en cand. F. Pijlman van Vliss.; Green- markt 20.00 h. DO 6 Jul. Herdenkingsav. o.l. Kommandant en Mevr. B. Vlas, Leger des Heils; Concertz. 20.00 h. DO 6 Jul. Conc. Arbeiders Muz. Vereen. „Excelsior/';, Molenwater 20.00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, M'burg VR 30 Jun.DO 6 Jol.: „De vrouw met den blauwvos" en „Mademoiselle Doeteur", 20.00 h CITY, Middelburg VR 30 Jun.—DO 6 Jul.: „De Kleine Lord" en „De reddende Engel", 20.00 h. ALGEMEEN. WO 5 Jul. Concert „Ons Genoegen" te Vliss. Boulev. Evertsen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6