Bestrijding der tuberculose door opsporing van besmettingshaarden. BUITENLAND. ra 4v |Jan Dwarskieker «PÏÏz'n praotstoel. Het doel van het Centraal Bureau voor keuringen op medisch en hygiënisch gebied. BELGI& ENGELAND Statenoverzicht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSeH-VLAANDEREN O.D. LEGER EN VLOOT. ITALIË. HONGARIJE. PALESTINA. Klaarblijkelijk is men het echter niet DE SLACHTOFFERS DER TERREUR. eens kunnen worden over den persoon, In het afgeloopen halfjaar 643 die dezen „c.h.-zetel" moest bezetten, want LANDBOUW. umw berichte* K0RTGENE In samenwerking met de departementen van sociale zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van justitie, alsmede een reeks van landelijke instellingen en or ganisaties, is onlangs het Centraal Bureau voor Keuringen op medisch-hygienisch Ge bied in het leven geroepen. Doel en werking van deze stichting, wel ke onder presidium staat van dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de volks- gjezondheid, zijn op een persconferentie door dr. Van den Berg en door den direc teur van het centraal bureau, den arts R. N. M. Eykel, oud-geneeskundig hoofd-inspec- teur van de volksgezondheid, uiteengezet. Zij zal zich voorloopig bepalen tot mas sa-keuringen in verband met de tuberculo- se-bestrijding. Voor een zeer belangrijk deel is het in derdaad te danken aan het voortreffelijke werk, door de consultatiebureaux verricht, dat de sterfte aan tuberculose in ons land zoo bijzonder laag is. Zelfs in deze tijden van economische moeilijkheden houdt de daling van het sterftecijfer altijd nog aan. In 1937 was de sterfte per 10.000 inwoners: 4.79, in 1938: 4.55. Ook in 1939 ziet men, dat in de maanden, Waarvan de sterfte bekend is, deze weder lager is dan in de overeen komstige maanden van- het jaar 1938. De consultatiebureaux hebben dan ook terecht het volle vertrouwen van de be volking. Jaarlijks bezoeken duizenden per sonen, die werkelijk tuberculose hebben of die meenen aan die ziekte te lijden, deze bureaux. Niet alleen, dat al deze personen daar nauwkeurig worden onderzocht, maar men tracht ook de besmettingsbronnen op te sporen. Naast de besmettingsbronnen, die in contact zijn geweest met een op het bureau bekende patiënt, blijven er echter in onze samenleving nog talrijke besmettings bronnen onbekend. De betrokkenen blijven zeer vaak hun gewone werk verrichten, omdat zij zich niet ziek genoeg gevoelen om zich onder behandeling te stellen. Deze besmettingsbronnen, lijders aan open long- tuberculose, zijn feitelijk voor de versprei ding der ziekte het meest gevaarlijk, om dat zij vaak onbekend zijn met den ernst van hun lijden en zij dus ook niet de noodi- ge maatregelen kunnen nemen om besmet ting van anderen te voorkomen. De hl«? laatstelijk bedoelde lijders aan open longtuberculose kunnen alleen gevon den worden door het systematisch onder zoek door middel van röntgendoorlichting van groote groepen van de bevolking. Vooral moet hier worden gedacht aan per sonen, die in nauw contact met anderen samenleven en samenwerken, zooals in fa brieken, werkplaatsen, kantoren, winkels, enz., maar ook in gestichten, scholen, wees huizen e.d. Evenmin mag een dergelijk on derzoek worden verwaarloosd, wanneer het geldt personen, die met zeer jonge kinderen in aanraking komen, zooals bakers, kraam verzorgsters, vroedvrouwen, kinderver pleegsters, enz. Het keuren van groote groepen van per sonen is niet iets van den allerlaatsten tijd, reeds geruimen tijd wordt het in binnen- en buitenland toegepast. In het algemeen komen de uitkomsten wat betreft het vin den van open longtuberculose vrijwel op hetzelfde neer. Men vindt ongeveer 5 pro mille lijders aan open longtuberculose, ook En zoo bestaet dan noe toch werentig 't Leger des Heils a fuuftig jaer in Middel- EEN BRIEF AAN HET TSJECHOSLOVAAKSCHE VOLK. Gelooft niet. Havas meldt uit New York: Janeneck, de commissaris van Tsjechoslo-I burg. Wae bluutf den tied? 'k Las, dat 't in bij personen, die reeds eerder waren ge-1 va^Üe °P de tentoonstelling te New York I den beginne mi wantrouwen angekeke keurd, maar bij wie de longen niet rönt-1 heeft den inhoud medegedeeld van een I wier. Was 't dat mer alleênig geweest. Neê, genologisch waren onderzocht. I schrijven, dat als, kettingbrief in Tsjecho-1 dae was ook groote vieandigeid. Die wier In Nederland zijn, ingevolge de wet van I slovakije circuleert. I openbaer deu schimpen en schelden, deu 't 7 December 1934 ongeveer 64000 personen,! Hierin staat o.m.: „Gelooft in het wettig I ziengen van misselijke liedjes op de wieze verbonden aan de verschillende inrichtin-1 recht op een vrij leven van het duizend-1 van ulder mooie vaesjes, deu 't ingooien gen van onderwijs op deze wijze onder-1 iarige acllt millioen zielen tellende volk, van de ruten van ulder kerkje en nog a vee zocht en onder hen zijn 324 lijders aan open I da* de Tsjechoslovaaksche natie he_ I meer. Mè z' volg'ouwe en ze staen d'er longtuberculose gevonden. I hoort. Gelooft niet, dat wij duizend jaar in I toet op den dag van vandaege, mè noe in De consultatiebureaux zijn echter krach-1 Duitschland hebben gewoond, want dat is I aehtienge bie errem en riek, bie éénvoudi- tens hun opzet niet de aangewezen licha-1 eer* leugen. Gelooft niet, dat wij door del ge zjeien en bie degene, die in oög'eid ge- men om deze keuringen te verrichten. Zij I res*: Y?h ue wereld in den steek zijn gela- I zete bin. Wie ao 't vö fuuftig jaer kunne zijn het vertrouwensinstituut van het pu-I Neemt niet aan Duitsche feesten deel. I dienke. En noe mag 't Leger ier in Middel bliek en zijn als het ware te beschouwen I Y.er!=fvee™g millioen kronen, I burg nie de beteêkenisse g'aod zoóas in als een verlengstuk van den huisarts. Op del ^le het Tsjechische volk in het zweet zijnsbutelande en ook in ienkelde plaesen van consultatiebureaux geschiedt het onderzoek aanschijns "ad opgespaard, door de Duit-1 ons iand( toch waere d'er ook ier, die deu op verzoek van den patiënt en wordt het resultaat ervan niet aan derden medege deeld. En hier ligt het groote verschil: keurin gen door het centraal bureau geschieden in opdracht van derden al behoeft niemand sehe legers gestolen zijn" TEKORT AAN KOPEREN MUNT IN CHINA. d' éénvoudige evangeliepredekienge op ul der zondigen weg toe staen gekomme bin Wa za d'er in d' arten van die menschen en tT ulder fermielje in deze daegen 'n dank- Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: baereid en 'n blieschap weze. En noe mag Chineesche postzegels worden hier als >t ook waer weze, dat 't maeschappelijk tegen zijn wil onderzocht te worden en ruilmiddel gebruikt wegens een tekort aan werk van 't Leger in Middelburg nie dien het resultaat van het onderzoek wordt, be-1 koperen munten welke plotseling buiten- omvang gekregen eit as op andere plekken, halve aan den betrokkene ook aan deze gewoon schaarsch zijn geworden. Volgens >t Was, omdat 't ier ook nie zö noodig was. derden medegedeeld. Chineesche financieele kringen moet het Mè g'Ioof mè, dat er in dezen ook vee ge- De stichting: „Centraal Bureau voor tekort worden toegeschreven aan de poli- daen is, a wier 't nie an de groöte klokke Keuringen op medisch-hygienisch gebied", Hek der Japansche autoriteiten in de be-1 g'ange, wan dè stae vast, die van 't Leger zal zich, in tegenstelling met de consultatie-1 zette gebieden, die de Chineezen dwingen eb 'n Kristengeloof en geen kistegeloof. bureaux, dan ook uitsluitend met keuringen I bun koperen munten af te staan in ruil Kiek, 't is bie mien zoö, da 'k, as 'k Matth. bezig houden. Het dagelijksch bestuur I voor de biljetten van de Hua-Hsing-Han- I 25 van vaes 34 toet en mit 40 leze, moe wordt gevormd door: dr. C. van den Berg, delsbank, de nieuwe onder Japansche hoede dienke an 't Leger in 't allegemeên, mer directeur-generaal van de volksgezondheid, I Staande bankinstelling in Sjanghai. Alle ook an dat van Middelburg in 't biezonder. namens den minister van sociale zaken, aldus verkregen munten, zoo wordt gezegd, 'k Wil nie bitter oöre tegen over" aol de- voorzitter; dr. L. C. Kersbergen, namens de worden terstond naar Japan verscheept. gene, die vee over 't Leger af te langen Nederlandsche Centrale Vereenlging tot Thans wordt gemeld, dat de Chineesche aode, vee liever fieleseteer 'k 't Leger te Bestrijding der Tuberculose; dr. C. H. A. I regeering biljetten voor circulatie in Sjang- Middelburg en ook de Middelburgers mit 't T. Fehmers, namens de Nederlandsche hai mag drukken, teneinde het smokkelen gezegende werk, dat deur officieren en sol- Maatschappij tot Bevordering der Genees-1 in koper te verhinderen. daeten is toe stand gebrocht, kunst; mr. B. C. Slotemaker, namens het Het totale bedrag aan z.g. oorlogsobli- I 'k Eb 'n êel ouwerwesschen boek en die Verbond van Nederlandsche Werkgevers en gatiën, welke de Japansche regeering se-1 êet: „Schat der Gezondheid". In dien boek 'F. S. Noordhoff, namens het Nederlandsch dert het uitbreken der vijandelijkheden in staet: „maer de slaepkamer dient van al- Verbond van Vakvereenigingen. Toege- China heeft uitgegeven (Juli 1937) wordt le damp, stanck, en vuyligheyt gesuyvert voegd als secretaris is mr. B. Slingenberg. geraamd op ruim 6 milliard yen. De waar- gehouden te werden". Bè noe, die wieseid Tot directeur van het bureau is, zooals de aan oorlogsobligatiën, welke in het hui- I van 't jaer 1600 zoövee ken' in 1939 aol de hierboven reeds werd medegedeeld be- dige financieele jaar (eindigende 31 Maart gemeênteraestleen van Ooskappel nog nie, noemd de oud-hoofdinspecteur van de 1940) nog moeten worden uitgegeven, I wan dae vinde d'er ienkelde toch nie zö volksgezondheid, arts R. N. M. Eijkel. Het wordt geraamd op 4% milliard yen. bureau is gevestigd te 's-Gravenhage, Van DRAMA Alkemadelaan 700. Aan het bureau worden specialisten-tuberculoseartsen verbonden. De werking van het bureau is als volgt: Wanneer een keuring wordt aange vraagd geschiedt deze, indien grootere groepen worden onderzocht, op de plaats, waar deze werken of verblijven. De keu rende tuberculose-arts gaat met het door lichtingsapparaat daarheen. Per dag kan hij ongeveer 60 personen onderzoeken. De twijfelachtige gevallen worden door hem op het consultatiebureau in overleg met den daar werkenden arts onderzocht. Alvorens echter tot keuring wordt overgegaan, infor meert het Centrale Bureau, indien althans het onderzoek arbeiders betreft, of, wan neer een lijder gevonden wordt, die behan deling noodig heeft, voldoende maatrege- êel erg, da z' in 'n bedompte bèstee slaepe. Da 's vanself 's winters 't ongezonste, wan dan bluuft, as 't vee koud is, de deure van den uze bienae 'n êelen aevend potdicht, de pot van de kachel stae roöd en de vaoder róókt z'n puupje van toe mè, joengers. Noe zü d'er meschien wè zeie, dè vroeger de menschen oud konden oöre en toch aol- tied in bèsteen sliepe. 't Is waer, mè die zae- te 's wintersaevens bie 't aerdvier en g'Ioof mè, dat deu de groote open schouwe aol de vule lucht wè nae buten trok en deu de gar- ren van deuren en raemeii kwam d'er wè wi goeie lucht nae binnen, oör. Op Koukerreke ze gezeid: op den duur weg mit de bèsteen. Mè dae was 't er toch nog een, die appostelde dae tegen in, da je de menschen vrie moe laete. Kiek, a t'er iet klienkt, dan dat. Mè 't is klespraot vö die gene, die bedienke, dat er alleênig gevroge mag oöre nae 't allegemeên belang en dat, as 't puntje bie 't paeltje komt, 'n re- geêrienge iemend ook moe bescherreme te genover z'n eige dwaeseid. En dae kon d'er ook nog één tegenstemme, omdat er toch bienae gin bèsteén gemaekt oöre. 't Bliekt, dat die man nog nie weet, dat verordenien- gen maeke meestenties bestaet in 't dwiengend maeke vor aolemaele van goeie gewoonten, dae 't meêrendeêl van de men schen ulder eige a jaeren an ouwe. Kiek, dae moet die man is goed over dienke, al oort 't gezeid deur 'n fielezoof van de kouwe grond. En noe nog is wat. De ankommende slachtehs moete bewiezen gee, da z' ulder vak verstae. Kunne ze dat nie, dan meuge ze gin wienkel beginne. (Dè 's vanself ook zö mit andere ambachten.) De wetouwer van onderwies, die d'er bie was, toen flee weke te Middelburg de bewiezen van be- kwaemeid an 13 slachters uugedeêld wiere, ao t'er over, dat daemee iet goeds uut den ouwen tied overgenome wier. En noe vraeg 'k, of 't gin tied oört om aol 't goeds van 't ouwe slachtersgilde over te nemen. Aol de slachters moete wir in één gilde en aolemaele moete ze gelieke priezen vraege, die nie in vrieëid, mer onder 't toezicht van 't staduus bepaeld moeten oöre. Dan ao je gin konkerentie mit de priezen, mè de slachter, die 't beste vleisch verkocht, ao de meeste klanten. Dae zouwe dan ook gin slachterswaeren bie de gewone wienkeliers verkocht meugen oöre. Noe spreekt het wè vanself, dat aol d' andere ambachten ook ulder gilden moeten Dae zouwe vee goeie diengen uut voort kunne komme. 'k Noem er mer 'n paer: dan ao je gin pospappier mir in 'n lappe- wienkel, gin gouwe riengen bie 'n arlozie- maeker. In ieleke wienkel wier dan ver kocht, dat er oörde. Een dezer dagen heeft de 35-jarige we duwe J. de Wildt te BerchemAntwerpen op het Willibrordplein zichzelve en haar 9-jarig zoontje met benzine overgoten en daarna beider kleeren in brand gestoken. Het knaapje overleed korten tijd nadien, terwijl de moeder des nachts aan de brand wonden overleed. DUITSCH MILITAIR BEZOEK AAN LONDEN. Havas meldt uit LondenDe pers be- I richt, dat luitenant-kolonel Gerhardt von Dinsdag. De officieele openingszitting is al tijd wat mooier dan gewoonlijk; een aantal leden is dan in jacquet of, althans, donker costuum, de griffier en zijn adjudant zijn in rok en de Commissaris der Koningin ver schijnt in vol ornaat met steek en degen, en het breede blauwe lint van de Leopold II- j orde over den rechterschouder. Na onderzoek der geloofsbrieven volgt dan de beëediging, staande; van rechts zwe- ren allen den eed, van links is de verhou- ding tusschen eed en belofte bij de libera- Schwerin van den Duitschen generalen staf len kunnen worden getroffen, om hem die en een persoonlijk vriend van Hitier, zich behandeling deelachtig te doen worden, of sedert eenige dagen in Engeland bevindt en voor het gezin gezorgd wordt gedurende de fabrieken voor de Britsche herbewape- den tijd, dat hij behandeld wordt, en of de ning bezoekt. Gister heeft hij 'n bezoek ge- vriizinnig-democraten gemengd de patiënt na herstel weer in het bedrijf kan bracht aan het regiment van den hertog van sociaal.demoCraten leggen de belofte af. worden opgenomen. Zou het antwoord op York de London Irish Rifles. Hij werd ver- Dan enkele formeele puntenj een op- deze vragen onbevredigend zijn, dan kan het gezeid door den commandant van het regi- merki een vraag en men gaat tot den bureau de keuringen weigeren. 1 1""++1—11 t -d t h/t„ Op het oogenblik worden 10.000 sigaren makers, metaalbewerkers en textielarbei ders gekeurd, waarvoor het Prophylaxe- fonds gelden beschikbaar heeft gesteld, noemd tot voorzitter. De heer M. W. van Arenthals te Kats werd als bestuurslid herbenoemd. De secretaris sprak hierna tot den heer Bom eenige woorden tot afscheid van den heer Bom is het initiatief uitgegaan tot oprichting der vereeniging. Spr. roemde de prettige samenwerking en dankte den heer Bom voor alles wat deze in het belang der vereeniging heeft gedaan. De heer Bom dankte voor de jnedewer- king der leden en het vertrouwen aan hem geschonken en hoopte dat de vereeniging mag groeien en bloeien. BRESKENS. Dinsdagmorgen werd ten gemeentehuize door B. en W. in het open baar aanbesteed het maken van bestratings- werken in den Achterweg en in den Lan- geweg. Inschrijvers waren: W. de Bokx, Hoek, en H. Kerkhaert, Westdorpe, voor 2998; J. Vergouwe, Breskens, 3115; B. Vermeulen, Breskens, 3684; M. Wandel, Schoondjjke, 3669. De gunning van het werk wordt nog aan gehouden. TERNEUZEN. Gedurende het afgeloo pen halfjaar zijn in totaal langs de West- sluis te Terneuzen opgevaren: 1061 zee schepen met een gezamenlijken tonnenin houd van 1,529,832 B.R.T. en afgeschut suoj zeeschepen metende 1,524,896 B.R.T. Gedurende het overeenkomstig tijdvak van incoVOng iaar zbn m totaal opgevaren: 1063 zeeschepen met een gezamenlijken tonnenmaat van 1,589,457 B.R.T. en afge- schut: 1070 zeeschepen metende 1,515,299 B.R.T. De vermindering die zich gedurende het eerste kwartaal 1939 openbaarde, wordt door de cijfers van het tweede kwartaal 1939 vrijwel opgeheven. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last: met 1 Juli 1939: de luit. ter zee le kl. K. van Dongen, eervol ontheven van het nautisch militair toezicht op den bouw der onderzeebooten O 20 t/m O 27. De luit ter zee le klasse G. B. M. van Er- kel, belast met het nautisch militair toe zicht op den bouw der onderzeebooten O 20 t/m O 27. ONTVANGEN BOEKEN. „Land en volk van Atjeh, vroeger en nu", door J. Jongejans, oud resident. Met een voorwoord van dr. H. Colijn. De schrij ver vertelt in dit boek over Atjeh's geschie denis, het volk en het gezin. Atjeh door als tourist, het gewest economisch bekeken, verder het onderwijs, geestelijkheid, Atjeh- ment luitenant-kolonel J. R J. Mc. Namara. WATERVLIEGTUIG EN JACHTVLIEG TUIG VERONGELUKT. Zes dooden. I Een Italiaansch watervliegtuig is bij Na pels verongelukt, de vijf inzittenden zijn I om het leven gekomen. Bij Rome is een jachtvliegtuig veronge lukt. De bestuurder kwam om het leven. volgenden morgen uiteen. Woensdag. Vandaag vond dan eindelijk de nieuwe bezetting der zetels van het college van G.S. plaats. De oude regeeringsmeerderheid om 't zoo maar eens te noemen beschikt over 28 van de 42 stemmen; doordat de H.H. Van Rompu en Vienings zoowel als de heer Dekker waren weggebleven om begrijpelijke redenen, alle drie bedroeg de oude „regeeringsmeerderheid" nu 26 van de 39 stemmen: c.h. a.r. r.k. lib. In de vacature-Van Rompu werd bij eer ste stemming gekozen de heer G. J. L. DE NATIONALE GESCHIEDENIS OP EEN BRIEFKAART. Een jeugdige werklooze te Boedapest Goossens te Sas-van-Gent, een jongere figuren etc. Het boek, voorzien van vele heeft de geschiedenis van Hongarije van de R.K. Vervolgens werden met 25 a 26 stem- foto-illustraties, verscheen bij de Hollandia vroegste tijden tot 1928 neergeschreven op men steeds bij eerste stemming herkozen de Drukkerij te B a a r n. een enkele briefkaart. Hiertoe gebruikte H.H. mr. P. Dieleman, mr. H. J. M Stieger, - Het Juni-numer van het zeevaartkun- b« ha<; hardste potlood, dat te verkrijgen de hr. J M y. Bommel v. Vloten, de hr. A. dig tijdschrift „De Zee" is gewijd aan het W^e 0,3 millimeter hoog. D. F v. d. Wart. Toen volgde deemdstrijd -.t tt I HiJ biedt de kaart thans ten verkoop aan I om den zesden zetel het was bekend, dat vaart Mif Nederland UiWoeriJ' Sndè en hoopt met de opbrengst in staat ta op dezen vr0eger d°°r de a'r' bezetten ze" hnnn Arinh«Be vJLhrp. I lithografie te studeeren. Onlangs schreef hij tel (Vogelaar) thans door de c.h. aanspraak het 42 regelige epische gedicht van Petofi, gemaakt werd, en dat de oude meerderheid getiteld „Hongarije verrijst" op de achter- deze aanspraak, in verband met den groei zijde van een postzegel. van het aantal stemmen op deze partij, ge rechtvaardigd achtte. bouw, de inrichting en installaties beschre ven, terwijl tal van foto's, illustraties en teekeningen zijn opgenomen. „Senussi", roman door Ellen Forest. I (Schrijfster van Magda en Yuki San). Uit gave W. L. en J. Brusse, uitgevers te Rotterdam. „Het getij der beschaving", door dr. M. van Blankenstein. Gaat de Westersche I beschaving ten onder? Achtergronden en dooden. Reuter meldt uit Jeruzalem: In het afgeloopen half jaar zijn in Pa- I factoren van het probleem Europa. Uitge-1 lestina 643 personen gedood en 700 ge geven door Van Loghum en Slaterus' Uitg. I wond. Het grootste deel der dooden zijn Mij. te A r n h e m. Arabieren. Aan Britsche zijde zijn 45 solda- „Zij vechten voor hun leven". De strijd I ^en en politiemannen gevallen bij scher- om het bestaan bij de dieren, door Raymond I mutselingen en ongevallen op den weg. L. Ditmars geïllustreerd. Verschenen in de f Natuur en techniek bibliotheek bij de N.V. Uitg. Mij. A. E. Kluwer te Deventer. „De verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf in den levensmiddelenhandel, door P. van de Linde, voorz. Ned. Kruide- niersbond. Uitgegeven door Bosch en Keu- ning N.V. te B a a r n. „Oskar Schabert, een dienstknecht Gods, door Anna Katterfeld. Met een inlei dend woord van J. E. Lasterie. Uitgave N.V. Drukkers en Uitg. bedrijf Stemerding en Co. te Rotterdam. de uitslag der eerste twee vrije stemmingen doet helder en klaaronderstellen, dat beide malen de c.h. Statenleden stemden op den heer De Looze hün candidaat dus terwijl de anderen op den, eveneens c.h., heer Philipse stemden. Bij de derde stemming, herstemming tus schen de twee hoogst-geklommenen, viel de heer De Looze af tegen den heer Onderdjjk, en toen verwierf de heer Philipse 30 van de 39 stemmen, dus: s.d.a.p. v.d. stemden op den heer L. Onderdijk, alle an- KERK EN SCHOOL. deren, inclusief de c.h. Statenleden zelf, nu Geslaagd voor het machinistendiploma op den heer Philipse. B theoretisch gedeelte de heer H. Schaper Desondanks heeft de benoemde gemeend, te Vlissingen, leerling van de de aanneming nog in beraad te moeten „De Ruijterschool" aldaar. houden. Het is dus, naar men ziet, niet tot een breedere basis gekomen. Dat is te betreu ren: ook bij een erkenning der rechtsche VERE. Onder leiding van de heeren Sie- meerderheid zou de opname van één voor- „Opdat zij leven", door dr. William tema en Versluijs werd Dinsdagmiddag de aanstaand sociaal-democraat in het college E. Aughinbaugh. Vertaald uit het Ameri-1 jaarljjksche geitenkeuring gehouden. Aan-1 van G g die meerderheid niet in gevaar ge- kaansch door Ed. de Neve. Uitgave Bigot gevoerd waren 25 geiten; er waren 14 prij-1 bracht hebben en dat zou een betere ver en van Rossum uitgevers te Amster- zen die werden toegekend voor lammeren. houding tusschen college en Staten gescha- dam. 1ste prijs wed. A. Janse; de pr. J. van pen hebben. „Het tweede boek der Marginalia", I Keulen, 3de prijs Js. Melis. I ]->e vraag, of de liberalen niet verstandi- door Dick Coster. Verschenen bij de N.V. 1 Jarige J. Francke 1st Overloop.ers; F. I ger hadden gedaan, onder deze omstandig- Em. Querido's Uitg. Mij. te A m s t e r Besuyen 1ste, J. de Voogd 2de. I heden in de oppositie te gaan, is moeilijk te dam. 2yarige P. v. <1. Bosse 1ste J. Melis 2de, beantwoorden; principieel en uit politiek „Het vraagstuk deer ziekenhuisver-1 G. M. Poppe 3de. oogpunt beschouwd zou men geneigd zijn pleging voor de gemeenten" door dr. W. I 3-jarige en oudere D. de Bree 1ste; J. deze vraag bevestigend te beantwoorden, B. Smit. Uitgave H. D. Tjeenk Willink en Francke 2de; J. Franke 3de; J. de Voogd maar daar staat tegenover dat, mocht zulks Zoon N.V., Haarlem. I 4de; P. V. St. boek wed A. Janse 1ste. I na vjer jaren wellicht eenige politieke „Bij de bloemen", door Henriëtte Mooy. I winst opleveren, het heengaan van den heer Verschenen bij Bigot en van Rossum N.V. Van Bommel van Vloten uit Ged. Staten uitgevers te Amsterdam. zonder twijfel een zeer ernstige verzwak- Maria Stuart", door mr. Ph. B. Li-1 medeplichtig aan moord op haar gemaal? king van dit college zou beteekenen; het bourel. Heeft Maria Stuart de „Lettres de Dit boek verscheen bij A. W. Sijthoff's zou ons althans maar niet in een handom- Cassette" geschreven? Was Maria Stuart 1 Uitg. Mij. N.V. te L e i d e n. draai mogelijk zijn, een hem in kennis en DE KONINGIN OP DEN RUIGENHOEK TERUG. Komende van Soestdjjk, is H. M. de Ko ningin vanmiddag omstreeks een uur op den Ruigenhoek te Scheveningen terugge keerd. EEN ADRES VAN GRAANHANDE LAREN AAN DE TWEEDE KAMER. Het Comité van Graanhandelaren, de Vereeniging Amsterdamsche Graanbeurs, de Bond van Nederlandsche graan- en zaadimporteurs, de Vereeniging van Tus- schenpersonen bij den Handel in Granen en aanverwante Artikelen en „Veragra" vereeniging van agenten van buitenland- sche huizen in granen en aanverwate ar tikelen, hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres betreffende het ontwerp landbouwbedrijfsregelingwet ge zonden. Het wetsontwerp aldus dit adres bedoelt 'de mogelijkheid te openen tot het ontstaan van bedrijfsregelingen, die de belangen moeten dienen van bepaalde be drijfsgroepen, doch tevens onvermijdelijk zullen ingrijpen in andere bedrijfstakken. Het aanhangige wetsontwerp aldus adressanten zal naar wij vreezen leiden tot verergering der gebondenheid aan be perkende voorschriften. Dit geldt ook voor andere bedrijfsgroepen. Hierdoor zal het wetsontwerp een bron kunnen worden van verdere ondermijning van de vrije ontwik- kelig van groote gedeelten van ons be drijfsleven en op dien grond zouden adres santen het toejuichen, indien dit ontwerp niet tot wet werd verheven. Mocht de Tweede Kamer het ontwerp evenwel toch aannemen, dan verzoeken adressanten het college met de volgende opmerkingen rekening te houden: Adressanten achten het noodzakelijk, dat komt vast te staan, dat ook de handel en industrie, die buitenlandsche landbouwpro ducten verhandelen of verwerken onder de definities van artikel één van het wetsontwerp worden begrepen, daar het anders niet mogelijk zal zijn de bedrijfs regelingen voor verbindend te verklaren. Adressanten zijn voorts van meening, dat teneinde de handel en industrie te be schermen tegen de nadeelen, welke het gevolg zouden zijn van op grond van deze wet in te voeren crisismaatregelen, welker uitvoering in handen zou wordèn gelegd van agrarische belanghebbenden, dit ge vaar door middel van nauwkeurige afba kening van het door dit ontwerp bestrè- ken terrein moet worden bestreden. DE GEVECHTEN AAN DE MANTSJOERIJSCHE GRENS Gisteren hebben, naar uit Tokio wordt gemeld, Japansche vliegtuigen den strijd aangebonden met 90 Mongoolsehe vliegtui gen, waarvan er meer dan 50 werden neer gehaald. De strijd speelde zich af op 40 km ten Oosten van het Boeir-meer. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent Kr. DE VOS. bekwaamheid evenarenden vervanger onder de rechtsche Statenleden aan te wijzen, en of de rechtsche Statenleden aan wien zulks tenslotte zou zijn te doen dat wèl zouden kunnen, wagen we te betwijfelen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3