$eeuxtr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Staten van Zeeland. 1 Enorme brand te Blaricum Boosdoeners aan boord van Een démarche van Engeland, Frankrijk en Polen verwacht. een Groningschen kustvaarder. De onderhandelingen te Moskou. De leden van Ged. Staten gekozen. Zij wilden de overige bemanning vergiftigen en het schip laten zinken. Drie villa's afgebrand. Een vierde in vlammen gehuld. Britsche kabinet ZOU ZOO goed hf <*n Engelsche haven een slaapdrank die I door de koffie gemengd was. Voorts had als zeker zijn, hij zich reeds voorzien van een vuurwapen JAPAN, Optimisme en reserve. De affaire-Dantzig. DUITSCHI.AND. De schaarschte. De bank van Dantzig staakt de betalingen op den bui- tenlandschen leeningsdienst ,/KT\ *.-■ ril Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 6 JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAAKG. NUMMER 156. TWEE BLADEN. WOENSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten ert dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Hedenmorgen werd de gisterenmiddag] verdaagde zitting van de Provinciale Staten voortgezet. Buitengewoon lid van Ged. Staten. Hierna was de laatste verkiezing aan de orde, namelijk die van buitengewoon lid der Ged. Staten in de vacature mr. J. Adriaan- se (v.d.). Gekozen werd de heer J. W. van I 't Hoff (a.r.) met 24 stemmen tegen 8 op den heer Adriaanse, 2 op den heer Van Ma- „co cc c „.c c otcoc c J Het Nederlandsche motorkustvaartuig De voorzitter benoemde tot leden van het vergadering in afdeelingen. In de eerste af- lendende. nog onbewoonde, villa over. Bin- „Nejaco" uit Groningen heeft in Maart en stembureau de heeren Geelhoedt, De Feij- I deeling zullen zitting hebben de heeren I n?n eenige minuten stonden beide groote I April een veelbewogen reis gehad, ter, Van 't Hoff en Mes. I Adriaanse, Van Klinken, v. d. Feltz, Mes, I s in lichter laaie. De brandweer uit I ja (je haven Treuro (Engeland) brak Bericht van verhindering was ingekomen m (a rJ 3 den heer Kodd 1 den van de heeren Dekker en Vienmgs en ook heer Boender en 1 blanco, de heer Van Rompu was afwezig. I De heer Van 't Hoff nam de benoeming Aan de orde was de verkiezing van leden I aan Afdeelingen. van Ged. Staten. Hierna was aan de orde het splitsen der Vanmiddag om half een brak brand uit I in een villa, bewoond door den heer Prins, aan de Dwarslaan op het Huizerhoogte te Blaricum. Door den feilen Zuidoostenwind wakkerde het vuur geweldig aan en sloe gen de vonken op 't rieten dak van 'n be- In de vacature-Van Rompu (R.K.) werd gekozen de heer G J. L. Goossens (R.K.) met 26 stemmen tegen 7 op den heer On- derdijk (S.D.A.P.), 3 op den heer Kodde ,(St. Geref.), 1 op den heer Boender (St. Geref.) 1 blanco en 1 van onwaarde. In de vacature-mr. P. Dieleman (A.R.) werd herkozen de heer Dieleman met 25 stemmen, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Boen' der, 1 op den heer Van 't Hoff en 1 blanco. In de vacature, mr. J. H. M. Stieger (R. Van Rompu, Stemerding, De Casembroot, Kodde, De Pauw, Geuze, Hamelink, Ouwe hand, De Baare en Dieleman. In de tweede afdeeling de heeren De Looff, De Looze, Geelhoedt, Philipse, De Lange, Lockefeer, Boender, Erasmus, Wit- se, De Priester, Den Boer, Vienings, Stie ger en v. d. Wart. In de derde afdeeling de heeren Van Duijn, De Milliano, Rorije, De Feijter, On derdak, Dekker, Goossens, Van Mazijk, Van 't Hoff, Staverman, v. d. Ende, Bosselaar, K.) werd herkozen mr. Stieger met 26 stem- Boogerd en Van Bommel van Vloten, men, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op I De Z.V.T.M. den heer Kodde 1 op den heer Boender en I De hr. DE PAUW kwam nu terug op de 1 blanco. I kwestie van de commissie voor de reorgani- In de vacatureJ. M. van Bommel van satie van de Z.V.T.M. Hij heeft nu be- Blaricum stond geheel machteloos, temeer, I brand uit aan boord op het oogenblik, dat daar de druk op de waterleiding zeer ge-1 de bemanning, behalve de kok, aan den ring was. I waj was> Bij terugkomst werd de brand ont- Na tien minuten had ook de tegenover I dekt en door krachtdadig optreden van de liggende villa, bewoond door den heer F. I brandweer gebluscht. Gedurende dezelfde van Tetterode, vlam gevat. Terwijl even-1 reis werden aan boord steeds diefstallen eens kort daarna een vierde villa begon te I gepleegd. De kapitein vermiste zijn horloge, branden. I terwijl een groot bedrag aan geld was ge- De hulp van de Laarder en Huizer brand- I stolen. Er werd voorts een poging tot ver weer werd ingeroepen, die beide spoedig I giftiging gedaan. Gelukkig smaakte de kof met een motorspuit aanwezig waren. Met I fie, waarin het gif gemengd was, zoo slecht, kracht werd toen het vuur bestreden, doch dat het onmiddellijk ontdekt werd, zoodat vanmiddag om half twee waren reeds de I geen nadeelige gevolgen voorkwamen, drie eerstgenoemde villa's afgebrand. Allel Van al deze feiten werden twee schepe- vier perceelen zijn het eigendom van den I lingen verdacht en de in Groningen wo- heer Koster te Blaricum. De burgemeester) nende reeder heeft, toen het schip in Juni van Blaricum, Laren en Huizen leidde het) in Nederland terug kwam, daarvan onmid WEERBERICHT. DE BILT: Aanvankelijk matige tot zwak ke Z.O. tot Z. wind, later ruimend tot Zuid west. Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, behoudens kans op onweer, aanvankelijk zeer warm. UKKEL: Bewolkte hemel, tijdelijk regen en op vele plaatsen onweer, vooral in het Westen; wind uit Z.W. en daling van tem peratuur. Do. 6 Juli. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan op: 22 h 11; onder: 9 h 57. L.K. 9 Juli. Hoog- en Laagwater te VliMlngen: Juli. Hoogwater. Laagwater. 4.32 16.41 10.46 23.20 5.08 17.16 11.17 23.53 5.45 17.55 11.47 24.26 Vloten (liberaal) werd herkozen de heer grepen, dat bedoeld was, dat de commissie blusschingswerk dat door den krachtigen dellijk aangifte gedaan bij de politie. De Van Bommel van Vloten met 26 stemmen, uit de oude Staten met deze heeft opge- I wind zeer werd belemmerd. betreffende schepelingen, de^ 16-jarige kok tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den j houden te bestaan. En al is hij het daar- In de onbewoonde villa zouden de bewo-1 P. M. uit Delfzijl en de 21-jarige monteur heer Kodde, 1 op den heer Boender en l| mede nu niet geheel eens, zoo'stelde hij j ners de volgende week hun intrek nemen.) T. K. uit Schildwolde, die thans in mili- blanco. thans mede namens enkele fractiegenooten In het huis bevond zich reeds een groot deeltairen dienst is, zijn respectievelijk te Delf in de vacatureA. D. F. van der Wart voor, opnieuw tot instelling van een com- van den inboedel, terwijl werklieden bezig ZÜ1 en Utrecht aangehouden en naar Gro (C.H.) werd herkozen de heer Van der missie te besluiten. j waren het inwendige op te knappen. ningen overgebracht. Dit voorstel en ook een van Ged. Staten I I Zjj bekennen gedeeltelijk de hun ten Wart met 25 stemmen, tegen 8 op den I heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 opom voor een kantoorgebouw enz aan den den heer Boender, 1 op den heer v. d. Feltz (c.h.) en 1 blanco. In de vacature-Vogelaar (A.R.) werden bij de eerste vrije stemming uitgebracht op de heeren C. Philipse (C.H.) 18, de Looze (C.H.) 8, Onderdijk 9, Kodde 3, en Boender 1 stem. De tweede vrije stemming had hetzelfde resultaat, waarna bij herstemming werd ge kozen de heer Philipse met 30 stemmen, te gen 9 op den heer Onderdijk. In afwijking van de 5 andere heeren, die direct hunne benoeming aannamen, heeft I het land in. Al spoedig trad de jonge Phi- de heer Philipse zijn beslissing twee maal lipse echter op den voorgrond, eenerzijds 24 uur in beraad genomen. in het vereenigingsleven en anderzijds op I landbouwgebied. Begonnen met een klein De verdiensten van den heer bedrijfje van 1 ha breidde hij dat geleidelijk Van Rompu. uit tot 14 ha, waarbij hij zich bijzonder toe- legde op zaai- en pootgoed. Ook op dit ter- De VOORZITTER, de Commissaris der I rejn heeft de hr. Philipse een groote naam. Koningin, sprak thans als volgt: De uit-1 jggg werd de, hr. Philipse gekozen tot lid i i-» S - tt Perkpolder een maximum crediet te hun ner beschikking te stellen van 20.000, werden naar de afdeelingen verwezen. De volgende openbare vergadering werd bepaald op Woensdag 26 Juli te 10 uur des morgens. C. PHILIPSE. De heer Cornelis Philipse de nieuwe Ge deputeerde, werd 13 Juni 1891 te 's-Heer- Arendskerke geboren. Hij genoot lager on derwijs en moest, van de school, dadelijk I slag van de stemmingen, welke zoo juist hebben plaats gehad, brengt mede, dat naast de heer Vogelaar, dien ik gisteren herdacht, ook de heer Van Rompu niet meer in het Dag. bestuur dezer provincie terugkeert. Ik meen in den geest van U al len te spreken, wanneer ik thans den heer van den Raad vah ''s Heer-Arendskerke en bij de wethoudersverkiezing tot wethouder. Datzelfde jaar werd hij ook gekozen tot lid der Provinciale Staten. De heer Philipse vervult tal van functies op maatschappelijk gebied. Zoo is hij ouder ling der Ned. Herv. Gemeente, lid van het laste gelegde feiten. Hun plan was het schip te laten zinken, nadat zjj de overige leden der bemanning onschadelijk hadden ge maakt en al het aanwezige geld hadden >1.1 gestolen. Later werd het plan gemaakt L>hurchills opneming in net de bemanning te vergiftigen. De kok kocht en een paar dolken. Reuter meldt uit Londen: De benoeming) De gearresteerden, die thans in het huis van Churchill tot minister van marine is van bewaring te Groningen vertoeven, wor- zeker, althans volgende de Daily Mail", den heden ter beschikking van den officier welk blad verklaart, dat van buiten het van justitie gesteld, parlmnt alsook door de directe aanhan gers van den premier druk op Chamber lain wordt uitgeoefend, om zoo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzigingen kunnen volgens het blad tot stand ge bracht worden op elk oogenblik vóór het parlement eind Juli met vacantie gaat doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een in grijpende politieke wijziging en onder ze- WAT JAPANSCHE MAGNATEN AAN BELASTING BETALEN. Domei meldt uit Tokio: Baron. Takakimi Mitsoei staat aan het hoofd van*de lijst der Japansche belastingbetalers. Hij betaalt aan kere omstandigheden zou de opneming van inkomstenbelasting dit jaar een bedrag van Churchill in het kabinet dan ook tot Sep- 2,874,370 yen, d.i. ongeveer 600 maal zoo- tember vertraagd kunnen worden. Van Rompu hartelijk dank zeg voor alles, I cojjege van notabelen, lid van het klassi wat hij voor onze provincie is geweest en kaaj f,esfuur en de zendingscommissie, pen- voor al hetgeen hij in den loop der laren I njngmeester der varkensverzekering, secre- voor ons gewest heeft helpen tot stand I tarig der zeeuwsche Kolenvereeniging, I L J> i f I I I dee^uitEemaakt 'van "het college" vanGed V00rzittel' der Kolenvereeniging Zuid- en MlïllSter lUIlk ID Omland, deel uitgemaakt van het college van Ged. Noord.Beveland, bestuurslid der Kleuter- Staten, een tijdvak nimmer overschreden, in deze provincie slechts eenmaal ge- veel als minister-president baron Hiranoe- ma, die aangeslagen is voor 4890 yen tegen over verleden jaar 5170 yen. Hikoyata Iwasaki moet 2,282,076 yen betalen en komt hiermede op de tweede plaats. Baron Koyo- ta Iwasaki betaalt 1,874,037 yen, terwijl zes andere leden van de families Iwasaki en Mitsoei ongeveer 1,800 000 yen betalen. Woensdag 5 Donderdag Vrjjdag 7 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 5S 6.24 18.38 11.54 24.17 Donderdag 6 6.59 19.11 12.28 2453 Vrjjdag 7 7.32 19.46 13.01 Reuter meldt uit Londen: In Sovjet kringen in Londen werd gisteravond ver klaard, dat de laatste Britsch-Fransche voorstellen te Moskou een goeden indruk hebben gemaakt en dat een definitieve overeenkomst in zicht is. Er zullen te Moskou nog verdere ontmoetingen pl?/its vinden, doch men denkt, dat deze hoofd zakelijk betrekking zullen hebben op min der belangrijke details. Naar verluidt is overeengekomen, dat de namen der Baltische staten zicTT zul len bevinden onder de landen, welke een in werkingtreding der driemogendheden- beloften zouden veroorzaken, wanneer hun onafhankelijkheid zou worden be dreigd. Volgens een Reuter-bericht uit Londen, is men in welingelichte kringen te Mos kou echter van meening, dat de bewering als zou de overeenkomst tusschen de drie mogendheden practisch tot stsind zijn ge komen en binnenkort onderteekend zou worden, voorbarig is. Er is zeker reden om aan te nemen, dat de onderhandelin gen voortgang hebben gemaakt, doch er is geen aanduiding, dat de garanties aan de Oostzeelanden geregeld zijn. Men is van oordeel, dat het antwoord van Molotof op de jongste voorstellen, tegenvoorstellen bevat, welke verdere bespreking noodig maken, zoodat de onderhandelingen voort zullen duren. ëvenaard. Gedurende deze lange reeks van jaren heeft hü, gedreven door een plichts besef van het hoogste gehalte, onafgebro ken op zijn post gestaan en de belangen on zer provincie, die hem zoo dierbaar is, op waardige wjjze gediend. Moeite noch in spanning waren hem ooit te veel en ondanks het klimmen zijner jaren, heeft hij steeds met groote trouw en volle toewijding de taak, welke op zijn breede schouders rustte, vervuld. In de jaren, gedurende welke de heer Van Rompu lid van het college van Ged. Staten was, heeft het bestuur der provincie eene ontwikkeling ondergaan, welke in de histo rie dezer provincie haar weerga niet vindt. De taak, welke thans op dat college rust, heeft een omvang aangenomen, die aan het ambt schier ongedachte eischen stelt. De heer Van Rompu bleek zelfs op hoogen leeftijd daartegen opgewassen, ja, zijn onver moeibare werkzaamheid gaf den indruk dat zijn krachten en zijne liefde voor de pro vincie daarmede gelijken tred hielden. In 1935 bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum heb ik uitvoerig in Uw midden de groote verdiensten van den heer van Rompu gehuldigd. Ik wees daarbij o.a. op de groote stuwkracht, die hij is geweest, wat betreft onze provinciale bootdiensten en de andere middelen van communicatie in dit gewest. Het verkeersvraagstuk had zijne volle belangstelling, maar ook voor alle overige provinciale belangen als land bouw, handel en nijverheid en alle takken van volksbestaan had hij een open oog. De heer van Rompu was de man van de daad, niet van lange redevoeringen; zijn kennis, zijne rijke ervaring, zijn waar devolle adviezen .-'werden steeds zeer op prijs gesteld. Neemt men daarbij in aanmerking de groote hartelijkheid en minzaamheid, welk van hem uitging als gevolg waarvan zulke hechte banden van vriendschap tusschen hem en dé overige leden van het college zijn gelegd, dan zal het een ieder Uwer duidelijk zijn, dat 't college van Ged. Sta ten slechts zeer noode zijn nestor uit zijn midden ziet heengaan en hem zeer zal missen. Wij betuigen den heer v. Rompu onze groote en oprechte dankbaarheid en er kentelijkheid voor zijn talrijke diensten voor zijn vriendschap, voor zijn hartelijk heid. Moge God hem de kracht geve om als lid dezer staten in. de nieuwe vierjarige periode de provinciale belangen te kunnen blijven behartigen en moge het hem gege ven zijn nog meerdere jaren terug te zien op den nuttigen arbeid, welken hij ten bate van deze provincie heeft verricht school, hoofd van den luchtbeschermings dienst, secretaris der Chr. Hist, kiesvereeni ging, penningmeester van den Chr. Hist. Statenkring en w.n. secretaris van den Chr, Hist. Kamerkring Middelburg. We noemden hier nog niet alle functies die de heer Philipse vervult, doch er moge uit blijken, dat hij midden in het plaatse lijke en provinciale leven staat. De hr. Philipse is een hard maar bezadigd werker, die ook gezien is buiten den wijden Heden zijn in ons land aangekomen de Duitsche minister van economische zaken, Funk, en echtgenoote. Ter eere van het bezoek van minister Funk hebben de Duitsche gezant en gra vin Von ZeekBurkersroda heden op het Duitsche gezantschap te Den Haag een lunch gegeven. Behalve de Duitsche minister en me- I vrouw Funk behoorden tot de gasten: mi- nister-president Colijn en de ministers: Reuter meldt uit Londen: Raczyncki, de kring, waar hij in het bijzonder zijn krach- Steenberghe, Welter en Van Buuren, de p00iSche ambassadeur te Londen, die gis ten wijdt. president van de Nederlandsche Bank.teravond per vliegtuig te Warschau is aan- Een merkwaardig artikel in de „Frankfurter Zeitung". Havas meldt uit Frankfort a. d. Main: De „Frankfurter Zeitung" publiceert een artikel onder het opschrift: „liever boter dan sigaretten?". Dit artikel beoogt het Duitsche publiek de gegrondheid te doen begrijpen van de be perkingen, welke het thans ondergaat. „Wat is noodig en wat kan men missen?" Deze vraag is reeds lang beantwoord. Ru dolf Hess heeft het klassieke antwoord ge geven: liever kanonnen dan boter. De verbruiker krijgt niet zooveel boter margarine of koffie als hij wel zou willen. Hij wacht op de aflevering van zijn meube len hij moet' zich aanpassen aan het vleesch en het fruit, dat in het seizoen beschikbaar is. Het artikel verklaart, dat, indien men te veel meubelen van Duitsch hout vervaar digt, buitenlandsch hout moet worden inge voerd voor wol en cellulose. Rogge- en hopvelden voor het bier ont trekken de weiden aan de koeien en de grond, waar bloemen worden gezaaid, is voor groenten verloren. In 1938 heeft Duitschland voor 1800 millioen ingevoerd aan levensmiddelen, voor 347 millioen aan mr. L. J. A. Trip, H. M.'s gezant te Ber lijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With eenige departementale hoofdambtenaren en leidende figuren uit Nederlandsche economische kringen. Voorbeschouwingen in sche pers. de Duit- Over het bezoek dat de Duitsche rijks minister van economische zaken, Funk, deze week aan Nederland brengt, schrijft de „Berliner Boersenzeitung" dat deze reis de uitdrukking is van Duitschlands bereidwilligheid een gezonde wereldecono mie te voeren welke allen recht laat wedervaren. gekomen, zal, naar verluidt, een belangrijk verslag uitbrengen aan minister Beek. Het feit, dat de Poolsche commissaris- generaal te Dantzig nog geen nota aan den Dantzigschen Senaat heeft overhandigd, de aanwezigheid van Raczynski te Warschau en het overleg van de Britsche en Fransche ambassadeurs, onderscheidenlijk met Hali fax en Bonnet, heeft aanleiding gegeven tot de meening, dat een gemeenschappelijke stap der drie mogendheden overwogen zou worden. De toevoer van wapenen. Reuter meldt uit Dantzig: De toevoer deelnemers Van wapens naar Dantzig gaat voort. Er is thans ontdekt, dat de wapens uit Konings Minister Funk zoo vervolgt het blad, I bergen komen door het Frisches haff de heeft vaak genoeg uitvoerige verklaringen binnenzee, die ligt tusschen Koningsbergen afgelegd, hoe zeer Duitschlands autonome en de grenzen van de vrije stad. De wapens economische politiek in het geheel geenworden vervoerd in lichters, die in staat starre afsluiting behoeft te beteekenen I zjjn varen door den arm van ondiep wa- van de rest der wereld, doch hoe Duitsch- I d;e naar de grens van de vrije stad land integendeel wenscht en bereid is ook I VOert, en vervolgens langs de Elbing, de in de toekomst zoo mogelijk nog meer I vCeichsel en de „doode" Weichsel. De op de wereldmarkt te blijven koopen, op I piaajS; waar de wapens gelost worden, va- voorwaarde dat dit handelsverkeer ge- I rjeer^ Gisteravond bv. werden wapens ge schiedt op den grondslag van eérlijke we- I j0S£ 0p bet eiland Holm, de vroegere Duit- derkeerigheid. De Duitsche invoereijfersscbe duikbootbasis. Met vrachtwagens wor- zijn daarvoor het beste bewijsstuk. Het den de Wapens dan naar verschillende pun- Duitsche beginsel is niet, het betrekken van buitenlandsche goederen, daar te con- centreeren waar Duitschland in de positie I is van een kooper die onvoorwaardelijk tabak en koffie en voor 225 millioen olie. goederen moet koopen, neen, Duitschland's avond ten in de vrije stad gebracht. Van Zondag tot Maandag zijn nog twee tanks aangekomen en twaalf vrachtwagen ladingen lichte wapens arriveerden gister- De schrijver van het artikel is van meening, dat op koloniale waren zal kunnen worden besnoeid. Men kan zonder tabak niet rooken en zonder benzine niet autorijden. Zonder schade voor de gezondheid kunnen daaren tegen dierlijke vetten door plantaardige vetten worden vervangen. Volgens het blad bedragen de beperkingen thans ongeveer 30 pet. tegenover 1935. „De boter, welke men niet eet en de koffie, welke men niet drinkt, worden omgezet in concrete ma- terieele kracht, hetzij kanonnen, hetzij fa brieken, tot de dag zal komen, dat iedereen zjjn boterhammen naar hartelust zal kun nen eten". streven is er op gericht, de grootste vrij heid tusschen vraag en aanbod te verkrij gen. In zeker opzicht geldt dit ook voor de kwestie der zg. valutapolitiek en daar om is het opmerkelijk dat Funk voor de vergadering van de Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel ook van gedach- ten gaat wisselen met den president der Nederlandsche circulatiebank. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het is niet de eerste maal, dat minister Funk een nabuurland bezoekt, waarmede Duitschland door waardevolle vruchtbare economische betrekkingen ver bonden wordt. Thans gaat het echter niet om het aanbrengen van een nieuwen I klant. Het betreft hier integendeel een van Duitschlands beste clienten, zooals omgekeerd Duitschland een der grootste afnemers is van Nederlandsche producten in het bijzonder op landbouwgebied. Daar om zal het bezoek van minister Funk meer zijn dan een aangelegenheid van diploma tieke hoffelijkheid. Deze reis zal gelegen heid geven boven de technische bijzonder heden uit, den nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid der heide handelsge bieden. Havas meldt uit Warschau: De Bank van Dantzig heeft gister een verordening gepu bliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat tot nader order de betaling op den dienst der buitenlandsche leeningen wordt stop gezet. Het betreft met name de leening van de stad Dantzig van 1925 op het tabaksmono polie, de leening van 1927 der havencom missie, de tramleening van 1927, de leening van het lucifersmonopolie van 1928 en de pond sterling-leening voor de haven en tramspoorwegen. Het kapitaal dezer verschillende leeningen is grootendeels van Engelschen, Neder- landschen en Amerikaanschen oor sprong. Voor het overige voorziet hetzelfde decreet in een sluiting der aan vreemde lingen toebehoorende rekeningen bij de bank, die voortaan slechts over hun geblok keerde deposito's kunnen beschikken met machtiging van de bank van Dantzig. Deze maatregelen hebben echter geen be trekking op de PoolschDantzigsche finan- cieele betrekkingen. Duitsche kringen te Dantzig motiveeren dezen maatregel met de vermindering der havenontvangsten ten gevolge van de „han delspolitiek van Polen, welke Gdynia ten koste van Dantzig begunstigt". In werkelijkheid schijnen deze maatrege len te zijn genomen, om de bank van Dantziginstaatte stellen bij te dragen aan de toegenomen financieele behoeften der vrije stad ten gevolge van de ge nomen militaire maatregelen. Polen te Dantzig uit hun woning verdreven. Havas meldt uit Warschau: Uit Dantzig wordt gemeld, dat den laatsten tijd talrijke Polen uit hun woningen worden verdreven, vooral zij, die kleermakerijen of schoenma kerijen bezaten. Zij kunnen zonder too- stemming geen nieuw» -- dezp-to"--

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1