KRONIEK van den DAG. Dagboek van Johannes Catharinns van der Veur, BINNENLAND. ZEELAND. vrijwillige jager der tttrechtsche fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 4 JUU 1939. No. 155. BLAD Het concours van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland. I MIDDELBURG. VUSSINGEH. ZUIDBEVELAND. III1C Iheeft in icelstuk: ig te be- Regen- 8, Vlis- België's onafhankelijkheidspolitiek. pe politieke spanningen van het huidig tijdsgewricht laten uiteraard niet na, ook een zekere politieke beroering in België te verwekken. In 1936 heeft België zich los gemaakt van het bondgenootschap met Frankrijk. Sindsdien past het evenals Nederland een z.g. zelfstandigheidspoli- tiek toe. Het wil met geen enkele groe peering van staten meer iets te maken hebben, en hoopt indien er weer een groote oorlog zou uitbreken zijn neu traliteit ongerept te kunnen bewaren. Deze buitenlandsche politiek heeft zon der twijfel de instemming van de meer derheid van het Belgische volk. Slechts een enkele minderheid gaat er niet mee ac- coord; o.m. een pro-Fransche groep, welke zich in den laatsten tijd, onder invloed van de internationale politieke spanningen, meer gaat roeren. Onlangs kwam dit zelfs tot uiting in de commissie voor buitenlandsche zaken van den Senaat (de Belgische „Eer ste Kamer"). Zij heeft n.l. op verzoek van verscheidene leden een vergadering gehou den, om de kwestie te onderzoeken van het contact met legerstaven, op welke ver gadering door den Waalschen afgevaardig de baron De Dorlodot, een motie werd voorgesteld, luidende dat de commissie van oordeel was dat de règeering het recht had maatregelen te nemen om een zeker contact met vreemde legerstaven tot stand te brengen. De motie voegde er bij, dat deze contactneming zelfs als onmisbaar was te beschouwen en dat er een karakter van openbaarheid moest aan gegeven worden. De Commissie was niet precies van de zelfde meening als de heer De Dorlodot, maar nam toch een motie aan, luidende dat de onafhankelijkheidspolitiek voor Bel gië het recht meebrengt, overal in contact te treden met legerstaven. Bovendien druk te de Commissie de meening uit, of liever den wensch, dat de ministers er zich zou den van onthouden verklaringen af te leg gen welke konden doen gelooven dat de re geering dit recht zou verzaken. Deze houding van de Commissie heeft, zooals men wel begrijpen kan, eenigen in druk gemaakt. Het zijn vooral degenen die met de onafhankelijkheidspolitiek van de Belgische regeering het minst ingenomen zijn, die er het hardst mee zwaaien, eener- zijds om te betoogen dat hier nu het bewijs is geleverd dat men het met die politiek niet ernstig zou meenen, en anderzijds om het voor te stellen dat de politiek van de regeering een slag heeft gekregen. De eer sten vindt men bij de VI. nationalisten. De anderen bij degenen die alles wat in Bel gië gebeurt op het Zuiden zouden ingesteld willen zien. In werkelijkheid moet men de zaak zeer nuchter beschouwen. De afwij zing van de motie van den heer De Dorlodot is een bewijs, dat de Commissie van dit standpunt niets moet hebben. De tweede motie werd voorgesteld door den heer Nothomb en men kan als een vaststaand feit aanvaarden, dat de onafhankelijkheids politiek volkomen het recht insluit van in voeling te treden met andere regeeringen, voor het houden van legerstafbesprekingen. De regeering heeft dit recht nooit in twij fel getrokken. Maar zjj is vast besloten, blijkens een mededeeling van den kabinets raad, waarin de kwestie is ter sprake ge bracht, te volharden in de buitenlandsche politiek die sedert 1936 de voortdurende goedkeuring van het parlement heeft ver worven. Intusschen zal dit de pro-Fransche groep wel niet beletten, om haar actie voort te zetten. Een merkwaardig voorbeeld van de mentaliteit, welke ,aan dit alles ten grond slag ligt, leverde een paar Zondagen gele den 'n roomsch-katholiek priester, abt Ma- hieu, die te Waterloo zijn aanhangers had bijeengeroepen voor een bedevaart naar den gekwetsten Franschen adelaar! Den priester is hierop verboden door den bisschop van Doornik om nog priesterklee- ren te dragen of de mis te lezen. En vele Waalsche gemeenten, die tot vorig jaar nog toelagen verleenden voor de bedevaart naar Waterloo, hebben deze toelagen thans ge weigerd. Bovendien was het aantal deelne mers aan de betooging zeer gering en wij hebben in geen enkel blad een goedkeuring aangetroffen van de taal die op deze be tooging werd gevoerd en die er heelemaal op gericht was om niet alleen Wallonië, maar geheel België als een wingewest van Frankrijk voor te stellen Op de betoo ging werden niets anders gezien dan Fran- sche en Waalsche vlaggen en voor de eer- 3). 25. Van de wagt gekomen. Op de wagt een Rus gesproken, die eerst voor 3 maanden wegens een duwel Moskowa ver laten hadt. Flugs was zijn naam. Hij sprak elf levende talen, had dertien won den aan het hoofd en een menigte aan arme, bene en het ligchaam, liet er, zoo ver hij de mouwen konde opstropen en de broek, wonden zien, die hij Schumla op den Balkan, met Dibitz en andere, die hij te Navorino ontvangen had; hij was genoegzaam in alle veldslagen, die er ge durende zijn leven hadden plaats gehad, in alle landen gewond geworden, kende alle voorname steden en plaatsen, fami- lien in Europa, was bij de 60 jaren oud en had na zijn vlugt uit Russeland bij ons dienst genomen onder de grenadiers. Hij was kolonel in Russischen diens en 4 malen met een kruis versierd, toen hij in een duel iemand dood stak, waarvoor hem rang en kruizen ontnomen zijn en zijn konsje gegeven is. Des morgens bij S Kiwiet geweest en ook des avonds daar een pijp gerookt. 26. Des morgens verlof gekregen om naar Breda te gaan. Bij Sjo een bezoek afgelegd. Koninklijke giften. Het Nationaal Comité ter Herdenking van Philips van Marnix van St. Aldegonde 15401940 heeft belangrijke bijdragen ont vangen van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana en Prins Bernhard. COMMANDO OVERDRACHT AAN BOORD VAN DE „TROMP". Aan boord van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" te Den Helder, had gistermorgen de commando-overdracht plaats, waarbij de eerste commandant van dezen bodem, de Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman het commando overdroeg aan zijn opvolger, den kapitein luitenant ter zee J. W. Ter- mijteien, adjudant van H.M. de Koningin in ouitengewonen dienst. Ten overstaan van de aangetreden equi page sprak kolonel Doorman een woord van afscheid tot de bemanning, die hij een goede reis toewenschte. Overste Termijtelen aan vaardde het commando van zijn voorgan ger, wijzende op den politieken interna tionalen toestand, welke eischt, dat allen aan boord ertoe medewerken, dat dit kost bare schip aan zijn bestemming kan beant woorden. De „Tromp" vertrekt binnenkort voor een buitenlandsche reis. WANBEHEER BIJ ARBEIDSBEURS TE WINSCHOTEN. Het vorige jaar werd de directeur van de Arbeidsbeurs te Winschoten, de heer J. D., op wachtgeld gesteld, wegens reorganisatie m den dienst, doch bij de behandeling del gemeente-begrooting kwamen tal van Klachten in, die reden waren om een com missie van onderzoek te benoemen. Deze heeft Donderdag haar rapport in gediend, waaruit ontstellende feiten en ge- gegevens aan het licht zijn gekomen, die wijzen op schromelijke onkunde en wanbe heer van den directeur van een arbeidsbeurs eener groote gemeente in ons land. Uit het rapport der commissie is o.a. ge bleken, dat het hoofd van den dienst geens zins op de hoogte was van de voorschriften, welke op het punt van steunverleening aan de gemeentebesturen geregeld werden toe gezonden. Verscheidene brieven bevattende circu laires met voorschriften werden onge opend gevonden. De directeur had zich zelfs niet de moeite getroost; de van het depar tement ontvangen brieven te openen. Gebleken is dat, als gevolg daarvan de betrokken directeur herhaaldelijk onjuiste adviezen heeft gegeven, waardoor de ge meente financieel schade leed. De minister van Sociale zaken neemt ge noegen met terugbetaling van een bedrag van ongeveer f 24.000, ofschoon men op het departement niet de mogelijkheid uitsluit, dat bij een verdere controle nog gevallen van onjuiste toepassing der steunregeling zijn aan te wijzen. De directeur, die tevens hoofd was van den dienst van Werkverschaffing en Steun verleening, liet door zijn uitgaven, uit hoof de van den dienst, meermalen privé uit gaven loopen. Het aanwezige kasgeld had de directeur gewoonlijk in een portefeuille in een zijner jaszakken; moest een betaling geschieden dan diepte hij uit zijn jaszak een voorraad bankpapier op en betaalde het gevraagde bedrag uit. De gedane betaling werd echter nergens aangeteekend. Het spreekt vanzelf, dat een financieel beheer, dat op een der gelijke wijze werd gevoerd, op den duur een groote warboel moest worden. In de werkkamer van den betrokken di recteur heerschte een ontzettende wanorde. Aan het slot komt de commissie tot de conclusie, dat de betrokken directeur door onkunde en onbekwaamheid een débacle heeft veroorzaakt. In hem is een te groot vertrouwen gesteld. Er is veel te weinig, om niet te zeggen, geen controle uitge oefend. ste maal heeft zich daar ook de zoogenaam de „Fransche partij" geopenbaard, over wier bestaan men tot dusver niet het flauwste vermoeden had. In de redevoe ringen werd de onafhankelijkheidspolitiek voorgesteld als anti-Fransch. Deze politiek is echter in niets „anti", tenzij dat zij er tegen gericht is België in een gewapend conflict te laten betrekken. Oisterwijk 22 Julij 1831. Het was het vertrek van Tilburg naai Einthoven en het verblijf aldaar, dat mij deed vergeten dit dagboek voort te zet ten. Te Einthoven bleven wij 14 dagen en keerden weder in Tilburg terug, alwaar ik in kwartier ben gekomen bij J. A. van Meurs met F. Rose. 2 uren van Tilborg wierd er een kamp opgerigt bij het dorp- jen Rijen. Door het verwisselen van troe pen in het kamp moesten wij te Tilburg plaats maken voor de troepen, die uit kamp kwamen. Zuidhöllandsche schutters en de Jagers van van Dam namen onze kwar tieren in en wij vertrokken naar Oister wijk. Oisterwijk is een groot dorp, waar uiterlijk veel welvaren schijnt te zijn doch dat een arm dorp is vol Joden. Men vind er een Protestante, Roomsche en Ja de Kerk en op de mart een lindeboom van een konsiderabele dikte, waar in de stam een denneboom staat te groeijen. Een watertje, de Dommel, maakt hier 'de ge hele streek regt aangenaam. Den Hons- berg, een uur van het dorp gelegen, is een vrolijk aangelegd bos met herten, vij vers en slingerpaden, behoort aan den Heer van Linden. Met het uitdelen der billetten wierd er F. Rose en mij een ge geven bij; Thomas Habraken, een arme klompemaker, wiens vrouw voor eenige jaren gestorven is en die nu met 1 zoon en een klein meisje leeft. Deze man kookt zelf de pot, die hij met een spaanderd om roert, keuke, slaapplaatsen, klompenma kerij en verblijfplaats zijn aljle in eert vertrek. Toen wij dit kwartier binnenkwa men, besloten wij terstond hier niet te bltfven. Zoo zogten en vonden wij eene BJEDRIJFSCOMMISSIE voor de KLEIN- imE'IAlALIN D IJ stkie geïnstalleerd. xn legenwoordignexd van het bureau van de werKCommiss.e tot bestrijding der werk loosheid, is gister op het departement van sociale zaken overgegaan tot instelling van een bedrijlscommissie voor de klein-metaal- ïndustrie. in deze commissie werken samen: de be- drijfsraad voor het loodgieters- en fittersbe- drijf, de electrobond, de Nederl. R.K. bond van werkgevers in het electriciteits-bedrijf „St. Antonius", de Nederlandsche vereeni- ging van electrotechnische werkgevers, de bond van smedenpatroons in Nederland, de Ned. smedenvereeniging, de Ned. R.K. bond van smedenpatroons, de alg. Ned. metaal- bewerkersbond, de Chr. metaalbewerkers- bond in Nederland en de Ned. R.K. metaal- bewerkersbond. BIJZONDERE FIN AN CIEELE HULP AAN BOOM- EN BLOEMKWEEKERS. De minister van economische zaken heeft besloten, aan de bij de Nederlandsche sier- ceeltcentrale aangesloten kweekers van oloemisterij- en boomkweekerijgewassen, wier bedrijf van de in December 1938 plaats gehad hebbende buitengewoon strenge vorst zoodanig te lijden heeft gehad, dat dienten gevolge de bestaansmogelijkheid van dat oedrijf in zeer ernstig gevaar is gebracht, financieele hulp te- verleenen teneinde hen in hun moeilijkheden tegemoet te komen. Onder leiding van den regeeringscommis- saris voor de groenten, fruit en sierteelt wordt bjj de uitvoering van deze hulpver leening gebruik gemaakt van de bemidde ling der commissies tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, bij welke com missies de gegadigden voor dezen bijzonde- ren steun zich in de afgeloopen weken heb ben kunnen aanmelden. Verwacht mag worden, dat aan hen, die naar het oordeel der regeering voor deze regeling in aan merking komen, binnen korten tijd het hun toegekende steunbedrag zal kunnen worden uitgekeerd. Voorloopig overzicht van het weer in Juni 1939. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Juni de ochtendtemperatuur 1 gr. bo ven normaal, in de 3 decaden resp. 2,5 gr. boven normaal, 0 5 gr. beneden normaal en 0.5 gr. boven normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 7den en den 14den, resp. 8.5 gr. boven en 3.5 gr. beneden normaal. De gemiddelde dagelij ksche maximum temperatuur en het gemiddelde dagelij k- sche minimum waren resp. 1.5 gr. en 0 5 gr. boven normaal. De neerslag was overal belangrijk beneden normaal: in Noord-Holland, Drente en Zuid-Limburg 25 tot 45 procent, elders 50 tot 70 procent beneden normaal. In de eerste dekade viel geen regen. Te De Bilt werden 270 uren zonneschijn waargenomen tegen 208 nor maal. Behalve op den 9en bedroeg in de eerste dekade te De Bilt het aantal uren zonneschijn per dag meer dan 12. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Hoofddorp: 1 doode, 1 gewonde Doordat een vrachtauto geen voorrang verleende aan een personenauto, ontstond gisteravond op het kruispunt Kruisweg Spieringweg te Hoofddorp een botsing, ten gevolge waarvan beide auto's van den weg geraakten en in de bermsloot terecht kwa men. De personenauto, die bestuurd werd door den omstreeks 40-jarigen heer Van Voort uit Haarlem, reed het eerst de sloot in. De vrouw van den bestuurder sloeg door den schok uit de auto en werd in de mod derige sloot onder het slijk bedolven. De vrachtauto, die vervolgens in de sloot viel, schoof over het lichaam van de vrouw heen en bleef naast den anderen wagen liggen. De 14-jarige zoon van het echtpaar Van Voort, die zich eveneens in de personen auto bevond, wist, evenals zijn vader, uit den wagen te kruipen en op den wal te klauteren. Ook de bestuurder van de vrachtauto en een 12-jarige jongen, die naast hem in de cabine zat, wisten zich te bevrijden. Met veel moeite slaagde men er in mevr. Van Voort onder den vrachtwagen vandaan te halen. In ernstigen toestand werd zij op advies van een geneesheer uit Hoofddorp naar de Maria-stichting te Haarlem ver voerd, waar zij kort na aankomst overleed. Haar echtgenoot, die aan hoofd en ledema ten was gewond, werd eveneens naar dit ziekenhuis overgebracht. Zijn zoon kwqrn er met enkele ontvellingen af. Het leven is voor eenigen een luid- ruchtigen roman, voor de meesten ech ter een bescheiden novelle. gelegendheid bij Botsen, een pensioen trekkend komies, die plaats voor ons had en waar het er beter uitzag. Wij maakten akoord met deze man om alle dagen 5 stuiver op het billet toe te geven. De slegte slaapplaats bij dezen Botsen deed mij den volgenden dag weder van daar vertrekken naar mijn oud kwartier bij T- Habrake. F. Rose maakte akoord om te blijven en een vrije kamer te hebben en ik ben bij de klompenmaker in kwartier gegaan, waar ik nu den 22 nog ben. Met dezen dag wil ik weder beginnen mijn dagboek voort te zetten. Oisterwijk den 22 Julij 1831 (lees 23 Julij 1831). Heer Heer het is vier uur geslagen, be lieft u op te staan was het eerst, wat i,k op dezen dag hoorde ik had namelijk mijn Tomaske verzogt mij; dés morgens vroeg te roepen, opdat ik vroeg zoude kunnen uitgaan om mijne fleure of zetlij nen op te halen. De armoede van mijn Tomaske, die op de tafel genoeg te zien was, noodzaakte mij op de jagt en vis- scherij uit te gaan en het vlees op deze wijze te schaffen. Een ongelukkige vangst bedroefde altijd mijn Tomaske. Hij wist dan niet, hoe hij het met mij maken zoude. O beste Heer, zeide hij dan, gij Een specificatie der uitslagen. Door de welwillende medewerking van den secretaris van den Bond van Harmo nie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland, den heer W. van de Griendt te Vlijmen, zijn wij in staat thans een overzicht te geven van de cijfers, welke de vereeni- gingen in de verschillende rubrieken op het Pinksterconcours kregen toegekend. De cijfers zijn telkens die van de 3 jury leden tezamen. Het is wel interessant na te gaan in welke rubrieken de deelnemers uitblonken resp. struikelden. "S '3 '3 N Excelsior te Kats 27 Con-Amore te Hoedekenskerke 21 Cortcordia te Krabbendjjke 24 WW te Bath 21 Crescendo te Oostkapelle 21 OKK te Borsele 18 Ons Genoegen te Nisse 24 De Echo te Wilhelminadorp 21 Advendo te Wolf aartsdijk 21 Prinses Juliana te Baarland 24 OKK te Westkapelle 24 OKK te Wemeldinge 27 Crescendo te Middelburg 21 Excelsior te 's-Heer-Arendskerke -21 Scheldegalm te Hansweerd 27 Rillandia te Rilland 21 ONDA te Nieuw- en Sint-Joosland 24 Vlijt en Volharding te Soeburg 21 Euterpe te Heinkenszand 21 Excelsior te Kloetinge 24 Con»Affiesz. te Kwadendamme 21 EMM te Kortgene 21 Euphonia te Goes 21 Ons Genoegen te Kapelle 15 Excelsior te Middelburg 24 ONDA te Middelburg 24 ONDA te Rittem 24 Apollo te Wissekerke 27 21 21 21 24 21 18 21 24 24 18 21 21 24 21 24 24 21 21 24 24 21 24 21 21 21 21 18 24 27 26 24 24 24 28 27 27 24 21 21 24 21 21 30 27 27 18 21 19 24 21 24 24 21 21 18 21 21 27 27 24 21 21 18 24 18 18 27 24 27 24 18 21 27 24 24 24 24 21 21 24 21 30 24 27 24 21 27 27 24 24 21 21 24 21 25 26 24 18 18 18 25 27 27 24 27 27 24 20 24 21 27 27 24 21 24 21 21 24 21 21 24 24 24 21 24 18 21 24 21 18 27 21 21 21 21 24 30 27 27 171 24 153 21 168 21 150 18 150 18 147 24 168 18 147 21 138 21 174 21 168 21 190 21 152 20 152 30 195 21 145 21 159 24 156 18 141 27 177 21 147 24 147 24 168 21 138 24 171 21 156 24 159 30 195 le pr. 2e pr. le pr. 2e pr. 2e pr. 2e pr. le pr. 2e pr. 3e pr. le pr. le pr. le pr. 2e pr. 2e pr. le pr 3e pr. 2e pr. 2e pr. 2e pr. le pr. 2e pr. 2e pr. le pr. 3e pr. le pr. 2e> pr. 2e pr. le pr. Met lof. De burgemeester naar Domburg, Naar een onzer Domburgsche corres pondenten ons meldt, heeft de burgemees ter van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bordes, voor de maanden Augustus en September de villa „The Wigwam" te Domburg van den eigenaar mr. dr. B. van der Mersch, te Zeist, gehuurd. Het vlotsleepen van de „Fortunata". Omtrent het vlot komen van het Itali- aansche s.s; „Fortunata", dat gisternacht nabij het zgn. roeiershoofd alhier is omhoog gevaren, kan nog gemeld worden, dat de sleepbooten „Goliath" en „President John P. Best" het schip hebben vlot getrokken. Het schip is naar de reede van Vlissingen gesleept in afwachting van verdere in structies. Vanwege den rijkswaterstaat is er beslag op het schip gelegd, daar er verondersteld wordt, dat er schade aangericht zou zijn aan de oude waterwerken van het zgn. Roeiershoofd, teneinde borgstelling voor eventueele schade te bekomen, alvorens het schip vertrekt. Hiertoe is de mare chaussee van Vlissingen aan boord. RAAD VAN WOLFAARTSDIJK. WOLF AARTSDIJK. De gemeenteraad ver gaderde jl. Maandag; afwezig wegens ziek te de hr. Van der V1 i et; zonder kennis- De chauffeur van de vrachtauto bleef, evenals de naast hem zittende jongen, on gedeerd. Hoogwoud: 1 doode. Zondagmiddag reed op het Zuideinde te Hoogwoud een met een paard bespannen wagen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten muur, maakte hierbij een zij sprong, met het gevolg, dat een passeerende motorfietsrijder, de 23-jarige D. Wiedijk uit Aartswoud door een der lemoenen van den kar werd getroffen, waardoor hij van zijn voertuig werd geslingerd en met het hoofd tegen een hek vloog. De man bleef bewusteloos liggen. In het ziekenhuis te Hoorn is de man overleden. moest een ander kwartier hebben en toch zoude het mij zoo spijten u te zien ver trekken. Terstond na den eten begaf ik mij in het stroo om een middagslaapje te houden, doch hoe onzagt wierd ik wak ker gemaakt. Graafland komt de geite- stal inlopen en schreeuwt al „Van de Veur kom gaauw, er is alarm geblazen, kom en help mij eerst mijn geweer in el kander zetten.," Dit deed ik en pakte daar na mijn ransel en trok naar de mart. Ter stond naar het ,kamp om eene insjpexi voor de koning te maken, hoorde ik roepen en ook bevestigen. Inderdaad wij trokken des middags ltê voorwaarts. Te Tilborg hielden wij een uur stil. Het innemende Grietje van Antje Timrot uit het logement op de mart in het Zwaard stond mij ter stond voor en ik begaf mij met de uitge rekte passe van een verlajngetnden der waarts. Mijn neef J. S. S. van der Veur, die een trouwe aanbidder was in dit huis van de zuster Mieke, vond ik hier. Wi) dronken hier een fles wijn met Perk uit de Betuwe, korporaal bij de vrijwillige Ja gers van Van Dam. Het was vier uren, toen wij onze mars voortzetten en 7 uren, toen wij te Hulten aankwamen. Huiten is een' groot buurschap, dat zelf een bor- germeester heeft, niet ver van het kamp en aan de straatweg van Breda op den Bos. Hier wierden wij gelijk de schapen met pak en zak de schuren ingedreven, zonder voeding. Zoo lagen wij daar in het hooi met een hongerigen buik en de zon gaf reeds zijne laatste stralen. Met 3 van mijne kameraden, de Haart, Dorn- seiffen en van den Steen Jr. begaf ik mi) naar een boer, die ongeveer een kwartier geving de hr. D. P. G o e t h e e r. De V o o r z. wenschte de herkozen leden van den Raad geluk met hun her benoeming. Weth. Luikenaar wenschte namens den Raad den burge meester eveneens geluk met zijn herbe noeming tot lid van den gemeenteraad. Aan G. de Jager Lz., L. Th. Huibrecht- se en M. Tazelaar werd op hun verzoek ontheffing verleend van hun hondenbelas ting over het 2e half jaar 1939. Een verzoek van het bestuur Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden werd op voor stel van B. en W. afgewezen. Een voor stel inzake wijziging overeenkomst straat verlichting werd goedgekeurd; het betee- kent voor de gemeente een mindere uit gaaf van 35. Aan J. P. Flikweerd wordt een perceel bouwterrein verkocht aan den Prinses Ju liana weg naast de gracht ter grootte van plm. 400 vierkanten meter tot 'n prijs van 1,75 per vierkanten meter. De onderwij zerswoning te Oud-Sabbinge werd opnieuw verhuurd aan den heer Heijboer, hoofd der school aldaar, de huur- som werd met 25 per jaar verlaagd, zoodat deze thans 225 zal bedragen. Een voorstel tot toetreding tot de gemeen schappelijke regeling inzake luchtbescher ming op Zuid- en Noord-Beveland werd goedgekeurd. De bouwverordening werd in dier voege gewijzigd, dat het voortaan bij nieuwbouw verboden zal zijn tot het aanbrengen van bedsteden. RILLAND. Alhier is een verschil ontstaan bij de erwtenplukkers, met den commis sionair N. om het loon van f 0.40 per 100 kg. Door de gezamelijke landarbeidersbonden is 't loon bepaald op f 1.70 per 100 kg, ter wijl door N. f 1 30 werd uitbetaald. Zaterdag is door de bestuursleden van den C.L.B. de N.B. van arbeiders in het land- en tuin bouwbedrijf en den R.K. Landarbeidersbond hierover geconfereerd, en aan den heer N. geadviseerd vandaag het loon van f 1,70 per 100 kg uit te betalen. Hierop heeft de heer N. als protest al de georganiseerden ont slagen, waarop gisteravond in een druk bezochte vergadering werd besloten tot staking van den arbeid over te gaan, met ingang van 4 Juli. Ook de ongeorgani seerden werd geadviseerd niet aan den ar beid te gaan. vandaar woonde. Bij dezen eenvoudigen man stormden wjj binnen en dwongen hem om voor ons pannekoek te bakken. Allen waren reeds op hunne plaatsen, toen ik in de schuur aankwam. Ik vleide mij neder en sliep. '24 Julij. Te negen uren vertrokken wij naar Oisterwijk. Te Tilburg bleven wij 5 uren rusten en kwamen 4 uren weder te Ois terwijk aan. Te Tilborg in den Gouden Appel aten eenige Jagers met mij zeer goed en betaalden 6 stuiver. Daar sprak ik Vollenhoven van Rotterdam, Kastele en meer kennissen. Des avonds moest ik we der op de wagt. 25. Tien uren wierden wij afgelost, het overige van den dag bragt ik tehuis door. S'nademiddags ben ik na den Hondsberg gegaan om te zien, of daar iets te jagen was. 26 Julij. Met Touré den ganschen mor gen in de bossen gelegen en op houtduiven geschoten. 27. Des morgens in het Gasselsche Broek gaan jagen en met den Heer van Hal, sekretaris alhier, en den burgermeester van Moergassel. 1 snep, 1 eend, 1 kiwiet en 1 waterhoentje tehuis gebragt. Den gan schen dag door de modder en het water gebaaid. Bij de burgemeester een fles wijn weze drinken en zoo weder op Oisterwijk afgemarscheerd. Deze aardigheid brak mij lelijk op. Dat nat, de warmte van den dag en de fatigen van zulk een jagt kon ik niet verdragen» Den ganschen nacht door braakten ik verschrikkelijk en sliep niets. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5