mm &eet£w0efye ff MIDDELBURGSCHE COURANT Hoüfdpj/h Hartjes (&GOESCHE COURANT) Provinciale Staten van Zeeland. Dr. Colijn beraadslaagt. Alle streven gericht op handhaving van den vrede. Nederland en de besprekingen te Moskou. De Nederlandsche Spoorwegen in 1938. JEerste gewone zitting in2l939. Rede van den Commissaris der Koningin. De nieuwe leden van Ged. Staten. DUITSCHLAND. Von Neurath zet vijf gemeentebesturen af. lij ontving gister o.a. de heeren Albarda en Oud. Zegt de Volkenbonds commissaris te Dantzig. naar I 1 Engeland is niet bereid de gevoelens der neutralen te ontzien. De nieuwe burgemeester van Kattendijke. VAN MIJNHARD! Totaal verlies ruim f 23 millioen. Het eigenlijke exploitatie-tekort beloopt f8 millioen. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. "Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, ■Telefoon Redactie 269, Administratie 139; 4e GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f.2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 4 -JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eis dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75- cent, bij vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cf„ Hedenmiddag te twee uur kwamen de Provinciale Staten van Zeeland (de nieuwe in April gekozen) bijeen voor de eerste ge wone zitting in 1939. Voorzitter was de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die 't ambtsgebed voor las, nadat de leden ,van hun zetels waren opgestaan. Onderzoek geloofsbrieven. De VOORZITTER benoemde drie com missies, die ieder de geloofsbrieven van 14 nder gekozen leden onderzochten. Tijdens dit onderzoek werd de vergade ring geschorst. Na terugkeer der Commissies in de ver gadering, werd deze heropend en rappor teerden de woordvoerders der commissies ;tot toelating van alle leden, die daarna in handen van den voorzitter de voorgeschre ven eeden of beloften aflegden. De VOORZITTER sprak dadrop ongeveer ;als volgt: Leden der Staten, Nu Gij aan het voorschrift van art. 71 .der Prov. wet hebt voldaan en het lidmaat schap der Staten dezer Provincie hebt aan vaard, moge ik U daarmede mijne harte lijke gelukwenschen aanbieden en de hoop uitspreken, dat Gij allen in de nieuwe vier jarige periode, welke wij zijn ingetreden, zoowel tot heil der provincie als tot eigen voldoening werkzaam zult zijn. In de samenstelling van Uwe vergade ring is sedert Uwe vorige zitting vrij groo- te wijziging gekomen. Een tiental leden heeft voor het eerst zijn intrede in de Sta ten gedaan en heeft evenzooveel leden ver vangen, die gedurende korteren of langeren tijd hunne beste krachten aan de belangen der provincie hebben gegeven. Aan allen, die niet meer zijn terugge keerd, breng ik dank voor al hetgeen zij ten bate der provincie hebben gedaan. Zij mogen zich overtuigd houden van de gevoe lens van waardeering, waarmede hunne ijverige medewerking en hun collegiale om gang in deze vergadering zullen worden herdacht. Het zou mij te ver voeren aan allen een bijzonder woord te wijden. Een tweetal hun ner mag m.i. echter niet ongenoemd blijven. In de eerste plaats denken wij met groo- ten weemoed terug aan wijlen Uw zoo hooggeacht lid den Heer J. A. Dominicus. Van 1923 tot 1927 en daarna sedert 1931 maakte hij deel uit van Uwe vergadering en ook bij de jongste verkiezingen was hij andermaal tot lid der Staten gekozen. Met groot leedwezen werd op 24 April j.l. de droeve tijding vernomen van zijn plotseling overlijden. Met hem is uit Uw midden heen gegaan 'n hoogstaand, ijverig en trouw lid, die door zijne eigenschappen van hoofd en hart ons aller hoogachting genoot en wiens woorden, hoezeer en misschien mede juist omdat hij daarvan een spaarzaam gebruik maakte, steeds van grooten invloed waren op de beslissingen, welke door Uwe vergadering werden getroffen. Ook buiten deze vergadering is hij op verschillend ter rein met groote activiteit en toewijding ten bate onzer provincie werkzaam geweest. Zijne nagedachtenis zal door ons allen onge twijfeld in dankbare herinnering worden gehouden. Een speciaal woord van groote, oprechte waardeering zij het mij veroorloofd nog te spreken ten opzichte van het afgetreden lid den Heer C. P. Vogelaar, die sedert 1910 on afgebroken lid der Staten en "sedert 1935 lid van het Dagelijksch Bestuur dezer pro vincie was. Het wil mij voorkomen, dat de heer Vogelaar door zijn arbeid aanspraak op den warmen dank der provincie heeft verworven. Op uitnemende wijze en met groote toewijding heeft hij steeds de be langen der provincie, welke hem lief is, behartigd. Door zijne rijke ervaring en de gelijke kennis in het bijzonder op landbouw- en tuinbouwgebied werden zijne adviezen zoowel in Uwe vergadering als in Uw dage lijksch Bestuur steeds op hoogen prijs ge steld. Door zijn eenvoud, zijn rechtschapen heid, zijn hartelijkheid genoot hij een ieders sympathie. Ik moge den wensch uitspreken dat de Heer Vogelaar nog vele jaren van een rustigen levensavond zal kunnen genie ten. Meerdere van U treden vandaag voor het eerst deze Statenvergadering binnen. U roep ik naast Uwe medeleden in het bijzon der een hartelijk welkom toe. Onder ern stige en zorgvolle tijdsomstandigheden hebt Gij het lidmaatschap aanvaard, maar on danks alle onzekerheid en de moeilijkheden, waardoor dit tijdperk gekenmerkt wordt, tracht de Zeeuwsche bevolking haar goeden moed en haar veerkracht te handhaven. Het hoofd omhoog, het oog naar boven, dat geldt ook voor de Overheid, hoe zwaar haar taak ook moge zijn. Een breed ar beidsveld ligt voor U open en belangrijke vraagstukken, waarbij met de fimancieële draagkracht der Provincie ernstig zal zijn rekening te houden, zullen in deze en vol gende zittingen aan Uw oordeel worden on derworpen. Met Uwe talenten en met Uwe gaven van hart en hoofd zult Gij de belangen dezer provincie en van hare ingezetenen kunnen dienen; ik twijfel er niet aan of Gij zult dit doen in den aangenamen geest van onder linge waardeering en vriendelijke welge zindheid, welke tot de gelukkige tradities van deze vergadering behooren. Ik houd er mij van overtuigd, dat Gij allen daartoe zult willen medewerken en vlei mij in de hoop, dat Gij met mij zult willen streven naar hen vlotten, geregelden, goeden gang van zaken en dat Uwe beraadslagingen, zich zullen kenmerken door een waardigen toon, waarbij de eerbied voor elkanders meening in acht wordt genomen. Voorstander zijnde van hel vrije woord, zal ik met stipte hand having van het reglement van orde een ieder, die zulks wenscht, steeds gaarne in de gelegenheid stellen zijne zienswijze ken baar te maken. Zooals vanzelf spreekt, ver trouw ik daarbij, dat Gij U van alle hinder lijke interrupties zult onthouden. Welnu, mijne Heeren, in de hoop, dat on ze gemeenschappelijke arbeid, waarbij wij voortdurend door vele trouwe en toegewij de medewerkers worden gesteund, door U allen met lust, ijver, toewijding, kracht en opgewektheid moge worden aangevat, in goede harmonie worde voortgezet en tot heil der provincie moge strekken alsmede met de bede, dat daarop Gods's zegen in rijke mate zal mogen rusten, stel ik U voor tot onze verdere werkzaamheden over te gaan. Ingekomen stukken. Onder de thans behandelde ingekomen stukken waren Koninklijke besluiten tot goedkeuring van verschillende in de vorige zitting der Staten aangenomen voorstellen van Ged. Staten. Verder o.a. een nader adres van ontsla gen personeel bij de Z.V.T.M. om subsidie ten behoeve van een te verstrekken uitkee- ring; een verzoek van de Prov. Ver. tot be strijding der t.b.c. om subsidie voor haar „aanvullingsverpleegfonds", een adres van het bouwmeestersgild inzake centraal bouw toezicht op Zuid-Beveland en een schrijven betreffende dat adres van de architecten F. G. C. en ir. A. Rothuizen; een adres van de N.V. „Z.V.T.M." inzake medewerking aan de reorganisatie der Vennootschap; een verzoek van het gemeentebestuur van IJzendijke om subsidie in de kosten van den aankoop van het z.g. Ravelijn aldaar en een van het gemeentebestuur van Retran- chement om steun ten behoeve van de restauratie der oude vestingen. Nog een verzoek van de Commissie voor de Hygiëne van het kind in Zeeland om verhooging van het verleende subsidie ten behoeve van de consultatiebureaux en een schrijven van mr. H. D. J. Wolfensberger, lid van den gemeen teraad van Tolen, inzake de tarieven voor de Toolsche brug. Mededeelingen. Namens Ged. Staten werden mededeelin gen gedaan over de post onvoorzien van de begrootingen 1938 en 1939, over onderhand- sche aanbestedingen, over de samenstelling der afdeelingen van hun college en de pre sentielijsten van hun vergaderingen, over den staat van de Prov. eigendommen en bezittingen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn en ten slotte de genomen besluiten terzake van aankoop van gronden voor wegsverbetering. Verslag toestand provincie 1938. Het verslag van den toestand der Provin cie over 1938 werd aangeboden. De voorstellen. Alle voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Dan zullen ge kozen worden de zes gewone en het buiten gewoon lid van Ged. Staten. Naar wij vernemen staat het vast, dat morgen tot leden der Ged. Staten zullen worden herkozen de heeren mr. P. Die leman, mr. J. M. H. Stieger, J. M. van Bommel van Vloten en A. D. F. v. d Wart en dat in de vacature-Van Rompu gekozen wordt de heer Goossens. Over de zesde vacature, die van den heer Vogelaar is nog geen overeenstem ming onder de verschillende fracties tot stand gekomen. Het D. N. B. meldt uit Praag: De rijksprotector voor Bohemen en Moravië Freiherr Von Neurath, heeft een verorde ning uitgegeven van den volgenden in houd: 1. De stedelijke vertegenwoordigingen in Boheemsch Budweis, Brünn, Iglau, Mora visch Ostrava en Olmütz worden onmid dellijk ontbonden. 2. Tot regeeringscommissarissen worden onmiddellijk benoemd: a. voor Brünn de redacteur Oskar Ju dex; b. voor Iglau dr. Leo Engelmann; c. voor Moravisch Ostrava dr. Hinner; d voor Olmütz de advocaat dr. Czermak. 3. De voor Boheemsch Budweis door de landsoverheid in Praag als regeerings- commissaris- aangestelde drukkerijleider Joseph David, blijft tot nader order in functie. 4. Het uitschrijven van nieuwe verkiezin gen in deze gemeenten moet tevoren door den rijksprotector worden goedgekeurd. 5. De algeheele bevoegdheid, die vol gens het in het protectoraat Bohemen en Moravië geldende recht toekomt aan. de gemeente-organen, in het bijzonder aan den burgemeester, de wethouders en den gemeenteraad gaat terstond over op de nieuw aangestelde regeeringscommissaris sen. 6. De ontbonden gementeraden, de col leges van wethouders, de tot dusverre in functie geweest zijnde burgemeesters en alle andere door par. 5 betrokken gemeen te-organen, moeten zich onmiddellijk van iedere ambtsbezigheid onthouden. Dr. Colijn heeft in de afgeloopen dagen reeds met tal van vooraanstaande politie ke personen beraadslaagd over den toe stand, ontstaan door het aftreden van het Kabinet. Hij bepaalt zich daarbij niet tot de rechsche kringen. Naar „Het Volk meldt, ontving h\j' gisteren o m. ir. J. W. Albarda, voorzitter der sociaal-democrati sche Tweede Kamer-fractie. Voorts was er een conferenie van den kabinets-formateur met den heer Schouten (a.r.), welke ongeveer een uur duurde. Na afloop van deze conferentie heeft dr. Colijn zich veui ht departement van Alge- meene zaken naar zijn huis aan de Stad- houderslaan te Den Haag begeven, waar hij, des namiddags half zeven, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam ontving. De heer Oud gebruikte den maaltijd ten huize van dr. Holijn. Zooals men weet, is mr. Oud minister van financiën geweest in het breede-basis- kabinet, dat onder dr. Colijn's leiding van 1933 tot 1937 aan het bewind is geweest. Al is de heer Oud geen voorzitter van den Vrijzinnig-Demoeratischen Bond en al maakt hij geen -deel uit van de Tweede Kamer, hij is in zekere zin nog te beschou wen als de leider van zijn partij. Men be hoeft uit dr. Colijn's bespreking met hem dus nog niet af te leiden, dat de kabinets formateur aan mr. Oud een portefeuille heeft aangeboden, al is dit uiteraard niet onmogelijk. Het is ook zeer wel denkbaar, dat dr. Colijn aan een conferentie met den heer Oud behoefte heeft gevoeld, omdat dr. Colijn bezig is, den politieken toestand te peilen. Laat in den avond heeft dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den ar beid,, een bezoek gebracht aan dr. Colijn. Hij heeft een onderhoud gehad met den minister-president, dat meer dan een uur duurde. De formateur op den Ruigenhoek. Men meldt ons uit 's-GravenhageDr. H. Colijn is hedenochtend door H. M. de Ko ningin op den Ruigenhoek ontvangen. Naar wij verder vernemen, heeft dr. Co lijn de voorzittersvande zes groote Kamerfracties uit de Tweede Kamer uit- genoodigd voor een bespre king op a.s. W oensdagmid- d a g. Reuter meldt uit Dantzig: De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig, Chodacki, die de vorige week naar Warschau was ge gaan, om rapport uit te brengen, is naar de vrije stad teruggekeerd. Met spanning ver wacht men een verklaring van den com missaris-generaal ten aanzien van de be weerde inbreuken op de Dantzigsch-Pool- sche overeenkomst door de nat. soc. autori teiten, ofschoon men het waarschijnlijk achi, dat een dergelijke verklaring recht streeks uit Warschau zal komen. In Warschau heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de Poolsche regeering een in krachtige bewoordingen gesteld verzoek om verklaringen zal zenden aan den Dantzig- schen Senaat, met betrekking tot de aan komst in Dantzig van Duitsche „toeristen" en munitie. Intusschen blijft Dantzig aan de opper vlakte kalm. In een interview heeft de vol kenbondscommissaris Burckhardt gister aan Reuter verklaard, dat ieder streven gericht wordt op handhaving van den vrede. Hij legde den nadruk op het gevaar van onjuiste berichten, die naar hij zeide een verwrongen beeld geven van de gebeurtenissen in Dantzig. Er heb ben hier geruchten de ronde gedaan, opge komen naar aanleiding van een artikel in het voornaamste Poolsche dagblad, volgens welke Polen een vrijcorps zou gaan vormen tegen Dantzig. Hiervan is echter geen be vestiging, van poolsche noch van Duitsche zijde ontvangen. De Dantziger Vorposten, het officieele nat. soc. orgaan, herhaalde gister nadrukkelijk, dat Dantzig slechts zijn politietroepen uitgebreid heeft bij wijze van voorzorgsmaatregelen. Berlijn: Er gebeurt, niets onwettigs. In politieke kringen te Berlijn werd gis teravond de volgende verklaring afgelegd: In Dantzig wordt niets onwettigs gedaan en ook niets van buitengewonen militairen aard. De vrije stad organiseert slechts haar politiedienst welke wordt uitgebreid en waartoe zij volkomen het recht heeft. Het is voor ons nieuws te hooren, dat Duitsche soldaten en officieren Dantzig binnenko men Het is waar, dat een groot aantal Duit sche toeristen de stad hebben bezocht, doch wanneer Chamberlain meent, dat zij ver momde soldaten zijn, is hij er heelemaal naast. De nationaal-socialisten geven toe, dat er eenige spanning is, doch zij zeggen dat de belangrijkheid daarvan niet moet worden overschat, daar er geen directe grond voor bestaat. Tezelfdertijd probeert niemand het feit te verbergen, dat over het lot van Dantzig reeds is beslist. De eenige vraag blijft „wanneer" en de beslissing daarover berust b ij H i 11 e r. 1 1 1 1 1 EEN ZEEREISJE NAAR ÓMgefand en teru<s met de nieuwe motorschepen der Mij. „ZEELAND" MIDDELBURG - HARWICH en terug III kl. trein/11 kl.boot,Inch logies 0*% en ontbijt aan boord slechts J 1 KsMf EN KLAAR TOUR 1 jonden met de nieuwe motorschepen der Mij. „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SPOORBIUETTEN Reiskosten Viissingen Londen v.v.; twee nachten logiee in goed hotel te Londen, maaltijdensightseeing, «ja en ALLES INBEGREPENJ Inlichtingen bij de Stations, Relsbureaux en Maatschappij „Zeeland"*te Viissingen 1 1 (Ingez. Med.l Men meldt uit Londen aan de N. R. C.: Zooals de Regeeringspersdienst gisteren reeds heeft gemeld, heeft de Nederland- sche regeering stappen ondernomen, om de Engelsche en Fransche regeering te herinneren aan Nederland's afwijzende standpunt tegenover garanties van derde mogendheden. Een en ander geschiedde in verband met de aanwijzingen, dat overwo gen werd Nederland in het garantie-stel sel van het drievoudig verbond op te ne men. Den Haag vond daar aanleiding in den Nederlandschen gezant te Londen opdracht te geven het Nederlandsche standpunt nogmaals in krachtige bewoor dingen uiteen te zetten. Dit is jl. Zaterdag geschied. Er is daarbij geen twijfel over gelaten, dat Nederland zijn traditioneele zelfstandigheidspolitiek beslist zal blijven handhaven. Om redenen van diplomatieke tactiek heeft de Nederlandsche regeering echter mogelijkerwijs op verzoek van Londen besloten niet meer bekend te maken over den inhoud en den vorm van het <?n- derhoud dan het bloote feit, dat het Ne derlandsche standpunt no'g eens uiteenge zet is. Vanzelfsprekend is er geen kwestie van dat de Engelsche regeering er zich door dezen Nederlandschen stap van zal laten terughouden haar plannen met betrekking tot de formuleering van het drievoudig verbond door te zetten. Men heeft beslo ten dat het, hoe gaarne men ook zou willen, onmogelijk was de gevoelens der neutrale mogendheden te ontzien. Er is dan ook generlei verandering gebracht in de voorstellen, die de Engelsche en Fran sche gezant verleden Zaterdag aan Molo- tov hebben voorgelegd. Bp K.B. van 1 Juli is, met ingang van 17 Juli benoemd tot burgemeester der ge meente Kattendijke: jhr. mr. D. van Doorn. Jhr. mr. Van Doorn werd 1 Maart 1909 te Vere geboren. Hij is thans volontair ter gemeentesecretarie van Soeburg. Jhr. Van Doorn, die de c h. beginselen is toegedaan, is een zoon van den oud burgemeester van Soeburg. en alle andere pijnen (Ingez. Med.t Verschenen is het verslag over 1938 van de Nederlandsche Spoorwegen. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: De opbrengst van het personenvervoer vertoonde een geringe stijging n.l. van 55.162.000 in 1937 tot 55,492,000 in 1938 De opbrengst van het goederenvervoer daarentegen gaf een daling te zien van 40,311.000 tot 38,567.000. De totale ont vangsten uit het vervoer daalden van 100,420.000 op 99,332.000. De overige baten bedroegen 1.569.000. De exploitatiekosten daalden van 91.113.000 in 1937 tot 88.508.000 in 1938. Het exploitatiesaldo bedraagt 12.393.000. Van de noodzakelijke afschrijvingen ad 20,488 millioen wordt dus door dit saldo der exploitatierekening 60.5 procent gedekt. In verband met de reorganisatie daalde het debetsaldo der interestrekening van 20,9 tot 15,2 millioen. Het nadeelige saldo der ver lies- en winstrekening bedraagt 23 millioen gulden. De strijd tusschen trein en auto bus. Wij geven ons er rekenschap van, aldus het verslag verder, dat het monopolie van de snelheid dat de spoorweg gedurende de eerste 80 jaren van zijn bestaan heeft beze ten, voorgoed is verdwenen. Een zeer groot deel van het vroegere spoorwegvervoer heeft zich naar het parti culiere bedrijf zoowel te land als te water verplaatst. Wanneer echter de vervoersin- tensiteit op de rail daalt beneden een ze ker minimum, wordt het spoorwegbedrijf onrendabel. Een duurzaam onrendabel be drijf moet in technisch opzicht achterop ra ken en de grootste belemmeringen onder vinden bij het voeren van een doelmatige prijspolitiek. Wij hebben de overtuiging, dat juist voor ons land met zijn dichte en sterk toenemende bevolking het railvervoer op alle drukke trajecten de meest economische vervoerswijze is en dit bij de te verwachten toeneming van de verkeersintensiteit o in steeds sterkere mate zal worden. De mate van veiligheid, welke het rail verkeer biedt, kan daarbij in afzienbare toe komst door geen andere vervoerswijze wor den geëvenaard. Het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen hopen wij te kunnen beperken, door in samenwerking met het wegverkeer, op groote schaal automatische beveiligings installaties in te voeren. Voor een economische ontwikkeling van het Nederlandsche vervoersapparaat lijkt het ons volstrekt noodzakelijk, dat trajects- gewijze de vervoersdichtheid zooveel moge lijk wordt geconcentreerd op een bepaald vervoermiddel. Door het sluiten van 148 stations voor personenvervoer, werd het vervoer tusschen deze stations en het af- en aanvoerende verke"" tiaar de open blij vende stations geheel overgelaten aan de autobus. Omgekeerd echter is het een le vensbelang van het spoorwegbedrijf, dat het vervoer tusschen de spoorwegstations, welke gehandhaafd blijven, niet wordt af getapt door derden. Hiermede pleiten wij niet voor een be perkt eigenbelang van het aan onze zorgen toevertrouwde bedrijf: de totale kosten van het vervoer op een bepaald spoortraject worden op onredelijke wijze verhoogd, in dien men parallel daarmede een busdienst laat rijden, welke hetzelfde verkeer ver zorgt. Men kan zich niet onttrekken aan den in druk, dat bij het verleenen van de vergun ningen voor het exploiteeren van autobus diensten het algemeen belang der verkeers- economie slechts een zeer ondergeschikte rol heeft gespeeld. De inkomsten van ons bedrijf hebben hieronder zeer geleden. Wij schatten het verlies aan inkomsten uit dien hoofde op rond 6 a 10 millioen voor een vol jaar. Desondanks zijn onze inkomsten over de laatste maanden van het afgeloopen jaar hooger dan over de overeenkomstige maan den van 1937. Óver de eerste maanden van 1939 heeft deze stijging zich voortgezet. De toekomst zal in sterke mate afhanke lijk zijn van het antwoord op de vraag of een sluitende wettelijke regeling van het vergunningstelsel voor personen- en goede renvervoer in afzienbaren tijd tot stand komt en van de wijze, waarop deze in de practijk wordt toegepast. Materiaal en personeel. De lengte van het net bedroeg op 31 De cember 1938: enkel spoor 1.628,9 km, dub belspoor 1.686,4 km totaal 3.315.5 km. Aan het einde van het jaar war en aan wezig: 891 locomotieven voor hoofd- en locaal- spoorwegen; 10 locomotieven voor tramwe gen; 2 diesel-electrische locomotieven51 benzinelocomotoren voor rangeeren; 106 diesel-electrische locomotoren voor rangee ren; 3 benzine-locomotieven, eigendom van particulieren. 1.692 rijtuigen voor het stoombedrijf; 40 stelrijtuigen voor het die sel-electrische bedrijf153 electrische mo torrijtuigen; 161 electrische aanhangrijtui- gen: 37 stel electrische driewagentreinstel- len; 7 motormontagewagens; 37 verbran dingsmotorrijtuigen; 155 postrijtuigen; 808 bagagewagens; 417 snelgoedwagens; 8 tram bagagewagens 8 trampostbagagewagens 11.283 gesloten goederenwagens; 15.694 open goederenwagens; 1.107 dienstwagens; 1.444 particuliere wagens. Aan personeeluitgaven (loon, premie, gratificatie, bijdrage aan fondsen, dienst- kleeding, enz.) werd in het geheel betaald 63.968.000 d.i. 72.3 procent der exploitatie kosten, tegenover 66.155.000 of 72.6 pro cent der exploitatiekosten in 1937. Het aantal personen in vasten dienst be droeg op 31 December 1938: 30.370 tegen 31.054 op ultimo 1937 en verminderde dus met 684 personen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1