KRONIEK van den DAG. Dagboek van Johannes Catbarinus van der Veer, vrijwillige jager der Utrechtsche BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 3 JULI 1939. No. 154. Het onheilspellende vraagteeken. ZËËUN0. MIDDELBURG. Joseph Roux. ZUIDBEVELAND. raagdL ïenige in, ge- „Zee- Mid- voor ken- Firma ïrg. ekt 'n mooie gratis Vries, \G en ondag Zon- reken, Gebr. Mbg. Wat zpn de Duitschers nu eigenlijk van plan met Dantzig te doen?Ziedaar, wat men zich de laatste dagen overal ter wereld met een zekeren angst afvraagt. Er broeit wat, en men kent de plaats in den internationalen hooiberg, waar dit broeien zich voltrekt, maar al te goed. Op welke wijze dit broeiproces aan den gang zal wor den gehouden en of de hooiberg er door in brand zal raken, dat weet men echter niet. De „Dantziger Vorposten", het nazi-or gaan in de Vrije stad, schreef Zaterdag, dat er geen twijfel meer mogelijk is: Dant zig zal weer in het Duitsche rijk opgenomen worden. Het blad liet echter in het mid den, hoe en wanneer zulks zal geschieden. Van Duitsche zijde is de vorige week ook te kennen gegeven, dat de „inlijving" zou plaats vinden, op zoo'n handige manier, dat het buitenland er niets aan zou kunnen doen, ja er zelfs geen bezwaar tegen zou kunnen hebben.' Dat is wel heel sterk. In het voortbrengen van „verrassingen" heb ben de Duitschers zich de laatste jaren meesters getoond, maar men kan moeilijk zeggen, dat het buitenland er geen bezwa ren tegen hadTegen de inlijving van Dantzig zijn bij voorbaat bezwaren gesteld, welke de Duitschers moeilijk straffeloos zullen kunnen negeeren. De Polen zijn ter dege op hun qui vive. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat zij elke verrassing ten aanzien van de vrije stad met het afschieten van kanonnen en zoo zullen beantwoorden en dan zullen ook Engeland, Frankrijk en ver moedelijk nog tal van andere landen naar de wapenen grijpen. Het is niet in te zien, hoe de Duitschers dezen gang van zaken zouden moeten voorkomen. Er is ook gezegd, dat ze het zoo ver zou den willen laten komen, dat Polen een on beraden stap zou doen, dat Polen dus Duitschland zou aanvallen op een moment, dat zulks nog volkomen onredelijk zou zijn, teneinde aldus op Polen het odium van on- bekookten aanvaller te laden. Engeland kan dan moeilijk Polen te hulp komen, zoo luidt de verdere redeneering van Berlijn. Het is uiterst waarschijnlijk, dat ook in dat geval Engeland Polen niet zou laten ver pletteren. Lord Halifax heeft verleden week Donderdag in zijn groote redevoering onomwonden uiteengezet, op wat voor over weging het in den grond der zaak voor En geland aankomt: Engeland heeft in de laat ste eeuwen nooit geduld, dat een bepaalde mogendheid het Europeesche vasteland van Europa zou overheerschen. Het duldt dit thans nog niet, omdat het zoo gevaarlijk voor de instandhouding van zijn imperium zou zijn. Het is dus zuiver eigenbelang, wat Engeland bij zijn huidige buitenlandsche po litiek aandrijft. Halifax erkende dit grif. Maar juist daarom kan men er van op aan, dat het de Engelschen thans meenens is met hun waarschuwingen. En juist daar om komt het er voor hen vrijwel niets op aan, of Polen, daartoe verleid, het eer ste schot zou lossen en als aanvaller ge brandmerkt zou moeten worden. Zij wil len voorkomen, dat Duitschland's heer schappij zich over nog grooter Europeesch gebied gaat uitstrekken. Daar gaat het louter en alleen om. En elke Duitsche po ging, om Dantzig met geweld of op slink- sche wijze in het Duitsche rijk te doen te- rugkeeren, zullen ze beschouwen, als een poging tot zulk een overheersching. Hoe gevaarlijk de toestand op het oogen- blik mag zijn, en hoezeer er te Dantzig met vuur wordt gespeeld, het is lang niet ondenkbaar, dat men thans ook te Berlijn gaat inzien, wat er op het spel staat. Uit de door ons geciteerde Duitsche pers stemmen over Lord Halifax's jongste rede bleek wel veel verontwaardiging en afkeu ring, maar toch zou men wellicht op het laatste oogenblik nog voor de consequenties van een strijd op leven-en-dood kunnen te rugdeinzen. Göbbels, één dergenen, op wien de Brit- sche staatsman doelde, toen hij sprak over de beleedigingen, waarmee Groot-Brittan- nië werd overstelpt, sloeg Zaterdag in den „Völkischen Beobachter" een ietwat gema tigder toon aan, al kostte het hem blijk baar moeite. Hij ontkende, de Engelschen „idioten" te hebben genoemd, doch voegde er sarcastisch bij, dat reeds de beleefdheid immers zulk een drastische karakterisee ring verbiedt.' Zijn beweringen omtrent de omsingeling hield hij vol. Duitschland ver- 2). 30. Des morgens de wagt betrokken on der Luitenant Pluim van Zwol. Den nacht en dag stil afgelopen. 1 December 1830. 's Morgens met 50 jagers en 600 mili tairen op verkenning geweest naar Wouw, vanwaar 18000 Gulden in aantogt zouden zijn. Rozendaal den 6de December 1830. Den 4den December des morgens van Bergen op Zoom vertrokken op mars. Tot Wouw bij de troep gebleven. Daar wierdt ik geplaatst als kwartiermaker. Naar Ro zendaal met 2 man der schutterij de troep vooruit geloopen en te Rozendaal geïnfor meerd ,of er ook vijandelijke troepen in lagen. Na alles klaar bevonden te hebben naar het stadhuis gegaan, aldaar de komst der troepen gemeld en dezelve ingewagt. Des middags inspexi gehad voor den Ge neraal Boereel (lees Boreel). Dezen nagt hadden zich de Bregans bij dit dorp ver toond, doch waren in den morgenstond weder opgerukt. Te Rozendaal wierdt ik ingekwartierd met 7 mijner kameraden, nl, Dornseiffen, van Sorgen, De Rooy, Roes- ket, De Lauter, Sleidanus en Prins bi; eenen gewezen bierbrouwer De Quakelaar welks dogter de zonderlinge naam had van Dymphna Elizabet. Deze Quakelaar zet zich tegen die omsingeling; als echter de Engelschen tot het Duitsche volk wil len spreken, is er één weg, met uitsluiting van alle andere: die over den Führer. Even wel moeten zij dan het roer van hun poli tiek omgooien, geen redevoeringen houden, maar daden toonen Duitschland wil van Engeland iets zeer eenvoudigs: dat het aan gedane onrecht wordt hersteld. Heel veel perspectief openen zulke be schouwingen nog niet, want er blijkt ten duidelijkste uit, hoezeer de wederzijdsche standpunten van elkaar afwijken. Berlijn wil, dat Londen den Duitschers vrij spel laat in hun „levensruimte" en bovendien alles teruggeeft, wat zij bij de vredesver dragen moesten afstaan. Londen is bereid, over vele Duitsche wenschen te praten, mits aan Duitschland's methoden van intimida tie en overheersching een einde kome. De kloof schijnt onoverbrugbaar, maar Hitier zou, naar verluidt, de z.g. Britsche vloot- nota ernstig overwegen en wellicht kan zijn antwoord een aanknoopingspunt voor onderhandelingen vormen. Ofschoon laat ons het eerlijk bekennen wij in dit op zicht sceptisch gestemd zijn. Onzijdige waar nemers geven trouwens toe, ctat ook in Duitschland, ondanks alle uiterlijke rust, het pessimisme veld wint en men de toe komst vol zorg tegemoet ziet. DE KABINETSCRISIS. Aandrang tot vorming van departe ment van landbouw. Namens het bestuur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij hebben de voorzitter, de heer Oldenbanning en de secretaris, de heer Terhaar Zaterdag een telegram gericht aan dr. H. Colijn, waarin zij eerbiedig doch dringend verzoeken bij een eventueele samenstelling van een kabi net rekening te houden met de geaardheid van den landbouw en de beteekenis van dezen tak van volksbestaan door opneming van een terzake deskundig minister aan het hoofd van een afzonderlijk in te stellen de partement van landbouw. De onderteekenaars van het telegram spreken de hoop uit, dat het hun vergund zal zijn dit verzoek schriftelijk toe te lich ten. PRINS BERNIIAKD BIJ DE JOHANNITEBS. Ter gelegenheid van den ridderdag van de commanderij Nederland der Johanniter orde bracnt Z.K.H. Pms Bernhard, die eere-rechtsridder dezer orde is, Zaterdag middag een bezoek aan het Johanniter- ziekennuis te Bennekom. Hier waren ook de ongeveer zeventig rid ders der orde, die des middags de jaarlijk- sche ridderdagvergadermg in kasteel „De Doorwerth" hadden bijgewoond, aanwezig. De Prins, die vergezeld was van zijn se cretaris jhr. C. Dedel, werd verwelkomd door den voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, den heer K. G. W. baron van Wasse naar en den penningmeester jhr. E. W. van riolthe. Onder leiding van deze beide heeren en van de directrice, zuster Schroeder, nam de Prins het ziekenhuis, dat in September 1938 een ruime huisvesting kreeg in villa Oud-Vossenhol" en dat thans een dertig tal bedden telt, in oogenschouw. Met groo te belangstelling informeerde de Prins naar de verschillende bijzonderheden van het ziekenhuis. Z.K.H. maakte ook een wandeling door den fraaien tuin en bezocht tevens de poli kliniek en het zusterhuis. Het bezoek nam drie kwartier in beslag. Om kwart over zes verliet Prins Bern hard, luide toegejuicht door de samenge stroomde bevolking „Oud-Vossenhol", om zich met de ridders te begeven naar kasteel „De Doorwerth", waar de ridderdag werd besloten met een diner. TELEGRAMMEN AAN MUSSOLINI, IIITLER, DALADIER EN CHAMBERLAIN (n.s.) De Ned. Afd. v. d. Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zond de volgende telegrammen: Aan Mussolini en Hitier: In deze tijden van spanning doen Neder landse vrouwen een beroep op Uw kracht dadige medewerking, ten einde Uw volk en de andere volken der aarde, de onnoeme lijke ellende van een oorlog te besparen. 'Wil Uw persoonlijke invloed aanwenden was zeer te onvreden en liet ons met een wijnig stroo op de stenen, voor 5 man 2 wolle dekens, slapen. Den 5den December des morgens 7 uren apel op de mart, waarop de generaal te genwoordig is. 11 uren weder apel. Des middags gegeten bij Adriaan Engelen met Dornseiffen, herelijk vlees met aardappe len. Des middags kwam bij Quakkelaar eene Mejuffrouw Knipschaar. Deze dame bewoog ik mij en Dornseiffen bij haar aan huis te nemen, daar zij maar 2 officiren ingekwartierd had. Deze goede dame was vriendelijk genoeg ons een zeer goed bed in te ruimen. Des avonds 9 uren begaven wij ons derwaarts en sliepen voor het eerst weder in 4 weken op een bed. Den 6den des morgens 7 uren weder op het apel en van daar naar Quakelaar om te ontbijten. Zoo sliepen wij bij Knip schaar en aten en waren overdag bij Quakelaar. Den 6den des middags geexerceerd. Des avonds bij Quakelaar S'Nikolaas gehou den. S'middags eene militaire wandeling gemaakt naar Wouw. 7 December. Weze verkennen op den weg naar Breda. 8 December. Des morgens de hooftwagt betrokken, van 68 geschilderd voor het huis van de groot-majoor, des avonds 2 spionnen op de warf gebragt door mare chasees. Gedurende den nacht een aanval verwagt van de insurgenten op Rozendaal onder aanvoeren van den Franschen ge neraal Melinet. 9. Van de wagt gekomen s'avonds Van Sette bij mij en Dornseiffen op onze lo geerkamer bij den Heer De Bakker een fles wijn gedronken. Men vreest nog steeds voor een overompeling van de Belgen. De uitgave van het „ontluisterings nummer. In het versiiag der provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie over het jaar 1938 wordt inzake het door ons blad uitgegeven ,ontiuisteringsnummer" o.m. gezegd: „Hangende onze voornemens tot het voe ren van een doelmatige propaganda, wend de de hoofdredactie der Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Courant zich tot ons met het verzoek om medewerking tot de uitgifte van een extra-nummer van haar blad, dat geheel aan de ontsiering van ste delijk en landschappelijk schoon in onze provincie zou worden gewijd. Wij konden in het vorig jaarverslag nog juist de mede- deeiing van deze voornemens opnemen. Algeheele overeenstemming over uitgave en redactie werd bereikt. De voorbereiding eischte echter veel zorg en tijd. De geheele provincie werd, telkens met inschakeling van een der in de betreffende streek wo nende leden der commissie, doorkruist. Resultaat daarvan was een omvangrijk en ook in vele opzichten verbijsterend fotoma teriaal, waaruit de meest sprekende voor publicatie b« bij de door elk der leden van de Subcommissie te schrijven artikelen wer den bestemd. In het najaar werd tot uitgif te overgegaan, gelijktijdig met de versprei ding op groote schaal van het jaarverslag 1937. Totaal zijn rond 6000 exemplaren van het „ontluisteringsnummer" verzonden, waaronder aan alle bouwkundigen en aan nemers in de provincie, en rond 400 exem plaren van het jaarverslag, waaronder aan alle gemeenteraden. Ons bleek dat deze uitgaaf als een geslaagde mag worden beschouwd, en dat een guns t i g e invloed der betoogen, hoewel nog zoo kort na verschijnen, reeds mag worden geconsta- t e e r d". HET GOUDEN JUBILEUM VAN HET LEGER DES HEILS. De aubade. Ter opening van de feestelijkheden ter eere van het 50-jarig bestaan van de afdee- ling Middelburg van het Leger des Heils, kwam Zaterdagmiddag het Rotterdam I- muziekkorps per autobus naar hier en stapte uit bij het gebouw van het 23ste korps aan de Hoogstraat. Te ruim half zes marcheerde het gezelschap al spelende langs de kade, waar even werd halt gehou den voor de woning van mr. P. Dieleman, die naar buiten was gekomen om het korps te begroeten. Verder ging het langs den Dam, waar halt werd gehouden voor het monument van H.M. de Koningin-Moeder en toen door de Korte Delft, Reigerstraat en over het Koorkerkhof naar de Abdij, waar front werd gemaakt voor de ambts woning van den Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenoote op het bordes was gekomen. Nadat een nummer was gegeven, sprak luitenant-kolonel J. P. Rawie den Commis saris en mevrouw Quarles van Ufford toe en bracht hun dank voor de wijze, waarop zij zich bereid verklaarden deze serenade in ontvangst te nemen, die bedoeld was als een begin van de feesten ter herdenking van het gouden jubileum. De Commissaris der Koningin heeft ver zekerd de serenade op hoogen prijs te stel len en gaarne den wensch uit te spreken, dat de jubileumfeesten volkomen zullen slagen, onder aanbieding nu reeds van zijn gelukwenschen aan het jubileerende korps. Hierna speelde en zong het korps de eer ste burger en burgeres van Zeeland toe „Dat 's Heeren zegen op U daal". De Commissaris dankte mede namens zijn echtgenoote voor deze diep treffende hulde. om te komen tot constructieve, internatio nale samenwerking. Aan Chamberlain en Daladier: Met waardeering voor de pogingen der Britse (resp. Franse) regering om oorlog te voorkomen, verzoeken Nederlandse vrou wen U dringend Uw persoonlijke invloed aan te wenden om te komen tot een open lijke bereidverklaring rechtvaardige grie ven te herstellen, welke het gevolg zijn van de vredesverdragen en de na-oorlogse poli tiek. God brengt ons dikwijls een bezoek maar meestal geven wij belet. S'morgens met Dornseiffen de wegen opgenomen om het dorp om bij overompe- lingen van den vijand een goeden aftogt te- weten. S'middags tiralliers exercitie ge maakt op de weg naar Breda. S'avonds met de Vuiler onze huisgenoten getrak teerd op pons. Gekaart. Dornseiffen en de Vuiler ongenoegen gehad. Onzen huisheer trakteerde na het soepe op Flip, een aan genamen drank gemaakt van wit bier en witte wijn met suiker naar de smaak. 11. Mij gereed gemaakt voor een in spexi, die den 12den zal zijn, geholpen door een oppasser, welken ik 2 stuiver daags gaf, een Zwitser, Hottinger genaamt. In ons kwartier bij de Bakker te Rozendaal hadden voor ons gelegen een opperwagt- meester G. I. Te Boekhorst van de dra gonders, die bij eene affaire te Ette een uur van hier zich dapper gekweten heeft en hiervoor op dit oogenblik op de lijst geplaatst is om de ridderorde te ontvangen. Den anderen was eene Bruinin,k, forier bij dit wapen. Den 12 Zondag. Des morgens den horen gepoleist. Dornseiffen voor het eerst de wagt betrokken op de weg naar Nispen Hem aldaar eten gebragt op de plaats van den heer Woldringa, gewezen predikant alwaar voor de deur een officier der hu zaren gekwets is geworden. Des avonds met den opperwagtmeester Boekhorst en 6 andere wagtmeesters -uit geweest. Na nog een nummer en afscheid door de leiders, vertrok het korps terug naar de Hoogstraat. Op de Markt. Iets later dan verwacht was, kwam des avonds het muziekkorps op de Markt voor het Stadhuis aan, en de pui waarvan de burgemeester, mr. dr. van Walré de Bor des, de komst afwachtte. Ook hem is het „Dat 's Heeren zegen op U daal" toegezongen en gespeeld en ook de burgemeester heeft daarvoor zijn hartgrondigen dank betuigd. Het door ons verleden week vermelde programma kon hier maar zeer ten deele worden vertolkt, want men moest op tijd in de Nieuwe Kerk zijn voor het Jubileumconcert. Totaal waren aan uitnoodigingen en ver kochte kaarten een 700-tal personen ver wacht en het aantal weggeblevenen zal niet groot zijn geweest, zoodat van een flinke belangstelling kan worden gewaagd. Onder de aanwezigen waren o.a. de burgemeester met zjjn echtgenoote en dochter en verschil lende andere autoriteit.en Zeker nog grootere belangstelling had het korps verdiend, voor wat het onder leiding van kapelmeester M. Knippenberg aan muziek en van majoor G. Claeys aan zang ten gehoore bracht. Men begon, nadat luitenant-kolonel Rawie een inleiding had. gesproken. Bij de soli voor cornet, bas en euphonium deed majoor Claeys, resp. de heeren G. Knippenberg, J. de Wolf en L. Schijf begeleidend, zich als een goed kerkorgelbespeler kennen en verhoogde hij daardoor het genot, dat de solisten reeds brachten. Ook het kwartet voor 2 cornets en 2 trombones voldeed in deze omgeving uitstekend. Het geheel mag als een bijzon der geslaagd deel der jubileumherdenking worden geboekstaafd. In de Abdij. Nadat Zondagmorgen in de Leger des Heilszaal een bijzondere heiligingsdienst on der leiding van luitenant-kolonel Rawie was gehouden, kwam het muziekkorps, dat ook daaraan medewerkte, naar de Abdij, waar reeds honderden wachtten om de uit voering van gewijde muziek mede te ma ken en te beluisteren. Onder hen, die een zitplaats hadden gekregen, bevonden zich de echtgenoote en de dochter van den bur gemeester. Het was weer overste Rawie, die telkens het volgende nummer van het programma aankondigde en zoo noodig toelichtte en een enkel woord -tot de aanwezigen richtte. Er is ook hier met groote waardeering ge- de Rotterdamsche fanfare, maar ook de luisterd naar de uitstekende muziek van beide duettisten op muzikaal en de solist op vocaal terrein, begeleid op de piano door majoor Claeys, werden in diepe stilte door de honderden toehoorders aangehoord. Op het Molenwater. Het laatste openbaar optreden van het muzikkorps had plaats tijdens de openlucht samenkomst op het Molenwater. Het korps had nu plaats gevonden in de muziektent en ook de officieren, die spraken tot de ook nu talrijke aanwezigen, deden dit van de tent af en het was daarom niet altijd makkelijk hen te volgen. Toch hebben ge sproken woord, zang en muziek weder aller volle belangstelling gehad en zeer op prijs is het gesteld, dat op verzoek, evenals Za terdagavond in de kerk, is geëindigd met het Hallelujah, het slotkoor uit den Messias van Handel. Het was een waardig slot van deze samenkomst. Zondagavond is nog een slotsamenkomst in de Leger des Heislzaal gehouden, waar na de leden van het muziekkorps naar Rot terdam terugkeerden per autobus. Zij, die allen in het gewone leven een of ander beroep uitoefenen, hebben geheel hun vrije weekend gegeven om hun zusters en broeders heilssoldaten en allen, die ver der met waardeering naast hen staan te doen genieten van hun in alle opzichten hoogstaande persoonlijke en muzikale eigenschappen. Namens honderden zij hen een „tot weerziens" toegeroepen. DE JAARVERGADERING VAN DE AVRO. Zooals reeds Zaterdag werd gemeld, heeft dien dag de Avro haar jaarvergadering ge houden in het Schuttershof. De voorzitter de heer G. de Clercq, heeft in zijn openings rede ook herdacht het overlijden van Louis Davids en er op gewezen, dat de Avro in dezen artiest een harer vooraanstaande me dewerkers voor het amusementsprogramma verliest. Bij het punt benoeming van een voor zitter, deelde deze mede, dat hij na drie FENS PTÖWEKS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS BOUGIES •N.V. WILLEM VAN RIJN- 'AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171/' T EA E f O.O.N 3 1 3 0 8 [4 LIJ N E NI (Ingez. Med.) jaar statutair moet aftreden en dat de al- gemeene vergadering den voorzitter moet benoemen. Hij gaf de leiding tijdelijk over aan den vice-voorzitter, dr. H. Molhuijsen. Deze heeft in den breede uiteengezet, wat de heer De Clercq als voorzitter der Avro presteert. Reglementair moest het bestuur een aanbeveling opmaken en het stelde daarop naast den aftredende den penning meester, den heer Volker, voor. Spr. durfde echter voorstellen den heèr De Clercq bij acclamatie te herkiezen, waarmede de ver gadering volkomen instemde. De rekening 1937 werd overeenkomstig het rapport der controle-commissie goed gekeurd evenals het jaarverslag over 1938. De begrooting 1939 werd vastgesteld zoo als zij was ontworpen en tenslotte is een voorstel aangenomen tot bekrachtiging van den aankoop van 2 perceelen te Hilversum. Nadat uit de vergadering door den heer De Graaf uit Den Haag dank was gebracht aan voorzitter, bestuur, directie en mede werkenden voor alles, wat zij voor den goeden gang van zaken verrichten, sloot de heer De Clercq de vergadering en riep hij de aanwezigen een tot weerziens vol gend jaar te Leeuwarden toe. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag ge houden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Megedeeld werd dat de ge meente-rekening 1937, door Ged. Staten was goedgekeurd. Het personeel van den luchtbeschermings dienst en de brandweer zullen tegen wet telijke aansprakelijkheid worden verze kerd. B. en W. werden gemachtigd hiervoor verder zorg te dragen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden on derzocht en in orde bevonden. Tot hun toelating werd besloten. Het contract met de N.V. Spoorweg Mij. „Zuid-Beveland" werd in dier voege ge wijzigd, dat aan deze N.V. niet meer de verplichting wordt opgelegd, het personen vervoer op de lijn HoedekenskerkeGoes te blijven onderhouden. Nu de maximum snelheid voor motorrij tuigen en rijwielen ingaande 16 Juli as. wettelijk op 45 km per uur is vastgelegd, werd besloten het raadsbesluit, waarbij deze was bepaald op 20 km per uur in te trekken. Het laad- en liggeld voor suiker bieten werd voor de campagne 1939, be houdens nadere goedkeuring door de Kroon respectievelijk vastgesteld op 0,10 en 0,15 per 1000 kg. Op verzoek van enkele raadsleden, deel- Den 13den December des morgens ge reed gemaakt om mede te gaan patroel- lieren als piket gedurende den nacht. Om 11 uuren 18 gevangen op de mart zien komen. 13 December. Niets bijzonders. 14. Des nagts piket medegemaakt naar Nispen voor de veldontdekking, te Esse een Brigant op schildwagt zien staan. 15. Niets bijzonders. 16. Een sapeur, Zwitser, die 15 jaren ge diend en 7 campagnien mede gemaakt had, door een schutter dood geschoten, die aan het geweer iets deed. 17. Niets bijzonders. 18. De wagt op de Antwerpse avance. 19. Niets bijzonders. 20. Van der Voort en van Doorn in kwartier gekomen. 21. De 5de afdeeling binnengekomen,. 22. De Baterije buiten Rozendaal zien maken. De wagt bettrokken. Van 23 tot 29 niets bijzonders. 29. Van der Voort jarig; op zijn ver jaardag een tulleband prezent gekregen van onze hospes. 30 December. Een tulleband prezent, gekregen van mijn hospes en een plaizi- rigen avond doorgebragt. 31 December. Des avonds een partijdje gehad. De tijding gekregen, dat de Belgen dien nacht voornemens waren een aanval op Rozendaal te wagen. 1 Januarij inspexi gehad in grand' tenu voor de Generaal Boureel (lees Boreel). 2. Weder in grand tenu aangetreden. 3. De tijding gehoord, dat de Belgen Mastrigt wilden bezetten en bebombarde- ren. 4. Des avonds de tijding ontvangen, dat wij des morgens moesten marcheren naar Tilburg en hiervoor alles gereed gemaakt. 5. Des morgens 8 uren uit Rozendaal getrokken en naar Breda gemarcheerd. Te Ette de Groninger student ontmoet; des middags 3 uren te Breda aangekomen. Aldaar met Dornseiffen ingekwartierd bij een bakker Timmermans. Des avonds in alle koffyhuizen eens gekeken met v. d. V. en Dsns. Door van Geen geïnspecteerd. 6. Des morgens 8 uren naar Tilburg gemarscheerd, aldaar aangekomen te 3 uren. Terstond de wagt betrokken. Inge kwartierd ,bij Sa'jidersp, een inefzelaar, een zeer goed kwartier met v. d. Voort, Dornseiffen en van Doorne. 7. Van de wagt gekomen. 8. Hier te Tilburg maken wü de 2de linie uit en verwagten alle ogenblikken verder op te marcheren. Hier leggen nu de grenadiers, kurassiers en artileri. 9. De Generaal Van Saxen Wijnaar (lees Weimar) zien vertrekken naar de om streken van Mastrigt. 10. J. De Generaal van Geen wordt hier verwagt, doch niet aangekomen,. Geïn specteerd door de kolonel der grenadiers De Klerk. Orders ontvangen op het ho ren van 3 kanonschoten terstond mars vaardig op den heuvel voor de hoofdwagt gereed te staan. 1120. De wapenstilstand besloten door de Mogendheden. 2123. Niets bijzonders als den 22 ken nis gemaakt met Sjoke Kiwiet. Den 22 ook een brief ontvangen van *mijn broe der Willem, welke in den Bos in garni zoen leide. 24. De hoofdwagt betrokken. (Wordt vervolgd). Boer»

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5