ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD l Lof der Zotheid predicatie m m mtr VAM DE PROVINCIALE 2EEUVSCHE MIDDELDUDGSCHE-COUDAhT! in i 1JI¥ KORTE ZEEUWSCHE KRONIEK. DAEGELIKSE DIENGEN UIT EEN OUD KOOKBOEK. DAMMEN EN SCHAKEN. De UW. NAASTE. Een theoloog vraagt aan Jezus: wie is mijn naaste, dien ik moet lief hebben? Waarop Jezus vertelt van den barmhartigen Samaritaan. Er ligt een man langs den weg, halfdood geslagen, uitgeschud, naakt. Een priester komt voorbij en laat hem lig gen. Een leviet dito. Eindelijk een Sa maritaan, die zich hartelijk medelij dend over dien stakker heenbuigt en afdoende helpt. Jezus vraagt: wie van deze drie priesterleviet, Samari taanis de naaste van den man, die onder de roovers gevallen was? Ant woord: die barmhartigheid aan hem gedaan heeft. Vreemd. Men zou zeggen: mijn naaste is de mensch aan wien ik iets goeds kan doen, zoo'n stakker langs mijn weg. Neen, zegt Jezus, het is andersom. Uw naaste is degeen, die aan u barmhartigheid be wijst. Ik kom op mijn fieren tocht een grauwen kerel tegen, die zijn hand ophoudt. Stakker denk ik, en wil hem wel wat geven. Mijn naaste. En deze man bewijst mij nu barmhartig heid? Inderdaad; want hij herin nert mij aan het schorrimorrie dezer wereld, waarmede God zich wel heeft willen bemoeien, aan de bedelaars handen, die Hij vult met goud. De schooiershand wordt aldus voor mij tot de hand van den Samaritaan, die mijn wonden heelt. Het beetje goeds dat ik, bewogen over de tijding, welke voor mij in die opgehouden hand ligt, terug kan doen, is slechts een verre schijn van de groote barmhartigheid van God, die zich ontfermt over on dankbaren en boozen als b.v. die grauwe kerel en ik. Wie echter in den bedelaar op zijn weg niets vermag te zien dan een las tig mensch, die werke zich op tot barmhartigheid. Zooals Jezus aan het slot van de gelijkenis zegt: doe gij desgelijks. Help, waar gij helpen kunt, met aandachtig medelijden. Dan zult ge een mensch in nood zien. En wie diep kijkt in een mensch in nood, die ziet zichzelf. Die ziet zichzelf lig gen, halfdood, uitgeschud, naakt En dan is er, dit is zeker, de groote Barmhartige Samaritaan onzichtbaar over ons heen gebogen. F. OPSCHRIFTEN OP UITGANGBORDEN. Vroeger hebben wij over de Middelburg- sche huizennamen geschreven, omdat op vele huizen weer de oude namen prijken. Wij hebben toen o.a. gezien, dat vele gebou wen, waarin een ambacht of nering werd uitgeoefend, een naam hadden, welke hier op betrekking hack b.v. „Het Wittebroods kind", „De gouden mortier", „De gaper", „De gortmolen", „De gouden schoen", enz. Niet alleen de winkel maar ook de werk plaats, soms tevens winkel, grensde aan de straat. Meer naar achter bevond zich het woonvertrek, waar het bijna altijd duister was, omdat het daglicht niet voldoende kon binnendringen. Dit werd bovendien ook be lemmerd door een luifel. Daar de koopwaren slecht achter de klei ne ruitjes konden worden uitgestald, wer den zij buiten onder de luifel te koop ge steld. Meestal noodigden een tweetal stoep banken den voorbijganger uit even te rus ten. Ook kon hij met den ambachtsman, die voor het geopende raam zijn werk verricht te, een praatje maken. Was het een schoen maker of soms alleen maar een schoenlap per, en had deze dus niet veel werkruim te noodig, dan was de werkplaats het pot huis, meest op den hoek der straat staan de. De tipeerende naam van den winkel stond op den rand van den luifel of op een uithangbord. Niet zelden was hierop een schilderijtje, waarvan de kunstwaarde niet hoog was. Zie b.v. het „wittebroodskind" in de Noordstraat, Middelburg. De oude uit hangborden ontsierden echter niet het straatbeeld, zooals thans de vele en groote reclameborden. Door de moderne winkelramen met de reusachtige spiegelruiten zijn de gevels van vele oude gebouwen verknoeid. Het onder ste deel vloekt tegen het,bovenste. De oude uithangborden passen ook niet meer bij den nieuwen winkel nog veel minder de op schriften in rijm. Vaak stond er op het uithangbord een twee- of vierregelig vers geschilderd. Men had vroeger meer den tijd om dit eens rus tig te lezen, al is, vooral in onze oogen, de poëzie vaak beneden peil. Vele opschriften toonen, soms op vermakelijke wijze, aan, dat ons volk bij den Bijbel leefde en ook feiten uit de vaderlandsche geschiedenis in gedachtenis hield. Het een en het ander sloeg op den naam der koopwaar of van het beroep als een tang op een varken. Ziehier enkele voorbeelden uit Mid delburg. Bij een kaarsenmaker, wiens winkel Prins Willem van Oranje heette: „Hier in Sijn Hoogh. Heer prins Willem [van Oranje, „Gesproten uit het Huis der helden van [Almanjej, „Baron van Breda, Heer van Vlissingen [en Ter Veer, „Verkoopt men kaarsen, olie en smeer." Een besteedster op de Dwarskade schreef: „Doe (Toen) Jacob meer bij Rachel [sliep, werd Lea jaloers. „Hier besteedt men meisjes en [minnemöers." Boven een breischool kon men lezen: „Hier woont Jannetje Simons jonge [dochter met eere, „Sij braait kousen voor de lui en houdt [ook jonge dogtertjes om dat te leeren Boven een ijzerwinkel, Tromp geheeten stond: „In Tromp, die Spanjaards vloot in [Duins versloeg .met lof, „Doe keerde hp verheugd weer na (ar) [het Hollands hof, „Daar hij werd van den prins met [groote vreugd ontvangen. „In d'ijzerwinkel van Tromp verkoopt [men hengels, spijkers, schoppen en [tangen", Op een anderen winkel: „Jephta, die den slag verwon „En blonk door deugd gelijk de zon, „Liet om een woord zijn dogter slagten. „Hier verkoopt men domme kragten." Een drogist schreef onder het bekende beeld van den gaper: „Gp gaapt naar mij: ik gaap op U „Schoon dat mijn wezen heeft een gruw. ,,'k Ben, als gij zien kunt, zoo geschapen „Geiyk de Gounaars, die staag gapen". Voor het Giethuis las men: „Hier in het klokhuis wordt het [grofkanon gegoten, „Dat aard en zee en lucht doet beven [voor sijn kragt, „Wanneer het uitbraakt, 't geen het [lichaam heeft besloten, „Dan proeft spn vijand eerst dien [onweerstaanbro» magt. Een vers op een uithangbord in V e r e luidde: „Jonas was in den buyk van den [Wallevis drie dagen en nagten. „Evenwel behield hem de Heer hem [nog in gedagten. „Ik wensch, dat ik van hem mag worden [soo bemind. „Hier verkoopt men tot ieders gerief [best linnen, garen en lint. In Vlissingen had men een goeden kijk op het leven door het opschrift: „D'opiniën der menschen regere de wereld". Ook de volgende twee geven daarvan ge tuigenis. Zoo staat nog in de Nieuwstraat onder de afbeelding van de zon: „Het is voor menig mensche grote pine, „Dat hi de sonne in water siet schine." En als tegenganger hiervan onder 't beeld der maan: „Het is voor den zeeman gheen pine, „Dat hi de mane bi nachte siet schine." Doch waren er in de Scheldestad ook rij men van minder allooi, zooals 't volgende boven een winkel: „In de oude prins Willem, die te Delft [is doorschoten, „Maakt men, tot ieders gerief, haken, [boomen en allerhande beperkte go tten". Een keezeböogerd zou 'k nie' willen a' was 't, da' 'k 'n gratis kadoo kreeg. Bel, mènsen-kinders, die je voe' je sjagrien. Ons dan één bóom vroege röoie en een bóompje zwarte, klerken. Ieder jaer 'ange ze ollebei stampvol, en 'oevee' dienk je, da' 'k er van 'ehad van die vroege? Tiene en vlie jaer twêe-e. Twinteg spreeuwen glieke in dien êenen boom. Ze geve' nerregenst om. Om gin veugelverschrikker, om gin rammelen mie' bussen en nie' om blienkende spiegeltjes. Eén voer één dóodsehiete, dat zou 't eenegste middel weze. Mae' je kun' toch nie', dag voe' dag, een paer weken an een stik, mie' 't geweer bie de keezeböom stae' En 's ochens om olf viere bin z' a present 'öor en 's aevens om negen uren, a ik de veinsters toedoe-e, dan zitte ze nog lusteg te fluiten! de maerels dan. 't Is een ver driet. Die zwarte, dat is nog een jonk boompje. Die de veugels 't êeste jaer dat er een bitje van betêekenisse an-'ienge ok 'emand. Toen me ouwe gerdienen bewaert, en 't are jaer oal de takken doe' mee bewon- ne. Noe bleve ze 'r of. En die keezen riepten toch zóevee' lekker an Ons proefden a is, zö noe en dan, mae' ze waere nog nie' wat je noemt en noe wouwe me ze dan toch is nie' olf rauw opete. Dae', op een ochend, kom ik er wee' bie, en daer 'öor ik een ge brom, zonder op-'ouwen. Ikke is gekeke. Eest docht ik: bin dat noe zukke groote, brune vliegen? Mae'wat raai je? Dae' was ter een zwerm wilde bie-en in-'evoalle. Afö'n: twi daegen naedien was ter gin één meer ongeschonde. En 't derde jaer om noe mae' kort te gaen, toen zat het vergeve van de zwarte mieren. Die bin der toen mee gaé strijke. Ik is 'eleze, dat er in Amerika een perfesser uut-'erekend eit, dat de ménsen op den duur vernietegd zul le worre deur de insekten. Mae' dat weet ik toch nog zö net nie'. Ik wè' op-'emerkt: 'oe kleinder ontuug a 't is, 'oemeer eksem- plaren je eit. Mae' me kun' toch sproeie, Marie Corelli zeiden dat ok in „de Smarten van Satan": „er is maar één zon, doch mpten krioelen in een kaas". Zie bedoelden dat natuurlik nie' letter lik. Ze mêenden dat er een 'êelen 'óop min dere soort is, die a bie mekare krupe en d'r liefje goeddoe-e, tegen één fersoenlik méns en die staet dan allêene vanselft. Ja, zö ei ieder z'n lot. Mae' noe bin 'k wee' van m'n onderwerp of-'erocht. Da' 's dan een ongelokkeg werk mee mien. Ik zeiden: dat weet ik nog zö net nie'. Kiek is 'ier: ik dienke oltied mae' over die twi puten, die èi ieder in een êem- mer mie' kerremelk viele. Je kent 'n ok wè' zeker? Ie ei temissen een langen baerd. Die puut nie, vanselft: die mop. Voe 't geval dat er nog is één dit mocht leze, die a 't nie' weet, wi' 'k het nog wè' even zegge: den êene puut gaf de moed op en die verdronk; den aren bleef zwem- me en plöotere totdat 'n die melk 'ekernd en toen gièng 'n op de dotte beuter zitte. Vadder gae' 't verhaal nie', maer ik dienke, a' je 't noe oal wil wete, dat 'n zö een sproenk kunne nemen eit, dat 'n wee' in de wei-e terechten kwam. Dus, wat a noe die insekten betreft, zou ik zegge: nóóit de moed opgeve; laet jie die perfester dan mae' klesse'. Doet een liemband rond den bóom, tegen de mieren; zoekt de nisten van de wilde bie- en op en steek ze in brand; 'ang gröote netten over je keezeböompje en de veu gels, die a ter onder krupe: niep ze fien. Dan ze klaer. Liek a je weet, werk ik ok nogal is graag mee geliekenissen. Dat eit ok awee' z'n be- zwaeren. Wan' noe bin der ménsen, die a dienke, dat er overoal wat achter zit. Pol- letiek, begriep je? Ik spreke vanselft oltied in 't algemeen. Voe' de zeker-'eid 'k noe voe gewente 'enome, om 't nog is over te lezen en te bedienken ofdat er toevalleg is gin méns in de buurte is, daer a 't net toe- passelik op is. Dat 'k noe ok wee' 'edae en jawel: 't is bekend genoegt dat de Romse 'uusouwens grotter bin as de andere; meer kinders, meer kiezers, meer leden overoal in. Dus mie' die groote zwerm insekten 'oef je nie' te vraegen wien a ter bedoeld wordt. Maé': nét nie, weet je. Een méns is gin insekt. Die kan wer is een stuitje mie' de kóoie meedrusse maer ie ei z'n redelik verstand. En noe magge der vee' weze, die a dat nie' gebruke, dae' bin der toch ok genoegt, die a wè' degelik vol gens d'r geweten en d'r verstand te werke gae'. Om een voorbeeld te noemen, en omda' 'k noe wè' bepaelde personen op 't öoge za' 'k man en paerd noeme, ik wist van 't voorjaer a', dat er op Oetjes- duum zegge óns dikkels, mae' 't is kerke vier prottestanten in de Raed zou- we komme, ondanks dat er meer Romse kiezers bin. Een stik of twelleve van Kwi- damme dat 'edae' uut protest, omdat de pastoor zö vóór de benoemege van de prot- testanfe burgemêester was. Wan', m'n zegsman zei: „óns worer van da' me z o bin oltied voor-'ehouwe, da' me die van ónze kerke vóór motte trokke en noe staet 'n dae' zelft van: ik heb je lief, ik heb je lief". Dus ik wil mae' zegge: de pastoor ei de kiezers ok nie' an een touwtje; a pitje bie paeltje komt, doe ze dat a ze zelft wil le', en dat a volgens ulder gedachten goed is. Noe was dat in dit geval dan noe vol gens mien gedachten, juust nie' góed. Dat die van Kwidamme liever een bur gemêester van d'r eigen gelóóf 'ehad dat is te begriepen. Mae' die nieuwe burgemees ter wier dat automatisch, omdat 'n a' reeds sikkeretares was en der besloten is om dat bie mekare te doen. Dat was de pastoor z'n schuld nie'; daer G. S. toe beslote. Dat gaf trouwens glad niks, wan' deur d'r vier raedsleden ze twi romse wet-'ouwers, dus toch oalles te zeggen. Dus zö zie je, a' je zelft voe' rechter wil gae' spele en straffe uutdêele: dat gae' nie' góed. Noe de prot testanten 't roer wee' vast. Die ménsen beter wat meer vertrouwen kunne tóone in d'r leider. Zö 'n man kiekt ommest vadder as den dag van vandaege. Het is nog steeds een waer spreekwoord: eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. Op Oetjeskerke ze den lesten tied een nieuw, ze zei-e: óns worre nie' 'eregeerd deur B. en W„ mae' deur B. en P. Dat kun ze dan noe wee' uutdoe-e. Noe nog is even glad wat anders. Ik bin eigeluk beschaemd da' ik zö'n ouwe mog verteld van die puten ken je den dezen a? „Wat is het tegenovergestelde van een moord-Griet „Een sof-Jet". Ha-ha-ha-ha- ha Freek Hóógstee. KARSSETAARTJES. Legt de gemaakte korst in de pannetjes, doet daar wat gestoote kaneel boven op, en dan de geconfyte karssen, en dan met ge stoote kaneel bestrooid, en wat dunne reepjes van de taarte korst daar op gedaan, en in de taarte pan met wat vuur onder en boven laaten bakken is zeer goed. In veel plaatsen is er een herberg, die „De Zwaan"heet. Hier volgt de verklaring door het volgende opschrift: „De Zwaan voert ieder kroeg zoowel in [dorp als stad, „Omdat hij altijd graag is met den bek [in 't nat". Wij betreuren, dat vele oude dingen ver dwenen zijn, maar dat rijmen als de voor gaande niet meer boven winkels, enz. zijn te lezen, hierover zal niemand rouwig zijn. Wij deelden ze alleen mede om iets van den geest uit den vroegeren tyd te laten zien. Niet alleen in Zeeland was die zoo, maar in geheel ons land. Voor één vers willen wij echter een uit zondering maken, omdat de inhoud waar is en waar blijft. Het is daarom niet verdwe nen. Het is te lezen te Middelburg op het uithangbord van den bekenden winkel „Den Zoeten Inval" op De Burgt. „In Den Zoeten Inval. „In 't quaet te vallen is eerst zoet, „Doch het verandert ras in roet. „Maar deze Inval kan ijder gerijven. ,„Gij geeft geld. Ik waar, „Elk kan hier eerlijk blijven". R. (Nadruk verboden). B. J. d. M. REDACTEUR: J. M. MULLIé, Middelburg. o HET DRIEHOEKSTORNOOI TE OOSTENDE. Een zoogenaamde driehoekswedstrijd, ge speeld te Oostende op 18 Juni j.l., heeft op een gewone massa-kamp, verschillende voordeelen. Het feit, dat van te voren het aantal deelnemers bepaald is, en event, de namen bekend zijn, maakt de organisatie ge- makkelpker. Juist voor een groep als b.v. de Zeeuwsche, welke steeds is samengesteld uit spelers der verschillende aangesloten clubs, is het wenschelijk, dat elke vereeni- ging te voren weet hoeveel en welke spe lers moeten worden aangewezen. Bovendien zit er meer spanning in een dergelijken wedstrpd. Het tornooi te Oostende was een groot succes, en het is waarschijnlijk, dat in de toekomst meer driehoekswedstrijden zullen worden georganiseerd. Reeds overwegen de Vlamingen, om de ontmoeting Vlaanderen Zeeland, om te zetten in een wedstrpd VlaanderenZeelandN oord-Brabant. Wat het resultaat te Oostende betreft, kunnen de Zeeuwen tevreden zijn. Hun punten-aantal deed voor dat van België niet veel onder. Wonnen de Belgen, waar onder zeer sterke spelers (vreemdelingen) waren resp. met 137 en nogmaals 137 van Frankrijk en Brabant, de Zeeuwen wonnen met 128 van Frankrijk. Noord-Brabant had sterker kunnen op komen, maar ook de Zeeuwsche ploeg was nog voor verbetering vatbaar. De Fran- schen wgren ongetwijfeld de minsten. Men verzekerde ons ook, dat het schaakspel in Noord-Frankrijk nog lang niet de vlucht heeft genomen als in Nederland. Toch neemt de belangstelling den laatsten tijd toe, en bij goede organisatie is er zeker veel te bereiken. In Oostende werd in ieder geval aan sommige borden door de Fran- schen goed partij gegeven. Thans een tweetal partijen uit dezen wed strpd: Bord 1. Wit: BOUTTEVILLE (Frankrijk). Zwart: J. M. MULLIé (Zeeland). 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. g2g3 b7b6 4. Lfl—g2 Lc8—b7 5. 0—0 e7e6 6. Lel—f4 Pb8—d7 7. Pbld2 Lf8e7 8. c2—c4 0—0 9. Tal—cl d5xc4 10. Pb2xe4 Pf6—d5 11. Pf3e5 Pd7xe5 12. Pc4xe5 Le7—d6 13. Pe5d3 Pd5xf4 14. Lg2xb7 Pf4xd3 15. Ddl X d3 Ta8—b8 16. Lb7—e4 g7—g6 17. Dd3—a6 Dd8—f6 18. e2—e3 e6—e5 Stelling na 18e6e5. 8 7 6 5 4 3 2 1 19. d4d5? h7h5 21. Le4g2 f7—f5 23. Tel—c3 a7a5 25. Lh3e6t Kg8—g7 27. Kgl—hl g6—g5 Remise gegeven. Bord 5. Wit: VANHEEGHE Zwart: J. BONNET 1. e2e4 e7e5 3. Lfl—c4 Pg8—f6 5. a2a3 d7d6 7. 0—0 Lc8d7 9. Pf3h2 Tf8e8 11. Tf 1 x f4 Pc6e5 13. Tf4—f2 c7c6 15. La2 xe6 f7 X e6 17. Kgl—hl Pf6h5 19. Df 1 x f2 Ph5—f6 21. Lel—d2 TaS—f8 23. Pd4—f3 e6e5 25. Tal—fl Pf6—h7 27. Ld2xf4 Tf8xf4 29. Pfl—e3 g7g6 31. Pd5x e7 Dd8xe7 33. Pf3h4 Kg8g7 e f g h 20. Da6e2 Df6—g7 22. e3e4 f5—f4 24. Lg2—h3 Dg7—f6 26. De2—f3 Tf8—h8 28, g3xf4 e5xf4 (Frankrijk). (Zeeland). 2. Pgl—f3 Pb8c6 4. d2d3 Lf8—e7 6. h2h3 0—0 8. Pbl—c3 a7a6 10. f2—f4 e5xf4 12. Lc4a2 Pe5—g6 14. Ddl—fl Ld7e6 16. Pc3—e2 Te8—f8 18. g2g4 Tf8xf2 20. Pe2d4 Dd8—d7 22. Df2g3 c6c5 24. b2b3 h7h6 26. Tflgl Pg6—f4 28. Ph2—fl Dd7d8 30. Pe3d5 Tf4—f7 32. Tgl—g2 De7—f8 34. Tg2e2 Ph7—g5 mimi De nieuwe hoffelijkheid. Wie durft er nog beweren dat de beleefd heid van de menschen er niet grooter op wordt? Toen Cooper het ongeluk had, als chauffeur van een vrachtwagen de auto omver te rijden, waarin de bejaarde konin gin Mary van Engeland was gezeten, en hp haar schuldbewust bloemen had gestuurd, ontving hp een brief van Hare Majesteit waarin zij hem bedankte en tevens de hoop uitsprak, dat hij van de aanrpding geen kwade gevolgen had overgehouden. Een prachtig koninklijk voorbeeld. Hoevelen zullen het navolgen. Wij méénen wel eens te hebben gehoord van aanrijdingen, waar bij de partijen minder hoffelijkheid jegens elkander aan den dag legden, ja, elkaar zelfs b ij n a een kwaad hart toedroe gen Maar het koninklijke geval is niet het eenige. „Het vonnis luidde: vier weken gevan genisstraf. De verdachte bedankte op hof felijke wpze." Zoo luidt de slotzin van een dezer dagen door ons gelezen rechtbankverslag; de zaak ging over een onbetrouwbaren gids, die in plaats van (gelijk zijn plicht was) een ge zelschap Belgen te begeleiden naar Mar ken en Volendam, de toeristen bedriegelpk in den steek liet en met de kas, die hem te onzaliger ure was toevertrouwd, zijn abnor maal grooten dorst leschte. De oneerlpke, ofschoon dorstige gids boot ste door zijn hoffelijke houding jegens den rechter die hem den noodigen tijd oplegde „om over zijn misdrijf na te denken" (zoo als dat zoo grappig in de rechtbanktaai heet) onbewust een verheven voorbeeld na. en wie weet of het hem niet nu en dan een extra sigaret van den cipier oplevert. Maar over het materieele voordeel van beleefdheid willen we het hier heelemaal niet hebben. Het tweede voorbeeld heeft ons sterker getroffen dan het eerste. Van koningin Mary zal niemand iets anders dan een ridderlpke houding jegens dengeen die haar leed had berokkend hebben verwacht. Het tweede geval echter is een streep aan den balk. Het is bepaald iets om over na te den ken. Inderdaad wp kunnen het leven onein dig veel prettiger maken, voor onszelf en voor anderen, door ook onzen tegenstan ders, tegenvoeters, rivalen en vijanden een vriendelpk gezicht te toonen. Stel u wordt door een onmenschelpken principaal zonder eenige aanleiding aan den dijk gezet. Uw normale reactie zal zijn, eerst een honingzoeten brief te schrijven en aangezien hij er niet van af te brengen is hem vervolgens de huid vol te schelden en zooveel kwaad van hem om u heen uit te strooien als u maar kunt. Niet doen. Het brengt uw humeur in een afschuwelijke conditie. Schrijf hem als volgt: „Mpnheer, Ik bevestig bij dezen het mij gegeven ont slag en zeg U hiervoor hartelpk dank. Met verschuldigde gevoelens van Hoogachting, Uw. dw., U zult dan het gevoel hebben een eenigs- zins superieur mensch te zijn en bovendien de prikkelende voldoening, dat de ander ge bluft is. Een ander geval: u merkt op de tram dat iemand uw portefeuille heeft gerold en zich uit de voeten maakt. Hem naspringen? Hem achtervolgen? Wees wijzer. De man zal het rollen nooit afleeren, al krijgt hij zeven jaar gevangenisstraf; en dat geld zoudt u toch hebben uitgegeven. Gooi hem dus het kleine zilvergeld uit uw vestzakje na, waar hp niet bij kon, en bewijs daarmee dat ge met zijn behoeften meeleeft en een ruim mensch zpt. Of ge zijt voor de derde maal gezakt voor uw rijbewijs. Schrpf geen Ingezonden Stuk aan de bladen; ze hebben er al meer dan genoeg. Schrpf in plaats daarvan aan uw examinator „Ik heb bewondering voor uw geduld en hoop dat u nog eens evenveel be wondering zult kunnen hebben voor mpn chauffeurstalenten. Laat het feit, dat ik nu reeds eenige malen een poo- ver bestuurder ben gebleken, echter vooral geen reden voor u zijn, een van de volgende malen ook maar de minste consideratie met mp te hebben. Veilig verkeer gaat vóór alles!" Tot slot: u leest een politieke rede van een diametralen tegenstander. Wint u daar niet over op, maar schrpf hem dit: „Hoe verfrisschend, eens ideeën te le zen, waar ik het volslagen oneens mee ben. Hoe groot is het gevaar, dat wij in onzen engen gedachtengang vastloopen. Ik zeg u dank voor het mij openen van een geheel nieuwen horizon en verzoek u beleefd met uw gezin te willen genie ten van bijgaande taart. Ik ben bereid, er den eersten hap van te nemen, om te bewijzen dat hij niet vergiftigd is." E. Rasmus. 35. Khl—g2 Pg5e6 36. Te2—f2 Pe6—d4 37. Tf2—d2Tf7—fl? 29. Ph4—f5t Pd4Xf5 39. g4xf5 Tfl—al 40.Dg3 x g6f Kg7—h8 41. a3a4 Df8—g7 42. h3—h4 Dg7xg6 43. f5xg6 h6h544. Kg2-rf3 Kh8—g7 45 Td2g2 Talfit Remise. We gaven beide partijen zonder commen taar. De invloed van den onbekenden tegen speler is van weerszpden duidelpk merk baar.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9