DagM van lobannes Catharinus van der Veur, KRONIEK van den DAG. vrijwillige jager der OtrecWie De politieke spanning oefent weer druk uit. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHL CRT.) VAN ZATERDDAG 1 JULI 1939. No. 153. Engeland is vastbesloten. Flauwe stemming op de internationale beurzen. Zoowel aandeelen als obligaties worden hierin betrokken. Als men te Berlijn nu nog niet beseft, dat het de Engelsehe regeering meenens is met haar waarschuwingen, dat ze geen verdere agressie in Europa zal dulden, dan wordt het een hopeloos geval. De redevoe ring welke lord Halifax, de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, Woensdag avond heeft gehouden, laat dunkt ons ten deze niet den minsten twijfel over. Niet alleen de inhoud dier rede, maar nog veel meer haar toon, moeten ongewoon, ja sen sationeel heeten, voor een Britschen staats man. Wie nu nog twijfelt, zal nimmer te overtuigen zijn, voordat het te laat is. Indien Berlijn in zijn politiek spel nog langer zou willen speculeeren op Enge- land's afkeer van een oorlog, verwachtende, dat Engeland op het uiterste oogenblik wel weer in zijn schulp zal kruipen, zou het een ontzettende vergissing begaan. Hoezeer de Britten met de tanden opeen geklemd besloten zijn, om thans voet bij stuk te houden, moge ook blijken uit een brief, welke wij gister van onzen Londen- schen correspondent ontvingen. Het dreigende gevoel dat het nu nog slechts een kwestie van dagen is voor de stilte in Europa verbroken wordt, zoo schrijft hij, door het eerste gerommel van een nieuw internationaal onweer, wordt nog versterkt door de talrijke uiterlijke teeke nen van de voorbereidingen die gemaakt worden om den storm het hoofd te kunnen bieden. Londen, dat tot voor korten tijd nog zoo aangenaam vrij placht te zijn van dat hinderlijke geronk van vliegtuigen, heeft nu een nieuwen toon bij het gewone stadsla- waai gekregen. Den heelen dag door is de lucht vol militaire machines die, alleen of in kleine eskaders, op oefenvluchten boven de stad vliegen. Ook 's nachts, wanneer de tallooze zoeklichten rusteloos langs den he mel spelen, is het geronk van passeerende vliegtuigen niet van de lucht. Geen oogen blik krijgt men de kans te vergeten, dat er in heel Engeland dag en nacht gewerkt en geoefend wordt om de in koortsachtige haast opgebouwde luchtmacht voor zijn sombere taak klaar te maken .Maar ook op den grond wordt men er dagelijks weer aan herinnerd, dat er gevaar dreigt. „We have got te be prepared!" schreeuwen de aan plakbiljetten en de spandoeken van alle openbare gebouwen. In de straten zijn meer uniformen te zien dan sinds den oorlog ooit het geval is geweest Overdag zijn het vooral de blauwe pakjes van de luchtmacht die opvallen, maar in den avond na het werk, is er meer bruin te zien, het bruin van de in overalls gekleede vrijwilligers, die eiken avond in grooten getale hun vrijen tijd op offeren om onderricht te ontvangen in een van de branches van de technische leger- afdeelingen, de Iucht-afweer, en wat dies meer zij. Zelfs op Zaterdag en Zondag staat Londen vaak in het teeken van den nieu wen geest die er over het ontwaakte En gelsehe volk is gekomen, niet den milita- ristischen geest, maar een geest van vader landslievende vastbeslotenheid om het land, wat het ook kosten mag aan vrijen tijd, ge mak, geld en traditie, tegen de nieuwe drei gende gevaren te beschermen. In de par ken worden demonstraties gegeven door de vrijwilligerslandweer-corpsen, of de vrou- wenafdeeling van den sterk uitgebreiden Roode Kruisdienst, en ondertusschen wor den de groene grasvelden, waarop een jaar geleden nog onbezorgde kinderen speelden, omgewoeld en doorgraven voor de construc tie van steeds meer loopgraven, waarin een deel van de bevolking schuil zal moeten zoeken bij een luchtaanval. Zelfs thuis, ook al zet men de radio af en werpt de kran ten ongelezen in de prullemand, is het niet meer mogelijk om aan de gedachte van een naderend onheil te ontkomen. Want steeds vaker nu wordt men van zijn boeken opgeschrikt door het naargeestig gehuil der sirenes, die in geval van oorlog voor een luchtaanval moeten waarschuwen en nu geregeld beproefd worden. Een verduiste ringsproef heeft Londen nog niet gehad, waarom, is mij niet recht duidelijk, al zou ik mij (na enkele weken geleden op een middernachtelijk uur over Londen's enor me uitgestrektheid te hebben gevlogen) wel kunnen voorstellen dat de autoriteiten de verduistering van deze reuzen-stad als onbegonnen werk hebben opgegeven. Een We moeten gereed zijn. i). Na den val van Napoleon werd in ge volge van een besluit, genomen op het Weener Congres, de voormalige Republiek der Geünieerde 7 Provinciën met de Zuid- Nederlandsche gewesten vereenigd tot één koninkrijk, 't Bleek echter steeds meer en meer, dat deze vereeniging slechts in naam, niet in de daad bestond. Beide partijen had den te verschillende belangen. In het Zui den werd men steeds ontevredener, en ein delijk leidde dat tot het Brusselsch oproer van 25 Augustus 1830. De mare hiervan ver spreidde zich spoedig door de Noordelijke provinciën, met resultaat, dat adressen van gehechtheid aan koning en vaderland en van vrijwillige dienstaanbieding bij den ko ning binnenstroomden. Koning Willem I maakte echter pas in October gebruik van die aanbiedingen, nadat de zending van een legercorps onder den kroonprins en prins Frederik naar Brussel om den opstand te dempen mislukt was. Uit een ordonnantie van het Departe ment van Oorlog d.d. 7 October 1830 blijkt, dat ook een verzoek om het land te mogen dienen was binnengekomen van het Utrechtsch studentencorps. Blijkens boven genoemde ordonnantie werd toch bepaald, dat genoemd corps werd erkend deel van het leger uit te maken onder de benaming van „de compagnie vrijwillige jagers van namaak luchtaanval hebben wij echter al wel gehad, en de autoriteiten zijn klaar blijkelijk bevr.edigd dat de Eerste Hulp dienst, de brandweer, de ontsmettingsbri gade, die bij deze publieke vermakelijkheid een proef van hun bekwaamheid moesten geven, behoorlijk functionneeren. Voor den leek is het minder gemakkelijk, er geheel gerust pp te zijn dat alles ook werkelijk in orde is; althans de aanblik van groote groe pen voetgangers die zich bij het eerste alarmsignaal gedwee opstelden achter bord jes met de woorden „schuilplaats voor 300 personen" wekt eenigszins bevreemdend, wanneer men bedenkt, dat er niet alleen geen werkelijke schuilplaatsen zijn gebouwd maar dat de regeering, voor zoover bekend, ook geen plan heeft om ze te bouwen. Tenslotte wekt ook de toon van de pers dagelijks weer den indruk, dat de toestand nu een geheel andere is dan in de span nende dagen van verleden zomer, en dat Engeland niet alleen materiaal, maar ook geestelijk klaar is om het zoo noodig op een oorlog te laten aankomen. De Engel- schen, die zoo lang kwaad met goed ver golden hebben en den hoon, de scheldwoor den en het sabelgekletter der Duitsche pro pagandisten en Duitsche staatslieden steeds weer met zachtzinnige woorden hebben be antwoord, en er vaak zelfs excuses voor hebben trachten te vinden, zij zingen nu een heel ander liedje. Zij beginnen kenne lijk genoeg te krijgen van Goebbels en zijn beleedingingen en zij winden daar geen doekjes meer om. Zij spreken en schrijven nu niet meer van Duitschland's gewettigde grieven, of zijn begrijpelijken wrok, maar van zijn ontoelaatbaar streven naar we reld-heerschappij en zijn arroganten ver- overingslust. Engeland's geduld begint ken nelijk uitgeput te raken; dat, hoe heilzaam en noodig het op den langen duur ook blijkt te zijn, is wat aan de stemming hier zooveel onheilspellends geeft. Tenslotte is er nog een ander en inte ressant symptoom van den nieuwen geest die zich over de regeering heeft vaardig gemaakt De Britsche film-censuur die al tijd buitengewoon scherp heeft gewaakt te gen alles wat als anti-Duitsche propaganda kon worden beschouwd, heeft nu plotse ling tot ieders verbazing toestemming ge geven voor de vertooning van een Ameri- kaansche film „Bekentenissen van een Na zi-spion", die de meest uitgesproken pro paganda tegen de Nazi's is, die nog ooit op het witte doek is verschenen. Daaruit alleen al zou men kunnen opmaken dat de Engelsehe regeering de hoop op een ver zoening met het Derde Rijk heeft opgege ven, en nog slechts durft vertrouwen op de materieele en morelle kracht van het eigen volk. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Boerderij afgebrand. Gistermiddag om twee uur brak in een schuurtje achter de boerderij van den land bouwer Roelof Koopman te Wijster, onder de gemeente Beilen (Drente), brand uit, doordat kinderen r van den landbouwer met lucifers speelden. In het schuurtje was een voorraad hooi opgeslagen, waarin de vlam men zeer schielijk om zich heen grepen, zoo dat het gebouwtje weldra brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de boer derij, welke eveneens in korten tijd in lich ter laaie stond. Toen de motorspuit uit Beilen arriveerde, viel er niet meer te redden. De geheele be huizing, welke mede werd bewoond door het gezin van den arbeider Geert Beuving brandde met inboedel en al tot den grond toe af. LANDBOUWER ONDER EIGEN KAR OMGEKOMEN. Gistermorgen omstreeks twaalf uur heeft een van zijn arbeid terugkeerende landbou wer op den Lanaekerweg onder Caberg (vlak bij de Belgische grens onder Maas tricht), Het lijk gevonden van den 68-jari- gen landbouwer J. Tillie, wonende aldaar. De ongelukkige lag bekneld onder zijn kar met klaver, die van een wegje langs een akker in den hollen Lanaekerweg was om geslagen. Medische hulp mocht niet meer baten: de man was reeds eenigen tijd overleden. Hij had ernstige inwendige kneuzingen ge kregen. Waarschijnlijk is hij ook nog ge stikt onder het gewicht van de beladen kar. Het slachtoffer was weduwnaar en vader van tien kinderen. Finantieel economisch de Utrechtsche hoogeschool". De hieronder genoemde studenten nu verzochten als buxjagers bij dit vrijwilligers corps der Utrechtsche hoogeschool geplaatst te worden en zij verbonden zich tot de be taling van een bux met den hartsvanger. J. C. van der Veur, W. L. van Heeckeren van Brandsenburg, R. van der Voort, P. C. Walland, J. F. Steengracht, F. de Voogt, C. A A. van Pallandt, W. C. M. de Jonge van Ellemeet, E. R. N. d'Abo, H. van Lith de Jeude, R. J. C. Metelerkamp, R. H. Broers, J. M. van Pabst tot Bingerden, M. A. A. Beelaerts, D. J. S. van Royen, M. J. van Hengelaar, H. W. Everts, O. R. Bis dom, H. J. Asman, J. E. Pisters, P. F. van den Steen, C. H. Prins, H. F. Mallinckrodt, C. Speelman, J. J. Kreenen, A. Westenbrink Meijer, 7\ van de Beek, A. P. van Citters, J. J. Scheuer. Eerstondergeteekende Johannes Cathari nus van der Veur, (grootvader van den tegenwoordigen gemeente-secretaris van Middelburg, mr. M. W. G. v. d. Veur, geboren te Neede op 30 December 1805 als zoon van Willem van der Veur en Maria de Jong en overleden te Zoelmond op 5 Januari 1895, na aldaar het predikambt bekleed te heb ben gedurende de jaren 18411878, is vol gens zijn zakboekje op den 12den October 1830 als vrijwillige jager gedurende den nood des Vaderlands bij het korps aange komen. Hij heeft zijne bevindingen opgetee- kend in een dagboek, waarvan helaas enkele fragmenten verloren zijn geraakt. De on opgesmukte wijze, waarop dit dagboek sa mengesteld is, rechtvaardigt zeker de uit gave daarvan. Het begin van het dagboek ontbreekt. Ter aanvulling hiervan kan dienen, wat P. H Craandijk in „de vrijwillige jagercorpsen van 18301831" vermeldt. Daar kan men weekoverzicht. Velen hebben zich in de achter ons lig gende maanden het hoofd gebroken over de vraag, of onder de tegenwoordige om standigheden belegging in obligaties dan wel in aandeelen was aan te bevelen. De ervaringen van de laatste weken hebben aangetoond, dat beide categorieën van ef fecten in vrij ernstige mate door de poli tieke gebeurtenissen worden aangetast. Zoowel op de obligatie- als pp de aandee- lenmarkt zijn er vrij ingrijpende koersver liezen voorgekomen, hoewel de beweging, zooals gewoonlijk het geval is, ook thans op de aandeelenmarkt weer grooter is geweest dan op de beleggingsmarkt. Hier staat na tuurlijk tegenover, dat indien de toestand eenige verbetering mocht ondergaan, het herstel zich ook het snelst op de aandee lenmarkt zal voltrekken. Daarbij moet bo vendien in aanmerking worden genomen, dat het koersniveau der aandeelen op het oogenblik reeds zoodanig is gedaald, dat de meeste soorten een vrij hoog rendement af werpen. Dit is niet alleen het geval met binnenlandsche waarden, maar ook met Amerikaansche shares. Óp de obligatie- markt zal er onder verbeterde omstandig heden waarschijnlijk ook wel een herstel in treden, maar toch dient hier de groote fac tor in aanmerking te worden genomen van de verdere ontwikkeling van den rentevoet. Verschillende teekenen wijzen er op, dat voor de toekomst wel rekening gehouden mag worden met een hoogeren rentestand. Deze opvatting is voornamelijk gebaseerd op een lager aanslaan van de credietwaar- digheid van de Overheid, terwijl bovendien thans wel degelijk wordt beseft, dat de con versiebeweging, die men in het vorige jaar heeft kunnen waarnemen een zeer gefor ceerd en min of meer kunstmatig karakter had. Nu de drang tot belegging in de obli gaties aanzienlijk is verminderd, zou men voor nieuwe binnenlandsche leeningen, in dien deze aan de markt mochten komen, ongetwijfeld heel'andere voorwaarden moe ten vaststellen dan in dien tijd van talrijke conversies het geval was. In de afdeeling voor pandbrieven heeft het ter beurze den laatsten tijd volkomen aan steun ontbroken, d.w.z. de betrokken instellingen hebben hun eigen pandbrieven niet ingekocht, zooals vroeger veelal te doen gebruikelijk was. Ook bij de gemeen teobligaties is de koersvorming langs vrij natuurlijke wegen tot stand gekomen en alleen op de staatsfondsenmarkt wordt nog altijd van de zijde van den Agent van het Ministerie steun verleend, zoodat men in de koersen van deze afdeeling eigenlijk geen juisten maatstaf kan zien ter beoordeeling van den thans geldenden rentevoet. Het komt ons voor, dat indien de tijd weer rijp mocht worden voor emissies van obligatie- leeningen de noodzakelijkheid zich zou voor doen om tot het 4 rentetype terug te .keeren. Voor het oogenblik bestaat zelfs de mogelijkheid van soortgelijke uitgiften niet, daar deze zeer zeker niet zouden slagen. Buitenlandsche emissies met een hoogeren rentevoet, zooals de thans aangekondigde 4% leening der Compagnie Frangaise des Pétroles hebben waarschijnlijk een betere kans van slagen dan met binnenlandsche leeningen op een 3% basis het geval zou zijn. Ook in het hier bedoelde geval hebben de emittenten aan de leening weer den vorm gegeven van guldensobligaties. De uitgifte in anderen vorm, t.w. in buiten landsche valuta zou onder de huidige om standigheden niet mogelijk zijn, indien men zich niet wil blootstelden aan een fiasco. Wij merkten reeds op, dat de stemming op de toonaangevende fondsenmarkten in de afgeloopen week flauw is geweest, waar bij de overweging, dat de aandeelen over het algemeen een zeer hoog rendement bie den, blijkbaar van hoegenaamd geen uit Trek een kring van blijde gedach ten om u heen, en gij zijt een zegen voor uw omgeving. lezen, dat de compagnie vrijwillige jagers van de Utrechtsche hoogeschool, na zich van 7 October tot 11 November grondig ge oefend te hebben, op laatstgenoemden da tum uit Utrecht vertrok. Het eerste nacht kwartier werd te Gorcum gehouden. Van daar trok men te voet over Oosterhout, Breda en Roosendaal naar Bergen-op-Zoom. Van nu af aan kunnen we het dagboek volgen tot en met den lsten Augustus 1831. „Den 13den (November 1830) marscheer- den wij tot Rozendaal, daar wij door het muziek der 5de afdeling wierden ingehaald. 'Met Dornseiffen wierd ik ingekwartierd bij den Heer Gerrits, ontvanger der Registra tie, alwaar wij des avonds na een mars van 7 uren vermoeid aankwamen en delikaat onthaald wierden. Des avonds in het koffij- huis den Roskam veel vermaak gehad met de officiren der Huzaren. Den 14den marscheerden wij naar Bergen op Zoom. Te Wouw, een klein dorpje, wa ren wij een uurtje van het vijandelijk leger en tusschen Wouw en Bergen op Zoom pas seerden wij eenige bossen, waarin de mui ters lagen op ons te loeren, doch zich toen niet dorsten te vertonen. Wij gingen deze bossen door onder het zingen van vader- landsche liederen. Te Bergen op Zoom wier den wij gedeeltelijk ingekwartierd in een groot huis van den Heer Wijnmalen, ge- weze postmeester, tans agent der Maat schappij der Volksvlijt, en gedeeltelijk bjj de borgers ingekwartierd. Ik kreeg een werking is geweest. Het is duidelijk, dat de koersdaling vrijwel uitsluitend in het le ven werd geroepen door de vrees voor ern stige verwikkelingen in de buitenlandsche politiek. Langen tjjd heeft de hoop bestaan, dat het tot stand komen van een- pact tusschen Engeland en Sovjet Rusland het politieke evenwicht zou kunnen herstellen en een verbetering van den toestand zou kunnen teweeg brengen. De koersen op de interna tionale beurzen zijn steeds met de wisselen de kansen van een zoodanig pact op en neer gegaan en nu de jóngste berichten er op wijzen, dat de besprekingen weer op het doode punt zijn aangeland is er een alge meen flauwere stemming ingetreden. In Amerika is een belangrijk besluit ge vallen en wel op het punt der monetaire politiek. De machtiging aan president Roo sevelt verleend om den dollar verder te de- valueeren, is nl. bij expiratie per 30 Juni vervallen, en hoewel er voor het oogenblik geen sprake zou kunnen zijn van een ver dere devaluatie, moet toch het buiten-wer king-treden van deze machtiging voor de toekomst worden gezien als een belangrij ke beperking van de bewegingsvrijheid van den president. Deze schijnt het er echter niet bij te willen laten en zint op middelen om van het Congres een nieuwe machtiging te verkrijgen. Het is trouwens niet duidelijk hoe op den duur het op een andere wijze mogelijk zal zijn om de omvangrijke regee- ringsuitgaven te dekken dan door middel van inflatie. De president is thans weer met zeer omvangrijke plannen voor den dag gekomen, die o.m. inhouden het uitgeven van groote sommen tot een totaal bedrag van 3.86 milliard te verdeelen over een reeks van jaren. Voor 1939/40 wordt 860 millioen uitgetrokken voor openbare wer ken, waaronder den aanleg van straten. Verder zal er spoorwegmaterieel door de regeering zelf worden aangekocht, waarna het materieel aan de spoorwegen zal wor den verhuurd. Ook is een electrifieatiepro- gram ontworpen, dat in den tijd van 7 jaar zal worden uitgevoerd. Men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat hierin weer een groote concurrentie schuilt voor de open bare nutsbedrijven. Tenslotte zullen credie- ten worden verleend aan het buitenland voor den inkoop van goederen op de Ame rikaansche markt. Regeeringsinstanties, die met de uitvoering van deze plannen zullen worden belast, zullen rechtstreeks een be roep kunnen doen op de kapitaalmarkt, waarvan de dienst geheel buiten de begroo ting zal omgaan. De ontwikkeling van den toestand is overigens op het oogenblik ta melijk bevredigend. Zoo wordt er melding gemaakt van toenemende verkoopen van warenhuizen en een stijging van de ont vangsten der spoorwegmaatschappijen. Van deze laatste hebben 52 maatschappijen in Mei ontvangsten aan te wijzen van 8 254.52 millioen zijnde een vermeerdering van 10.7 vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar. De netto ontvangsten bedroe gen 21.98 millioen of 38 meer dan in Mei 1938. In de staalindustrie verwacht men voor de naaste toekomst een-stijging van de bedrijvigheid. Ook in de'bandenin- dustrie ontwikkelt de toestand zich tame lijk gunstig. In de zes maanden geeïndigd 30 April heeft de Firestone een netto winst gemaakt van 2.85 millioen of 75 cent per aandeel tegen voor jaar 2.42 millioen fo 53 cent per aandeel. De berichten uit de petroleumindustrie wijzen niet op een groote verandering in den toestand. De overproductie is men vrij wel meester, maar aan een verhooging van de prijzen schijnt onder de tegenwoordige omstandigheden niet te worden gedacht. Het was een teleurstelling, dat de Shell Union Oil haar dividend verlaagde. De mij. kondigde nl. op haar gewone aandeelen een dividend aan van 25 cent, terwijl in Juni en December van 1938 telkens 35 cent werd betaald, en in dezelfde maanden van 1937 50 cent. De maatschappij heeft de uitgifte aangekondigd van 85 millioen 2% Re funding obligaties. De lage rentevoet is een gunstige aanwijzing voor de credietwaar- digheid van de maatschappij. De aspecten voor een mogelijke bijlegging van het conflict met Mexico zijn belangrijk verbeterd. Amerika heeft een krachtig wa pen in het stopzetten van de zilveraankoo- pen, hetgeen ruïneus zou werken voor den economischen toestand van Mexico. De jongste berichten wijzen op de mogelijkheid plaats in bovengenoemd huis in een ka mertje, alwaar 9 kribben waren: 1 voor de chergant van Leeuwen, 2 voor mij, 3 voor Kastele, 4 voor van Zorgen, 5 voor Landré, 6 voor J. La Roi, 7 voor Ruis, 8 voor P. Hijdanus, 9 voor J. de Louter. Hier wierd voor ons algemeen gekookt en alles op een militaire voet geregeld en hier den 15den mede doorgebragt. Den 16den wierd ik met 24 mijner kame raden als een poortwagt gebruikt. Hier hadden wij 5 wagten, die om de 2 uren moesten afgelost worden, 3 op de bastions de Koehoren, Pucaele en Bele vue (lees Pucelle en Belle Vue). Het bastion de Koe horen en de wagt aan de poort is ons ter verdediging gegeven, dit is het bastion en de poort naar Antwerpen. Eene wagt was aan een kruidmagazijn bij de bastion Stoele- mat. De wagt bij deze poort duurt 24 uren. Den 17den des morgens hadden wij in- spdJfi gehad voor de kroonprins buiten de stad, die ons naderhand op de wagt kwam opzoeken en naar onze namen vroeg en 14 uur een mondgesprek met ons hield. Den 18den 12 uren van de wagt geko men. Des avonds een koncert bijgewoont voor het vaderland, dat zeer slegt was. De 19de kamerwagt gehad en dus den ge helen dag te huis gezeten, en dit joernaal tot hiertoe geschreven op mijn krib, des avonds onder ons pons gedronken, daar Kastelen op kamers ging wonen en dit tot een afscheid gaf. Den 19den des morgens gezamentlijk in de grote kerk geweest, daar Dominus Win kel (welke voor 15 jaren een Protestant- sche gemeente te Antwerpen had opgerigt en met deze omstandigheden vandaar in deze gemeente was komen vlugten) horen prediken; daarna op eene plaats in de stad bij de gevangen poort geweest, alwaar onze (Ingez. Mod.) dat de maatschappijen het beheer van de terreinen weer in handen zouden nemen, waarbij evenwel een zeker percentage van de winst aan de regeering zal moeten wor den afgestaan. Daarbij zouden de loonen en de belastingen voor een langen tijd worden vastgesteld. Zooals wij reedsc in den aanvang te ken nen hebben gegeven was de stemming op onze beurs gedecideerd flauw, ondanks het hooge rendement, dat op aandeelen kan worden gemaakt. Men overweegt echter, dat de uitwerking van een oorlog zoo ver woestend zou zijn, dat vele aandeelen dan waarschijnlijk nog te hoog gewaardeerd zouden blijken, een overweging, die ons ta melijk ongerijmd voorkomt, daar wjj, in gjeval er zulk een ramp over de wereld mocht komen, toch meer vertrouwen zou den hebben in aandeelen van goede maat schappijen, dan in vorderingen en op de overheid, van een nominale grootte en in een valuta, die even onzeker zou worden van de credietwaardigheid van een regee ring. De groote vloed der jaarverslagen begint langzamerhand af te zakken, doch enkele verslagen van rubbermaatschappijen wer den gepubliceerd, die allesbehalve gunstig luiden. Zoo moest de Kendeng Lemboe haar dividend verlagen van 12 Vz tot 5 daar de winst daalde van 448,360 tot 140.591. De sterke restrictie en de lage koffieprijzen zijn oorzaak van de ongunstige resultaten. De resultaten van de Nieuw Afrikaansche Handelsvennootschap werden ongunstig be- invloed door de teleurstellende katoencam pagne. De winst bedroeg 33.560 tegen 170.579. Het opgeloopen verliessaldo werd teruggebracht tot 87.321. Öp industrieel gebied gaat de toestand beter dan in de cultures, vooral de scheeps werven kunnen gunstige resultaten aanwij zen. Zoo besloot Fr. Rijsdijk af met 'n winst van 133.781 tegen vorig jaar 70.981. Het dividend bedraagt 10 tegen 8 zulks na behoorlijke reserveering. De stemming voor tabaksaandeelen belef flauw, evenals voor ru'oberaandeelen. In het najaar zal geen inschrijving van Suma tra tabak meer plaats vinden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: 3—3% Nederland 1938 95%, 95% Aku 33%, 34!4,32%,33% Unilever 131%, 133, 129%, 130% Philips 201, 206, 198, 199% Koninklijke Petroleum 302, 303, 296%, 297% Amsterdam Rubber 186%, 187, 181, 182 Ned. Scheepvaart Unie 107%, 103 H. V. A. 399, 403, 391, 392 Deli Batavia Mij. 137, 133. Senembah Mij. 151% exd. 148. WEDEROM DUITSCHE DESERTEURS IN POLEN AANGEKOMEN. Havas meldt uit Warschau: De Poolsche pers bericht uit Cieszyn, dat opnieuw deser teurs van het Duitsche leger op Poolsch ge bied zijn aangekomen. Bovendien is een groep soldaten van het oude Tsjechische lé ger bij Frysztat de grens gepasseerd. plaats bij aanvallen van den vijand zoude zijn om uitvallen te doen. Aldaar door de Generaal geinspecteerd. Het gerugt gehoord, dat op morgen den 20sten een aanval op deze stad zoude gedaan worden. 20 October: (lees November). Smorgens het gerugt gehoord, dat de muiters 2 uren van de stad: te Rozendaal geslagen waren, 40 gekwetst en gedood, vee gevangen ge nomen. Van %12 tot %4 geexerceerd. Smiddags voor het eers het soldatentrakte- ment ontvangen, 6.45. 21 Niets bijzonders. 22 des morgens geexerceerd, 's avonds ge zamentlijk een ponspartijtje begonnen. 23. Des morgens de wagt betrokken aan de Bospoort met ons 30 man, des nagts op een der voorposten door een muiter ge schoten, des nagts 14 posten bezet, zoodat ik 9 uren in den nacht schilderde, dit is den eersten nacht, waarop het gevroren heeft en wel een pijpesteel dik, op de wagt geweest onder de luitenand Salemon Hui- gens van Leiden. Den 24sten 's morgens 12 uren afgelost, des avonds bij Ter Bruggen geweest en verder in de kazerne geweest en alles in orde gebragt, daar 's nachts een alarm verwagt wordt. 25. Niets bijzonders. 26. Niets bijzonders. 27. Zaturdag niet geëxerceerd. Van Leeu wen door de krib gevallen. 28. In de kerk geweest bij Dominus Vorstman, 's avonds geweest bij den heer Smelzer. 29. 's Avonds bij ter Bruggen geweest op de kamer van Ravenswaai, daar naar Utrecht geschreven. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5