«Z E E L A N D» ZEELAND. SPORT. (f Ji STOOMWASSCHERIJ DDELBURG. VLISSiNGEN. ZUIDBEVELAND. U00RDBEVELAND. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D. NEDERLAND UITGENOODIGD TE SHEFFIELD TEGEN ENGELAND TE KOMEN SPELEN. AFLOOP VERKOOPINGEN. BURGERLIJKEN STAND. Geëtaleerd Tafel-, Thee- en Ontbijtservies Wedgwood Catherine Gebrs. Peek, Middelburg BINNENLAND BIOSCOPEN. II TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk f (Ingez. Med.), KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Middelburg deelt ons mee, dat van 3 Juli a.s. af op de gewone kantooruren aan vragen kunnen worden gedaan voor koste- looze rijwielmerken. Voor hen die vanwege hun werkzaamheden op die uren geen aan vrage kunnen doen, zijn speciale avonden vastgesteld waarop alsdan zitting wordt ge houden in het Oost-Indisch-Huis, Rotter- damsche kaai te Middelburg, en wel op 17, 19, 24, 26, 31 Juli en 2 Aug. 1939 van des na middags 7 tot 9 uur. Te Arnemuiden op 8 Juli a.s. van des Voorm. 9 tot 12 uur in het gemeentehuis. Te Domburg op 13 en 20 Juli a.s. van des nam. 7 tot 9% uur in het gemeentehuis. Te Grijpskerke op 12 Juli a.s. van des nam. 8 tot 9 uur in het gemeentehuis. Te Koudekerke op 11 Juli a.s. van des nam. 7 tot 9 uur in het gemeentehuis. Te Sint-Laurens op 7 Juli a.s. van des nam. 8 tot 9 uur in het gemeentehuis. Te Nieuw- en Sint-Joosland op 10 Juli a.s. van des nam. 7 tot 9 uur in het gemeen tehuis. Te Serooskerke op 21 Juli a.s. van des nam. 6 tot 9 uur in het gemeentehuis. Te Vere op 19 Juli a.s. van des nam. 6 tot 9 uur in het Stadhuis, ingang Stadhuis straatje. Te Vrouwenpolder op 20 Juli a.s. van des nam. 7 tot 9 uur in het gemeentehuis. Te Westkapelle op 17, 18, 24 en 25 Juli $.s, van des nam. 7 tot 9 uur in het ge meentehuis. Opgemerkt wordt dat de avondzittingen te Middelburg alleen bestemd zijn voor n i e t-werkloozen. HET COLLEGE VAN GEDEPL' TEERDEN. Zonder de heer Van Rompu. Er doken den laatsten tijd verschillende geruchten, zoo in als buiten de Zeeuwsche pers, op, omtrent het al-of- niet terugkee- ren van den ouden heer Van Rompu in het college van Gedeputeerde Staten van Zee land, waarin hij sedert 1895 zitting had. Wij hebben daarmede eenige voorzichtig heid betracht, totdat de toestand iets meer zou zijn opgeklaard. Thans is dat in zoo verre het geval, dat wij met een zekerheid dicht grenzende waarschijnlijkheid kunnen stellen: de heer Van Rompu keert in het college niet terug; zooals het echter in andere bladen stond, nl. „dat hij zich zulk een benoeming niet meer zou laten welge vallen", is het minder juist; de formulee ring, „dat het inzicht bij hem post geva: heeft, dat hij zijn plaats aan iemand anders zal moeten afstaan", komt meer met de werkelijkheid overeen. R T M, STAATSCOMMISSIE EN ZEELAND. Ruim twee weken .geleden schreven wij over de benoeming van een staatscommis sie, die rapport moet uitbrengen over de R.T-M. en de wijze, waarop deze de ver bindingen tusschen de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden onderhoudt. „Waar hier groote Zeeuwsche belangen mede op het spel staan zoo schreven wij toen zou men als Zeeuw, zonder aan provincialistische zelf-overschat- ting te lijden, toch wel mogen verwachten dat enkele op dit gebied deskundige Zeeu wen in die commissie benoemd zouden zijn, teneinde er zorg voor te dragen, dat met onze belangen terdege en ter zake kundig rekening gehouden zoude worden Die verwachting wordt echter beschaamd" Thans vernemen wij. dat Ged. Stater van Zeeland zich destijds in dit verband tot de regeering hebben gewend, en dat in Den Haag dit bezwaar klaarbl'ikeliil als steekhoudend erkend is, want de heer J. M van Bommel van Vloten, lid van Ged Staten, is alsnog in die commissie benoemd. TARIEFSVERLAGING BIJ DE PZEM Naar wij vernemen, zal de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij deze maand haar zgn. half-vast-recht tarief verlagen van 12 op 11 cent, terwijl ook verschillende meterhuren verlaging zullen ndergaan. Een onderscheiding. Aan den heer H. C. Step, die heden den ag herdenkt waarop hij voor 50 jaar bij de firma S. Wiener Co. in dienst trad, is toegekend de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Benoemd met ingang van 1 Juli 1939 tot arbeider in tijdelijken dienst te Middel burg Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor, A. Ramsteijn, thans werkzaam als hulpjon geling aldaar. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos 344 mannen en 14 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 4 mannen; in werkverschaffing 190 mannen; niet werkloos: 5 mannen en vrouw. Algemeen totaal vorige week 544 bijgekomen 44; afgegaan 30; over 558. Opheffing openbare school J. Volgens de thans bekende gegevens be draagt het aantal voor de openbare lagere scholen aangegeven nieuwe leerlingen 140 welk aantal slechts voldoende is voor het vormen van vier eerste klassen. School zal dan ook nu weer geen eerste klasse kunnen krijgen, zoodat deze school met in gang van 1 September 1939 zal moeten wor den opgeheven. Het gevolg daarvan is, dat het hoofd dier school, de heer E. Hoek, met ingang van noemden datum zal moeten worden ont- gen; hij komt alsdan voor toekenning achtgeld in aanmerking, oofd van school B aan de Groote Markt heeft echter den wenseh te kennen gegeven hem met ingang van 1 April 1940 ontslag te willen verleenen, zulks wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. B. en W. stellen nu voor om in de hier door ontstane vacature den heer E. Hoek te benoemen, die dan gedurende het tijd vak van 1 September 1939 tot en met 31 Maart 1940 wachtgeld kan genieten. Zolderschuit gekapseisd. Naar wij eerst thans vernemen is Don derdagavond in de binnenhaven alhier een zolderschuit van de firma Lindenbergh, ge laden met een 30-tal balken, bestemd voor Middelburg, gekapseisd. Aan boord bevond zich een arbedier, die zich gelukkig wist te redden en door een sleepboot werd opge pikt. Vrijdag is men met een duiker begonnen om de zware balken, waarbij er zijn van 4 ton, te bergen. Deze bergingswerkzaamhe den werden heden voortgezet. UITBREIDING BADINRICHTING. Het aantal baden in de badinrichting van de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" neemt steeds toe. Daarom heeft het bestuur van genoemde woningbouwvereeniging ge meend tot uitbreiding der badinrichting te moeten besluiten, waarvan de kosten op 9000 worden geraamd. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten heeft zich bereid verklaard de gelden te verstrekken mits de gemeente zich garant verklaard voor de betaling van rente en aflossing. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. SALARISVERHOOGING DIRECTEUR DER GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Met ingang van 24 Augustus 1936 werd de heer N. F. Hartland benoemd tot tijde lijk administrateur van het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken, secretaris van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en di recteur der gemeentelijke arbeidsbeurs, op een jaarwedde van 2700 (salarisgroep II maximum 3100), met genot van vrij wo nen, vuur, licht en water, welke tijdelijke benoeming met ingang van 3 Nov. 1937 werd gewijzigd in een definitieve aanstel ling. Volgens B. en W. is met deze benoeming een zeer goede keus gedaan. In het verrichte belangrijke werk heeft de minister van sociale zaken aanleiding gezien om te bevorderen, dat, te rekenen van 1 Januari 1939 af, eene verhooging der rijksbijdrage in de jaarwedde der ambtena ren van de arbeidsbeurs alhier te verhoogen van 1080 op 1600 per jaar. liet wil B. en W. nu rechtvaardig en juist voorkomen, in dien de functie van administrateur van so ciale zaken zou worden gelijk gesteld met die van hoofdcommissie, met een jaarwed de van 3200 met 7 tweejaarlijksche ver hoogingen van 100 tot 3900. Wegens het genot van vrije woning en emolumenten dient 500 in mindering te worden ge bracht Een officieel parkeerterrein. Het Noordelijk gedeelte van den dam door de Spuihaven vertoont tengevolge van een bocht, welke de zeedijk aldaar maakt, een verbreeding, welke uitstekend te ge bruiken zal zijn als parkeerterrein voor een twintigtal auto's. B. en W. stellen thans voor om bedoeld gedeelte van den dam of ficieel als parkeerterrein aan te wijzen en tevens een parkeerverbod uit te vaardigen voor het gedeelte van den Boulevard Ban- kert, gelegen tusschen het paviljoen „In- time" en de werkplaats van de Zeevaart school „De Ruijterschool". Dit parkeerver bod zouden B. en W. slechts uitgevaardigd willen zien gedurende het badseizoen, of wel voor de maanden Juni, Juli en Augus tus. HANSWEERD. Donderdagavond voer het Fransche motorschip „Algol" in de kleine sluis alhier, doch het kwam in aan varing met de sleepboot „Johan" die met de schepen „Vaillant" en „Verona" uit de middensluis kwam gevaren. Alle schepen bekwamen belangrijke schade, doch hebben inmiddels de reis kunnen voortzetten. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard heeft het muziekgezel schap „Scheldegalm" alhier een muzikale rondwandeling door het dorp gemaakt, wat veel volk op de been bracht. KORTGENE. Een schooljongen heeft al hier een munt gevonden, dateerend van 1666. Het is een duit van de voormalige provincie Gelderland. De voorzijde vertoont een krans met de woorden D. Gelriae. 1666, De keerzijde: het wapen van Gelderland, twee klimmende,leeuwen in een schild. Om schrift: In Deo spes Nostra: Op God is onze hoop. t RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. De Raad vergaderde on der voorzitterschap van den burgemeester De heeren De Meyer en Van Bortel wa ren afwezig. Aan J. Boerman werd op zijn verzoek zg. afstandsgeld (art. 13 L O-wet) toege kend. Op verzoek van A. J. Boerman e.a. werd besloten een gedeelte der Kazernestraat in werkverschaffing te doen verharden. Betreffende een beroep van H. Riemens tegen de beslissing van B. en W. dd. 28 April 1939 inz.ake het aanhouden van een bouwvergunning verklaarde de V o o r z, dat B. en W. de vergunning aanhouden tot het gemeentelijk uitbreidingsplan onher roepelijk is geworden, en dat de Raad het beroep van Riemens niet ontvankelijk zal moeten verklaren daar de termijn om in beroep te komen, ruimschoots werd over schreden. Op een vraag van den heer Cammaert lichtte de Voor nader toe, dat de wet aan B. en W. de be-^ voegdheid geefbjeen bouwvergunning aan te houden gedurende den tijd dat het uit breidingsplan in voorbereiding is indien het betreffende bouwplan niet strookt met het uitbreidingsplan. Voortzetting der lint bebouwing zal door middel van het ont worpen uitbreidingsplan worden onmoge lijk gemaakt, hoewel de V o o r z. mee deelde in het bijzondere geval van Riemens bij B en W. het mogelijke te zullen doen om voor dezen alsnog een' uitzondering te maken. Echter niet dan nadat het uit breidingsplan wil het niet illusoir zijn, de finitief zal zijn vastgesteld. De heer Cammaert was het met den voorzitter in het geheel niet eens. Hij meende te weten, dat de voorzitter den Raad heeft beloofd dat vrijelijk langs den Provincialen weg zou mogen worden ge bouwd. Ware dit niet zoo geweest, dan zou de Raad ook nimmer het uitbreidingsplan hebben aanvaard. Immers, dan is nog slechts gelegenheid tot bouwen in de „bou levards" hetwelk de bouwbedrijvigheid niet zal ten góede komen. Spr. drong er op aan het beroep van Riemens in te wil ligen, de lintbebouwing is er toch al. De heer G i 1 j a m sloot zich aan bij het betoog van den heer Cammaert. De V o o r z. antwoordde nimmer toezeggingen als door den heer Cammaert bedoeld, te hebben gedaan; er staat B. en W. geen anderen weg open. Spr. wees op de noodzaak van doelmatige en geordende bebouwing. Tenslotte werd het beroep Riemens verworpen met 3 tegen 2 stem men (vóór stemden de heeren Cammaert en Giljam). Met algemeene stemmen werd besloten over te gaan tot vergrooting van de be staande kluis ter secretarie en daartoe een geldleening aan te gaan van maximaal 2000. Alsdan zullen in de kluis ook de archieven van na 1812 alsmede de bevol kingsboekhouding kunnen worden gebor gen. Bovendien zullen de 14 in deze ge meente gelegen polders gelegenheid krij gen hier hunne archieven tegen vergoe ding in bewaring te geven. De verbouwing van de kluis zal door ingezetenen geschie den. Indien de bouwkosten beneden het beschikbare bedrag van 2000 blijven, het welk waarschijnlijk is, zal zoo mogelijk van het resteerend bedrag een nieuwe eiken vloer worden gelegd in de secreta rie. De keuringskring IJzendijke heeft in 1938 voor de eerste maal een batig slot opgeleverd. De gemeente werd lid van de afdeeling Zeeland van de Nederl.. Heide Maatschap pij- Een bedrag van 42 werd beschikbaar gesteld wegens extra-hulp aan werkioo- zen over 1939; gevolg hiervan is dat ook het departement van sociale zaken tot dit doel (steun in natura) een extra bedrag beschikbaar stelt. Op de begooting 1939 werd als gevolg van de verhooging der steunnormen de post steunverleening etc. met 900 verhoogd. De ambtenaar ter secretarie A. Hen- driksen werd benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Met de N.V. PZEM werd een nieuwe, September a s. ingaande overeenkomst gesloten dewelke zoowel .een doelmatiger straatverlichting verzekert als ruim 100 per jaar voordeeliger is. Het rijwielpad in de Landpoortstraat zal worden vernieuwd waarbij de nieuwe klinkers door de gemeente worden*, bekos tigd, de bestrating door den aannemer De Bruyn uit Terneuzen. Op verzoek van den heer Cammaert zal de Voorz. trachten den heer De Bruyn te bewegen dit werk door ingezetenen te laten doeli. Bij de rondvraag informeerde de heer C 1 a e y s naar de tarieven voor aan sluiting op de waterleiding. Hierbij gaf de Voorz. als zijn meening te ken nen dat aan verplichte aansluiting niet zal zijn te ontkomen. Op een vraag van den heer Cam maert deelde de Voorz. mede dat het uitbreidingsplan ter uitwerking is gegeven aan ir. Rothuizen te Middelburg, een handeling dewelke tot de bevoegdheid van B. en W. behoort. De heer Cammaert brak ten slotte nog een lans voor werkverschaffing en steunverleening waarop de Voorz. antwoordde dat verdere verzwaring van dezen post noodwendig belastingverhoo ging tengevolge zal hebben waarop de hr Cammaert zeide, dat de belastin gen hier laag zijn. VOETBAL. Debomico elftal verslaat Middelb. Boys. Hoewel het DEBOMICO-elftal zelf in haar drukste periode verkeert, met het or- ganiseeren van haar jubileumwedstrijden is zjj het Comité tot het organiseeren der wed strijden ten bate van de Middelburgsche va- cantieschool ter wille geweest, om voor een andere vereeniging in te vallen. Zoodoende werden in 3 dagen tijds 2 wedstrijden ge speeld. Het Debomico-elftal moest spelen tegen Midd. Boys kampioen 2e klasse A Z.V.B. De Boys verloren den wedstrijd met het nemen van strafschoppen. Onverdiend mag de zege van het Debomico-elftal echter geenszins genoemd worden. Gedurende den geheelen wedstrijd toonde 't een beter ver band dan de Boys, bij wie de voorhoede wel zeer teleurstelde. Bij de rust was de stand nog 00. In de tweede speelhelft waren het de Boys, die de leiding namen door Minder hout. Het Debomico-elftal liet zich niet ont moedigen en pakte nog flinker aan. Men zag verschillende mooie opgezette aanval len, die door slordig afwerken of ingrijpen der Boys op niets uitliepen. Uit een van die aanvallen ontstond de gelijkma ker. De spil gaf den bal aan B. Meijer, die op zijn beurt J. Ploegaert aan het werk zet te, die met een keurig schot den stand op gelijken voet bracht (11). In dezen stand kwam geen verandering meer. Door het nemen van strafschoppen kwam het Debomico-elftal in het bezit van den eer sten prijs. Hoewel er tamelijk belangstelling was, is het toch jammer, dat er niet meer inge zetenen het mooie en prachtige doel van het Comité helpen steunen. Na afloop werd wederom met de muziek van „Cresendo" voorop naar het café van den heer Den Exter gemarcheerd, waar de prijsuitreiking plaats vond. Tijdens den wedstrijd heeft „Excelsior" zich doen hoo- ren. Naar wij van officieele zijde vernemen heeft het bestuur van den Engelschen voet balbond een uitnoodiging gericht tot den Kon. Ned. Voetbalbond voor het spelen van een officieelen interland wedstrijd Enge landNederland. De K.N.V.B. heeft deze uitnoodiging aanvaard. De wedstrijd zal ge speeld worden te Sheffield en wel op 8 No vember a.s. KORFBAL. Swift I—H.B.S. I 8—2. Gisteravond speelden Swift en H.B.S. een oefenwedstrijd op het Gem. Sportterrein. Het was een aardige wedstrijd, met nu en dan goed spel en op sportieve wijze ge speeld. H.B.S. gaf aanvankelijk keurig par tij en zij was in het begin geenszins de min dere Langzamerhand zakte het spel echter in en kon Swift gemakkelijker haar spel .Waarnemend-notaris J. L. Hertogs heeft Vrijdagmiddag in het Gemeentehuis te Arnemuiden publiek verkocht: Woonhuis met tuin te Arnemuiden, Veerschendijk A 169 (zijnde voormalige on derwijzerswoning), groot 4 a 15 ca. Koo- per J. Cornelisse, aldaar q.q. voor f 2000. V r ouwenpolder Van 25 Juni1 Juli. Getrouwd: B. van den Bosse jm. 31 j. en C. de Bree jd. 30 jaar. Sint-Laurens. Over de maand Juni. Bevallen: S. Hillebrand, geb. Sanderse z, J. de Visser, geb. de Kok d. Overleden: A. Tevel wed. van A. Matthijs- se 91 j., M. Kerkhove 2 j., A. E. Kerkhove 1 'jaar. Ovezande. Over de maand Juni. Bevallen: M. Boonman, geb. Vermue d Getrouwd: C. de Jonge 26 j. jm. van Drie wegen en Joh. Wagenaar 22 j. jd. van Ove zande. Ierseke. Van 17 Juni1 Juli. Ondertrouwd J. C. Gebraad 33 j. jm. én N. D. Commee 32 j. jd., G. van Nieuwen- huijzen 21 j.' jm. te Utrecht en A. L. Simon se 19 j. jd., A. C. Wisse 30 j. jm. te Schore en A. de Witte 21 j. jd. G. Lindenberg 29 j jm. en C. J. Anthonise 23 j. jd. te Wemel- dinge. Bevallen: B. Pekaar, geb. De Koeijer Overleden: D. Boone 87 j. wedn. M. v. d Guchte. (I.C. Kruiningen. Van 2228 Juni. Bevallen: M. L. Vorstenbosch, geb. De Potter d., J. J. A. van Boven, geb. Den Toonder z. Ondertrouwd: P. Saaman 37 j. jm. en M J. Dek 30 j. jd. (I.C. Wissekerke. Bevallen: J. J. J. Karstanje, geb. Ver burg, z.; J. J. Leendertse, geb. Koeijers, z. (N.B.) Kats. Bevallen: P. A. Zuijdweg, geb. Maas, (N.B.) (Ingez. Med.) DE HEEREN DE MIRANDA EN MATTHIJSSEN UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Naar het Hbld. meldt hebben de heerer. S. R. de Miranda en J. W. Matthjjssen, (bei den s.d.a.p.) hun benoeming tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad niet aange nomen. Een en ander houdt verband met de bekende erfpachtskwestie. MET EEN LIJK OP STAP. Van het eene café naar het andere Woensdagavond waren twee mannen, die uit Veenhuizen waren ontslagen,, in gezelschap van anderen den Zeedijk te Am sterdam opgegaan, waar zij verschillende café's bezochten. Men had een goed glas bier gedronken en van van de twee uit Veenhuizen bleek plotseling door een hart verlamming te zijn getroffen, aldus De Tijd. Hij bleef dood aan tafel zitten. Zijn* vriend en de anderen vermoedden echter, dat hij in slaap was gevallen en transporteerden hem „slapende" in een taxi om hem later weder in een café te dragen en aan een tafeltje neer te zetten. Nog steeds was men van meening, dat de man zoo vast sliep, dat hij niet wakker was krijgen. Toen echter zijn gelaatskleur begon te veranderen vond men het geraden een dokter te waarschuwen. Deze constateerde, dat hij minstens drie uur tevoren overleden moest zijn. Het ljjk werd naar het Binnengasthuis overgebracht. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Den Helder: 1 do ode. Gisteravond is op de Kerkgracht te Den- Helder de 52-jarige ongehuwde J. van Leeu wen door onbekende oorzaak met zijn fiets tegen een verkeerspaal, waaraan een roo- de lantaarn was bevestigd, opgereden en vervolgens in het Heldersche kanaal terecht gekomen. De man is verdronken. Donderdag zijn op de Markt en Boter markt een drietal Arnemuidsche boerinnen bekeurd, die zich schuldig maakten aan overtreding van art. 27 der politieverorde ning,, door zich aan vreemdelingen op te dringen met het doel zich tegen vergoe ding te laten fotografeeren. ontplooien. Met de rust was de stand 42. In de tweede helft voegde Swift er nog vier punten aan toe, zoodat de eindstand 82 werd. Vooral de Swift-dames hadden in de ze score een groot aandeel. MIDDELBURG ELECTRO. Mademoiselle Doeteur Het is een vreemd land, dat der spionnen. Een grensland, ook wanneer ze in de hoof steden werken: en officieel, amb telijk, diplomatiek, bestaan ze heelemaal niet: om een groentekoopman, eerzaam burger, die lastig gevallen wordt, zal het Britsche Rijk heel zijn ambtelijke machine rie in werking zetten; voor een spion bij den British Secret Service, ook al is hij ko lonel of generaal, zal het geen protest laten hooren, wanneer hij opgehangen dreigt te worden: zoo zijn de wetten van deze grens land-wereld. Geen openbaar eerbetoon, geen vermelding bij dagorder, geen offici eele steun, zelfs geen erkenning: spionnen bestaan officieel niet. In werkelijkheid be staan ze terdege, moeten ze zelfs bestaan. En voor wie er over nadenkt is hun bedrijf, afgezien van wat resten uit den riddertijd met zijn idealen, weinig minder goed, of slecht, als dat der mannen die meer in het openbaar hun medemenschen, omdat dat dan hun plicht is, met granaten, mosterdgas en wat dies fraais meer zij, naar de andere wereld helpen. Hoe dat ook zij: Mademoiselle Doeteur, gezegd Anna Maria Lesser, en de „Griek" Simonis zijn maar al te historische figuren uit den wereldoorlog die nu nog maar nau welijks een kwart eeuw achter ons ligt, en vrij, wel héél erg vrij naar het goed beken de levensverhaal van Mademoiselle Doeteur is deze film gemaakt; gedeelten uit haar waarlijk ongelooflijk spannenden levensloop zijn er werkelijkheidsgetrouw in verwerkt al is de handeling met „Simonis" ver legd van Parijs naar Saloniki en andere zijn zeer geïdealiseerd. Dat doet er trou wens weinig toe: het is een heel goede, spannende film geworden, waarin Von Stroheim een uitstekende, menschelijke ko lonel Mathesius van den Duitschen Gehei men Dienst speelt; een film bovendien, die ons terug brengt in een atmosfeer, welke tegenwoordig wederom zoo dreigend boven onze hoofden hangt De Vrouw met den Blauwvos. Willy Birgel, de dolle kerel, de vroo- lijke, vrije klant, maar van binnen de vol strekte man van eer: Vary, de vlieger. Paul Hörbiger, de professor in spe in de Ichtyolo gie, een veel dooiere diender dan zijn leuke gezicht doet vermoeden, professor Paulus. Zarah Leander, de knappe vrouw met de donkere stem, waarvan het wel lang duurt voor men er achter is, of ze nu werkelijk een flirt is, of niet: de vrouw van den man met het visschenbloed. De situatie: Boedapest. Het vierde en vijfde rad aan den wagen: de tenor Trill, een heerschap waarop de qualificatie kwast past, maar aan den vriendelijken kant is, en een onbeteekenendigheidje, dat aardig tee kenen kan, en wild-enthusiast is voor des professors visschies. Deze stukken op het Boedapester schaakbord spelen een nieuw spel: een naar de regelen der burgerlijke moraal geheel en al onschuldig vijfhoeks- spel, hetwelk eindigt met een principieele verwisseling van koninginnen, waarbij het onbeduidende vischje voorgoed tehuisvaart in de armen van haar professor, wiens toe gewijde vischkundige medewerkster zij wordt, terwijl de, neen DE vrouw in dit spel door den vlieger, op 10.000 voet, met loo pings en slow rolls en vrilles en feuilles mortes gedwongen wordt die laatste re serve te laten varen, welke haar nog steeds belette hem het ondanks alles vurig ver langde jawoord te geven. Jaja, en dat alles, omdat de prof. verge ten had op den eersten verjaardag van zijn huwelijk haar,HaaR, een blauwvos te ge ven, en de teleurgestelde derhalve besloot deze danzelf maar op eerbare wijze met haar stem te gaan verdienen CITY. De Kleine Lord. Het boek waaruit dit filmverhaal gedis tilleerd is, zal menigeen wel, zooal niet ge lezen dan toch zeker bij name kennen. Het is een aantrekkelijke titel en de film stelt zeker niet teleur, gezien dê weldadige geest die er uit spreekt. Tot op zekere hoogte is de, geschiedenis van een kleine jongen die onverwachts in een adelijk mi lieu wor>dt opgenomen en daarin een ware revolte teweeg brengt door zijn na tuurlijk en onbevangen optreden, eenigs- zins buiten dezen tijd staand. Hier geen ongelukkige liefdes en booze hartstochten met nare gevolgen, maar een milde goed heid, die triomfeert, zelfs over den nuk- kigsten ouden graaf, die men zich den ken kan. De knaap Ceddie is in alle opzichten een lieve jongen, in de ware beteekenis des woords. Niet zoetelijk, dat bewijst z'n vechtpartijtje wel in New Yorks straten. En later, wanneer hij Lord Fauntleroy ge worden B en zn grootvader de graaf van Doringcoürt van een hardvochtig en nurk- sche kerel tot een vriendelijk mensch maakt, blijft hij toch een echte jongen, die dol is op z'n moeder en z'n oude vrienden uit Amerika niet vergeet. Als eenig erfgenaam neemt z'n groot vader hem bij zich in huis, doch de moe der is beneden den stand en moet ge scheiden leven van haar kind. Daar komt verandering in wanneer er een ander kleinkind de rechten op komt eischen. Gelukkig is het valsch alarm, daar het een ordinair bedriegerijtje blijkt te zijn; zoodat de Kleine Lord, Lord blijft. Freddie Bartholomew geeft een aller aardigste creatie van de Kleine Lord. Een open kindersnuit en gansch niet den in druk gevend een rol te spelen. Hij en de oude graaf dat een merkwaardig gaaf type is zijn de -hoofdpersonen in dit uiterlijk vreedzaam maar toch bewogen verhaal en zij weten bij wijlen teere sna ren aan te roeren. Het contrast tusschen den jongen die met zijn open oogen een nieuwe en ge lukkige toekomst in blikt, en den ouden man met een verbitterde kijk op de men- schen is dan ook wel frapant en een dank baar motief voor deze geslaagde film. De re/ldende Engel. Wat men in den loop van deze vroolijke geschiedenis al begint te vermoeden, blijkt aan 't efnd juist te zijn. 't Is een cömedie die opgevoerd wordt om geld los te krij gen voor een tooneelgroep, die op zwart zaad zit. Het spel wordt goed gespeeld en de bij-de-hande-jonge vrouw die de zaken in het hotel van papa op pooten komt zet ten, vliegt er ook prompt in. De liefde speelt haar parten, dus is 't haar niet euvel te duiden. Gelukkig blijft ze niet boos op den tooneelspeler-graaf al kost het haar en papa een bom duiten. Hilde Krahl een nieuwe ster ver vult de hoofdrol en ze doet het goed. De film is leutig en verloopt vlot. zooals ook verwacht mag worden in dit genre. U- I f' I I I Ha- Zeitunj Tsjechi draaier wijl Duitscl recties genood ten, di( de pl draaier daar lachlus ten en gaven. Voor in Of gistere] geuner „nomai nen w tratiekl hunne: plaats de go arresta gen of «der de stige zi VEIL Onde ling is 125 ku: tische sche rr aarde" ken w; ling wc van V; franke: N In d dering sche I Graaf de bei herkoz verliesi jaar w het vo sloten rente taal. Lonc Berl: Parij Brus New »Jl door J. Querid „C Geaut. slag er deze Middel lezer land n ne d'A zijn in lijke P- Leo oproep Hijmar men's vrouwi Vertaa Mac I voetan in de

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2