VOOR DE JEUGD. Elly 's eerste optreden Opscheppers aan het woord. Waterskiën een nieuwe sport. Ons Knutselhoekje. Een aardige bloempot. INVULRAADSEL door Iet Hoogers. Hoe vaak had Elly al niet gedroomd, dat ze voor de radio zou mogen zingen. Ze zag dan in gedachten haar vader en moeder met haar twee zusjes en haar kleine broertje in de kamer zitten, daar ver weg in Engeland en luisteren, wat zij, Elly, voor hen zong, Het was alweer lang geleden, dat Elly bij haar familie was geweest. Haar vader moest voor zijn werk in Engeland wonen, maar omdat Elly nog op de H.B.S. was, von den ze het beter, dat zij in Holland bleef en daar eerst haar eind-examen deed. Nu woonde ze bij een oom en tante in huis en moest flink werken voor school. Ze vond het niet leuk om zo ver van huis te zijn, maar ze begreep wel, dat het beter was, als ze eerst de school afliep. Ze had wel wat afleiding gelukkig, want ze zat in een sport club en had aardige vriendinnen. Maar de meeste afleiding vond ze toch in haar zang lessen. Ze had al heel lang zangles en toen vader en moeder met alle kinderen naar Engeland vertrokken, hadden ze besloten, dat Elly met haar zanglessen moest blij ven- doorgaan. „Misschien zing je dan nog wel eens door de radio en kunnen we je ho ren", had moeder lachend gezegd en van af dat ogenblik had Elly besloten om werke lijk eens voor de radio te zingen. Ze wist nog helemaal niet hoe ze het moest aanleg gen en ze sprak er ook met niemand over, maar ze was er van overtuigd, dat het haar wel eens zou lukken. In de stad, waar ze woonde, was een ra dio-omroep en ze was al een paar maal langs het gebouw gelopen en had zelfs al eens voor de ingang gestaan, maar verder kwam ze toch niet. Op een keer liep ze weer langs de studio, toen de portier naar buiten kwam en naar haar toekwam. „Is er iets van uw dienst, juffrouw?" vroeg de portier. „Ik heb u nu al verschillende keren zien lopen en u kijkt altijd, alsof u iets wilt vragen. Kan ik u helpen?" Toen vatte Elly moed en zei: „Ja, ik zou graag met den directeur willen spreken. De portier begon te lachen en zei: „Hoe heet u dan? Kent de directeur u en wat wilt u eigenlijk doen? Ik mag niemand zomaar bij hem toelaten." Elly kreeg een kleur en zei: „Ik heet EI ly Brugge en hij kent me niet. Ik ben hier nog nooit geweest, maar ik zou graag voor de radio willen zingen. Mijn zanglerares heeft gezegd, dat ik dat best kan!" Nu moest de portier nog harder lachen: „Ho meisje", zei hij, „jammer voor je dat jouw zanglerares hier niets te vertellen heeft. Ik geloof, dat je hier zo maar op je eigen houtje komt en zó oud zal je toch nog niet zijn". „Ik ben 16 jaar", zei Elly toen. „Zo, juf frouw Elly", plaagde de portier toen. Maar m'n beste kind je begrijpt toch wel, dat er hier altijd zoveel mensen komen, die iets voor de radio willen doen en die kunnen we heus niet allemaal toelaten. Daar moet je een aanbeveling voor hebben. Eerder heb je geen kans om erin te komen!" Elly kreeg tranen in haar ogen, toen ze dit hoorde, want ze had al gedacht, dat ze er bijna was. Zonder een woord te zeggen draaide ze zich om en holde weg. Toen ze de volgende keer bij haar zang lerares, juffrouw Vegers kwam, was daar een andere juffrouw. Juffrouw Vegers stel de Elly aan haar voor en zei: „Elly, dit is Ina Hesker, je weet wel, die dame, die zo dikwijls voor de radio zingt!" en lachend zei ze daarna tegen Ina Hesker: „Elly Brug ge is mijn beste leerling. Eigenlijk moest u haar eens horen zingen, ze is nog heel jong, maar ze zingt al bijzonder goed en zuiver, Wil je iets zingen. Elly?" Eerst wilde Elly nee zeggen, maar toen dacht ze er opeens aan, dat Ina Hesker dik wijls in de studio kwam en dat die haar misschien wel zou kunnen helpen. Daarom besloot ze om maar iets te zingen. Ze zong een van haar lievelingsliedjes en toen dit uit was, klapte de zangeres in haar handen en zei: „Je zingt werkelijk heel goed, meisje. Je moet maar flink blijven oefenen, misschien wordt je nog wel eens een beroemde zangeres!" Elly straalde bij die lof en ze voelde zich de hele dag opgewonden van plezier Het was bijna twee maanden later, toen juffrouw Vegers plotseling opbelde en zei: „Kind, maak heel gauw voort. Ik heb reuze nieuws voor je! Morgenmiddag moest Ina Hesker voor de radio zingen in een spe ciaal uurtje met kinder- en wiegeliedjes. Nu is ze plotseling ziek geworden en belde mij op om te vragen of ik een plaatsvervangster voor haar wist. Dat is wel niet de gewoon te, maar in dit geval, zou het wel erg goed zjjn. Ik dacht direct aan jou en ze vond het goed. Ze heeft met den directeur over je gepraat en hij zei, dat je vanmiddag maar moest komen voorzingen!" Elly kon niets antwoorden van schrik en verbazing. Ze hoorde nog naar een paar bijzonderheden en liep een kwartier later als in een droom naar de studio. De portier schoot weer uit zijn loge en wilde haar te genhouden, maar ze zei: „Ik word verwacht, belt u maar op!" en toen liet hij haar ver baasd door. De directeur was een aardige man en hij stelde haar al gauw op haar gemak. „Dus dat is de'jeugdige zangeres?" vroeg hij en knikte haar eens toe. Toch zal ieder wel begrijpen, dat Elly nog erg zenuwachtig was, toen ze haar eerste liedje voor moest zingen. Haar stem trilde een beetje, maar bij het tweede was ze er al beter in en toen het was afgelopen, zei de directeur: „Dat is goed. Het is natuurlijk nog lang niet zo goed als de stem van Ina Hesker, maar dat kan ook nog niet. Kom vanavond maar re peteren en dan morgen om 3.45 uur zingen. Afgesproken?" Elly had een kleur gekregen en knikte alleen maar. Ze was te opgewonden om iets te zeggen. Ze holde weer naar huis, vroeg of ze een telegram mocht sturen naar Enge land en toen ze alles verteld had, vond oom, dat dadelijk goed. Even later vlogen de woorden al door de lucht naar een plaatsje in Engeland: „Luister om 3.45 op station X. Grote verrassing. Elly." En zo kwam het, dat Elly Brugge de vol gende middag al om kwart over drie bij de studio was en zenuwachtig op haar beurt wachtte. Ze had een iedereen veel goede wensen meegekregen en juffrouw Vegers zei, dat ze zich maar niet te bang moest maken. Het zou best gaan. Het half uur wachten kroop om. Het leek wel of het nooit haar beurt werd, maar eindelijk gloeide het lichtje aan en met knikkende knieën liep Elly naar de microfoon. De omroeper zei: „Nu hoort u de jeugdige Elly Brugge, die in plaats van Ina Hesker vanmiddag de kinderliedjes voor u zal zingen. Het is de eerste keer, dat dit jonge zangeresje voor u optreedt!" Toen begon de piano te spelen. Elly slik te een paar maal en begon toen te zingen Zacht en trillerig in het begin, maar daar na werd het steeds beter. Ze zag in ge dachten haar ouders en zusjes en kleine broer luisteren, verweg in Engeland en het was opeens alsof ze alleen voor hén zong... Ze kreeg een telegram van haar ouders en later een lange brief, waarin ze vertel den, dat ze geluisterd hadden en dat ze erg trots op haar waren. Dit was het eerste optreden voor de radio, waarvan ze later nog heel dikwijls zou op treden en toen ze een bekende zangeres was geworden, dacht ze nog dikwijls aan deze eerste keer terug. Deze keer zullen we eens een bloempot diet elkaar maken. Een echte sierbloempot, waar je de gewone aarden pot in kunt zet ten. We kunnen daarvoor niet een pot van hout gebruiken, want een bloempot is al tijd een beetje vochtig en in de potten, die je bij den tuinman koopt, zit onderin een gaatje. Onze sierpot moet dus goed tegen water bestand zijn. Daarom moeten we eerst een voering maken van zink. Als we de bloempot ongeveer 15 cm breed, 15 cm hoog en 15 cm lang willen maken, hebben we een stuk zink van 45 cm lengte en 45 cm breedte nodig. Op de eerste tekening kan je zien, hoe we dit zink moeten uitsnij den. Het middenstuk wordt 15 bij 15 en ook de andere vierkanten worden zo breed, De vier andere vierkanten buigen we nu scherp naar boven om. Deze vier zijden moeten nu aan elkaar vastgemaakt worden en dat is erg moeilijk. Het beste is het om ze te solderen, maar de meesten van jullie zullen dat wel niet kunnen doen. Die doen verstandig met even naar den loodgieter te gaan en te vragen of hij wil doen. Ook kan je het met lange repen pleister, bij voorbeeld leukoplast, aan elkaar vastmaken maar dit is naturlijk lang niet zo stevig en ook niet waterdicht. Als we nu deze binnenkant klaar hebben beginnen we met de omkleding van hout We maken nu weer een pot van hout, maar deze moet iets groter zijn, want de zinken binnenpot moet erin passen. We maken vier zijkanten, die precies gelijk moeten zijn en een vierkant voor de bodem. Het staat aar dig, als we goten in de zijkanten zagen en er later een stukje karton of hout van een andere kleur tegen aanleggen. Dikke houten knoppen dienen voor pootjes. We schroeven of timmeren deze heele buiten kant aan elkaar en als alles klaar is, hoe ven we het alleen nog te verven. f De vogels vielen dood voor ze ge troffen waren. Allemaal hebben jullie natuurlijk van Ba ron von Münchhausen gehoord, die zó kon opscheppen, dat hij op het laatst zijn eigen verhalen geloofde. Hij had de meest won derlijke dingen meegemaakt, trok zichzelf aan zijn haren omhoog, bond zjjn paard aan een kerktoren en zomeer. Nog steeds zegt men wel eens, als iemand erg zit te fantaseren over zijn avonturen en heldendaden: „Hij is een echte von Münch hausen!" Zo'n echte von Münchhausen leefde jaren geleden ook in Tirol. Hij was een jager en hij beweerde, dat hij nog nooit een schot gemist had. Als je hem wilde geloven, had hij altijd al getroffen, voor hij nog gescho ten had. Het spreekt vanzelf, dat bijna nie mand zjjn verhalen geloofde, maar hij ver maakte de mensen er wel erg mee. Hij heette Seppl, en omdat hij zo goed kon schieten werd hij Trefsepp genoemd. Zo vertelde hij, dat hij een keer een wan deling door de bossen maakte en dat er toen opeens een fazant voor hem weg vloog en in een boom ging zitten. Hij legde zijn buks aan, maar plotseling hoorde hij de vo gel zeggen: „Ben jij niet Trefsepp?" „Ja, die ben ik, antwoordde de jager. „Ach, ach, dan heb ik geen kans meer! Je hoeft niet meer te schieten. Trefsepp, ik kom liever meteen beneden en ben dood!" En daarop liet de vogel zich van de boom vallen en lag dood op de grond. Dit verhaal is bijna nog ongelooflijker dan de verhalen van von Münchhausen. De ha^en en de snuiftabak. Een andere jager vertelde, dat hazen erg van snuiftabak hielden^ Niemand had daar ooit eerder van gehoord, maar hij beweer de, dat het werkelijk waar was! Hij had er op een listige manier gebruik van gemaakt. Op een bosweg, waar vrij veel dikke stenen langs de kant lagen, had hij een heel sterk soort snuiftabak gestrooid en altijd vlak bij een steen. Die nacht kwamen de hazen op het pad en zodra ze de snuiftabak bemerkten, be gonnen ze heftig te snuiven. Het gevolg was, dat ze allemaal begonnen te niezen en onder het niezen hun koppen tegen de ste nen stuk sloegen. De jager had niets anders te doen dan de dode hazen op te pakken en naar huis te brengen. Vastgevroren hazen. In Noord-Amerika houdt men er een an dere manier van hazenvangen op na, ten minste volgens de verhalen van de opschep pers. Ieder weet, dat het daar in de winter heel erg koud is en da^ het vriest, dat het kraakt, zoals bij ons alleen in een heel strenge winter, Hoe moesten de mensen nu in die wintermaanden hazen vangen? Wel heel eenvoudigzeggen de von Müneh- hausens. Ze zetten een lantaarn ergens mid den op het land en lieten daar een lichtje in branden, 's Nachts werden de hazen door het licht gelokt en gingen er in 'een kring omheen zitten. Stomverbaasd keken de die ren dan naar dat lichtje en door het lange staren, kregen ze tranen in hun ogen, die op de grond vielen en daar meteen bevroren. De volgende tranen vielen weer op dat ijs en langzamerhand vroor de haas vast aan de grond. Na een tijdjjp kwamen de jagers en braken de hazen gewoon los! Met pompoenen op eendenvangst, Weer ergens anders had men een goed middel bedacht om eenden te vangen. Op een plek waar geregeld eenden kwamen, legden de jagers grote pompoenen in 't wa ter. Langzamerhand raakten de dieren aan die vreemde ronde dingen gewend en dan holden de jagers de pompoenen uit, gingen in het water staan en staken hun hoofden in de uitgeholde vrucht. Als de eenden kwa men, zwommen ze rustig om de pompoenen heen en de jager trok dan gemakkelijk de een na de ander in de diepte en maakte hem daar dood, zonder dat een van de an dere dieren het merkte. Op die manier konden ze wel honderd eenden op een avond vangen. Maar vergeet bij het lezen van al deze verhalen vooral niet, dat het allemaal door grote opscheppers werd ver teld! OPLOSSINGEN RAADSELS. De oplossingen van de raadsels der vo rige week zijn: 1. linde, vlinder. 2. het woordje: en, reigers en ooievaars, want zij zijn stellopers. 3. negen, oor, berg. Regenboog. 4. Tiel, Maarn. 5. 18 dagen, want daarna glijdt hij wel vier meter naar beneden, maar hij heeft de rand toch eerst al bereikt en dat werd alleen maar gevraagd 6. elk, melk, kelk. Wie een hangplant heeft en de pot dus wil ophangen moet in alle vier de hoeken nog vier haakjes maken, waar hij later touwtjes doorheen kan trekken. Ga maar eens aan het werk. Het is wer kelijk niet erg moeilijk en je zult er veel plezier van beleven. Natuurlijk mag je de houten buitenkant ook heel anders uitzagen en er heffe figuren op schilderen. Een stralende zon giet haar goud over de blauwe golfjes van het meer van Genève. Geen onzer, die Zwitserland bezoekt, zal verzuimen een kijkje te gaan nemen in de Volkenbondsstad, doch evenmin zal men dan nalaten, in Lausanne aan boord van een der fraaie, geriefelijke boten te gaan, om het meer dwars over te steken. Aan de overzijde, aan de Fransche oever, verheffen zich de bergterrassen, deels bebost, deels met weiden bedekt een panorama, dat reeds van verre het oog boeit. Prachtig steekt het groen af tegen de met sneeuw bedekte toppen der Alpenreuzen op de ach tergrond. Statig glijdt het vaartuig door het heldere water en legt na korte tijd aan de Franse oever aan. Ja, wij zijn in een ander land, in een andere sfeer. Dit is nu Evian-les-Bains, beroemd geworden door de bron Cachat; 't spuitwater, dat hier vandaan naar alle de len van Frankrijk wordt vervoerd. Men weet, hoe heilzaam de werking van dit ta felwater is voor jicht, nier- en blaaslijders. Het eerste gebouw, dat de aandacht trekt als men aan wal stapt, is dan ook het prachtige Kurhaus, met alle toepassingen der techniek, dat men in de moderne we tenschap kent. Dan is er het stedelijk Ca sino met de grote zalen, waar ook vele con certen gegeven worden en dat, evenals de zich in nabijheid bevindende schouwburg, omgeven is door zeer verzorgde tuinen en parken. Het hotel Splendide met zijn witte voorgevel, drukt de stempel op de omge ving. Daarboven troont het hotel Royal, een der meest bekende hotels van Frank rijk, als een trotse burcht. Het meer bood een énige gelegenheid voor het aanleggen van een geweldig zwem bad, waarin een menigte vrolijke badgasten de genoegens van de zwemsport smaakt. Doch niet alleen de zwemsport is er in ere! Reeds van de boot af heeft ons aan de oever een witte toren getroffen met een schuim aflopend glijvlak; hier wordt de to- boggan-kunst beoefend. De toboggansleden bestaan uit aan de voorzijden enigszins om hoog gebogen planken, waarop enkele ba ders achter elkaar plaats nemen. Zij hou den elkaar bij de schouders vast. Een klein zetje en in suizende vaart gaat het van het platvorm omlaag. Hoog spat het koele water van het meer op. Verder is er nog een springtoren. Maar de bijzonderste sport, welke hier wordt be oefend en waarvoor een grote mate van vaardigheid wordt vereischt, is het z.g. wa terskiën. Het herinnert eenigszins aan het „surf riding" op Hawaii. De naam duidt reeds aan, waaruit het bestaat. Men bindt een paar ski's onder en laat zich over het wateroppervlak voorttrekken door een snel le motorboot. Door de snelheid gelukt het in dit vermaak goed geoefenden, zich in evenwicht te houden. Niet alleen, dat dit voor de beoefenaars zelf een opwindende sport vormt, doch ook voor hen, die het van de vaste wal gadeslaan, is het een in teressant schouwspel, dat eindigt in lach salvo's wanneer een der. deelnemers zich tenslotte genoodzaakt ziet, om, na het uit voeren van de grappigste capriolen, ten einde zijn evenwicht te bewaren, het touw los te laten en op enigszins onelegante wijze de vertoning te besluiten. Men wordt nooit moe, deze kosmische toneeltjes te volgen Het waterskiën behoort hier zeker tot de grootste attracties. Spannende ontmoetingen vinden geregeld plaats tussen beroemdheden op elk gebied der watersport. Men kan er genieten van zeilen, roeien, zwemmen en er worden tal rijke waterbal- en waterpolowedstrijden ge houden in de loop van het seizoen. Er vin den hier ook golf en tennistournooien plaats en men kan wel zeggen, dat hier alle takken van sport worden beoefend, vooral in de Cercle Sportif. En wie liever naar de wandelstaf grijpt, dan een van de bovengenoemde sporten te beoefenen, die kan zijn hart ophalen aan de schilderachtige oude kastelen, en ruïnes; talrijk zjjn de aardige tochtjes, die men te voet kan maken, wanneer men er tenmin ste niet de voorkeur aan geeft om met de autobus langs de grote Alpenweg de tocht te maken naar Chamonix, vanwaar uit men het genot kan smaken, Europa's grootste berg te bestijgen. RAADSELS. 1. Het eerste deel is een familielid en bestaat uit 2 lettergrepen, het twede deel betekent het tegenovergestelde van dichtbij, het geheel is een bloem, die midden in de zomer bloeit. 2. Het geheel is een woord van 11 let ters en is iets, dat je bij felle zon wel nodig hebt. 7, 2, 9 is een afgekorte meisjesnaam. 4, 5, 9, 6 is een vogel 1, 2, 2, 4 is een familielid 10, 5, 3 lopen kippen in 8, 2, 11 is een inwendig deel van een vis. 3. Welke stad in ons land kan je maken van: DRORCHEDT. 4. Met een f aan het eind is het een afge werkt vrouwspersoon. Met een p wordt het om een kussen gedaan. Met een t is het een water. „WAT HEB JE VANDAAG WEER EEN DORST!" In de vakken moeten de volgende letters worden ingevuld: 4a, lb, lc, 3d, 9e, 3g, lh, li, lk, 51; 2m; 3n; 2o, lp, 2r, ls, 2t, 2u, lv, lw, lz. Het horizontale woord is iets, dat je op het plaatje ziet. De verticale woorden zijn aardrijkskun dige namen. 1. een plaats in Friesland, tusschen Steen- wijk en Herenveen. 2. een plaats in Zuid-Holland, bekend om de glasindustrie. 3. een plaats op de veluwe tusit Apel doorn en Harderwijk. 4. een provincie in ons land. 5. een klein plaatsje in West Zeews-Vlaan- deren. een plaats in Limburg bij Venlo. •uopgaj, '9 'puezpey -g 'Srnqun'i 'f 'jaod -sjg; e 'urepjean; z 'egaA[OM. T -TBeoipioA •;qoniuo>HOAv qeeiuozijoq :DNISSOHdO

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 10