N. V. Stoomtram Walcheren BUITENLAND. De resultaten over 1938 iets gunstiger. Finan- cieele reorganisatie zal ech ter noodig zijn. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KADZAND Polen viert het feest derlzee Duitschland's economische moeilijkheden. BALKAN. In de heden gehouden vergadering van aanheelhouders van de N.V. „Stoomtram Walcheren" te Koudekerke hebben commis sarissen t jaarverslag over 1938 uitgebracht, waarin allereerst wordt medegedeeld, dat de resultaten minder ongunstig waren dan die over 1937. Door de liquidatie van het stoomtrambe- drijf is het thans mogelijk geweest in de balans eene herziening aan te brengen, zoo dat de posten: tramweg en kunstwerken, locomotieven, rijtuigen en wagens daarop niet meer voorkomen, terwijl de post tele foon voor f 1 in de balans is opgenomen. Aan de creditzijde der Balans zijn de posten: Vernieuwingsfonds weg en werken, idem rollend materiaal, afschrijvingsreke ning van afgeloste 4 pet. obligatiën, van 5 pet. obligatiën 1906 en idem 1918 daarvan afgevoerd, terwijl het buitengewoon ver nieuwingsfonds werd verminderd met f 4184. Hangende den verderen verkoop van niet meer noodige eigendommen en bedrijfsmid delen, konden evenwel alle vereischte her zieningen nog niet plaats hebben. Het staat evenwel reeds vast, dat de opbrengst van verkochte en nog te verkoopen activa ten eenenmale onvoldoende zal zijn om de ba lans in evenwicht te brengen, zoodat zoo dra deze verkoopen beëindigd zijn een alge- heele financieele reorganisatie zal moeten plaats hebben. Het aantal autobussen werd van 10 op 13 gebracht, die totaal 366853 km afleggen. Van de 3 gesloten en de 3 open vrachtauto's zijn twee oude open wagens verkocht en een nieuwe met 4V2 ton draagvermogen werd aangeschaft. Deze vrachtauto's legden 49755 km af. Verschillende veranderingen in de gebou wen hadden plaats, de lijnen werden ver der opgebroken, en tot een oppervlakte aan grond van 7,4346 ha verkocht. Het Ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hunne gezinnen vorderde dit jaar van de maatschappij een bedrag van f 287. Voorgesteld werd het saldo van het pen sioenfonds ad f 38562 over te brengen naar het aanvullingspensioenfonds, dat op 31 December jl. f 45,954 groot was en waarin over 1938 f 1500 zal worden gestort. Van de 3 nieuwe autobussen zijn er twee met 27 en een met 31 plaatsen, terwijl aan het einde van het jaar nog een autobus met 31 plaatsen bij de carosseriefabriek in aan bouw was. Afgegeven werden in 1938 49865 biljetten enkele reis; 60507 biljetten retour; 653 tienrittenkaarten; 572 dagabonnementen; 502 plaatskaarten in doorgaand verkeer met de Ned. Spoorwegen; 2817 werklieden- kaarten. Gemiddeld werden per dag ver voerd 583 reizigers met een opbrengst van f 142,31; de gemiddelde opbrengst per rei ziger bedroeg alzoo f 0.24, tegen f 0,25 in 1937 en f 0,27 in 1936. De ontvangsten der autobusdiensten hebben bedragen reizigers- vervoer f 51,991; goederenvervoer f 10406,85 postvervoer f 2350, diverse ontvangsten f 16 totaal f 64764, de exploitatie-uitgavenbe droegen ruim 89 pet. der ontvangsten of f 58421. het exploitatie-saldo f 6522. Dit saldo zal op het hoofd „afschrijving auto bussen en vrachtauto's" worden gebracht. De winst- en verliesrekening geeft aan in debet: aan saldo Aa Po f 153,324; algemeene onkosten f 508, onderhoud gebouwen f 893, belastingen f 1655. wachtgelden f 1966, renterekening f 1543, aanvullingspensioen f 1500. De creditzijde vermeldt: per huis huren f 1815, pachtsommen overhoeken f 2076, diverse ontvangsten f 94 en balans: voor het saldo f 157,495. Het nadeelig saldo steeg dus van f 153,324 tot f 157,405. ARNEMUIDEN. Ook in deze gemeente ging de jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard niet ongemerkt voorbij. Van openbare en particuliere gebouwen wapperde de natio nale driekleur; de schoolkinderen waren getooid met oranje. De schoolkinderen van de openbare school maakten des morgens een wandeling door het dorp, voorafgegaan door een jeugdigen tamboer. Des avonds maakte de muziekvereeniging een rondgang, waarbij het niet aan belangstelling ontbrak. DOMBURG. De collecte voor Simavi heeft hier ongeveer 75 gulden opgebracht. Het Domburgsche fanfarenkorps „Apollo" gaf Donderdagavond ter gelegen heid van den jaardag van Prins Bernhard een concert op de markt. Deze uitvoe ring werd zeer op prijs gesteld, hetgeen uit het talrijke publiek duidelijk bleek. De voorzitter van de Oranjevereeniging, de heer P. J. Elout, bracht op de muziek tent den muzikanten hulde voor hun pres tatie ,,en dat nog wel op den avond voor kermisizooals spr. opmerkte. Hij bood de spelers namens zijn vereeniging een ver- frissching aan In de pauze werden de le den van „Apollo" door den heer G. Ti chelaar in zijn tea-room onthaald. Zt mochten dus duidelijk ervaren, dat de muziek niet voor ondankbaren was ten gehoore gebracht. De „avond voor kermis" is trouwens tegenwoordig voor een concert geen be zwaar meer, nu die van lieverlede tot een tweedaagsch sportfeest van schutters en ruiters is geworden, waarop eigenlijk niets onbehoorlijks plaats heeft en de vroolijk- heid bij sommigen hoogstens uitdijt tot wat uitgelatenheid Eenige uitzonderingen daargelaten, maar jdaar hoeft het geen kermis voor te wezen. OOSTKAPELLE. Donderdagmorgen bij het ingaan der school liep 't 10-jarig zoon tje van den smid B. tegen den fietsrijder R op. Het knaapje kwam te vallen en ging daarna op een bank liggen. Nadat hij veel had overgegeven klaagde hij over inwendige pijnen. Dokter v. d. Harst, die spoedig aanwezig was, liet het jongentje in zijn woning brengen, waarna hjj hem na onderzoek in zijn auto naar de ouderlijke woning liet brengen. Des middags is het knaapje op medisch advies naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Donderdagavond gaf het muziekkorps „Crescendo" ter eere van den verjaardag van Prins Bernhard een concert bij het gemeentehuis. Er was veel publiek en een aandachtig gehoor. BORSELE. Niet alleen van gemeentehuis en toren, maar ook van verscheidene par ticuliere woningen, wapperde onze driekleur ter gelegenheid van den jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Des avonds maakte het fanfarencorps „Oefening kweekt Kunst" een muzikale wandeling door het dorp./ HANSWEERD. Het Belgisch zeiljacht „Arlette" kwam Woensdagnamiddag tenge volge van den harden wind in moeilijkhe den te verkeeren in den Biezelingschen Ham. De schipper heesch de noodvlag, waarop de sleepboot „En Avant 7" van hier is uitgevaren Zij heeft korten tijd la ter het scheepje behouden binnengesleept. De goederenboot „Amstel 8", op weg van Antwerpen naar Amsterdam met een lading stukgoederen, kreeg Donderdagmor gen nabij de Kruisschans machineschade. De goederenboot „Telegraaf 16" heeft het schip opgepikt en hier in de haven gesleept. De boot is bij de machinefabriek alhier ge repareerd. Het Duitsche sleepschip „Baden 24" is Woensdagavond tegen een paal van het remmingswerk van de in sloop zijnde Scho- rebrug gevaren, waardoor deze kapot was. Nadat ten genoege van den Rijkswater staat was borg gesteld, mocht het schip de reis naar Duitschland voortzetten. IERSEKE. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Ierseke van de vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zee land, in de consistorie der Geref. Kerk. De voorzitter, ds. A. van Egmond, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen is 98.86, uitgegeven 98.28, goed slot 0.58. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren G. Schouwenburg (secretaris) en Jac. Nieuwenhuizen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering werden benoemd de heeren J. Schipper en W. Hage. Op de algemeene vergadering zal van wege de afdeeling een bus rijden. Dezen winter zal voor de afdeeling een spreker worden uitgenoodigd. RAAD VAN KLOETINGE. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester Zan- dee. De v o o r z. opende de vergadering met een gelukwensch aan het geheele Ko ninklijken gezin, naar aanleiding van de verjaring van Prins Bernhard. Vervolgens wenschte spr. de herkozen raadsleden ge luk en uitte de hoop, dat zij de periode uit zouden mogen zitten en veel in het belang der gemeente zouden mogen doen doen. Spr. deed vervolgens mededeeling van de inge komen stukken, o.a. een van 't Bouwmees- tersgilde Middelburg. Spr. zeide, dat er mo gelijk een kern van waarheid in zit doch het is zeer persoonlijk en op lage wijze be handeld. Bijgevoegd is een waardig schrij ven van den heer Rothuizen. Kloetinge heeft de regeling reeds aanvaard dus de inhoud is verder van geen belang voor deze gemeente. B. en W. stellen voor een en an der voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de maximum-snel heid voor motorrijtuigen op 45 km per uur, met wijziging voor de bebouwde kom. Zulks in verband met de motor- en rijwielwet en een ministrieel schrijven. Vervolgens stellen B. en W. voor, de voor- loopige goedkeuring te hechten aan een plan tot onteigening, in het belang der volkshuisvesting van gedeelten van percee- len toebehoorende aan M. van Driel en C. Blomaard. De plannen kunnen hier niet langer op blijven hangen. Met beide heeren is niet tot overeenstemming te komen. Al dus wordt besloten. B. en W. stellen voor een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan inzake de luchtbescherming op Zuid- en Noord-Beve land. De v o o r z. zet uiteen, dat ook de Commissaris der Koningin in deze Provin cie aan de totstandkoming van deze rege ling mede werkte en leest vervolgens de regeling voor. Aldus wordt besloten. Hierna is aan de orde een voorstel tot aanbesteding van diversen werken verband houdende met de uitvoering van het uit breidingsplan. Gesproken wordt over welke steenen ge kocht zullen worden, waarbij de heer Blomaard opmerkt, dat dit z.i. een zaak van. den aannemer is, al bepalen B. en W. kwaliteit. B. en W. zijn geen koopman, al gaat het dien kant wel vaak heen, met gaskachels enz. De hr. VanMaris, gemeente-archi tect, zegt dat B. en W. niet willen bepalen welke fabriek ze beslist leveren moet. De soort wordt echter in den regel door B. en W. bepaald. De aannemer kan zijn normale winst berekenen. Er gaat op het gebied van steen nogal wat om. Wat Kloetinge zal doen is veelal gebruikelijk. De hr. Blomaard vindt het een ongelukkige tijd om dit werk te beginnen daar er nu geen werkloozen zijn. In den winter heeft men er menschen voor. De hr. V a n Ma ris zet een en ander nader uiteen. De grond ligt er eenmaal en het is gewenscht die zoo spoedig mogelijk bouwrijp te maken. Dan kan men er ook gaan bouwen. v Na eenige bespreking wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. Nadat eerst met de hrn. Blomaard en Lankester tegen, besloten is de steenen zelf te koopen. De v o o r z. merkt op, dat de kosten 14.525 zullen be dragen. Eenige voorstellen tot oninbaarverkla ring of ontheffing van hondenbelasting worden aangenomen. Tenslotte worden nog eenige wijzigingen gebracht in de gemeentebegrooting 1938. De hr. B u i t e n hu i s, zegt, bij de rondvraag, dat er z.i. weer aanleiding is om op Zondagavonden extra-toezicht te houden op den Patjjnweg. Het wordt er weer een soort beurs, de jongelui zitten en hangen er op en tegen heggen en afrasteringen, tot last van de bewoners. De v o o r z. zegt aandacht aan deze kwestie toe. De hr. Blomaard meent, dat zoo spoedig mogelijk de grondprijzen vastge steld moeten worden, nu het uitbreidings plan tot uitvoering komt. De v o o r z. zegt dat bedoeling is, dit in een volgende raad te doen. Spr. deelt verder nog mede, dat B. en W. de grond van Felius den grond gekocht hebben. Er is nu nog een stukje grond van M. Been hakker in den weg, die dat wil overdoen op dezelfde voorwaarde als de hr. Felius. Aldus wordt besloten. WEMELDINGE. De collecte ten bate van het „Dorus Rijkersfonds" heeft alhier opgebracht bijna 27. WOLF AARTSDIJK. Ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard, wapper den van alle openbare en vele particuliere woningen de driekleur en maakte de mu ziekvereeniging „Advendo", onder leiding van haar directeur M. Haartsen een wan deling door de gemeente, onder groote be langstelling van oud en jong. Evenals het vorige jaar, worden den ingezetenen van 65 jaar en ouder, door de welwillende medewerking van autobezitters, een gratis autotocht aangeboden. Ditmaal naar Breda. De gelegenheid tot deelname is opengesteld tot 5 Juli a.s. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Een dracht maakt Macht" deed Donderdagavond ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard, een rondwandeling door het dorp. KOLIJNSPLAAT. De collecte voor Sima- vi's medische hulp aan de inlandsche be volking in Indië heeft alhier opgebracht 27. Donderdagavond gaven de beide mu ziekgezelschappen ter eere van den jaardag van Prins Bernhard een concert op de tent in de Voorstraat. „Soli Deo Gloria" maakte na afloop nog een muzikale rondwandeling door het dorp. AARDENBURG. Woensdag j.l. had de jaarvergadering plaats van de Zeeuwsch- Vlaamsche Verzekering tegen Operatie- en Ziekenhuiskosten. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden gedurende het twee de jaar van het bestaan was gestegen van 2595 op 1 Januari 1938 tot 3281 op 31 De cember j.l. Uit deze stijging van het leden tal met 686 blijkt wel dat deze vereeniging in een behoefte voorliet in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dank zij den goeden gang van zaken, werd besloten het bedrag dat voor bijdragen per ziektejaar kan worden vergoed, van 1 Juli a.s. af te verhoogen van 82.50 op 137.50 met een maximum van 50 bijdra gen. Tevens werd besloten dat van 1 Juli af per gezin slechts voor 2 in plaats van voor 3 kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd contributie zal moeten worden betaald. Een nieuw reglement zal aan de verze kerden worden verstrekt waarin de nieu we tariefswijzigingen zijn opgenomen AFSCHEID GEMEENTE-SECRETARIS VAN DER HOOFT. Tot zijn opvolger de heer J. A. Paridaen benoemd. SINT-KRUIS. Donderdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester A. J. Dhont voltallig. Na be handeling van enkele ingekomen stukken, waaronder o.a. een bericht van Ged. Sta ten van Zeeland, dat geen bezwaar was te gen het benoemen van een gemeente-secre taris in de plaats van den met ingang van 1 Juli a.s. aftredenden functionaris, den heer J. J. van der Hooft uit Aardenburg, ging men over tot benoeming van een ge meente-secretaris. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer J. A. Paridaen te Sint-Kruis, die tot op heden als volontair ter gemeente-secretarie werkzaam was. De heer Paridaen is in 1933 geslaagd voor het diploma 5-jarigen cursus H.B.S. (B-afdee- ling) aan de R.H.B.S. te Oostburg. In 1937 behaalde hij het diploma gemeente-admini stratie. Van 1933 af was hij werkzaam op de gemeente-secretarie te Aardenburg en sinds Februari 1936 te Sint-Kruis. Direct na de benoeming werd de nieuw gekozen secretaris beëedigd. Daarna had het afscheid plaats van den heer J. J. van der Hooft, die van 1 October 1909 af als secretaris van de gemeente Sint-Kruis is werkzaam geweest. De burgemeester sprak den scheidenden functionaris in hartelijke bewoordingen toe en zeide o.a. overtuigd te zijn dat hij sprak namens alle gemeen tenaren van Sint-Kruis als hij hem zijn bij zonderen dank bracht voor al, wat hij voor deze gemeente in al die jaren heeft gepres teerd. Steeds stond de heer Van der Hooft voor de inwoners van Sint-Kruis klaar, om met raad en daad bij te staan, en de ma nier, waarop hij hielp, bewees wel ten dui delijkste dat belanglooze arbeid niet ge daan werd om in het gevlei te komen. Vooral ook in den tijd der mobilisatie werd door hem dag en nacht voor zijn gemeente gewerkt en spaarzaamheid betracht. Ten- slott wenschte spr. den scheidenden secre taris en zijn echtgenoote, welke ook aan wezig was, dat zij nog vele jaren in gezond heid en rust zullen mogen doorbrengen. Door een dochtertje van het Raadslid Van den Bunder werden daarna onder het zeggen van een gedichtje bloemen aange boden aan mevr. Van der Hooft, terwijl den heer van der Hooft een wandelstok werd aangeboden. De heer Van der Hooft dankte voor de hem toegesproken woorden en knoopte hieraan enkele treffende feiten uit zijn loopbaan als secretaris der gemeente Sint- Kruis vast. Op 10 Augustus 1909, aldus spr., werd m de courant door een zekeren X een soort waarschuwing tegen mijn benoeming ge plaatst, doch op 12 Augustus werd ik met algemeene stemmen benoemd. Spr. haalde daarop aan in welk een chaos hij bij het begin van zijn loopbaan de boe ken en bescheiden op de gemeente-secre tarie had aangetroffen. Een woord van lof bracht spr. aan nu wfjlen den heer Bleiker, laatselijk burgemeester-secretaris te Schoon- dijke, die bij den paoeilijken aanvang hem met raad en daad had bijgestaan. Door den heer Zonnevijlle, thans gemeente-secretaris te Terneuzen, werd spr. daarop in de ge meente-administratie opgeleid. Hij behaalde in Mei 1912 zijn diploma. Daarna besprak spr. de moeilijke oorlogs jaren 19141918. Slechts eenmaal werd spr. opgeroepen ter verantwoording door den burgemeester. De broodkaarten-controleur uit Den Haag, die niets onordelijks kon vin den en tenslotte vroeg wat er gebeurde met de nog niet geheel verbruikte brood kaart van een overledene, heb ik, aldus spr., de deur gewezen met een: „Meneer, te Sint-Kruis gaan gemiddeld 3 menschen in een jaar dood, een deel der. bevolking heeft geen broodkaarten noodig omdat ze zelf mogen.bakken en,gaat er per on geluk eens eenfe het hoekje om die zijn broodkaart nog niet geheel verbruikt heeft, dan krijgt hij die mee in zijn koffer". Éénmaal heeft spr. op het punt gestaan om een goed gesalarieerde betrekking aan te nemen, inplaats van het destijds scha mele ambtenaarstractement, doch aan zijn vrouw had spr. het te danken, dat hij op dat aanbod niet is ingegaan. Spr. zeide daarna, dat, hoewel het niet veel voorkomt, dat een man zijn vrouw in het openbaar dank zegt voor haar kalmte, beleid en goed inzicht, hij toch deze gelegenheid dankbaar aangreep om dat hier met een warm gevoel te doen. Na nog diverse feiten gememoreerd te hebben, o.a. de vernieuwing van den weg AardenburgSint-Kruis, het overlijden van burgemeester L. J. de Smet, het daarop be noemd worden van den tegenwoordigen burgemeester in 1929, kwam spr. toe aan een woord van dank voor den heer De Bruijne, het eenige raadslid, dat thans nog die functie bekleedde en hem in 1909 had helpen benoemen. Spr. eindigde aldus: „Met de beste wen- schen voor St. Kruis en de muziekvereeni ging „Elk naar zijn krachten", verlaat de in de Middelburgsche Courant van 10 Augus tus 1909 gesignaleerde matroos zijn land bouwonderneming met het gevoel dat er zonder dat ik in al die jaren eenig verlof toch geen enkele wanoogst is geweest en vroeg of nam, en zonder één vergadering te hebben gemist." Na afloop van de raadsvergadering speel de de muziekvereeniging „Elk naar zijn krachten", niet alleen omdat Z.K.H. Prins Bernard op dezen dag zijn verjaardag vier de, maar ook, aldus de inwoners van Sint- Kruis, omdat we thans een eigen secretaris in onze gemeente hebben, en niet iemand, die, zooals tot op heden altijd het geval is geweest, van buiten onze gemeente. OOSTBURG. Donderdag 29 Juni voor het eerst sinds den grooten oorlog konden de ingezetenen van Oostburg weder van een militair schouwspel genieten, immers de in het Veilingsgebouw ondergebrachte man nen der grensverdediging hielden een défi lé op het Marktplein voor den Gemeente raad en in tegenwoordigheid van het Oran je-comité en veel belangstellenden. Na een korten omgang door een deel der gemeente stelde de troep zich op vóór het gemeente huis, waar de burgemeester het woord nam en zijn genoegen te kennen gaf, hen hier al len aanwezig te zien, al twijfelde spr. of dit genoegen wederkeerig was. Spr. kon zich dat goed indenken, immers het verblijf der militairen te Oostburg brengt voor velen schaduwzijden; de een is uit zijn zaken, de ander buiten betrekking, kortom velen kun nen noode uit hun bedrijf gemist worden, maar de wereldgebeuren is van dien aard, dat ook ons land, al is er misschien geen di rect gevaar, tengevolge van ernstige span ningen in moeilijkheden kan komen. Een eerste eisch is dus, paraat te zijn tegen al le voorvallen, die kunnen plaats grijpen; uit dien hoofde moeten wij ons neerleggen bij de door de regeering genomen maatregelen al zijn we er van overtuigd, dat het ook voor de regeering niét aangenaam was, de ze maatregelen te nemen. Wij weten allen, dat de regeering ook wel anders zou willen, maar de omstandigheden dwingen. Nu de maatregelen voor grens- en kustbeveiliging noodig zijn, wordt verwacht, dat allen hun plicht voor Vorstin en Vaderland met ijver zullen vervullen. Spr. zeide verder, dat te genover plichten der militairen ook rech ten staan, en dat zijn: goede huisvesting en goede voeding; zonder te willen afdingen op vorige kwartieren, kan gezegd worden, dat de huisvesting naar behooren is verzorgd. Spr. uitte de hoop, dat de militairen gedu rende hun verblijf te Oostburg een gezelli- gen en aangenamen omgang met de inge zetenen zullen hebben, terwijl het gemeen tebestuur hun van harte welkom heette, spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat niemand zijn plicht zal vergeten, wanneer het noodig mocht zijn op te komen voor Vorstin en Vaderland. Spr. besloot met een: Leve de Koningin, dat door de troep beant woord werd. De compagnies-commandant, reserve-ka pitein Van den Broecke nam hierna het woord om den burgemeester en het ge meentebestuur te danken voor de woorden van welkom. Spr. herinnerde aan de mobi lisatie van '14 toen hier in de streek mili tairen gelegen hebben uit alle deelen van ons land en dat er toen een uitstekende ver houding tusschen deze en de ingezetenen heeft geheerscht, hetgeen thans, naar spr. hoopten weder het geval zal zijn. Kapitein Van den Broecke eindigde met een drie- werf-hoera voor het gemeentebestuur, waaraan de troep geestdriftig meedeed. Daarop herinnerde de kapitein aan den jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, waar op door middel van radio het Wilhelmus gespeeld werd, dat door de troep in de voor geschreven houding werd aangehoord. Daarna werd ingerukt. Opmerkelijk is, dat nog zoo velen bij het spelen van het Volkslied het hoofd gedekt hielden. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. C. DEN DECKER. mXLT Gister heeft in de Poolsche haven Gdy nia (ten N. van Dantzig) de viering van den „dag der zee" plaats gehad. Er vond een groote demonstratie plaats, waarop uiting werd gegeven aan de vastbesloten heid van Polen, zijn positie aan de Oost zee te behouden De viering werd begon nen met een mis, door zeventigduizend menschen bijgewoond, waarin de Poolsche overwinning op d'e Duitsche ridders werd herdacht. Bisschop Okoniewski zeide in zijn toespraak: „De liefde voor de Oost zee is een gouden keten, die alle Poolsche harten bindt." De minister van handel en nijverheid, Roman, zeide: „De jaarlijksehe hulde, die wij aan de zee brengen, ontleent haar groote bet'eekenis aan het feit, dat de zee en alles, wat daarmede samenhangt, van het grootste belang zijn voor het ge heele Poolsche volk. De economische voor uitgang van Polen eischt en rechtvaar digt een grootsch opgezette uitbreiding van onze havens Gdynia en Dantzig. Op dit deel van ons eeuwenoude erfdeel zijn wij vast besloten uit eigen krachten een nieuwe basis voor Polen als groote mo gendheid te bouwen." Daarna legden alle aanwezigen den plech- tigen eed af: „Polens eeuwige rechten aan de Oostzee en zijn toekomst op de zee te beschermen, de onverwinnelijkse wacht aan den mond van den Weichsel te be trekken, onze broeders aan de overzijde van de grens, die een onverbrekelijk deel van het Poolsche volk uitmaken, te ver dedigen. Zoo waarlijk helpe ons God al machtig." RUST AAN DE MONGOOLSCH— MANTSJOERIJSCHE GRENS. Er is een pauze ingetreden in de gevech ten in de lucht en te land, aan de Mon- goolsch-Mantsjoerijsche grens. Het laatste uit Hsinking ontvangen telegram, meldt, dat alles rustig is aan de Oostelijke zoowel als de Westelijke grenzen van Mantsjoekwo. RATA IN CANADA. Reuter meldt uit Ottawa: Een beperkt aantal Tsjechische technische deskundigen zal worden toegelaten in Canada tot vesti ging van een nieuwe Bata-schoenfabriek in Ontario, zulks na onderhandelingen tus- schen Jan Bata en de Canadeesche regee ring. Visch inplaats van vleesch. De Maasbode meldt: De economische toestand in Duitschland moet verre van rooskleurig worden ge noemd. De slagerswinkels zitten vier dagen van de week zonder vleesch, zoodat de klanten niet kunnen worden bediend. Waar het vleesch zoo krap is, wordt van regeeringswege alles gedaan om een Er satz, visch, er in te krijgen. Bekend is, dat met name in de Waddenzee en in de Oost zee den vischstand zoo hoog mogelijk is op gevoerd. Alles wordt voor de visscherij ge daan en in verband daarmee voor een straffe vischdistributie. Niet alleen door be kwame visschers aan te nemen nog on langs vertrokken opnieuw honderd Neder- landsche visschers naar Duitschland maar ook door allen, die daartoe bereid zijn, met den verkoop, het propageeren en bereiden van visch bekend te maken. Zoo zijn overal in het rijk scholen opge richt, waarin vooral vrouwen cursussen volgen om vischdeskundigheid te verwer ven. Verwacht wordt, dat binnenkort een stap verder zal worden gedaan. De staat zal na melijk, nog meer dan reeds het geval is, decreteeren wat precies moet worden ge geten. De huisvrouwen zullen er, dwingend, op worden getraind te koopen en te koken en op tafel te zetten, wat de staat voor schrijft. Er heerscht groot gebrek aan groenten. De groentenwinkels worden steeds belegerd door huisvrouwen, die echter met sehoone beloften en geruststellende beweringen naar huis kunnen gaan. Zonder groente. Wij obserbeerden een geval in een der groote steden. De huisvrouwen waren door een groentenbedrijf noodgedwongen met 'n kluitje in het riet gestuurd en gepaaid met de al meermalen gegeven verzekering, dat een lading groenten in aantocht was, die er den volgenden mogen beslist zou zijn. Vroeg in den ochtend hadden dan ook de huisvrouwen zich in en voor den winkel geposteerd in afwachting van de dingen, die komen zouden. En inderdaad, er reed een vrachtwagen voor. Afgeladen wer dentwee kistjes sla! Stoffen worden steeds slechter en zijn in vele opzichten minderwaardig. De men schen zijn er daarom op uit zich zoolang dat nog kan, te behelpen met oude stoffen en resten van het oude, om niet in alles te zijn aangewezen op wat het nieuwe sei zoen niet meer goed, dat wil zeggen, nóg slechter en nóg duurder, brengen zal. Wie linnengoed, lakens en dergelijke, wil bijkoopen, moet zich in het gunstigste ge val met één, hoogstens twee stuks, tevre den stellenen later nog maar eens pro- beeren. Een linnenkast aanvullen? Bela chelijke luxe! Zoo is het met tal van dage- lijksche dingen. Het leven is in het JJferde Duitsche Rijk voor de menschen in vele opzichten verre van aangenaam. HET NOORDEN VAN BULGARIJE DOOR NOODWEER GETEISTERD. Reuter meldt uit Sofia: Gisternacht is het district Selvlievo in het Noorden van Bulgarije door noodweer ge teisterd. Hierdoor zijn veertig personen om gekomen meest vrouwen en kinderen. On geveer tweehonderd huizen zijn vernield en ruim vijfhonderd overstroomd, de materi- eele schade wordt op eenige millioenen leva geraamd. De menschen werden gedurende den nacht verrast door een overstrooming. De storm -had de rivier Rossitz opgezweept tot een watermassa van 10 meter hoogte. Het water sleurde alles wat op zijn weg kwam:

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6