W prvtrïnctule £eetzxv0cb>e MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) De Tweede Kamer keurt minister Goseling's beleid al. Toenemende ongerustheid over de gebeurtenissen te Dantzig. „Wij verkeeren in een periode van groot gevaar". De conclusie van hét verslag der commissie- Schouten met groote meerderheid aanvaard. Alleen de r. k. fractie stemde tegen. Op het doode punt. Prins Bernhard 28 jaar Churchill doet een beroep op Hitier. Er zou een onderhoud zijn geweest tusschen Hitier en Mussolini. Groote brand te Hoogwoud. ALS de bon in de Auping- advertentie op blz. 3 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen? De toekomst is afhankelijk van een onberekenbaren factor de gril of de obsessie van één man. Himmler te Dantzig. „Spoedwerk voor den staat". Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. BureauxtS MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 151. TWE BLADEN. DONDERDAG 20 JUNI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Na een vergadering van bijna zes uren heeft de Tweede Kamer gisteravond met groote meerderheid de conclusie van het verslag der commissie-Schouten inzake Oss aanvaard. De eerste conclusie werd aangenomen met 62 tegen 28 stemmen; de geheele roomsch-katholieke fractie stemde tegen. De Kamer heeft daardoor uitgesproken, dat de feiten en omstandigheden welke den minister van justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van. de brigade- Oss der Koninklijke marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend. Naar men weet, be stond deze maatregel daarin, dat genoem de brigade gelast is zich tijdelijk van op sporingsdiensten te onthouden. De tweede conclusie, waarbij de Kamer de nota van den minister voor kennisgeving aanneemt, werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen met de n.s.b.-fractie tegen. De voorzitter der commissie, het a.r. lid de heer Schouten, vervolgde gistermiddag zijn Dinsdag afgebroken rede. De rede van den minister gaf hem geen aanlei ding tot uitvoerige beschouwingen. Op enkele onderdeelen bestreed hij haar. Hij verklaarde, dat de commispie aan haar conclusie geen politieke beteekenis heeft gegeven, dat zij dus geen wenk aan den minister geeft om heen te gaan. Hij zeide, dat de Kamer goed zou doen er ook geen ander karakter aan te geven dan de com missie deed. De replieken, waaraan de heeren Rost van Tonningen (n.s.b.), Van Maarseveen (r.k,), De Geer (c.h.), Van der Goes van Naters (s.d,), Bierema, (lib.), mevrouw Mackay—Katz (c.h.) en de hee ren Van Houten (c.d.u.). Wijnkoop (comm.) en Zandt (s.g.) deelnamen, brachten geen nieuws. Alle sprekers handhaafden hun standpunt. Ook minister Goseling kon niet veel anders doen dan in het kort in een herhaling treden van zijn Dinsdag gehouden rede, waarbij hij nogmaals zeide, dat hij zou overwegen, welke gevolgen hij aan het aannemen der conclusie zou hechten. Met 62 tegen 28 stemmen werd tenslotte de eerste conclusie aangenomen. Aan het overzicht van de vergadering der Tweede Kamer in de N. R. C. ont- leenen wq nog het volgende: De a.r. voorzitter der commissie, de heer Schouten, bestempelde de gisteren aanvaarde conclusie als „een zakelijke af keuring ten aanzien van het beleid van den minister." Ten einde de pil te ver gulden legde hij, evenals jhr. De Geer vóór hem gedaan had, den nadruk op het woord „zakeljjk"; de vraag rijst echter of niet veeleer het accent op het woord „afkeuring" moet worden gelegd. „De religieuze of politieke richting van den minister", aldus de heer Schouten, „heeft in geen enkel opzicht voor de com missie een rol gespeeld." Dat spreekt van zelf; de vraag was slechts, of een be windsman, van welke richting dan ook, ernstige fouten had begaan. Zoo ja, - en een bevestigend antwoord op deze vraag is; door de groote meerderheid der Tweede Kamer gegeven dan rijst als vanzelf de vraag, of hieraan geen po litieke gevolgen verbonden zijn. Niet om dat de commissie of iemand anders daarop aangestuurd heeft, maar omdat dit in de natuur der zaak ligt bij een bewindsman die door de Kamer gedesavoueerd wordt in een zaak, die zoozeer gedurende ettelij ke maanden de belangstelling van ons gansche volk heeft gehad. „Geen consilium abeundi, geen wenk om weg te gaan, van de zijde der com missie" had de heer Schouten eenige uren vóór de stemming uitgeroepen. „Of dit karakter door de Kamer of den minister aan de conclusie zal worden toegekend, is niet de zaak der commissie. De Kamer zal goed doen, er hetzelfde zakelijke ka rakter aan te geven als de commissie doet." Er waren wat dezen laatsten zin be treft, echter verschillende afgevaardigden, o.a. de heeren Bierema en Van der Goes van Naters (geestverwanten van twee an dere leden der commissie), die de goede trouw van den minister evenmin in twijfel hadden getrokken als de heeren Schouten en De Geer, en die niettemin van meening waren, dat na zoot'n uitspraak het aanblij ven van dezen bewindsman bijkans on denkbaar was. En als men mevrouw Ma ckayKatz in het hart had kunnen lezen, zou men stellig bjj deze partijgenoote van jhr. De Geer eenzelfde opvatting bespeurd hebben. De „zakelijkheid van de afkeuring beslist dan ook in geenen deele over de vraag of de minister van justitie redelijkerwijs deel van het Kabinet kan blijven maken. „Zakelijk*' kan hier slechts „zonder poli tieke bijoverwegingen" beteekenen. Welnu om zakelijke meeningsverschillen zijn meermalen ministers, zijn zelfs kabinet ten heengegaan. De uiteenloopende opvat tingen op het stuk van technische, water staatkundige, defensieve of andere maat regelen hadden dan politieke gevol gen. Als de heer Schouten, scherp in zijn critiek, maar zachtzinnig ten opzichte van de consequenties van die in een in een on dubbelzinnige conclusie belichaamde cri tiek, aan het woord „zakelijk" een ver doezelende, pijnstillende beteekenis mocht geven, speelt hij gevaarlijk spel. Wat toch is het geval? Om het in de woorden van den liberalen afgevaardigde dr. Bierema te zeggen: „Minister Goseling handhaaft vrijwel ten volle het in April 1938 ingenomen standpunt. De minis ter blijft waar hp is, de procureur-generaalblijft waar hij is, aan Se bri gade gewordt geen eerher stel. Als echter alles bij het oude blijft, zal de minister zich ten tweede male in den weerslag bij ons volk hebben vergist." Later hebben mevrouw Mackay-Katz en de heer Van Houten dit in andere woor den herhaald. Als er niets verandert, blijft het drukkend gevoel van rechtsonzeker heid en van de mogelijkheid van tweeërlei recht. Welnu: uit geen syllabe in de beide ministerieele redevoeringen is gebleken, dat overeenkomstig den wensch van mevrouw Mackay-Katz deontijdig stopge zette onderzoekingen weder zullen worden opgevat. En van den proc. generaal baron Speyart van Woerden heeft de minister in menig opzicht den lof gezongen. De heer Schouten heeft in het licht ge steld hoezeer de critiek op verschillende handelingen van de marechaussee mis plaatst was en welk een onaangenamen in druk het had gemaakt, dat de procureur- generaal (in het bijzonder in de zaak van v. d. H. en van de beide pastoors) in vloed had uitgeoefend op den loop van het onderzoek en de sluiting van het onder zoek. De heer Schouten gispt een ernstige beleidsfout, maar schijnt zich er tevens rustig bij neer te leggen, dat straks andere beleidsfouten zullen worden begaan. Hij kijkt meer naar het verleden dan naar de toekomst. Hoe zal minister Goseling nu op de genomen beslissing reageeren? Op het geloof van de commissieleden en tal van anderen in zijn goede trouw liet hij gisteren alle licht vallen. Is dit echter voldoende om een goed minister te zijn, met onmiskenbaar gezag? Dan komen tallooze Nederlanders voor het ministerschap in aanmerking. Aan het slot van zijn repliek heeft de mi nister vandaag een beetje in raadselen ge sproken. Nadat hij uitgeweid had over het louter „zakelijk meeningsverschil", vervolg' de hij: „Tot welke conclusie ik voor mij zelf zal komen, doet er minder toe". Waar op dan de constateèring volgde, dat de groo te meerderheid zich met hem op het ni veau van het zakelijke meeningsverschil stelde en dat zijn onkreukbaarheid van veel zijden was erkend. Dat 'n Nederlandsch minister daar trotsch op kan zijn als basis voor zijn ministerschap! Een uit re devoeringen opgeraapte, maar wijselijk niet ingediende, want onpresteerbare motie van vertrouwen in zijn... onkreukbaarheid! Door dik en dun meegaand met den mi nister, hebben de roomsche afgevaardig den, evenals te voren de roomsch-katho lieke pers, waarin mr. Marchant zelfs dui vel en hel als belagers van de pastoors sig naleerde, aan de beslissing zelfs den schijn van zakelijkheid ontnomen, althans voor zoover hun Kamerclub betreft. Daardoor krijgt men het, door dr. Biere ma vertolkte, onbehaaglijke gevoel, dat huns ondanks, in hun onderbewustzijn het feit, dat hier o.a. geestelijken in opspraak zijn gebracht, wel degelijk invloed ge oefend heeft op de houding van roomsche Kamerfractie en minister van justitie Dat ten opzichte van Oss een innerlijke onwil, in de schuld van geestelijken te ge- looven, mede de on-critische houding der roomsche Kamerleden heeft bepaald, kan })èzwaarlüjk worden 'betwijfeld. Een Russische beschouwing over de onderhandelingen te Moskou. Tass meldt uit Moskou: De „Prawda" publiceert een artikel, geschreven door den afgevaardigde Zhdanof, die tot de conclusie komt, dat de Britsch-Fransch Russische ondehandelingen op het doode punt zijn gekomen. Zhdanof schrijft onder meer: „De onderhandelingen duren reeds 75 dagen. Wie anders dan de Engelschen en Franschen zijn verantwoordelijk voor een dergelijke vertraging? De ervaring heeft geleerd, dat hetzelfde Engeland met Tur kije en Polen verdragen van wederzijd ehen bijstand in zeer korten tijd heeft ge sloten. Daaruit volgt, dat het toen in staat was, het noodzakelijke tempo te ver zekeren. Het eindeloos voortduren der onderhandelingen met Rusland geven aanleiding tot twijfelaan de oprechtheid der wer- kelijke bedoelingen van Engeland en Frankrijk en tot de vraag, wat eigenlijk de basis van die politiek is: het ernstige streven naar een vredësfront of de wil om de onder handelingen, zoowel als de vertraging daar in te gebruiken voor zekere politieke doel einden, die niets uitstaande hebben met de vorming van een vredesfront." SPOORWEGOVERGANG AFGESLOTEN. De spoorwegovergang in den Nieuwland schen weg te Middelburg zal van heden avond 10 uur af tot morgenochtend 6 uur voor het verkeer afgesloten zijn. Het ver keer wordt omgelegd over den Segeerssin gel. Prins Bernhard viert heden zijn 28sten verjaardag. Dat Z. K. H. de harten van vrij wel het geheele Nederlandsche volk heeft weten te veroveren, is ook op dezen dag weer ondubbelzinnig gebleken. Overal in den lande heeft men in den een of anderen vorm het heugelijk feit willen vieren. Te Baarn, de prinselijke residentie, wer den vanmiddag in de Eem Zwemwedstrijden gehouden. De jarige Prins woonde een deel dezer wedstrijden bij. De Koningin en Prinses Armgard op Soestdijk. H. M. de Koningin is vanmorgen per auto uit Den Haag naar Soestdijk vertrokken, waar H. M. omstreeks den middag aan kwam. Naar wij vernemen vertoeft ook Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, op Soestdijk. Reuter meldt uit Londen: In de City Carlton Club heeft oud-minis ter Churchill gistermiddag een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide, dat Juli, Augustus en September moeten worden beschouwd als de maanden, waarin de spanning in Europa zeer ernstig zal worden. „Ik acht den toestand, waarin wij ons be vinden zeer ernstig, zeide hij. Deze toestand lijkt veel op die van verleden jaar, doch er is een groot verschil: Er zijn thans geen wegen open, om terug te trekken. Jegens Tsjechoslovakije hadden we geen verplich tingen, bjj verdrag vastgelegd, doch thans hebben we Polen een absolute garantie ge geven, dat indien het het voorwerp is van een niet-uitgelokten aanval van het nati- onaal-socialistische Duitschland, wij teza men met onze Fransche bondgenooten ge noodzaakt zullen zijn den oorlog te verkla ren. Dit is het feit, dat voor ons staat. Wat zal dan met Duitschland geschieden? De nationaal-socialisten maken oogen- schijnlijk alle voorbereidingen om Polen te dwingen aan hun verlangens toe te geven en indien Polen niet toe zal geven, wordt dag en nacht en ieder uur gewerkt aan de voorbereiding, Polen aan te vallen met een groote macht uit het Westen en het Zuiden. Doelende op de woorden van den Fran schen minister-president (men zie de Kroniek v. d. dag) zeide Churchill: „Ik ben het geheel eens met den Franschen minis ter-president, dat wij verkeeren in een periode van gevaar, welke erger is en meer geladen met allerlei ge vaar, dat w ij - ooit gekend hebben in onze bewogen 1 e v e n s t ij d. Indien men alleen de Duitsche voorbereidingen zou zien en de ontzaglijke opeenhooping van menschen, wapens en munitie alsmede de toon van de door de regeering gecontroleerde pers, en de redevoeringen van de partijleiders, dan is slechts een conclusie mogelijk en wel: het ergste wat kan gebeuren en dat dit spoedig zal gebeuren. Churchill zeide verder, dat evenwel alle voorbereidende maatregelen genomen kun nen worden, en dat toch het laatste sig naal niet behoeft te worden gegeven. Of het gegeven zal worden, hangt af van de stemming, het temperament en het besluit van een enkel man, die zichzelf heeft opge werkt uit een nederig be staan tot een hoogte, van waar hij misschien ik zeg misschien over het grootste deel van de menschheid een onmetelij- ke catastrophe kan uit storten. „Indien mijn woorden hem konden berei ken, zooals wel het geval zal zijn, zou ik zeggen tot Hitier: „Wacht en overweeg voor ge een duik neemt in het verschrikke lijke onbekende, indien ge uw levenswerk om Duitschland op te heffen uit de verne dering en versalgenheid tot een punt waar de geheele wereld met spanning wacht op haar daden, niet onherstelbaar vernietigd wilt zien". Ik zou wenschen, dat ik Hitier kon overtuigen van het feit, dat het Britsche rijk de grens van zijn geduld heeft b ereikt Steeds weer hebben wij ons teruggetrokken na het breken van plechtige beloften en verdragen. Hitier zou een ernstige fout ma ken, indien hij zou meenen, dat al dit te rugtrekken alleen het gevolg was van laf heid en ontaarding. We weten, dat ons lij den hard zal zijn, doch wij zijn besloten niet schuldig te zijn aan een schok, welker ge volgen niemand kan voorzien. Indien de nationaal-socialisten een nieu we daad van geweld zullen plegen, welke zal leiden tot een oorlog, dan zullen we niet in dit land een schuilplaats zoeken". AAN ADDERBEET OVERLEDEN. De 12-jarige Isidoor Cohen van Martens- hoek, gemeente Hoogezand, die een tiental dagen geleden op de Drentsche hei btf Ti naarloo gebeten werd door een adder en bij wien zich eerst Vrijdag tijdens een school reis naar Arnhem de ernstige gevolgen daarvan openbaarden en die daarop Zater dag naar 't Academisch Ziekenhuis in Gro ningen is vervoerd, is daar in den nacht van Maandag op Dinsdag overleden. (De Standaard). Havas meldt uit Londen: Volgens de Times beweren welingelichte Italiaansche kringen te Rome, dat Musso lini dezer dagen aan de Italiaansch-Duit- sche grens een onderhoud met Hitier ge had heeft. Het is inderdaad een feit, dat de Italiaansche bladen, na in de voorgaan de dagen berichten te hebben gepubliceerd, over de bezigheden van den Duce, geen mededeelingen hebben gedaan over Zondag j.l. Men wist niet van tevoren, hoe Musso lini zijn Zondag zou doorbrengen. Een felle brand heeft vanochtend in de gemeente Hoogwoud (N.H.) gewoed» waardoor een bakkerij en drie woonhuizen in de asch zijn gelegd. Omstreeks half tien is de brand ontstaan in den schoor steen van de bakkerij van M. A. Wit. Door den feilen Zuidwestenwind stond de bakkerij spoedig in lichte laaie, waarna het vuur zich meedeelde aan de daarnaast gelegen woningen van J. Hop en D. Bak ker. Hoewel de brandweer vlug ter plaatse was, kon zij tegen de vuurzee niets uitrichten. Zij moest aanzien, dat de vlammen haar vernielend werk voortzetten en oversloe gen naar de aan den overkant van den weg gelegen boerderij van P. Koeman. De bakkerij en de drie woningen brand den geheel uit. Van de inboedels kon niéts gered worden. Twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar bewolkt met opklarin gen, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verandering in temperatuur, meest matige Z.W. tot W. wind. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, veranderlijke bewolking, plaatselijk regen, vrij zachte temperatuur. Vr. 30 Juni. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 20 h 12; onder: 3 h 54. V.M. 1 Juli. Hoog- en Laagwater te Vliadngen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 29 12.59 6.57 19.22 Vrijdag 30 1.16 13.46 7.46 20.09 Juli. Zaterdag 1 1 2.04 14.20 8.25 20.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 29 2.07 14.45 7.57 20.30 Vrijdag 30 3.03 15.36 8.46 21.14 Juli. Zaterdag 1 3.53 16.16 9.30 21.53 (Ingez. Med.) Reuter meldt uit Londen: De Engel- sche bladen wijden heden zeer veel aan dacht aan den ernstigen toestand te Dantzig, waar in de afgeloopen 24 uur vierduizend Duitsche officeren en man schappen zouden zijn binnengekomen. Men gelooft, dat deze soldaten hulp zullen verleenen bij de vorming van een vrij willigerscorps. Verder wordt gëmeld, dat speciale regelingen zijn getroffen voor de levering van gasmaskers aan de politie te Dantzig en de Duitschers die uit Oost- Pruisen zijn aangekomen. De News Chronicle zegt, dat de natio naal-socialisten zich ernstig bedriegen, als zij denken, dat hun poging, om Dantzig met geweld te nemen, Polen en daardoor Engeland niet tot militaire (maatregelen zou brengen. De Daily Telegraph constateert: „Een oorlog is nog niet onvermijdelijk, maai de toekomst is afhankelijk van een onbe rekenbaren factor: de gril of de obsessie van een man. Niemand kan voorspellen, wat zijn geest zal ontwerpen. En daarom dienen anderen zich op het ergste voor te bereiden." De Daily Herald zegt: „Het is duide lijk, dat Hitier een nieuw onheil te Dant zig in den zin heeft. Wellicht zal het den vorm van een militairen putsch hebben, die een crisis van het ernstigste karakter wel zou moeten verhaasten. Het is Hitier niet te doen om een regeling voor Dant zig maar om een nieuwe overwinning. Als het tot een daad van geweld te Dant zig komt, zal dat een uitdaging aan Eu ropa zijn, die niet ten tweede male op de wijze van München kan worden ver meden." Zelfs de zeer conservatieve Daily Ex press die gewoonlijk optimistisch is, zegt, dat de berichten uit Dantzig ernstige on gerustheid moeten veroorzaken. Als een oorlog niet kan wor den vermeden, aldus het blad, moeten wij hemdoor- staan. Havas meldt uit Parijs: Ook de Fran sche pers houdt zich uitvoerig met Dant zig bezig. De „Matin;" schrijft: „Het staat vast, dat een vrij aanzienlijk getal Duitschei officieren en manschappen te Dantzig is aangekomen voor het vrijwilligerscorps en dat belangrijke voorraden wapens en munitie zijn gezonden." Volgens de „Figaro"' worden de 2000 te Dantzig aangekomen Duitschers ge bruikt als instructeurs voor het vrijwilli gerscorps, dat een eventueelen opmarsch der Poolsche troepen moet ophouden, tot de Duitsche troepen over den Weichsel zijn getrokken. De „Jour" constateert dat, hoewel het moeilijk is de waarheid te puren uit de verwarrende berichten over Dantzig, er geen rook zonder vuur is. Wij zien hier, aldus het blad, toepassing van de tactiek van het paard van Troje. De „Petit Parisien" schrijft: „Wij hoo- ren, dat men te Berlijn speculeert op ver schillen in appreciatie, die zich bij een ze ker gedeelte van de Britsche en Fransche openbare meening zouden manifesteeren voor het geval het tot een conflict mocht komen naar aanleiding van het vraagstuk- Dantzig. Dergelijke berekeningen kunnen slechts tot een verkeerde conclusie leiden. Londen en Parijs hebben, gesteund door de eenstemmige openbare meening, besloten zich te verzetten tegen iedere nieuwe daad van geweld en daaraan zullen zij zich hou den, onverschillig of die daad te Dantzig of elders wordt gepleegd. Engeland en Frankrijk zijn thans machtig genoeg om dergelijke mogelijkheden met de grootste koelbloedigheid onder ooger. te zien. De „Excelsior" zegt, dat iedere Duitsche onderneming tegen Dantzig, die Poolsche maatregelen zou uitlokken, onmiddellijk tot de beloofde steunverleening van Engeland en Frankrijk aan Polen zou leiden. De „Ordre" schrijft: „Als Hitier te Dant zig wint, is het met Polen gedaan. Hitier is dan meester over alle volken in Oost- Europa en Frankrijk en Engeland hebben slechts te ontwapenen en zijn bevelen af te wachten. Ook Daladier maakte zich over dit punt geen enkele illusie". Uit Dantzig wordt gemeld, dat Himmler, de chef van de Gestapo, de Duitsche staats politie, vanmorgen daar zou zijn aange komen. Hij zou de nat. soc. formaties der vrije stad inspecteeren. Poolsche kringen in Dantzig verklaren, dat het minder gaat om een inspectie dan wel om een zuivering, die het verwijderen van twijfelachtige elementen ten doel heeft. De Czas, een conservatief Poolsch or gaan, voegt hieraan toe, dat gouwleider Forster reeds een begin heeft gemaakt met de reorganisatie van S.A.-eenheden van het gebied, onder toezicht van talrijke S.S.- lieden die uit Duitschland zijn gekomen. De vorming van het vrijcorps. Uit Warschau wordt gemeld, dat te Dant zig wederom convooien auto's zijn aange komen uit Oost-Pruisen met verschillende honderden jonge „touristen", die bestemd zijn voor het vrijwilligerskorps. Deze jon gelieden worden verdeeld over barakken in Matzkau, Wieben en Lagfuhr. Voorts zouden de nat. soc. autoriteiten een groot aantal paarden hebben gerequi- reerd, die bestemd zouden zijn voor de een heid van het vrijcorps. Het rechtsche Pool sche orgaan Goniec Warszawski verklaart te dien aanzien, dat oorlogsmateriaal hei- meilijk uit Oost-Pruisen de vrije stad wordt binnengebracht. Tevene meldt het blad, dat de aanwezigheid der vrijwilligers in Dant zig tezamen met den invoer van oorlogs tuig een schakel meer vormt in den keten van provocaties, die deel uitmaken van den door Duitschland verklaarden zenuwoorlog. De provocaties kunnen echter noch de Po len in Dantzig noch elders enerveeren. Iedere formatie van militaire organisaties in Dantzig zal stuiten op categorisch verzet van de Poolsche regeering. De „Kurjer Polski" bevestigt, dat ploegen arbeiders begonnen zijn met den bouw van een brug over den Nogat, aan de grens tus schen Dantzig en Oostpruisen. Het blad wjjst op het strategische belang daarvan. Havas meldt uit Berlijn: Een groot aantal werkkrachten uit ver schillende bedrijven in Duitschland is te werk gesteld aan de versterkingswerken aan de Oost- en Westgrens van Duitsch land. Deze week heeft een groote hoeveel heid hotelpersoneel opdracht gekregen zich onmiddellijk gereed te houden voor „spoed werk voor den staat". Na medische keurig zijn velen hiervan naar de Poolsche grens gezonden voor het aanleggen van verster kingen. Hierdoor is een gebrek aan werk krachten in het hotel- en restaurantbedrijf ontstaan, terwijl ook de kappers en het personeel van de drukkerijen niet zijn ge spaard. Teneinde te voorzien in de noodige werk krachten hebben de nationaal-sociaiistische autoriteiten ook Joden te werk moeten stellen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1