triticiule HIDDËLBURGSCHE COURANT I Wederom een gevecht GOESCHE COURANT) De Krakatau werkt weer. De Japanneezen willen de blokkade van Tientsien nog verscherpen. Moderne Vilthoeden Het wetsontwerp inzake verbindend en onverbindend I verklaren van bedrijfsregelen] landbouw onaannemelijk. Fa. Wed. C. PATERIK tusschen Russische en Japansche vliegtuigen. Bevolking van West-Ja va] reeds gewaarschuwd. Oordeel der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden Anti-Britsche campagne neemt toe. Toch een schikking in zicht? Japansche actie tegen Foetsjau en Wentsjau. Waarschuwing aan buitenlandsche schepen. De werkloosheid blijft dalen. Maatregelen tegen roekelooze bestuurders van motorrijtuigen. Wie liegt het hardst Duitschland's kansen in een oorlog' Dagblad. Uitg. N.V. De Middetburgsche Crt. "Bureaux i te MIDDELBURGSt. Pleterstr. 28, 'Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Je GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 149. TWEE BLADEN. DINSDAG 27 JUNI 193». EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten erc dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. Aneta meldt uit Bandoeng: De Kraka tau, de vulkaan in Straat Soenda, tusschen Java en Sumatra gelegen, vertoont een uiterst zware werking. Er hebben ontel bare erupties plaats, waarbij het geknal wordt gehoord van ontladingen in de erup tiemassa. Te Pasaoeran, Anjer en Laboehan zjjn gedurende den geheelen nacht aschregens gevallen. (Deze plaatsen liggen aan de westkust van Java, tegenover de Kraka tau). De resident van Bantam heeft zich naar Pasaoeran begeven, teneinde van daaruit de Krakatau waar te nemen. Men hoort van daaruit steeds gerommel, men ziet bliksemschichten. Het uitzicht echter is, tengevolge van de windrichting, niet gun stig. Het eiland is in aschwolken gehuld. De erupties gaan tot 1000 meter hoogte. De bevolking is rustig. Er is reeds aan de bevolking opdracht gegeven om kar bouwen en andere trekdieren gereed te houden met het noodige transportmateri aal, zoodat men op een eventueel alarm on middellijk kan uitwijken. Hierbij valt ech ter op te merken dat in deze streek meer malen gelijke instructies zijn gegeven. De verdere ontwikkeling dient te wor den afgewacht. De Mantri van den vulcanologischen dienst is gisteren van zijn waarnemingspost teruggekeerd. Vein Rangkasbetoeng uit, een plaats wel ke van de kust circa 60 km het binnen land in is gelegen, tusschen die kust en Ba tavia, van welke plaats het circa 80 km ligt, zijn gisterenmorgen van negen uur in den ochtend af erupties gezien tot 1000 meter hoogte. Van 10 uur tot 12 uur in den middag zijn 191 maal knallen gehoord en 427 maal bliksemschichten waargenomen. Behalve dat er aan de kust op verschillende plaat sen een aschregen is gevallen, is hier ook nog zwavelreuk waargenomen. De waarnemingen zijn heden bemoeilijkt door een zeer donker uitzicht in verband met den Westenwind. 4. Het eiland Krakatau, eigeSnlijk Poelbe Rakata, is gelegen tusschen Sumatra en Java in de Straat Soenda. In de buurt van dit eiland liggen eenige kleinere eilanden, als Verlaten eiland fen Lang-eiland, op welk laatste eiland zich bijna voortdurend een waarnemingspost bevindt, welke be zet wordt door een mantri van den vul canologischen dienst, terwijl de leiders van dien dienst, in de eerste plaats dr. Stehn, hier regelmatig inspecties verrich ten. De ernstigste ramp door de Krakatau veroorzaakt, is voorgevallen in het jaar 1883 toen ruim vijf-en-dertig duizend in landers en 37 Europeanen om het leven kwam eb hls) gevolg ,van het ontslaan van hooge golven in de zee, welke de la ge landen langs de nabijzijnde kust van Java en Sumatra overstroomden. Door deze explosie werden de drie ge noemde eilanden met een dikken laag puimsteen'tuf bedekt. De plantengroei was geheel verwoest. Deze heeft zich echter langzaam hersteld en de drie eilanden, die onbewoond zijn, zijn thans weer met een dichte vegetatie bedekt. Sinds de groote ramp tot 1927 zijn geen uitbarstingen meer voorgevallen Algemeen beschouwde men de vulkaan na de geweldige eruptie van 1883, als uitgedoofd. Einde December 1927 echter verschenen plotseling erupties uit zee. Groote fontei nen van donkere modder, vulkanische asch en bloken gesteente werden uit zee op- geslingerd. De hoeveelheid uitgeworpen materiaal was al spoedig van zulk een omvang dat zich op den bodem van de zee een nieuwe vulkaankegel opbouwde, welke in het begin van 1928 zich boven water vertoonde. „Anak Krakatau". het kind van de Krakatau, doopte men dit kleine eiland. Spoedig groeide het en al is ook vorm en hoogte van dit kind van de vulkaan diverse malen veranderd, het is een werkelijk eilandje geworden en gebleven. De werking werd in midden 1930 ster ker. Eruptiezuilen bereikten toen een hoogte van bijna 1500 m. In 1931 nam de activiteit nog meer toe. De erupties werden hooger, de hoogste bereikte 7900 m. Gloeiende blokken gesteente werden omhoog geslingerd en barstten met hevig geknal uiteen. In deze periode is de bevolking, zooals ook thans, meermaleni gewaarschuwd. Tot ernstiger gevolgen is het toen echter niet gekomen. Wanneer men echter te rugblikt over de jaren 1927 en verder blijkt dat de kracht der erupties, zij het in een langzaam tempo, is gestegen Voortdurend is de Krakatau dan ook on der nauwlettende observatie gebleven De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden inzake het bp kon. boodschap van 5 dezer aangeboden ontwerp van Wet houdende regelen betref fende het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van bedrijfsregelen in den landbouw. Het wil ons, aldus het adres, voorkomen, dat het ontwerp zooals het daar ligt voor den handel onaannemelijk is. De Kamer wil aannemen dat een orde ning, als voorgesteld, noodzakelijk is, ge zien de in den tegenwoordigen tijd te de zer zake nu eenmaal heerschende opvat tingen. De Kamer wil eveneens aannemen, dat, waar de handel in, en de verwerking van landbouwartikelen zoo na aan de productie dier artikelen is verbonden, het bezwaarlijk wordt geacht de door de ondernemers van handel in of industrie van landbouwarti kelen eventueel wenschelijk geachte be drijfsregelen te beoordeelen overeenkom stig de bepalingen van de „Wet op het al gemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten 1935", alhoewel deze ondernemers onder de bepalingen dier wet zouden kunnen worden gebracht. Wanneer men zich bij het bovenstaande wil neerleggen, is het naar het oordeel der Kamer een dringende eisch dat het thans in bespreking zijnde wetsontwerp ze kerheid biedt, dat de belangen van de on dernemers van den handel in en verwer king van landbouwproducten, niet ten ach ter gesteld worden bij de ondernemers in den landbouw. De cardinale bepaling van het ontwerp is naar de meening der Kamer gelegen in artikel 2. In al. 1 sub 1 en 2 van dit artikel wordt gezegd, dat de Minister een bedrijfs regeling algemeen bindend kan verklaren, indien het lichaam een genoegzaam alge meen karakter draagt en het economisch bedrijfsbelang verbindendverklaring vor dert en deze niet in strijd is met het alge meen belang, terwijl in het 2e lid wordt gezegd dat een „genoegzaam" deel der on dernemers (derhalve ook van handel en industrie) in het lichaam moet zijn verte genwoordigd. Dit is nogal zeer vaag uitgedrukt. Wij erkennen zeker gaarne dat het ook zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk is, in de wet zelve ten deze mqer positief te zijn, doch hiertegenover staat, dat bij een dergelijke vage aanduiding het zeer eenvoudig is, de belangen van handel en industrie geheel ondergeschikt te maken aan die van den landbouw. Nu willen wij gaarne voorop stellen dat de tegenwoordige Minister van Economi sche Zaken reeds meerdere malen blijk heeft gegeven, dat hij een open oog hejeft voor de belangen van den handel en maat regelen waardoor de landbouw middels hare coöperaties of anderszins wordt be voordeeld boven den vrijen handel onge daan heeft gemaakt, doch telkens blijkt ook weer dat de adviseurs van den Minis ter op landbouwgebied trachten, en voorloopig telkens weer met succes den landbouw ten koste van den handel te be- voordeelen, De kamer vreest ten zeerste, dat ook na de totstandkoming van de wet welker ont werp hier in bespreking is, bedoelde advi seurs in die richting met succes werkzaam zullen blijven en nu is het juist bij dit on derwerp zeker niet zoo eenvoudig eene een maal goedgekeurde regeling weder onge daan te maken. Het wil de Kamer dan ook voorkomen, dat getracht zal moeten worden, dat, voor- Havas meldt uit Tientsin: Het gerucht gaat, dat de Japansche autoriteiten beslo ten hebben de blokkade nog te verscher pen, teneinde de autoriteiten van de Fransch-Britsche nederzetting te dwingen de eischen van de voorloopige regeering te Peking in te wliligen. Deze eischen zijn Vrijdag jl. overhandigd aan de ambassa deurs van Frankrijk en Engeland en heb ben ten doel de samenwerking van de autoriteiten in de concessie te krijgen in den strijd tegen de communistische ele menten en de aanhangers van Tsjang Kai Sjek, alsmede in het niet aanvaarden van de munt van Tsjoengking. Met ingang van 30 Juni zullen Chineezen, die niet voorzien zijn van een bijzonder paspoort niet meer tot de concessie wor den toegelaten. Verder is een krachtige campagne tegen de concessie ontketend Op het Chineesche gebied worden aan plakbiljetten aangebracht, waarin de le den van den bond van ricksja-koelies wor den aangespoord de concessie te verlaten. Bovendien wordt een krachtige anti-Brit- sche campagne gevoerd, autöjs met op schriften en voorzien van luidsprekers trekken door de straten, rijden door de Chineesche stad en door ,de Japansche nederzetting om propaganda te maken tegen de Engelschen. Onder de Chineesche bevolking maakt deze anti-Britsche bewe ging weinig vorderingen. De levensmiddelenvoorziening steeds meer belemmerd. Reuter meldt uit Tientsin: Vele Chinee sche winkeliers zijn gewaarschuwd niet voort te gaan met het leveren van voe dingsmiddelen aan buitenlanders. Zij wer den daarbij bedreigd met drastische con sequenties voor hun vrienden en verwan ten buiten de concessie. De bemoeiingen der Japanneezen met Britsche troepen, die levensmiddelen gaan halen, wekt bij de Britsche militaire auto riteiten te Tientsin bezorgdheid. Naar vefcv. luidt, hebben zij den Japanneezen bij de afkondiging van de blokkade duidelijk ge maakt, dat stopzetting van den aanvoer van levensmiddelen voor de troepen be schouwd zou worden als gelijkstaande met oorlog. Gisteren zijn wederom incidenten ge meld, waarbij personen gedwongen wer den zich geheel te ontküeeden. Het feit, dat dezelfde namen terugkeeren bij dus danige incidenten wordt verklaard door dat de betrokken personen de eenige En gelschen zijn, die de concessie om zaken redenen verlaten. Reuter meldt uit Londen: Chamberlain heeft gister in het Lagerhuis weer een verklaring inzake Tientsin afgelegd. Hij zeide o.a.; Slechts weinig Britsche on derdanen overschrijden de grens van de nederzetting, doch een aantal is nog op on waardige wijze behandeld. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft in krachtige bewoordingen gespro ken tot den Japanschen ambassadeur en ook de Britsche ambassadeur te Tokio heeft krachtige stappen ondernomen. „I k heb reden om aan te ne men, dat deze besprekin gen zullen leiden tot een regeling van het incident van Tientsin en daarom wil ik niets zeggen, dat een bevredigende regeling met de Japansche regeering zou kunnen schaden. Ik sta er evenwel op, dat de Japansche soldaten de Britsche onderdanen behoorlijk behandelen" De conservatieve afgevaardigde Ward Lewmilne, vroeg, of niet het ernstige ge vaar bestaat, dat de geduldige, verzoenen de politiek van Chamberlain ook in het I Verre Oosten niet begrepen zal worden, zooals ook in Duitschland het geval is en of het geen aanbeveling verdiende te drei gen met economische represailles. De mi-1 nister-president antwoordde hierop, dat hij dit alles overweegt en hij spoorde den vrager aan zijn geduld te bewaren. De Japanneezen hebben den Britschen, Amerikaanschen en anderen buitenland- schen autoriteiten medegedeeld, dat Foets jau en Wentsjau (twee belangrijke ha vens gelegen tusschen Sjanghai en Amoy, zie kaartje) binnenkort zullen worden aangevallen en dat beide havens van Don derdagmiddag af gesloten zullen zijn. Zij hebben er op aangedrongen, dat alle bui tenlandsche schepen en burgers dan ver trokken zullen zijn uit beide steden. Koopvaardij- en oorlogsschepen van vreemde mogendheden bij Wentsjau wordt aangeraden, zich ten Oosten van een ze kere lijn terug te trekken. Ook voor Foets jau is een dergelijke lijn aangegeven. Uit Hongkong wordt gemeld, dat Japan sche strijdkrachten bij Foetsjau geland zijn, doch de Britache vlootautoriteiten hebben daarvan nog geen bevestiging ge kregen van den Engelschen jager „Du chess", die in de nabijheid van Foetsjau ligt. ?PS Speciale etalage in pasteltinten. Middelburg (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: helder tot licht bewolkt, droog weer, warmer, meest matige wind uit Zui delijke richtingen. UKKEL: matige of lichte wind vooral uit Zuidelijke richtingen, over het alge meen schoon en warm weer, op het ein de van den nacht plaatselijk nevel. WO 28 Juni. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 18 h 22; onder: 2 h 26. V.M.: 1 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. 11.05 23.27 12.05 24.24 12.59 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. 12.35 1.01 13.46 2.07 14.45 Dinsdag Woensdag 27 28 Donderdag 29 Laagwater. 4.59 17.25 6.04 18.26 6.57 19.22 Dinsdag Woensdag 27 28 Donderdag 29 Laagwater. 5.57 18.33 7.02 19.35 7.57 20.30 Nieuw incident te Swatau. Gisterochtend heeft zich te Swatau een nieuw incident voorgedaan tusschen de Japansche en de Britsche autoriteiten, meldt het Japansche agentschap Domei. Twee Britsche schepen stoomden de haven van Swatau binnen en wilden passagiers en lading aan land brengen. De Japan sche militaire leiding deelde de kapiteins mede, dat buitenlandsche schepen slechts post en voorraden voor de buitenlanders te Swatau aan 'land mochten brengen. De Britsche schepen zijn hierna weer vertrok ken zonder passagiers aan land te heb ben gezet en zonder te zijn gelost. De Amerikaansche torpedojager no. 255 heeft Swatau verlaten. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu- Mdu s<=,,. reau voor de statistiek van de voorloopige dat de Minister" eene "beslissing neemt, hem I gegevens over de week 5 t/m 10 Juni 1939. een onpartijdig advies bereikt. I Op 10 Juni 1939 waren bij de organen der Indien hiertegen althans geene staats-1 openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven DE KERKBELASTING IN OOSTENRIJK. Kardinaal Innitzer heeft Donderdag en Vrijdag jl. een conferentie der Oostenrijk- sche bisschoppen gepresideerd, waar be raadslaagd is over de laatste verordening van Bürckel, welke een kerkbelasting in Oostenrijk invoert. De conferentie heeft geen definitief besluit genomen. De bis schoppen denken echter, dat deze belasting die tot dusverre niet in Oostenrijk bestond, zoo gematigd mogelijk moet zijn en in geen geval moet uitgaan boven het tarief der kerkbelasting in het oude Duitsche rijk. rechterlijke bezwaren bestaan, zoude het mogelijk zijn, dat dit geschiedt door een Commissie waarin zoowel de landbouw als de handel en industrie door een gelijk aan tal leden zijn vertegenwoordigd, terwijl de Commissie wordt geleid door een Voorzit ter, die noch bij den landbouw, noch bij handel of industrie rechtstreeks of zijde lings is betrokken. Gedacht wordt hierbij aan een hoogstaand rechterlijk ambtenaar b.v. een Raadsheer in het Haagsche Hof of een lid van den Hoogen Raad. Het benoe men van een dergelijke commissie zoude dan in de wet moeten worden vastgelegd. Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen, indien Uwe Hooge Vergadering termen aan wezig acht, met bovenstaande denkbeeld bij de schriftelijke en mondelinge behande ling van het wetsontwerp rekening te hou den. Mochten onverhoopt pogingen om in dien geest het ontwerp te verbeteren geen suc ces hebben, dan meenen wij dat de belangen van handel en nijverheid eischen, dat het ontwerp het Staatsblad niet bereikt. ZUID-AMERIKA. DORP DOOR AARDBEVING VERWOEST. Uit Cuzco (Peru) wordt gemeld, dat het dorp Pomacahchi door een aardbeving is verwoest. Een twintigtal personen kwam om het leven en velen werden gewond. 282.052 werkzoekenden (267.625 mannen en 14.427 vrouwen). Hiervan waren 205.071 (195.342 mannen en 9.729 vrouwen) werkloos en waren 60.843 personen door overheidshulp tewerk gesteld bij cultuur-technische en admini stratief daarmede gelijkgestelde werken; blijkbaar waren er dus 16.138 personen als werkzoekende ingeschreven die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week 5 t/m 10 Juni 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas aangesloten 586.518 personen, waar onder 77.020 landarbeiders. Van de 509.498 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 18,3 (in de vo rige verslagweek, 22 t/m 27 Mei 1939, was dit percentage 18,8). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de be rekening van de percentages de landarbei ders buiten beschouwing gelaten): 1932: 24.6; 1933 24.6; 1934 24,8; 1935 29,4; 1936 30,9; 1937 24,3; 1938 23,4; 1939 18,3. Op 1 April 1939 heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werk- loozen en het aantal tewerkgestelden bij werkverruimingen onder de als werkzoe kende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. Het zal mogelijk gemaakt worden rijbewijzen voor den tijd van vijf jaar en bij her haling voor tien jaar in ie trekken. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, jhr. Von Bönninghausen betreffende het nemen van maatregelen om aan roekelooze bestuurders van motorrijtuigen gedurende] hun leven of althans gedurende een groot aantal jaren de bevoegdheid tot het bestu ren van motorrijtuigen te ontzeggen, heb ben de ministers van waterstaat en van ju stitie het volgende geantwoord: De wegenverkeerswet zal het den rechter mogelijk maken, den bestuurders, die zich aan roekeloosheid of dronkenschap schul-1 dig gemaakt hebben, de bevoegdheid, mo torrijtuigen te besturen, voor den tijd van vijf jaren en in geval van herhaling binnen vijf jaar voor den tijd van tien jaren te ont zeggen. Volgens berichtetaj, ontvangen van het hoofdkwartier der Mongoolsch-Russische troepen in de Mongoolsche volksrepubliek hebben op 26 Juni Japansche vliegtuigen, omstreeks 60 gevechtstoestellen, weder om de grens geschonden in het gebied van het Boeir-meer. Boven Mongoolseh gebied werd een luchtgevecht geleverd in de streek van Mongol Ryba, waarbij 50 Russisch-Mongooische vliegtuigen betrok ken werden De luchtslag duurde onge veer twee uur en was van hardnekki- gen aard. Hij eindigde er mede, dat de Japansche luchtmacht de wijk nam, achtervolgd door de Russisch-Mongooische gevechtstoestellen tot het gebied van Kantsjoer. Er werden 25 Japansche ge vechtstoestellen bij den slag vernietigd. Na het gevecht keerden 3 Russisch-Mon gooische vliegtuigen niet terug. Men blijft nog naar hen zoeken. Een Japansche lezing over het ge beurde, Van Japansche zijde wordt omtrent dit gevecht het volgende gemeld: Van zestig Russische en Buiten-Mongoolsche vliegtui gen die Maandagmiddag om 17 uur boven het gebied kwamen van West-Mantsjoe- kwo, zijn er 6 neergeschoten door 3 Japan sche vliegtuigen in een verwoed luchtge vecht, dat dertig minuten duurde, nabij het Boeir-meer. Dit wordt gemeld in een tele gram van de strijdkrachten te velde, dat hieraan tcevoegt, dat alle drie Japansche vliegtuigen veilig terugkeerden naar hun basis, na de overige Russische en Buiten- Mongoolsche toestellen van Mantsjoerijsch gebied te hebben verdreven. (Het is moeilijk uit te maken, wie van de beide partijen het hardst liegt, maar dat 3 vliegtuigen er 60 op de vlucht zou den drijvenDe Japanners zullen het er een beetje minder dik op moeten leg gen. Red.) 11 Vergelijkt men het cijfer der geheel werk- loozen en tewerkgestelde mannen tezamen met het overeenkomstige cijfer van 1 April 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 28.736 of 8 is teruggeloopen. Het aantal in de groep 1424 jaar is ver minderd met 12.191 of 22 het aantal in de groep 2550 .jaar met 14.857 of 6% en het aantal in de groep van 51 jaar en ouder met 1.688 of 2 Havas meldt uit Boedapest: De bekende Hongaarsche specialist in de diplomatieke geschiedenis, dr. Lajos, heeft een brochure geschreven over „Duitschland's kansen in een oorlog", welke brochure een groot suc ces heeft in Hongarije. Thans is de derde editie verschenen, een uitzondering in Hon garije. De schrijver bepaalt zich voorname lijk tot beschouwingen uit de Duitsche technische pers en geeft slechts weinig com mentaar. Hierbij merkt men op, dat in Hongarije geen werk kan worden uitgege ven zonder stilzwijgende toestemming van de autoriteiten. De schrijver verklaart, dat Hongarije in. vriendschap met Duitschland moet leven, maar toch het Hongaarsche doel moet na streven. De Duitsche politiek streeft een doel na, datniet vereenigbaar is met de Hon gaarsche belangen. Hongarije wil de vriend zijn van Duitschland, doch nooit zijn dienaar of slaaf. De schrijver merkt verder op, dat Duitschland geen kans heeft een oorlog te winnen vande democratieën, noch door een bliksemsnellen oorlog, noch door een lang- zaraen strijd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1