„Werd ik nogmaals souverein, dan zou DIT mijn HOFNAR zijn!" BINNENLAND. ZEELAND. RICHARD LEEUWENHART: De sigarenkenner proeft en ruikt direct al bij het opsteken: hier is een echt fijne sigaar, en hij herkent met welbehagen de goede tabakken uit Havana, Brazilië en Deli, op meesterlijke wijze tot een geurige Hofnar-sigaar gemodelleerd. De niet- kenner keurt misschien minder deskundig, maar hij geniet evenveel! De Hofnar-serie is Uw keus waard kwaliteitshalve, hoewel de lage prijs U allicht welkom is! „Nooit fijner gerookt To™° u 10 ct WEERBERICHT. HIJ TRAINDE VOOR DEN SCHELDEZWEMWEDSTRIJD. BEURS VAN AMSTERDAM, BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Konlnkl. - HVA - MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEM. ZUID-BEVELAND. HOFN are* N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VALKENSWAARO. (Ingez. Med.) DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN VOOR BRUSSELS BURGEMEESTER. De burgemeester van Brussel, Adolphe Max, heeft van den Nederlandschen gezant te Brussel, baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, het volgende schrijven ont vangen: „Mijnheer de burgemeester, In opdracht van H.M. de Koningin, heb ik de eer, alsmede aan het gemeente bestuur en aan de bevolking van de stad Brussel, haar dank over te brengen voor de schitterende-ontvangst, welke H.M. tij dens haar bezoek aan België van 23 tot 26 Mei 1939 in het gebied van Uw stad is be reid. H.M. heeft mij in het bijzonder verzocht uiting te geven aan haar dankbaarheid voor de bekoorlijke versiering van de stad." PRINS BERNHARD ZAL EEN BEZOEK BRENGEN AAN DE PROVINCIE DRENTHE Het ligt in het voornemen van Prins Bernhard op 13 en 14 Juli a.s. een bezoek te brengen aan de provincie Drenthe, ter bezichtiging van verschillende bedrijven en instellingen. Het bezoek zal een informeel karakter dragen. DE BENOEMING VAN DR. J. M. ROMEIN ALS HOOGLEERAAR. Een protest tegen de aanvallen, die op hein zijn gericht. Op initiatief van prof. dr. J. J. Duyven- dak, prof. dr. P. Geyl, prof. dr. G. W. Kern kamp, dr D. Loenen, dr. J. F. Niermeyer en dr. J. Presser is, mede namens 84 onder teekenaars, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen, het volgende adres aan den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen gezonden: „Ondergeteekenden, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen pro testeeren tegen de onwaardige aanvallen, welke in eenige persorganen en zelfs in een adres van oud-hoogleeraren aan de Am- sterdamsche universiteit zijn gedaan op den persoon van dr. J. M. Romein naar aan leiding van zijn benoem'ng tot hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, verkla ren overtuigd te zijn van de wetenschappe lijke integriteit en onverdachte vaderlands liefde van den betrokken geleerde en rich ten mitsdien tot Uwe Excellentie het drin gende verzoek te bevorderen^, dat aan deze benoeming de koninklijke goedkeuring niet worde onthouden" Tot de onderteekenaars behooren o. m.: dr. J. D. Bierens de Haan, dr. P. J. Bou- man, prof. dr. J. J. F Duyvendak, dr. H. A. Enno van Gelder, prof. dr. P. Geyl, dr. C. P. Gunn'ng, dr. G. Kalff, prof. dr. R. D. Kollewijn, prof. dr. G. W. Kernkamp, P. J. Meertens, jhr. dr. N. van Suchtelen, dr. C. J. Wijnaendt-Francken, dr. J. W. Berkel- bach van der Sprenkel, prof. mr. P. N. van Eyck, prof. dr. C. G. N. de Vooys, Anton van Duinkerken en mr. M. Nijhoff. MINÏSTER COLIJN EN DE VRIJHANDEL Een apologie. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht ontleenen wij het volgende: Het bevreemdt den ministers niet al te zeer, dat verscheidene leden het bedenke lijk achten, dat een tariefswijziging met beschermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een gaan in beschermende rich ting niet gesproken is geworden. Het is toch van algemeene bekendheid, dat er nog steeds niet zoo weinigen zijn, die de bewe gingsvrijheid der regeering gaarne beperkt zien door wat aan verkiezingsleuzen ten gehoore is gebracht. Zou de regeering ha rerzijds die opvattingen ook huldigen, dan zou in tijden als wij thans beleven f mach teloosheid der regeering het gevolg zijn, öf bij herhaling een beroep op de kiezers moe ten worden gedaan in verband met aange legenheden, die om oplossing roepen, doch waarover bij de laatste verkiezing niet werd gesproken. De houding van den heer Colijn met be trekking tot de regeling van het goederen verkeer tusschen de verschillende landen is onveranderlijk dezelfde. Hij acht de voort gaande afsnoering van dat verkeer, inzon derheid voor een land als Nederland, een ramp. Hij gelooft zelfs niet aan de moge lijkheid van terugkeer van onze vroegere volkswelvaart, zoolang daarin geen ingrij pende verandering intreedt. Deze op sterke overtuiging berustende economische opvat' ting is intusschen gebonden aan een w e - derkeerige toepassing van deze begin selen. Zoodra men een eenzijdige toepassing van de beginselen van 't vrije goederenver' keer bepleit, zoodra men meent, dat Ne derland op dit terrein zijn traditie kan handhaven tegen elke belaging van onzen uitvoer in, dan vinden de voorstanders van een vrij ruilverkeer den heer Colijn niet meer aan hunne zijde. Hij is op dit stuk geen fetisch-aanbidder, maar een doodnuch" ter beoordeelaar van feitelijke omstandig heden. Reeds 6 jaar geleden heeft de heer Colijn rekening gehouden met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd ook Nederland verplicht zou kunnen worden over te gaan tot een beschermend tarief. Toen de regeering dan ook ombuiging van de Nederlandsche handelspolitiek in beschermenden zin noodzakelijk achtte om Verwachting tot morgenavond: DE BELT: overwegend droog, gedeeltelijk bewolkt, koude nacht, overdag iets war mer, meest zwakke wind uit N. tot W. richtingen. UKKEL: Matige wind uit N. tot N.W. richtingen, zwaar bewolkte hemel, enekle opklaringen, tijdelijk regen, matige tempe ratuur Di 27 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 17 h 17; onder: 1 h 52. V.M.: 1 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater Maandag 26 9.53 22.18 3.51 16.14 Dinsdag 27 11.05 23.27 4.59 17.25 Woensdag 28 12.05 24.24 6.04 18.26 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwator. Maandag 26 11.24 23.51 4.50 17.25 Dinsdag 27 12.35 5.57 18.33 Woensdag 28 1.01 13.46 7.02 19.35 door steun aan verschillende industrieën hier te lande de werkloosheid te bestrijden en zij van oordeel was, dat om dit doel te bereiken toch inwerkingstelling van de te verhoogen rechten met toepasing der ta riefmachtigingswet onvermijdelijk was, heeft zij de medewerking hiertoe van de Staten-Generaal gevraagd en uiteindelijk, zij het dan in anderen vorm dan aanvanke lijk was voorgesteld, nader verkregen. Consternatie te Zandvoort. Hevige consternatie ontstond Zondagmid dag op het Noorderstrand te Zandvoort, toen eenige bewoners van het druk bevolk te kampeerterrein een man door de woeste branding zeewaarts zag enzwemmen. De zee was vrij wild en op de banken liepen hooge golven, die het water bruisend voort joegen. Er ontstond een oploopje en men keek met ontzette gezichten naar de zee, terwijl uitroepen gehoord werden als: „Hij ver drinkt; hij kan niet meer terug; hij zit in een mui". Met dat al wond het publiek zich meer en meer op. De groep menschen werd steeds grooter, ten lange leste was 't zwart van de menschen langs den zeekant. Op den boulevard stopten auto's, zoodat zich ook daar een groote menigte verdrong om naar den zwemmer te kijken. Op het strand bevonden zich twee Am- sterdamsche^jongens, die onder luide aan- moedigingskreten te water gingen en met forsehe slagen de zee in zwommen. Zij, moesten den strijd met de golven al spoedig opgeven en keerden terug. „De reddingboot moet in zee", schreeuw de het publiek in koor, „anders is het te laat'L Snel begaven zich enkelen naar het posthuisje van de Zandvoortsche reddings brigade, waar zij het relaas van hun be- vindigen deden. Intusschen zag het publiek den zwemmer steeds verder in zee gaan. De leden der reddingsbrigade dachten niet anders, of er dreigde verdrinkingsge vaar en brachten de reddingsvlet in zee. Met snelle slagen roeiden zij door de woeste zee, waarbij zij het hard te verduren had den. Hooge golven namen het bootje op en sloegen het terug. Doch, na veel inspan ning, gelukte het den roeiers buiten de banken te komen. Circa 800 meter uit de kust zagen zij den zwemmer, die rustig voortzwom en geen oogenblik aanstalten maakte, om terug te keeren. Men begreep dan ook spoedig, dat men met een uitste kend z^ezwemmer te doen had en dat het publiek de zaak erger voorgesteld had, dan zij eigenlijk was. De reddingsbrigade bood den zwemmer aan in de boot te komen, doch hiervan wil de hij niets weten. „Ik vind het hier heerlijk en ben in trai ning voor de jaarlijksche Schelde-zwem- race." Men drong nog verder aan, doch de zwemmer bleef in zijn element. Gelaten wachtte men af tot hij eindelijk naar het strand zou terugkeeren. Toen dit tenslotte geschied was, speelde zich op het strand het tweede bedrijf af. De zwemmef werd namelijk door de po litie verzocht naar het politiewachthuisje te komen. Hieraan wilde deze gaarne vol doen. Het publiek nam echter een dreigen de houding tegen hem aan, en dan waren er ook eenige sportbroeders van den zwem mer, die hem niet wilden laten gaan. Het gevolg was, dat de politiebeambte met deze heeren slaags raakte, waarbij beide partijen geduchte tikken uitdeelden. Het eind van het liedje was, dat de politie de baas bleef en de zwemmer op het bureau verscheen, waar hij te hooren kreeg, dat hij zich op een verboden strandgedeelte te water had begeven. De zwemmer, een sportief man, maakte van de gelegenheid gebruik om de Zandvoortsche reddingsbrigade zijn excuses aan te bieden voor den overlast, dien hij den leden had bezorgd. En daarna keerde de rust in het tentenkamp weer terug, ter wijl de automobilisten op den boulevard, na eenige verkeersopstoppingen,, hun weg konden vervolgen. DE COLORADOKEVER OOK TE MAASTRICHT. In een perceel bouwland, beteeld met aardappelen, te St. Pieter, nabij Maastricht, zijn drie coloradokevers aangetroffen. Bij een nader onderzoek bleken zich ter plaatse nog honderden larven te bevinden. De plantenziektekundige dienst te Wage- ningen is van deze vondst in kennis gesteld. Baby in het kussen gestikt. Na een korte afwezigheid vond de echt genoote van B. te Zutphen bij haar terug komst in haar woning haar baby van vier maanden dood in de wieg liggen. Het kind schijnt door de warmte aan het woelen te zijn gegaan, met het gevolg, dat het in het kussen gestikt is. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Steenwijkerwold1 doode. De 64-jarige J. Mulder uit Steenwijker wold is vanochtend toen hij den Rijksstraat weg SteenwijkMeppel wilde oversteken door een personenauto aangereden. Hij was onmiddellijk dood. Amsterdam 1936-3% 97%97 Zeeuws. Hyp. B-3% 95%—95 Cities Service Cy. P. 1958 5 54%—55% A Amsterd. Bank 117%—117% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 412%414 A De Schelde N.B. 42%—41% C Am. Smelt Ref. 31%—31% A Houth. Alberts 83%—S3 C Chesapeake Ohio 25%—24% C Pref. Kansas City South 13%—12% C Union Pac. Rr. 75% Ned. 38 1000-3 95%—95% O. Indië 37 100013 92% Engeland 1960-90 4 7877% A Koloniale Bank 164% A N.I. Hbk. 600 118—115% C Ned. H. M. 1000 129%—129 A v. Berkels Pat. 47% C Calvé-Delft 8382% A Lever-Bros en Unielever 134131%-33 A Philips Gem. B. afg. 209201-06 C Am. Car en Foundry 17%16%-% C Anaconda Cop. 18%18%-% C Bethlehem St. 4241%-% C Int. Nickel Cy 336%— 36% C Kennec Copper 24%24%-% C Rep. Steel 11%—11%-% C U. States St. C. 35%35-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 306%302-% C Contin. Oil Cy. 17%17 C Phillips Petr. Comp. 25%25% C Shell Union O.C. 8%—8%-% C Tide Water Ass. Oil 9%— 9%-% A Ned. Scheepv. U. 109%107%-% A H.V. Amsterdam 405%399-402 A Java Cul. Mij. 196194% A A.I. Suiker U. 216—215% A Deli Batavia 142% C Deli Mfj. 100 199—196%-93% (Wettlf Schepen Obl.Markt Amerika Philips Tabak Markt Suiker Rubber gedeponear&l A Senambah 170 C Baltimore Ohio 3%3% C Southern Pac. Cy. 9%—9% A Southern Rlw. 1110% A Amst. Rubb. C. 187%—188-86 A Deli-Bat. Rubb. 134%132 A Hessa Rubber 8989 A Serbadjadi SR. 84—85% WISSELKOERSEN. Heden Zaterdag Londen 8.817s 8.81% Berlijn 75.55 75.60 Parijs 4.99% 4.99% Brussel 32.04 32.04% New-York 1.88% l.£ DE 14e MONUMENTENDAG. Rectificatie. Door een onachtzaamheid ter zetterij en van den corrector is Zaterdag uit de rede, welke dr. B. D. H. Tellegen bij de opening van den 14en Monumentendag uitsprak, een deel weggevallen, waardoor ze uiteraard verminkt werd. Het weggevallen deel, dat tusschen 2e en 3e alinea moet komen laten wij hier volgen: Reeds in 1872 deden Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten een voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van herstel der kerkramen in de Ned. Herv. Kerk te Biervliet; ramen die, ik behoef het in dit gezelschap wel niet in herinnering te brengen, werden aange bracht als hulde en herdenking van Willem Beukelszoon van Biervliet, aan wien te recht of ten onrechte dit wil ik hier in het midden laten de uitvinding van het haringkaken wordt toegeschreven. De Staten vereenigden zich met dat voor stel, evenwel niet eenstemmig; ik mag, ter illustratie van de destijds heerschende op vattingen, wellicht een passage aanhalen uit een rede van een der leden van dit voor stel. Dit lid zeide dan o.m.: „En als men nu let op den financieelen toestand der provincie, als men nagaat, wat de calamiteuze polders aan de provincie kosten, en in het vervolg nog meer zullen kosten, dan geloof ik, dat de Staten voor zichtig moeten zijn in het scheppen van nieuwe uitgaven. Als men daarenboven let op de zucht, die tegenwoordig bestaat om oudheden, ja zelfs ruïnes aan de vergetel heid te ontrukken, dan deins ik voor het kleinste begin terug, dat aan die zucht voed sel zou kunnen verschaffen, want in de te genwoordige aanvrage zie ik de voorbode van meer dergelijke, ja misschien nog wel een tot restauratie van de kerk te Vere, een groote steenklomp van weinig historisch belang". Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad te Middelburg: mr. A. J. W. N. Stokvis, kantonrechter te Terneu- z e n. Opbrengst collecte. De Zaterdag alhier, met inbegrip van Sint-Laurens en 't Zand, gehouden speld jesdag ten bate van „Zonnestraal" heeft f 359 opgebracht. Het comité brengt har telijk dank aan collectrices en gevers- geef sters. Schoorsteenbrand. Zaterdagmiddag ontstond een schoor- streen brand bij den loodgieter W. K. in de Lange Vorststraat. Hoewel het geval veel rook ontwikkelde, bleef de brand tot den schoorsteen beperkt en kon met eigen mid delen gebluscht worden. Niet oud genoeg. Een jongmensch werd bekeurd voor het rijden met een driewielige ijskar, voor den ijsfabrikant v. d. V., terwijl hij den 16-jari- gen leeftijd nog niet bereikt had. V reemdelingenverkeer Ongeveer 400 Belgen brachten Zondag met enkele pleizierbooten uit. Antwerpen; een bezoek aan onze badplaats en brachten er het gebruikelijke vertier. Te ongeveer één uur aangekomen; vertrokken zij weer te vijf uur. Een heetgebakerde matroos. Omstreeks middernacht van Zaterdag op Zondag, liep een ingezetene in de Wal- straat. Toen hij bij een café was, botste hij op tegen een matroos, die juist het café verliet. De matroos werd daarover zoo kwaad, dat hij den wandelaar een stevigen stomp gaf; waardoor deze door een ruit Haarlem. 1 doode. Gisteravond wilde de 75-jarige H. G. P. op het zeer drukke verkeerspunt bij het Proveniershuis te Haarlem zonder op te let ten den rijweg oversteken. Hij liep tegen een passeerend motorrijwiel op en sloeg met het achterhoofd tegen de straat. Met een zware hersenschudding en in bewuste- loozen toestand is de man naar het Sint Elisabeth-gasthuis overgebracht, waar hij is overleden. van een kapperszaak viel en bloedend ver wond werd. De matroos koos het hazenpad, maar is later aangehouden. Tijdens deze herrie ontstond verder ruzie tusschen eenige vrouwen, die elkaar danig uitscholden. Er bestond voor dit alles groote belangstelling te meer omdat het juist sluitingstijd voor de café's was. IERSEKE. Een der Raadsleden (vrije ljjst) was voor zijn verkiezing zeer dank baar en zette in het plaatselijk blad de vol gende dichterlijke ontboe.zeming: De stemming is verloopen, en zoo je aan den uitslag ziet, Was ze voor de eene gunstig en voor de ander echter niet. Dat ik er in zou komen, dat had ik wel gedacht, Maar zoo'n groot aantal stemmen had ik toch niet verwacht. Ik zeg dan al mijn kiezers (essen) mijn welgemeenden dank. Ik hoop ze te kunnen helpen in 't algemeen belank. Ik gun aan al mijn kiezers van Suus een flinke zoen, En mjjn kiezer essen wil ik het dan wel doen. C. DE VISSER. Ierseke, 24 Juni 1939. Wij weten niet, of voor Suu (zijn vrouw) of voor hem veel gel(n) egenheid tot zoenen is geweest. KERK EN SCHOOL. Bij de te houden examens vanwege de Technische Middelbare School „Technicum" te Rotterdam is benoemd als lid der exa mencommissie de heer J. B. van Wuijck- huyse, architect te Middelburg. Voor afdeeling B aan de 5-j. HBS te Oostburg zijn geëxamineerd 11 candidaten; geslaagd de dames PI. Diele- man te Oostburg en E. H. R. van Dijk te Schoondijke en de heeren A. Faas te Bier vliet, F. de Kraker te Breskens, W. D. J. Biezen en F. Kense te Oostburg, H. H. R. Lemaire te Schoondijke, J. Lako en A. Willemsen te Sluis. Geslaagd te Bergen op Zoom voor het esperanto-examen A. de heer C. Boucherie te Middelburg. Wegens a.s. pensioengerechtigden leef tijd is op zijn verzoek tegen 1 Febr. 1940 eervol ontslag verleend aan den heer W. 't Hooft, als hoofd van de Herv. Chr. School te G o e s. De heer 't Hooft is sedert 10 Sep tember 1917 als hoofd dezer school werk zaam geweest. Geslaagd aan de technische hooge- school te Delft voor het prop. examen voor civielingenieur de heer A. Cornelis te Nieuwvliet; voor het prop. examen voor scheikundig ingenieur de heer Y. Baan te Vlissingen. Geslaagd te Tongen voor het examen akte L.O. de heer Em. Ghuijs te IJ z e n- d ij k e. De 12e Zendingsdag vanwege de Chr. Geref. Kerk in de prov. Zeeland zal niet zooals aanvankelijk was bepaald gehouden worden te Vlissingen maar te Middel burg en wel op Woensdag 5 Juli a.s. in den tuin van St. Joris. Een vijftal Chr. Ger. predikanten zal als spreker optreden. -Zaterdagmiddag 1 Juli a.s. zal op een weide van de Groenstraat te Zaamslag van wege de Geref. Jeugdbeweging in Zeeuwsch- Vlaanderen een landdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Schouten, lid der Tweede Kamer, oud-mi nister mr. J. A. de Wildeen ds. A. B. C. Hofland, Geref. predikant te Oostkapelle. Ds. A. B. W. M. Kok, Geref. predikant te Zaamslag, zal een slotwoord spreken. Als ouderling in de oud-gereformeer de kerk te Krabbend ij ke heeft bedankt de heer S. J. de Kok. Geref. Kerk. Ds. A. J. van Sluijs te Zonnemere is be roepen te Ooltgensplaat.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2