Hartjes oebbels over Duitschland's eischen Wutbijveh. BINNENLAND. ZEELAND. Wa pre VAN MIJN HARDT/ MIDDELBURG. MODELVLIEGTUIGEN DE LUCHT IN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Vereeniging van Ned. Gemeenten, affd. Zeeland Een inleiding over hef school artsen-instituut. ,Wij willen minstens zoo veel hebben, dat wij als natie kunnen leven". BIOSCOPEN. koersverloop: 3%—3 Nederland 96%—96% 3 Ned.-Indië '37 93%—93%—93 Bethlehem Steel 40%—42%—41% U.S. Steel 34%—36%—35% Lever Bros 133%—136%—132%—135% Philips' 196%—209—204%—206 Kon. Petroleum 304%311303%307 Amsterdam-Rubber 187%194187189 Serbadjadi 87—89%—82% Koloniale Bank 162%—168—163%—164% H. V. A. 415423400 ex div.—103 Deli Batavia Mij. 148145149144 Ned. Scheepv. Unie 108%109%—109 Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 30 ei (Ingez. Med.) MAGAZIJNBEDIENDE PLEEGDE ERGERLIJKE CHANTAGE. Een geval van ergerlijke chantage heeft zich te Rotterdam voorgedaan. Het is een zaak, die in 1930 begonnen, eerst thans in handen van de politie gekomen is. Een oud ingezetene van Rotterdam is hier de dupe van geworden. Men heeft hem van 1930 af een bedrag van rond 5000 weten afhandig te maken. Deze oud-ingezetene knoopte in 1930 een verhouding aan met een vrouw, die ge trouwd was met den 37-jarigen magazijn bediende J. W. L. Toen deze man de hande lingen van zijn echtgenoote ontdekte, is hij aanstonds aan den gang gegaan om chan tage te plegen. Hij wist, dat de man, met wien zjjn vrouw relaties onderhield, bij een groote firma een goede betrekking had en daaruit heeft hij op velerlei schandelijke manieren geld geslagen. In den loop der jaren heeft hij een bedrag van 5000 in handen gekregen. Tenslotte heeft de man, van wiens omstandigheden misbruik ge maakt was, aangifte gedaan. De politie heeft L. daarop aangehouden en opgesloten. Nader is gebleken, dat L. nog meer op zijn kerfstok heeft. Hij heeft zich n.l. we derrechtelijk gedurende eenigen tijd geld van maatschappelijk hulpbetoon toege- eigend. Hij trok steun waarop hij geen recht had. GOUDEN TIENTJES VOOR EEN RIJKSDAALDER VERKOCHT Gistermiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een man, die met een reclame bord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen: „ik verkoop gou den tientjes voor 2.50". De man werkte met dit fenomenale aan bod als een rattenvanger van Hameln. Ve len liepen achter hem aan en van die ve len waagden het eenigen zelfs op de trans actie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrieger moest worden gelan ceerd, in te gaan. En zoo waarzij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat ge leidde om dezen vreemden koopman eens even te ontmaskeren. In dezen tijd is een bedrieger beter te vertrouwen dan een wel doener der menschheid. Op het bureau ontpopte hij zich als een medewerker van een bekend weekblad, die in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt aan te breken, op jacht was naar kopij voor een artikel in zijn blad, waarin de reacties van het publiek bij een dergelijk aanbod moes ten worden verwerkt. Zijn eerste ervaring was een proces ver baal wegens venten zonder vergunning. RACEBOOT VAN DEN PRINS AAN DE SCHROEF BESCHADIGD. Prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de jachthaven van de koninklijke roei- en zeilvereeniging „de Maas" te Rotterdam. Hij kwam met zijn raceboot van het te Nieuwesluis liggende jacht „Piet Hein" in de Veerhaven. Kort voor de jachthaven werd bereikt, kreeg de motorboot schade aan de schroef, vermoedelijk door stooten tegen ronddrij vend hout. Terwijl personeel van „de Maas" zich met de reparatie belastte, dronk de Prins een kopje koffie in het restaurant van „de Maas". Om half elf is de Prins met een directie boot van den Rotterdamschen Lloyd weer vertrokken. Later is de snelle motorboot van den Prins naar de „Piet Hein" teruggebracht. URKER GENEESHEER BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is dok ter B. de Jong, geneesheer op het eiland Urk, bij het zwemmen in zee verdronken. Het ongeluk gebeurde, toen de heer De Jong bij het strand van de z.g. Staart van Urk met eenige kennissen aan het zwem men was. Plotseling verdween hij in de diepte. Waarschijnlijk is hij in een kolk geraakt, op de plaats waar ook twee jaar geleden een kind verdronken is. De an dere zwemmers stelden dadelijk pogingen in het werk om den drenkeling te redden doch zij slaagden daarin niet. Dokter De Jong was pas sedert enkele maanden op het eiland als ziekenfondsarts gevestigd. Daarvoor, was hij in Groningen werkzaam. Hij was ruim dertig jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Verplaatst. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de rijks veldwachter brig. tit. der rijkspolitie A. Ta- venier, te Nieuwdorp, verplaatst naar Soestdijk. De Middelburgsche modelvlieg tuigbouwers behalen mooie re sultaten. Eenige weken geleden hebben we verteld van de kleine, maar ijverige groep jongelui, die in een werkplaats te Middelburg één avond per week een interessante en leerza me vorm van huisvlijt bedrijven: de model vliegtuigbouw. Deze jongens, die de Middel burgsche Vereeniging van Modelvliegtuig bouwers (M.V.V.M.) hebben opgericht, ma ken modellen van zweefvliegtuigen en mo torvliegtuigen, sommige met een vleugel lengte van bijna 2 meter, andere weer iets kleiner. Alles wordt daarbij tot op een mil limeter nauwkeurig uitgerekend en uitge zet. Het is zeer minutieus werk, waarvan de beoefenaar van dezen bouw echter groote voldoening kan hebben, omdat deze model len, verschillende nauwelijks een ons we gende, sierlijk in de lucht kunnen zweven. De modelbouwers hebben de door hen zeer gewaardeerde medewerking van de autoriteiten van het vliegveld Vlissingen verkregen om daar 's Zondagsmorgens hun eigen gebouwde modellen te beproeven. We hebben zoo'n morgen eens meegemaakt, en we kunnen ons nu het enthousiasme inden ken, waarmede deze jongelui, in kameraad schap, zich op dezen modelvliegtuigbouw hebben toegelegd. Inderdaad kan deze huis vlijt een groote voldoening schenken. De zweefmodellen worden uit de hand ge start. Een persoon houdt het toestelletje vast, een ander trekt met den aan het mo del verbonden, en op het eind van eenige meters elastiek voorzienen, draad het vlieg tuigje omhoog. Wanneer het zweefmodel tot op 50 m hoogte is gestegen, gaat het kabeltje los en het zweefvliegtuigje is vrij. Het is een lust deze fraaie, modellen te zien zweven, ze maken wendingen, dalen en stij gen en zij leggen gedragen door den wind flinke afstanden af. Het gebeurt meermalen dat betrekkelijk lange vluchten, van eenige minuten wel, gemaakt worden. Het is dan uitkijken waar de modellen neerkomen. Men zou natuurlijk niet graag willen, dat deze, met zooveel geduld en kunde ge maakte toestelletjes, verloren gingen. Vluchten van meer dan 5 min. Toch gebeurt dit wel eens. We hebben reeds gemeld, dat enkele weken geleden twee zweefmodellen in 5 min. tot 1200 meter hoogte stegen, achter een wolk ver dwenen en nooit meer gevonden of terugge stuurd zijn. En Zondag deed zich weer iets dergelijks voor. Het zweefmodel Stootkop Mid-10 eigendom van den leider der Mid delburgsche modelvliegtuigbouwers, den hr A. L. Franse, maakte een prachtige vlucht. Op den wind dreef het toestel steeds verder weg en scherp ziende en met behulp van een kijker ontwaarde men, dat het model in de omgeving van Ter Hooge, den Abeel- schen of den Koudekerkschen weg terecht kwam. De „Stootkop" heeft ruim 5% mi nuut in de lucht gezweefd. Een prachtige vlucht derhalve. Gisteravond werd het mo del bij den eigenaar teruggebracht. De „Stootkop" was des middags in een veld mangels in den Abeelschen Zandweg gevonden, onbeschadigd. Wij willen er eens de aandacht op vestigen, dat ieder die zoo'n zweefvliegtuig model vindt, het beste doet even den eigenaar (op ieder model is een kaartje met naam en adres van den bezitter van het vliegtuigje bevestigd) te waarschuwen, die het model maar al te graag komt halen. Het model bij den eigenaar terugbrengen wordt natuurlijk eveneens gewaardeerd. Want door zoo'n model niet terug te geven dupeert men de jongelui ten zeerste. Zij zijn hun werkstuk, waaraan weken gear beid is, kwijt en tevens het eringestoken geld. Er werden Zondag nog enkele prachtige vluchten gemaakt. Het was buitengewoon interessant. Verder heeft men ook motorvliegtuig modellen gedemonstreerd. Men weet dat de propeller zijn toeren kan maken door elastiek, dat in elkaar wordt gedraaid en zich dan ontspant. Deze motorvliegtuigjes maakten eveneens aardige vluchten. Zij draaiden in het rond, dat het een lust was, maakten een enkele keer zelfs loopings, vlogen ondersteboven en startten eenmaal van den grond af. Wanneer men deze jongelui bezig ziet, en de belangstelling van de jeugd voor de luchtvaart in het algemeen daarbij in oogenschouw neemt, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat niet veel meer jongens zich op dezen modelvliegtuigbouw gaan toeleggen. Het is een buitengewoon aardige en veel bevrediging schenkende ontspanning. CURSUS GASVERKENNERS. Het was Vrijdagavond de laatste cursus avond van de opleiding der gasverkenners welke cursus is gehouden door dr. J. H Blikslager in het gymnasium alhier. In 13 lessen is door den docent getracht om den cursisten een overzicht te geven van het werk van den gasverkenners- en ontsmet- tingsdienst terwijl ten opzichte van het her kennen der verschillende strijdgassen de noodige kennis werd bijgebracht. Voor de Middelburgsche deelnemers zal nu een combinatie gevormd worden met de deelnemers van den reeds eerder gehouden cursus van dr. J. Dekker teneinde na se lectie de gasverkenners en gasontsmetters aan te wijzen. De deelnemers der dorpen dienen nu in hun gemeente de verschillende ploegen te instrueeren. Aan het eind van deze laatste les was het de heer Bakker hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Koudekerke de oudste cursist in jaren, die een woord van dank richtte tot dr. Bliksla ger voor de aangename en onderhoudende wijze waarop hij dezen cursus had gehou den. Namens allen wilde hij gaarne verkla ren dat het bijwonen van den cursus niet alleen een plicht, doch ook een aangename plicht was. DOMBURG. Dezer dagen beleefde onze badplaats de nieuwigheid, dat er in een pension een geheele school kwam logeeren Een groote autobus, een zg. oplegger, arri veerde hier met 56 schoolkinderen uit Over schie, die hun intrek namen in het Pension „De Brouwerij", alwaar ze twee dagen ver bleven. Op deze wijze kunnen de kinderen na tuurlijk veel meer genieten van hetgeen Domburg biedt, dein bij een vluchtig bezoek gedurende een rondrit, terwijl het ook voor de kinderen minder vermoeiend is. OOSTKAPELLE. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen den landbouwer C. d. V. die een gedeelte van zijn aardappel veld niet had gespoten met loodarsenaat. -RAAD VAN ZOUTELANDE. De bebouwing van het vroon. ZOUTELANDE. Donderdagavond kwam de Raad in spoedeischende vergadering bij een. De heer Gabriëlse was met kennisge ving afwezig. Het eenige punt op de agen da was een voorstel van B. en W. om aan Gedeputeerde Staten te melden, dat de Raad bereid is om ten opzichte van den bouw op het vroon der gemeente te bevor deren le. dat deze geschiedt in aansluiting aan de bestaande bebouwing van de kom; 2e. dat eventueele bouw op het gedeelte van de bocht af in den weg tot aan het ge- ideelte, dat de heer Corbijn wenseht te koopen, zoo wordt geregeld, dat de gebou wen tenminste 120 m uit elkaar verwijderd worden geplaatst. De bebouwing van het vroon wordt door den inspecteur van de volkshuisvesting en den voorzitter van de streekplan commissie Walcheren afgeraden, met het oog op het natuurschoon, waarom Ged. Staten tot nog toe het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer J. Corbijn niet hebben goed gekeurd. Omdat B. en W. ook het nut van het be houd van het natuurschoon erkennen, wil den zij aan de geopperde bezwaren, zooveel als dit met de belangen der gemeente in overeenstemming is te brengen, tegemoet komen, waarom zij het genoemde voorstel aan den Raad deden. Vooral met het oog op het Vreemdelin genverkeer te Zoutelande, is het, naar het oordeel van B en W. gewenscht, dat ook het Noordervroon oordeelkundig bebouwd wordt. Het strand aan de andere zijde van het dorp is in het badseizoen geheel met strandtenten bezet, terwijl bovendien reeds strandtenten van Zoutelandsche badgasten op het Biggekerksche strand worden ge plaatst, zoodat het gewenscht is, dat de uit breiding gezocht wordt aan de andere zijde van het dorp. De Raad was het geheel eens met B. en W. en nam het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. B. en W. en de Raad waren zoodanig overtuigd van het belang dezer zaak voor de gemeente en hun goed recht, dat zij eventueel in hooger beroep zullen gaan. BIERVLIET. Het bestuur van de ver eeniging voor luchtbescherming is thans als volgt samengesteld: M. Maas, voorz.; J. J. de Vogelaar, secr.-penningm.; W. P. Borm, J. F. van Leeuwe Sr. en J. M. de Putter, leden. In de gistermiddag in hotel Britannia te Vlissingen voortgezette vergadering van deafd. Zeeland der Vereeniging van Ned Gemeenten, hield de heer A. in 't VeJd uit Voorschoten, voorzitter van de sectie schoolgeneeskunde van de algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor sociale ge- ijeskunde, een injejding over de prac- iüische toepassing van het 'instituut schoolarts lin samenwerking van diverse gemeenten Spr. wees er op, dat zoolang er scholen zjjn, men ook schoolhygië.ne kende, maar Spr. weer er op, dat zoolang er scholen eerst in de 18e eeuw kwam er ietsmeer teekening in de beschouwingen ter zake Het was ten slotte Frankrijk, dat in de vorige eeuw het eerst begon met het toe zicht op het afzonderlijke kindi, op het individu dus in plaats van op de collec tiviteit. Engeland volgde eerst in 1907 maar het meest intensief is de regeling in Duitschland. Wat Nederland betreft, kwam het eerste officieele schoolarts- stelsel in werking te Zaandam Op het platteland kwam de eerste dis trictsorganisatie tot stand in Zuid-Oost Drenthe en wel in 1927. Vooral, in het Noorden zijn er nu verschillende distric ten, totaal in het land 11, waarbij spr ten slotte als 12de voegt de regeling tus- schen Middelburg, Vlissingen en Soeburg Spr. wees op de moeilijkheid, als de huisarts tevens schoolarts is en onge- keerd wat leidt tot een schijncontrole. Het is goed, tijdig bij gebreken te kunnen ingrijpen en niet eerst op hoogeren 'leef tijd Ook het toezicht op den bouw der scholen, is goed maar een schoolarts moet oppassen niet zonder meer scho len af te keuren. De schoolarts moet zooveel mogelijk de ouders bij het onder zoek aanwezig doen zijn. Er moet ook een goede samenwerking zijn tusschen het t b.c. consultatiebureau en den schoolarts. Spr. acht vier tot vijf gemeenten met tezamen 45000 tot 47000 inwoners goed voor het gezamenlijk heb- van een schoolarts waarvan de kosten dan maximaal 16 tot 18 cent per inwoner zijn Spr. meent, dat in deze de provincie steun kan en moet verleenen en men op rijks- steun mag hopen. Er moet een commissie van beheer komen en het honorarium moet zijn van 5500 tot 6500. De heer Edelman noemde verschillen de voorbeelden om het systeem van schoolartsen aan te bevelen en wekte de gemeenten op er aan mede te werken Mr v. d. V e u r, gemeentesecretaris van Middelburg wees op de geringe resulta ten van de poging, van Ged Staten om te komen tot samenwerking onder de. ge meenten. Hij hoopte, dat het bestuur zal trachten het tot een tweede poging in die richting te krijgen, en op steun van de Provincie zal aandringen. De Voorzit te r bracht dank aan den inleider en richtte zich toen tot den heer Fernhout. die in de vergadering was ge komen. Spr. bracht hem hartelijk dank dat hij zich met hoofd en hart aan de vereeniging heeft gegeven, niet alleen in het belang van Middelburg, doch van ge .HT5-' -a» Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Minister Goebbels heeft gistermiddag al hier een rede gehouden voor ongeveer 20.000 arbeiders. Hij verklaarde het te willen hebben over de positie, die Duitschland onder de vol ken der aarde zou moeten innemen. Wan neer men, aldus Goebbels, onder imperia listische politiek verstaat, dat een land de wereld aan zich wil onderwerpen, dan heeft het Duitsche volk niet het voornemen, zulk een politiek te voeren. Wanneer men ech ter onder imperialistische politiek een poli tiek verstaat, die ertoe leidt dat een volk die plaats onder de zon krijgt, welke het toekomt, dan zijn wij imperialisten. Want wij Duitschers zijn van meening, dat onze tegenwoordige positie in de wereld niet in overeenstemming is met den rang welke het Duitsche volk thans heeft. Sedert 1933 arbeiden wij onvermoeid aan de wederinschakeilng van de Duitsche na tie in de groote wereldpolitiek. Zeker heb ben wij daarvoor gevaren moeten door staan doch het is gelukt een natie, die voorheen een leger van slechts 100.000 man bezat, beschikt thans over de imponeerend- ste weermacht der wereld. Men kan ons thans niet meer overvallen. Op den duur, zoo ging Goebbels voort, kan eqn volk van eer het zich niet laten welgev allen, dat aan zijn grenzen kleine volken zitten, die de bloedverwan ten van dit volk kwellen, martelen en neerslaan. Wfj hebben ons daartegen verweerd. Wij willen ons niet in de Engelsche aangelegenheden in Paletsina mengen, doch wij moeten ver langen dat ook Engeland zich niet in on ze aangelegenheden mengt. Die gaan den Engelschen niet aan. En voor het overige heb ik den indruk bij aandachtige lezing van de internationale pers, dat Engeland alle andere zorgen heeft, alleen niet die om Duitschland en om de rond Duitschland gelegen kleine sta ten. Men behoeft in het buitenland niet tè verwachten, dat wij ooit voor de dreigemen ten van den rond ons gelegen coalitiering terug zullen deinzen. Men zou ons kunnen voorhouden, dat dit een riskante politiek is. Doch Chamberlain is verleden jaar September j.l. toch waar schijnlijk niet om onzentwil, doch om zij nentwil naar München gekomen. Ik neem ook niet aan, dat de Engelschen destijds uit louter sympathie voor Duitschland niet op ons zjjn losgetrokken. Zij zijn niet op ons losgetrokken, omdat hun dat al te gjevaarlijk scheen. Ik kan mij niet voor stellen, dat dit thans minder gevaarlijk zou zijn. Intusschen is de „Westwal" opnieuw uitgebreid. Intusschen is ons leger vergroot en versterkt, intusschen gelooft het Duit sche volk nog sterker dan ooit aan het suc ces van onze politiek. Waarom zouden wij bang zijn? De minister besprak vervolgens uitvoerig de omstandigheden, waaronder Duitschland moet leven. De Engelschen, zeide hij, heb ben het gemakkelijk. Zij bezitten de helft van de aarde, hebben alle grondstoffen, bloeiende, rijke landerijen, koloniën in over vloed. Ons ontbreekt heden ten dage bijna alles, wat noodig is om te leven en boven dien ontbreekt het ons aan arbeiders. Wan neer wij niet zoo vindingrijk waren, dan zou de oververhitte Duitsche ketel reeds lang uit elkaar zijn gesprongen. En ook dit kunnen de hier aanwezige buitenlandsche journalisten aan hun redac ties vertellen: Wanneer men te Londen, Parijs, New York of Warschau ook nog maar een glimp van hoop koestert, dat het Duitsche volk of de Duitsche arbeider zich eens van den Führer los zou kunnen ma ken, dan is dit een ijdele hoop. Goebbels stelde vervolgens het dringende karakter van de buitenlandsch-politieke problemen in het licht. Het spreekt van zelf, verklaarde hij, dat wij b.v. het vorig jaar ook huizen hadden kunnen bouwen. Het is noodzakelijk, want onze woningnood is zeer groot. Wanneer wij desondanks geen woningen, doch een „Westwal" hebben ge bouwd, dan hebben wij dat gedaan om het Sudetenland en Bohemen en Moravië te winnen. De woningen kunnen wij ook na drie, vier jaren nog bouwen. Wie weet ech ter, of wij na drie, vier jaren de vraagstuk ken Oostenrijk, Sudetenland, Bohemen en Moravië hadden kunnen oplossen? Alles, wat w ij genomenheb- ben, behoorde ons toe!!! Wij hebben slechts een on recht hersteld!! Ik heb eergis teren in het stadion precies uiteengezet, dat wij onze natuurlijke levensbehoeften be vredigd willen zien. Ik heb in het stadion niet gezegd, dat wij alles terug willen heb ben, wat wij vroeger bezeten hebben, doch ik heb in dit verband van de koloniale kwestie gesproken en gezegd, dat wij, wat men ons aan koloniën ontstolen heeft, ook weer terug willen hebben. W ij willen minstens zoov eel hebben, dat wij als natie kunnen leven. Wanneer men ons antwoordt, dat leidt tot oorlog, dan zeg ik: op oorlog is er het minste kans, wanneer men zich het best erop voorbereidt. ELECTRO. MIDDELBURG. Verwaarloosde jeugd. Het tuchthuis- en gevangeniswezen in Amerika is blijkbaar op geheel anderen leest geschoeid dan aan deze zijde van den Oceaan. Wanneer de film de toestanden of liever misstanden welke op dit ge bied in de Nieuwe Wereld heeten te heer- schen, nog wat aangedikt, aan de kaak stelt, dan staat men er eenigszins vreemd tegenover. Maar dat verandert spoedig naarmate het gegeven en het spel den toe schouwer pakt. In deze film geschiedt zulks al heel gauw. „Verwaarloosde jeugd" is knap verfilmd en boeiend is het gegeven uitgewerkt. Een zestal jongens dat dag en nacht over de straat slentert, heeft niet veel goeds in den zin. Een hunner begaat een misdrijf en daar niemand van de overigen een ver rader wil zijn, gaat het geheele complot voor geruimen tijd naar een tuchthuis. De jongens zijn brutaal, niet op hun mondje gevallen en zij verdedigen hun rechten meestal door de vuisten. De directeur van het tuchthuis zal hen wel eens opvoeden. Vervelende werkjes, geen eten als straf en de karwats moeten de orde handhaven. Deze vorm van paedagogie heeft geen re sultaat. Maar dat kan ook moeilijk, want de directeur gaat zelf niet eerlijk door het leven. Een jonge inspecteur krijgt het in de gaten. Hij zal het roer eens in handen ne men. De jongens leven onder hem veel vrijer, en na eenige aarzeling komt er zelfs zooveel schot in, dat zij hem hun vertrou wen schenken. Het gaat daarbij nog geens zins van een leien dakje. Moeilijkheden zijn er nog, maar tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht, niet in het minst door de loyale houding van de gestrafte jongens. Een aardige film. Bei Mir bist'du schön. Deze film is eigenlijk een aaneenschake ling van huwelijksconflicten. Echtparen scheiden omdat de vrouw haar man betrapt bij een flirtation, of wijl de echtgenoot twij felt aan de trouw van zijn ega. Maar het leven gaat voort, de nieuwe echtparen blij ven in vriendschap verkeeren met de vroe gere mannen en vrouwen en allen omrin gen hun kinderen met zorg. Tot ook deze kinderen den huwbaren leeftijd bereiken. Dan begaan ook zij domme dingen. Zoo sta pelen zich de conflicten op, doch aan het eind is alles weer vergeten en vergeven. Wel een aardige rolprent. heel Zeeland. Ook den heer Hage zal men niet licht vergeten. De heer Van der Hoeven sloot de ver gadering. Bezoek aan het Nollebosch. Het grootste deel der aanwezigen heeft daarop voldaan aan de uitnoodiging van Vlissingen om een wandeling door het Nollebosch te maken en heeft zich over tuigd van het mooie geheel dat hier in werkverschaffing reeds is gewrocht Het was er heerlijk vertoeven tusschen de jonge boomen, bij de vijvers en kanaal tjes met de aardige bruggetjes. Het gezelschap werd op een weide ont haald op thee met versnaperingen. Een mooi plekje aan den rand van het bosch, zeer geschikt voor een klein paviljoen, was uitgekozen en men had daar een mooi zicht over een deel van Walcheren. CITY. Drie walsen. Drie walsen rijen dit verhaal aaneen: het laatste driekwart der vorige eeuw, het ein de dier eeuw toen we van film, radio noch wereldoorlogen droomden en van 1939, de dag van vandaag. Drie walsen, gezongen en gedanst door drie vrouwen, twee dochters, in opvolgende generatie, van Fanny Grandpré, legitieme dochters welteverstaan, maar pas in het derde geslacht met den man huwende, die in het eerste door de vrouw, omderwille van den plicht des mans, werd verla ten, in het tweede door de vrouw om h e u r roeping van kunstenaresse aan den dijk werd gezet. Drie walsen, een Fransche operette-film, naar Franschen aard anders, hier en daar zeker beter, gezien dan de Amerikaansche show-dito's; alleen in het begin wil de vaart er niet erg inkomen. Met het tweede deel wordt dat al veel beter en in het derde zijn we er, ook wat dit betreft; er zit wer kelijk climax in, tot het einde, als wanneer we de Ahnengalerie volledig aanschouwen in het oude hotel der markiezen van Cha- lencey, volledig, uit het oogpunt van de kunst, de film, want de schakels, die alles, o zoo legitiem, vërbinden, de handschoenen fabrikant, de tenor, en, aan Octaves kant, twee markiezinnen De Chalencey, zijn dis creet weggemoffeld als zijnde verder nul en van geener waarde. Behalve dat deze film zich aangenaam laat bekijken, en dat er enkele aardige nummertjes zang in worden weggegeven, die zelfs den toenmaligen Prince de Galles en Sarah Bernardt, beiden in levenden lijve ten tooneele verschijnende, weten te boeien, is een aantrekkelijkheid ervan de met groo te zorg bewerkstelligde terugverplaatsing in die oudere, thans, door de razende ont wikkeling van dezen tijd zoo immers ver achter ons, liggende, eeuw met de koetsjes met paarden, de monstrueuze voorwereld lijke automobielen en telefoon, en wat dies meer zij. Fanny Yvette Irène Grandpré drie generaties van rasartisten van dit gen re, hetwelk een aangenaam genre isals onverwoestbare draad loopt Oncle Brunnèr door deze drie generaties henen als de im presario, die op z'n twee-en-tachtigtse nog onfeilbaar zeker den markies uit den agent in levensverzekering weet te halen en, tot zijn menschelijk groote vreugde, wat twee geslachten niet aankonden, zich in het der de geslacht ziet voltrekken Charlie Chan. Charlie Chan is een keurige figuur uit de wereld dér detective-literatuur van de zen tijd. Hij is een hoffelijke, brave, zeld zaam scherpzinnige Chinees, die op Honolu lu woont en daar een hooge plaats in de Amerikaansche politiemacht bekleedt. Op doorreis van Europa wordt hjj in Nieuw- York door de politiemuziek afgehaald, is eeregast aan een grooten feestmaaltijd, maar daar komt een onderbreking: men fluistert den tafelpresident in, dat er een moord gebeurd is, en dat Charlie Chan goed zal doen meê te komen, aangezien zijn eigen zoon doe zoogezegd bij Pa in de zaak is van dien moord verdacht wordt en ge- handboeid met smarte op den vader zit te wachten. Natuurlijk heeft die Number One Son onmiddellijk ontboeid, want die heeft het niet gedaan. Maar wie dan wel? Dat is andermaal heel knap geënsceneerd, zoodat men tot de laatste minuut in spanning blijft zitten wie der vele suspecten toch wel de deugniet is Op d Middelll dag, h van de sprokeif cheren Aan de: leenen Het stemme tureel, ografisc stemmij wikkeli: mede h veilig si ïng van stellen den boe is he ten ged analyse vens om ontwikk Hoe i cheren missie b meenten meerder die thai door dez er is da der geml deel, wa zal word: De str de werk leid wore den gekc ten voort van vooi taris der deze fun té. Doch té's van i landbouw winkelbel schoon, water, v| keer, vol blieke vc ten verte ganisatie zonder b( té's zijn van dat deze com die voor zijn. Deze ct waren mi door ir. seurs de| deerd en geeompon Begin 1 vangen er wel de str datarissen naast ove sub-eomiti sonen, org van specia 1% jaar d licht dan i eigen erva volgde we treffend i; Wat kaï Hoe zal d invloeden der mijn a wat „dreig Om dezej een kort o pen, waari Verdeeld: De ontw digen toesi wogen gew len dezer niet imme uit geologi; kleine deel en een sm Walcheren huidige voi wil ik even Koudekerki thans niet beteekent 1 zoo kostb, een groot g den dijk eerst na d was daar hebben in Westelijker het Westen Het grootst nen van Mi polderland, der duinvo slibbing, ve ook hier p! Noorden zjj Veel bela: echter de v. rondom» het Westerschei 1500 ging h oosten Walc tijd. Al sp reeds de vei wikkelt zich kaden. Maai stane nieuw 1600 Middel len, en in d burg, waar Compagnie boomen en dorpje Vlis thans het N

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6