Tegen zonnebrand Purol BINNENLAND. ZEELAND. LANDBOUW. Britsch-Amerikaansche ruilovereenkomst. Katoen tegen rubber Heden opening van den Noord-Atlantischen luchtdiens MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. huldiging van burgemeester Simonse. ZUIDBEVELAND. RAADSVERKIEZINGEN. N00RDBEVELAND. N. EN ST. J00SLAND 011 VLEERMUIZEN VLIEGEN PER K.L.M. Een interessante proef. Sinds een drietal jaren is in ons land een onderzoek gaande naar de leefwijze der inlandsche vleermuizen. De voorloopige uit komsten hiervan wijzen er sterk op, dat sommige dezer diereu „trekken.", terwijl andere daarentegen hun heele leven in de zelfde omgeving blijven. De laatste zouden dus te vergelijken zijn met standvogels, de eerste met trekvogels. Om nu nadere bijzonderheden te weten te komen over hun richtings- en orientatie- zin zijn vorige week 60 rosse vleermuizen (nyctalus noctula) uit de Haarlemmerhout met welwillende medewerking van de K.L. M. per vliegtuig naar Vlissingenen Eindhoven verzonden. Al deze vleermuizen, die van een ringetje als merkteeken voorzien waren, zijn op ge noemde plaatsen losgelaten. De bedoeling van deze proef was te we ten te komen of deze dieren nu de weg naar Haarlem terug zouden kunnen vin den. Uit beide plaatsen zijn reeds enkele die ren in het Haarlemmerhout teruggekeerd. Dit was ook het gevalmet dieren, die in Den Haag losgelaten werden. Van de 29, zijn er reeds 13 teruggekeerd, waarvan twee binnen vier en twintig uur. Waar zijn echter de overige gebleven? Het zal voorzeker interessant zijn hier over iets naders te vernemen. Laat daarom een ieder, die een gemerkte vleermuis vindt, hiervan opgave doen aan 't Zoologisch mu seum, Janskerkhof 3 te Utrecht. NAZI PROPAGANDA ONDER NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het Kamerlid V. d. Goes van Na- ters stelt den minister vragen. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters heeft de volgende vragen gericht tot den minister van sociale zaken: 1). Is het den minister bekend, dat in de barakken en de cantine van het lager 10 der „Hermann Goeringwerke" te Hallendorf (D.), waar tusschen 500 en 800 Nederland- sche door den rijksdienst uitgezonden ar beiders verblijf houden, propaganda voor de nationaal socialistische beweging wordt toegelaten en bevorderd, o.a. doordat een door een aanhanger dier beweging gehou den lezing over „de Nederlandsche arbei ders in het buitenland en de n.s.b." aldaar werd geafficheerd, zulks terwijl propagan da voor elke andere partij in welken vorm ook, verboden is? 2). Is de minister bereid, zoolang derge lijke propaganda voor een in Nederland voor ambtenaren verboden vereeniging in Duitschland aldus wordt bevorderd, althans niet gelijk alle overige propaganda wordt tegengegaan, de uitzending van Nederland sche arbeiders door den rijksdienst niet verder te doen plaats vinden? I DE BESTRIJDING DER DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. Dr. Leefmans deelt ten opzichte van de draaihartigheid mede, dat de eerste draai- hartmuggenvlucht zeer zwak is geweest en de infectie daardoor zeer gering is. Tevens is het zeer onwaarschijnlijk geworden, op grond van de ervaringen in de drie vooraf' gegane waarnemingsjaren, dat er nog een maximumvlucht zal komen. Het spuiten op de banen en van Lecerf in het veld kan dus worden gestaakt. Indien het mocht blijken, dat de muggen weer zoodanig toenemen, dat opnieuw bestrijding noodig is, zoo zal dit wederom per radio worden bekend ge maakt. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag ging de 50-jarige heer A. Hulzebos, opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwem men in een wijk te Groot-Stukken, gemeen te Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zij een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal lig' gen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daarna het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H., die een goed zwem mer was, in het water onwel is geworden. AARDAPPELZIEKTE. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat in het etmaal van 's avonds 22 Juni tot avonds 23 Juni in Zeeland de weersge steldheid waarschijnlijk kritiek is geweest voor het optreden van aardappelziekte. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 Juni kwamen in onze provincie 2 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. een geval van diphterie en een geval van roodvonk te Oud-V ossemeer Reuter meldt uit Londen: Gister is door den Amerikaanschen ambassadeur Kennedy en den Britschen minister van handel, Stan ley een Britsch-Amerikaansche ruilovereen komst geteekend. Op grond hiervan zal de regeering der Vereenigde Staten aan de Britsche regeering 600.000 balen katoen le veren, terwijl Engeland aan de Vereenigde Staten ongeveer 80 000 ton rubber zal le veren. Het doel der beide regeeringen is, samen te werken bij het vormen van voorraden van twee hoogst belangrijke artikelen met het oog op een mogelijken oorlogstoestand. De voorraden zullen als oorlogsreserv.e dienst doen en niet voor commercieele doel einden worden gebruikt. Voor het geval geen oorlog uitbreekt bepaalt de overeen komst, dat de voorraden minstens zeven ja ren bewaard moeten blijven. Reuter meldt uit New York: Heden ver trekt de „Yankee Clipper" van de Pan American Airways op zijn eersten vlucht naar Engeland over het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de tocht naar Sout hampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers waaronder Stephen Early, de secretaris van president Roosevelt, verscheidene regee ringsambtenaren en vertegenwoordigers van het congres. DE RINGRIJDERIJ IN DE ABDIJ. Zal dit jaar vroeger plaats hebben. Het aantal bezoekers van de jaarljjksche ringrijderij op den laatsten Donderdag in Augustus, is de laatste jaren aan het afne men en wij hebben reeds meermalen de ge dachten voelen opkomen pf het wel goed was dit folkloristisch feest steeds zoo laat in het jaar te doen plaats hebben. Thans heeft ook het bestuur van Vreem delingenverkeer deze zaak nader overwo gen en kwam het tot het besluit dit jaar een proef te nemen met een vroeger doen plaats hebben der ringrijderij. Besloten is thans om op Donderdag 27 Juli, den druksten tijd van het vreemde lingen bezoek de ringrijderij te houden. Het is te hopen, dat de ringrijders ook dan een dag vrij kunnen maken. De postdienst op den verjaardag van Prins Bernhard. In verband met den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard op 29 Juni as. zal het kantoor voor den postdienst niet later zijn opengesteld dan tot 12 uur. Gedu rende deze openstelling worden alle onder deden van den postdienst behandeld zooals op andere werkdagen. Door het Centraal Girokantoor worden de stortingen met spoedbehandeling al leen geboekt, indien deze vóór 11 uur al daar aanwezig zijn. Busrechthouders kunnen ook na 12 uur hun stukken afhalen. In het postvervoer komt geen wijziging. De 2e kom-, de 2e buitenbestelling, de 2e pakketpostbestelling alsmede de 2e en 3e bushchting vervallen. De telegraaf- en telefoondienst blijven onveranderd. DE WERKLOOSHEID Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos 331 mannen en 12 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 4 mannen en 0 vrouwen. In werk verschaffing 191 mannen en 0 vrouwen. Niet werkloos: 5 mannen en 1 vrouw. Al gemeen totaal vorige week 563, bijgekomen 46, afgegaan 65, over 544. Jubileum C.Z.A.V. De Coöperatieve Zuid-R,evelandsche Aan koop Vereeniging" hield gisteren ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan een feestvergadering, gevolgd door een geza- menlijken maaltijd, in de Prins van Oranje. Des middags werd een excursie naar de proefvelden in den Wilhelminapolder ge maakt. EEN DINER IN „BRITANNIA"., Prof. De Vleeschauwer uit Gent spreekt. De Ned. Vereeniging voor monumenten zorg, die haar 14e monumentendag houdt te Middelburg, was Vrijdagavond in het Grand hotel „Britanina" te Vlissingen vereend aan een diner. De voorzitter mocht aan dit diner speci aal welkom heeten burgemeester en mevr. Van Woelderen, waarna spr. voorstelde de eerste dronk te wijden op het welzijn van H. M. de Koningin. Tijdens dit diner heeft prof. dr. De Vleeschauwer, lid van de Vlaamsche aca demie van wetenschapen, te Gent-Brugge, een zeer interessante lezing gehouden. Spr. zeide o.m.Het monument waarvoor gij zorg draagt is oneindig meer dan het zuiver technisch product eener uitzonderlijke, men schelijke schepping. Het monument is im mers niet het stuk werk, dat in de beste voorwaarde een kunstwerk is, doch dat eerst zijn karakter van monument ver krijgt door de levensvoorwaarden welke er in verscholen zijn, door de levensomgeving die het eens is geweest en blijven zal, door de levensvoorwaarden van die volksentiteit welke het niet alleen verzinnebeeldt, maar nog sprekend in zich draagt. Al hetgeen het leven omtooide en bepaalde, al wat de stig mata draagt van den arbeid, den trots en de rouw van uw volk, wilt gij beveiligen tegen het barbarisme eener zuiver tech- nisch-economische gezindheid, wilt gij wak ker houden en levend onderhouden in het gemoed van land- en volksgenooten door de openbaring van hun geestelijken zin en van hun nationale beteekenis. Spr. schetste ver volgens uitvoerig wat het doel van monu mentenzorg is. In Uw land, zoo zeide hij vervolgens heeft zich een eerbiedwaardige stem ver heven om het land op te roepen tot weer stand en tot redelijke bewapening. Nu het niet meer schijnt te kunnen zónder de be wapening van de macht, moeten wij ten minsten elkander het ordewoord doorzen den van de moreele uitrusting van ons zelf, laten wij de algemeene dienstplicht in voeren van al de geestelijke energiën welke het intellect nog overblijven. In dezen dienst vindt ook de monumen tenzorg een blijvende beteekenis. Spr. be sloot zijn zeer interessant en boeiende re de met zijn glas te heffen op de actueele dienstbaarheid van onzen monumentenzorg De voorz. dankte voor de schoone gespjro ken woorden en bracht hulde aan de Zeeuwen. Vervolgens heeft burgemeester Van Woelderen dank gebracht voor de uit noodiging. Een van de mooiste monumen ten die ons land bezit, aldus spr., is wel die mooie, breede Scheldemonding, met haar geschiedenis van eeuwen. Doch dank zij on zen voortreffelijken rijkswaterstaat, behoeft uwe commissie daarover geen grooten zorg te hebben. Spr. dankt vervolgens voor het behoud o.a. voor den fraaien gevel van het beelden (Ingez. Med.) huis en het Beursgebouw en vroeg bijzon dere aandacht voor den bomvrijen toren. Aandeelhouders-vergadering Stoomvaart Mij. „Zeeland". Vrijdagmorgen werd in het Grand Hotel „Britannia" de gewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Stoomvaart- Maatschappij .„Zeeland" alhier gehouden. De jaarstukken alsmede het voorstel der directie terzake van het beschikbare winst saldo werden goedgekeurd. De periodiek aftredende commissarissen, de heeren E. Alberts en W. Kakebeeke wer den met algemeene stemmen herkozen. BIGGEKERKE. Vrijdagmiddag heeft op het gemeentehuis alhier de huldiging door de bevolking plaats gehad van burgemees ter Simonse, in verband met zijn 25-jarig jubileum als hoofd der gemeente. De voorzitter van de Oranjevereeniging, de heer De Moor sprak een rede uit, waarin hij o.m. zeide, dat men burgemeester Simon se op dezen dag hulde en dank wilde bren gen voor alles wat hij in de afgeloopen 25 jaar voor de gemeente en haar inwoners heeft gedaan. Spr. richtte ook woorden van welkom tot mevrouw Simonse, tot de kin deren van den burgemeester en tot zijn naaste familieleden. Als voorzitter der Oranjevereeniging mag ik aldus spr. daartoe namens de bevolking van U w gemeente het woord voeren. En als ik zeg „Uw gemeente" dan teekent dit de juiste verhouding, die er bestaat tus schen de bevolking en haar burgemeester. Het is een prachtige gelegenheid eens den nadruk op die juiste verhouding in onze ge meente te leggen, zeide spr. We weten wel, dat U liever maar in alle stilte Uw jubileum had gevierd in den „Sonnehoeck" bij den Molenweg, op zijn hoogst in intiemen kring. Maar U bent tenslotte voor den aandrang gezwicht en U ziet thans het resultaat van alle voorbereidingen: muziek, zingende schoolkinderen, een rijk bevlagde gemeente, een plechtige samenkomst in deze gemeen tekamer, toespraken, en wat er< vandaag nog al te beleven zal zijn. Want we wilden dezen mijlpaal in Uw le ven tot een hoogtepunt maken door U eens openlijk te laten blijken onze sympathie, on ze warme genegenhedi, die we voor U heb ben, om U te toonen onze dankbaarheid en onze waardeering voor de wijze, waarop U gedurende 25 jaar onze gemeente hebt be stuurd en voor de wijze, waarop U als bur gemeester niet alleen, maar ook als burger- v a d e r de belangen harer inwoners hebt gediend, -aldus spr. We zijn U dankbaar voor de verbeterin gen, die in de gemeente onder Uw leiding en met Uw medewerking zijn tot stand ge komen. De mooie wegen, de goede verlich ting, verhoogde brandveiligheid, goede zorg voor het onderwijs, en nog veel meer, dat alles tot stand gekomen ondanks een zui nig beheer, voor zoover de lasten niet van hoogerhand zijn opgelegd. Het zijn alle be wijzen van Uw onvermoeiden arbeid voor de gemeente die U lief is en objecten van dankbaarheid van de zijde Uwer gemeen tenaren. Bovendien is het getal bestuurs functies, van welke verscheidenheid ook, dat door U wordt bekleed, zeer aanzienlijk: de Boerenleenbank, de Weegbrug, de af- deeling van de Z.L.M., het Rijwielpad, de vereeniging „Bethesda", de Oranjevereeni ging, de B.V.L., alle plaatselijke vereeni- gingen,. die bijna alle U als haar voorzitter hebben. Talrijke commissies, die slechts van korten duur waren, of ze waren tot leni ging van ontstane nooden, tot onder steuning van minder bedeelden of tot vie ring van een herdenking of jubileum, ze vonden in U een gangmaker en organisator. Ik noem nog de muziekvereeniging, die op dezen dag zooveel fleur brengt aan ons feest. Voor ingewijden alleen is bekend, wat U daarvoor hebt gedaan. Maar ook buiten de gemeente ben U niet onbekend. Het Groene Kruis, de Polder Walcheren, de Walchersche Paardenassu- rantie, de Polder- en Waterschapsbond, de vereeniging van Burgemeesters en secre tarissen, de Landbouw Onderlinge en ver moedelijk vergeet ik er nog, zij allen vin den in U een toegewijd medewerker. Thans, na een af gelegden loopbaan van 25 jaren, kunt U met voldoening en dankbaarheid de vruchten van Uw arbeid aanschouwen. Biggekerke verheugt zich van ganscher harte met U in dezen dag, aldus spr. Ze re kent het zich tot een eer, zulk een burge meester te mogen hebben." Spr. bood den burgemeester voor zijn kantoortje een schrijfbureau aan. Het kleed dat het bureau bedekte werd daarop weg genomen door mej. Grietje Jobse, die het levenslicht aanschouwde op den dag, dat de benoeming van burgemeester Simonse 25 jaar geleden bekend werd. Rede van den burgemeester, Burgemeester Simonse heeft vervolgens op de rede van den heer De Moor geant woord en in de eerste plaats zijn hartelijken dank uitgesproken voor de groote belang stelling die hij op dezen dag van de bevol king mocht ondervinden. „Verschillende Uwer en voornamelijk het jongere geslacht aldus spr. stelt vermoede lijk de vraag: was er in 1914 veel animo voor het burgemeestersambt, en waren er toentertijd veel gegadigden voor de betrek king? Op beide vragen moet het antwoord ontkennend luiden. Het aantal belangstel lenden als zoodanig is voor Biggekerke hoewel niet precies bekend vrij zeker niet groot geweest. Argumenten 'om niet naar de vacature mede te dingen bestonden m.i. in ruime ma te. Ik had een vrij groot bedrijf, een vrii groot gezin, een vader, oud-burgemeester met 30 jarige ervaring, die het eveneens ontraadde, bovendien was ook de geldelijke vergoeding aan het ambt van burgemeester verbonden geen financieële vooruitgang. De bevolking bracht mij tot andere gedachten. Een principieel vertrouwelijk gesprek met een eenvoudig stadsbewoner die ik voor heen niet kende, is niet zonder invloed ge weest. Onder het oog werd gezien of het geen roeping kon zijn, gebruik makend van de middelen door God geordineerd, te solli- citeeren. Ik heb dit ernstig overdacht en een bezoek van mijn vader enkele uren la ter, die mij mededeelde zich gedrongen te voelen zijn vroeger gegeven advies te her zien, deed mij besluiten den sollicitatiebrief aan H. M. de Koningin te zenden. Een be noeming met ingang van 10 Juni was het gevolg. De beëediging zou op 14 Juni plaats hebben, doch heeft op verzoek, met het oog op de feestdrukte, 10 dagen later zijn be slag gekregen. Wat mag ik naar eigen meening, thans na 25 sneldoorleefde jaren constateerendat ik als jong ambtenaar in 1914 en ook in la tere jaren buitengewoon welwillend ben ontvangen, zoowel door raadscolleges, de ambtenaren als door het gros der bevol king. Men heeft mij eigenlijk een ietsje ver wend en het is mij veelal niet duidelijk ge weest hoe 'het kwam dat zoo spoedig het vertrouwen kon worden geschonken. Ik breng U daarvoor mijn hartelijken dank. Mijn aansporing om de belangen der ge meente te zoeken is in vele opzichten na gevolgd. Ik mag constateeren dat niet al leen van de Colleges die ik reeds dank bracht, doch ook van de burgerij veel me dewerking is verkregen. Dat ondanks dat alles fouten zouden wor den gemaakt was in 1914 gemakkelijk te voorspellen; in 1939 even gemakkelijk te constateeren. Samenvattend kom ik tot de conclusie dat er op dezen dag zonder on gepast vrijmoedig te zijn reden is dankbaar te zijn jegens God, die toch de oorsprong is van alle goeds en mij kracht heeft geschon ken om het mij van zijnentwege opgelegde ambt met niet al te veel bezwaren te doen waarnemen. Ik vraag onze bevolking in al zijn schar- keeringen en de aanwezigen in het bijzon der, als voorheen medewerking en een zelf de behandeling voor de ambtsjaren, die mo gelijk nog voor ons liggen. Mijnerzijds is het niet moeilijk mijn medewerking toe te zeggen en den weg verder te gaan die wij hebben gjekozen en tot hiertoe hebben ge volgd. Ik hoop van harte dat een betere toe komst ook ons deel zal zijn en dat het Biggekerke met zijn bevolking in alle op zichten goed mag gaan", zoo besloot spr. IERSEKE. Uitgebracht 2065 stemmen. A.R 381 (301) zetels 2 (2) SD.A.P248 (443) 1 (3) C.H411 (411) 2 (2) V.D257 (173) 2 (1) Lijst v. d. Endt 196 1 (-) Lijst De Visser 206 1 (-) S.G.P366 (345) 2 (2) In 1935 was er nog een vrije lijst-J. Os- sewaarde, welke 250 stemmen en 1 zetel verkreeg. Gekozen zijn: G. de Jager, J. Ph. Bom (beiden v.d.), M. Scheele (s.d.a.p.), J. Cor nelisse en A. J. Koppe (beiden a.r.), P. de Koeijer en G. Dane (beiden c.h.), M. Mol en C. Hirdes (s.g.p.), C. de Visser en J. D. v. d. Endt. Nieuwe leden: A. Koppe (met voorkeur stemmen), J. Ph. Bom, J. D. v. d. Endt, C. de Visser. In den Raad keeren niet terug: A. C. Verboom, A. Kooman, Ph. Bom en J. Os- sewaarde. KORTGENE. Vrijdagavond vergaderde „de Kortgeensche Oranje Vereeniging" in ,De Graaf van Buren" alhier o.l. van den heer L. D. van Damme. De inkomsten over '38 bedroegen 868; de uitgaven 822, sal do 46. De heeren J. A. Wolse en J. de Waal werden benoemd voor 't nazien der rekeningen. De heeren Th. Wolse en J, Eversdijk werden bij acclamatie tot be stuursleden herkozen. In de vac. der dames v. d. Most-Van Spijk en Schuilwerve wer den bij stemming gekozen de heeren M. K. Verburg en Adr. B. Holster. Hierna volgde de voornaamste be spreking nl. het bestuursvoorstel om op 31 Aug. a.s. feest te vieren zulks ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin en dit te combineeren met het 60-jarig bestaan van E.M.M. Het bestuur stelde voor, om een tractatie te geven aan de schoolkinde ren. De onkosten hieraan verbonden, zou den door de Oranje Vereeniging betaald worden. Het zou in de bedoeling liggen om de kinderen te tracteeren op een poppen kast- en goochelvoorstelling. E.M.M., welke in de gemeente ten zeer ste gewaardeerd wordt als ze fakkeloptoch ten houdt, dit steeds bij slecht fakkellicht doen. De bedoeling is nu, dat er een lijst zal circuleeren om E.M.M. ter eere van het 60- jarig bestaan een stel nieuwe acetyleenfak- kels aan te bieden. E.M.M. zou deze gift ten zeerste waardeeren. Het programma werd hierna schematisch ontworpen. Het -bevat naast de kindertrac- tatie ook muziek, zang, tooneeluitvoering, estafetteloop enz. enz. De uitvoering van het programma werd aan het bestuur over- gelaten. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden. Gister 8,818.81% 75.60 75.55 4.99 Va 4.99 32,04y2 32.04 1.88% 1.88% Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent L JOOSSE. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. Jaarvergadering te Oostburg: Gister had in het gemeentehuis alhier plaats de Algemeene vergadering van de Vereeniging tot Verbetering van het Rund vee in Zeeland onder leiding van den wd voorzitter den heer H. A. A. baron COLIJN D'ESCURY. De voorzitter de heer KAKEBEEKE, was door ongesteldheid verhinderd. Ook de heer DORST, secreta ris, was wegens uitlandigheid, afwezig. Te genwoordig waren, de heer NIJSINGH, voorzitter van het Ned. Rundveestamboek ZWAGERMAN, Rijkszuivelconsulent, de hr. M. VAN DEN BROEK, directeur der R.K: - Landbouwwinterschool te Boxtel, ir. H. WIBBENS, directeur van het N.R.S. en ruim 50 leden. Allereerst werd onder leiding van den heer NIJSINGH gehouden de vergadering van het Nederl. Rundveestamboek. Spre ker wierp een terugblik op de geschiede nis van het N.R.S.dat thans 9000 leden telt en gaf voorts een uitvoerige inlei ding waarin aangetoond werd hoe de ver eeniging aan hare middelen komt, over de instelling van eene veterinaire gezond heidscommissie van 6 leden, over de be strijding van het mond- en klauwzeer enz. Ten aanzien van het laatste punt betoog de spreker, dat ter bestrijding dezer ge vaarlijke ziekte aller medewerking hoog noodig was. Kan men de ramp van mond en klauwzeer niet voorkomen, toch kan deze gevaarlijke geesel door aller mede werking beteugeld worden. Na de belangrijke rede van den heer NIJSINGH werd de vergadering van de afdeeling Zeeland voortgezet onder leiding van den heer COLLOT D'ESCURY. De voorzitter deelde mede, dat het ledental in de laatste jaren belangrijk was achteruit geloopen, maar in den laatsten tijd door de ijverige propaganda der keuringscommis sie weder met een 180-tal was toegenomen, zoodat het nu weer de 500 nadert. De Voorzitter verzocht den gemeente secretaris zijn dank te willen overbrengen aan den Burgemeester voor het gebruik van de Raadszaal. Spr. deed voorts eenige mededeelingen over de gunstige werking van het onderzoek inzake de rundveetuber- culose. De overige punten van de agenda gingen zonder stemmng onder de hamer door. Tot lid der financieele commissie werd inplaats van den heer VIS, die niet her kiesbaar was, op voorstel van het bestuur benoemd de heer KLEINEPIER, terwijl tot. lid van het bestuur, tevens lid der Provin ciale Commissie, de aftredende heer C. J. DE KAM met den heer JAN LEENDERT- SE op de voordracht werd geplaatst, in te zenden aan Gedeputeerde Staten. De heer VAN DEN BROEK voornoemd hield daarop eene inleiding over de erva ringen opgedaan in Noord-Brabant met de verplichte stierenkeuringen. In 1912 kwam de verplichte stierenkeuring tot stand; deze was zeer eenvoudig daar in hoofdzaak op het exterieur gelet werd. De provinciale commissie is steeds zeer streng op het ex terieur blijven werken, maar langzamer hand is men ook meer gaan letten op pro ductie en afstamming; dit laatste neemt, zeer toe. Thans bestaat de regeling, dat de boer zijn vee niet meer mag laten dek ken door niet-goedgekeurde stieren, i Er zijn twee kostelooze „keuringen, tus- sehentijdsche keuring kost 10. Aan de verplichte keuringen zijn verschil lende voordeelen verbonden, b.v.: de telkens terugkeerende, verplichte, keuringen zijn een leerschool voor den boer, er is in een zeer korten tijd een- aardige oprui ming gekomen in 't bestaande mengelmoes; kenmerkende gebreken van bestaande ras sen zijn langzamerhand weggewerkt, ook een groot aantal stierenhouders zijn „op geruimd", immers door onderlinge concur rentie en jalouzie bedroeg het dekgeld soms maar 5 cent of gaf men nog een potje bier toe. Opruiming was het gevolg en toen kwamen de organisaties met: aankoop van goede stieren Spr. had het ook over beper king der vrijheid, doch de verplichte keu ring haalde niet alleen het beste naar vo ren, doch deed het slechte verdwijnen, ver wijdert het minderwaardige en zoo komt men tot den kweek van een krachtig ro bust ras. Dat de keuring streng is blijkt wel, waar soms nog 60 en gemiddeld 40 a 50 afgekeurd wordt. Of men de ver plichte keuring zou kunnen missen, wilde spr. niet bevestigen, wel indien alle boe ren doordrongen waren van het nut der verplichte keuringen, maar zoover zijn we nog niet en als men spr. nu zou vragen, wat hij van Zeeland denkt, dan zou hij moeten zeggen, dat de fokkerij hier reeds op een hoogen trap staat en spr. is van oor deel, dat bij invoering van verplichte keu ring het fokken van vee in Zeeland die van. de paardenfokkerij spoedig zou evenaren. Na eenige vagen te hebben beantwoord, gaf de voorzitter den heer ZWAGERMAN het woord, die zijn ingenomenheid over de geheele lijn betuigde met het door den heer VAN DEN BROEK gesprokene en naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen overde mogelijkheid van ver hooging der veeprijzen eene beschouwing hield over de in dezen gevoerde politiek en verder over de zeer groote kansen van invoering van verplichte stierenkeuring ook in Zeeland. Dit laatste schijnt reeds in ver gevorderden staat van voorbereiding te zijn met kans op invoering het volgende jaar. De heer AALBREGTSE, gemeente-secre taris gaf een kort overzicht over het marktwezen te Oostburg, ook in vroegere tijden en wees op hetgeen de gemeente in den laatsten tijd heeft verricht o.a. door aankoop van 'n stuk grond voor keurings terrein voor te houden fokvee- en andere keuringen De gemeente rekent daarbij op aller medewerking. Spr. hoopte ook, dat als de verplichte keuring een feit mocht worden, deze vereeniging zal medewerken, dat Oostburg in aanmerking komt. Na den dank des voorzitters aan de ver schillende sprekers werd door ir. WIBBENS voornoemd 'n film voortoond op het gebied der fokkerij, o.a ook van de laatst te Oost burg in 1938 gehouden tentoonstelling van vet- fok- en handelsvee ROND I 1 I. Alsof ee aan 't stra worpen aa daar, eenig den Oostel de groene ter, alsof weggesche het meer het pracht Bengt Ber de grenze welke die van het F: Berling ev- Vlak en 't oude O den zomervj hun groene ren-kasteel ven op de er hun sc. witte kerk, van kerkhc sehen al Er is boscl is er nu ge drongen do de zandige En midd ligt Taake van drassig tjes en ve hier en da over zijn si treintje va of naar O meer om n| Hastholmer stuift langs Zuiden mooiste aut men hem route" will weinig van keer is er- een schitte ren en bij krijg je so meer, waai Taakern vo| door het over het n| naar waar van den hoogen hei Dagen 1; van den O er toe kon en het elz- pad naar zwanen te kant van d zich Zuidw horizon vei de straats de rotsen, c recht uit o kerkjes, wi zwart-getee en wie iets Ostergötlan delingen vt gaan bekijk meeste ges' land een was en St< verder Noo Vadstena, a berg, de st tegenwoord: heim voor was. Beeva de slingerer vlakte en 1 de boeren-k gekomen m maanschen eeuwen nai een toren van andere: vervangen c van de ran te krijgen - de heèle oo Maar Heda vierkanten dak en dat Madonnabe den wellichl kerkje van tegen een f lieren ligt, wit geschilc den van h< vier me-nsct telijke wan muren, een planken m< lijken duive mitief smed Buiten aan ook nog de dit bedehui steunt. Daa gebeiteld, d voorstellen, slingerde ba runensteene ook direct d punt van d de vlakte eeuwen wi om den moi der trokke schien wel s begroeide lang het begiftigd dc al de hoevi nog honder tienden aan ming werd steenen we bouw van 1 groot was aan, dat n< de vorige er kalkstee van te br__ dige dienst wat er nog

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2