förxutritictfde &eetsxtr£cfye HIDDELBURGSCHE COURANT ~L Bratisjezen _T GRATIS GOESCHE COURANT) De Tweede Kamer bespreekt het beleid van minister Goseling )e Hiddelburgsche Schouwburg. Verdrag van wederkeerigen bijstand tusschen Turkije en Frankrijk. Een scherpzinnige rede van mevr. Mackay-Katz. Eerherstel voor de uit Oss gebannen mare- chausse en heropening van het onderzoek tegen een der pastoors gevraagd. De fraude te Krabbendijke. Vóór de Kermis niet klaar. Opening met een Middel- burgsche Schouwburgweek in September aanstaande. De laatste Italiaansche vrijwil ligers uit Spanje vertrokken. Militaire besprekingen te Singapore. Luchtgevechten tusschen Rus sische en Japansche vliegtuigen De nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht in gebruik genomen. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; 9e GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 147. DRIE BLADEN. ZATERDAG 24 JUNI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De behandeling van de zaaic-oss heeft de Tweede Kamer gister den geheelen middag bezig gehouden. In een rustige sfeer hebben nog zeven afgevaardigden het woord ge voerd, doch veel kon uiteraard aan de af keurende conclusie der commissie-Schouten niet meer worden toegevoegd. Een scherpzinnige rede hield echter me vrouw Mackay-Katz (c.h.), die de affaire in het licht van de rechtszekerheid be schouwde. Had de marechaussee deze rechtszeker heid in gevaar gebracht?, aldus spr. heeft de minister de rechtszekerheid door zijn maatregelen bevorderd? Heeft de minister het gezag krachtig en evenwichtig gehand haafd? Spr. ontkende de bevoegdheid van het ambtenarengerecht om over de zaak te be slissen; met de beslissing was zij het niet eens. Deze minister had zelfs niet de bevoegdheid om de opsporingsbevoegd heid tijdelijk te ontnemen. Ook de rechten van de opsporingsambtena ren worden beschermd. Is de minister niet te veel beïnvloed ge worden door zijn oude beroep, de advoca tuur? De positie van den opsporingsambte naar is een zelfstandige. Zijn taak is het opsporen van onrecht, waarvoor hij groote bevoegdheden heeft. Zijn eigen verantwoor delijkheid staat voorop. De controle en de leiding moeten zeer tactisch geschieden. Het systeem van den Bosgchen procureur-gene raal kan men geen evenwichtige, tactvolle leiding noemen. Den substituut-officier werd zijn bedachtzaamheid verweten! Herhaal delijk worden hooge personen gearresteerd, doch van ingrijpen hoort men dan niets. Spr. bracht hulde aan de commissie en ging de verschillende gevallen van het rap port na, komende tot de conclusie, dat de marechaussee de rechts zekerheid niet in gevaar had gebracht. In het geval van den winkelier B. zag spr. zeker geen civiel rechtelijke kwestie. Het vasthouden van den werkman W. was haars inziens terecht geschied. Ook de zaak van de opzichters bij de werkverschaffing was zeer ernstig. Er waren in het laatste geval wel degelijk aanwij- zingen, die vermoedens van misdrijf oplev e_r d e n. Spr. achtte het een groote fout van den procureur-generaal, dat deze order gaf aan de marechaussee om zich van zaken, de gemeente betreffende, te onthouden. Ook in de zaak-v.d. H. ziet spr. geen bedreiging van de rechtszekerheid. De minister en de procureu r-g e n e r a a 1 zijn te naïef geweest!! Ook de burgemeester van Oss heeft verklaard, dat v. d. H. had moeten worden vervolgd. De procureur-generaal heeft hier een eigen aardige rol gespeeld. Hier heeft de minister de rechtszekerheid niet bevorderd. Spr. achtte het een belangrijk feit, dat geestelijken in hun eer worden aangetast. Doch ook gaat het hier om de eer van veel jonge menschen. Het is fout, te be weren, dat een onderzoek naar gedragingen van geestelijken worden onderzocht, om dat dit bij anderen ook niet geschiedt. Art. 249 van het wetboek van strafrecht is uit het oog verloren: de geestelijken hadden de leiding van kinderen. Bij geruchten is een onderzoek noodig. Bij zedenzaken moet men veel getuigen hooren, voordat men iets te weten komt. Spr. is verheugd, dat wachtmeester De Gier katholiek is, daar dit onderzoek daardoor van objectiviteit ge tuigt. Bewezen is niet, dat de marechaus see aan de zaak ruchtbaarheid had gege ven. De rol, die de procureur-generaal heeft gespeeld, blijkt duidelijk uit zijn verklarin gen voor het gerecht. Staking van de onderzoekingen was ook naar spr. meening niet ge> w e 11 i g d. De twijfel zal worden wegge nomen, indien het onderzoek tegen pastoor B. wordt heropend. De taak van de marechaussee is zeer moeilijk. Van grove tactische fouten is echter niets ge bleken. De rechtszekerheid heeft de ma rechaussee stellig niet in gevaar gebracht. Wel zou men dit kunnen zeggen van den procureur-generaal. Zij betreurt het, dat de procureur-generaal niet is gehoord kun nen worden. Spr. betreurde voorts, dat zij van den heer Van Maarseveen (de r.k. af gevaardigde, die Donderdag sprak) geen woord over dezen procureur-generaal ge hoord heeft. De minister heeft, naar spr.'s meening, door zijn te eenzijdig en te kras optreden, de rechts zekerheid niet bevorderd. Ingrijpen in het werk van een opsporings ambtenaar is op deze wijze niet juist. Wel ken weerslag zal deze maatregel hebben voor alle andere opsporingsambtenaren in het land? De minister heeft door zijn te krachtig optreden het gezag niet krachtig en even wichtig gehandhaafd. Foutief achtte spr., dat de minister den ministerraad gemengd heeft in het hooren van ambtenaren. De commissie heeft haar bevoegdheid niet overschreden. De minister had den vroe- geren verdachte eerst recht rehabilitatie kunnen verschaffen door de stukken ter inzage te geven. De minister had den pro cureur-generaal kunnen gelasten met de officieren en de marechaussee te spreken. Zij laakte het contact tusschen den procu reur-generaal. en deze officieren Naar spr.'s oordeel, was er bij de mededeeling, dat de opsporingsbevoegdheid tijdelijk wordt ge schorst, geen haast. Immers de onderzoe ken waren alle gesloten. Men had voor een betere verhouding tusschen de verschillen de corpsen moeten zorgen. Spr. betreurde, dat de minister tusschen 1 April 1938 en 31 Januari 1939 niet van oordeel is veranderd. Daarom betreurde zij ook de rede van den heer Van Maarseveen. Is deze procureur-generaal door zijn vlug ge carrière niet over het paard getild? Had de minister erkend, dat hij eenzijdig was voorgelicht, dan had de meerderheid van de Kamer dit gewaardeerd. Spr. vroeg eer herstel voor de brigade, maatregelen tegen den procureur-generaal en heropening van het onderzoek tegen een der beide pastoors. De heer Wijnkoop (comm.): Bravo. Ver scheidene Kamerleden drukten mevr. Mac kay-Katz de hand. De heer Host van Tonningen (n.s.b.) wiens rede wij gisteren reeds voor een deel vermeldden, wijdde ook veel aan dacht aan de zaak van de beide geestelijken, waarvan hij zeide, dat de commissie daar met groote oppervlakkigheid over heen ge gleden is. Hij eischte o.m. het aftreden van minister Goseling en den Bosschen p/ocu- reur-generaal Maatregelen tegen dezen laatste werden tevens door de meeste overige sprekers ge- wenscht. De heer Van Houten (c.d.u.) noemde dezen magistraat den boozen genius van den minister. De heer Kersten (staatkundig gereformeerd) zeide door het rapport in zijn meening versterkt te zijn, dat men door den genomen maatregel de politie duidelijk wilde maken, dat de roomse h-k atholieke geest e- 1 ij ken onder roomsch recht leven en niet onder Neder- landsch recht. De heer Joekes (v.d.) was van oor deel, dat de door den minister genomen maatregel wel zeer bijzonder was, doch meende, dat er wel eens aanleiding was remmend op te treden. Ook hij oordeelde, dat de procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch bezwaarlijk op dezen post kan wor den gehandhaafd. Zoo dacht verder ook het liberale lid de heer Bierema er over, die zeide, zich niet te kunnen voorstellen, dat de minis ter bij aanneming van de conclusie zou aanblijven. De heer Van Houten uitte nog als zijn meening, dat, wanneer de minister niette min aanbleef, een motie van wantrouwen zou moeten volgen of afstemming van de justitiebegrooting. De laatste spreker was de heer Albar- da (s.d.), die de houding van de roomsch- katholieke politici en de roomsche pers in dezen betreurde, evenals het feit, dat de commissie in haar oordeel niet homogeen heeft kunnen zijn. Hij verklaarde zich het recht voor te behouden, wanneer de minis ter nieuwe feiten naar voren zou brengen, schorsing van de behandeling te vragen om deze rustig te overdenken. Hfl hoopte, dat minister Goseling alsnog zijn fouten zou erkennen. Dinsdagmiddag zal minister Goseling het woord voeren Verdachten in vrijheid gesteld Naar wij vernemen heeft de justitie te Middelburg den wethouder en het hoofd der school uit Krabbendijke, die waren ge arresteerd op het vermoeden van fraude in de administratie der gereformeerde schooi gister in vrijheid gesteld. Overigens meldt men ons nog, dat de on regelmatigheden in hoofdzaak gepleegd zijn met rekeningen van leveranciers van schoolbehoeften. De beide verdachten ver wijderden van deze rekeningen de bedragen (door de desbetreffende strook af te scheu ren) en vulden dan nieuwe en veel hoo- gere bedragen in. Op grond van deze ver- valschte rekeningen nu wist men meer geld uit de gemeente-kas los te krijgen dan waarop de school recht had. Het vermoeden, dat de bei de verdachten het geld ten eigen bate hebben aange wend, schijnt onjuist t z ij n Zij moeten er alleen de school van hebben laten profiteeren, hetgeen overigens natuurlijk niet wegneemt, dat ze zich aan frauduleuze handelingen en ook valsch heid in geschrifte hebben schuldig gemaakt, Inzake de bedragen welke het gemeente bestuur teveel moet hebben betaald de laat ste jaren, blijven de schattingen nogal uit een lobpen. Zeer waarschijnlijk zal het totaal echter tusschen de 400 en 500 lig gen. Tenslotte kunnen wij nog meedeelen, dat het gearresteerde en thans weer op vrije voeten zijnde schoolhoofd een jaar of zoo geleden, al eens een waarschuwing van hoo gerhand moet hebben ontvangen terzake van soortgelijke handelingen, als waarvoor hij thans in de handen van de justitie te recht is gekomen. Het spreekt vanzelf, dat de invrijheid stelling der verdachten rfiet beteekent, dat de zaak geen verderen voortgang zal heb ben. Er zijn redenen om te vermoeden, dat ze bekend hebben. Hoe ook het bestuur van de N.V. „De Middelburgsche Schouwburg" getracht heeft, de algeheele restauratie van den Schouwburg aan het Molenwater met de op handen zijnde kermis voltooid te doen zijn, dit is, naar wfj van den directeur, den heer B. A. van Verre vernemen, niet mo gelijk gebleken. Hoe ongaarne ook, het be stuur zal het verlangen van de vele too- neelliefhebbers, om in de vernieuwde „Ko medie" van goede tooneelspeelkunst te ge nieten, nog even op de proef moeten stel len. Wel staat definitief vast, dat de volledige oplevering van het gebouw en zijn inrich ting nog vóór den eigenlijken aanvang van het tóoneelseizoen 1939/'40 kan geschieden, en deze zekerheid heeft van bestuurszijde het plan doen rijzen aan dé officieele ope ning, die zal plaats vinden in de tweede helft van September, ter compensatie van de Kermisweek-zonder-tooneel, een ietwat uitgebreideren vorm te verleenen door het doen geven van een aantal voorstellingen. Op deze wijze hoopt het bestuur bovendien tegemoet te komen aan den wensch van velen, om, zoo spoedig mogelijk na de in gebruik stelling, den nieuwen Schouwburg te kunnen bezichtigen. Ter verwezenlijking van dit plan ligt het in de bedoeling, in deze „serie" voorstel lingen niet uitsluitend aan het tooneel, maar ook aan de kleinkunst een plaats in te ruimen, teneinde zoodoende elck wat wils te kunnen bieden. Opdat het gerestaureerde gebouw, ook wat het interieur betreft, zooveel mogelijk aan de door het publiek te stellen eischen van artisticiteit en comfort zal voldoen, (hetgeen tevens, naar het oordeel van het bestuur, een opvoering van de exploitatie mogelijkheden medebrengt), zullen, voor zoover de benoodigde middelen kunnen worden gevonden, ook de zitplaatsen ge deeltelijk vernieuwd en op een andere wijze geplaatst worden. Voorts bestaat sedert kort de zekerheid, dat voor het door den pachter te openen restaurant een vergun ning kan worden verkregen. Waarschijnlijk begin September, doch ze ker voor de opening, zullen zij, die recht hebben op vaste plaatsen, of zich als ge gadigden voor het huren daarvan hebben aangemeld, in de gelegenheid worden ge steld, in de hun bekende volgorde, hun keuze te doen. Ook thans kan men zich nog als vaste-plaats-houder opgeven; zoo als men weet, genieten aandeelhouders de voorkeur bij het kiezen der plaatsen, maar men kan nog aandeelhouder worden, aan gezien een bedrag van f 2400 van het maat schappelijk kapitaal nog ongeplaatst en dus voor uitgifte vatbaar is. Zoo mag met reden verwacht worden, dat September 1939 voor het Zeeuwsche tooneelleven een belangwekkende maand zal worden! Havas meldt uit Cadiz: 5.000 Italiaansche vrijwilligers, die na het vertrek van de hoofdgroep nog in Spanje gebleven waren hebben zich aan boord van twee vaartui gen ingescheept om naar Italië terug te keeren. Reuter meldt uit Singapore: Er worden hier op het oogenblik bespre kingen gehouden -tusschen Britsche en Fransche militaire autoriteiten, terwijl nauw contact wordt onderhouden met de Vereenigde Staten, die ten nauwste betrok ken zijn bij de strategie der bevriende om- gendheden in den Stillen Oceaan. De strate gische beteekenis van Siam, dat, naar men wel gezegd heeft, voorbestemd is om eens het België van Azië te worden, schijnt bij de besprekingen een belangrijke plaats te hebben ingenomen. Een der belangrijkste besluiten, die de conferentie gister genomen heeft, is, naar gemeld wordt, dat de Britsche opperbevel hebber, van de vloot ingeval van een oorlog in het Verre Oosten het opperbe vel over de Britsch-Fran- sche strijdkrachten op zich zal nemen. Ook gelooft men, dat de conferentie besloten heeft, dat Singapore in zulk een geval basis der operaties zal zijn. De Japansche penetratie naar het Zui den en de bezetting van de eilanden Hainan en Spratley zijn, naar men meent te weten, evefteens door de gedelegeerden besproken alsmede dedringiendenood zaak van bescherming de olievelden van Borneo in geval van een oorlog. Het is nog niet bekend, wanneer de be sprekingen geëindigd zullen zijn, doch in verband met de buitengewoon snelle vor deringen zullen zij waarschijnlijk slechts een paar dagen duren. Havas meldt uit Parijs: Gisteravond te half zeven is op het mini sterie van buitenlandsehe zaken de verkla ring van wederkeerigen bijstand tusschen Frankrijk en Turkije onderteekend. Eerst teekende de Fransche minister van buiten landsehe zaken Bonnet, vervolgens de Turksche ambassadeur te Parijs, Suad Da- vaz. In de overeenkomst wordt bepaald, dat de Fransche regeering en de Turksche re geering nauw contact zullen onderhouden. Verder wordt overeengekomen dat beide mogendheden een verdrag van langen duur zullen sluiten, waarin wederkeerige bepa lingen zullen worden opgenomen in het be lang van beider veiligheid en in afwachting van dit verdrag zullen beide mogendheden in geval van een aanval in het Middelland- sche zee-gebied samenwerken en elkaar we- derkeerig hulp verleenen. Deze overeen komst is gericht tegen niemand, doch heeft ten doel Frankrijk en Turkije wederkeerig hulp te verschaffen voor het geval dit noo dig mocht zijn. Op het oogenblik worden verschillende vraagstukken, welke nader onderzocht moeten worden voor het defini tieve verdrag gesloten zal worden, bespro ken. Verder wordt bepaald, dat beide lan den in het algemeen belang van den vrede ook verdragen kunnen sluiten met andere landen. Na de onderteekening heeft minister Bon net een radiorede gehouden, waarin hjj o.a. zeide, dat de Fransch-Turksche verklaring in gelijke termen is gesteld als de Britsch- Turksche verklaring van 12 Mei jl. Beide landen verplichten zich elkaar wederkeerig hulp en bijstand te verleenen in geval van een aanval, welke zal leiden tot een oor log in de Middellandsche zee en deze ver plichting zal nader worden bepaald in een verdrag, dat ten doel heeft de veiligheid op den Balkan te verzekeren. De minister wees er verder op, dat het verdrag tegen niemand is gericht. Vervolgens sprak Suad Davaz, die uiting gaf aan zijn vreugde over het onderteeke nen van de overeenkomst. Ook hij legde er den nadruk op, dat het verdrag tegen nie mand is gericht en is gesloten met vrede lievende bedoelingen. De Duitschers zijn boos Havas meldt uit Berlijn: De Duitsche bladen leveren toornige com mentaren op het FranschTurksche ver drag. De „Boersenzeitung" ziet er een voor wendsel in voor Italië, om het pact met Engeland op te zeggen, want, aldus het blad, Engeland heeft de grondslagen van het accoord ondermijnd, daar het Turkije ertoe heeft aangezet mede te werken aan de omsingeling. Het blad dreigt de democratieën zelfs met „een Italiaansche actie". Tenslotte beschuldigt het Frankrijk, het volkerenrecht geschonden te hebben door het afstaan van gebied onder een mandaat, dat de Volkenbond gegeven heeft, toen Ita lië er nog lid van was. De instemming van Italië is, volgens het blad, noodig om den afstand wettig te ma- kem Londen, Genève en Ankara vergissen zich zoo vervolgt het Duitsche orgaan, indien zij gelooven, dat Italië zal berusten in de uit wisseling van het Sandjak tegen de mede werking van Turkije aan de omsingeling, of tegen de indringing van het Britsche impe rialisme in de Roode zee, of zelfs tegen de geheele politiek van omsingeling. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers Tal van Russische toestellen zouden zijn neergeschoten. Het Japansche persbureau Domei ver neemt uit Hsinking, dat op de grens tus schen Mantsjoekwo en Buiten-Mongolië gisteren hevige luchtgevechten hebben plaats gehad tusschen Sovjet-Russische en Japansche vliegtuigen. Volgens de Japan sche mededeelingen zouden de Russen meer dan 49 toestellen hebben verlor.en hetgeen het aantal der neergeschoten Sov jet-vliegtuigen op grondgebied van Man tsjoekwo is. De verliez ender Sovjets zijn nog grooter, indien de op gebied van Bui ten-Mongolië. neergeschoten toestellen erbij gerekend worden,. Het blad „Nitsji-Nitsji-Sjimben" geeft een levendige beschrijving van het lucht gevecht De correspondent zegt, dat het eerste gevecht ontstond boven Amukulan ten Oosten van 't Buirnar-meer, waar 60 Sovjetvliegtuigen werden uitgedaagd door Japansche toestellen. Op 1500 meter hoogte ontstond een spectaculaire strijd. De Ja pansche toestellen voerden gedurfde bewe gingen uit en bestookten de Sovjet-machi nes met hun machinegeweren. Het een na het andere Russische toestel stortte ter aarde. Dit eerste gevecht duurde een kwar tier, doch het leek den corespondent eeni go uren. De Japanneezen hadden toen 24 vijandelijke toestellen neergehaald. Het tweede gevecht speelde zich een uur la ter af toen opnieuw Sovjet-Russische vlieg- tugen de grens ten Zuid-Oosten van het Buirnormeer overschreden. Dit tweede ge vecht duurde twintig minuten, tijdens het welk 25 Russische vliegtuigen werden neergeschoten. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Geen regen van beteekenis, betrokken tot zwaar of halfbewolkt, koel weer, matige tot zwakke meest N. wind. UKKEL: Matige wind uit N. richtingen, bewolkte en nevelige hemel, tijdelijk regen, plaatselijk onweer, enkele opklaringen, da ling der temperatuur. ZO 25 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24; licht op: 21 h 54. Maan op: 14 h 55. Ma. 2G Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24; licht op: 21 h 54. Maan op: 16 h 07; onder: 1 h 22. V.M. 1 Juli. Hoog- en Laagwator te Vliaaingen: Juni. Hoogwater. Laagwator. Zaterdag 24 7.32 19.52 1.37 13.50 Zondag 25 8.41 21.03 2.43 15.03 Maandag 26 9.53 22.18 3.51 16.14 Hoog- en Laagwater te VVemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwator. Zaterdag 24 9.19 21.38 2.35 15.00 Zondag 25 10.18 22.42 3.40 16.14 Maandag 26 11.24 23.51 4.50 17.25 Vandaag is de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht officieel in ge bruik genomen. De weggebruikers kunnen thans juichen nu het leed van de veerpon ten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen, over een lengte van 1260 meter, zoodat zij op de snelste wijze hun weg naar het Zuiden of naar het Noor den kunnen kiezen. Te Dordrecht heerscht vreugde, daar de stad nu uit haar isole ment tusschen de groote Zuid Hollandsche wateren verlost is. Men kan zich indenken wat dit zeggen wil als men bedenkt, dat het Zwijndrechtsche veer per dag gemiddeld 2030 auto's verwerkte Er is een groot werk tot stand gebracht, dat weer luister bijzet aan den naam van de Nederlandsche bruggenbouwers. Men kon namelijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de Oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaarthoogte gebouwd moest worden, waren viaducten noodig om het verkeer op de vereischte hoogte te brengen. De brug met toebohooren bestaat in de richting van Zwijndrecht naar Dordrecht uit een gronddam, een betonviaduct, een stalen viaduct, een vakwerkbrug, een be weegbare brug, een betonviaduct en een gronddam. Het viaduct is 536 meter lang. Het stalen viaduct overspant met twee openingen van ieder 33.60 meter den rivier oever en met één overspanning van 33.60 meter het gedeelte van de rivier in het ver lengde van de kleine draaibrug van de spoorbrug. De vakwerkbrug overspant met openingen van 88.80 en 77 meter de eigen lijke drivier. De beweegbare brug heeft een opening, welke 48 meter bedraagt. De brug bestaat uit twee klappen, welke ieder van dit draaipunt af een lengte hebben van 28 meter bij een breedte tusschen de leuningen van 22 meter. De klappen worden ieder be wogen door middel van twee electromoto- ren. Open en sluiten geschieden in ongeveer een minuut. De totale lengte van de viaducten en brug te Dordrecht, welke als een aanslui tende overbrugging kunnen worden be schouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bij de Moerdijk. Om 11 uur zou de officieele openstelling van de brug door den minister van water staat geschieden, doch reeds lang voor dat uur stroomden automobielen in de richting van de oude stad en voerden de treinen uit Noorden en Zuiden van ons land be langstellenden aan. Dordrecht was met vlaggen versierd en ook de nieuwe brug was eenvoudig en smaakvol gepavoiseerd. Bij de opening was een groot aantal autori teiten vertegenwoordigd. Minister Van Buuren sprak een openingsrede uit, waarna de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land een toespraak hield. Na deze tweede rede begaf minister Van Buuren zich naar het machinehuisje. De groote klappen van de brug stonden nog naar boven en versperden den doorgang. De minister stelde de machines evenwel in wer king en langzaam daalden de klappen. Daarmee was de opening van de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht verricht. De genoodigden begaven zich vervolgens over de nieuwe oeververbinding naar het Zuidelijke viaduct, waar autobussen gereed stonden om hen naar het stadhuis te bren gen, waar het gemeentebestuur te twaalf uur recipieerde. Vanmiddag begonnen de feestelijkheden, welke een week zullen duren.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1