W fwindale MIDDELBURGSCHE COURANT "L Gratisjezen J GRATIS GOESCHE COURANT De „Piet Hein" op de Zeeuwsche Wateren. Japansche troepen te Swatau aan land gezet. BINNENLAND Vaonacht heeft het Prinselijk jacht te Vere vertoefd. DE BRITSCH-FRANSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. DE WERKLOOSHEID DALENDE. De anti-Britsche beweging in Noord-China breidt zich uit. MOBILISATIEBEVEL VOOR DE BRITSCHE VRIJWILLIGERS TE TIENTSIN. ENGELSCHE ZEELIEDEN TE DANTZIG GEARRESTEERD. RAADSVERKIEZINGEN. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers WEERBERICHT. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 144. TWEE BLADEN. WOENSDAG 21 JUNI 198». EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder, mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het Prinselijk gezin maakt momenteel met het jacht „Piet Hein" een vacantie- tocht door de Zeeuwsche wateren. Maan dag is het Prinselijk paar met Prinses Bea trix en eenige gasten te Gorkum aan boord gegaan van de „Piet Hein". Maandagavond werd ligplaats gekozen te Dordrecht, waar na gistermorgen het jacht in de richting van het Hollandsch Diep vertrok. Gister middag was de „Piet Hein" op de Zeeuw sche stroomen. Te omstreeks kwart voor zes verscheen het prinselijk jacht laan den ingang van de Zandkreek. Bij het Katsche Veer ging de boot voor anker liggen. Zoodra de „Piet Hein" in zicht kwam werden op het Wol- faartsdijksche en het Kortgeensche Veer de vlaggen geheschen. Aan boord van het jacht bevonden zich behalve het Prinselijk paar, een aantal gas ten, waaronder ook Prins Aschwin werd opgemerkt. Toen de „Piet Hein" nabij Katsche Veer voor anker ging liggen maakte Prins Bern- hard daarvan gebruik om met zijn Scripps V-8 snélle motorboot, die een snelheid kan bereiken van ongeveer 24 mijl (40 km) in het uur, een tocht in de richting van Vere te maken. Op den terugtocht kon de Prins het inmiddels langzaam doorgevaren jacht ter hoogte van het veer Wolfaartsdijk Kortgene betreden, waarna men doorvoer naar Vere. Het spreekt vanzelf, dat het nieuws zich als een loopend vuurtje voortplantte. Velen .waren aan de sluizen te Vere om getuige te zijn van 't schutten van de „Piet Hein", het geen uiteraard een poosje duurde. Weldra zagen de sluizen zwart van het volk en daar de belangstellenden niet op een afstand ge houden werden, temeer daar aanvankelijk, door het feit dat niemand, ook het sluis- personeel niet, van de komst der hooge gas ten iets afwist, niet zoo gauw personeel voor de afzetting aanwezig was, konden zij tot vlakbij het jacht komen, waarop Prinses Juliana zich heel ongedwongen ophield. Ter wijl prins Aschwin zich naar het sluismees- terskantoor begaf voor het vervullen der formaliteiten, stond prins Bernhard op een der sluisdeuren het schutten gade te slaan. Weldra was de „Piet Hein" aan den ge wonen steiger achter de sluis in het kanaal gemeerd, waarheen ook het publiek zich begaf. Men zag prinses Juliana duidelijk heen en weer loopen en eens met een teddy beer onder den arm naar beneden afdalen; waarheen, dat begreep men wel! Toen nog kon men zelfs tot vlakbij het jacht komen en een meisje uit Vere stapte op freule Peith af en vroeg de nurse of men het prinsesje Beatrix mocht zien. Een ontken nend antwoord volgde, omdat de konink lijke baby reeds sliep. Den heelen avond was het heel druk ach ter de sluizen; men had toen voor een af zetting gezorgd. Van heinde en ver kwamen de auto's met belangstelenden aangereden. Hoe het nieuws zich zoo vlug ver buiten Vere voortplantte, is een raadsel. Spontaan hieven de aanwezigen het „Wilhelmus" en het „Piet Hein"-lied aan en uit erkentelijk heid verscheen te ongeveer negen uur het kroonprinselijk paar op het eerste dek bij den ingang van de salon. Een geweldige ovatie had dit tengevolge. Het was tevens het sein tot vertrek en het deed ons goed te zien, dat zoo goed als allen gehoor gaven aan dezen wenk. Vanmorgen waren Prins Bernhard en zijn broeder prins Aschwin reeds om kwart over zes op stap in Vere. Zij konden er on gestoord alles rustig bekijken. Er werd door hen veel gefilmd. DE TOCHT DOOR HET KANAAL. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur heeft de „Piet Hein" de reis door het kanaal van Walcheren voortgezet en te ongeveer kwart voor negen was de boot bij Middelburg. Zij, die aan de Loskade waren of wel van het brughoofd of den Blauwendijk af het voor bij varen gadesloegen, hebben de vorstelijke personen ook Prinses Beatrix goed kunnen zien. Gedurende den geheelen verderen tocht door het kanaal hebben voorbijkomenden op het jaagpad aan het witte vaartuig bij zondere aandacht gewijd. Velen begrepen niet direct welk hoog bezoek Walcheren heden genopt. De „Piet Hein" meerde te Vlissingen aan de Kanaalstraat en ook daar was de be langstelling groot en groeide steeds aan toen het bericht van de aanwezigheid van het Prinselijk jacht in de stad doordrong. Hier kon men speciaal Prins Bernhard en zijn broeder, prins Aschwin gade slaan, toen zij kwamen kijken naar het te water laten van de motorsloep. Af en toe zag men door een der weinige ramen van de salons waarvan de gordijnen niet dicht waren ge schoven, ook Prinses Juliana en de kleine Beatrix. De motorsloep werd in gereedheid ge bracht en het was zeker voor de aanwezi gen een groot genoegen te zien hoe de bei de prinsen geruimen tijd op den steiger de laatste toebereidselen gade sloegen. Zij stapten in den sloep, welke in de richting Middelburg verdween. Ter hoogte van het vliegveld werd aangelegd. De beide Prin sen en een hun begeleidenden heer klom men kwiek over den dijk, waar zij de aan komst van het K. L. M.-vliegtuig stonden af te wachten. Onder de passagiers van het vliegtuig bevond zich een heer, die reeds uit de verte de beide Prinsen toeknikte. Een hartelijke verwelkoming volgde: Men klom weer op de vlugge, sportieve wijze over den dijk en voer met de motorboot terug naar de „Piet Hein". TE VLISSINGEN. De talrijke belangstellenden die het Prin selijk jacht te Vlissingen aanschouwden, vormden spreekkoren met de woorden „wij willen het Prinsesje zien". Eindelijk had dit succes want toen de trossen reeds waren losgemaakt en het jacht van den kant dreef, verscheen op het achterdek het ge- heele Prinselijk gezin. Prins Bernhard droeg Prinses Beatrix op den arm. Het enthousi asme van het publiek kende geen grenzen. Het publiek holde.de sluizen langs waar de „Piet Hein" geschut? moest worden. Een maal in de sluizen werd het publiek vlak bij het jacht gelaten. De Prinses bewoog zich eenvoudig gekleed op het achterdek. Ongedwongen onderhield de Prinses zich met de zich op den wal bevindende dames, mevrouw Van WoelderenSprenger, echt- genoote van den burgemeester van Vlissin gen en mevrouw Grippeling, echtgenoote van dokter Grippeling te Vlissingen. Me vrouw Grippeling was een studievriendin van Prinses Juliana. De kleine Prinses Bea trix, die er blozend en lief uitzag, babbelde er lustig op los en zij groette onophoude lijk met haar handje naar het publiek. De Prinses verklaarde dat Prinses Beatrix het heerlijk vond om dat te kunnen doen. Prinses Juliana vroeg aan mevrouw Grip peling belangstellend hoeveel kinderen zij had. Het publiek dat nog op een grooten af stand stond te kijken werd nog dichter bij gelaten. Om kwart voor twaalf vertrok het jacht voor een tocht op de Schelde, naar wij vernamen naar Hansweerd en Terneu- zen. Het lag in de bedoeling dat de „Piet Hein" ongeveer 6 uur weer te Vlissingen terug zou zijn. Optimisme. De diplomatieke medewerker van Reu tel verneemt, dat in welingelichte kringen te Londen de vorderingen van de Britsch— FranschRussische onderhandelingen over een anti-agressiepact thans gunstiger wor den beoordeeld Het jongste Russische me morandum is thans bestudeerd en de stand punten der beide partijen zijn elkaar, naar men gelooft, reeds goeddeels genaderd. Men is van oordeel, dat, als zich geen on voorziene ontwikkelingen voordoen, er alle kans is, dat in de volgende conferentie tus- schen den Britschen afgezant Strang, den Russischen volkscommissaris van buiten landsche zaken Molotov en de Britsche en Fransche ambassadeurs te Moskou, de voornaamste geschilpunten uit den weg zullen worden geruimd, zij het alleen in beginsel. In Moskou en in de Russische bladen beu aart men evenwel nog een stilzwijgen. Reeds vele malen heeft er een groot opti misme in Fransche en Engelsche kringen over een totstandkoming van een pact met Rusland geheerscht, doch evenzoovele kee- ren werd dit optimisme weer den kop in gedrukt door de eischen en verlaingens van Russische zijde gesteld Zal het opti misme thans gegrond zijn? De „Daily Telegraph" meldt, dat de En gelsche onderhandelaars Molotof een nieu we formule zullen voorleggen, die niet heel veel van de oorspronkelijke Engelsche op vatting verschilt en aan de Russische be hoeften zou voldoen. Deze formule zou in houden, dat „de drie mogendheden zullen samenwerken om weerstand te bieden aan agressie. Een algeheele garantie zal zich uitstrekken tot de randstaten en Neder- a n d en Zwitserland". De andere punten bieden geen moeilijkheden, die niet gemak kelijk overwonnen zouden kunnen worden. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat volgens de gegevens van het centraal bureau voor de statistiek op 27 Mei 1939 bjj de organen der openbare arbeidsbemiddeling waren ingeschreven 295.830 werkzoekenden (280.696 mannen en 15.134 vrouwen). Hiervan waren 216.336 (205,935 mannen en 10.383 vrouwen) werk loos, 62.966 personen waren door overheids hulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.528 per sonen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrjje bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week 22 t/m 27 Mei 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werk loozenkas aangesloten 585.866 personen, waaronder 77.163 landarbeiders. Van de 508.703 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 18.8 (in de vorige verslagweek 8 t|m 13 Mei 1939 was dit percentage 19.5). In de overeenkomstige verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bjj de bere kening van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932: 24. 1933: 25.3; 1934: 25.1; 1935: 30.0; 1936; 31. 1937: 24.7; 1938: 23.8; 1939: 18.8. Werkloosheids-ondersteuning Van de 216.336 ingeschreven werkloozen ontvingen in de week'22 t/m 27 Mei 1939 ondersteuning ingevolge de rijkssteunrege ling 115.000 kostwinners, kostgangers en al- leenwonenden, d.i. 43.000 minder dan in de overeenkomstige verslagweek van 1938. Het aantal door overheidshulp te werk gestelden is ongeveer 18000 hooger dan ii. de overeenkomstige verslagweek van 1938. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft gisteren een onderhoud gehad met den Ja- panschen minister van buitenlandsche za ken. De ambassadeur verzocht de Japan- sche regeering de discriminëerende maatre gelen tegen de Engelschen te Tientsin en de vertragende controle op den aanvoer van levensmiddelen af te schaffen. Deze verzoeken werden afgewezen. Mi nister Arita deelde mede, dat de Japansche regeering het standpunt der militaire auto riteiten te Tientsin steunt en dat zij niet in staat is aan de Britsche (verlangens tege moet te komen, zoolang 1 Engeland zijn standpunt en houding ten aanzien van den nieuwen toestand in Oost-Azië niet gron dig herziet. Ook wenseht Japan de volle medewerking in den opbouw van een nieu we orde in het Verre Oosten. De anti-Britsche beweging in Noord-Chi na blijft zich uitbreiden. Zij wordt zoowel door de Japansche autoriteiten als door het onder Japansche controle staande Chinee- sche bewind aangewakkerd. Gisteren heeft het vrijwilligerskorps in de Britsche concessie te Tientsin order gekre gen zich voor onmiddellijke mobilisatie ge reed te maken. Gistermiddag is het Britsche convooischip „Sandwich" tie Tientsin aange komen, terwijl het vertrek van het con vooischip „Lowestoft" dat heden zou weg varen, werd afgelast. HET GEBREK AAN LEVENS MIDDELEN. Een Engelsche vrachtauto, geladen met een groote hoeveelheid groenten is er in geslaagd de blokkade te verbreken. De auto werd begeleid door een detache ment Britsche troepen en kon de Japansche afzetting ongehinderd passeeren. De groen ten waren opgeladen in het door de Japan- neezen beheerschte gebied rondom de con cessie. Niettemin blijft er een groot gebrek aan levensmiddelen in de concessie. Aan den overkant van de rivier de Hai liggen groo te Britsche voorraden, doch tot dusverre zijn alle pogingen om ze over de rivier te brengen verijdeld. Intusschen zijn uit Sjanghai twee Britsche kustvaarders met levensmiddelen naar Tienstin vertrokken. Een verklaring van Halifax, In het Engelsche Hoogerhuis heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Halifax, een uiteenzetting gegeven van den toestand te Tientsin. De minister verklaarde, dat de Britsche regeering zich bereid heeft ver klaard maatregelen te bespreken ter Verze kering van wat altijd haar doel te Tientsin geweest is: de neutraliteit van de concessie te Tientsin, die in geen geval de basis van vijandige actie mag zijn. De Britsche regeering vertrouwt, dat de Japansche regeering evenmin als de Brit sche het terrein van geschil wenseht uit te breiden of den toestand, die reeds uiterst moeilijk is, te compliceeren. De regeering is zich tevens ten volle bewust van de re acties, die het bestaande geschil heeft op de positie van de andere Britsche en interna tionale nederzettingen in China. Zij staat in het nauwste contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. De politie van Dantzig heeft eenige op varenden van het Britsche schip „Baltro- ver", die zich op onvriendelijke wijze over Hitier zouden hebben uitgelaten, gearres teerd. Daardoor kon het schip niet vertrek ken. DUITSCHE CONSUL-GENERAAL TE LIVERPOOL WORDT TERUGGEROEPEN De Duitsche consul-generaal te Liverpool wiens naam in verband met een spionnage- kwestie is genoemd, heeft gisteren uit Ber lijn instructies ontvangen om naar Duitsch land terug te komen. 370.400 nagelaten. Sir Henry Deterding, de in Februari over leden directeurgeneraal van de Kon. Petro leum, die in het geheel ongeveer twee mil- lioen pond sterling heeft nagelaten, heeft aan Engeland een fortuin vermaakt van 370.400 pond sterling. Bijna zijn geheele vermogen liet Sir Henry aan zijn vrouw en kinderen. Japansche oorlogsschepen hebben van ochtend in de omgeving van de belangrijke havenplaats Swatau, gelegen tusschen Hongkong en Amoy, troepen ontscheept. Deze troepen, bestaande uit afdeelingen van leger en marine rukken snel op naar het binnenland, waarop de oorlogsschepen de haven van Swatau binnen liepen. De Chineezen bieden hardnekkigen tegenstand. De eerste Japansche troepen, die van ochtend om 4 uur aan beide zijden van de rivier bij Swatau landden, waren 300 tot 500 man sterk. Na op aanmerkelijken te genstand te zijn gestooten, hadden de Ja- panneezen te negen uur hun doel bereikt, waarna transportschepen de rivier opvoe ren en troepen en gemechaniseerde eenhe den ontscheept werden. De voorhoede rukt aan beide zijden van Swatau naar het bin nenland op, blijkbaar om de stad in te slui ten en den spoorweg van Swatau naar Tsjwatsjau, dat ruim 40 kilometer verder ligt, af te snijden. Er zijn op het oogenblik te Swatau oh- geveer 150 vreemdelingen gevestigd. Onder hen zijn 80 Engelschen en 40 Amerikanen, verder wonen er Franschen, Duitschers en Portugeezen. De Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpedobootjager „Pillsbury" bevinden zich ter plaatse, ten einde den Britten en Amerikanen be scherming te verleenen. WANG-TSJING-WEI ACHTER DE SCHERMEN? Uit Hongkong meldt Havas uit zeer be trouwbare bron te hebben vernomen, dat Wang-Tsjing-wei, de vroegere ondervoor zitter van den Chineeschen uitvoerenden Joean, de Japansche regeering onlangs heeft voorgesteld vier punten van zijn programma ten uitvoer te leggen. Japan zou de steden Swatau en Pakhoi moeten nemen om de voorziening van de Chinee- sc'ne troepen uit het Zuidwesten te verhin deren. Het zou het vierde roode leger van het*gros der Chineesche troepen moeten af snijden door een nieuwen aanval in het J.ingise-gebied en het zou voorts Sianfoe en de communistische hoofdstad Jennan moe ten bezetten om ravitailleering van Rusland uit te voorkomen. Wang zou dan bereid zijn een nieuwe regeering te Yormen en toe te ure den tot het antikominft-.rhverdrag mee de bedoeling, aan de zijde der spi [mogendheden te staan in geval van een >T. ereldconflic' In politieke kringen te Hongkong acht men den Japanschen aanval op Swatau ernstig, omdat het een aanwijzing is zo„r een nieuw offensief tegen de iWbstërsche mogendheden. WATERLANDKERKJE? Uitgebracht 261 stemmen. Ongeldig 7 stemmen. Aantal geldige stemmen 254. Prot. chr. lijst 68 (58) zetels 2 (2) Lib. 88 (89) 2 (2) R.K. 98 (94) 3 (3) In 1935 hadden de A.R. en de S.G.P. elk één zetel, doch thans waren deze lijsten ge combineerd. Gekozen zijn: C. de Nood, D. Dekker, M J. Verbrugge, C. I. Haartsen, C. B. Tas, A A. Buyck en A. J. de Poorter. Nieuwe leden: A. Dekker, M. J. Verbrug ge, C. I. Haartsen, A. A. Buyck en A. J de Poorter. In den Raad keer en niet terug: A. H. de Milliano, M. Verbrugge, J. Vermeulen, W. de Feyter en J. Feynout. Opgemerkt zij, dat de liberalen afgespro ken hadden dat degene die de meeste stem men verwierf, ongeacht de volgorde op de lijst, in den Raad zou komen. Daar C.H. Jansen meer stemmen verwierf zal hij de plaats van I. C. Haartsen innemen. H M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. H. M. de Koningin is vandaag naar Het Loo vertrokken. Zij heeft op de reis daar heen een kort bezoek gebracht aan Soest- dijk. RAADSLID OF DOMINEE De bekende ds. mr. L. C. Ekering, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, leider van de morgenwijding der Avro en voorman der N.S.B. in Nederland, staat thans can- didaat voor den Amsterdamschen gemeente raad op een door de N.S.B. ingediende lijst. Naar aanleidi.ng daarvan heeft tevens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam met groote meerderheid een motie aangenomen, waarin de kerke raad uitspreekt, dat hij het ongewenscht acht, dat een predikant zijn ambt verbindt met het lidmaatschap van den Gemeente raad. Deze in haar bewoordingen alge m e e n e uitspraak houdt natuurlijk ver band met 't bijzondere geval der Candida- tuur van ds. L. C. W. Ekering op de can didatenlijst der N.SB. voor de raadsver kiezingen van vandaag en de verklaring door ds. Ekering gegeven, dat hij1, indien hij gekozen wordt, die benoeming zal aan vaarden. De politieke actie van ds. Ekering in de N.S.B. heeft reeds vroeger in den Amster damschen kerkeraad een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De kerkeraad heeft toen echter ten deze geen uitspraak gedaan en ook nu heeft de kerkeraad zijn uitspraak los gemaakt van het concrete geval der candidatuur van ds. Ekering. Intusschen is deze uitspraak volkomen duidelijk en afgewacht zal moeten worden wat ds. Ekering, indien hij als Raadslid gekozen wordt, nu zal doen. Mr. P J. Oud spreekt over dr. Colijn. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam, zal Donderdagavond omstreeks 8.10 uur voor de A.V.R.O.-microfoon spreken over de beteekenis van den figuur van den minister-president dr. H. Colijn voor ons land en ons volk. Deze karakterschets wordt gegeven naar aanleiding van den 70sten verjaardag van dr. Colijn. INBRAAK IN R.K. KERK TE ZEVENBERGSCHEHOEK. Toen de koster der r.k. kerk te Zeven- bergschehoek vanochtend de kerk opende ontdekte hij, dat van een der glas-in-loodra- men boven het Bartholomeus-altaar een ge deelte was weggenomen en dat men zich toegang had verschaft tot de kerk. Drie houten offerblokken waren opengebroken en geledigd. Verder was een poging gedaan tot het forceeren van eenige stalen offer blokken. Hoeveel geld vermist wordt, is -nog niet bekend. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: iets warmer, gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog, 'zwakke tot ma tige wind uit O. richtingen. UKKEL. Matige wind uit N.O.-richtingen bewolkt tot schoon, plaatselijk betrokken hemel met regen, aanhoudend matige tem peratuur. DO 22 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 11 h 05; onder; 24 h 05. E.K. 24 Juni. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwatsr. Woensdag 21S 4.47 17.02 11.10 23.48 Donderdag 22 5.37 17.57 11.54 24.39 Vrijdag 23 6.34 18.52 12.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 21S 6.47 19.06 12.15 24.47 Donderdag 22 7.33 19.58 1.03 Vrijdag 23 8.25 20.47 1.38 13.55 DE HERRIE OM DR. JAN ROMEIN. Aanval en verweer. Het „Hbl." wist te melden, dat dr. W. de Vlugt, als president-curator van de gemeen telijke universiteit, met de beide rijks-cura toren, de heeren mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck en dr. J. C. Went, op een particulie re audiëntie met minister Slotemaker de Bruine, de benoeming door den Amster damschen Raad hebben besproken van dr. Jan Romein tot buitengewoon hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis. De aan leiding tot deze conferentie was de omstan digheid, dat beide rijkscuratoren hebben te kennen gegeven, dat, zoo die benoeming door de Kroon goedgekeurd zou worden, zij geen deel meer wenschten uit te maken van het College van curatoren. Verweer: „Men lasterde buiten de grenzen van het fatsoen". Van dr. J. M. Romein ontvingen wij het verzoek tot plaatsing van een verweer, waaraan het volgende ontleend is. Een enkel woord van verweer zult U mij, willen toestaan, nu dat verzet het karakter van kennelijken laster aanneemt. Wij heb ben in Nederland nog altijd het recht van vrije meening en vrije meeningsuiting. Bij gevolg erken ik ook het recht van mijn te genstanders om zich, ook in dit stadium nog, hoe ongebruikelijk dat op zichzelf mag wezen, tegen mijn benoeming te verzetten. Maar zij dienen daarbij de grenzen van het fatsoen in acht te nemen. Met name op twee punten hebben zij die grenzen over schreden: le. door op nieuw de beschuldiging van plagiaat, die door bevoegde instanties reeds lang als volkomen ongegrond gewraakt werd op te rakelen, 2e door mijn vaderlandsliefde hetzij te ontkennen hetzij op zijn minst verdacht te noemen. De laster rekent zich ontslagen van den bewijslast der wettige beschuldiging. Mijn verstand gebiedt mijn trots die taak van haar over te nemen. Men kan, naar zijn aard, zijn vaderlands liefde in plechtige verklaringen of lirische dithyramben uiten. Ik, die Hollander ben en niet anders zou willen zijn, heb, naar mijn aard van wetenschappelijk man, van mijn gebondenheid aan mijn vaderland getuigd in mijn wetenschappelijk werk. Uit liefde voor de vaderlandsche wetenschap schreef ik mijn Geschiedenis van de Noord-Neder- landsche Geschiedschrijving, en een rijks subsidie stelde den uitgever in staat het boek uit te geven. Uit liefde voor onze va derlandsche geschiedenis schreef ik mijn „Lage Landen bij de Zee", met een verkoop van 25.000 exemplaren Uit liefde voor onze nationale cultuur schreven mijn vrouw en ik onze „Erflaters"; wij kozen figuren die in hun algemeenheid typisch Nederlandsch waren, doch tegelijk, door hun eigenheid, zoozeer boven het ge middeld Nederlandsche uitstaken, dat hun leven en werk beschouwd mag worden als een bijdrage van de Nederlandsche tot de Europeesche beschaving. Niet om, gelijk Busken Huet, het tekort van het Nederlandsche tegenover het Euro peesche te meten, maar veeleer om te we ten, niet wat Nederland aan Europa, maar .wat Europa aan Nederland verschuldigd is". Het lijkt me overbodig daaraan verkla ringen ad hoe toe te voegen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Delft: 1 doode. Gistermorgen is te Delft de 64-jarige Van B„ juist toen hij uit een woning kwam, door sen passeerende militaire vrachtauto aan gereden en zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1