Hf frwmcïalc MIDDELBURGSCHE COURANT L Gratis lezen J GRATIS ^eetStiTfifcl^e Sc GOESCHE COURANT) De „Saint Louis" te Antwerpen. De blokkade te Tientsin. ahasverus De ondergang van de Fransche duikboot „Phenix". Strang zou aan Londen nieuwe instructies hebben gevraagd. Geheele levefismiddelen- toevoer afgesneden. Om het Zeeuwsche Pachtbureau Zeeuwsche schakers winnen van Noord-Frankrijk. Dr. Goebbels trekt van leer tegen Polen. sDagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Je GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ff 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. MiNUMMER 142. MAANDAG MAANDAG 19 JUNI 1939. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten er dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ei KV aa een b ij z o n d ere n correspondent). Het staat er zoo onbeduidend en verlo ren in het dagelijksch bericht van den Ant- werpschen Havendienst, tusschen de lange ilijst der „Verwacht wordende schepen": 17 Juni, s.s. St. Louis, v. Havana. Maar hoe zullen de 900 asyl-loozen, die als tenisballen werden heen en weer ge gooid, naar den dag verlangd hebben, dat ,dit bericht kon verschijnen Dan zou aan hun tragischen zwerftocht, aangevangen op 13 Mei, een, althans voor- loopig, einde komen. Sinds dezen dag vroe gen zij aan de huidige „beschaafde" wereld een toevlucht, nadat zij eerst in hun eigen geboorteland als parias waren opgejaagd en verjaagd, zij, wier eenige misdaad was jood te zijn. En toen de kapitein van de „St. Louis" tenslotte niets anders overbleef dan terug te keeren, verklaarde een paar honderd uitgeworpenen den dood te verkie zen boven een terugkeer in wat ook voor hen eens hun vaderland was geweest. „Men kan nauwelijks beseffen", zeide ons Zaterdag een der opva renden, dien wij met veel moeite konden benaderen, „wat het voor ons beteekende, toen eindelijk dan toch het bericht kwam dat Neder land, België, Engeland en Frank rijk zich over ons ontfermd had den". x Zoo waren wij dan Zaterdagmiddag te Antwerpen tegenwoordig bij de aankomst van het veelbesproken schip en met ons een leger van journalisten, fotografen, ko- miteitsleden, autoriteiten, gendarmen. De geheele kade, waar de boot zou meren, was streng afgezet. Op het Zuiderwandelterras en de voetpaden stond een dichte menigte van duizenden. Op het terrein van de Hamburg-Ameri- kalijn werd niemand toegelaten, tenzij hij in het bezit was van een officieel toegangsbe wijs. Eindelijk kwam dan toch het groote schip in zicht en na nog eenigen tjjd wachtens lag de bogj, met de hakenkruisvlag in top, aan wal. Toen de landingsbrug was uitgebracht werd evenwel onmiddellijk een dubbele haag van gendarmen om de brug heen geplaatst en niemand, behalve de agenten van den openbaren veiligheidsdienst, mocht aan boord! Hoe wij ook aandrongen, het was al les tevergeefs, de strenge orders werden stipt uitgevoerd. Zelfs de journalist, die een sleepboot „charterde" om hem zoo aan den anderen kant van het schip ongemerkt aan boord te helpen, baatte dit alles niet, behalve dat hij een proces-verbaal opliep. Voor de 250 passagiers, die in België mochten blijven, werd onderwijl een trein gereed gemaakt, die hen (binnen de afslui tingen, op het terrein der scheepvaartmaat schappij) zou opnemen. De overigen moes ten aan boord van de „St. Louis" blijven. Al-met-al een quarantaine die niet mis was! Het was ongeveer 7 uur toen met de ont scheping der voor België bestemden werd aangevangen, 't Is begrijpelijk, dat er heel wat tijd verliep eer alle formaliteiten ver vuld waren en er een akkoord was bereikt tusschen de belanghebbenden zelf, omtrent het land hunner keuze. Tijdens het over stappen der in België achterblijvenden van het schip in den trein gelukte het ons toch met een hunner even in aanraking te ko men en eenige woorden te wisselen. „Met goeden moed en in het bezit van geldige papieren waren wij van Hamburg vertrokken, doch ook „papieren" hebben in dezen tijd voor ons geen waarde meer! Dat ondervonden wij toen aan slechts een 20-tal onzer in Havana vergund werd te ontschepen: 907 personen, waaronder 400 vrouwen en kinderen, moesten terug. Wij deden een beroep op de President van Cuba, op President Roosevelt, op minister Cham berlain, op den Franschen minister, doch niets baatte, de autoriteiten van Cuba ble ven halsstarrig weigeren. „Gij kunt U niet voorstellen de bittere wanhoop, die zich van ons meester maakte, toen wij verna men, dat de kapitein van de „St. Louis" besloten had naar Duitsch- land terug te keeren. Het was een vreeselijke, alles vernietigende me- dedgeling. „Doch tijdens dien tragischen terugtocht ontvingen wij tenslotte dan toch te elf der ure de blijde, verlossende tijding, dat enkele landen, waaronder het Uwe, ons voorloopig wilden opnemen. „Nadat wij in Hamburg voor de reis 500 mark hadden betaald, moesten wij voor deze, ons opgedrongen terugreis, nog eens 250 Mark bijpassen. „Wat is er waar van de berichten over zelfmoorden?" vroegen wij nog. „Inderdaad, deze hebben zich voorge daan" zeide onze zegsman, doch het zijn po gingen gebleven en slechts in een paar ge vallen. Overigens hebben zich aan boord en te Havana genoeg droevige tooneelen afge speeld. Zoo b.v. had iemand, die reeds een jaar op Cuba woont, eindelijk een visum voor zijn vrouw bekomen en kwam hij haar af halen. Evenwel: zijn vrouw mocht niet van boord en ze is weer terug moeten gaan!" Toen wij weer buiten kwamen, stond het nog altijd zwart van de menschen, de mas sa nieuwsgierigen, ook familieleden, zelfs vrouwen en kinderen van passagiers; die zich nog aan boord bevonden. Laat in den avond, toen we eindelijk huiswaatrs keer den, was de trein nog steeds niet vertrok ken en de voor België bestemde opvaren den waren dus nog steeds niet allen ont scheept Naar Frankrijk en Engeland- Uit Antwerpen meldt Belga-ANP, dat de 517 vluchtelingen, die zich nog aan boord van de „St. Louis" bevonden, zijn aan boord gebracht van de „Rhadokis". Rondom het schip wordt nog steeds een strenge bewaking uitgeoefend. De „Rhako- kis" zou hedenmiddag uit Antwerpen naar Bologne vertrekken, waar 250 vluchtelin gen, die verlof hebben gekregen in Frank rijk aan land te gaan, ontscheept zullen worden. De overigen zullen met hetzelfde schip naar Southampton vervoerd worden. De voor Nederland bestemde groep in het quarantainestation bij Rotterdam. Zondagavond helf acht is het voor Neder land bestemde contingent vluchtelingen uit Antwerpen in het quarantainestation Hei plaat onder Pernis, bij Rotterdam, aangeko men. Van de 940 hebben er 179 de reis naar Nederland mogen maken. Het is de „Jan van Arkel", die deze 179 menschen uit Antwerpen langs de Neder- landsche binnenwateren naar de zeer afgele gen Rotterdamsche quarantainestation heeft gebracht. Contact met de buitenwe- leld is voor hen, althans dezen avond van aankomst, nog niet toegestaan, met uitzon dering dan van enkele personen, die hen hier hadden te verwijzen naar hun logies in het quarantainestation. Op het terrein werd buiten hen niemand toegelaten. De rijksveldwachters, die het streng afgezette terrein bewaken bij de toe gangspoort aan de zijde van de „Quarantaine- straat" een onooglijk en kronkelig land weggetje laten geen enkele belangstel lende toe en zij beschikken over eenige po litiehonden om dengene, die zou trachten clandestien op het gebied te komen, onmid dellijk op te sporen en tot de orde te roe pen. Eenige tientallen vluchtelingen van een vorige groep wandelen tusschen de gebou wen van het quarantainestation heen en weer, in afwachting van de komst van hun lotgenooten. Na de aankomst van de „Jan van Arkel" Zondagavond in de nog stralende zon, zijn er nu ruim 200 vluchtelingen in dit nood- verblijf. De boot ligt meer dan 100 m onder water. Ter hoogte van Camrent (Indo-China) heeft men op het water een olievlek waar genomen, zoodat thans bekend is, waar de Donderdag met 71 opvarenden gezonken Fransche duikboot „Phenix" gezonken is. De boot moet meer dan 100 meter onder water liggen. Rondom deze plaats kruisen voortdurend twee kruisers en verscheidene andere marinevaartuigen. Iedere poging tot redding van de bemanning of tot lichting van de duikboot is echter onmogelijk, door dat zij zoo diep ligt. De commissie van onderzoek heeft geen gemakkelijke taak. Men weet slechts, dat 3e .-Phenix" bij-het duiken naar den bodem gezonken is. Er zijn verschillende oorzaken, die tot de ramp geleid kunnen hebben. Een lanceerbuis kan niet goed gesloten geweest zijn, doch dan heeft men de tusschenschot- ten kunnen laten zakken. Averij kan de manoeuvreering verhinderd hebben, doch er zijn dubbele stuurinrichtingen, waardoor men in het algemeen weer boven kan ko men. In de baai zijn geen gevaarlijke rot sen of klippen waargenomen. In ieder ge val schijnt wel vast te staan, dat de duik boot slechts tot 100 meter kon dalen. Het water moet onmiddellijk zijn binnengedron gen, hetgeen den doodstrijd der bemanning verkort heeft. De „Phenix" moet als verlo ren worden beschouwd. Het Poolsche telegraafagentschap Ate meldt dat de Moskousche besprekingen van den Engelschen specialen afgezant Strang, Zaterdag voor korten tijd zijn onderbroken Een hervatting der onderhandelingen zou heden verwacht kunnen worden. Strang zou zich na langdurige beraadslagingen met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk in verbinding hebben gesteld met Londen. Hij zou om nieuwe instruc ties hebben gevraagd met verwijzing naar de reserves, die van Russische zijde ge maakt zijn ten aanzien van het ontwerp voor een driemogendhedenverdrag. Van andere, welingelichte zijde, aldus voegt het Duitsche Nieuwsbureau hieraan toe, wordt in dit verband bevestigd, dat in de eerste plaats de belangrijke meenings verschillen over de kwestie der verplich tingen in het Verre Oosten Strang er aan leiding toe gegeven hebben om nieuwe in structies aan Londen te vragen. CHINEEZEN BLAZEN JAPANSCHEN MILITAIREN TREIN OP. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineezen in het Noorden van Honan een Japanschen militairen trein in de lucht hebben laten springen. Verscheidene hon derden Japanneezen zouden hierbij omgeko men zijn. De toestand in de door de Japansehe mi litairen geblokkeerde Britsche concessie te Tientsin is nog steeds ernstig. De discrimi- neerende maatregelen tegen de Britsche on derdanen door de Japanneezen blijven voortduren. Slechts in geval van volstrekte noodzaak verlaten de Engelsche bewoners de concessie. De handel in de nederzetting is vrijwel geheel tot stilstand gekomen. De voedselschaarschte wordt verergerd door de groote warmte. Tengevolge van het gebrek aan ijs kunnen geen versche levens middelen worden bewaard. Het warme weer is vooral afmattend voor de vrouwen en kinderen, die tengevolge van de afzet ting niet naar het strand van Pei Tai ho kunnen gaan, aangezien zij bij het over schrijden van de grens blootstaan aan al lerlei moeilijkheden en onaangenaamheden. Zondag is het optreden der Japanneezen nog een stap verder gegaan. Patrouillevaar tuigen zonden alle op de rivier de Hai va rende schepen met levensmiddelen terug. De toevoer naar de Britsche concessie van vleesch, visch en groenten is thans volko men afgesneden. Rijst en meel zijn nog in ruime hoeveel heid aanwezig. In elk geval zijn de Britten in de concessie vastbesloten, ondanks de blokkade stand te houden. Bij alle posten waar voorbijgangers ge fouilleerd worden zijn thans luidsprekers opgesteld, welke aanvallen op Engeland rondbazuinen. Overal in het onder Japan sehe controle staande gebied zijn wederom anti-Britsche strooibiljetten rondgedeeld, terwijl de campagne in de plaatselijke Ja pansehe bladen tegen de Britsche politiek in China nog feller is geworden Toch is het gisteren aan twee Britsche schepen, de „Yatshing" en de „Tsjengtoe" gelukt bij den Britschen bund aan te ko men zonder door de Japansehe controle te zijn tegengehouden bij het Japansehe con trolepunt aan de Hai-rivier. Dat heeft den inwoners der concessie moed gegeven dat het ook aan een schip met levensmiddelen nog gelukken zal de Japansehe controle te vermijden. Geniepige politiek. Tsjen Tsjoen, de minister van binnen- landsche zaken der onder Japansch toe zicht staande regeering te Nanking, heeft een telegram aan den burgemeester van Tientsin gezonden, waarin hij dezen aan moedigt, „de blokkade van de Britsche con cessie voort te zetten, teneinde de genie pige politiek van Engeland te dwarsboo- men." De Britsche meening. De Engelsche bladen wijzen algemeen op de noodzakelijkheid eener snelle beslissing, indien Japan zijn houding niet wijzigt. In Britsche regeeringskringen overweegt men repressaille-maatregelen indien Japan de mogelijkheid van onderhandelingen tot re geling van het incident, blijft verwerpen. Naar verluidt zouden deze maatregelen zijn: le. het schrappen van Japan van de lijst van meestbegunstigde landen; 2e. het opzeggen van het Britsch—Japansch ver drag van 1911, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolonies zou verliezen; 3e. het verhoogen van de rech ten op Japansehe goederen. Een andere lezing De secretaris van den r.k. L.T.B, deelt aan het „Dbl. v. Noordbr. en Zeel." mede, dat het door ons, na verificatie te bevoeg- der plaatse, gepubliceerde bericht inzake een voorstel tot oplossing der quaestie in zake het Zeeuwsche Pacht Bureau niet ge heel juist zoude zijn. Volgens den L.T.B. zou het zoo zijn: Het voorstel van ir. Roebroek was Zee land te verdeelen in 5 rayons en het pacht bureau samen te stellen uit de 5 voorzit ters van de 5 organen en niet uit 6 per sonen, door een lid er aan toe te voegen van het „Grondbezit". De indeeling van de rayons was als volgt Noord- en Zuid-Beveland, Tolen en Fi lipsland: 5 leden, bestaande uit: voorzitter Z.L.M., lid pachter Z.L.M.; lid verpachter C.B.T.B.; lid verpachter „Grondbezit". Schouwen, Duiveland, 3 leden, n.l. voor zitter Z.L.M.; lid pachter C.B.T.B.; lid ver pachter Z.L.M. Walcheren, 3 leden, voorzitter C.B.T.B.. lid pachter Z.L.M.lid verpachter „Gronu bezit". Oost.-Zeeuwsch-Vlaanderen, 3 leden; voorzitter N.C.B.; lid pachter C.B.T.B., lid verpachter Z.L.M. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, 3 leden; voor zitter Z.L.M., lid pachter C.B.T.B., lid ver pachter N.C.B. Iets over het voorzitterschap van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau, dat vol gens onze inlichtingen „ambtshalve" den voorzitter van het orgaan der Bevelanden zou toevallen, kwam, volgens L.T.B., in het voorstel heelemaal niet voor; dit zouden de 5 voorzitters zelf uitmaken. De plaats van vestiging zou ook niet behandeld zijn. Dat dit gedane voorstel niet is aanvaa"d door de 3 confessioneele organisaties, te we ten den N.C.B.den C.B.T.B. en den L.T.B kan naar L.T.B. en „Dagbl. v. Nbr. en Zeel." althans vinden ieder weldenkend mensch wel begrijpen. Toen heeft de directeur-generaal voorge steld om twee verschillende concept-statu ten klaar te maken en deze aan de organi saties toe te zenden om te bespreken, te weten een concept voor 'n Centraal Pacht bureau en een concept voor een gecentrali seerd Pachtbureau, waarna de gezanten- iijke organisaties met den directeur-gene raai wederom zouden samen komen. Tijdens den internationalen schaakwedstrijd te Oostende. De internationale schaakwedstrijd welke gisteren in de Casino-Kurzaal te Oostende is gehouden, en waaraan ook twintig scha kers uit Zeeland deelnamen, is een groot succes geworden. De organisatie was keu rig in orde. De Zeeuwsche schakers kwa men uit tegen spelers uit Noord-Frankrijk. De Zeeuwen wonnen met 128. Een mooie prestatie. Allen, die aan dezen tocht naar Oostende hebben deelgenomen, zullen er ongetwijfeld de meest aangename herinneringen aan behouden. Vele schaakwedstrijden hebben de meesten reeds meegemaakt, maar deze overtrof alle, wat opzet en afwerking aan gaat. In de bovengalerjj van het Casino, met het zicht op de zee, stonden de borden op gesteld. Niemand behoefde naar zijn plaats te zoeken. Bij alle borden stonden nummer en naam vermeld. Vlaggetjes in de Neder- landsche en in de Fransche kleuren gaven aan, dat Zeeland tegen Frankrijk zou spe len. Dat er tenslotte iets te laat werd begon nen, was minder de schuld der diverse re- devoerignen welke in het Vlaamsch en het Fransch werden gehouden, als wel van de late aankomst der Noord-Brabanders, die samen met de Zeeuwen Nederland hebben vertegenwoordigd. De gedetailleerde uitslag van de Zeeuw sche ploeg was als volgt: Boutteville (Frankrijk)J. M. Mullié V2—V2; Dion—P, Vijn 0—1; ThiryH. Strooband 1—0; Meslin—A. Nordlohne Y2— Van Heeghe—J. Bonnet Tomin G. Barth Mintet—P. M. de Kleyn 0—1; WatbeletA. Dobbelaar 0—1; Stroka J. de Kuyper 0—1; Courtoin—J. de Baa- re 10; AttiasK. Maartense 0—1; Cahn H. J. Kraak 01; GoxsmetA. Daniëlse 1—0; Simon—J. D. de Vries 01; Turey— H. Boelhouwers 1—0; Pieters—D. Schoute Mme Thiry—W. Flissebaalje Andoucke—J. A. v. d. Valck 1—0; Bar botI. S. Blokpoel 01; VardlerG. v. d. Ploeg 01. Totaal Frankrijk 8 punten, Zee land 12 punten. De overige uitslagen waren als volgt- België—Frankrijk 13-7; België-Nederland (Brabant) 137. De Nederlanders (Zeeuwen en Braban ders) hadden dus een totaal van 19 pun ten, België 26 punten en Frankrijk 15 pun ten. De fraaie coupe werd door België ge wonnen. Het ligt wel in de bedoeling van den Schaakkring Oostende, dergelijke wedstrij den meermalen te organiseeren en zelfs uit te breiden. Het is te hopen dat Zeeland er nog menigmaal aan zal kunnen deelnemen. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de lot dien datum verschij nende nummers WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Wisselende bewolking, enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur, zwakke tot matige wind uit W.- richtingen. UKKEL: Matige wind uit N.W. richtin gen, afwisselend zwaar bewolkte hemel en opklaringen, plaatselijk enkele regen met onweer, matige temperatuur. Di. 20 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 8 h 25; on der: 23 h 10. E.K.: 24 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 19 3.14 15.34 9.40 22.12 Dinsdag 20 3.58 16.16 10.24 22.58 Woensdag 21S 4.47 17.02 11.10 23.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 19 5.13 17.39 10.41 23.08 Dinsdag 20 5.59 18.22 11.25 23.55 Woensdag 21S 6.47 19.06 12.15 24.47 BRITSCH—FRANSCHE DEFENSIE BESPREKINGEN TE SINGAPORE, Te Singapore worden thans besprekingen gevoerd tusschen de Britsche defensiedien sten voor Indië en het Verre Oosten en Fransche stafofficieren van de strijdkrach ten in Indo-China en China. Deze bespre kingen vormen de belangrijkste conferen tie van dezen aard, die tot dusverre in het Verre Oosten gehouden is. Hoewel tot dit overleg werd besloten, vóór de incidenten in China voorzien konden worden, krijgt het een speciale beteekenis in verband met den toestand te Tientsin. De besprekingen zullen een week duren. Zestig officieren nemen er aan deel. Dantzig moet tot het Duitsche rijk terugkeeren. Zaterdagavond is dr. Goebbels, die het slot van de cultureele week zal bijwonen, te Dantzig aangekomen. Op het vliegveld werd hij door eenige duizenden menschen begroet. Vervolgens begaf dr. Goebbels zich naar den stadsschouwburg, waar 't ballet van de Berlijnsche opera een uitvoering gaf. Voor het theater stond een ontelbare menigte samengedrongen, welke luide den wensch te kennen gaf, dat Goebbels het woord tot haar zou richten, hetgeen hij na afloop van de voorstelling deed. Hij begon met de groeten van den Füh- rer over te brengen. Vervolgens zeide hij, dat de Dantziger dezelfde taal spraken als de Duitschers en stamden uit hetzelfde ras; zij zijn door hetzelfde lot gebonden en derhalve moeten zij terugkeeren tot het rijk Hun verlangen hiernaar is groot en slechts een wereld, waarin nijd, af gunst en wanbegrip heerschen, kan willen, pogen zich te verzetten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een inter nationaal probleem, geworden. Zij heeft het ongeluk aan de monding van de Weich- sel te liggen en volgens „de mooie theorie" van Warschau hooren steden, welke lig gen aan riviermondingen steeds tot de landen, waardoor de rivieren stroomen Volgens dez. e theorie hoort ook Rotterdam tot Duitschland, want het ligt'aan de monding van den R ij n en de R ij n is een Duitsche rivier. Deze redeneering is niet zonder Humor, aoch dat weet men te Warschau ook wel Men neemt de Poolsche grootspraak te Berlijn niet ernstig, hef zijn eigenlijk poli tieke puberteitsverschijnselen. Goebbels herinnerde vervolgens aan dc woorden van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dat Londen ver langde, dat het vraagstuk Dantzig wordt geregeld in vriendschappelijke onderhande lingen en hij stelde hier tegenover dat Engeland Polen een blanco volmacht heefi gegeven en poogt Duitschland en Italië te omsingelen. Vervolgens vroeg Goebbels Gij Danfzi- gers wilt terug in het Rijk, dit blijkt uit de spontane begeestering, waarmede gij mij als afgezant van den Führer hebt be groet. Thans moet de verbondenheid van het bloed spreken van het volk van Dant zig met het Groot Duitsche rijk en ook de vastberadenheid er moge van komen wat wil de onverbreekbare trouw aan het gemeenschappelijke vaderland te be waren. „Weest overtuigd, dat ieder in Duitsch land uw wenschen kent en deelt en met gelijke trouw naast U staat, waarmede Gij aan het Rijk hangt. Wat wij in Duitsch land willen, is eveneens duidelijk. De Füh rer heeft het in zijn jongste rede in den Rijksdag gezegd op een wijze, welke niet voor misverstand vatbaar is, toen hij ver klaarde: „Dantzig is een Duitsche stad en zü wil terug tot Duitschland". Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moet ook uit het verleden hebben ge leerd, dat de Führer geen holle woorden gebruikt. Zij vergist zich op gevaarlijke wij ze, wanneer zij meent dat hij terugschrikt voor dreigementen of voor pressie kapitu- leert. Daarom kunnen de Dantzigers rustig in de toekomst blikken, het natlonaal-socia- listische rijk staat aan hun zijde. Deze rede van Goebbels werd telkens door luid gejuich onderbroken. Steeds weer riepen de toehoorders „De Führer moet naar Dantzig komen", „Wij willen te rug in het rijk" en „Een volk, een rijk, een Führer". De betoogingen van Zaterdag en Zon dag bij gelegenheid van de sluiting der cultureele week hebben slechts een zwak ke echo gewekt in Polen. „Eigenlijk, aldus verklaren Poolsche kringen brengt de redevoering van Goeb bels geen enkel nieuw element. Zij her haalt slechts de verklaring van Hitler van 28 April, waarin hij Dantzig opeischte en waar Beek duidelijk de houding van Polen heeft gedefinieerd". Einde van de cultureele week. De „Cultureele week" in Dantzig is ge ëindigd zonder dat Goebbels zijn derde re de, die aangekondigd was heeft uitgespro ken. Huth, de vice-president van den Dant- zigschen senaat heeft nog het woord ge voerd over „Het heilige karakter van den door Dantz g gevoerden strijd om zijn Duitsche vrijheid". De Berlijnsche Montag schrijft in een commentaar op de betoogingen in Dant zig o.a. „Het plebisciet in Dantzig, waar over sommige kringen in de democratische staten verscheidene malen hebben gespro ken, is reeds voltrokken. Het Duitsche Dantzig en het Duitsche Volk hebben den vorigen nacht een geloofsbelijdenis afge legd jegens de duidelijke .eenheid tus schen het Grootduitsche rijk en Dantz g en zij hebben als hun wil uitgesproken, dat Dantzig aan het rijk gehecht moet wor den"„Polen heeft bewezen, dat zijn buitenlandsche politiek gebrek aan moed heeft". Het is van meening, dat wanneer men den Dantzigers „hun rechten" zou geven, men „het omsingelingsnet op een belangrijk punt zou verscheuren". Het blad stelt de aanhechting van Dantzig aan Duitschland ten slotte als onontkoombaar voor en besluit: „Wij rekenen niet meer op den goeden wil van de verantwoorde lijke staatslieden in de democratiën, wij rekenen niet op hun objectiviteit, noch op hun vastbeslotenheid om te doen, wat niet verhinderd kan worden".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1