Victoria-Water BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 16 JUNI 1939. No. 140. „Een zegen voor Europa" VORST COBRA MIDDELBURG. GEZOND EN VERFRISSCHEND. (Ing. Mtd.) VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. ■SS!T' 1 (Wordt vervolgd! De Duitsche pers gaat, hetgeen trou wens allerminst te verwonderen is, dag aan dag te keer tegfen de tegenwoordige buiten- landsche politiek van Engeland, welke, ge lijk men weet, in het Derde Rijk als „om- singelingspolitiek" wordt gekenschetst. Een merkwaardig voorbeeld van de handige ma nier, waarop het Duitsche volk hierbij wordt „voorgelicht", leverde gister de „Frankfurter Zeitung". Zooals vroeger de Fransch-Russische al liantie-politiek van Barthou, aldus dit blad, jarenlang iedere constructieve politiek in Europa verhinderd heeft, zal de nieuwe EngelschFranschSovjet-Russische dat niet minder doen. Achter de nieuwe Engelsch-Fransche po litiek schuilt de bedoeling, om met behulp van het „vredesfront" de Duitsche en Ita- liaansche eisehen zoover mogelijk omlaag te drukken, waarschijnlijk totdat zij volko men onherkenbaar zijn. Aan onvoldoende oplossingen is het echter nog den Duitschers noch den Italianen gelegen. De voortdurende crisis, waarin wij leven, aldus de Frankf. Ztg., is slechts ontstaan omdat wij, door steeds nieuwe ervaring ver strekt, zeker waren, dat de Westelijke mo gendheden den autoritairen staten in alle geval een voos compromis en (zelfs thans nog) het liefst heelemaal niets tastbaars willen of kunnen toestaan. Toen zij zagen, dat wij daaruit de conse quentie trokken en dat hun kracht niet toereikend was om dat te beletten, begon de nieuwe alliantiepolitiek. Deze opvatting wordt ons niet door onze fantasie ingege ven; zij is gevestigd op hetgeen in de par lementen en in de pers van deWestelijke mogendheden vaak genoeg zellfs door lei dende figuren gezegd is. Hoe ging het met Polen, vraagt de Frankf. Ztg. Ieder weet, dat de dingen daar niet blijven kunnen zooals ze zijn. De bewe ging, welke in midden en Oost-Europa ont staan is, had een gunstige gelegenheid ge boden voor een moedige Duitsch-Poolsche overeenkomst. Maar wat gebeurde? Wat altijd gebeurt: nu eens komt Engeland, dan weer Frankrijk storend tusschen beide, in plaats van in het gemeenschappelijke be lang krachtig aan een oplossing mede te werken. Het is een leugen, als men zegt, dat de Rijksregeering een gewelddadige op lossing tegenover Polen f>p het oog gehad heeft, heeft voorbereid of er zelfs mee heeft gedreigd en dat de Engelsche regeering daarom haar alliantiepolitiek in het Oosten begonnen is. In waarheid heeft Duitschland Polen een oplossing voorgesteld, die niet alleen een zegen voor de beide landen, maar voor heel Europa geweest zou zijn en waarbij Polen een gewaarborgden toegang, tot de zee behouden zou hebben. De Pool- sche kwestie niet door oorlog, maar door een vreedzame overeenkomst opgelost te hebben, zou een ongehoord meesterstuk ge weest zijn en zou het ook thans nog zijn. Wie het Poolsche neen begunstigt, door zijn alliantiepolitiek zelfs provoceert, laat niet slechts een groote gelegenheid voorbijgaan, maar zondigt tegen den geest, dien hij da gelijks poogt te belijden. Tot zoover de „Frankfurter Zeitung". I Schijnbaar is de redeneering van het blad eenvoudig juist. Inderdaad hebben Enge land en Frankrijk door de garanties aan Polen een spaak gestoken in het wiel der Duitsche politiek ten aanzien van Oost- Europa. Wat de Duitsche regeering ten- aanzien van Polen van plan was, zou een zegen voor geheel Europa zijn geweest, zoo voegt het Duitsche blad daaraan echter toe. En daar nu wringt de schoen. Uit de voor stellen, welke "aan Polen zijn gedaan, bleek van dezen zegen heelemaal niets. Ze kwa men hierop neer, dat Dantzig weer bij het Derde Rijk zou komen en bevatten de b e- 1 o f t e, dat de Poolsche belangen zouden worden ontzien. Echter zonder dat er dui delijke w aarborgen werden gegeven. En daar in de afgeloopen jaren de Duit sche regeering eenige malen aan haar be loften uitleggingen heeft gegeven, welke op z'n minst allereigenaardigst waren, wilde men te Warschau van de Duitsche voor stellen niets weten. De „Frankfurter Zei tung" heeft makkelijk praten van „een ze gen voor Europa". Het blad vergeet blijk baar, dat Hitier nog geen jaar geleden openlijk verklaarde geen Tsjech in het Duitsche rijk te willen hebben. Maar op het oogenblik is het land der Tsjechen een onderdeel van het Duitsche rijk. De Polen hebben op grond van deze en andere dingen Door MARK CHaNNjlNu 65. Een oogenblik keek Gray Diana in de oogen, daarop zonder een woord té zeggen, stak hij de arena over. Geen enkele soldaat deed een poping hem te weerhouden. Allen schenen door verba zing en schrik bevangen. Het gejouw van de ruwe horde verstomde. Wat ging hij uit halen?" Een paar passen voor den muur bleef hij staan en zijn armen kruisend hief hij zijn hoofd op naar den Cobra. „U allen zijt mijn getuigen" riep hij, „dat Alam Khan bang voor me is, hij is zoo bang als een wezel. Indien ik onwaarheid spreek laat hem dan hier komen om met me te worstelen. Het aanwezige volk zal beslis sen, wie van ons de beste worstelaar is. Maar hij durft niet!" Een dof gegrom, half goedkeurend» half boos, steeg op, hield een oogenblik aan en verstomde. Alam Khan, grauw van woede was opgesprongen. „Grijpt hem en legt hem vast aan een paal!" brulde hij tegen zijn verbaasde lijf wacht. „Raakt hem niet aan!" luidde het, met een stem als van een trompet gegeven te genbevel van den Man-met-den-Sluier. De Khan zal dien kafir eens leeren eerbied te hebben voor onze tegenwoordigheid! Wij gelasten u, Sirdar Alam Khan naar bene den te gaan en met hem te worstelen. Met wat u van hem overlaat zullen de beesten zich vergasten Nog voor hij uitgesproken was, had de K. M, DE KONINGIN TE SOESTDIJK. H. M. de Koningin is gister te ongeveer 2 uur per auto ten paleize Soestdijk aan gekomen. TERUGBETALING OP STATIONS. Dezer dagen zijn de bevoegdheden der stations, wat betreft terugbetaling van den prijs van geheel of gedeeltelijk ongebruikte plaatskaarten en abofinementen in binnen- landsch verkeer, opnieuw uitgebreid. De spoorwegen maken het den reizigers hiermede weer gemakkelijker, omdat men nu in vele gevallen verrekeningen direct aan de stations regelen kan, terwijl men zich vroeger schriftelijk tof de hoofdadmi nistratie te Utrecht wenden moest. INBRAAK IN DE RESIDENTIE Een flinke buit. Terwijl de bewoners uit waren, hebben Woensdagavond inbrekers in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te Den Haag hun slag geslagen. Zij hebben een ruit van de keukendeur met zeep besmeerd en daarna ingedrukt. Zoo konden zij de deur van binnen openen. De buit, dien zij uit een kast op de eerste étage haal den, was niet gering: drie bankbiljetten van 1000, een platina horloge met bril janten, een gouden horloge met ketting en een gouden "sigarettenkoker. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde vreemde eereteekenen: mr. J. A. de Wilde, oud-minister van fi nanciën, dat van Grootkruis in dé orde van de Kroon van Italië, D. Kouwenaar, voorzitter der vereeniging „de Amsterdam- sche pers" te Amsterdam, dat van offi cier der Kroonorde van België, W. A. Rie ken, hoofdinspecteur van politie te 's-Gra- venhage, dat van officier der Kroonorde van België. LOONBETALING VAN EV DUITSCHLAND WERKENDE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS. Ministers antwoorden op vragen van het Kamerlid Von Bönning- hausen. Het antwoord van den minister van so ciale zaken, mede namens de ministers van economische zaken, van financiën a.i., en van buitenlandsche zaken, ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Eer ste Kamerlid jhr. Von Bönninghausen (n.s.b.) betreffende de loonbelating van in Duitschland werkende Nederlandsche ar beiders luidt als volgt: Nadat van de betrokken Duitsche instan ties bericht was ontvangen van het voor nemen om met ingang van 1 Februari 1939 voor Nëderlandsche arbeiders, die in hgt Duitsche grensgebied werken als zg. grens arbeiders, een geringer bedrag Nederland sche geld voor loonbetaling ter beschikking te stellen, waardoor ongeveer 1000 Neder landsche arbeiders in moeilijkheden geraak ten, zijn besprekingen gehouden, die ten slotte hebben geleid tot een regeling, vol gens welke vrijwel alle arbeiders, die se dert begin Februari van dit jaar geen loon naar Nederland konden overbrengen of die uit hun werk waren geraakt, hun werk op den ouden voet hebben kunnen hervatten. De getroffen regeling geldt voor alle Nederlandsche grensarbeiders en zal tot 31 December 1939 van kracht blijven. Eveneens zijn voorzieningen getroffen in verband met met overbrengen van achter gebleven loonen. De heffing op boter. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentijd sche wijziging, voor de week van 15 tot 22 Juni vastgesteld op 60 cent per kg (onver anderd). Boternoteering. De Leeuwarder commissienoteering voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 75 cent per kg (vorige week 78 ct.). wantrouwen in Duitsche beloften. En hoé zeer men principieel de stelling, dat Dantzig als Duitsche stad tot het Derde Rijk be hoorde terug te keeren, kan aanvaarden, aan den anderen kant begrijpt men het Poolsche wantrouwen ook maar al te goed. Cobra zijn plaats verlaten, en een moment later stond hij in het strijdperk. Gray haastte zich terug naar het mid den van de arena. „Indien ik niet slaag, Limbu, dan weet je wat je te doen staat", diep hij temidden van het rumoer. Voor de zooveelste maal probeerde Lim bu zijn mes; maar dezen keer glimlachte hij niet, bij den blik, dien hij op Diana Lindsay wierp. Indien het voorkomen van Alam Khan in vol ornaat indrukwekkend was, half naakt, was hij schrikaanjagend. Zijn bovenlijf geleek op ieen vat, zijn breeden schouders zwart behaard, de enorme spieren opgezet, bobbels vormend in de huid; daarbij bewoog hij zijn machtige armen op en neer, om ze lenig te maken, zijn handen die een metalen bord konden verwringen als een balletje stopverf, sa mentrekkend en uitrekkend. Op een paar pas afstand van Gray bukte hij zich; en na de punt van zijn langen dolk zoo in den grond gestoken te hebben, dat het wapen rechtop bleef staan, wreef hij zijn groote groote handen en voorarmen in met zand. Er heerschte doodsche stilte. Gray wierp een laatsten blik op Diana. Vervolgens keken beide mannen elkaar aan. Duivelsche haat vlamde in de oogen van den bergbewoner; die van den En- gelschman drukten slechts koele verachting uit. ,Heb ik 't niet gezegd, oh Khan, dat je bang voor me bent?" spotte Gray. „Kijk maar, je hebt een dolk noodig, om courage te krijgen". Deze herhaalde uitdaging werd tot op' In het tweede blad stond gisteren bij de vergelijkende cijfers der verkiezings uitslagen van Middelburg, dat de eerste cijfers op 1937 slaan, dit moet zijn 1927 EEN GROOTE BRANDWEEROEFENING. De burgemeester maakt kennis met de brandweer en volgt de oefening met groote belang stelling. Tegen half acht waren gisteren alle brandmeesters en brandweerlieden opge roepen naar de kazerne, waaruit al het ma teriaal, keurig opgepoetst reeds naar bui ten was gereden en op de Vischmarkt was opgesteld. De manschappen namen in „groot uni form" in rijen plaats in de kazerne en daarvoor stonden de ondercommandant de brandmeesters, de inspecteur, de heer Barentsen, opzichter der rijksgebouwen en de oud-secretaris opgesteld. Het was duidelijk, dat er iéts bijzonders te ge beuren stond. Te acht uur werd het sein ge geven, dat burgemeester mr. dr. J. de Wal- ré de Bordes op komst was en kon de com mandant, de heer H. Bierman, den burge meester spoedig verwelkomen. In de kazer ne deed hij dit met enkele woorden en stel den toen alle aanwezige chefs en manschap pen een voor een aan den burgemeester voor, die allen met een handdruk aan zich verbond, want de heer Bierman had terecht gezegd, dat de burgemeester ook hoofd van de brandweer is. Na de kennismaking heeft de burgemees ter zich tot de aanwezigen gewend en ge zegd, dat hij gaarne met hen heeft kennis gemaakt, omdat hij vernomen heeft dat Middelburg over een goede brandweer be schikt. Spr. hoopt, dat men daarop niet te dikwijls een beroep moet doen, maar het is zeker een groote geruststelling, dat er zulk een brandweer paraat is. Hierna heeft de ondercommandant, de hr A. J. W. Matthijssen, aan de hand van een teekening op het bord de te houden groote oefening toegelicht. Van deze teekening waren blauwdrukken uitgereikt. Terwijl de manschappen zich naar de spuiten begaven, heeft de burgemeester de geheele kazerne in oogenschouw genomen, de alarminstallatie, den droogtoren, de bergplaatsen, het kantoortje alles kreeg een bezoek. Hierna ging de burgemeester de verschillende onderdeelen van het ma teriaal bekijken. Er stonden de magirus, de burgerijspuit, de ladderauto met daar achter de slangen- en materiaalwagen en de1 beide motorspuiten. Vermeende brand aan de Werf- straat. Verondersteld werd dat brand was uitge broken in de garage der firma Polak in de Werf straat en dat nog wel bij een krachti gen westelijken wind. De burgemeester was juist in die straat, toen de magirius was aangekomen en en kele verschrikte omwonenden naar buiten kwamen om te zien wat er gebeurde. De burgemeester stelde een harer gerust met de woorden: „Het is geen ernst". Nauwelijks was men aangekomen of reeds stond een slang op de waterleiding en werd water gegeven op den brand, die eerst maar van een kleinen omvang scheen te zijn. De magirus reed naar het open water van de Loskade, die over een groote lengte door de politie werd vrijgehouden. Verondersteld werd nu dat ook het lom penpakhuis der firma Polak aangetast was door het vuur en daarom werd de ladder opgesteld om het op het dak gevluchte per soneel te kunnen redden. Hiervoor werd de glijkoker aangebracht en drie brandweer lieden lieten zich naar beneden glijden. In- tusschen was de burgerijspuit ook gealar meerd en eveneens aan het open water ge plaatst waardoor aan die zijde met 3 slan gen van de magirus en 2 van de burgerij spuit werd gewerkt. Intusschen kwam bericht, dat het vuur reeds was overgeslagen op de hooischuur van de Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest- Het is onmogelijk tot een zegen te zijn en zich niet gezegend te voelen. de bovenste banken van het amphitheater gehoord. ,Ik raak het vleesch niet aan van een hond!" repliceerde de Khan woedend. „Ik zal dat van jou aan stukken snijden, hoe wel mijn staal van edele harding is". Terwijl hij zijn vettige, zwarte haren achterover wierp, spuwde hij Gray in het gelaat. De neusvleugels van den Engelschman verbleekten. ,Voor deze beleediging zul je onreinhe den eten, zwijngebroed!" zei hij. En hij bracht zijn vijf-en-negentig kilo beenderen en spieren in beweging, om in een man-tegen-man gevecht de honderd twintig kilo van den bergbewoner weer stand te bieden. HOOFDSTUK XXXVII. De worsteling. Het verschil in lengte en vooral in ge wicht tusschen beide mannen vormde een frappante tegenstelling. Alam Khan, vijf duim langer en onge veer dertig kilo zwaarder, incarneerde het bruut geweld van een kolossus, doch Gray was beter gebouwd en leniger, niettegen staande zijn krachtig ontwikkeld spieren stelsel. Ontegenzeggelijk had hij de meeste koelbloedigheid een niet te onderschat ten voordeel, wanneer snel veranderen van tactiek beslissende gevolgen kan hebben. Op 't stuk. van kracht won de Cobra het; handel, waar eigen personeel gereed stond om met de eigen brandslang, die alle hoe ken van het gebouw kan bespuiten, het blusschingswerk te steunen. Wij hebben ook daar even als de burgemeester een kijkje genomen en ook de luikjes gezien,, die men in de muuren aan het aanbrengen is, om er door bij hooibroei of anderszins met blus- schen te kunnen aanvangen. De brandweer had een vierde slang van de magirus uitgelegd en naar de kazerne was uit den telefoonpost, in het kantoor der firma Polak order gegeven ook motorspuit I te laten uitrukken. Deze kwam getrok ken door enkele manschappen naar het ter rein der firma Renguet. Deze spuit werd nu geplaatst aan de Dokhaven en de twee slangen uitgelegd naar de Werfstraat om het vuur in de hooi schuur aan te pakken. Daarvoor was ook de ladder, die het reddingswerk bij het lom penpakhuis had volbracht, naar de schuur gereden, en werd van bovenaf water gege ven. Met 9 stralen was de vermeende brand in beide gebouwen nu ingesloten en kon wel dra verondersteld worden, dat het vuur gebluscht was. Met groote belangstelling heeft de burge meester alles in oogenschouw genomen en er was geen onderdeel, dat niet zijn volle aandacht had, terwijl hij met anderen vroo lijkheid deelde, als daarvoor aanleiding was, Wij denken o.a. aan het werken met den glijkoker, dat als het gelukkig „geen ernst" is, zeker die aanleiding geeft. Bij terugkomst van alle manschappen in de kazerne heeft de commandant het woord gevoerd en namens den burgemeester har telijk dank gebracht voor de flinke wijze, waarop deze oefening was uitgevoerd, en spreker heeft daaraan zijnen dank toege voegd, die hij onder applaus speciaal bracht aan den heer Matthijssen voor zijn leiding van de oefening. Het mag zeker op hoogen prijs worden gesteld, dat de burgemeester reeds zoo spoe dig na zijn optreden met de brandweer, die de laatste 10 jaar zulkeen zaak van betee kenis in de Middelburgsche samenleving is geworden, is komen kennis maken, zooals hij het des middags met het verblijf van den luchtbeschermingsdienst had gedaan. Aanrijding, Gistermiddag reed in de Lange Giststraat een militaire vrachtauto een bakkerswa gen aan. die op zijn beurt een winkelruit vernielde. Persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voor. Bij beschikking van den directeur generaal der P.T.T. wordt met ingang van 1 Augustus 1939 op verzoek aangewezen als adjunct-inspecteur der P.T. en T. te Haarlem de referendaris der P. T. en T J. Mastenbroek, thans aangewezen als ad junct-inspecteur der P.T. en T. te Mi d d e 1 b u r g. Zeebaden. Van Vrijdag 9 tot en met Donderdag 15 Juni werden in het gewone bad 580 en in het volksbad 457 of totaal 1037 zeebaden ge nomen. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 66 en van het water 61 graden. OPENING HULPPOST ROODE KRUIS IN DE DUINEN. De hulppost welke door de transportco lonne van het Ned. Roode Kruis afdeeling Vlissingen, twee jaar geleden in de tweede duinen werd geplaatst, heeft gedurende de ze twee seizoenen in een dringende behoef te voorzien. De vorige zomer zijn in dezen post ruim 400 gevallen behandeld en toen bleek ook dat de post te klein was. Een lo terij bracht tenslotte de middelen om den post belangrijk te doen vergrooten, met wel ke verbeteringen men thans gereed was ge komen, zoodat Donderdagavond de office eele opening kon plaats vinden. Bij deze opening waren o.a. aanwezig de burgemeester van Koudekerke, de heer Dregmans en het afdeelingsbestuur van de afdeeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis, terwijl o.a. burgemeetser Van Woel- deren bericht van verhindering had gezon den. De voorzitter van de transportcolonne de heer D. Rijkse heeft de totstandkoming van dezen post uiteengezet, waarna hij dokter H. B. J. Knoop verzocht de fraaie Roode Kruis-vlag te willen hijschen. De heer Knoop wees op het groote nut en Gray wist, dat zijn eenige kans, om dien hoop menschenvleesch er onder te krijgen, lag in het gebruik van zijn methodische kennis; met kracht alleen zou hij er nooit komen. Het zonderlinge feit, dat de toeschou wers zich in het minst niet partijdig toon den, moedigde Gray aan, al gaf hij zich wel degelijk rekenschap er van, dat het pu bliek niet goed wist wat het wenschte: zijn Gray's nederlaag, of zijn overwinning. Het vreesde inderdaad, dat na een zege praal van den Cobra het genotvolle pijni gingsproces veel van zijn aantrekkelijkheid zou verliezen; zoo'n half doodde sahib te zien martelen was zelfs in de oogen van een bergbewoner geen fair play. De stilte was hoorbaar. Beide mannen, de bovenlijven ontbloot, in half gebogen houding, stonden tegen over elkaar, de oogen vast gericht op het andere paar oogen, zich schrap zettend op het achteruit geplaatste linker been. Twee paar uitgesterkte bruine handen met krom gebogen vingers sloegen behoed zaam in de lucht en zochten de plaats, waar ze den tegenstander zouden vastgrij pen. Deze trage beweging daargelaten hadden beide mannen een marmeren of bronzen groep kunnen voorstellen. Er klonk iets, dat leek op den dubbelslag van een zweep. De handen Gray waren neergekomen op de dikke polsen van den Cobra, die ze in stalen greep omsloten. Met een verwoed gegrom maakte Alam Khan een heftige armbeweging om zich van die omklemming te bevrijden. De beenspieren van Gray zetten op en verhardden. Met een snellen ruk den van dezen hulppost en dankte de leden van de colonne voor hun vele, belanglooze werk. Hoewel spr. hoopte, dat er weinig ongeval len zullen moeten worden behandeld, is hij overtuigd dat de colonne op zijn post zal zijn, waarna hij de vlag heesch. Het gezelschap heeft vervolgens de in-' richting bezichtig, waarbij bleek, dat er een geheel nieuw gedeelte is bijgebouwd. Dit nieuwe gedeelte is keurig ingericht en kan als slaapvertrek dienen. Een compleet bed met toebehooren, witte stoeltjes, frissche gordijntjes, dat alles is zeker geschikt om een eventueele ernstige patiënt tot kalmte te brengen, temeer daar deze afdeeling van de andere kan gescheiden worden. Het ligt cok in de bedoeling deze! afdeeling daar spe ciaal voor te houden. Alleen bij groote drukte zullen de twee af deelingen tegelijk in gebruik worden genomen. De post beschikt uiteraard over de ver- eischte verbandmiddelen enz. terwijl van de gemeente Koudekerke een zuurstofkof- Ier en 300 m reddingslijn in gebruik is ge kregen. De post, die een keurigen indruk maakt, zal tot half Juli ,s Zaterdags, 's Zondags en 's Woensdags geopend zijn en van half Juli tot September, iederen dag. Burgemeester Dregmans heeft tenslotte dank gebracht voor de uitnoodiging en ge schetst het prachtige, nobele werk van de lt oen. Spr. hoopte dat dit voor de afdeeling Koudekerke een aansporing zal zijn om zich te spiegelen aan de afdeeling Vlissingen. VREEMDELINGENBEZOEK. Het schijnt aan de Belgische badplaatsen nog niet zoo erg druk te zijn als het vorige jaar om dezen tijd. Tenminste als we deze conclusie mogen trekken uit het Donder- dagsche bezoek van deze gasten aan Wal cheren. Immers vervoerden de provinciale booten van Breskens het vorige jaar op Donderdag 16 Juni 1200 passagiers, terwijl dit aantal gisteren slechts 850 bedroeg. Ook het aantal overgezette auto's was thans veel minder, n.l. 56. tegen het vorige jaar 90. AAGTEKERKE. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van de vereeniging „Het Hoogeland" heeft opgebracht ruim f 8. ARNEMUIDEN. De landbouwer J. die eenige werkzaamheden op de dilt moest verrichten kwam hiervan te vallen waarbij hij zijn linkersleutelbeen brak. ARNEMUIDEN. Op de algemeene be graafplaats had Donderdagmiddag de ter- aarde bestelling plaats van wijlen Th. Od- dmg. Nadat ds. H. Scholing geref. predi kant en een zoon van den overledene eenige woorden gesproken hadden, herdacht de hr. J. J. C. v. d. Graaff den overledene als oud- bd der commissie van beheer der Ger. Kerk waarin hij met liefde en toewijding gerui- men tijd de belangen der Geref. Kerk be hartigde, eveneens de belangen der zen ding in de zendingscommissie. In opdracht \an de familie dankte spreker allen die hun belangstelling tijdens zip, ziekte bewezen hebben. Met den overledene, den welbekenden „Doris", is iemand heengegaan die gaarne op zijn eigen wijze vertelde de geschiede nis van A rnemuiden van vele eeuwen terug, waarbij de Zeeuwsche Kronijk van Smalle- gange of Kesteloo dikwijls een goede beurt kregen. SCEBURG. Naar' wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin zich bereid ver klaard het nieuwe gemeentehuis alhier of ficieel te openen op Zaterdag 26 Augustus a.s. des namiddags te twee uur. 'T ZAND. Gevonden voorwerpen: Belas- tingmerk te bevragen bij Gem. veldwachter N. Vliss. weg E 209; Een koperen gewichtje idem. Een broche te bevragen bij Labruyère, fruithandel D 157. HANSWEERD. Het Nederl. zeilschip Pieternella, schipper Hofman, geladen met tarwe is op de Oosterschelde omhoogge varen en blijven zitten. Nadat de sleep boot Zeehond tevergeefs getracht had het schip vlot te brengen heeft men een ge deelte der lading in een ander schip over geslagen. Gister heeft de Zeehond het schip toen kunnen vlot brengen met hoog water. Als de geloste lading weer is inge nomen, zal het schip de reis voortzetten. Gisternacht is het Belgische sleep- schip Sirene op de Oosterschelde omhoog bergbewoner naar zich toetrekkend, deed hij een poging om hem onder in den rug een trap te geven, welke hem het even wicht moest doen verliezen, met de kans, dat de Cobra met het oog op zijn enorm gewicht door den val duizelig zou blijven liggen. Maar deze, die op drie honderd veertig overwinningen, behaald in worstelingen aan de grens, kon bogen, was den ander voor: met inspanning van al zijn kracht gelukte het hem zijn handen uit te strekken en op zijn beurt een poging te doen om Gray om het middel te grijpen; teneinde te vermijden, dat zijn armen ontwricht of uit het lid getrokken werden, was de Engelsch man genoodzaakt de polsen van zijn tegen stander los te laten. Zonder veel drukte grepefri beiden el kaar om het middel. Met afgewend hoofd, om niet door den langen baard van den Cobra blind gemaakt te worden, duwde Gray zijn linker schouder onder den oksel van den Khan. Een oogenblik, dat een eeuwigheid scheen, bleven ze zoo omstren geld; zweetdroppels gutsten over de glim mende huid. Gray wist, dat in Oostersche landen de zwaarste der beide tegenstanders op zijn gewicht vertrouwde om den ander af te matten; vroeger had hij eens een man-te gen-man gevecht bijgewoond, dat meer dan een half uur duurde. Het grootste gevaar, dat hem bedreigde, was, dat de Cobra door een Nelson-stoot hem geheel of gedeeltelijk verlammen, en hem vervolgens door het toedienen van een plotselingen stomp een arm of zelfs den nek breken zou.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5