Hm zeeland! MIDDELBURGSCHE ZEELAND. De taak der JANTJES WAKEN middenstandsorganisaties in het rechtsleven. ZEELANDS KUSTEN' LANDBOUW. LUIK 1939 MIDDELBURfi. een halve eeuw leger des i ceils. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. KATS INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI-NOVEMBER Ojj rte baiusiiade hangen we stil over het hek en kijken nog eens naar het dorp. En ver over de Wielingen, naar Knokke, t Zoute en Blankenberge. DE COURANT 116 Juli feestelijke viering. Voor het Leger des Heils hebben we alle maal wel een zwak plekje in ons hart, ook al zullen we misschien in theologisch en practisch-godsdienstig opzicht niet volledig tot zijn volgelingen of aanhangers behoo- ren. Waarschijnlijk vindt deze welgezindheid haar oorzaak in het feit, dat het Leger des Heils het vuile werk, dat er gedaan moet worden, voor ons op knapt. O, zeker, niet alléén: er zijn meer instellingen en perso nen, die in de laagste regionen der maat schappij, aan den zelfkant der samenleving, werken, en zij verdienen al evenzeer onze aandacht als erkentelijkheid en steun. Maar het Leger des Heils is toch wat anders. Dat komt ten deele, veronderstellen wij, door zijn stijl en methoden, waarin een zekere romantiek, en heldhaftigheid ook, schuilen, ten deele door zijn doortastend radicalisme, op practisch terrein welteverstaan, voor nog een ander deel wellicht ook mede door de uitstekend geleide propaganda. Maar hoe dit alies ook zij: de uniform van Heilssoldaat en Heilssoldate is een eer volle uniform, waarvoor slechts weinigen niet 't saluut zullen brengen. Men treft ze aan in de tropen en in China en Japan, in Amerika en Europa: overal, voorzoover een bepaalde staatsvorm niet ook dit heeft uit gebannen. En overal doen ze hun goede werken, deze mannen en vrouwen. Ook in Middelburg bestaat een corps van het Leger des Heils. Op 13 Juli aanstaande zal het juist 50 jaren geleden zijn, dat het werd opgericht; van 116 Juli aanstaande zal dit halve-eeuwfeest in onze stede wor den gevierd. Tot deze herdenking heeft zich een comi té gevormd, waarvan de Commissaris dm Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het beschermheerschap wel heeft willen aanvaarden; de burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bordes, verklaarde zich bereid zijn eere voorzitter te zijn. Verder, hebben tot dusver re, zitting in dat comité genomen: mr. W. M G. Jolles; mr. Th. Portheine, mr. W. F. E. baron Van der Feltz; W. Berdenis van Berlekom; ds. M. van Empel; ds. P. G. v. d. Hooff, ds. W. H. Kelder; mej. mr. Anne Bolle; mevr. BurgersdijkBleeker; mevr. A. v. d. VeurVan Wijk; mevr. Batten Paarlberg; mevr. PelFeddema; mevr. HuizengaBijlinga; mevr. B. BoassonSan ders; mevr. B. BonthuysDhont; mevr. C H. DekkerKoers; A. Petermeyer; mevr. C. Feitman FruinButeux; mevr. L. C. van HoekVan Hoek; mej. A. W., Erme- rins; ds. C. F. Nolthe; dr. S. S. Smeding; mr. P. Dieleman; mevr. Van Leeuwen Drost; mevr. Mijs. Enkele andere personali teiten zjjn nog aangezocht, zitting in dit co mité te nemen. Naar wij van den tegenwoordigen kapi tein van het Leger des Heils in Middelburg den heer E. Beverwijk, vernamen, zullen feestelijkheden en herdenking ingezet wor den met de overkomst van het Rotterdam- sche muziekcorps van het Leger des Heils, hetwelk Zaterdag 1 Juli een aubade aan den Commissaris der Koningin en aan den burgemeester zal brengen, het eerste in de Abdij en het laatste voor de pui van het stadhuis. Dien avond is er dan een concert van dit muziekcorps in de Nieuwe Kerk; Zondag daaraanvolgende zal het des mid dags van 121 uur in de Abdij een uitvoe ring van gewijde muziek geven. Donderdag 6 Juli wordt er een groote herdenkingsavond gehouden in de Concert en Gehoorzaal; men hoopt daarbij op de aanwezigheid van den beschermheer te mo gen rekenen; o.m. zal er het woord gevoerd woorden door den eerevoorzitter, burge meester Van Walré de Bordes. Zondag 8 Juli zullen diensten van het Le ger des Heils voortgezet worden door den oud-Middelburger, brigadier M. Huyg, die in 1912 hier ter stede was en de herdenking zal besloten worden op Zondag 16 Juli met een dienst, geleid door den Middelburger Mattheus Visser, die het in de rangen der strijders van het Leger des Heils tot kolo nel gebracht heeft; de heer Visser woont en werkt thans te Amsterdam. DOMBURG. Op den viersprong hoek Noordstraat, Wijngaardstraat, Heerenstraat het zoogenaamde „Hoekje Tak" had Woens dagavond een aa|nrijding plaats tusschen een personenauto met militairen en den wielrijder C. V. Het rijwiel van laatstgenoemde werd ernstig beschadigd. Aangezien de beide bij het ongeval betrokken personen niet tot 'n vergelijk konden komen werd de rijksveld wachter ontboden, teneinde via een proces verbaal te komen tot oplossing van de schuldvraag. DOMBURG. Zooals te doen gebruikelijk is, werd Woensdag na de raadsverkiezing een serenade gebracht door het muziekge zelschap „Apollo" bp die gekozen raadsle den die daar in vooraf hadden bewilligd. Voor de eerste maal werd dit maal ook een bezoek gébracht aan het raadslid Al. Janse, die een vorige maal wegens den ver ren afstand niet bezocht was. Dit keer ech ter werd naar het hof „De Klinke" gereden per autobus, zoodat het vraagstuk van den verren afstand hiermede was opgelost. De rondgang op het dorp bij de overige geko zenen bracht veel volk op de been. OOSTKAPELLE. Nadat Woensdagmid-: dag de uitslag der gemeenteraadsverkiezing was bekend gemaakt, werd door het mu ziekkorps „Crescendo" aan alle herkozen leden een serenade gebracht. been" ander bracht veel volk op de vprk^7^K^PELL'E' In den avor|d van den zen 2 W8rd aan vier der Sek°- fanfirfenr 66,1 Aer/n?de gracht door het fanfarecorps „Oefening kweekt Kunst" c' rr»k 1,681 been bracht, w.o. ook enkele Jantjes, onttaaken. ^ationneerd, niet „Wat de machtige particuliere onder nemer in den regel niet aandurft, om dat hem daardoor een persoonlijke blaam kan treffen, dat is voor de on persoonlijke groote N.V., wier drijvende menschelijke krachten op den achter grond kunnen blijven, bereikbaar ge worden, zonder dat de scheppers van dit onheil er persoonlijk op worden aange zien". Aldus mr. A. J. Marx in het Nederlandsch Juristenblad. Inderdaad de concentratie van ondernemingen en banken, is in menig op zicht geen winst geweest voor de handels moraal en de bescherming en steun van de economisch zwakken. Sterker nog: meenig- een, die economisch in alle opzichten in staat was op eigen beenen te staan, is daar door in een moeilijke, soms onhoudbare po sitie gekomen; tegen de groote concerns vermag zélfs de economisch krachtige een ling niets. Zonder twijfel ligt hier een groote taak voor de stands- en vakorganisaties open. Hier kunnen zij daadwerkelijken steun bie den, al zal dat niet gaan zonder krachtigen strijd. Nu reeds in velerlei opzicht en straks, als er lichamen met verordende bevoegd heid geschapen worden, over de geheele li nie. Deze theorie zal ik trachten met practi- sche voorbeelden nader toe te lichten. In vele gevallen stellen de groothande laars of de fabrikanten eenzijdig een serie verkoopvoorwaarden vast, waaraan de koo- pers zich moeten onderwerpen. Immers in dividueel kunnen zij zich daartegen niet met succes verzetten. Er wordt nu eenmaal niet anders geleverd, dan op bepaalde con dities, welke dikwijls gedeponeerd zijn bij een notaris en die de betrokkenen meestal niet kennen. Er is een soort stilzwijgende onderwerping aan wat van boven eenzijdig is opgelegd, elfs al zou de individueele win- kelier-kooper al deze voorwaarden kennen, dan nog zou hij niet in staat zijn, de strek king daarvan te doorzien. Bevoegde rechts kundige hulp inroepen zou hem tê duur ko men. Overigens zou het hem ook niet ba ten, want als enkeling staat hij machteloos. Meetsal onderwerpt de betrokkene zich daarbij ook nog zoogenaamd „vrijwillig" aan de arbitrale rechtspraak van de be trokken kringen van handelaars en fabri kanten. Gedwongen kan hij daartoe niet worden, want de Grondwet schrijft voor, dat niemand tegen zijn wil kan afgetrokken worden van den rechter (d.i. de gewone rechtspraak), die hem toekomt. Evenwel hier is geen keus; niettemin ge schiedt de onderwerping aan de arbitrale rechtspraak „vrijwillig". Was het nu nog zoo, dat de betrokkene invloed had op de benoeming der scheidsrechters, dan zou men daar vrede mee kunnen hebben. In den regel wordt echter het scheidsgerecht ge heel zonder zijn medewerking aangèwezen en is hij dus aan handen en voeten gebon den aan de tegenpartij overgeleverd, zonder beroep op een onpartijdigen rechter. De president van een onzer rechtbanken sprak in dit verband reeds in 1925 van de „onduldbare knechting" door de arbitrale clausule en in een vonnis van dezelfde rechtbank werden weinig vriendelijke woor den gezegd over het betrokken arbitrale reglement. De rechtbank gaf dan ook in haar vonnis uiting aan haar wensch „om ook te waken voor de belangen van de zwakkere wederpartij, den kooper". Inderdaad .is deze zwakkere partij in den regel een middenstander, winkelier, of ambachtspatroon in dergelijke gevallen vrijwel aan handen en voeten gebonden door de wederpartij krachtens eenzijdig vastgestelde en opgelegde verkoopsvoor- waarden en op dezelfde wijze opgelegde an bitrage, waarop hij geen invloed kan uit oefenen. Hier is in de eerste plaats een taak weg gelegd voor de landelijke organisaties. Hun taak is er onophoudelijk op te hameren, dat geen overeenkomsten van dergelijken aard tot stand komen, tenzij zij vooraf door de landelijke organisaties zijn onderzocht en goedgekeurd. Een scheidsgerecht moet rechtspreken in zaken, waarin middenstan ders betrokken zijn, zonder dat die midden- OOK ELLEWOUDSDIJK TEGEN HET CENTRALE BOUW- EN WONING TOEZICHT. ELLEWOUDSDIJK. In de op 13 Juni jl. gehouden spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Ellewoudsdijk is 't voorstel van B. en W. tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling tot cen tralisatie van het bouw- en woningtoezicht, waaromtrent de stemmen in de vorige ver gadering staakten, verworpen met vier te gen drie stemmen. (Voor de heeren Smal- legange Van de Velde en Zoeter, tegen de heeren Goetheer, Stoutamer, De Dre.u en Van der Hage). KRUININGEN. Gevonden een heeren horloge. Inlichtingen bij veldwachter Van Kleunen. tot de NISSE. Benoemd door B. en W. opper-brandmeester J. Dronkers in plaats van Johs. Jansen die wegens ge vorderden leeftijd eervol is ontslagen. Tot brandmeester P. van de Guchte in de plaats van J. Dronkers tot ond'erbrand- meester J. Bos Cz. in de plaats van P. van de Guchte en M. van der Hage in de vacature van E. Sanderse, overleden. stander het recht heeft daarin een verte genwoordiger van zijn bond aan te wijzen. Tot heden is aan deze tvree punten t.w.z. de eenzijdig opgelegde en bezwarende ver koopsbepalingen en de eenzijdige aanwijzing van de scheidsrechters, waarvoor de zaak van den middenstander berecht wordt, nog nimmer aandacht geschonken. Een tweede taak, die op den weg der landelijke organisaties ligt, is eveneens nim mer ter hand genomen, n.l. het voor den rechter uitvechten van principiëele kwes ties. Den individueelen middenstander ontbreken hiervoor de noodige kennis en de noodige financiëele draagkracht. Ook hier is alleen voor één het machtige wapen, dat nog steeds ongebruikt ligt in het arsenaal der organisaties. Ook hier een voorbeeld. Iedere zaak moet in het Handelsregister worden ingeschre ven, behoudens o.m. de zaken van handels lieden, wier belasbaar inkomen de laatste drie jaren beneden 2.000 per jaar is geble ven, Nu is er iemand ingeschreven, tqen hij naar 2.000 inkomen was aangeslagen, maar later daalt zijn inkomen tot ver bene den de helft en blijft daarop gedurende meer dan drie jaar staan. Toch is hij een maal ingeschreven en blijft hij ingeschre ven. Hij moet dus betalen en wel niet alleen de bijdrage aan het Handelsregister, maar ook een bijdrage voor de kosten van den keuringsdienst. Weliswaar zijn deze bedra gen niet zoo hoog, maar bij een klein inko men is elk tientje er één. De wet geeft geen voorschrift hoe in der gelijke gevallen gehandeld moet worden om de éénmaal ingeschrevene af te schrij ven. Ergo gaat de Kamer van Koophandel in den regel door de bijdrage te innen, ge steund door haar recht van parate executie ongeveer op gelijke wijze, als de belasting administratie de belastingpenningen kan in nen. De betrokkene ziet op tegen een kostbaar proces en betaalt. Het komt ook wel voor, dat de Kamer van Koophandel de zaak laat loopen, doch regel is dit niet. Hier is een leemte in de wet, waarin moet worden voorzien. Zou een der betrokkene er de kos ten en de lasten voor over hebben om de zaak tot in hoogste instantie door te zet ten, dan mag verwacht worden, dat de Re geering wel op deze rechtspraak zou re- ageeren en in de leemte voorzien. Zoo iets komt herhaaldelijk voor: na een uitspraak, die het gebrek in de wet blootlegt, herstelt de wetgever zijn fout. Voorbeelden van dergelijke gevallen doen zich bijna dagelijks voor in het leven van den middenstander-zakenman. Alleen staat hij machteloos. Slechts als de organisaties de zaak voor hem principiëel uitvechten, kan hij iets bereiken. Natuurlijk is het-re sultaat, dat niet alleen voor dien enkeling maar voor den ganschen middenstand daad werkelijk iets wordt bereikt. Hier is een tweede taak voor de lande lijke organisaties weggelegd: het steunen van den enkeling bij het uitlokken van prin cipiëele beslissingen in het belang van den ganschen middenstand Mr. M. Visser. Nadruk verboden. door PETER VAN SANDEVOERDE. KORTGENE. De honden van de heeren Mi v. O. en W. K., landbouwers alhier zijn samen op stap gegaan en hebben bij den landbouwer Th. de L. onder Kolijns- plaat 11 konijnen en 6 kippen doodge maakt. Het muziekgezelschap EMM bracht Woensdagavond oil. van den heer Adr. B. Holster een serenade bij den heer M. de Looff en zijn bruid, ter eere van hun trouwdag. De heer Holster heeft het bruidspaar en familie toegesproken. Het gezelschap speelde een drietal nummers. (Slot). Vertrek. schor naarmate I weg te jagen Nederlandsche PROEFNEMINGEN MET HET KUNST MATIG DROGEN VAN GRAS. De proefnemingen, die in 1938 geno men zijn in Leeuwarden, Burum en Stol wijk met het kunstmatig drogen van gras, hebben een bevredigend verloop gehad. De uitkomsten hiervan zijn vermeld in de eerste mededeeling van de commissie voor kunstmatig drogen van gras, uitgegeven door het centraal veevoeder bureau. De bestudeeripg van het vraagstuk kan dit jaar, dank zij den steun van de regeering met kracht worden voortgezet. Thans zijn in gang proeven te Leeuw arden, Burum en Stolwijk (type kaloroil). Behalve de bestaande proefnemingen zijn er dit jaar nog enkele proeven, waar bij onder medewerking van andere in stanties ervaringen worden verzameld. Een zeer belangrijke proefneming, die hoofd zakelijk door particuliere instanties wordt uitgevoerd in samenwerking met het cen traal veevoeder bureau is de proef in Langweer, waar geheel op fabriekmatige wijze met een installatie van groote ca paciteit wordt gewerkt. Hier wordt het systeem Pehrson toegepast, dat reeds in Skandinavië met succes ingang vindt. Het versche gras wordt gehakseld, daar na gedroogd en gemalen en tenslotte in den vorm van koeken afgeleverd. De eer ste indruk, die men van het bedrijf krijgt, is gunstig. Het bedrijf is geheel fabriek matig ingericht en het eindproduct ziet er- zeer goed uit. Men zal natuurlijk verdere resultaten moeten afwachten voor er een oordeel gegeven kan worden. Verder is er nog een proefneming op gezet in samenwerking met de gemeente Kampen, die echter nog niet in gang is maar waarschijnlijk in den loop van deze maand bedrijfsklaar zal komen. Het be treft hier een Zwitsersch systeem, dat bij de voorloopige beproevingen in Zwitser land een gunstig resultaat opleverde Uiteraard zullen de ervaringen hier te lande afgewacht moeten worden. Behalve deze proeven, waarmede het centraal veevoeder bureau bemoeiingen heeft, worden er ook door anderen po gingen aangewend om het procédé op commercieele basis toe te passen. Het blijkt, dat zoowel van de zijde van de directe producenten en verbruikers als van de zijde van hen, die bij de meng- voederfabricage zijn geïnteresseerd, be langstelling voor dit probleem bestaat. p: Abonnementen en Advertenties voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. S. VERSPRILLE. De jeugd in het dorp zingt het als ze ons aan zien komen: „De Jantjes van den toren dragen een blauwe broek, Een jasje en een vestje, dat staat ze reuze goed; Een pet met zestien letters waarop geschreven staat De Koninklijke Marine die nooit ver loren gaat." Dat is prettig, dat je zoo belangrijk schijnt te zijn, dat de dorpscomponisten zelfs een liedeke voor je in elkaar slaan. Wij zorgen 's avonds voor de contra prestatie. Sinds we ontdekt hebben hoe goed het geluid naar beneden valt, geven we con certen. Het geluid van onze stemmen doet de menschen onder den toren, stilstaan en glimlachend naar boven kijken. Ze gunnen ons dit genoegen, een van de weinige overigens. Wij zingen onze kelen we onprettige gedachten hebben, of blij zijn. We zingen populaire liedjes. Of filmschlagers. De dagen rijgen zich nu in hun gelijk heid aaneen tot korte weken. Er valt niets voor dat zich in de regelmaat kan wringen. Zoo lijkt de eene dag op den ander. Of het moest de postduif zijn die moe en uitgehongerd op de balustrade neer streek. Een Brusselaar en als onderdaan van een bevriende mogendheid hebben we hem behoorlijk ontvangen. Gekruimeld brood met water in jampotdekseltjes. Daai- moet hij het maar mee doen. Nu komt hij geregeld zijn visites afleggen. Ik heb zoo'n vermoeden gekregen, dat Westkap- pel hem ook geen kwaad doet. Hij kan hier op den duur misschien nog wel har den ook. Zoekt zich desnoods een vrouw tje. Hij heeft dat mee dat zijn vrouwtjes geen witte kapjes en breede lange fok ken dragen. Terwijl zijn conversatie vast en zeker ook veel beter zal vlotten. Ik ontvang veel brieven waarin me zonder uitzondering veel sterkte wordt gewenscht Ik kan me toch niet herinneren zóó triest in m'n brieven te zijn geweest. Mèèr zelfs nog. Als de morgen komt waarop de dienst brief gebracht wordt met ons verlof, dan zal er nog een stille weemoed zijn als onze kooien naar beneden gaan en op dc bus geladen worden. Omdat je weet war je hebt. Een wondermooi Walcheren, waar je vast nog eens als burger terug zal ko men. Een vruchtbaar land waar een hard werkend volk uithaalt wat er uit te ha len valt. Je hebt maar naar de landerijen te kijken, bukkende gestalten altijd bezig om het onkruid te verwijderen. Zoo zie je dat onder Westkapelle, on der Biggekerke, onder Oostkapelle, onder Middelburg, en waar - je ook fietst door dit land. Een land met vriendelijke dorpjes en gemoedelijke steden. Maar bovenal, met hartelijke menschen die altijd nog wel een kommetje koffie voor je over hebben. Terug zullen we gaan, naar Noord Zuid, Oost en West. We zullen weer kantoorbediende wor den, of dokter, of ingenieur, of kok, of stuurman op de groote vaart, of journa list. En we zullen blij zijn dat we weer in onzen werkkring terug zijn, vanzelfsprekend en weer in onze omgeving. Maar met genegenheid in onze stemmen zullen we spreken over onzen tijd op Walcheren. Over onzen tijd op den stoeren vuurtoren van Walcheren waarop we met zooveel plezier het vaderland dienden in dezen nerveuzen tijd. En opgetogen zullen we raken als we praten over Vlissingen met zijn prachti ge zeeboulevards, en over Middelburg waarvan je meer behoort te weten, dan dat er een ongelooflijk mooi stadhuis staat, en over Vere. Ja, waarover niet En uiteindelijk zullen we de Marine nog dankbaar zijn, dat ze ons in staat heeft gesteld om dit land zoo op ons ge mak te bekijken. s Avonds hebben we nog een militair fuifje in „Batavia". We zijn er met z'n zessen matrozen tusschen de jongens in het veldgrijs. We hebben wel pleizier, maar over alles ligt toch de domper van ons naderend vertrek. Niet naar huis, maar naar een volgende post. Weg uit Zeeland. Maar toch hebben we een leeuwenaan deel in het zingen van een door kapitein mr. Van der Slikke geschreven „Lied der Kustartillerie." Daarmee hebben wij wel niets mee uit staande, maar of het nu kust-artillerie of kustwacht is, en of wij nu in het blauw zijn en zij in het veldgrijs, we zijn één, want we zitten hier voor dezelfde groote taak. Daarom schrijf ik hier het laatste couplet van het „Lied der Kustartillerié neer. „Wij houden van ons kleine landje En hebben daarvoor alles veil, Wij willen onszelf steeds zijn èn blijven Want daarin ligt toch Neerlands heil! Dus zal de „Kust" steeds moedig schra gen De mooie vlag van Nederland. En daarom zal zij immer pal staan, Voor Koningin en Vaderland." En hoor ze het zingen, die jongens die voor het meerendeel zonen van het Zeeuwsche land zijn. Flinke gebruinde knapen die schop en schoffel in den steek Eer» grootsch en ontzag wekkend getuigenis van vooruitstrevende denkbeel den op kunst, techniek en sportgebied. (Ingez. Med.) gelaten hebben om van vreemde smetten hun dierbaar vaderland ver te houden. Opdat fier en vrij de driekleur aan de witte masten kan blijven wapperen. En hoor ons, die komen uit Amsterdam, de Zaanstreek, Marken en Zandvoort! In dit rookerig bedompte zaaltje voel je weer eens duidelijk voor welk een groote, voorname taak je je werk in de steek liet en' je zoo ver van huis trok. 's Ochtends laten we stuk voor stuk onze kooien naar beneden vieren. Daarna gaan we afscheid nemen bij onze vrienden in het dorp. Bij de Wou- tersen, die ons nog gauw een „babbe laar" toestoppen. We koopen nog van die prachUge Zeeuwsche knoopen om onze' vriendinnen in Holland mee te verrassen. Daarna gaan we nog eenmaal den to re op en zitten stilzwijgend bijeen in de kombuis. Naar de kranen van Vlissingen, den toren van Middelburg Naar de Schelde waar juist de ferryboot oversteekt, een witte meeuw in blauw- wazige verten. Naar het groene mozaïk der velden. Naar de eerste rogge die golvend wuift onder den uitschietenden wind. Dan gaan we voor een laatste maal de 203 wentelende treden af naar den bega- nen grond Langzaam, heel langzaam. De ouwe helpt ons met het laden van de kooien op de bus. Nog wat laatste handen gedrukt. Het trillend aanzetten van den motor, /iet -schokkend' loptrekkjen,, we wUivent als gekken. Een enkel wit kapje in een deur. Ach ja, zoo'n beetje verkeering hadden we ook al. Eén serieus geval zelfs Dan wordt de toren kleiner en klei ner tot hij verdwijnt achter een hofstede, zoo klein wordt hij. „Kruuningen!" roept de conducteur. We glimlachen wat dwaas en hangen uit de raampjes. En kijken uit of we nog witte kapjes, die prachtige omlijsting van de frissche blozende gezichten, en breede lange rok ken kunnen ontdekken. „Roosendaal!" „Rotterdam!" „Den Haag!" „Amsterdam!" Een knarsend tot stilstand komen van den trein. Openen van de portieren. Schreeuwende Ako-jongens. Driftige fluit jes van chefs. Een trein, die ratelend onder de over kapping aanrolt. Buiten de tingelende trams die krijschend door de bochten gaan. Autoclaxons. Haas tige menschen die tegen je opbotsen. Bij een krantenkiosk een opschrift: „Politieke toestand minder scherp." Dan plotseling op het Damrak een wit te kap. Zoo'n breede, bolle. Uit Goes waar schijnlijk. En een boer met een zwart bol hoedje. Dan schreeuwen we, opeens opgetogen, een groet. De twee kijken verstoord, denken dat ze in de maling genomen worden. Maar dan lachen ze breed als we ver tellen Ja, Zeeland - j - -

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7