ZEELAND. '«nn-B BELAND, Vereeniging voor Handels onderwijs te Middelburg Kampeeren per spoor. MIDDELBURG. VUSSINGEN. Begrafenis Ad. de Visser. WALCHEREN. Bevordering Handels avondschool. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Dinsdag slaagden aan de Chr. Kweek school te Middelburg voor het eindexamen alle 6 mannelijke candidaten, nml. de hee- ren J. van de Velde, Soeburg; J. C. West- strate, Waarde; P. L. den Hollander, Aag- tekerke; W. Janse, Domburg; W. Jobse, Aagtekerke; J. Louwerse, Serooskerke. Slechts enkele uren nadat Remmy van Tijen aan den schoot der aarde was toe vertrouwd, volgde het stoffelijk overschot van het tweede slachtoffer van de nood lottige vliegtuigramp op Zaterdag jl., den heer Ad de Visser denzelfden, laatsten weg. Hoezeer de Vlissingsche bevolking is getroffen door dit droevig einde, kwam overduidelijk tot uiting in de overweldi gende belangstelling op en om de begraaf plaats. Daar waren o.a. burgemeester C. A. van Woelderen, de heer Schmidt Crans van de burgerluchtvaart, bestuursleden van de Z. V. L. en W. Z. C. enz., terwijl ver der nog aanwezig waren de heer Selis uit Den Haag, inspecteur bij den Rijkslucht vaartdienst afd. Radio, die tevens de di recteur van dezen dienst vertegenwoordig de; de burgemeester van Haamstede jhr. Roëll; vertegenwoordigers van het vlieg veld Haamstede en van het vliegveld Vlis- singen; bestuursleden van den Zeeuw- schen Korfbalbond en verschillende afge vaardigden van korfbalvereenigingen aan gesloten bij den Z K. B. Voorafgegaan door korfbalvrienden, die fraaie kransen droegen en tusschen een haag van leden der korfbalvereeniging „Madjoe", schreed de droeve stoet naar de geopende groeve, het gemeenschappe lijke graf met Remmy van Tijen. Daar trad ds. F. J Pop, Ned. Herv. predikant te Delft, naar voren en onder het uitspreken van de woorden: „In den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, Amen", daalde de kist, bedekt met bloemen van de jonge weduwe, ouders en zuster, in de diepte; De predikant hield een ontroerende toe spraak, waarin hij wees op de groote schok die dit ontzettend ongeluk heeft gebracht, niet alleen te Vlissingen, doch ook in wijden omtrek. Het verzoek van de zoo zeer getroffen jonge vrouw van den overledene, dat aan dit graf alleen gesproken zal worden door hem als pre dikant en vriend, zal zeker, aldus spr., geëerbiedigd worden Onze gedachten kunnen er niet bij, onze woorden zeker niet weergeven, zoo vervolgde de predikant, wat er geleden wordt. Niemand is in staat te zeggen wat Ad is geweest voor zijn Moeder, zijn zus ter en in den tijd van zijn verloving en gedurende slechts enkele maanden van zijn huwelijk, voor zijn verloofde en zijn jonge vrouw. Doch ook in verren, wijden kring was Ad zeer bemind. Uit naam van zijn jonge vrouw vraagt ;<pr aan {ien die hem gekend* hebben, om bij het verlaten van dit graf, een oogenblik in alle stilte goed over hem te denken en verder ook te bidden voor de ouders van de drie jonge menschen die óp zoo vreeselijke wijze, gezamenlijk ver ongelukten, Faber, Van Tijen en De Visser. De ontroering werd velen te machtig, snikkend strooide men bloemen in het graf. De heer A. Walrave, een oom van den overledene, dankte tenslotte namens de familie voor de laatste eer. RAAD VAN VERE. VERE. Dinsdag vergaderde de voltallige Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester D. Huinink. Alvorens tot het eerste punt der agenda over te gaan, lichtte de v o o r z. toe, ciat besprekingen nog gaande waren over den Langendam en de herbehandeling var. het wegdek. Ingekomen was een mededeeling, dat tot 31 Dec. de werkverschaffing is stopgezet. Door den minister van Soc. Zaken is be sloten een bedrag van f 10 bij te dragen als tegemoetkoming salaris van den agent der arbeidsbemiddeling. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het bestuur van het Borgstellingsfonds voer de Zeeuwsche Eilanden, om terug te komen op het besluit, waarbij deze gemeen te besloot zich niet aan te sluiten bij ge noemd fonds. Zonder meer is de begrooting door Ged Staten goedgekeurd. Eveneens werd door genoemd college goedgekeurd een besluit tot verkoop van een strook gronds voor verbreeding van den Gapingschen weg. Breedvoerig werd besproken het request van den kring Walcheren der slagerspa troons. De bezwaren werden door den v o o r z. onder de loupe genomen, waarbij spr. mededeelde, dat bij de gemeente Mid delburg overwogen wordt een vervoerdienst in te stellen waarbij vervoer van de buiten gemeenten niet duurder wordt dan voor Middelburg. Wat betreft het bezwaar, dat door een abattoir te Middelburg zou rijzen, i.e. het sluiten van particuliere slachtplaat sen met als gevolg kapitaalvernietiging en renteverlies, zeide spr., dat dit niet juist was. Feitelijk moet iedere slachtplaats ook een vleeschverdeelplaats (worstmakerij enz.) hebben, doch nergens komt dat voor, omdat de meeste slagers dit in het slacht huis zelf doen. Die particuliere slachtplaat sen kunnen thans als zoodanig gebruikt worden en staan dus niet renteloos. Later zal besproken worden de zaak van tege moetkoming in het renteverlies der slagers. Met alg. st. werd besloten een strookje grond in de Oudestraat aan te koopen voor 2.50 i.p.v. dit als geschenk te aanvaarden. Slotscène-aansluiting water ge meentegebouwen. Deze quaestie is thans van de baan. De v o o r z. zeide, dat bij de tweede inschrij ving de gelegenheid is geopend voor al de plaatselijkee smeden: Van der Hooft, Den Hoed en Meyers en voor de Gasmaatschap pij, die alleen prijsopgaaf gaf voor de le vering der toestellen. De prijsopgaaf va rieert tusschen de 2053 en 2326. Laag ste inschrijver was S. W. v. d. Hooft voor 2053, waartegen B. en W. geen bezwaren hadden, daar genoemde smid de uitvoering opdraagt aan een erkend fitter. Bij dit be drag komt nog de kosten van breekwerk, door den gemeente bouwmeester geschat op 580. De uitbreiding of verzwaring der gas leiding wordt door de maatschappij tegen kostprijs uitgevoerd. De totale raming blijft dus onder 3000. B. en W. adviseerden hierop in te gaan onder de volgende voor waarden: dat de financiën uit den gewonen dienst zullen komen, doch verdeeld over 1939 en de vier volgende jaren; dat de huur ster van den Campveerschen Toren 20 en de huurders der burgemeesters- en hoofd onderwijzerswoning ieder 10 per jaar zul len betalen als huurverhooging; dat huur ders zullen overeenkomen de leiding breuk- vrij, vorst vrij en goed functionneerend te houden; dat het gebruikte materiaal in goe den staat gehouden zal worden. De heer S i m o n s e vroeg, of de huur ders accoord gaan, waarop de voorz. be vestigend antwoordde. De heer D. K a s s e D z n. had het slachthuis gemist. De voor zitter zeide dat het waterverbruik daar gewoon zal zijn en dat alles kosteloos is, want iedereen kan tot 40 m dienstleiding en 8 m binnenleiding en één vrije aftapkraan krijgen als binnen 6 maanden wordt aange sloten. Daar er echter een abattoir te Mid delburg komt, zal hier niet veel noodig zijn De heer Gideonse vond, dat de voor zitter op de zaak vooruit liep, doch deze zeide, dat spr. te pessimistisch was, want het abattoir komt er omdat het geld er voor is, Middelburg ertoe genoodzaakt zal wor den en omdat spr. het niet mogelijk acht, dat de Raden der buitengemeenten het in hun hand hebben om de oprichting van een centraal abattoir af te stemmen. De heer Gideonse meende, dat er wel tegen kanting zal komen, want de huisslachting zal ook in het abattoir moeten geschieden. Op een ontkennend antwoord van den voor zitter zeide spr., dat het toch wel een stap in die richting zal zijn. Na discussie kwam de heer D. KasseDzn. terug op de z.i. hooge kosten van 3000 voor aansluiting gemeentegebouwen. Het college/aldus spre ker, stelt voor huurverhooging, doch hier mede is de eerste jaren nauwelijks de ren te betaald. De kosten zijn bezwarend voor de gemeente. Zijn de huurders aan het ma ximum van hun huurverhooging gekomen? Zijn wij niet in staat den aanleg wat min der royaal te doen of anders meer te vra gen? De voorz. zeide, dat het heusch niet te royaal is. De Campveersche Toren is geschrapt van de lijst van den A.N.W.B.- hotels en aangezien men het wederom be hoorlijk wil laten exploiteeren, is men ver plicht het te doen. Principieel was spr. te gen het verlangen van den heer D. Kasse Dzn. om de huurders mee te laten betalen in de kosten. De heer D. KasseDzn. zeide, dat het bedrag per jaar niet opweegt tegen de voordeelen voor de huurders. Wij staan aan het begin der waterleiding en weten niet wat deze ons nóg zal kosten. Wethouder P o p p e vond de huren reeds aan den hoogen kant, dus meer kan er niet bij. Op een desbetreffende vraag van uen heer Leer zeide de voorz. dat de huurverhooging doorgaat, ook als de ge meente einde 1940 geen garantie hoeft te geven. De heer D. Kasse Dzn. stelde voor voor den Camp. Toren de verhooging op 30 en voor de andere woningen op 20 te stellen. Bp de opmerking van den voor zitter, dat het motief beneden de waardig heid van den Raad is, repliceerde de heer D. Kasse Dzn. dat B. en W. dan heele- maal niet met huurverhooging hadden moe ten aankomen, doch alles gratis aanleggen! Spr. achtte het ook noodzakelijk, dat het hotel aangesloten wordt, doch het is een groot vraagteeken of het met de andore ge bouwen ook zoo is. Wethouder Van Beveren meen de, dat, wanneer het niet gedaan wordt de huurders bij de eerste gelegenheid eruit zullen trekken naar een huis waar water leiding wél is, waarop de heer D. K a s s e Dzn. opmerkte, dat dit argument maar een stok achter de deur is. Zijn voorstel werd niet gesteund. Het voorstel van B. en W. werd daarop met alg. st. aanvaard. Gunstig werd beschikt op een verzoek van den heer G. Poppe, brievenbesteller al hier, om met 1 Juni in het Godshuis te mo gen worden opgenomen. De voorwaarden zijn bepaald op 400 per jaar door hem te betalen, i.p.v. vrije kleeding en schoeisel een vrij kamertje, dat hij zelf zal meubilee- ren; tenslotte als andere verpleegden voed sel en verpleging vanwege het gesticht. De rekening van het Godshuis over 1938 is door de commissie bestaande uit de hee- ren Gideonse, Leer en D. Kasse nagezien en goed bevonden. Op advies der commissie werd de rekening goedgekeurd. Bij de rondvraag .informeerde de heer Gideonse naar de tarieven der water leiding, waarop de voorz. antwoordde, dat deze zijn gewijzigd in dien zin, dat ver schillende inwoners voordeeliger uit zullen zijn dan vroeger het geval was. Ook voor verschillende groote huizen zijn de lasten minder. De heer Leer informeerde naar het zeer bouwvallige huis aan de Kapellestraat waarop de voorz. antwoordde, dat de vermoedelijke eigenaar bereid is het te restaureeren, wanneer hij de vrije beschik king erover krijgt. Deze zaak, waarover spreker thans niet verder kon uitweiden, hoopte hij deze week nog op te helderen. Ook wees de heer Leer op een huis in de Oudestraat, waarvan de muur erg werkt. Spr. hoopte, dat een en ander spoedig on derzocht zal worden, opdat men geen geval zal krijgen als te Rotterdam. BORSELE. De poging van de oudercom missie aan de openbare school alhier om in samenwerking met de afdeeling „Borsele" der vereeniging „Volksonderwijs" door het houden van een collecte onder de voorstan ders van openbaar onderwijs de noodige gel den bijeen te brengen voor het aanstellen van een kweekeling met acte aan de open bare school alhier, heeft tot een gunstig resultaat geleid. In de Maandag gehouden vergadering van oudercommissie en bestuur afdeeling „Borsele" Volksonderwijs is de heer A. de Nooyer te Goes, vroeger onder wijzer aan de O.L.S. te Hoedekenskerke, ruim drie jaar geleden aldaar op wacht geld gesteld, tot kweekeling met acte be noemd, op gen vergoeding van 300 per jaar. Gisterenavond had in een der zalen van de Handelsschool de jaarlijksche bijeen komst plaats, die begon met de bekendma king van de bevorderingen van de leerlin gen. Daarbij bleek dat bevorderd waren van de eerste naar de tweede klasse: F. W. Adriaansen, J. Bakker, R. Boogaard, J. Din- gemanse, Jacoba le Due, A. Flierman, H. P. Francooy, J. de Hamer, Jozina Kooman, G. Kotkamp, E. A. C. Mes, F. Minnebo, M. J. Moens, A. Ramsteyn, A. Tilroe, L. G. de Troije, J. W. v. d. Ven, Chr. Verhage, H. Vermeulen, L. Willeboordse, Heinricka Wöhler. Afgewezen 9 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: L. S. Bolier, P. Boone, I. Crucq, M. Geerse, A. R. v. d. Kam, H. W. de Lange, L. J. Manni, F. V. Marcus, J. A. Njjsse, J. Pouwer, W. M. Quist, P. de Ruyter, A. Schoonackers, J. A. Ton, Elly Vermeer, W. P. de Wolf. Afgewe zen 4 leerlingen. Bij de vervolgcursus van de 4de naar de 5de klasse Boekhouden: P. Buys, A. Da- niëlse, P. Lenselink, P. Maljers, H. Mes, M. Roth, J. Tevel, A. Vermazen, H. Verstraate, C. Westerweel. Afgewezen geen. Afdeeling Engelsch: A. de Jonge, Sytske Jonker, P. Lenselink, C. Sandere, J. Tevel, H. Verstraate, M. de Vos, Johanna de Plaa, afgewezen geen. Afdeeling Nederlandsch: M. de Vos, P. Buys, M. Roth, A. Vermazen en C. Wester weel. Uitreiking diploma's. In meer officieele samenkomst voor de uitreiking der diploma's, heeft vervolgens de voorzitter mr. P. Dieleman, allereerst medegedeeld dat de Commissaris der Ko ningin en het college van Ged. Staten als zoodanig bericht van verhindering zonden, waarna hij welkom heette in het bijzonder wethouder Boasson als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en den heer Wit, den inspecteur van het 1. o. Spr. zeide gelukkig te zijn weer in staat te wezen de diploma's uit te reiken hij kon dit doen aan de volgende leerlingen van de derde klasse: J. B. Bos, C. Corstanje, bei den Middelburg, Johanna Goeman, Sint- Laurens; A. M. Hofman, A. Klaver, A. van den Ouden, Carla van Ouwerkerk, Hugo Reinders allen Middelburg; C. Roose, Sint- Laurens, C. Sanderse, Grijpskerke; G. C. Slimmen en A. J. Wagenvoort beiden te Middelburg, afgewezen 3. In afdeeling II slaagden voor diploma boekhouden Sytske Jonker, G. A. Roose, P. C. Schoonackers, M. P. Simonse, allen Mid delburg, afgewezen 5 candidaten en voor di ploma Nederlandsche Handelscorresponden tie M. Biondina, P. Maljers, H. A. C. M. Mes, C. Vroonland, allen Middelburg, afgewezen één candidaat. Spr. zeide overdacht te hebben wat hij de jongelui bij deze gelegenheid zou zeggen en toen kwam hem een scheurkalender blaadje in de gedachte, waarop het volgen de stond: „Gelukkig degene, die den moed bezit te zijn en te doen niet wat de openba re meening, maar wat zijn geweten hem voorschrijft". Naast kennis is noodig karak ter en daarom moet men luisteren naar zijn innerlijke stem. Men mag zich niet laten leiden door vrees en moet niet vragen wat zullen de menschen er van zeggen. Als men op dien grondslag voortbouwen zal dit tot een zegen zijn. De directeur der scholen, mr. P. C. de Jonge wenschte de jongelui geluk met hun diploma en hoopte, dat zij iets erme de zullen bereiken in de wereld. Hij wees er hen op dat hun diploma iets bijzonders heeft, omdat het de laatste maal is, dat mr. Dieleman ze als voorzitter zal hebben geteekend, nadat hij dit 24 of 25 maal reeds heeft gedaan. Spr. wekte de jongelui op dit diploma goed te bewaren en bij het bezien er van terug te denken aan. mr. Dieleman en hem in het leven tot voorbeeld te nemen. Even als hij moet men een persoonlijkheid dur ven zijn. Hij voelt zich zoowel thuis in de deftige statenzaal als in een rookerige cafézaal onder de geitenhoujders, in de Cathedraal bij het Prinselijk huwelijk, als iri de zaal van het Leger des Heils. Dat is een mooi voorbeeld, en veel belangrij ker dan het diploma. Denk in het leven steeds aan mr. Dieleman, dat komt ieder te stade. De heer Boasson zeide, dat het gemeentebestuur zeer dankbaar is voor wat de Vereeniging voor Handelsonderwijs tot stand brengt. Het weet, dat de taak jn goede handen is. De Vereeniging „'heeft nu reeds een groot aantal jaren doen blijken welkeen belangrijke taak zij in Middelburg inneemt. Vooral in de moeilij ke tijden en daarom verheugd spr. zich over het goede werk en de vele diploma's die reeds zijn uitgereikt. Spr. heeft niet geweten, dat mr. Dieleman voornemens was het voorzitterschap neer te leggen. Spr. betreurt dit en weet namens het geheele gemeentebestuur te spreken als hij mr. Dieleman bijzonder zeer hartelijk dank zegt voor wat hij gedaan heeft voor het Handelsonderwijs. De heer C. Wit weet feitelijk niet wat hij hier als inspecteur van het l.o komt doen, omdat het handelsonderwijs niet onder zijn toezicht valt. Men zegt zoo vaak idat er zonder verdere studie „zoo weinig van het l.o. blijft hangen." Dit RETRANCHEMENT. Een 3-jarig kindje van den werkman D. kwam, omdat het plotseling den rijweg overstak, in aanra king met den bumper van een auto, zoo dat men vreesde dat het kindje den dood gevonden zou hebben. Gelukkig reed de chauffeuse vande auto heel langzaam, zoo dat de gevolgen niet zoo erg waren, als men aanvankelijk dacht. Nadat het kind naar het ziekenhuis te Oostburg was ver voerd, constateerde men, dat niets gebro ken was en kon het weer naar huis wor den gebracht. Met een gekneusden arm er eenige ontvellingen aan het hoofd is dit ongeluk goed afgeloopen. De bestuurster treft waarschijnlijk geen schuld. is zeker wel zoo maar als men eens leer aren, onderwijzers e.d. vraagt over hei geen zij op de lagere scholen geleerd heb ben, dan zal blijken hoeveel ook zij daarvan vergeten zijn. Daarom is het goed het onderwijs voor te zetten en stelt spr. groot belang i. Nijverheidsonderwijs, handelsonderwijs e d en hoopt hij dat de vereeniging nog vele jaren op denzelfden voet zal voortgaan Spr. betreurt ook het heengaan van mi Dieleman, maar hoopt nog wel eens gele genheid te hebben afscheid van hem te nemen. De heer L. A. Stofkoper zeide aanwezig te zijn als bestuurslid, als ver tegenwoordiger van de Kamer van Koop handel en eveneens van Handelsbelang Spr. weet zich de tolk van de Kamer en de genoemde vereeniging als hij directie en leeraren dank brengt voor hetgeen zij presteeren, maar ook als hij hulde brengi aan mr. Dieleman, de man met den bree- den kijk op het leven. Mr. Dieleman durft te leven met hen, die willen leven. Spr hoopt dat mr. D. in zijn verder leven nog lang op dit werk zal mogen terugzien. De heer Dieleman heeft alle vier heeren dank gebracht voor de waar- deerende woorden tot hem gericht. Hij is bereid te wachten met weggaan tot zijn opvolger door het 'bestuur is gekozen Zijn heengaan geschiedt om gezondheids redenen, die hem nopen enkele werkzaam heden te laten schieten. Hij voelt niet al tijd gedaan te hebben wat hij meende, dat moet gebeuren voor een school, die aller noodzakelijkst is. Spr. hoopt van harte, dat de vierde klas er nog weer eens bij zal komen. Spr. dankte ieder der heeren die hem toespraken nog meer in het bij zonder, om zich dan te richten tot mr. Van der Veur en hem ten zeerste dank te betuigen voor de wijze, waarop hij het voorzitterschap heeft waargenomen tijdens spreker's ziekte. Nadat de heer Biondina namens de leerlingen van den cursus voor Neder landsche Handelscorrespondentie dank had gebracht speciaal aan den heer Paap en den directeur voor het genoten onder wijs, werd ook dit deel van den avond ge sloten en ging men over tot De Algemeens Vergadering. De secretaris, de heer K g e 1 e r zeide van plan te zijn geweest in deze ver gadering het besluit van mr. Dieleman om heen te gaan ter sprake te brehgen, doch dit is reeds gebeurd. Mr. v. d. Veur zeide, dat het be stuur wel wat verrast was, toen van an dere zijde de kwestie naar voren werd gebracht. Hij prijst zich gelukkig ermede, dat mr. Dieleman nog aan wilt blijven tot er een ander benoemd is en zoo wel licht zijn zilveren jubileum nog zal halen Ook dankt spr. hem, dat hij nog gelegen heid wil geven aan bestuur en leeraren om in wat intiemer kring afscheid van hem te nemen. Het bestuur heeft besloten de vergade ring voor te stellen mr. Dieleman tot eere lid te benoemen. Onder luid applaus vereenigde de ver gadering zich met dit voorstel en kon mr. v. d. Veur den scheidenden voorzitter ge- lukwenschen met deze onderscheding, het is een mooi sluitstuk voor de verdiensten, die mr. Dieleman steeds voor de vereeni ging heeft gehad. De voorzitter dankte zeer voor dit bewijs van sympathie en herhaalde het jammer te vinden, dat hij de laatste jaren niet zooveel voor de vereeniging heeft kun nen doen. Jaarverslag. Hierna bracht de secretaris, de heer K g e 1 e r, het jaarverslag uit en wees in de eerste plaats op den gehouden specialen cursus voor ouderen voor het examen Han delskennis voor het Middenstandsdiploma. Van de 33 cursisten slaagden er 30. Voor directeur en docenten en ook voor het be stuur is het een groote voldoening, dat men in de gelegenheid is geweest een nuttige functie in het belang van den Midden stand en het bedrijfsleven te hebben kun nen vervullen. Op de 4-jarige Middelbare Handelsdag school begon het kalenderjaar met 55 leer lingen, de nieuwe cursus in September be gon met 56 leerlingen, aan het einde van het jaar waren er weer 55. De Handelsavondschool begon met 80 leerlingen en 33 op den 2-jarigen vervolg cursus en besloot het jaar met resp. 79 en 30, totaal 109. Het personeel der beide scholen bleef ge durende het geheele jaar ongewijzigd. Het bestuur heeft allen lof voor de wijze, waar op allen hun taak vervulde, zoowel de di recteur en leeraren als de administratice en de amanuensis-concierge. Volgens de door den directeur overgelegde rapporten geven gedrag en vlijt der leerlingen geen reden tot bijzondere opmerkingen Ditmaal kan niet evenals vorige jaren voor wat de exploitatie der scholen betreft, worden verwezen naar de afzonderlijke daarvan opgestelde rekeningen. Deze finan- cieele overzichten moeten ditmaal ontbre ken, bij gemis aan de juiste gegevens. Dit alles vindt zijn oorzaak in onderhandelin gen met den minister over diens meening, dat nu de 5-jarige H.B.S. A in een Han delsdagschool met 4-jarigen cursus is ver anderd, ook in de wijze van salarisbereke ning voor de leeraren wijziging moest ko men. Hiermede is het bestuur het niet eens. Daar de onderhandelingen nog niet zijn af geloopen, zal later een tweejaarlijksche re kening worden opgemaakt. De nieuwe wij ze van berekening zal niet van invloed zijn op de financiën der Vereeniging. Voor wat de eigen middelen betreft kan worden ge meld, dat de ontvangsten de uitgaven kon den dekken. De secretaris wijst er in zijn slotwoord op, dat goed handelsondermijs de vesti gingswet bevestigt dit voor den handel- drijvenden middenstand een levensbehoefte is en daarmede ook voor de volkswelvaart. Mogen de scholen aan de bevordering daar van ook in de toekomst op eervolle wijze blijven medewerken, dan dienen zij een schoone taak. Het verslag werd goedgekeurd en mr. v. d. Veur vond er aanleiding in directeur en leeraren speciaal dank te brengen voor het les geven aan de ouderen, die op gingen voor het middenstandsdiploma. De penningmeester, de heer P W M. Hoegen van Hoogelande, had, gezien -het hierboven gemeld, niet veel te zeggen en (Van een bijzonderen medewerker Er is toch zoo wel het een en ander veranderd overpeinsden wij, toen de president-directeur van de Spoorwegen prof. Goudriaan, dezer dagen een zeer sportief gekleed gezelschap journalisten ontving, om hun goede reis te wenschen, en tegenwoordig te zijn bij hun afscheid van de beschaving. Dat gezelschap stap te op 't Utrechtsche station in 'n paar goe derenwagens, deed dat zelfs met opgewekte en vroolijke gezichten. Prof. Goudriaan gaf in hoogst eigen persoon het vertreksignaal voor deze merkwaardige expeditie, en daar schoof de trein van vijf goederenwagens het station uit, om zonder verder ver wijl door te stoomen via Geldermalsen, Kesteren en Nijmegen naar Mook, offi cieeier: MookMiddelaar In het begin van dit jaar heeft de di rectie van de Spoorwegen besloten, tij dens het zomerseizoen zoogenaamde kam- peertreinen beschikbaar te stellen, voor gezelschappen jongelui met begeleiders. Deze kampeertreinen bestaan uit goede renwagen waarin de nacht wordt door gebracht op stroozakken. Er kan uit tien standaardreizen een keus worden gedaan, welke reizen een week duren. De reizen zijn: OisterwijkGilze RijenB e r g e n op Zoom Goes Vlissiin- g e n; Meppel—Assenj—RoldeGroningen Grouw/IrnsumHarderwijkWezep Raalte; Oosterbeek LaagDierenDoes burgLochem DeldenNijverdalWe zep; Ede/WageningenOosterbeek Laag— Mook/MiddelaArMeerssenDelftSche- veningen Vogelenzang Bennebroek AlkmaarDen HelderCastricumOlden- zaalDeldenLochemVoorst, en dan nog drie van de genoemde tochten in omge keerde volgorde Zooals men ziet is Zee land hierbij niet vergeten. Elke trein bestaat uit tenminste vier goederenwagens, terwijl voor de bagage ook een wagen wordt meegevoerd. Aan iederen tocht moeten minstens 32 jon gens of meisjes deelnemen, terwijl per 8 deelnemers 2 volwassenen als geleiders mee kunnen. De treinen volgen de aangegeven rou te èn blijven dan telkens op een station een of twee dagen staan, zoodat men dien dag of dagen uitstapjes in de om geving kan maken, en in den trein kan eten en slapen. Is de tijd aangebroken, dat de trein weer verder moet, dan wordt hij achter een trein van de gewone dienst regeling gehaakt, en naar het volgende station getransporteerd, waar hij weer op dood spoor wordt gereden, en een dag blijft De wasch- en toiletgelegenheden op het betrokken station zijn dan ter be schikking van de kampeerders. De tarieven voor deze kampeertreinen zijn zeer laag gehouden: zij komen neer op ongeveer een cent per deelnemer en per kilometer. Het laat zich aanzien dat van deze kam- peertochten een druk gebruik zal worden gemaakt, aangezien dat een goedkoope en unieke gelegenheid is, om de mooiste streken van ons land te bereizen, en er op zijn gemak eens poolshoogte te ne men. Wij kunnen nu uit ervaring spreken. Wij hebben al waren wij dan. allemaal ou der dan den gestelden maximum leeftijd van 19 jaar zulk een kampeerreis ge maakt. Mook is een liefelijk plaatsje, waar we een prachtige wandeling door de heide- heuvels hebben gemaakt, en spieren, die reeds lang de beweging ontwend waren tot nieuwe activiteit hebben geprikkeld door een forsch partijtje voetbal. En toen zag de dalende avond op de Mookerheide de fine fleur van de vader- landsche journalistiek als spookachtige gedaanten in wollen dekens gehuld rond om een hoog oplaaiend vuur zitten, waar pinda's en sappige verhalen de ronde de den en kampliedjes opklonken, wier in houd meestentijds minder' logische en verstandige gedachten opleverde dan deze kampeerders te midden van de bescha ving gewoonlijk aan het papier plegen toe te vertrouwen. Toen de geheele wijde omtrek van het station geen hout meer opleverde voor het vuur zijn we onder de wol gekropen, op onze stroozakken, en werden onze wa gens gehaakt achter een trein die ons verder naar het Zuiden zou brengen. Het was dus de bedoeling dat wij slapende zouden reizen, of reizende zouden slapen. Dat lukte niet zoo heel erg. Toen de trein weer aankwam op het station van Meerssen in Zuid-Limburg is daar de verdere dag gepasseerd. Vroeg in den morgen werd er het gebruikelijke sta tionsbeeld opgeluisterd door zich scheren de en wasschende journalisten., en door den bakker en den slager, die brooden en vleezen kwamen deponeeren en zich waarscHijn'lijk ten zeerste verwonderd hebben afgevraagd, welke Philistijnen over hen waren gekomen. Het bleek evenwel een zeer vreedzame bezetting te zijn. Toen zij het voortreffe lijk ontbijt, dat het echtpaar Denig en zijn assistenten hadden klaar gemaakt, in de tent en daarvoor hadden verorberd, zijn ze met rose humeuren een wandeling door Meerssen's schoone dreven gaan ma ken waarna de huishoudelijke plichten weer riepen: aardappels jassen en wor tels schrapen. Na den eten borden wasschen, den boel inpakken, en voor we het wisten stond de trein al weer voor, die ons naar de beschaving zou terug voeren. Op die cul tuur hebben we ons toen maar vast voor bereid met eenige robbertjes bridge! Maar zeldzaam genoeglijk was het de financieele commissie werd gecontinu- ccrd. Mede in verband met het opnieuw moe ten aanvragen van de rechtspersoonlijk heid, werd voorlezing gedaan van een ont- werp-nieuwe statuten en werden deze na enkele korte opmerkingen goedgekeurd. Nadat de heer L A. Stofkoper bij accla matie tot bestuurslid was herkozen, sloot de voorzitter deze vergadering. De voorziening in de vacature-Dieleman werd aangehouden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6