IP ffiv&trii$.cïulelp MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Het Bouw en Woningtoezicht. Vier dooden en een zwaar gewonde bij een auto-ongeluk te Soest. Toch naar een Zeeuwsch Pachtbureau De diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland Polen onthoofd. en Verzet op Zuid-Beveland en de bronnen daarvan, De oude quaestie ander maal aan de orde. En in een geheel nieuw stadium getreden. Een voorstel van den directeur-generaal Na tegen een boom gebotst te zijn vloog de auto in brand De bestuurder levend verbrand. Ongerustheid over het Duitsche optreden in Siovakije. De moord te Kiadno. Raadsverkiezingen." NUMMER 138. TWEE BLADEN. WOENSDAG Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux; te MIDDELBURG: St. Pieferstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ■le GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 14 JUNI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, big vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et, Eenigen tijd geleden scheen het met de centralisatie van het bouw- en wo ningtoezicht op Zuid-Beveland in kannen en kruiken te zijn. Men kent de voorgeschiedenis, de diverse motieven: het niet mogen samengaan van de functie gemeente-opziehter-particulier architect, de uitkomst: gecentraliseerd bouw- en woningtoezicht. Daarbij moeten aan den opzichter bepaalde eischen van vak bekwaamheid gesteld worden zoodat eer. deskundig toezicht verzekerd is. Voor Zuid- Beveland scheen de tijd rijp om thans dit vraagstuk wettelijk en grondig te regelen. Verschillende gemeenten waren zonder op zichter, anderen zouden binnenkort naar een nieuwen opzichter moeten uit zien, en Goes had een apparaat dat gemakkelijk uit gebreid kan worden om voor geheel Zuid- Beveland dienst te doen. Gedep. Staten ont wierpen dus een regeling die een goede op lossing bracht. Er waren eerst bezwaren btf eenige gemeenten anderen poogden het geval in kleineren kring op te lossen, tot dat de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Beveland de quaestie in vergadering behandelde De hoofdzaak- werd aanvaard en de wijzigingen die voor gesteld werden, waren zonder twijfel verbe teringen, die echter het plan in principe niet aantastten en slechts op de wijze van uitvoering betrekking hadden. Ged. Staten namen deze wijzigingen over en zoo ging het plan in zee. Maar vele gemeenteraden dachten er anders over dan hun voorzitters eri ook enkele van die voorzitters zelf ble ken niet vast in hun schoenen te staan, zoodat thans de eene helft vóór, de andere helit tegen de regeling is. We hebben een deel van die raadsverga deringen bijgewoond en wel zelden hebben we een in wezen toch uitstekend voorstel op zulke zwakke gronden, soms zelfs op hee- lemaal geen gronden, zien verwerpen. „Het kost weer meer",, was ook een bezwaar, maar meestal bleek dit, bij nader onder zoek, niet waar te zijn of anders waren de hoogere kosten, zoover deze begroot kon den worden, uiterst gering. „Men weet in de stad niet wat een dorp noodig heeft", werd ook steeds naar voren geschoven. Als of de deskundigen bij hun studie alleen met de stadswoning te maken krijgen! En hier aan vastgekoppeld was dan de angst: „we vreezen dat we te stadsch zullen worden." Voor dengene, die de ontwikkeling der dorpen met eenige belangstelling gevolgd heeft, is vooral het laatste bezwaar grappig. (Een ander woord is er niet goed voor te vinden). Want wat heeft men zien gebeu ren? Dat juist de eigen opzichters der dorpen de stad na-aapten Niet alleen in het type van woningen doch ook van straten en wegen aanleg. Wat er, uit den ouden tijd, nog aan typisch dorpsch bestond, werd architectonisch en aesthe- tiseh beschouwd, vrijwel grondig bedorven door den on-dorpschen nieuwbouw. Zelfs 'n zuiverev boerenhoeve geleek menigmaal meer op een bastaard-kruising tusschen een gevangenis en een warenhuis, dan op een naar goeden ouden trant gebouwde boeren hofstede. En was dat nu nog maar gebeurd in een periode, dat de stad iets goeds bouw de, maar het gebeurde juist van den tijd af dat ook de stedelijke architectuur „beneden peil" was. Burgemeester Elenbaas vhn 's'-Heer- Arendskerke wees er in zijn-voortreffelijke verdediging van het voorstel terecht op, dat het er juist om gaat, het dorp dorp te doen blijven en hét zijn eigen schoonheid te doen behouden, of zooveel mogelijk, wéér te ge ven. Maar voor den goeden verstaander was er in al die plattelandsgemeenten eigenlijk slechts één bezwaar, en omdat men dat be zwaar soms liever bemantelde, werd naar een anderen stok gezocht om dit hondje te slaan. En dat eigenlijke, dieper zittende be zwaar was de oude tegenstelling dorp-stad. De vrees voor de overheersching van het dorp door de stad. Dat elke gemeente zijn eigen bouw verordening houdt en vaststelt, en dat eigen B. en W. de bouwvergunningen verleenen en uitreiken, dus dat men op den keper beschouwd, toch geheel eigen meester blijft in eigen huis, dat scheen in het niet te verzinken bij dat eene: dat het toezicht zijn zetel in de stad zal hebben. Een mogelijk nog dieperen grond van het verzet bij sommigen was de elk mensch in geboren, angst tegen het vreemde, het nieu we. Zoo als men was tegen den geleerden dokter, tegen de waterleiding, en tegen het gas, de electriciteit, den trein, de auto, het abattoir, den keuringsdienst, in 't kort zoo als men aanvankelijk vrijwel altijd en overal eenigen tijd was tegen eiken vooruit gang. Ook hier gaf die vage vrees tenslotte den doorslag, die deed het oog sluiten voor het goede van deze regeling: een deskundig toezicht en een voldoen aan de wet en dat op zoo billijk en zoo eenvoudig mogelijke wijze. Een doorslaand bewijs van deze stellingen gaf de Raadsvergadering van 's-Heer- Arendskerke. Zooals we reeds opmerkten ver dedigde burgemeester Elenbaas de regeling op duidelijke en deugdelijke wijze. Elk kreeg zijn bezwaren weerlegd en tenslotte scheen niemand meer bezwaren te heb ben. Gelijk te doen gebruikelijk is vroeg bur gemeester Elenbaas tenslotte, of men hoof delijke stemming verlangde. Ongetwijfeld was ook hij van meening, dat het voorstel nu verder zonder slag of stoot zou worden Zooals men weet, hebben de Zeeuwsche landbouworganisaties, ondanks een toch wel zeer tegemoetkomende houding van de grootste hunner, de algemeene organisatie Z. L. M., elkaar tenslotte niet kunnen vin den om tot een allen bevredigende regeling inzake één Zeeuwsch Pachtbureau te gera ken. Het zou aan de zaak zelve, die ons niet minder dan wien ook ter harte gaat, geen goed doen oude koeien uit de sloot te ha len, althans zeker nu niet, nu, naar wij ver nemen, de oude quaestie wederom aan de orde is gesteld, en in een geheel nieuw sta dium is getreden, doordat de directeur-ge neraal van den landbouw, ir. A. Roebroek, thans leiding aan de besprekingen heeft ge geven. Als gevolg daarvan ligt thans, zoo ver nemen wij, een foorstel van den directeur- generaal ter tafel, hetwelk beoogt de or ganisaties, en daardoor den Zeeuwsehen landbouw, uit de moeilijkheden te helpen. Dit voorstel komt op het volgende neer. Zeeland wordt verdeeld in 5 pachtzönes of ondercentrales, te weten: 1. Sehouwen- Duiveland; 2. Sint-Filipsland, Tolen, Noord en Zuid-Beveland; 3. Walcheren; 4. West Zeeuwsch-Vlaanderen; 5. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Elk dezer ondercentrales krijgt een eigen onder-pachtbureau; de vijf voorzitters de zer ondercentrales zullen, met een afge vaardigde van „Grondbezit", met hun zes sen het Centrale Zeeuwsche Pachtbureau vormen, waarvan het secretariaat voorloo- pig zal worden waargenomen door den ad- junct-Rijkslandbouweonsulent te Goes, tot dat het Bureau zelf daarin te gelegener tijd zal voorzien. Verder behelst het ontwerp de verdeeling over de verschillende organisaties als volgt: 1. Schouwen-Duivelandvoorzitter Z. L. M.; 1 lid Z. L. M., 1 lid C. B. T. B.; 2. De Bevelanden c.a.: voorzitter: Z. L. M.; leden: 2 Z. L. M.; 1 C. B. T. B.; 1 „Grondbezit"; 3. Walcheren: voorzitter: C. B. T. B.; le den: 2 Z. L. M.; 4. West Zeeuwsch-Vlaanderen: voorzit ter: Z.L.M.; leden: 1N.C.B.;1 C. B. T. B.; 5. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: voorzitter: N. C. B.; leden: 1 C. B. T. B.; 1 Z. L. M. Het centrale Zeeuwsche Pachtbureau, op deze wijze samengesteld, zou dan in Goes gevestigd worden; volgens dit voorstel van den directeur-generaal zou het dan zijn sa mengesteld uit 3 leden van de Z. L. M.; 1 van den C. B. T. B. en 1 van den N. C. B„ met 1 lid van „Grondbezit"; in het voorstel is tevens vervat, dat het lid, voorzitter van de grootste ondercentrale, namelijk De Be velanden c.a., ambtshalve voorzitter van het Centrale Zeeuwsche Pachtbureau zal zijn. Naar wij verder vernemen heeft de Z. L. M. zich reeds, ondanks het feit, dat het on derscheidene bezwaren van principieelen aard tegen dit compromis had, niettemin bereid verklaard, teneinde tot een oplossing der hangende moeilijkheden te geraken, het plan-Roebroek te aanvaarden. Het woord is dus nu aan de andere organisaties. De strijd in het Verre Oosten JAPANSCH OFFENSIEF AFGESLAGEN, De Chineesehe militaire woordvoerder heeft gisteren verklaard, dat het Japan- sche offensief in Sjansi, dat gericht was op de overgangen van de Gele rivier na een week van strijd is mislukt. De Japansche strijdkrachten zijn naar hun bases terug gedreven. aangenomen. Dit zou, naar 't zich liet aan zien ook wel het geval geweest zijn, als niet juist de hr. Lindenbergh die stemming ge vraagd had en er tégen geweest was. Want de stem van den hr. Lindenbergh heeft in zulke zaken nogal gezag en hij sleept dan meestal een paar andere stemmen mede. En zoo verwierp 's-Heer-Arendskerke het voor stel, niet omdat men nog bezwaren had, maar alleen om die door ons beschreven vage vrees voor het vreemde en nieuwe en omdat één der toonaangevende leden van den Raad, overigens natuurlijk te goeder trouw aanleiding tot uiting aan die vrees gaf. Straks zal men in hoogere instanties be slissen wat nu gebeuren moet. Men zal dan waarschijnlijk ook de bezwaren der tegen stemmende gemeenteraden onder de oogen krijgen. Maar het zal ons niet verwonderen als die bezwaren dan niet erg zwaar zullen wegen jj, We kregen over deze quaestie ook nog een adres onder de oogen van het zgn. „bouwmeestergild kring Middelburg". Het is nogal omslachtig en ook niet bo venmatig duidelijk gesteld. Bovenal echter doet het zeer bepaald onaangenaam aan door allerlei er in verwerkte, vrij duidelijke verdachtmakingen. Verder heeft het ook niet heel veel zin, want het is gericht aan deProvinci- a 1 e Statendie met de geheele zaak niets uitstaande hebben. Toon en inhoud van dit stuk wettigen niet, er hier verdere aandacht aan te schen ken; het geeft daarvoor te weinig blijk van het streven naar zakelijkheid en onbevoor oordeeldheid, welke bij de publieke behan deling van zaken als de onderhavige aller eerste voorwaarde moeten zijn. Hedennacht, ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamp- lust" een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en een zeer .ernstig is gewond. Een two-seater waarin vijf personen wa ren gezeten, bestuurd door een zekeren heer Bruins, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit den bocht ge vlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande hoornen gebotst. De ge volgen waren verschrikkelijk, want on middellijk vloog de auto in brand. Slechts een van de inzittenden slaagde er in zicli uit den brandenden wagen te bevrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het ziekenhuis „Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Men vreest dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De heer Bruins verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen waren op slag dood. Een van de lijken bleek zeer ernstig ver minkt. Het stoffelijk overschot van d'e slacht offers is naar Soest overgebracht. De po litie heeft de resten van de verbrande auto in beslag genomen. De bestuurder, de heer Bruins was des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht gegaan, alwaar zij een ge- zamenlijken vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorge bracht. Men heeft getracht van de eenige over levende van dit ongeval te weten te ko men wie de onbekende vrouwen waren, doch hij bleek niet in staat dit mede te deelen. Het ongeluk is te wijten aan drank misbruik. De wagen, een twee-persoons auto, met dickey-seat, werd bestuurd door J. Bruins. Men weet niet zeker, uit wel ke plaats de man afkomstig is, daar het slachtoffer is verbrand en oo"k zijn pa pieren verloren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het hier een inwoner uit Utrecht- Tuindorp. De namen der twee gedoode vrouwen zijn nog niet bekend. Zij zijn waarschijnlijk .afkomstig uit Amsterdam. De vier gedoode is de 34-jarige A. Beek man uit Amersfoort. De gewonde is E. B.oom uit Amersfoort. Hij heeft een ern stige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijt geraakt. De man wordt verpleegd in" het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort. Zijn toestand is zorgwekkend. Van bewoners van hotel „Kamplust" verneemt het ANP nog, dat zij omstreeks half twee een hevigen slag hoorden.. Toen zij buiten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, terwijl één man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelbluslechers trachtte men den brand te blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins die nog teekenen van leven gaf, verbran de. Hij zat muurvast achter het stuur ge klemd. De drie andere slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in brand gevlogen door den motor, maar door het lekken van. öe benzinetank; waarvan de inhoud vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is geko men. Goed reddingswerk werd nog ver richt door een inwoner van Soestdijk, den heer Van Wijngaarden, die veel moeite heeft gedaan den besttuurder te redden. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden, dat het voorste ge deelte om den boom gedraaid zat. E. Boom, de eenige overlevende van dit ontzettende auto-ongeluk, is slager van beroep en woonde in Amersfoort. Hij is met den groentenhandelaar Beekman om streeks half negen per motor uit Amers foort naar Utrecht vertrokken. Daar heb ben zij den motor achtergelaten en zijn met Bruins en twee vrouwen per auto, eigendom van Bruins^ verder gegaan. De toestand van Boom is zoo ernstig, dat de geneesheeren het niet gewenscht achten, dat hij gehoord wordt. Nader meldt men ons: Omtrent het auto-ongeluk te Soest ver telde een ooggetuige het volgende: De inzittende, Boom, die op het oogen- blik in het ziekenhuis te Amersfoort ligt, zat achter in den wagen met een danfe. Door den hevigen schok vloog Boom uit de Dickeyseat over den kap van de cabine. De naast hem zittende dame kreeg het deksel van de Dickeyseat tegen het hoofd en was op slag dood. In de cabine van de auto zaten drie menschen: de bestuurder, een dame die in het midden zat, en een heer. Op het oogenblik dat het ongeluk ge beurde, passeerde per auto uit de richting Amersfoort de heer D. van Wijngaarden, die onmiddellijk stopte en hulp verleende. Het gelukte hem een der slachtoffers, Beekman, uit de cabine te trekken. Het slachtoffer was echter reeds overleden. Vervolgens probeerde hij de vrouw te red den. Zij had een verbrijzeld been, terwijl haar andere voet in brand stond. Zij zat met de voeten onder in den wagen bekneld. Met zeer veel moeite kon zij bevrijd wor den, de levensgeesten waren echter reeds geweken. Toen trachtte de heer Van Wijn gaarden den bestuurder, die luidkeels om hulp schreeuwde, uit zijn benarde positie te bevrijden. Zijn beide beenen brandden. Hij zat zoo vast bekneld, dat men hem on mogelijk kon bevrijden. Intusschen passeer den eenige automobilisten, die onmiddellijk stilhielden, doch zij waren bij het aanschou wen van de ramp zoo ontdaan, dat zij geen hulp konden bieden. Teneinde raad stapte de heer Van Wijn gaarden in zijn eigen wagen en reed hij naar het politiebureau te Soest om hulp te halen. Hij keerde daarop met een snelblus- scher terug. Toen hij bij den verongeluk ten wagen terug kwam, was de bestuur' der echter geheel verkoold. Toen is hij we derom naar Soest teruggereden en wel naar het St. Jozef gebouw, waar op het oogenblik militairen zijn ondergebracht. Hier heeft hij een vrachtauto gehaald en militaire hulp. Op de plaats van het onge luk teruggekomen, heeft hij de lijken naar het gemeentehuis in Soest vervoerd. De auto heeft met een formidabele snel heid gereden. Van drank heeft de getuige echter niets kunnen merken. De toestand van den gewonden heer Boom was vanmiddag van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden De Berlijnsche correspondent van de NRC. schrijft aan zijn blad: Men zal zich herinneren dat de heer Lipsky, de Poolsche ambassadeur te Ber lijn, vorige week Woensdag naar Warschau is vertrokken. Van Poolsche zijde zeide men toen dat het hier een van zijn gewone veelvuldige bezoeken aan de Poolsche hoofdstad gold om met zijn regeering van gedachten te wisselen. Daarom had Lipsky ook geen af scheid genomen van het Duitsche rijks ministerie van buitenlandsche zaken daar zulks in deze omstandigheden niet gebrui kelijk is. Van een andere zijde waar men de hoop koesterde dat het waar zou kunnen zijn, verspreidde men een gerucht volgens het welk het vertrek van Lipsky zeer plotse ling in zijn werk was gegaan en zulks te verklaren was uit het verschijnsel dat hij instructies zou ontvangen om met Duitsch land een compromis inzake Dantzigvoor te bereiden. Onder een compromis werd in dit verband verstaan een volledige aan vaarding van het Duitsche standpunt (in derdaad is volgens de opvatting hier ook geen ander compromis mogelijk). Thans blijkt dat geen van beide verkla ringen geheel juist was, in het midden ge laten of hij het zelf bij zijn vertrek reeds (vist dat dit zou geschieden. In alle geval is de heer Lipsky sine die met verlof ge zonden. Dit is iets totaal anders dan de aanvaarding van het Duitsche standpunt door Polen. Duitschland heeft hierop ge reageerd door Von Moltke, de Duitsche ambassadeur te Warschau eveneens voor onbepaalden tijd met verlof te laten gaan. De heer Von Moltke was vrijwel even vaak te Berlijn als de heer Lipsky te War schau vertoefde. Wij hebben hier thans ech- WEERBEKICHT. DE BILT: Toenemende Ijewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer, zwakke tot matige Z. tot W. wind.- UKKEL: Zwakke tot matige wind uit Z.W. richtingen, schoon tot bewolkt, plaat selijk een wein.g regen, zachte tempera tuur. Do 15 Jun. Zon op: 4 h 39; onder 21 h 21; licht op: 21 h 51; maan op: 3 h 14; onder: 18 h 57; N.M. 17 Juni. Hoog- en Laagwater te VllMingen: Juni. Hoogwater. Laagwater, Woensdag 14 12.00 24.18 5.55 18.15 Donderdag 15 12.47 6.47 19.06 Vrijdag 16 1.05 13.32 7.34 19.53 Hoog- en Laagwater te Wemoldlnge: Juni. Hoogwater. Laagwator. Woensdag 14 1.03 13.41 6.51 19.21 Donderdag 15 2.01 14.33 7.45 20.12 Vrijdag 16 2.51 15.23 8.33 20.57 Havas meldt uit Londen: In een artikel over de gebeurtenissen in Siovakije schrijft de „Times": „Duitsch land heeft troepen geconcentreerd aan de Noordgrens, vanwaar men het Silezische gebied, dat rijk is aan delfstoffen, kan be reiken, en meer naar het Oosten, tegen over het Poolsche industriegebied. Krachtens het verdrag van 23 Maart had Duitschland het recht verkregen strategi sche wegen en versterkingen aan te leggen op de hellingen van de kleine Karpathen, de Witte Karpathen en het Javornik-ge- bergte. De Duitsche troepen zouden deze versterkingen kunnen bezetten en miliaire souvereiniteit in deze zóne genieten. Den laatsten tijd hebben de Slovaken zich echter ongerust gemaakt over het aanzien lijke aantal troepen, dat uit Duitschland werd gezonden. Reizigers vertellen, dat groote hoeveelheden producten uit Siova kije naar Duitschland worden gebracht en dat de naijver tusschen Duitschers en Slo vaken minstens zoo groot is ais die tusschen Duitschers en Tsjechen." De „Daily Herald" meldt zelfs, dat Sio vakije binnenkort door Duitsche troepen be zet zou worden en als protectoraat gean nexeerd zou worden. ter met een geheel nieuwe situatie te doen: de hoofden van de wederzijdsche diploma tieke missies zijn (zonder te zijn terugge roepen) voor onbepaalden tijd afwezig. Dit is de nieuwerwetsche manier in het verkeer tusschen de staten om elkander te kennen te geven, dat men boos is, zonder zoo ver te willen gaan de diplomatieke be trekkingen te verbreken. De diplomatieke betrekkingen blijven bestaan, maar de hoofden van de diplomatieke missies zijn tot nader order weg. Tsjechische vrouw gearresteerd. Het D.N.B. meldt uit Praag: De Duitsche politie heeft een Tsjechische vrouw gear resteerd, die waarschijnlijk de vertrouwde van den pleger van den moord te Kiadno is. Geen verandering in Aarden burg, AARDENBURG. Bij de Dinsdag gehou den raadsverkiezing werden 1053 geldige stemmen uitgebracht. Het aantal ongeldige stemmen bedroeg 44. Roomsch katholieken: 535 stemmen; 4 ze tels (tegen 427 4- 118 545 stemmen en 3 1 4 zetels in 1935. Verlies 10 stem men.) In 1 934 waren 2 R.K. lijsten ingeleverd, doch deze zijn thans gecombineerd, daar de heer De Backere geen candidatuur meer wer.üchte. Hij stond in 1935 als no. 1 op de eene R.K. lijst. Vrijzinnig Democraten: 241 stemmen, 1 zetel (in 1935 180 stemmen, 1 zetel) winst 61 stemmen. Anti-revolutionairen: 133 stemmen, 1 ze tel: (tegen 117 stemmen en 1 zetel in 1935) winst 16 stemmen. Arbeiderspartij: 144 stemmen, 1 zetel (te gen 133 stemmen en 1 zetel in 1935) winst 11 stemmen. In 1935 was bovendien een vrije lijst inge diend met als no. 1 A. L. M. van den Bioecke, welke lijst in 1935 80 stemmen be haalde, doch geen zetel. Deze lijst was thans niet ingediend. De nieuw gekozen raadsleden zijn: C. J. Blondeel, J. F. Rijckaert, A. P. Blondeel al le drie herkozen en P. J. Cambeen (alle 4 R. K.); A. I. Catsman herkozen (A.R.); E. J. van den BroeckeDe Man (V.D.) herko zen; J. Hollebrand (Arbeiderspartij) herko zen. Ook in Aagtekerke blijft de samenstelling van den Raad gelijk, AAGTEKERKE. Bij de Dinsdag 13 Juni gehouden raadsverkiezing werden 343 gel dige stemmen uitgebracht. De kiesdeeler was 481/t. Christelijk-Historische Unie 61 stemmen, 1 zetel, winst van 16 stemmen. (In 1935: 45 stemmen 1 zetel). Gemeentebelang 48 stemmen 1 zetel, ver lies van 24 stemmen. (In 1935: 72 stemmen 1 zetel). Staatkundig Geref. Partij 107 stemmen, 2 zetels, winst van 14 stemmen. (In 1935: 93 stemmen 2 zetels). Anti-Revolutionairen 67 stemmen, 2 ze tels, verlies van 17 stemmen. (In 1935: 84 stemmen 2 zetels). Vrije Lijst 54 stemmen, 1 zetel, verlies van 4 stemmen. (In 1935: 58 stemmen 1 ze tel). De nieuw gekozen raadsleden zijn: C. de Visser, herkozen (C.H.U.); W. Kodde, her kozen (Gemeentebelang)W. de Visser en Sam Wisse, herkozen (S.G.P.); J. Moens, herkozen en gekozen J. Jobse met 25 voor keurstemmen (A.R.); P. de Visser, herko zen (Vrije Lijst). De heer L de Visser (A. R.) heeft zijn zetel aan den heer J. Jobse (A.R.) af moeten staan en zal dus niet meer in den Raad terug keeren. Vier nieuwe raadsleden te Oostburg. OOSTBURG. Bij de gisteren te Oostburg gehouden gemeenteraadsverkiezingen wer den uitgebracht: 1489 geldige tsemmen; ongeldig 48 stemmen. S. D. A. P.: 271 stemmen. Gemeentebelangen: 558 (in 1935 veree- nigde vrijzinnige lijst en s. d. a. p. 766). A. R. en C. H.: 249 (1935: 223). R. K.: 411 (1935: 349). De zetelverdeeling luidt ais volgt: S. D. A. P. 1 zetel; A. R. en C. H. 1; R. K. 2; Gemeentebelangen 3. De A. R., gecombineerd thans met-de C. H., behaalde een stemmenwinst van 26; de R.K. kwam met een stemmenwinst van 62 uit de bus; de S.D.A.P. en de vrije lijst Gemeentebelangen behaalden nu samen 829 stemmen, terwijl de linksche vrije lijst in 1935 766 stemmen behaalde. De linksche winst is dus 63. Gekozen zijn: dr. F. C. A. Philips (S. D. A. P.); P. de Bruyne (A. R. en C. H.); A. Roman en A. E. Modde (beiden R. K.); J. H. van Kampen, J. Mijs en Th. A. de Vuyst (allen Gemeentebelang). Nieuwe leden zijn: de heeren A. E. Mod de, J. H. van Kampen, J. Mijs en Th. A. de Vuyst. In den Raad keeren niet terug: de beide wethouders F. J. v. d. Plassche en W. J. Mortier en de raadsleden R. Risseeuw, E. M. J. van den Hemel.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1