AKKERÏJtt ZEELAND. SPORT. MIDDELBURG. WALCHEREH. ZUID-BEVELAND. - D. J. DEES, t Gister is onverwachts overleden de heer D. J. Dees, woonachtig te Terneuzen. De hèer Dees die den leeftijd van 75 jaren had bereikt, was een zeer bekend figuur in Zeeuwsche landbouwkirngen. In 1906, toen de afdeeling Hulst veui de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in tweeën werd gesplitst, werd de heer Dees, die toen reeds om zijn grooten ijver en toewijding voor de landbouwbeweging in de provincie Zeeland alom geprezen werd, be stuurslid der afdeeling AkseL Het ideaal van den heer Dees is steeds geweest, één organisatie voor de boeren, ongeacht hun godsdienstige of politieke overtuiging, over tuagd als hij ervan was, dat door op zoo'n wijze samen te werken, voor de boeren het meéste te bereiken was. In 1922 werd de overledene benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur Van de Z.L. M., en na het overlijden van den heer Van Dixhoorn in 1930 werd hij in diens plaats benoemd tot voorzitter van den kring Ak seL Doch ook op ander terrein heeft de heer Deés nuttigen arbeid verricht. Zoo was hij tot voor kort nog werkzaam als directeur der Coöperatieve Boerenleenbank „Terneu zen en Omstreken" en als voorzitter van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij „Draagt elkanders Lasten". Ook op kerkelijk en maatschappelijk ge bied heeft de ontslapene zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Hij was lid van het provinciaal college van toezicht op de goederen der Ned. Her vormde kerk in de provincie Zeeland en oud-wethouder der gemeente Terneuzen. Door de regeering werden zijn verdiensten erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. District „Walcheren" Chr. Landarbeiders Bond. Dezer dagen vergaderde 't District Wal cheren van den N'ed. Chr. Landarbeiders Bond in het Militair Tehuis onder leiding van den voorzitter den heer P. Vreeke. De hr. Vingerling deed mededeeling over den stand van zaken ten aanzien van de dit voorjaar gevoerde acties. Daaruit bleek, dat op meerdere plaatsen nog steeds niet van behoorlijk overleg spra ke was, zoodat op een 7-tal plaatsen arbitra ge moest worden gevraagd. In verband met deze feiten werd gewe zen op Ministerieele beslissingen, waardoor niet meer elk jaar een aantal maanden noo- dig zullen zijn eer een uitspraak haar be slag krijgt. Ook ten aanzien van overname van de uitvoering der crisismaatregelen enz. door door belanghebbenden, heeft de kwestie overleg en contact de aandacht blijkens een op verzoek van den Minister uitgebracht rapport. Vervolgens werden enkele opmerkingen gemaakt over de werkloozenzorg en werd speciaal gewezen op de stopzetting van steunverleening en werkverschaffing. Al kan niet ontkent, dat deze maatregel voor een enkele arbeider noodzakelijk is, toch valt te constateeren, dat door meer dere plaatselijke bestuurscolleges, wordt getracht ook bonafide arbeiders te doen overgaan naar het Burgerlijk Armbestuur, wat absoluut ontoelaatbaar moet worden geacht. Verder werd aangetoond, dat terzake van de basisuurloonen in de werkverschaf fingen, Walcheren hoofdzakelijk aan den lagen kant ligt met 20 ct. per uur, tegen over andere streken in Zeeland met vrij al gemeen 22 ct. per uur, waar de loonen in den winter niet hooger zijn. Het zal noodzakelijk zijn dat aan deze dingen meer dan voorheen aandacht wordt geschonken en krachtig gestreefd worde naar verbetering. Ook werd een breede bespreking gewijd aan de speciaal op Walcheren bewesten het Kanaal veel te langen werkdag. Buiten dit rayon is in contracten en uit spraken de arbeidsdag op 9 of 9% uur ge steld, terwijl in dit gedeelte van Walcheren in den zomer 11 uren per dag, buiten de schafttijden, gewerkt wordt. Ook de vergadering was van oordeel dat dit alle perken te buiten gaat. Tenslotte werd nog gè,wezen op het stre ven om ook in Zeeland de vakbekwaam heid op te voeren' door cursussen, o.a. in vlasbewerking, waardoot tevens de werk gelegenheid in onze provincie zou kunnen worden uitgebreid. OPENBARE VERGADERING DER SD AF. Bespreking der raadsverkiezing Als eenige openbare bijeenkomst in ver band met de a.s. raadsverkiezing hield de S.D.A P. gisterenavond een niet druk bezochte vergadering in het Schuttershof onder voorzitterschap van den heer P. Ph. Paul, die mededeelde, dat door droe ve familieomstandigheden van een der medespelenden van het politiek cabaret moest woren afgezien, doch wel werkte Excelsior mede, welke vereeniging geluk wenschen in ontvangst had te nemen met het behaalde succes te Kloetinge. Deze vereeniging heeft voor het begin en tij dens de pauze enkele nummers ten bes te gegeven. Als eerste spreker trad. op de heer J. Mondeel, die voornamelijk de moeilijke financieele positie der gemeente schetste in verband met het scherpe toezicht van boven af. De regeering dwingt tot bezui nigingen van ingrijpenden aard op zaken die men juist het eerst zou willen bevor deren. Spr. is van meening, dat de Vrjjz Dem. ministers Oud en Slingenberg niet voldoende medewerkten aan de bestrijding der werkloosheid. Hij wees er op, dat de Staatk. Geref de vorige maal 5 stemmen te weinig hadden voor een zetel doch daarvan profiteerden de anti-revolution- nairen en niet de S D.A P. Spr. noemde enkele zaken die er z.i. op wijzen, dat de S.D A.P. ook meermalen in het belang van den middenstand werkt, en wees ook op wat gedaan wordt voor de volkshuis vesting en de uitbreidingsplannen en wekt op te stemmen op de S.D.A.P. Na de pauze nam de heer Mondeel het voorzitterschap over en was het de heer Paul. die de vergadering toesprak. Spr. hield eerst een betoog waarin hij de re geering verweet veel te weinig voor de werkloosheidsbestrijding te doen, en ér op wees, dat men veel meer werken kon la ten uitvoeren gezien de lage rente voor het noodige kapitaal. Komende tot het plan-Westhoff zeide spr., dat deze Rijksambtenaar op vele on derdeden het Plan van den Arbeid volgt en dat ook mr. Dieleman in de Z.L.M.-ver gadering wees op de vele productieve werkzaamheden, die zouden kunnen wor den aangepakt. De liberalen trekken zich niets aan van de loonen, die gegeven wor den, maar zij vergeten, dat men niet kan kpopen als men niet behoorlijk verdient. Spr. liet verschillende werken, die te Middelburg kunnen worden uitgevoerd als bestrating, verfraaiing van de plantsoenen bouw van het slachthuis, de revue pas- seeren en zeide, dat nog te weinig slech te woningen worden afgekeurd. Spr. kan begrijpen, doch niet verdedigen^ dat jon gelui die niet aan het werk komen, tot de extremisten overhellen, maar dat is dan de schuld der verkeerde politiek der regeering. Spr. wees op de z.i. goede ver laging der tarieven der bedrijven, doch heeft pricipieele bezwaren tegen de invoe ring van stemmen door deze te geven aan een groep, die toch geen kans heeft op een zetel. Na eenige debat met den heer Vergou we, die blijk gaf zich tot de communis ten aangetrokken te voelen, heeft de heer Paul o a. gezegd, dat wethouder On- derdijk tegen steunintrekking is van hen die bezwaar hebben naar Duitschland te gaan werken. De heer Mondeél sloot de vergadering met dank aan Exclsior. VEREENIGING TOT HET BEZOEKEN DER ARMEN. Aan het 83ste verslag van de Vereeni ging tot het bezoeken der Armen over 1938, het 95ste jaar van haar bestaan, ontleenen wij het volgende: Het college van leden-wij kbezoekers, onderging wijziging, doordien mej. E. de Liefde om gezondheidsredenen wenschte af te treden. Het bestuur is haar zeer er kentelijk voor haar trouwe werkzaamhe den in het belang der vereeniging ver richt. Het verheugt het bestuur te kun nen mededeelen, dat mevrouw E. M. M MullerBruijn bereid bevonden is de opengevallen plaats in te nemen. In het. afgeloopen jaar zijn twee gezin nen of alleenloopende personen nieuw in geschreven; het getal der ingeschreven aanvragers bedroeg 35, dat der aanvragen 389. Vergeleken bij het vorige jaar resp. 2 minder en 9 meer. De uitgaven voor onderstand bedroegen 1793 tegen 1684 in 1937. Het bestuur betreurt het dat het met het oog op den geldelijken toe stand der Vereeniging verplicht is bij de beoordeelfhg der aanvragen een strengen maatstaf aan te leggen. De directie der Loterij voor Vrouwelijke Handwerken her dacht haar 100-jarig bestaan. Bestaat er voor de vereeniging op zichzelf reeds alle aanleiding om met erkentelijkheid gewag te maken van deze in het leven harer wel doenster zoo belangrijke gebeurtenis, daar komt nog bij het heugelijke feit, dat het geldelijk resultaat der herdenking voor het aandeel der vereeniging zöói schittef- rend was, dat de rekening ditmaal een ongewoon gering tekort te zien geeft; Moge aan deze voor tal van liefdadige instellingen nuttige vereeniging nog een lang en voorspoedig bestaan beschoren zijn. Het bestuur dankt de leden-wijkbezoe- kers hartelijk voor hunne goede zorgen in het afgeloopen jaar en vertrouwt, dat zij bij voortduring in het belang der ver eeniging zullen willen werkzaam zijn. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Maandagmiddag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge, vol tallig. Na de gebruikelijke opening vroeg de V o o r z. allereerst aan welke foto van H. M. de Koningin de voorkeur werd ge geven van de aanwezige foto's. De Raad gaf de voorkeur aan de kleu renfoto. B. en W. kregen opdracht deze in een passende omlijsting te laten zetten en daarna een waardige plaats in de Raadzaal te geven, een crediet van 50 werd hiervoor toegestaan. Door Ged. Staten is het besluit van den Raad van 12 December 1938 inza ke niet beschikbaar stellen van gelden voor aanleg van de waterleiding in de Bijzondere School, Vernietigd met ge- grondverklarng van het ingestelde beroep door het bestuur der bijz. school. Aan de N.V. Oestercultuur Mij. vh. P Vlaming en Zoon zal een terrein ter be bouwing voor een werkloods in erfpacht worden gegeven ter grootte van 300 m2 met een erfpachtsduur van 50 jaar en erfpachtsprijs van 8 cent de m2, aanleg en bestrating en rioleering voor rekening van den aanvrager. B. en W. werden door de Raad gemachtigd een en ander met deze N.V. te regelen. Besloten werd tot verkoop der voorma lige onderwijzerswoning met erf met uit zondering van een strook grond ter breedte van 3 m grenzende aan de Open bare Lagere School. De voorwaarden voor den ophaaldienst werden na gehouden bespreking onver anderd vastgesteld. In de voorwaarden voor het vrachtrjj- derswerk werd alleen deze verandering aangebracht, dat voortaan voor de ver schillende materialen niet van kubieken meter als eenheid gesproken zal worden maar van een gewichtseenheid van 1000 kg (1 ton). Van den heer H. Boone die belast was met het schoonmaken en houden der Openbare School was een verzoek ingeko men, om nü een leslokaal meer in ge bruik is, een hoogere vergoeding (tot 40) te ontvangen, wat de Raad inwilligde. De Raad kon zich niet vereenigen met het schrijven van den inspecteur der volksgezondheid om de bouwverordening zoodanig te wijzigen dat voortaan geen dis pensatie verleend wordt voor het bouwen van bedsteden. In handen van B. en W. werd gesteld het schrijven van den kring Walcheren der Slagerspatroons betreffende hun be zwaar inzake het slachten in het abottoir te Middelburg. *j**j Bij de rondvraag informeerde de heer L. P u ij p e of het niet mogelijk is, ook voor Anemuiden een tweede buiten- bestelling van de post te verkrijgen, voor heen is dit toch ook zoo geweest. De" V o o r z. deelde mede, dat de tweede buitenbestelling als bezuinigings maatregel is vervallen, hij wil alle moeiten doen om deze terug te krijgen. De heer W. van Belzen was nog niet voldaan over den aanleg der waterleiding in de bijzondere school. Hij vroeg, of alsnog geen publieke aanbeste ding kan plaats hebben. Namens B. en W. werd hem medege deeld dat de aanleg aanbesteed is en wanneer dit publiek was geschied het, ze ker meer zou hebben gekost dan nu het geval is. De heer J. P o 1 d e r d ij k infor meerde naar het voetpad over Klevers- kerke, waarop werd geantwoord, dat zoo dra 't straatwerk te Arnemuiden hersteld is, Kleverskerke een beurt krijgt Hierna ging de Raad in besloten zit ting; na heropening deelde de V o o r z. mede dat alle Raadsleden tegenwoordig zullen zijn bij den verkoop van dé on derwijzerswoning. DOMBURG. De heer W. Trieller Wzn. alhier is benoemd tot tijdelijk opzichter bij de gemeente Neede. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Vrijdag hebben de hieronder vermelde polders hun gewone jaarvergadering gehouden in het Koffiehuis „De Roode Leeuw". Johanna polder. Voorzitter, de heer P Kodde, dijkgraaf. Aanwezig of vertegen woordigd 6 ingelanden. Rekening 1938/'39 Goedgekeurd in ontvangst op 375 en in uitgaaf op 317. Saldo 58. Begrooting 1939/40. Vastgesteld op 383 in ontvangst en uitgaaf. Dijkgeschot 10 per h.a. even als vorig jaar. Middelburgsche polder. Voorzitter de heer A. J. Klompe, dijkgraaf. Aanwezig of vertegenwoordigd alle ingelanden 13. Op een verzoek van den polder Waaiienburg om minder te móeten betalen in de onder houdskosten van den weg op den Ouden dijk, dan in het desbetreffende contract is bepaald, omdat er minder ha van profitee red dem daarin zijn genoemd, wérd afwij zend beschikt. Rekening 1938/39; Goedge keurd in ontvangst op 1702 en in uitgaaf op 1598. Batig saldo 104. Begrooting 1939/40. Vastgesteld op 1718 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op 5 per ha. Vorige jaar 4, Molen polder. Voorzitter de heer C. Baas Cz., dijkgraaf. Tegenwoordig of vertegen, woordigd 7 ingelanden. Rekening 1938|39, Goedgekeurd in ontvang op 103 uitgaaf 102. Nadeelig saldo 9. Begrooting 1939' '40. Ontvangsten en Uitgaven vastgesteld op 95. Dijkgeschot 4 evenals het vorige jaar. Een voorstel van twee ingelanden om het maal af te schaffen wegens de hooge kosten werd verworpen. Mortier© polder. Voorzitter de heer J. Durink, dijkgraaf. Aanwezig of vertegen woordigd 6 ingelanden. Rekening 1938/39 goedgekeurd in ontvangst op 346 en in uitgaaf op 318. Spldo 28. Begrooting 1939/40. Vastgesteld op 327 in ontvangst en uitgaaf. Dijkgeschot 5.50, evenals het vorige jaar. Als dijkgraaf en pl. v. v. dijk graaf werden herkozen resp. de heeren J. Durink en Ch. Janse'. In alle genoemde polders werd een ver zoek van den polder Walcheren om meer suatiegeld aangehouden tot een gecombi neerde vergadering is gehouden van alle daarbij betrokken pölders. Suzanna polder. Voorzitter de heer A. J, Klompe, dijkgraaf. Aanwezig de beide ver tegenwoordigers der ingelanden. Rekening 1938'39. Goedgekeurd in ontvangst op 1524 en in uitgaaf op 1269, saldo 255, Begrooting 1939'40. Vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 1467. Dijkgeschot f 15 per ha. f 1 minder dan het vorige jaar. Nieuwerkerke Polder. Dijkgraaf-voorzit ter de heer W. A. Kloet. Aanwezig 5 inge landen. Rekening 1938/39. Goedgekeurd in ontvangst op f 484 en in uitgaaf f 433, saldo 51. Begrooting 1939/40. Vastgesteld op 397 in uitgaaf en ontvangst. Dijkgeschot 2.50 per ha evenals vorig jaar. In alle polders werd door de besturen rapport uitgebracht naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten om een onder zoek in te stellen naar de administratieve en financieele administratie van den ont vanger griffier over de laatste 6 dienstja ren. Naar aanleiding van dat rapport werd aan den ontvanger-griffier volledige dé charge verleend. RITTEM. De afdeeling Rittem van de Vereeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland hield Maandagavond haar jaarvergadering. De rekening en ver antwoording van den penningmeester over 1938 bedroeg 40 in ontvangsten en uitga ven. De aftredende bestuursleden J. Me- liefste en K. Louwerse werden herkozen Tot afgevaardigden naar de a.s. algemee ne vergadering op de stichting Vrederust werden benoemd de heeren J. Lijnse en A, Tange met de heeren J. Meliefste en K, Louwerse als secundi. Dezen zomer zal een gereformeerd pre dikant voor een spreekbeurt worden uitge noodigd. WESTKAPELLE. De collecte voor de Ver. tot werkverschaffing aan hulpbehoe vende blinden te Amsterdam heeft alhier opgebracht netto f 16. WESTKAPELLE. Gevonden voorwerpen een rijwielbelastingmerk (kosteloos), een portemonnaie met inhoud, een wollen hals doek (sjaal). Inlichtingen bij den gemeente veldwachter alhier. IERSEKE. De gelegenheid om mossel zaad te halen op de Friesche en Groninger Wadden is van Woensdag na Pinksteren af voor alle mosselschippers in Zeeland open gesteld geweest. De resultaten zijn even wel niet groot geweest, mosselzaad is er nog geen ton gehaald om de eenvoudige re den dat het op het opengestelde gebied niet te vinden is. Verschillenden zijn ledig te ruggekomen, anderen hebben van de nood een deugd gemaakt en zijn met een lading grootere mosselen (halfwas) teruggekomen De prjjs van deze mosselen is gering slechts 5060 cent per 100 kg. ■ÉMMtUttK aaf r- Verschillende schippers die op hun zwerf tochten op de Wadden een nauwgezet on derzoek instelden hebben ontdekt dat er op verschillende plaatsen veel heel klein zaad is gevallen, tenauwernood yopr het blöote oog zichtbaar. Dit 'is natuurlijk eerst over 3 of 4 maanden groot en rijp genoeg om vervoerd te worden. De mosselschippers in Zeeland hopen nu, dat ze in den herfst ver gunning zullen kragen om dit zaad te halen en te vervoeren naar Zeeland. Verscheidene van de kleine en fniddengroote mosselkwee kers hebben heel veel gebrek aan geschikt mosselzaad. Gouden jubileum ring Goes Ned. J ongelings verbond. Te Biezelinge, waar de ring Goes van het Ned. Jongelingsverbond werd opgericht, werd Zaterdag het 50 jarig bestaan van dien ring herdacht op feestelijke wijze. In de Ned. Herv. kerk, daartoe welwil lend afgestaan, werd een dienst gehouden. De ringvoorzitter de heer C. Duvekot, sprak een openingswoord. Spr. herinnerde aan de velen, die reeds zijn heengegaan; de eerste ringagent wijlen de hr. J. J. Visser en de nu zoo kort geleden overleden be stuurder wijlen de hr. J. A. Dominicus, krachten die als weinigen hebben geijverd en gewerkt in het belang van het jeugd werk. Vervolgens trad, daartoe uitgenoodigd, op de heer C. Tabak de algemeene secre taris van het Ned. Jongelingsverbond om een feestrede uit te spreken. Spr. bepaalde zjjn gehoor bij het woord der heilige schrift: Vier Uw Vierdagen. Ds. J. P. van Steenbergen, de pastor loei sprak hierna het slotwoord. Hij herin nerde aan het Nederlander zjjn, daarna aan het jongeling zjjn, om de eindigen met het verbond; verbonden zijn, tezamen te wer ken. Met dankgebed eindigde spr. Nu ging het met de muziek van de fluit- club „Jonge Kracht" te Biezelinge voorop, door Biezelings straten naar 't gebouw van den heer Janse, waar de koffietafel wachtte en uitnemend was verzorgd. Bij deze gelegenheid werd het woord ge geven aan den oud-voorzitter van den ring den hr. H. Janse Bz. die 28 jaar de voorzittershamer hanteerde. Spr. herinner de aan de dagen van oudsher, den pioniers arbeid welke verricht moest worden. Het was hard werken geweest vooral de eerste 2 jaar. Met dank aan God memoreerde spr. verder de veteranen, de ringagenten: J. J. Visser, J. A. Flink, H. Daane en Johs. de Vriend. Met een 40 a 50 personen werd de ring Goes te Biezelinge opgericht, zware moeilijke onderwerpen werden eerst behan deld, doch later werd dit beter. Spr. memo reerde ook den hr. J. A. Dominicus en oud- burgem. Mulder, krachtige figuren, die in dankbare herinnering voortleven. Op geestige wijze dankte de hr. C. Tabak den heer Janse voor het woord op deze ver gadering gesproken. De hr. Walrecht sprak m dichtvorm, bracht hulde aan den algemeenen secretaris den heer Tabak en ds. Van Steenbergen en niet minder aan den jubileerenden ring van Chr. Jongemannen. Spr. is dankbaar dat Biezelinge's naam een goede klank heeft. Nu trad de afdeeling 's-Heér-Abtskerke op met een daartoe gevormd zangkoor uit de leden, met een toepasselijk lied op het 50 jarig bestaan van den ring, vooraf ge gaan met een geestige toespraak en felici tatie van ds. Drost, die een buitengewoon applaus ontlokte. Ook werd een vlag na mens alle afdeelingen aangeboden met het bondsinsigne in het midden. De voorz. zeide dankbaar deze vlag te aanvaarden en hoopte dat ze nog vele dien sten mag bewijzen. ,De hr. J. A. Flink, oud-bestuurder, oud ringagent en secretaris liet in korte trek ken de ringgeschiedenis de revue passeeren, herinnerde eerst aan het leven van den eer sten ringagent, wijlen den hr. J. J. Visser, aan zijn krachtig geloof, aan zijn diep be wogen hart en als man van het gebed. Veel zegen mocht van dezen veteraan uitgaan Herinnert werd ook aan ds. C. R. van Le lieveld, die zooveel voor het jeugdwerk deed aan ds. Mol te Heerlen, den hr. C. van Liere, leeraar Duitsch te Zaltbommel, dr. J. van Bruggen en zooveel anderen, die tot machtigen steun geweest zijn. Spr eindigde deze toespraak welke met aandacht werd ge volgd, den nadruk er op leggende, dat de ring een stempel plaatste op -zijn leven en van bizondere zegen is gewé&§t. Nu volgden nog verschillende sprekers en vroolijk weerklonken de1'bondsliederen onder leiding van den heer 'Mbak. Het was een dag van blijde herdenking, welke sprak van trouw en zegen. De opkomst was goed te noemen. Vele oud-leden waren opgekomen. De regeling was prima, alle eer aan Bie zelinge. HANSWEERD. Het Belgische motorschip a,Lahn", op weg van Duitschland naar Antwerpen met een lading stukgoed, is Zondagmiddag nabij Bath omhooggevaren en blijven zitten. Maandagvoormiddag met hoog water wist het schip op eigen kracht vlot te komen, waarna het de reis onmid dellijk heeft voortgezet. KLOETINGE. Zaterdag maakte de ver eeniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen onder leiding van haar voorzitter, den heer W. P. Beijen, haar jaarljjksche excursie, ditmaal naar het eiland Schouwen. Begunstigd door mooi zomerweer werd 's morgens om 6 uur van het Marktveld vertrokken. Bezocht werden de fruitteelt- bedrijven van mevr. Janse en den hr. van Toledo, beiden te Haamstede. Deze werkelijk vooraanstaande bedrijven worden gedreven op zandgrond. De bezoekers kregen den in druk dat ook op dezen grond een zeer goe de teelt mogelijk is. Vooral is hier van in vloed de ongeveer constante grondwater stand, welke een gunstige werking uit oefent ten opzichte van het optreden van ziekten, vooral kanker komt hier weinig voor. Eveneens werd bezocht de fruitteelt proeftuin te Haamstede, een instelling, welke in een in opkomst zijnde streek moei lijk gemist kan worden. Met het nuttige werd ook het aangename niet vergeten. O.a. werd een bezoek ge bracht aan de torens te Zieriksee en Wes- tenschouwen, waarvan men een mooi uit zicht heeft over Schouwen én omliggende - „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu rijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid I (Ingez. Med.) VOETBAL. Ie klasse B. Twee wedstrijden werden Zondag ge speeld Ierseke won thuis van Zeelandia III, doch Hansw. Boys leed een neder laag tegen Middelburg III. De stand is nu: Vlissmgen III 22 18 2 2 93—41 38 Walcheren 21 18 1 2 139—30 37 Domburg 21 13 2 6 8149 28 RCS II 22 10 5 7 59—51 25 Kruiningen 21 10 3 8 5151 23 Ierseke 18 11 0 7 59147 22 Middelburg III... «20 8 2 10 63—77 18 De Zeeuwen III 22 6 3 13 5773 15 Hansw. Boys 21 6 2 13 41—83 14 Goes III 20 4 4 12 36—78 12 De Noormannen 21 3 5 13 4272 11 Zeelandia III 19 2 1 16 21—95 5 Reserve le klasse B. Biervliet II won haar laatsten wed strijd van Schoondijke II. De stand is: Biervliet II 6 5 1 0 306 11 IJzendjjke II 5 2 1 2 10—22 5 Schoondijke II 6 2 0 4 11—16 4 Oostburg II 5 0 2 3 5—12 2 WIELRENNEN. DEKUYSSCHER WINT HET WIHLER- CRITERIUM TE SCHEVENINGEN. Demmenie en Van Amsterdam 3 en 4. Het Scheveningsche wielercriteium is Za terdag een groot succes geworden. Er wa ren ongeveer 40,000 toeschouwers. Het hoofdnummër, de race over 20 ronden, 102 km, achter derny-motoren, voor beroeps renners gaf den volgenden uitslag: 1. C. Dekuysscher (België) 2 uur 24 min. 54.8 sec.; 2. Eduard Vissers (België) 2 uur 25 min. 7 sec.; 3. J. Demmenie (Nederl.); 4. A. van Amsterdam (Ned.); 5. K. Litschi (Zwitserland)6. P. Rossi (Italië)7. M. Clemens (Luxemburg); 8. Montero (Span je). Op één ronde: 9. Kaers (B.); 10. Maje- rus (Lux.); 11. Knecht (Zwitser!.); 12. Mar cel Kint (B.)13. Fr. Slaats (Ned.); 14. Romain Maes (B.L WIELRENNEN. HELLEMONS INDIVIDUEEL KAMPIOEN VAN NEDERLAND OF DEN WEG. Engel amateurkampioen. Tacken kampioen der onafhankelijken. Onder wel zeer slechte weersomstandig heden zijn gistermiddag de individueele kampioenschappen van Nederland op den weg verreden. Tijdens de wedstrijden heeft het vrijwel voortdurend geregend, hetgeen voor de renners een groote handicap is ge weest. De wedstrijd had een zeer merk waardig verloop, doordat de beste renners moesten opgeven. Direct na den start, bij het bestijgen van den Cauberg vormden zich drie groepen met onderling ongeveer tien meter ver schil. Aan den kop reed Lambrichts. Enke len, onder wie Valentijn, moesten reeds in de eerste ronde den strijd staken. Na de derde ronde vielen weer énkele renners uit. Hiertoe behoorde ook Schulte. Lam brichts, Engel en de Groot hadden de lei ding genomen met 15 sec. voorsprong op een groot peleton in de vierde ronde. Zij vergrootten hun voorsprong met 10 sec. in de volgende ronde. De zesde ronde was de laatste voor de veteranen. Braspenning (Princenhage) werd eerste. Hij legde de zes ronden af in 1 uur 52 min. 13 sec. Op hem volgden Rijken (Tilburg) en Willemse (Nuth). In de zevende ronde moesten we der enkele den strijd staken, waardoor het peleton steeds kleiner werd. Na de negende ronde namen van Es en Hellemons de leiding over en op hen volgde een groep, getrokken door Lambrichts en Sijen. In de tiende ronde voegde Kroese zich bij de twee leiders. Lambrichts kreeg in de elfde een kaderbreuk, waardoor hij moest opgeven. In de elfde ronde liep Helle mons alleen uit en nam de leiding met 1 min. 21 sec. op een groep van 3 renners Montfroy (Brussel) die een ronde achter stand had op Hellemons, voegde zich in de twaalfde ronde bij dezen, en reed met hem verder. In de dertiende ronde werden Hel lemons en Montfroy door de groep, getrok ken door Sijen 9 sec. ingeloopen, zoodat de voorsprong nog 1 min. 12 sec. was. Op de course waren toen nog slechts 18 renners overgebleven. Sijen, die alle moeite aan wendde om Hellemons in te halen, kreeg in de veertiende ronde bandenpech en moest den strijd staken. Na de vijftiende ronde had Hellemons een grooten voorsprong op den volgenden renner, Engel, die op zijn beurt voor de Groot lag. Wel wist Engel nog iets óp Hellemons in te loopen, doch deze ging onbedreigd over den eindstreep en won daarmede het individueele kampioenschap van Nederland op den weg. De uitslagen luiden: afstand 148,823 km. Beroepsrenners: 1. Hellemons 4 uur 47 min. 42 2|5 sec. 2. Overweel, 3. Kroese. Amateurs: 1. Engel 4 uur 48 min. 56 sec. 2. De Groot, 3. De Hoog. Onafhankelijken: 1. Tacken 4 uur 50 min 5 3|5 sec. 2. Textor, 3. Willems. eilanden. Verder duinen en strand met vliegveld te Haamstede en het slot Moer mand te Renesse. Het was voor de deelnemers een leerzame dag. Alles bijeengenomen kan de vereeni ging terugzien op een nuttige en goed ge slaagde excursie.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6