JANTJES WAKEN AAN ZEELANDS KUSTEN Twintig jaar gezant te Parijs. LANDBOUW. Het consulaat-generaal en de Kamer van Koophandel. Nederlanders en Neder- landsche vereenigingen in Frankrijk. VAN DE BELGISCHE KUST. door si PETER VAN SANDEVOERDE. II. Onze woonplaats: De Vuurtoren van Westkapelle. Tegen den toren slaat koud de Noord wester. Hp tocht door het trapgat en doet je zelfs in je waakjas nog rillen. Onder de deur door komt ie zelfs nog in het wachthok hoog in den toren waar we kouwelijk bijeen zitten. De „ouwe" is onder zeil gegaan in de crapeaud van triplex. De waschbaas heeft hem die aangesmeerd voor een „pop". Kussen gratis, 't Is een fijn stoeltje waar je patent in (snurkt, ondanks Tiet feit dat het van twijfelachtige origine is. Het dunne laagje beits op het rugsteuntje kon een opschrift tenminste net niet verbloe men. „Yankee North WeSt Apples". Ik vermoed dat de onderdeelen van onze cra peaud, we houden van dat stugge stille ding!, gejut zijn. Maar dat maakt de cra peaud alleen maar interessanter. Wij snur ken er beurtelings in. En nu de „ouwe". Z'n grijze kop komt juist even buiten de waakjas uit, die hij als een deken om zich heen heeft .gesla gen. Een mooie geteekende kop, waar wind en weer in hun vlug spel langs ge gaan zijn en niet hebben nagelaten hun sporen erop te drukken. Een zoon van dit stoere land, een bestevaer die we respec teren zonder dat hij daartoe gebruik moet maken van zijn militaire privilegi ën. Visser schaakt wat met Rinke. Bouman heeft zich wijselijk af laten zakken naar de kombuis, waar het kacheltje brandt. Ik heb wacht en loop af en toe over den trans. Van achter de Roompot is hij komen aanzetten, de grimmige Noordwester. De grauw-witte wolken heeft hij tegen den Westkappelschen dijk aangekruid tot een torenhoogen berg die over het land is geschoven, voor de zonnestralèn langs en het is kil geworden. Zoo is de wind van z'n hooge grillige dwaalwegen naar omlaag geschoten. In de staalblauwe zee En deining ontstond En het windbewogen water woelde wit schuimend naar verre stranden en dij ken. Toen rumoerde hij over den dijk heen de straatjes van het dorp in, waar hij z'n bruut spel met open deuren en ramen be gon. Gordijnen bolden onder zijn speelsche handen, en de menschen zeiden: ,,'t Gaet storme!" Dan floot de wind rond de toren, die stoer, breedgeschouderd de wind langs z'n oude lichaam liet gaan, bewust van z'n kracht, de winden kennend. De oude wind is geen vijand van hem, zij kennen elkaar zoo lang al. Toen ze eenmaal in hem haar meerdere moest er kennen zijn ze vrienden geworden. 's Avonds komt zij en spreekt met hem haar fluitende taal. En is op lange zomer avonden haar koele fluistering rond zijn moede, zongestoven flanken. Of zij leidt hem wat af van zijn pein zend staren over het land en het water en tart hem in brullenden Zuidwester. Maar pal staat hij dan en droomt van lang voorbije tijden. Toen vol getuigde zeilschepen als groote meeuwen achter den horizont opdaagden en langs hem trokken. Toen het verbond van hem en de wind steviger was nog. Hij voelt zich, de oude Westkappelsche toren, je ziet dat zoo aan heel zijn hou ding. Hij is de heerscher in dit lage, geak kerde land. Vierkant en stevig als de menschen zelve, waakzaam nog in z'n overdaag- sche rust als z'n lange, maaiende lieht- armen ingetrokken zijn tot achter de len zen en zijn oog star is geworden in het licht van den dag. Eiken morgen gaat dat zoo, dan worden zijn stralen kleiner en onbeduidender.- Maar 's avonds als de laatste zonnestra len niet meer over den Westkappelschen dijk kunnen komen, dan wint hij en groeit zijn licht naarmate het donkerder wordt. Dan maaien zijn armen boven het land en streelen verre einders. De oude stramme toren heeft het licht altoos gediend. Want eens torste hij op z'n grijzen kop het kruis der Christenen. Toen koersten op de stille Zondagmorgens de geloovi- gen langs de lange bochtige wegen op hem af en rumoerden hunne klompen door het hooge kerkgewelf als ze hunne plaat sen opzochten. Salmden z'n beierende klokken over het goede land en wenkte zijn kruis. VUUr kwam en verwoestte het rfï!!UW' 6nu eenzaam en werkloos stond er een breedgeschouderde stoere toren m het Westkappelsche land Zoo kreeg hij zijn lichtend oog en weer werd hp een baken waarop in vast ver trouwen gekoerst kon worden. Op den avond van den 15den April 1907 schoot het eerste electrische licht uit zijn kostbare lenzen. Nu priemen stralen van dertig millioen kaarsen door den nacht. Zijn licht werd zichtbaar op een af stand van 60 mijl. 27 uur gaans. Voortaan was hij niet meer een wijzer naar het licht, maar het licht zelve, en meester bleef hij in het Zeeuwsche land. n de kleine mensch kwam omhoog ge- ommen^ en verzorgde zijn kostbaar oog. nu ^„t00 og stak boven het land uit dat men keek omtrent Oostende met het bloote oog. wfirnH™? kwamen en klauterden den P °P om hem als woon- nocftlt ^gebruiken, en ze speurden over Oostgat, Deurloo en Wielingen En z'n eeuwenoud lichaam (hij werd gebouwd omstreeks: 1350), weerstond de wmden die uit alle windrichtingen op hem tuimelden. En weerstond de critiek der menschen die in de eeuw der ver- (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 4 Juni. De Nederlanders in Frankrijk in het al gemeen, en die te Parijs in het bijzonder, vieren Zaterdag feest. Want deze week is het twintig jaar geleden, dat jonkheer dr J. Loudon werd benoemd tot gezant der Nederlanden te Parijs. Uit de besturen der Nederlandsche vereeniging, de Kamer van Koophandel, de Vereeniging voor Lief dadigheid, de Vereeniging van Katholieke Nederlanders in Frankrijk en de Associ ation France-Hollande had zich reeds in Maart een huldigingscomité gevormd. Aan de roepstem van dat comité, bestaande uit de heeren A. E. Labouchère, B. J. van Gel der en jonkheer dr. C. de Graeff, hebben ver over de vijfhonderd Nederlanders in Frankrijk gehoor gegeven. Men is thans in staat den gezant een aanzienlijk bedrag aan te bieden met het verzoek dit te willen besteden voor een algemeen Nederlandsch doel in Frankrijk. Zulks is wel geheel in den geest van den gezant, die wars is van alle persoonsvereering. Intusschen meende het comité, dat een meer persoonlijk ge schenk toch niet geheel mocht ontbreken. De keuze is gevallen op een medaille, waar van de voorzijde de beeltenis van den ge zant draagt, de keerzijde het gezantschaps gebouw in de rue de Grenelle vertoont. Een kleiner exemplaar, eveneens geslagen door den Franschen graveur J. Vernon, is be stemd voor mevrouw Loudon, terwijl zij, die honderd franken of meer bijdroegen een „afslag" ontvangen in brons. Een al bum in blauw marokijn met het wapen der Loudons, uitgevoerd door „Magdelaine" te Parijs, bevat de namen van alle deelnemers aan het huldeblijk en zal de aanbieding ver gezellen, die plaats heeft tijdens een recep tie in de ambtswoning aan de rue de Gre nelle te Parijs. Twintig jaar geleden betrok jonkheer Loudon, die aan verschillende gezantschap pen verbonden is geweest, in 1906 gezant was te Tokio, in 1908 te Washington en die van 1913 tot 1918 minister was van bui- tenlandsche 'zaken, het gezantschapsgebouw te Parijs. En als men den gezant zou vra gen naar de gebeurtenissen gedurende die beide decennia, zou het antwoord misschien luiden, dat er gearbeid is en niet zonder voldoening aan de bevestiging der vriend schappelijke betrekkingen tusschen beide landen. Meer niet, de gezant is een gezwo ren vijand van persoonlijke reclame. Men zegt, dat jonkheer Loudon eens een jour nalist, die om een interview vroeg, ant woordde: „Wat ik mag vertellen is niet be langrijk, en wat belangrijk is, mag ik niet vertellen". Maar er mag onzerzijds wel even worden gewezen op een belangrijke verbe tering in een dienst bij het stukje Neder land in de rue de Grenelle. Wij bedoelen den consulaatsdienst. Tot voor kort bestond er een honorair consulaat-generaal, waar van de hr. L. Droogleever Fortuyn, thans te Haarlem, aan het hoofd stond. Toen de consul-generaal, wiens beminnelijkheid on der de Nederlanders te Parijs spreekwoor delijk was, het vorige jaar om gezondheids redenen aftrad, werd er op aandringen van den gezant een beroeps consulaat-ge neraal ingesteld en meteen de leiding der handelsafdeeling van het gezantschap en van het consulaat-generaal onder één hoofd gebracht De uit Friesland afkomstige rijks- landbouwconsulent en haildelsraad, dr. ir A. Sevenster, werd tot consul-generaal be noemd. Hierdoor is de economische outil lage van het gezantschap te Parijs belang rijk verbeterd. Jonkheer Loudon wordt hier de „vader de kolonie" genoemd, en als we dan gevolg geven aan den wensch van den gezant om zoo weinig mogelijk over zijn persoon te vertellen, willen we tenminste iets mede- deelen over die kolonie. Er bestaan har telijke betrekkingen zoowel tusschen het gezantschap met het consulaat-generaal eenerzijds en de particuliere instellingen anderzijds, als tusschen de vereenigingen onderling. Men heeft dit weer kunnen zien bij deze huldiging, waartoe alle vereeni gingen eendrachtig samenwerken. Als voor beeld van het eerste geval noemen we de Nederlandsche Kamer van Koophandel, die een particuliere instelling is, zij het dan dat ze een semi-officieel tintje draagt. De Kamer, waarvan de heer B. J. van Gelder voorzitter is, beweegt zich op het gebied der economische in- en voorlichting en heeft daarnevens een representatieve taak te vervullen. En zoo ziet men den gezant en den consul-generaal dan ook geregeld op de vergaderingen en déjeuners der Ka mer, evenals dikwijls Fransche ministers en andere regeeringspersonen. Zulke bij eenkomsten van alles wat naam heeft op economisch en financieel terrein, we her inneren ons nog het succes van het kolo niaal déjeuner, waar professor G. A. Ph. Weyer te Utrecht een causerie hield zijn voor de betrekkingen tusschen Frank rijk, dat de vierde plaats bekleedt op on zen staat van export, en Nederland van moeilijk te overschatten beteekeni. En hier mag wel worden verklapt, dat aan al de manifestaties, of het nu de Foire de Paris xf of de tentoonstelling te Lille, waar Nederland de vorige week een uitstekend lguur heeft geslagen, de Kamer van Koop- fijning z n robuuste schoonheid nog be wonderden. En hem in de eeuw der krachtpresta ties bewonderden om de kloekheid van zijn gestalte. En hem in de eeuw der corruptie pre zen om de waakzaamheid van zijn we zen. .Aan zijn voet werden generaties ter ruste gelegd. Boven de witte graven strekte hij zich. Als een wachter. (Nadruk verboden). HARTJES van MIJNHARDT bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 30 ct (Ingez. Med handel een groot aandeel neemt. Sedert eenige maanden heeft de Kamer, die eerst haar kantoren had in de rue de Clichy, haar zetel in het gebouw a^n den boulevard Malesherbes 109; ook dat is een even groote verandering als een verbetering. Over de particuliere vereenigingen op cultureel of maatschappelijk gebied behoe ven we niet uit te weiden. De vijf voornaam ste zijn reeds genoemd; we kunnen er de Cité Universitaire nog aan toevoegen, waar onlangs bij de opening een borstbeeld van jonkheer Loudon werd onthuld. Daarnaast bestaan er kerkelijke vereenigingen, on langs is te Parijs een afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond opgericht, de eenige in het buitenland, naar wij mee- nen studieclubs en damesclubs, van één waarvoor mevrouw Sevenster zich speciaal beijvert. In het centrum der Nederlandsche vereeniging in Claridge aan de Champs Ely- sées vinden die clubs elkaar vaak, soms ook worden de bijeenkomsten ten huize van één der leden gehouden. Zoo worden bij me vrouw Loudon muziekmiddagen gehouden. Voor één vereeniging willen we, als illustra tie van het tweede geval een uitzondering maken, de Nederlandsche vereeniging voor Liefdadigheid, die alle gezindten omvat en waarvan jonkheer Loudon eere-voorzitter is. Men ontmoet den gezant, dikwijls ver gezeld van mevrouw Loudon, op alle moge lijke vergaderingen en uitvoeringen, men kan bijna geen schilderijententoonstelling, waarbij Nederlanders betrokken zijn, geen concert van Nederlandsche kunstenaars, geen lezing van een Nederlander bijwonen, of ook de gezant geeft van zijn belangstel ling blijk, en op de vergadering der vereeni ging voor liefdadigheid ontbreekt de vader der kolonie nimmer. Deze vereeniging, waarvan na het overlijden van den heer Pierson op 12 Mei 1938 de heer L. Hercken- rath voorzitter werd, bestaat reeds 55 jaar. Zij verleent hulp en steun aan behoeftige Ne derlanders in Frankrijk zonder onderscheid, en wekt in zekeren zin samen met het con sulaat-generaal. Echter draagt de vereeni ging geen officieel karakter, zij ontvangt geen regeeringssubsidie, haar geldmiddelen vloeien uit particuliere giften en de bijdra gen der ongeveer 350 leden. Blijkens het jaarverslag strekte verleden jaar haar hulp zich uit tot 139 personen en werd alleen reeds financieel voor rond tachtigduizend gulden gesteund. De jaarlijksche tekorten zijn voorlöopig van de baan, dank zij de, op brengst van de op voorstel van jonkheer Loudon ingestelde Beatrix-collecte. Voorts exploiteert de vereeniging een rusthuis, de villa Juliana te Brelies, dat het vorige jaar aan 37 personen gastvrijheid verleende en ook thans sinds 1 Juni al weder is be woond. Dit zijn enkele grepen uit het leven der Nederlanders in Frankrijk en speciaal dat der kolonie te Parijs. Wie als wij reeds eenige jaren dat leven meemaken en ook ambtshalve veel met officieele en onoffici- eele instellingen in aanraking komen, we ten, dat het particulier initiatief hier een groote plaats inneemt, in het vereenigings- leven wel alle plaats. Maar van den moree- len steun der Nederlandsche regeering is men altijd verzekerd in den persoon van jonkheer Loudon, den de zeventig al gepas seerd zijnden buitengewoon gezant en ge volmachtigden minister jonkheer Lou don werd in 1866 te Den Haag geboren wiens rijzige figuur nergens ontbreekt. Me de aan die twintigjarige trouwe alomtegen woordigheid heeft jonkheer Loudon den eerenaam van vader der kolonie te danken. Daar mag wel niet over worden gepraat; re den: onbelangrijk. Maar op den dag van dit bijzonder jubileum wagen we het tóch. T. O. FINANCIEEL BERICHT. N.V. Rubbermaatschappij „Tjibantjet" te Middelburg. Aan het in de algemeene vergadering op 26 Juni te houden vergadering uit te bren gen jaarverslag ontleenen wij, dat hoewel de marktprijs van het product in 1938 belang rijk lager was dan in 1937 en de restrictie voor de Nederl.-Indische Rubberonderne mingen 50.643 der Indische standaard producten bedroeg, tegen in 1937 22,274 toch met eenige tevredenheid kan worden teruggezien op het verloop van zaken bij de N.V. Ten deele is dit te danken aan de reeds in het verslag over 1937 bekend ge maakte voorverkoopen van 60 Engelsche tons standaard sheets ad 45 cent per h. kg. De rubberoogst 1938 bedroeg 265.145.6 h. kg, waarvan voor licenties 173,3424 kg; en niet voorzien van licenties 91.803.2 h. kg, waarvan op ultimo 1938 nog onverkocht waren 87.903.2 h. kg, welke op de balans zijn gewaardeerd, loco onderneming en zon der kisten, op 2195. Blijkens de verlies- en winstrekening be draagt de winst, vóór afschrijving en re serveering 20.290. Het onverdeeld sal do na aftrek van 1501, wegens in 1938 betaalde uitgaven over 1937, beloopt 2785, weshalve ter beschikking staat 23.076. Hiervan wenscht de directie te bestemmen voor dotatie der „Reserve her ontginning" 3500 en naar nieuwe reke ning over te brengen 2044, zoodat ter ver deeling blijft 17.531, dat als volgt wordt aangewend: reservefonds 876, aandeel houders 5 van 140.000 is 7000, rest 9655, waarvan voor aandeelhouders 72% 700, oprichtersaandeelen 10 965 en tantième 17% 1689. Ter beschik king van aandeelhouders komt dus 14.000, waaruit een dividend van 10 kan worden uitgekeerd. (Van onzen eigen correspondent) De zon schijnt voor allen. Eén ding kunnen de hotelhouders van de kust ten minste al niet meer uitstaan: de Watertentoonstelling te Luik. Tijdens de Pinksterdagen zijn daar niet minder dan 1 millioen bezoekers geweest, En dan nog om een tentoonstelling te be zichtigen, die voor een groot deel uit nog gesloten paviljoenen bestond. Zoo wordt, om een voorbeeld te noemen, de inzending van de stad Oostende pas op 12 Juni ge opend. Dat eene millioentje heeft de kusthote liers doen watertanden. Wanneer een ten toonstelling van gesloten barakken en on voltooide inzendingen reeds zoo'n aantal weet aan te trekken, wat zal het dan wor den wanneer deze „World's Fair", zooals de inrichters het noemen, in volle glorie te be zien zal zijn. Als er van dat eene millioen slechts 10 naar de kust getogen zou zijn, had men met de Pinksterdagen ten minste 100.000 menschen meer gehad. Natuurlijk is deze berekening niet juist. Welk groot aantal zal niet de stad Luik zelf opgele verd hebben, en dan het niet minder groo te aantal „dagjesmenschen". En een dag- jesmensch en een kampeerder zijn bij een hotelhouder even gewilde artikelen als zout bij een slak. Reeds bij het hooren van de namen, krijgt hij koude rillingen. Met Pinksteren heeft dan de tweede jaar lijksche uittocht der Brusselaars naar de kust en de Ardennen plaats gehad. De eerste wanneer het weer ten min ste eenigszins meevalt, en dat deed het dit jaar heeft met Paschen plaats. De tweede volgt dan met de Pinksterda gen en vervolgens liggen, maar een heel eind verder, geen nieuwe „kleine vacantie dagen" meer in het verschiet, dan tegen de Brusselsche kermis, welke samenvalt met den Belgischen nationalen feestdag van 21 Juli. Vooral de Brusselaar kan met Pa schen en Sinksen met geen stok thuis ge houden worden. Het weer van zijn kant werkte niet tegen en gaf een heerlijke gele genheid om te wandelen, te fietsen of auto te rijden en van de natuur, die thans op haar lente-mooist is, volop te gaan genie ten. De algemeene toestand in Europa is heel wat gunstiger geworden dan hij zich enkele weken geleden liet aanzien. Onze economi- she conjunctuur is ook licht verbeterd. De koninklijke samenkomst te Brussel en de opwekkende werking van de Kamers van Koophandel en andere economische licha men hebben weer een stemming van welis waar voorzichtig optimisme, maar dan toch in ieder geval van optimisme, geschapen. Daardoor is het dan ook wel te verkla ren, dat wij in de laatste week, ondanks de Luiksche trekpleister, zooveel volk hier aan zee hebben zien binnenstroomen. Men heeft gaarne van de Pinksterdagen gebruik gemaakt om, hetzij voor enkele uren, hetzij voor enkele etmalen, den knel lenden kring der dagelijksche beslommerin gen te ontvluchten om wat frissche blijheid en waarachtige voldoening te gaan zoeken in de aanraking met de heerlijke, eeuwig jonge natuur. De laatste jaren zijn er gelukkig verschil lende vereenigingen of komiteiten tot stand gekomen, wier doel het is, onze bevolking van de „kleine vacanties" van Paschen en Pinksteren enz. gebruik te leeren maken om het eigen land of het eigen gewest te leeren kennen. Wie bv. al eens een der uit stapjes, ingericht door de afdeeling Brussel van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft meegemaakt, zal wel weten, wat ik hiermee bedoel. Ook over de groote ver diensten van den Vlaamschen Toeristen bond op ditzelfde gebied behoeft zeker niet te worden uitgeweid. Herinnerd wordt slechts aan de een paar weken geleden opengestelde wandelwegen: het „Friezen- pad" van Knokke (dus van de Nederland sche grens) tot aan Oostende en het „Sak senpad" van Oostende tot aan de Fransche grens voorbij De Panne. Het is jammer, dat de Nederlandsche be zoekers van onze kust meestal te weinig tijd hebben of te veel vermakelijkheden wil len naloopen, om eens deze wandelwegen af te loopen. Hoevelen bv. zijn er, die van een verblijf aan de kust gebruik hebben ge maakt om de toch zoo dichtbij liggende en gemakkelijk bereikbare oude Vlaamsche kunststad Kortrijk te bezoeken? Ja, ik ken er zelfs het is haast ongelooflijk die nog nooit in Brugge geweest zijn! De heele geschiedenis van ons volk, de heele artistieke glorie van de Zuid-Neder- landsche gemeenschap door de eeuwen heen, ligt in de steden en dorpen van ons West-Vlaanderen voor ons open als een reusachtig boek: de fiere torens en de oude huizen, de waterloopen en de bruggen, de geveltjes en de kerken, de heuvels en de dalen zijn de bladzijden, die men slechts langzaam en in volle overgave in zich kan laten inwerken. Goedkoop uit. In mijn voorlaatste artikel „Het magere jaar" zeide ik, dat de voortdurende toename van het aantal hotels en pensions het be denkelijke gevolg heeft dat de klad in de prijzen komt. Een sprekend staaltje daarvan las ik de zer dagen in een aankondiging in het Brus selsche blad „Le Soir". Daarin bood een hotel te Blankenberge aan: „Volledig pen sion gedurende het weekeinde van Pinkste ren van Zaterdagmiddag tot Maandagmid dag voor Fr. 105. Reiskosten worden ver goed." Als men de reiskosten, ongeveer Fr. 70, aftrekt van deze som, komt men tot de er varing, dat men Fr. 17 per dag voor kamer en volledig pension heeft te betalen. Hetzelfde hotel biedt aan voor de ge- heele maand Juni eveneens kamer met vel- ledig pension voor Fr 525, ook weer met: Reiskosten worden vergoed. Er bljjft dus in dit geval voor den hotel houder Fr. 15 per dag over voor kost en inwoning. Het is vanzelfsprekend, dat men bij zulke prijzen op de hoedanigheid en de hoeveel heid der maaltijden moet gaan bezuinigen. Wellicht is dit laatste, gelet op het eerste, nog een aanbeveling Custwaghter. DE FOKVEEDAG TE KLOOSTERZANDE. Afdeeling paarden. (van onzen deskundigen medewerker). Deze afdeeling werd, zooals bekend, geor ganiseerd in samenwerking met „Door Een dracht Sterk" en de „V.V.Z.F", met welke organisatie alle eer werd behaald, daar door samenwerking een werkelijk hoog staande afdeeling Paarden werd opgebouwd. Het is begrijpelijk, dat midden in het druk ke dekseizoen de dekhengsten niet talrijk waren ingeschreven, maar hiertegenover kwamen de klassen der één- en twee-jarige hengsten des te beter voor den dag, ook wat de kwalitieit dezer hengsten betreft. Er zjjn slechts twee dingen, die op dezen overigens welgeslaagden fokveedag werke lijk beter hadden kunnen en ook moeten zijn: het aantal bezoekers, dat wel zeer aan den lagen kant was, en afnemers van paar den, welke laatsten, voor zoover wij kon den waarnemen, geheel en al ontbraken. Beide factoren kan men betreuren, het zal echter den onbuigbaren wil der Zeeuwsche fokkers, ony de kwaliteit hunner paarden steeds ho6ger op te voeren, niet kunnen breken of hun energie doen verminderen. Zij zullen volhouden en overwinnen. Hengsten van vijf jaar en ouder, kl. m. 1. Bijou van Fredericapolder K 1713, door Certain van Lamswaarde, van Wed. H. Bon te te Koewacht; 2. Saphir K 1892, door Her- seur II de Cognebeau, van M. van Fraaijen- hove te Axel. Veel concurrentie bood deze klasse niet, terwijl het wel tevoren vast stond dat de bekende Bijou hier de overwinning zou be halen, die dan ook verdiend is. Hengsten van vijf jaar en ouder, gr. m. 1. Moustic van Herseur K 1601, door Her- seur II de Cognebeau, van Gebrs. Daelman Jzns te Westdorpe; 2. Ardeur van Frederica K 1683, door Certain van Lamswaarde, van Gebrs. Hendriks te Stoppeldijk. Wij weten niet of anderen eenzelfden in druk hebben gekregen, doch voor ons heeft zich aan Moustic niets minder dan een won der voltrokken! Steeds hebben wij bij dezen hengst de aanteekening gemaakt: „iets wei nig natuur", doch thans heeft hij zich aan ons vertoond met een diepte en zwaarte, als wij in ons leven maar zelden hebben gezien. Hoe is het mogelijk, dat een hengst zich zoo enorm verdiepen en verzwaren kan! Hij heeft zich zoo reusachtig omgelegd, dat zijn, anders toch voldoende, beenwerk thans aan den lichten kant lijkt. Wij vragen ons dan ook af, of hij de grens van het toelaat bare en verdraagbare niet reeds ruim heeft bereikt. Men zij voorzichtig! Ardeur ziet wat naar het dekseizoen, doch dit is voor dezen tijd van het jaar geen schande. Hengsten van vier jaar. Ebert van Lams waarde K 1860, door Mon Gros de Mon Souhait, van Em. C. Fassaert te Lamswaar de, had ook al geen concurrentie. Ebert verbetert zich nog steeds en hem werd dan ook terecht een lsten prijs toegekend. Hengsten van drie jaar. 1. Bruno 84573, door Clairon de la Lys, van Alph. Mangnus te Boschkapelle; 2. Castro van Emly K 1887, door Clairon de la Lys, van Jac. Ser- rarens te Ossenisse; 3. Souvenir K1856, door Clairon de la Lys, van R. O. Buijsse te Grauw en 4. Leon van Eva 85364, door Leon Jessel, van J. F. de Waal te Ossenisse. Eer vol vermeld Henk van Kruispolder 84888, Van P. J. Boënne te Grauw. Een matige klasse hengsten, waarin een zoogenaamde „veulenboeker" twee Keur- stamboekhengsten wist te verslaan! Wij zouden het echter voorloopig bij no. 2 hou den, terwijl wij tegen de najaarskeuringen voor enkele het Damocles-zwaard in de buurt zagen hangen. Of het bekende zijden draadje het houden zal? Hengsten van twee jaar, kl. m. Buitenge woon goede klasse jonge hengsten, waarbij met spronggewrichten, arm en voorknie, dié eiken hengstenkweeker en juryleden als voorbeeld kunnen worden gesteld! 1. Lianus 86222, door Avenir 1468, van Kerkckhaert en de Maat e Stoppeldijk; 2. Remus 86991, door Certain van Lamswaarde, van A. L. Stallaert te Kloosterzande3. Baron van Vaiqueur 87994, door Vainqueur van Her seur, van Jac. Serrarens te Ossenisse; 4. Bismark 89925, door Robert van Zeedorp, van J. C. Burm, Groenendijk; 5. Marcel van Kruisdorp 89881, door Dragon d' Hondzocht, van A. L. Stallaert voornoemd. Eervol ver meld Cantor 88380. door Vainqueur van Herseur, van P. J. Boënne voornoemd. Hengsten van twee jaar, gr. m. Goede klasse hengsten, vooral het koppaard is reeds buitengewoon ontwikkeld. Zooals wel meer voorkomt in de groote maat, is de ge lijkvormigheid wat minder dan in de kleine maat, en al durven wij dit een goede klasse hengsten te noemen, dat wil dit nog niet zeggen, dat de hengsten dezer klasse het ko mend najaar ook allen zullen worden goed gekeurd. 1. Acron van Vogelschor 87500, door Acron van Avenir, van C. de Feijter te 'Boschkapelle; 2. Certain van Tienhoven 87897, door Herseur II de Cognebeau, van Kerckhaert en De Maat voornoemd; 3. Christiaan 86344, door Acron van Avenir, van C. de Feijter te Boschkapelle; 4. Do nald van Kruispolder 89627, door Dragon d'hondzocht, van R A. Vereecken te Kruispolder-Hontenisse en 5. Vainqueur van Elza 86421, door Vainqueur van Hers eur, van J. J. Vereecken te Stoppeldijk. Hengsten van één jaar. In deze klasse le verden Kerckhaert en De Maat slag aan C. de Feijter, dat wil zeggen, beide partijen brachten hier hengsten in het gelid van een buitengewone kwaliteit in genre, lijnen en macht. De geweldige onderarm, de buiten gewoon sterke voorknie en de waarlijk formidabele spronggewrichten kunnen ge rust als „standaard modellen" worden be schouwd! In één woord: dat is af! 1. Paul II 92015, door Paul van Luntershoek, van de Feijter voornoemd; 2. Cavalier van Clairon 92479, door Clairon de la Lys, van Kerckhaert en De Maat voornoemd; 3. Dra gon van Hoek 90725, door Dragon d'Hond- zocht, van Kerckhaert en De Maat voor noemd; 6. Benno van Acron 90974, door Acron van Avenir, van C. de Feijter voor noemd; 5. Ronald 94126, door Foch de Pot ter, van Kerckhaert en De Maat, voor noemd; 6. Benno van Acron 90874, door Acron van Avenir, van Jac. de Putter Pzn. te Aksel; 7. Frans (door onmogelijk num mer op te geven is niet te controleeren of dit een ingeschreven hengst is, daar het

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7