föv&trtttctule MIDDELBURGSCHE COURANT 8.GOESCHE COURANT) De kust- en grensbeveiliging blijft voorloopig gehandhaafd Wachtmeester der Duitsche politie in Bohemen vermoord Halifax over de Britsch- Duitsche betrekkingen. Er zijn echter, dank zij diverse maatregelen, reeds 10.000 opgeroepenen naar hun haardsteden teruggekeerd. Nederland en België. Von Neurath treft strenge maatregelen. Avontuur aan de grens. ,,De weg is open voor nieuwe kansen" DE HERCULES WASMACHINE A. VAN R00N, L.viele 62 M'burg Het rapport over de zaak-Oss Londen is weer optimistisch Het Britsche Koningspaar te Washington. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade TeL 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes18 ct. NUMMER 184. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 JUNI 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. sa fcEfJW Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp inzake het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen zegt de regeering dat de getroffen maatregelen ter beveiliging van kust en grens sinds 1936 in details waren voorbereid. Hoezeer het be zwaren ontmoet van socialen en van mili tairen aard, dat de oudere lichtingen in de maatregelen tot grens- en kustbeveiliging werden betrokken het was uitgesloten een ander systeem toe te passen, zoolang niet een geheel nieuwe voorbereiding zou hebben plaats gehad. Tot het oproepen van jongere lichtingen zou niet alleen de mo bilisatie-bestemming van eenige tienduizen den groot-verlofgangers, alsmede van veel materieel wijzigingen hebben moeten on dergaan, terwijl voorts alle gereedliggende instructies voor de onderdeelen, betrokken bij de grens- en kustbeveiliging (zoowel wat betreft hun mobilisatie als hun daarna te vervullen tactische zaak), grondig hadden moeten worden herzien, maar ook zou dan de samenstelling van het veldleger wijzi ging hebben moeten ondergaan, waarmede een regelmatige mobilisatie van het veld leger in gevaar zou zijn gebracht. Aangezien de normale vredessterkte aan geoefende troepen te gering is om bij ern stige internationale spanningen op vol doende wijze in de grens- en kustbeveiliging te kunnen voorzien, ligt het in de bedoeling de thans ten gevolge van de genomen maat regelen bereikte troepensterkte in algemee- nen zin te handhaven, zoolang de buitenge wone omstandigheden voortduren. De regeering heeft maatregelen getroffen om hen, die in de burger maatschappij noo- de kunnen worden gemist, te vervangen bij voorkeur door dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden en zoo dit niet mogelijk blijkt door werklooze dienstplichtigen, die tot opkomst onder de wapenen worden verplicht. De minister ziet in het oproepen van werklooze dienstplich tigen te hunnen opzichte geen enkele on billijkheid. Een verlof- en vervangingsbureau. Aan het departement van Defensie zijn opgericht een „verlofbureau" en een „ver vangingsbureau". Het eerstgenoemde be handelt de eigenlijke verlofaanvragen. Het stelt daartoe een onderzoek in naar de mate van urgentie van de aanvragen. Wan neer blijkt, dat het verlof kan worden ver leend waarbij een zoo ruim mogelijke maatstaf wordt aangelegd en een ver vanger moet worden aangewezen, zorgt daarna het bureau „vervanging" voor het onder de wapenen roepen van een ander dienstplichtige, waarbij in de eerst plaats wordt gezocht onder hen, die zich vrijwillig aanmelden. Het is verklaarbaar, dat binnen korten tijd vele duizenden verzoeken binnenkwa men, zoodat vertraging bij de behandeling niet was te vermijden. Dit had tengevolge, dat niet met voldoende snelheid de afdoe ning der verzoeken kon plaats hebben. Ten einde aan de daardoor ontstane bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de minister daarna aan compagnies- en overeenkomstige commandanten machti ging verleend om aan 10 pet. van de sterkte klein verlof te verleenen. Met betrekking tot de dienstplichtigen, behoorende tot de kustartillerie .en de luchtverdediging, kon, in verband met de samenstelling van deze oorlogsonderdeelen, geen vervanging plaats hebben, maar kan een vrij ruime verlofre geling worden toegepast. De vervanging. Bij benadering kan niet worden opgege ven hoe groot het aantal van hen is, die werkelijk voor vervanging in aanmerking komen; het aantal binnengekomen verzoe ken bedraagt ver over de 20.000. Als werklooze dienstplichtigen, die voor oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij het vervangingsbureau inge schreven pl.m. 19.000 dienstplichtigen. Echter worden dagelijks mededeelingen ontvangen, waaruit blijkt, dat een belang rijk aantal niet meer als werkloos kan wor den aangemerkt. Ter vervanging van dienstplichtigen heb ben zich tot 1 Juni vrijwillig aangemeld 2750 dienstplichtigen. Thans zijn pl.m. 2580 buitengewoon opgeroe pen dienstplichtigen verv a n gen. Dit getal geeft echter geen beeld van het aantal dienstplichtigen, dat reeds met verlof is vertrokken. Door de hier- bovengenoemde 10 pet. en de regeling, welke werd getroff e n ten aanzien van de dienst plichtigen behoorende tot de luchtverdediging en de kust artillerie, bedraagt dit aan tal thans tegen de 10.0 0 0. De opmerking dat werklooze dienst plichtigen dan uitgesloten zijn werkgelegen heid te zoeken, geldt evenzeer voor de werkloozen die arbeid verrichten bij cul tuurtechnische werken. Ontkennend wordt beantwoord de vraag of het niet aanbeveling zou verdienen de vrijwillige indiensttreding van dienstplich tigen aantrekkelijker te maken door hun een toelage in het uitzicht te stellen. Hier door zou een ongelijkheid in het leven wor den geroepen tusschen de zich vrijwillig aanmeldenden en de dienstplichtigen. De kosten. Het is niet mogelijk thans reeds een vol ledige berekening samen te stellen van de kosten, welke gemoeid zijn met het buiten gewoon oproepen en buitengewoon onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Deze uitgaven zullen worden gedekt uit het buitengewoon krediet van 100 mil- lioen. Boven de bedoelde, rechtstreeks door de bij de grens- en kustbeveiliging betrokken korpsen gedane uitgaven, komen voorts de uitgaven voor het in staat van verdediging brengen van het grens- en kustgebied en voor noodzakelijke materieelaansehaffin- gen, welke eveneens uit het buitengewoon krediet dienen te worden gekweten. Verklaring van Pierlot, Een militair verbond zou niet juist zijn. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Ka mer heeft de ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken Pierlot gister 'n rede gehouden, waarin hij duidelijk de bui tenlandsche politiek van België, die niet een neutraliteitspolitiek, doch een politiek van onafhankelijkheid is, uiteenzette. De minister besprak daarbij ook de be trekkingen met Nederland, uitgaande van de vrees, die de Belgische openbare meening sedert eenigen tijd koestert voor een mogelijken inval in Nederland. Indach tig aan de overeenkomst tusschen de geva ren en belangen, zeide Pierlot, zouden som migen onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat #ij een militair verbond met onze noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt aangeval len, het andere te hulp moet komen. Ook zou men willen, dat de regeering verklaar de, dat zij in een dergelijk geval doortocht over Belgisch grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troepen, die dezen door tocht zouden verlangen om Nederland te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen inge geven door de zorg voor het belang van België. De geestelijke vaders ervan worden ook geleid door de groote sympathie, die bestaat tusschen de beide volken, welke geschapen zijn om elkaar te begrijpen en die door een groote gemeenschap van aspiraties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking neigen. Ik ken de kracht dezer gevoelens. De re geering deelt ze. Hun levendigheid is eenige dagen geleden op indrukwekkende wijze ge- w tut* jer gelegenheid van het bezoek van M. de Koningin der Nederlanden. Wij wenschen dat in de zoo gunstige omstandig- leden, welke aldus geschapen zijn, steeds naar een gelegenheid tot toenadering tus schen Nederland en België gezocht wordt en dat de beide zuster'naties steeds meer bij dragen tot de werken van den vrede: op economisch gebied, op dat der cultuieele betrekkingen, bij de verdediging van de ju ridische en moreele beginselen, waaraan zij ten zeerste verknocht zijn en in eliminatie waarvan uit de internationale betrekkingen zij niet zouden kunnen berusten. Wat een militair verbond aangaat, ant woord ik in de eerste plaats dat er, om het te sluiten, twee partijen noodig zijn en bij deze gelegenheid herinner ik aan de ver klaringen, die de heer Patijn in Februari j.l. heeft afgelegd, op welken datum de Ne- derlandsche minister van buitenlandsche zaken, antwoordende op een in de Staten- Generaal gestelde vraag, verklaarde: „Mijn aandacht werd getrokken door de woor den, waardoor de heer Van Lanschot wijst op hef belang, geboden door de Belgische politiek, gezegd onafhankelijksheidspolitiek die ingezet werd door den Koning in zijn rede van October 1936, en door België ge wetensvol wordt gevolgd. Ik meen met den lieer Van Lanschot, dat zulks voor ons land van het allerhoogste belang is. Ik ben het natuurlijk eens met den heer Van Lan schot, dat de goede betrekkingen, die wij zoo gelukkig zijn met dit land te onderhou den, voor ons een zaak zijn, waaraan wij nooit genoeg belang kunnen hechten". De Nederlandsche regeering, aldus mr Pierlot, gaf zoodoende op ondubbelzinnige wijze uiting aan haar voldoening over de huidige positie van België op internati onaal gebied. De houding van de regeering van Neder land is verstandig en zij wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezighouden. Laten wij ons ook hier ervan weerhouden, vooruit te loopen op de toe komst en, wellicht onnoodig, de kansen om in een conflict te worden betrokken, te ver- grooten. En wat betreft de doortocht van hulple gers door België, laten wij ons ervoor wach ten, onze verlangens voor werkelijkheden te houden, en ons door willekeurige veronder stellingen te laten meesleepen op een weg, waarvan wij slechts gevaren kunnen ver wachten, zonder eenig nuttig tegenwicht, noch voor ons, noch voor onze buren. Na nog verklaard te hebben, dat België met al zijn buren correcte en vreedzame be trekkingen wil onderhouden, besloot Pier lot met erop te wijzen van hoe groot be lang een goede voorbereiding van het le ger voor de onafhankelijkheidspolitiek is. Het D. N. B. meldt uit Praag: De rijksprotector in Bohemen en Mo- ravië Von Neurath maakt bekend: „In den nacht van 7 op 8 Juni 1939 is voor het Realgymnasium in Kladno (Bo hemen) de hoofdwachtmeester der Duit sche politie, Wilhelm Kniest, het slacht offer geworden van een sluipmoord. De dader is niet gegrepen. De rijksprotector heeft daarop bevel gegeven tot de volgen de, onmiddellijk van kracht wordende maatregelen voor het politiedistrict Klad no, welke maatregelen tot nader order van kracht blijven: le. Verbod van alle samenscholingen in de open lucht. 2e. Sluiting van alle bioscopen, schouw burgen en openbare lokalen. 3e. Sluiting van alle scholen wegens op ruiend optreden van een groot deel van het onderwijzend personeel. 4e. Van acht uur des avonds tot vijf uur des morgens moeten huisdeuren en vensters gesloten gehouden worden. Op openstaande vensters wordt geschoten. 5e. De burgemeester en de stedelijke vertegenwoordiging van Kladno worden afgezet. 6e. Er wordt een regeeringscommissaris aangesteld. 7e. De bevoegde Tsjechische staatspoli tie wordt wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en geschorst. Mochten de daders voor 9 Juni des avonds om 8 uur niet gegrepen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden geno- Staatssecretaris Frank en de op perbevelhebber der Duitsche po- litietroepen naar Kladno. Het D. N. B. meldt nader: Staatssecre taris Frank en de opperbevelhebber der Duitsche politietroepen, generaal Kamps, hebben zich gisteren uit Praag naar Klad no begeven. De Tsjechische staatspolitie is giste t't- avond om zes uur op het marktplein in Kladno ontwapend. Duitsche persstem. De Neuer Tag, een Duitsch blad, dat te Praag verschijnt, schrijft in verband met den moord op_ den hoofdwachtmeester der Duitsche politie, Kniest, o.a.: De sluipmoord van Kladno toont, welke gevolgen bij de Tsjechische bevolking de door bepaalde elementen gevoerde op ruiing tegen het Duitsche rijk en zijn vertegenwoordigers heeft. De door den rijksprotecto-r bevolen maatregelen moe ten derhalve met het oog op den ernst en op de begeleidende omstandigheden van de daad als gerechtvaardigd be schouwd worden. Een korporaal zag bereden Am sterdamsche politie voor een Bel gische patrouille aan. Gisteravond arriveerde te Nijmegen, ko mende uit Noord-Brabant, een detache ment Amsterdamsche bereden politie, on der bevel van hoofdinspecteur Blanken Het detachement, dat deelneemt aan den zesdaagschenprestatie-rit, uitgeschreven door de afdeeling ruitertoerisme van den A.N.W.B. is een kostelijke geschiedenis in Noord-Brabant overkomen meldt de N.R.C. Het detachement bevond zich in den om trek van Gilze-Rijen en volgde de landwe gen op weg naar Tilburg, waar overnacht zou worden. In de onmiddellijke nabijheid van de Belgische grens bevond zich een militaire post, bestaande uit een korporaal en eenige soldaten. De jongens hadden het zich met de warmte gemakkelijk ge maakt en zagen er dan ook niet bepaald krijgshaftig uit. Vermoeden van eenig on raad hadden zjj niet, totdat zij de rulter- patrouille in het oog kregen. Zoodra dat het geval was, zag men den korporaal als door een adder gebeten omhoog schieten en gevolgd door zijn mannen op het de tachement afkomen. Hij was danig zenuw achtig en gaf hakkelend bevel te blijven staan. „Wat is dat nu?" riep inspecteur Blan ken. „U moet blijven staan", zei de korporaal „U bent over de grens gekomen en ik mag U niet meer laten gaan." Het geval was niet zeer duidelijk en de Amsterdamsche politiemannen waren stom verbaasd. „Waar zie je ons dan voor aan?" vroeg de heer Blanken. „Wij zijn Amsterdamsche politiemannen." Neen, dat nam de korporaal niet aan Wat moesten nu de Amsterdamsche po litiemannen in de Brabantsche hei doen? Die list was al te doorzichtig. Daar liep hij niet in. De heeren waren van de roo- de huzaren en hij zou zijn vakcomman dant wel even waarschuwen. Toen hoorden de Amsterdammers tot hun verbazing den korporaal telefonisch rapporteeren, dat hij een Belgische pa trouille gevangen genomen had. Het zal duidelijk zijn, dat de kapitein die ter plaatse het bevel voerde in een oogwenk aanwezig was. Zijn gelaat toonde aanvan Lord Halifax, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gister in het Hoogerhuis, een redevoering over de buitenlandsche politiek gehouden, waarin hij o.m. uitvoerig de betrekkingen met Duitschland behandelde. De Britsche politiek, zoo zeide hij, schijnt ons open en duidelijk toe, doch wellicht is het niet moeilijk, zich voor te stellen, hoe anders zij velen in Duitschland, die nadenken kan toeschijnen. Er moeten ve len zijn, die niet minder dan wij geschokt zijn door de behandeling der Joden en die inzien dat, wat Duitschland ook gevoeld mag hebben omtrent de betrekkingen tus schen Duitschland en Tsjechoslovakije, zoo als het na München was overgebleven, het onverstandig en onjuist was, dit vraagstuk op te lossen door de vernietiging van de Tsjechische onafhankelijkheid. Wat ook ons oordeel moge zijn, ik ver moed, dat zulke menschen in Duitschland in het licht der geschiedenis van de na- oorlogsche jaren van meening zijn, dat Duitschland nooit bereikt zou hebben, dat de door dit land volkomen gerechtvaardigd geachte eischen in overweging werden ge nomen, als het niet gereed was geweest, om ze met geweld te steunen. Van hier is het voor den patriottischen Duitscher geen groote stap, de hem naar stig ingeprente stelling te aanvaarden, dat de Britsche Politiek bestaat uit het blok- keeren van alle Duitsche aspiraties, zoo wel op politiek en oeconomisch als op ras- gebied. Er schuilt een werkelijk gevaar lijk element in den tegenwoordigen toe stand, namelijk dat het Duitsche volk gaat overhellen tot de conclusie, dat Engeland ieder verlangen om tot een goede ver standhouding te komen, heeft laten varen en dat van nieuwe pogingen, als zijnde hopeloos, moet worden afgezien. Het Britsche volk heeft voortdurend er naar gestreefd, en zou nog steeds gaarne wenschen als het zulks mogelijk zou achten tot een overeenstemming met Duitschland te geraken, niet slechts be staande uit een regeling van bijzondere kwesties, doch tevens in een regeling, wel ke de betrekkingen tusschen de beide lan den op een hechte basis van wederzijdsch vertrouwen plaatst. Het was niet te vermijden, dat de ge beurtenissen sedert 1933 de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland ernstig gestoord hebben. Halifax herinnerde aan Duitsche verklaringen, dat de periode van verrassingen voorbij was en dat Duitsch land geen territoriale eischen in Europa meer had. Na de bezetting van Tsjecho slovakije scheen het geen onwezenlijke vrees, zich af te vragen of men niet stond tegenover een eersten stap om te trach ten, Europa door geweld te overheerschen een actie, welke den indruk wekte, dat men stond op den drempel van toestanden, waarbij elk land zou kunne denken, dat zijn onafhankelijkheid bedreigd zou kun nen worden. Er is geen tragischer of waarbij elk land zou kunnen denken, dat het Britsche en het Fransche volk, omdat zij duldzaam zijn en bereid, geschillen door onderhandelingen en geven en ne men te regelen, minder vastberaden zou den zijn dan andere volken. Ook diient het duidelijk te zijn, dat het volk van dit land niet minder bereid en vastbesloten is dan zijn vrienden aan de overzijde van het kanaal, iedere bijdrage te leveren, die noodzakelijk is om zijn eigen leven voort te zetten en zijn positie in de wereld te verdedigen. Als het inderdaad waar is',1 dat in geen 'land de leiders het duistere voornemen koesteren regelingen op te leggen onder den druk van overweldigen de machtsmiddelen, dan zal geen onzer verplichtingen ooit in werking treden. De weg is open voor nieuwe kansen waarvan alle kunnen profiteeren en de na ties kunnen snel de atmosfeer van twijfel onzekerheid en vrees, waarin zij de laatste paar maanden hebben moeten leven, te bo ven komen. Ik put moed uit de rede, wel ke Mussolini op 14 Mei te Turijn heeft ge houden. Hij zeide toen, dat millioenen de vraag stelden, of wij op weg waren naar oorlog of naar vrede, en hij verklaarde, dat er geen vraagstukken waren, die een oorlog rechtvaardigen. Doch, zoo verklaarde Halifax, als deze problemen door ónderhandeling mogten worden opgelost, moet er aan beide zijden goede wil zijn en bereidheid, rekening te houden met het standpunt van den ander en te geven, zoowel als te nemen. Er moet Vein beide kanten de overtuiging heerschen, dat het woord van den ander zal worden nagekomen. Is het teveel, te hopen, dat in deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogelijk zal zijn, deze voorwaarden van vrijheid tot stand te brengen en aldus het woord „agressie" uit het Europeesche woordenboek te schrappen". voldoet al onze cliënten. (Ing. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Half tot zwaar bewolkt, over wegend droog, weinig verandering in tem peratuur, zwakke tot matige N. tot W. wind. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit N.O. richtingen, over het algemeen vrij schoon weer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 gr. Za. 10 Juni. Zon op: 4 h 31; onder: 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 1 h 04; onder: 13 h 04. L.K. 10 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 9 6.58 19.10 12.57 Zaterdag 10 7.49 20.14 1.39 13.49 Zondag 11 8.48 21.09 2.38 14.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinger Juni. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 9 8.41 20.57 1.56 14.09 Zaterdag 10 9.27 21.44 2.40 15.01 Zondag 11 10.21 22.45 3.35 16.04 kelijk diepe bezorgdheid, toen uiterste verbazing, maar toen hij den heer Blan ken in het oog kreeg, schaterde hij van het lachen, waarop de korporaal het on aangename gevoel kreeg, dat hij een blunder had begaan. Het is duidelijk, dat de zaak nu gauw in orde was. Men heeft daar aan de grens eens hartelijk gelachen en daarna werd de tocht voortgezet met de herinnering aan een avontuur, dat niet licht zal worden vergeten. Zal uiterlijk Dinsdag verschijnen. Het rapport, door een commissie uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de nota van minister Goseling over de Os- sche kwestie uit te brengen, zal uiterlijk Dinsdag, wellicht reeds eerder, in druk verschijnen. Ondanks het tekort aan medewerking van den minister van Justitie zal het, naar de N. R. C. vernemt, eéh door wrocht rapport zijn, substantieel, voor zoover het ondanks de onthouding van materiaal en getuigenissen mogelijk was. Over de onderhandelingen met Moskou. Havas meldt uit Londen: Welingelichte Engelsche kringen wijzen er op dat perma nent contact wordt gehouden tusschen Londen en Parijs, teneinde de mogelijkheid eener afsluiting van een accoord met Mos kou te bespoedigen. Ook zijn zij van oor deel, dat de formule, welke William Strang aan Moskou zal voorleggen en die moet voorzien in de veronderstelling van een bedreiging, gericht tegen de Balti- sche staten, zonder dat deze met name gegarandeerd worden,, van zoodanigen aard Ts, dat het Kremlin er door voldaan zal zijn. Wat de andere punten betreft, gelooft men niet, dat zivh nieuwe moeilijkheden voor doen. Gisteravond wa sde indruk in di plomatieke kringen te Londen over het algemeen optimistisch. Strang Zaterdag naar Moskou. Vernomen wordt, dat Strang Zaterdag naar Moskou zal vertrekken, per vliegtuig. Tot Strang in Moskou zal zijn aangekomen, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, is het niet waarschijnlijk, dat er eenigerlei ontwikkeling zal komen in den toestand ten aanzien van het Britsch- Fransch-Russische anti-agressiepact. Het Britsche koningspaar, dat gistermor gen uit Canada op het grondgebied der Ver. Staten was aangekomen, arriveerde gister middag aan het Unionstation te Washing ton. De Kon;ng en de Koningin werden ver welkomd door president en mevrouw Roo sevelt. Van het station reden zij in plechti- gen stoet overal luide toegejuicht, naar het Witte Huis, waar een dichte menigte hen stormachtig begroette. Na een noenmaal met president eij me vrouw Roosevelt, waarbij onder meer aan wezig waren de Canadeesche president, Mackenzie King, en de drie zoons van Roo sevelt met hun echtgenooten, reden de En gelsche Koning en Koningin tezamen met den president en zijn echtgenoote uit voor een tocht door Washington. Des middags woonden de Koning en de Koningin een tuinfeest bij in de Britsche ambassade, waar ongeveer veertienhonderd gasten, onder meer leden van het corps diplomatique en de" leden van het Congres, aanwezig waren. Des avonds werd een banket aangeboden, waarvoor de President ongeveer honderd gasten had uitgenoodigd. 250 mensehen door zonnesteek getroffen. Onder de menigte, die opeengepakt stond langs den weg, die het Britsche vorstenpaar volgde, zijn niet minder dan 250 menschen door een zonnesteek getroffen. Een slacht offer is aan de gevolgen overleden. Bezoek aan Movint Vernon. Vandaag zouden Koning George en de Koningin in het jacht van president Roo sevelt de Potomac afvaren naar Mount Vernon, de plaats waar wijlen George Was hington heeft gewoond en waar hij thans begraven ligt. Ook maakt New York zich gereed het koningspaar te ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1