ZEELAND. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 8 JUNI 1939. No. 133. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN DE TERUGKEER VAN DE ITALIAANSCHE VLIEGERS UIT SPANJE, VORST COBRA (Ingez. Med.) een voorbijkomende auto is de drenkeling toen naar het ouderlijk huis overgebracht. De motorrijder deed alsof ,er niets bij zonders was gebeurd, stapte met zijn nat pak weer op den motor en vervolgde zijn weg. „DONDERDAG—MARKTDAG." Over het kleurig schouwspel dat de Mid- delburgsche Marktdag biedt is al veel ge sproken en geschreven Maar zelden hebben we hetgeen men als Middelburger op de Donderdagsche markt kan ontwaren, zoo scherp en juist geteekend gezien als in de cantate: „Donderdag-Marktdag", woorden en muziek van den heer A. Bosdijk. Deze cantate werd gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal voor de eerste maal uitgevoerd door de zangschool van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk". De volle zaal heeft zonder twijfel veel genoten. Niet al leen om de uitvoering van dit zangspel, maar bovenal door het feit, dat de woorden en de „spelmomenten" telkens herinnerden aan tafreeltjes, welke men iederen Don derdag in onze stad kan aantreffen. En deze tooneeltjes waren dikwijls raak gety peerd en niet zonder humor, zooals Jantjes avonturen, maar ook nu en dan met een ernstiger toon; we denken daarbij aan het pleidooi voor de Zeeuwsche dracht. De cantate gaf ons een beeld van den Marktdag, beginnend met Middelburg in den vroegen morgen, „als de oude stad ligt té droomen". Maar dan begint het tenten-bou wen en wanneer „trip-trip op de straete, loopt het brune perdje, mee Jaon nae de koekestad", dan komen ook van alle kanten de koopers, kijkers enz. Het tourisme gaat dan het stadsbeeld be- heerschen. Het tweede deel der cantate is daaraan gewijd. Grappig, doch raak ge schetst, wordt verteld van sightseeing, van fotomoney en van de Zeeuwsche dracht. De middag vormt het derde en laatste deel; de middag wanneer het draaiorgel verschijnt met de leuke wijsjes. Kostelijk was dit deel. En dan niet te vergeten het kleine dappere Jantje, een geboren acteur, zooals hij op het tooneel in z'n boerenpakje aan het vertellen was. Jammer dat na den boodschapbrief afgewerkt te hebben, Jan tje met de „verewège" huiswaarts reed, want dat beteekende het einde van den dag, en van een uitvoering, welke groote waardeering verdiende en deze trouwens ook kreeg. Deze eerste opvoering was een groot suc ces voor den heer Bosdijk en zijn zang school. Keurig werd gezongen, aardig ge speeld en de cantate was een mooi stuk werk. Zij getuigde, zooals de voorz., de heer W. de Graaf terecht in zijn slotwoord zeide, van groote liefde voor onze stad, van groote kennis van zeden en gewoonten in Middel burg en op ons eiland, maar ook van groote kunde. De woorden zoowel als de melodie, boeiden en het geheel slaagde prachtig. Voor de pauze werd een groot aantal lie deren gezongen door de vier klassen van de zangschool. De le klasse begon met een voudige, maar niettemin aardige versjes, de 2e klasse had een mooie keuze liederen en in de 3e klasse kregen de aanwezigen veel te genieten. Het programma was zeer af wisselend, daar solo- en duozang voorkwam en ook groepsgewijze in de verschillende klassen gezongen werd. De 4e klasse be wees tot welke hoogte de leerlingen kun nen stijgen. Er werd hier prachtig drie stemmig gezongen. De keuze der liederen viel ook zeer in den smaak. De le klasse heeft verder het leuke speelliedje De Too- verfluit vlot en alleraardigst uitgevoerd De 3e en 4e klasse voerden tezamen Zingeling van H. J. den Hertog en De Schutterij, een parodie van A. Bosdijk, uit. Deze twee lie deren oogstten veel succes. De schutterij moest zelfs herhaald worden. Het werd ook uitstekend gezongen. De begeleiding was bij mevr. Bosdijk in goede handen. Zij kreeg bloemen, terwijl de heer Bosdijk cadeaux in ontvangst had te nemen. De heer W. de Graaf heeft den heer Bosdijk hulde ge bracht namens de aanwezigen. Spr. wees op de stijgende lijn niet alleen wat aantal, doch ook wat het gehalte van het gepresteerde betreft. Alleen is het jammer, dat onder de 240 leden zoo weinig jongens zijn. Tenslotte reikte spr. de diploma's aan de leerlingen der 4e klasse uit. MIDDELBURGSCH ZIEKENFONDS. In de gisteravond in de Concert- en Ge hoorzaal gehouden algemeene vergadering van het Middelburgsch Ziekenfonds, is het jaarverslag over 1938 uitgebracht, waar uit blijkt, dat de nieuwe regeling van ge- heele betaling van foto's etc. zeer juist maar telkens voor één jaar van kracht wordt verklaard, want voor 1938 althans geeft elke berekening gefaald. De kosten zijn plotseling verdubbeld, en dat de re kening toch nog met een flink batig sal do sluit, is te danken aan de mindere uit gaaf ten opzichte van andere posten, al thans voor een deel. Zeker is 1938 een druk jaar geweest van ziekenhuisopnamen, maar het bestuur doet toch een beroep op alle aan het fonds verbonden artsen en specialisten om dit onderzoek en de behandelingen, in deze post vervat, 'tot het allernoodzakelijkste te beperken. Trots alle belangrijke voorzieningen, die in de laatste paar jaar zonder contribu- tieverhooging zijn tot stand gekomen, bleet het fonds in staat de financieele gevolgen daarvan te dragen. Het aantal leden op 27 December bedroeg 6348 en 2144 kinde ren, op 31 December 1938 waren de aan tallen 6461 en 2162. Het aantal niet be talende kinderen was 37, zoodat het vol ledige zielental van het fonds op 31 De cember 1938 8660 bedroeg. Er werden in geschreven 248 leden en 59 kinderen, af geschreven wegens overlijden 54 leden en 7 kinderen, tegen 70 en 5 in 1937. Er werden 155 kinderen geboren tegen 136 in 1936. Er werden 123 der 155 kinde ren door de kraamvrouwverpleegster van het fonds geholpen. De heilgymnastische hulp kon, evenals vorige jaren, worden verleend op alle aanvragen. Met achterstand werden geroyeerd 14 ge zinnen, omvattende 28 leden en 23 kinde ren met een bedrag aan achterstand van 27, met achterstand bedankten 12 ge zinnen omvattende 27 leden en 13 kinde ren en een bedrag van 20. Het verslag van het crisisfonds vermeldt, dat er begin 1938 bij betrokken waren 863 leden en 499 kinderen uit 384 gezin nen en eind 1938 resp. 897, 553 en 410. Dit fonds heeft eene rekening met een eind cijfer van 3999 en een saldo van 18. Het bezit was het crisisfonds bedroeg op 1 Januari 245. De exploitatierekening van het zieken fonds geeft in ontvang en uitgaaf aan van 91,165 met een exploitatieoverschot van 2,001. De jaarverslagen werden met dank aan den secretaris-penningmeester, den heer L. Onderdijk, op voorstel van den voorzitter, den heer mr. A. J. van der Weel goedge keurd. De financieele commissie sloot zich bij monde van den heer parto aan bij het uit gebrachte accountantsrapport. De heer B. A. K. Crucq, werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen en als lid der financieele commissie gekozen de heer P. I. Roth in plaats van den heer A. J. Barto die niet herkiesbaar was. Tot plaatsvervanger werd gekozen de heer A. G. Bouwense. DE WERKLOOSHEID. Deze week stonden in onze gemeente als werkzoekenden ingeschreven 351 per sonen, de vorige week 352. In de werk verschaffing werden geplaatst 133 perso nen, waarvan 23 in de plantsoenen. CONCERTEN. Gedurende dit seizoen zullen worden ge geven de volgende concerten: S. Woens dag 14 Juni „Ons Genoegen", S. Woensdag 21 Juni „Ons Genoegen", B. Donderdag 29 Juni „Crescendo", S. Woensdag 5 Juli (Ingez. Meded.) „Ons Genoegen", S. Woensdag 12 Juli „St. Caecilia", S. Woensdag 26 Juli „Ons Ge noegen", S. Woensdag 9 Augustus „Cres cendo", S. Woensdag 16 Augustus „Ons Genoegen", S. Woensdag 23 Augustus „Ons Genoegen", B. Donderdag 31 Augustus „St. Caecilia", Donderdag 31 Augustus „Ons Genoegen", S. Woensdag 6 Septem ber „Ons Genoegen", S. Woensdag" 13 Sep tember „St. Caecilia". S. Boulevard Evertsen (Strand). B. Bellamypark, wordt nader bekend gemaakt. Wegens bezetting met militai ren van de vm. kazerne Willem III, ver vallen dit jaar de Zondagmorgen-concer ten. VERKEERSONGELUK. BIGGEKERKE. Dinsdagavond omstreeks hall negen reed de landbouwer K. Zacnari- asse per rijwiel door het dorp. Tegelijkertijd naderde uit de richting' Koudekerke een motorrijwiel bestuurd de or den heer J Cij- souw te Westkapelle. Ongeveer ter hoogte ■van den woning van den heer K. de Witte stak Zachariasse plotseling de straat over, rnet het noodlottig gevolg, dat hij door den motorrijder aangereden werd. Zachariasse bekwam daarbij enxele schaafwonden, terwijl dokter Vaandrager uit Zoutelande constateerde dat nog enkele ribben gebroken waren. Den motorrijder, die met matige snelheid reed, treft geen schuld. De gemeentepolitie stelt nog een nader onderzoek in. (Ingez. Meded.), De kwestie der Aalandseilanden Sovjet-Rusland is wantrouwig. ~\iit de wel zeer langdurige, onderhandelingen met Engeland kwam dit enkele malen duidelijk naar voren. Men verheelt zich te Moskou niet, dat John Buil innerlijk moeilijk „be keerd" kan zjjn ten aanzien van het bolsje wisme en blijft daarom zijn eischen stellen. Er is nog een. tweede kwestie, waaruit het Russische wantrouwen blijkt: de kwes tie der Aalandseilanden, de archipel op de grens van de Oostzee cn de Bothnische golt gelegen. De Sovjet-Unie verzet zich, tol dusver althans, tegen de plannen tot ver sterking dier eilanden. Blijkbaar vreest men te Moskou, dat ze tijdens een alge meen conflict in Duitsche handen zullen vallen en dienst kunnen doen, om de Sovjet- Unie van Oostzee en Bothnische golf af te sluiten. Zweden, door Finland uitgenoo- digd, aan het verwezenlijken der plannen- in-kwestie mee te werken, heeft daartegen geen bezwaar, maar wil de Russen niet voor het hoofd stooten. Derhalve is het reeds bij den Zweedschen Rijksdag inge diende ontwerp inzake bescherming der Aalandsehe neutraliteit voorloopig inge trokken, omdat naar minister Sandler verklaarde het thans niet de juiste tjjd is, dieper op dit probleem in te gaan. De Finsche regeering, ofschoon tot nauwere samenwerking met Zweden op het gebied der landsverdediging geneigd, heeft een an dere gedragslijn gevolgd en het parlement zijn goedkeuring aan de versterkingsvoor- stellen doen hechten. Intusschen verklaarde de minister van Defensie, Niukkanen, die een bezoek te Stockholm bracht, dat de re geering te Helsinski wel bereid is, Moskou een nadere uiteenzetting te geven. Naar Finsche opvatting zullen overigens de maatregelen, welke tot verdediging der eilanden worden overwogen, ook de belan gen van de Sovjet-Unie ten goede komen. Tot goed begrip van zaken diene, dat de eilandengroep aan den ingang der Bothni sche golf, met een bevolking van circa 25.000 menschen, meerendeels visschers, te genwoordig onder Finsche souvereiniteit staat, maar sinds 1921 autonomie geniet en ontwapend is, evenals dit het geval was tot 1914, ten tijde der Russische heerschappij. Toen de wereldoorlog uitbrak, ging Rus land met toestemming van de andere geal lieerden over tot het aanleggen van fortifi caties, maar na den oorlog werd de archi pel door den Volkenbondsraad bij Finland gevoegd, dat echter moest beloven, de ver sterkingen te zullen slechten en den Aalandseilanden weer een neutralen status te schenken. Met het oog op de gewijzigde tijdsomstandigheden heeft de Finsche re geering thans getracht, ontheffing van die belofte te krjjgen en alle onderteekenaars der conventie van 1921 gaven ook hun toe stemming, doch Rusland, toentertijd buiten spel gelaten, gooide roet in het eten en wist te bewerken, dat de Volkenbondsraad in zijn onlangs gehouden vergadering niet tot een beslissing kon komen. Dit college, aandergelijke moeilijkheden gewend, heeft zich er toe bepaald, de twee tegenstrijdige opvattingen voor kennisgeving aan te ne men, aldus de deur voor FinschRussische onderhandelingen openlatend. Zweden, dat na den wereldoorlog op historische en ethnische gronden de Aalandseilanden had willen inlijven, maar zich bij de beslissing van Genève had neergelegd, verleent Fin land thans zijn loyalen steun en heeft daar mee misschien Moskou's achterdocht nog vergroot. In elk geval zullen de besprekingen, wan neer het er althans toe komt, wel niet van een leien dakje gaan. Te minder nu ook de Finnen, naar het voorbeeld der Esthen en Letten, van de door Rusland voorgestelde waarborging hunner onafhankelijkheid geen gebruik wenschen te maken. Men verwachtte vanochtend te Madrid, dat de Italiaansche vliegers die gediend hebben in de luchtmacht van Franco, heden te Cadix zullen aankomen en morgen naar hun land zullen terugkeeren. Wanneer deze vliegers vertrokken zullen zijn, zullen alle Italiaansche strijders uit Spanje zijn vertrokken, behalve enkelen, die nog eenigen tijd blijven om het Itali aansche oorlogsmateriaal over te dragen aan de Spaansche autoriteiten. Door MARK CHANNING. 58). „Hond, riep hij driftig uit. Weet je wel wie ik ben?" „Ja, dat weet ik wel, hijgde de koerier. Maar ik weet ook, dat de Khan mijn mees ter is. Laat me los!" „Welk nieuws kom je brengen?" vroeg de Mongool, tastende naar zijn dolk. Doch de man had zich bevrijd en liep hard weg. Khoon hoorde hem iets roepen over de favoriet van den harem en over Shiv, die iemand gedood had HOOFDSTUK XXXIII. Laatste ontmoeting van Gulbundun en Shiv. Chirine en Alam Khan begaven zich te paard naar het Marktplein, waar de te rechtstelling van Jaffir zou plaats hebben. Ergens stond een tamboer verwoed te roffelen. Uit leemen kratten, op zij van de smalle straatjes, stroomde een menigte, mannen en vrouwen en kinderen, door het getrommel opgeroepen voor het feest. Niet tegenstaande de haast, die allen hadden, om iemand te zien ter dood brengen en dat met folteringen van onbeschrijfelijke wreed heid, keken ze toch belangstellend naar den bebaarden reus op zijn hengst en naar de slanke gestalte in manskieeren aan zijn zijde. De toeschouwers zwegen. „Zijn het de twee sahibs, vader, die ter dood gebracht worden?" riep vragend een kleine jongen, die al huppelend de lange haastige passen van den bergbewoner trachtte bij te houden. LICHTE AANVARING TUSSCHEN DE O 10 EN DE „SUMATRA." Gistermiddag is tijdens oefeningen de onderzeeboot O 10 in lichte aanvaring ge weest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw lichte lijk beschadigd. De boot is op eigen kracht in Nieuwediep teruggekeerd. De „Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schepen kwam persoonlijk letsel voor. EEN NATIONALE ZAAK. Oproep aan de werkgevers tot steun aan gemobiliseerde werknemers. Men schrijft ons: Het verbond van Nederlandsche werkge vers, de Algemeene Katholieke werkgevers ver eeniging en het Christelijk Werkgevers verbond hebben zich reeds bij herhaling op oogenblikken van internationale spanning gewend tot hun leden en een beroep gedaan op den nationalen zin van de werkgevers, om voor zoover in hun vermogen ligt in hun bedrijf maatregelen te treffen, teneinde het onder de wapenen geroepen personeel zoo Weinig mogelijk persoonlijk nadeel te doen ondervinden van de verplichtingen, welke zij in het belang van de landsverde diging hebben te verrichten. liet stemt tot voldoening van vele kanten te mogen vernemen, dat aan een zoodanig beroep in ruime mate gehoor is gegeven. Talrijk zijn de gevallen, waarin werkgevers voorzieningen hebben getroffen ten doel hebbende de gemobiliseerde arbeidskrach ten wederom te werk te stellen, wan neer de regeering den tijd gekomen acht, de opgeroepenen naar hun haardsteden te doen terugkeeren, hetzij doordat anderen de taak van de opgeroepenen zouden over nemen. Ook werden maatregelen genomen, waardoor de werknemers toeslagen ont vangen op de van rijkswege uitgekeerde kostwinnersvergoeding, voor zoover de be trokkenen in verband met gezinsbehoeften in een financieel aanmerkelijk ongunstiger positie zouden komen te verkeeren. De reden, dat hoogergenoemde werkge- verscentralen voor deze aangelegenheid nogmaals de aandacht vragen is gelegen in het feit, dat de vraag van werkgeverszijde meermalen wordt gesteld, hoever men zijn medewerking zal moeten uitstrekken. Hoe wel een algemeen antwoord op deze vraag moeilijk kan worden gegeven, omdat de omstandigheden, waaronder de werkne mers waren tewerkgesteld, vóór hun bui tengewone opkomst onder de wapenen, on derling zeer verschillen en dus aan een in- dividueele beoordeeling soms de voorkeur moot worden gegeven, meenen de werkge- verscentralen, dat de hierboven geschetste voorzieningen hierbij eenig richtsnoer kun nen geven. Indien toch voor den betrokkene de ze kerheid aanwezig is, dat hij zijn plaats in de onderneming bij terugkeer uit militairen dienst weer zal kunnen innemen en hem bovendien de financieele schade op zijn op komst verbonden zooveel mogelijk wordt vergoed, zullen de verdere bezwaren, als bv. het gescheiden zijn van gezin of familie hem lichter vallen, dan wanneer in het ge heel geen voorzieningen zijn getroffen. Indien op deze wijze werkgever en werk nemer hun offer gezamenlijk zouden bren gen voor het gemeenebest, houden de cen- tralen zich er van overtuigd, dat hierdoor naast de behartiging van het algemeen be lang de goede verhoudingen in het bedrijfs leven in niet geringe mate zullen zjjn ge- baat- i o sJtükè KRANIGE REDDING. Gistermiddag waren nabij de uitspan ning „De Vink" te Voorschoten eenige jongens in het Galgenwater aan het ba den. Bij de Waddingerbrug wordt zand gelost, waardoor de oeverafscheiding op een stand is gaan gelijken met dit verschil dan echter, dat het water ter plaatse niet geleidelijk, maar op sommige plaatsen plotseling veel dieper wordt. Dit werd een van de jongens, den 5-jarigen J. van der H., uit Leiden noodlottig, want onver wacht verdween hij in de diepte. Toevallig passeerde een motorrijder, de heer B. uit Den Haag. Deze, het gevaar ziende, stop te en zonder zich te bedenken sprong hij, gekleed in motorpak, te water. Het gelukte hem, met behulp van den kanovaarder v. d. L. uit Leiden het knaapje uit zijn benarde positie te ver lossen en op het droge te brengen. Met „Neen mijn jongen. Morgen op het Strijd- plein zal je de terechtstelling van de sa hibs en hun vrouwen zien (Salaam Aley Koum). Vandaag handelt 't maar om zoo'n gemeenen eunuch. Maar het zal toch de moeite loonen van te gaan zien, hoe hij gevierendeeld wordt... want hij is groot en dik. Vlug een beetje, anders laat ik je achter „Shabask, Khan sahib. Daar doet u goed aan ons van uw opzichter te verlossen!" riep brutaal een eenoogige bedelaar, zich uitdagend voor Alam Khan plaatsend. Zonder een woord te spreken, gaf deze zijn hengst de sporen, wat het dier deed vooruitstorten regelrecht op den man aan, die wegvluchtte zoo hard hfj kon, met den hengst op zijn hielen, tot dat hij struikelde en viel. De Cobra hield het paard in met een ruk, waardoor het steigerde jen de hoeven van zijn voorbeenen zweefden boven het hoofd van den doodelijk verschrikten man. De Cobra stemde in met het alge meen luid gelach. Voor Chirine bestond de menigte niet. Ze zag de duizenden oogen niet, die op haar lenig, elegant persoontje gericht waren en evenmin hoorde ze de toejuichingen, waar mee haar metgezel begroet werd. Voor de eerste maal in haar leven was haar geest, op het oogenblik van een schouwspel te zullen bijwonen, dat voor haar welbe schouwd slechts een alledaagsche vertoo ning was, vervuld van gedachten, welke niets te maken hadden met de voorstelling waarheen ze toch met de levendigste be langstelling op weg was gegaan. Het nakend einde, dat een der slachtoffers van den Cobra boven het hoofd hing, wierp een schril lient op het gevaar dat Diana en Co- (ovoor (:4evt ID CENT U De slimme heelt steeds die meening, welke tusschen twee verschillende meeningen in ligt lin Gray liepen. Over enkele uren zou één, zoo niet beiden op een wijze ter dood gebracht worden, niet minder gruwelijk dan die, welke den eunuch wachtte; wilde beesten zouden de functie te verrichten hebben die dit maal aan menschen was toe vertrouwd, die geen aanspraak konden ma ken op dezelfde verontschuldiging. Indien de poging van Diana Lindsay om te ontvluchten mislukte, zou 't met haar gedaan zijn. Chirine had het lange Engelsche meisje met haar goudblonde krullen lief gekregen. De genegenheid van Diana voor dien Sa hib, had de opvatting, welke Chirine zich van het leven maakte, gewijzigd. Deze ge voegd bij haar vriendschap voor Diana, deed haar begrijpen, wat onrechtvaardig heid was. „Heb je gezien, licht van mijn oogen, hoe die hond in de goot rolde?" vroeg Alam Khan. Luid daverde zijn schaterlach en woeste vreugde deed zijn arendsneus bo ven de neusvleugels in rimpels trekken. „Ik heb niets gezien", antwoordde Chi rine afgetrokken. Om reden, waarvoor ze geen verklaring wist, dwaalden haar gedachten voortdurend af naar Gulbundun, haar kameraadje, het aardige vriendinnetje. „Je hebt gelijk", bulderde de stem van den Cobra, terwijl hjj een blinden bedelaar afweerde door met zijn karwatts diens ge zicht van het oor tot de kin open te rijten. „Je bent al met je gedachten op het Markt plein." Daarop bracht hij zijn paard tot vlak naast het hare en liet zijn groote hand rusten op haar slanken arm. „Indien je de heftige uitvallen van woede van hem, dien je liefhebt, afkeurt, dan zou je even goed den bliksem kunnen verwij ten, wanneer hij inslaat". Hij keek van bo ven op haar neer. Haar schoonheid deed het hart van den bezitter zwellen van trots: ze was de zijne met ziel en lichaam. Allah helpe hem, die het zou wagen bij het voor bijgaan van Chirine ook maar een sprankje belangstelling in zijn blik te laten vonkelen. „Neen Heer", antwoordde Chirine kortaf, zich naar hem toekeerend, „dat is 't niet". Niettegenstaande haar poging, om ze in te houden, parelden tranen, klaar om te vloeien, aan haar lange wimpers. „Bij den baard van den Profeet", gromde Alam Khan, haar onderzoekend aankij kende. „Heb je verdriet over iets mijn lief?" Chirine keek onverschrokken in de vu rige oogen. „Ja, ik heb verdriet". „En waarover dan?" Het vooruitzicht van wraak op één van zijn concurrenten te kunnen nemen, maak te, dat Alam Khan betrekkelijk goed gehu meurd was. „Een pijl doorboort mijn hart", zei zij. „Heb ik soms?... aarzelde de reus. Chirine schudde ontkennend het hoofd, terwijl ze beschuttend haar hand voor de oogen hield, alsof de zon, die ze anders zoo liefhad, haar hinderde. „Nu, wat dan?" vroeg hij en ditmaal kor zelig. Hjj was er niet aan gewend zjjn vra gen te herhalen. „Ik ben bedroefd, Heer, ter wille van het Engelsche meisje". De lach van Alam Khan klonk als ge brul. ,,'t Is werkelijk waar", hernam Chirine heftig. „Ik houd van haar". De Cobra vloekte in stilte. ,,'t Is de Man-met-den-Sluier, die den sahib ter dood veroordeeld heeft, 't Is een dappere kerel, die Engelschman. Maar, bij Allah, ik haat hem. Hij heeft me misleid, en me onthouden dat, wat ik graag had willen hebben. En bij den Profeet, hij zal er met zijn leven voor boeten. Daarenboven beschouw ik hem als het werktuig van den Engelschen sirkar, die zich hier heeft wil len indringen, om me nog van iets anders te berooven. Alleen daarom heeft hij ver diend te sterven". „Te berooven vroeg Chirine, haar paard op zij drijvend, om een kind, dat bijna on der de hoeven kwam, te sparen. „Wat heeft hij dan weggenomen?" „Hij heeft niets weggenomen", mopperde Alam Khan. „Maar hjj kwam in het Pa leis van den Spiegel als een vervl.... spion. Nu, zeven van zijn ras zijn al omgekomen vóór hem, in dezelfde onderneming. En ik zou geen haar uit mijn baard willen geven om zijn leven te redden. Stof over zijn hoofd! En daarmee basta!" „U hebt me nog nooit iets geweigerd, machtige Heer", hield Chirine vol. „Sta mij het leven toe van dien sahib, opdat ik het aan het meisje kan schenken, dat hem liefheeft. Ik heb al gezegd, dat ik van haar houd. Indien u hun het leven laat, zullen beiden trouwe vrienden worden". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5