Hitier spreekt ket Condor-legioen toe. Hei Zwin in Verleden Heden. en DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 7 JUNI 1939. No. 132. VORST COBRA Een warme zomer verwacht. Reeds in 1936 heeft hij hoewel dit steeds ontkend werd te Berlijn bevel tot het zenden van troepen naar Spanje gegeven. Jaarverslag S. M. Zeeland. NISSE door DR. B. D. H. TELLEGEN HZN., secretaris van de stichting ,Het Zeeuwsche Landschap". an het Perceel 1 674, Vrede Luteyn Wij zp'n in de gelegenheid de volgende belangwekkende samenvatting der geschie denis Het Zwin te ontleenen aan het door dr. B. D. H. Teilegen Hzn. opgestelde jaarverslag-1938 van de stichting „Het Zeeuwsché Landschap". Het tegenwoordige Zwin, zoowel het Ne- derlandsche, als het, grootere, deel, het welk op Belgisch grondgebied is gelegen, vormt het laatste overblijfsel van de oude S i n c f a 1, den machtigen zeearm, die de grens vormde "der Zeven Friesche Zee landen en die in later tijden de verbinding uitmaakte van het rijke Brugge met de zee. Veel en velerlei van belang niet enkel voor onze vaderlandsche geschiedenis, heeft zich op en om het Zwin afgespeeld. Zoo werd op den 24sten Juni van het jaar 1340 op het Zwin ter hoogte van Sluis een zeeslag geleverd tusschen de Engelsche en de Fransche vloten. De overwinning der Engelschen onder hun koning Eduard III was, al gingen de gevolgen er van spoe dig weer te niet, een belangrijk moment in den honderdjarigen oorlog. Maarde ge schiedenis van het Zwin is de geschiedenis van zijn verdwijnen. Langzaam maar zeker, door inwerken van de krachten der natuur, doch ook en in niet mindere mate door toe doen der menschen, verzandde het Zwin: Brugge eerst, later Damme, Sluis, het oude Lammensvlict, Aardenburg, St. Anna ter Muiden werden van bloeiende handelsste den rustige landstadjes, die nog slechts de herinnering aan de oude glorie bewaarden. Zeeslagen, die hun invloed op de interna tionale politiek konden doen gelden, wer den op het Zwin niet meer geleverd; het laatst deed het kanon zich hooren in den slag bij het Hazegras op 5 Augustus 1831, toen twee Nederlandsche kanonneerbooten, in samenwerking met de landmacht, de Bel gische opstandelingen bestookten en daar door het hunne er toe bijdroegen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen, gelijk het volkslied zegt, bleef „deel van Nederland". De oor zaak, dat het Zwin zijn belang als vaar water en verbindingsweg verloor was de toenemende verzanding en het is waarlijk geen wonder, dat tenslotte, toen ook het laatste overblijfsel van den vroegeren zee arm voor bedijking rijp scheen, pogingen daartoe in het werk werden gesteld. Nadat reeds vroeger van Belgische zijde getracht was, de op Belgisch grondgebied bestaande duinenrij te verlengen door de aanstuiving en duinvorming kunstmatig te bevorderen, waaraan tot 1912 de Staat der Nederlanden zijne medewerking had verleend door het toekennen van een bijdrage in de kosten, welke me dewerking evenwel had opgehouden, toen bi eek, dat als gevolg van deze kunstmatige duinvorming, de oeververdedigingswerken van het waterschap Kadzand werden be dreigd, verzocht in December 1926 de eigenares der op Belgisch gebied gelegen gronden, de Compagnie Immobilière „Le Zoute" een concessie tot bedijking der bui tengronden van het voormalige Zwin, ge legen vóór den Willem-Leopoldpolder, zulks ingevolge de wet van 14 Juli 1904, Stbl. 147. 7'evens werd gevraagd, dat de Nederland sche Staat een deel der kosten van de be dijking voor zijn rekening zou nemen in evenredigheid van de oppervlakte.der gron den, die zouden worden bedijkt. Nadat in verband met dit verzoek door verschillende autoriteiten een grondig onderzoek was in gesteld en daaromtrent rapport was uitge bracht, meende de toenmalige Minister van Waterstaat aan de adressante te moeten niededeelen, dat hij geen vrijheid kon vin den, te bevorderen, dat een concessie voor de beoogde bedijking werd verleend. Was daardoor, voorloopig althans, het gevaar bezworen, dat de laatste overblijfselen van het Zwin zouden verdwijnen, geheel gewe iten was het gevaar nog niet. De nood der tijden, gelijk die zich openbaarde in het probleem der werkloosheid, bracht ditmaal in Nederlandsche kringen, de gedachte aan den aanleg van een dijk ter afsluiting van het Zwin wederom op den voorgrond. Daar- Door MARK CHANNLNG. 57). „Je hebt 't gezegd", schreeuwde Alam Khan, buiten zich zelf. „Je bent even wel kom, als Satan! Aan hem in de hel, mag je je nieuwtje gaan vertellen. Ik krijg opeens grooten lust, om dat hoofd van jou hier door de kamer te zien rollen zooals vóór dit andere hoofden". Langzaam kwam hij op Khoon toe; de vingers van zijn linkerhand probeerden de scherpheid van zijn degen. Plotseling bleef hfj staan en plukte aan zijn langen baard. Het genoegen van persoonlijk dien Mon gool te dooden, zou hem duur te staan ko men, want zjjn eigen leven was er mee ge moeid. „Wil je den dood zoeken voor hij uit zich zelf komt, wanstallige leugenaar?" „Neen Khan sahib", protesteerde de dwerg, „ik ben gekomen om je een dienst te bewijzen, waarvoor je me dankbaar zult zijn, wanneer je alles weet." „Ga weg, afgrijselijk gedrocht", siste Alam Khan, „of de straatvegers kunnen je karkas weghalen! Dat zweer ik op den heiligen Koran". Khoon's instinct zei hem onbeweeglijk teblijven staan: hij moest overwinnen of sterven. Hg gaf er zich re kenschap van, dat zijn leven geen strootje waard was indien hg niet binnen enkele seconden den toestand meester was. De gevangenen zouden tegen zonsonder gang vluchten!" verklaarde hij plotseling. „Waarom zeg je dat?" snauwde de Cobra. „Antwoord, Mongoolsch zwijn!" De hersens van den dwerg werkten snel. Door den naam te noemen van dien ver bu was gedacht aan een voortzetting van den kustboulevard, geigk men die langs de Belgische kust kent; optimisten spraken reeds van een zee-boulevard van Breskens naar Oostende! Doch inmiddels waren, gelukkig, zoowel aan deze, als aan gene zgde van de grens andere opvattingen gekomen met betrek king tot het behoud van natuurschoon. Men begreep, dat men, het duinterrein in het algemeen en het Zwingebied in het bij zonder, verkavelende tot bouwterrein, ook waar dit villaterrein zou zgn, als 't ware de kip met de gouden eieren zou slachten en aldus aan de streek juist datgene zou ontnemen, wat er thans de bekoring van uitmaakt, terwijl daarnaast het besef le vendig was geworden, dat ook op histori sche gronden datgene, wat thans van het Zwin nog restte, behouden diende te blij ven. Werd in Nederland het streekplan voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ont worpen en vastgesteld, waarbij de vroeger gewensehte kust-boulevard van het tooneel verdween en de thans in hoofdzaak aan de binnenzgde langs den duinvoet loopende, kustweg in de gemeente Retranchement in de richting van de Belgische grens ontwor pen werd achter het Zwin om, en ook overigens de bepalingen van het streekplan verdere aanslagen op het Zwin onmogelijk maakten, in België werd op 23 Februari 1938 een zg. Association sans but lucratif, genaamd „Le Zwyn" opgericht, die ten doel heeft „le maintien du site maritime et des beautés naturelles du Zwyn ainsi que l'étu- de et la protection de la flore et de la faune des dunes du littoral beige". Een vereeni- ging derhalve, in wezen gelijk aan „Het Zeeuwsche Landschap", zij het met een be perktere doelstelling. Van den „conseil scientifique" dezer vereeniging zijn o.m. zoowel den voorzitter, als de secretaris van de stichting „Het Zeeuwsche Landschap" lid. Zou evenwel de vereeniging haar doel ten volle kunnen bereiken, dan diende het Zwingebied, voor zooverre op Belgisch ter ritoir gelegen, te worden geclassificeerd in gevolge de Belgische wet van 7 Augustus 1931 voor het behoud van monumenten en landschappen, en een dergeigke classifica tie is, mede om de daarmede verbonden mogeigkheden tot het toekennen van een schadeloosstelling ter zake van schade, gè- leden als gevolg van de classeering, niet steeds gemakkelijk te verkrijgen. Evenwel zü i s verkregen of staat althans binnen afzienbaren tijd verkregen te worden en men kan zeggen, dat de vereeniging „Le Zwyn" alsdan niet slechts het behoud van het Zwin in haar vaandel heeft geschre ven, doch dit behoud ook metterdaad heeft verzekerd. Zoolang hier te lande een Mo numentenwet in den geest der aangehaalde Belgische wet ontbreekt, kan uiteraard langs dezen weg het behoud van het Ne derlandsche deel van het Zwin niet verze kerd worden, doch het huurcontract, ten vorigen jare door den Staat der Nederlan den met de stichting „Het Zeeuwsche Land schap", gesloten verzekert hier eenzelfde resultaat als ginds is, of wordt, bereikt. Na alles wat met betrekking tot den „Zwinnestrijd" in de afgeloopen maanden hier in de dagbladen werd geschreven, scheen het niet onaardig op een en ander nog eens iets dieper in te gaan en vast te stellen dat, terwijl eertgds aan beide z ij den van de grens meer za kelijke belangen de overhand hadden, gelei delik aan alom de oogen open zgn ge gaan voor het belang, herinneringen aan een schoon verleden op schoone wijze in stand te houden. Wie hierbij de eerste stoot heeft gege ven, is tenslotte van minder belang: blij vend is de vreugde over hetgeen werd be reikt. Moge aldus het Zwin de eerste mijl paal zijn op den weg, waarlangs de stich ting „Het Zeeuwsche Landschap" heeft te gaan, wil zij in waarheid aan haar doel be antwoorden! Het Kon. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den ko menden zomer, Juni|Augustus kan worden medegedeeld, dat de becgferingen met een waarschgnlijkheid van 3 op 4 aangeven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. achten eunuch zou hij zich alleen de woede op den hals halen van dezen krankzinnige. „Je vrouw Chirine zou heel wat kunnen vertellen", repliceerde hg uitdagend, terwijl hg zgn mes uit de scheede trok. (Hg zou al strgdend sterven). „Gemeene vent, met je schuine oogen, die afval eet!" raasde Alam Khan. „Indien er niet één was, die je een kastgding heeft toegedacht, waaraan geen ontkomen is, zou mgn beest je bloed oplikken tot den laat- sten druppel, al zou het er door vergiftigd worden". Achteruitloopend, bereikte Khoon de deur. Zgn besluit was genomen. Hij wilde dezen bezetene niet langer aanhooren, te meer, daar hij terstond de onbezonnen toe speling op de plannen van den Man-met- den-Sluier, hem betreffende, had begrepen. De sluwe Mongool zag in hoe 'n gevaarlijk geheim Alam Khan verraden had. Het oogenblik was gekomen, om zich onder bescherming te stellen van een im perium, waarvan hij al lang wist, dat het machtiger was dan hun trio; het Britsch gouvernement zou hem als hoofd der Mon golen erkennen en nadat hg den Man-met- den-Sluier zou hebben uitgeleverd, was 't een peulschilletje voor de Engelschen, om met den Cobra af te rekenen. Hp zou over zgn verraad gaan onderhan delen. „Ik ga weg", gromde hg, terwijl zijn kleine knikkeroogen vijandig op zijn tegen stander waren gericht. Maar weldra zal een dag komen, waarop je Allah bidden zult om een tweede kans als die, welke ik je nu aan bied". De forsche hand van den Cobra omknelde de ketting van Shiv. Even kwam een op- Gister heeft te Berlijn een parade plaats gehad van de Duitsche soldaten, die in Spanje streden, vormende het z.g. Condor legioen. Ter gelgenheid hiérvan hield Hit- Ier een snoevende toespraak. Hij zeide o.m.: Er verhief zich in Spanje een man Franco die er toe geroepen scheen, naar het bevel van het eigen geweten te hande len voor zgn volk. In Juli 1936 heb ik be sloten de bede om hulp, welke die man tot mij richtte, in te willigen en hemzoo lang en in zoodanige mate te helpen als de overige wereld den b i n n e n 1 a n d s c h e n vganden van Spanje haar steun zou geven. Daarmede begon het nationaal-socialisti- sche Duitschland aan den strijd voor de wederoprichting van een nationaal en on afhankelijk Spanje onder de leiding van dezen man actief deel te nemen. Ik heb dat bevolen in de erkennning, daarmede niet alleen Europa, doch ook ons eigen vaderland voor een latere dergelijke catastrophe te kunnen bewaren. Ik deed dat echter ook uit diep medegevoel voor het lijden van een land, dat eens in den wereldoorlog, ondanks alle dringende po gingen van de zgde van Engeland neutraal bevriend was gebleven. Ik heb daarmede den dank der Duitsche natie betuigd. Dit geschiedde verder in volledige overeenstem ming met Italië, want Mussolini had, door de zelfde overwegingen geleid, eveneens het besluit genomen den redder van Spanje in zijn strijd tegen de internationaal geor ganiseerde vernietiging van zijn land Italiaan- sche hulp te verleenen. Daarmede ontstond voor den eersten keer een gemeenschappe lijke feitélijke demonstratie van de ver bondenheid naar de wereldbeschouwing on zer beide landen. Deze ideale motieven heeft men in de internationale plutocra tieën noch kunnen begrijpen, noch willen toegeven. Jarenlang logen Britsche en Fran sche bladen hun lezers voor, dat Duitsch land en Italië de bedoeling hadden Spanje te veroveren, het te verdeelen en het voor al van zijn koloniën te berooven. Gedach- tengangen die zeer zeker bij de vertegen woordigers dezer landen minder onnatuur lijk schijnen dan bg ons, daar de roof van vreemde koloniën immers van oudsher reeds behoorde tot de geoorloofde en be proefde methoden dezer democratieën. Aldus herinneren wij ons allen nog de in fame beweringen die op zekeren dag wer den verspreid, dat Duitschland 20.000 man in Marokko aan land had gezet om het te bezetten en daarmee van Spanje weg te nemen. Met dezen laster hebben de politici en journalisten der democratieën bij hun volken gereageerd en steeds opnieuw ge probeerd van Spanje uit de catastrophe te laten uitgaan, welke die omsingelingspoliti ci, oorlogsstokers en oorlogswinstmakers, zeer hartstochteigk hopen: den nieuwen grooten oorlog der Europeesvche volken, (dit ïg'kt een voorstelling van zaken, erger dan leugen Red.) Thans zijt gij, mijn kameraden uit Span je teruggekeerd als de dappere ten uitvoer- Jeggers van mgn opdracht. Ik zou het dit oogenblik aan de geheele Duitsche natie willen mededeelen hoeveel reden zij heeft U dankbaar te zijn. De hooge lof, welke de Spaansche vrij- heidsheld tegenover U he,eft geuit, kan het Duitsche volk thans bijzondertrotsch op U maken. Het was voor ons allen smartelijk jaren lang over uw strijd te moe ten zwijgen. Ik heb toen echter de gedachte gehad U na het einde van den oorlog in het vaderland de ontvangst te bereiden die dap pere zegevierende soldaten verdienen (Hitier erkent hier dus, dat de Duitsche pers een paar jaar lang gelogen heeft Red.) Het geheele Duitsche volk groet U in trotsche vreugde en hartelijke verbonden heid. Het dankt echter ook diegenen die als soldaten lijf, leven en gezondheid in den dienst van deze opdracht hebben moeten ge ven en het dankt tenslotte de achter geble- venen die hun dappere mannen en zonen thans als slachtoffer beklagen. Uw voor beeld, mijn kameraden, zal de band van kameraadschap met onze vrienden verster ken en de wereld er geen twijfel over laten, Er zijn mannen, die nooit op hun tijd spreken en vrouwen, die nooit op haar tijd weten te zwijgen. flikkering in zgn van woede benevelde brein. Indien Shiv den Mongool doodde, wie zou hem daarvoor berispen? Hij bukte zich, zijn van opwinding bevende hand knuffelde aan de sluiting van de ketting der tggerin. Toen deze rammelend op den vloer viel, keek hg haastig op: de dwerg was verdwe nen. De gewaarwording, dat de man, die, zoo als hij wist, een komplot tegen zijn leven smeedde hem ontkomen was, had als ge volg, een nieuwe vlaag van razerng; woe dend vertrapte hg de snippers papier op den vloer. „Komt hier, hondsvotten", schreeuwde hg tegen de manschappen van zgn lijfwacht, die de wacht in de buitengalerg hadden. Een lange, magere Afridi kwam binnen. Lieden van dit ras kennen het woord angst niet. „Welke zgn uw bevelen, sahib?" vroeg hij norsch, zijn geweer onachtzaam tusschen de beenen stekend. „Gelast Chirine Bibi onmiddellijk hier te komen!" commandeerde Alam Khan. „Heeft mijn Heer me laten roepen, vroeg even later Chirine, die haastig kwam toe- geloopen. Zij trok haar sluier over haar borst, opdat hg haar gejaagde ademhaling niet zou opmerken. De Cobra keek haar strak aan. „Waarom zou ik anders iemand naar je toe gestuurd dat indien de internationale oorlogssto kers ooit hun bedoelingen, het Duitsche rijk aan te vallen willen verwezenlijken, deze hun poging van het Duitsche volk en de Duitsche weermacht een verweer zullen ondervinden, waarvan de propagandisten der omsingeling zich thans nog niet de juiste voorstellen schijnen te kunnen ma ken. Ook in dezen zin mijn kameraden, was uw strijd in Spanje als leer voor onze te genstanders een strijd voor Duitschland. Wij willen echter ook degenen gedenken aan wier zijde gij hebt gestreden. Wij geden ken de Italiaansehe kameraden, die dappere en trouw hun bloed en leven op het spel zetten voor dezen strijd der beschaving te gen de vernietigingEn wij gedenken voor al het land zelf, van waar gij zoo juist zijt gekomen. Spanje heeft een ontzettend lot moeten verdragen. Gij hebt, soldaten van het legioen, met eigen oogen de vernietiging gezien. Gg hebt echter vooral het geluk gehad in Spanje te staan onder het bevel van een veldheer, die uit eigen kracht tot bes'ui- ten, onwrikbaar aan de overwinning geloo- vi nd, tot redder van zijn volk werd. Wij hebben in dit oogenblik allen slechts den oprechten en hartelijken wensch, dat het thans het edele Spaansche volk vergund moge zijn onder de geniale leiding van de zer. man een nieuwe trotsche opstanding te voltrekken. DE NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Ze zouden worden verbrand. In welk een ruime mate de door de Ne derlandsche bollenkweekers aan de wereld tentoonstelling te New-Rork geschonken tulpen de aandacht hebben getrokken, is niet alleen gebleken toen dit millioen bloe men het geheele tentoonstellingsterrein „in vuur en vlam" zette en de bezoekers met verwondering vervulde, maar het kwam ook tot uiting in de wgze waarop de pu blieke opinie reageerde op de mededeeling dat, toen de bloemen uitgebloeid waren, de bollen zouden worden verbrand. Dit heeft in de ingezonden stukken-rubrieken der dagbladen een kleine storm van veront waardiging gewekt. De New-York Times heeft aan dit feit zelfs een redactioneel ar tikel gewijd. Na verklaard te hebben dat deze maatregel voortvloeit uit een door de Nederlandsche bollenkweekers met de Ame- rikaansche douane gemaakte afspraak, schrijft het blad onder andere: „Zal nie mand zijn stem verheffen ten bate van onze bollen"? Moet ons douane-systeem afdalen tot een vorm van vandalisme? Kan de re geering niet vooruit komen zonder bloemen te vertrappen?" AMERIKAANSCHE RADIO-UITZENDING GEWIJD AAN NEDERLAND. De populaire „hutspot". De Municipal Broadcasting Company te New-York heeft een uitzending gewijd aan Nederland, naar aanleiding van de Neder landsche deelneming aan de wereldtentoon stelling. Voor deze uitzending hebben ge sproken de heeren Pierre van Paassen, de Nederlandsche schrgver wiens boek „Days of our Years" tot de meest gelezen werken in de Vereenigde Staten behoort, prof. A. Barnouw van Columbia University, dr. Van Aken, secretaris van de Nederlandsch-Ame- rikaansche K. v. K., Van den Hoek, de tuin bouwkundige adviseur van Rockefeller Cen ter, I. van Dijke, directeur van het hotel Astor en mr. Bierens de Haan, general- manager van het Nederlandsche paviljoen, Jan van Bommel, sólo-tenor van St. Pa tricks Cathedral heeft gezongen „Mooi Hol land" van Hakker en „O jubel mijn hart" van Kor Kuiler. Het was een bijzonder leerzame en aardige uitzending, waaraan een min of meer humoristisch element niet ontbrak. Door het vurige pleidooi van den heer Van Dijke voor de hutspot, waarbg deze bekende hoteldirecteur verklaarde dat „hutspot" de nationale spgs der Nederlan ders bezig is zich in New-York groote po pulariteit te verwerven. hebben", repliceerde hg woedend. Chirine wist, dat het toonen van angst een veroordeeling voor haar zou zijn. „Uw slavin wou alleen maar vragen, waarom u haar had laten halen", ant woordde ze verzoenend. „Ben jg op de hoogte van een plan tot ontvluchten van die beide Engelsche ge vangenen „Ik? Wat hebben ze nu weer voor dom migheden aan mijn Heer verteld?" vroeg de Perzische met de grootste verbazing. „Die Mongool beweert „Over hem heb ik een boekje open te doen!" antwoordde prompt en heftig Chi rine. ,,'t Is verrader. Hg en de eunuch wil den u vermoorden, lieve man". „Dat weet ik", foeterde Alam Khan. „En het vetste van die beide zwgnen zal zoo aanstonds ter dood worden gebracht." Uitgelaten klapte Chirine in haar han den. Een oogenblik vergat ze haar beide beschermelingen en, dat hun vlucht afhan kelijk was van Jaffir, die 's avonds haar bevelen zou moeten ten uitvoer brengen. De gedachte aan de zoo lang verbeide zoete wraak vervulde geheel haar jong, primitief gemoed. Toen de Cobra haar verrukking zag, ver anderde zijn stemming. „jg en ik, samen, Oh beminde bloem, die ik vol verlangen aan mijn hart wensch te drukken, zullen hem zien sterven. Kom mee. „Welke foltering zal hg te verduren heb ben?" informeerde Chirine zittengaand. „Vier stieren door zweepslagen opgejaagd naar de vier windstreken zullen hem uit elkaar scheuren", zei Alam Khan„Kus me, mgn paarl van schoonheid". De politieke toestand had een ongunstigen invloed op het vervoer, In het aan aanheelhouders uitgebrachte ver slag over het boekjaar 1938 van de Stoom vaart Maatschappy „Zeeland" gevestigd te Vlissingen, wordt er op gewezen, dat het bedrijf in hoofdzaak op het passagiersver- keer tusschen Engeland en net Continent v.v. is aangewezen, zoodat het te begrgpen valt, dat de politieke spanningen, die zich juist tgdens de zomermaanden tot een noogtepunt ontwikkelden, van storenden invloed zgn geweest op het passagiersver voer. De ontvangsten bleven uit dien hoofde aanzienlijk bij het vorige jaar ten achter. Deze omstandigheden in aanmerking ge nomen, mogen de bedrgfsresultaten echter toch nog bevredigend worden geacht. Het totaal der in beide richtingen vervoerde passagiers bedroeg 87733 (v.j. 98882). Het goederenvervoer, in totaal 17949 ton, was aanmerkelijk minder dan in het vorige jaar (28758 ton), deels door een afneming van het stukgoedvervoer van Duitschland naar Engeland, grootendeels echter door een sterk verminderde export van uien naar Engeland. Het aantal vervoerde zakken post bedroeg 222.228 (v.j. 237.856). In Februari van het verslagjaar werd de uitgeschreven 4 pet. Eerste Hypothecaire Obligatieleening, groot 2 millioen gulden, ruim overteekend. Op grond van de gewg- zigde statuten werd tegen het einde van 1938 besloten tot uitgifte van 1500 prefe rente aandeelen elk groot f 1000, waarvan een bedrag van nom. f 33.000 werd ge plaatst en volgestort in December 1938, ter wijl het restant werd geplaatst en volge stort op 2 Januari 1939. Deze f 1.500.000 preferente aandeelen deelen in de winsten van 1 Januari 1939 af. Gememoreerd wordt in 't verslag, den bouw door de Kon. Mpij. „de Schelde" te Vlis singen van twee motormailschepen I'oor rekening van de Maatschappij. Met groote erkenteigkheid wórdt voorts herinnerd het feit, dat H. M. de Koningin de doop plechtigheid vervulde en aan het schip den naam „Koningin Emma" gaf. Op 4 Juni werd de „Koningin Emma" in den geregel- den dienst gesteld. Het tweede schip werd door Prins Bernhard te water gelaten en „Prinses Beatrix" gedoopt. Dit schip zal ongeveer begin Juli 1939 in de vaart wor den gebracht. De exploitatie-ontvangsten beliepen in 1938 f 2.080.085 tegen f 2.399.478 in 1937. In het cgfer van 1937 was een bate wegens Benassteun ad f 54.727 begrepen. In het zelfstandig pensioenfonds van het personeel werden door onze Maatschappg wederom de premies der gesloten pensioen verzekeringen gestort. De exploitatiekosten bedroegen f 1.514.223 in 1938, tegen f 1543.750 in 1937. Zooals uit de overgelegde Exploitatie rekening bigkt beliep in het boekjaar 1938 het voordeelig saldo van de exploitatie der schepen f 565.862 (in 1937: f 855.728). waar van in mindering komt het nadeelig saldo der Nevenbedrg'ven ad f 22.687. Het over schot der exploitatie-rekening bedraagt dus f 543.175. Blijkens de winst- en verliesrekening is aan dit overschot der exploitatierekening nog de bate koersverschillen op beleggingen toegevoegd, ad f 1.211. Het totaal bedrag wordt dus f 544.386. Van dit bedrag gaat in totaal af een bedrag aan lasten groot f 351.245. Mitsdien wgst het boekjaar 1938 een sal do winst aan van f 193.141, waaraan nog is toe te voegen het saldo winst A° Po ad f 42.(^5, zoodat de beschikbare winst per 31 Dec. 1938 bedraagt f 235.836. De directie stelt voor dit bedrag aan te wenden voor afschrgvingen f 2.360 aan de rekening reserve voor vlootvernieuwing f 50.000 toe te voegen en voorts een bedrag van f 140.780 te reserveeren voor bgzondere uitgaven en diverse doeleinden. Het saldo winst A° Po ad f 42.695 wordt voorgesteld naar nieuwe rekening over te brengen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE. „Geeft mijn Heer zijn toestemming, dat ik Gulbundun ga waarschuwen, smeekte Chirine. „Zg, ook verfoeit den eunuch." „Laat het kind met rust. We hebben geen oogenblik te verliezen, behalve voor, wat ik je te zeggen heb,onze liefde be treffende Een half uur later, terwijl Alam Khan en Chirine keken naar de langen touwen, die om polsen en enkels van den in onmacht gevallen Jaffir vastgemaakt werden, schreef Khoon de Mongool een brief. „Aan den Bevelhebber van de legers van de Sirkar, saluut en vrede. De brenger van deze missive zal u den weg wijzen naar de plaats, waar u den Man met den-Sluier, dien u zoo lang gezocht hebt, zult vinden. Haast u te komen. Om de waarheid van het geschrevene te staven, bied ik mezelf aan als gijzelaar. Khoon, afstammeling van Ghenghis Khan imperator. Terwijl hg gebogen zat over den nog natten inkt, dacht de dwerg er over, wien hij belasten zou met de overbrenging van den compromitteerenden brief. Indien hg zoek raakte zou de dood, die hem van zoo nabij bedreigde, nog veel onafwendbaarder zijn. Wien zou hij kunnen vertrouwen? Een innerigke stem antwoordde: Niemand. Dan zou hij hem zelf gaan overhandigen aan den sahib, bevelhebber van de Britsche hulp-expeditie: hg en niemand anders. Hg liep de breede trap af, toen een koe rier, in de haast, in het voorbggaan tegen hem aanliep. Zijn zenuwen waren tot bar sten toe gespannen. Hg strekte een arm uit en door den boodschapper bij zgn sclnju- der te grijpen bracht hij dezen tot stilstaan. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9