ZEELAND. BUITENLAND. ingeland, het land van de hinderwetten. RECHTSZAKEN. Vrijheid met de kurk er op. WALCHEREN. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. inland wenscht geen garantiet. DE ONRUST IN TSJECHIë. DUITSCHLAND. ENGELAND ZWEDEN. SLOVAKIJE. MEXICO. VER. STATEN sea bijvoorbeeld, een uur eerder naar bed worden gestuurd dan hun meer begunstig de medemenschen in Holborn of Westmin ster. Maar ook daarmee is de Engelsche burger in de oogen van de wet klaarblijke lijk nog niet voldoende gehinderd. Om hem het leven nog zuurder te maken is vastge steld dat hij op den aangewezen dag voor het zoogenaamde gezellig samenzijn, d.w.z. Zondag, niet alleen nog vroeger dan ge woonlijk naar hui smoet maar ook nog lan ger moet wachten voor hij wordt toegela ten in zijn pubs, die op dezen dag na een Mexico. De ER WORDT REGEN VERLANGD. Men schrijft ons: De stadsmensch roemt het mooie weer. Op het platteland wordt echter zeer naar regen verlangd. Door de langdurige droog te zijn de regenbakken bijna leeg. Wel staan de veldvruchten over het al gemeen goed, doch zij verlangen ook naar regen, vooral de vroege aardappelen. Het loof hiervan begint zelfs reeds geel te wor den, zoodat de opbrengst niet groot zal zijn, als de droogte aanhoudt. De tuinen verlangen ook naar regen. De grond is te droog om te zaaien. In het bij zonder zijn het de weiden, die gebrek aan vocht hebben. Het voedsel voor het vee begint schaarsch te worden en de hooiwei- den beloven niet veel goeds. ARNEMUIDEN. Maandagavond verga derde de plaatselijke afdeeling der vereent ging „Ziekenhuisverpleging op Walche ren" onder leiding van dokter P. de Haas, die verschillende dingen duidelijk toe lichtte. Uit een en ander bleek dat 'net ledental der afdeeling nog 82 2 be droeg van het aantal inwoners van Ar nemuiden op 1 Jan. 1938. Op dien datum bedroeg het ledental 2053 terwijl dit op 1 Jan. 1939 teruggeloopen was tot 2016 le den. De oorzaak van dit terugloopen van het ledental was, dat er een 35 leden en 20 kinderen, die woonachtig zijn in Zuid- Beveland overgeschreven werden naar de Ver. Noord- en Zuid-Beveland wat voor deze leden van belang was. Zoo deze af schrijving niet plaats gehad had dan was de afdeeling weder in ledental toegenomen. Het aantal opnamen in een der zieken huizen bedroeg in 1938 51 met 802 ligda gen tegen 43 en 624% in 1937. De secretaris der afdeeling J. P. de Jon ge werd afgevaardigd naar de algemeene vergadering. BIGGEKERKE. Gisterochtend brak brand uit in de schuur, van A. Dommisse aan den Duinweg, alhier. De schuur stond in zeer korten tijd in lichterlaaie. De brand weer was spoedig ter plaatse en tastte on der leiding van assistent-brandmeester P. Wouters met twee stralen het vuur krach tig aan. Het resultaat was, dat de aange bouwde woning, die ook reeds begon te branden, kon worden behouden. Een rund en twee geiten, die zich in de schuur bevonden konden worden ge- re-d|, doch den landbouwer,sinspan ging bijna geheel verloren. De burgemeester en beide wethouders waren spoedig op het terrein aanwezig. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. VERE. Betreffende de kerkelijke collec tes in deze gemeente ten behoeve der Ned, Herv. kerk vernemen wij, dat binnengeko men zijn de navolgende bedragen: fonds voor bjjzondere doeleinden bijna 11; voor noodlijdende kerken en personen 10; voor de Marthastichting 10; van de Pinkster collecte voor de zending 16, terwijl even eens voor de zending door middel van de gewone collectes ruim 28 binnenkwam. Vere heeft over het jaar 1938 een bedrag van ruim 120 voor de zending beschik baar gesteld. RAAD VAN 's HEER-ABTSKERKE. 's HEER-ABTSKERRE. Maandag verga derde de Raad, onder voorzitterscnap van den burgemeester, voltallig. Na voorlezing der ingekomen stukken kwam voor de tweede maal aan de orde het voorstel van B. en W. tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling inzake het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beve land waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De v o o r z. zette nog maals uiteen, welke voordeelen verbonden zijn aan een gemeenschappelijk toezicht hoewel hij ook wees op de hoogere kosten. De heer De Jonge wees op verschil lende dingen die van bovenaf worden opge legd en zou niet graag zien, dat regelingen, die misschien voor een stad goed zijn, ook worden opgelegd voor een klein dorp. Hij nam als voorbeeld, dat b.v.b. de dames in de stad graag op hooge hakjes loopen, doch dat dit voor een boerin niet bepaald aan te bevelen is. Tevens vestigde hij er de aan dacht op dat verschillende grootere ge> meenten de regeling niet aanvaarden. Tenslotte kwam het voorstel in stemming. Het werd met de stemmen van de heeren Van Weele en De Jonge tegen, aangeno men. Het tarief voor de straatverlichting, dat door de P.Z.E.M. is verlaagd^van 127.50 op 119.64 werd aangenomen. Men besloot echter met algemeene stemmen, de lan taarns te laten branden tot half elf 's avonds waardoor de kosten zullen bedra gen 126.16. Een verzoek van den Inspecteur der Volksgezondheid, de bouwverordening te willen wijzigen en te bepalen, dat bij nieuw bouw geen bedsteden meer mogen worden gemaakt, werd op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen afgewezen. Een voorstel van B. en W. tot deelne ming aan een gemeenschappelijke regeling inzake luchtbescherming hetwelk een uit gaaf voor de gemeente medebrengt van 5 cent per inwoner werd met algemeene stemmen aangenomen. Alvorens dit besluit werd genomen betreurde de heer D e Jonge het, dat het Rijk de kosten hier voor niet draagt. De heer V e r m u e in formeerde, of Baarsdorp in die regeling be trokken wordt. De V o o r z. zeide toe dat vanzelfsprekend ook Baarsdorp in het plan zal worden opgenomen al kan op 't oogen- blik nog niet worden gezegd hoe en op welke wijze dit zal gebeuren. Bij de rondvraag verzocht de heer De J o n g e B. en W. aandacht te willen schen ken aan het voetpad van 's Heer-Abtsker- ke naar Sinoutskerke en aan dat van Si- noutskerke naar het „Hooge huis" omdat hier en daar wel eenig herstel noodig is. Dezelfde spreker vestigde er de aandacht op, dat de school er erg verfloos uitziet. De v o 0 r z. zeide toe, dat de voetpaden bij de eerstvolgende schouwing zullen worden opgenomen en in orde zullen worden ge maakt. Het verven der school kan mis schien bij de eerstvolgende begrooting een punt van overweging uitmaken. De heer Harthoorn zeide, dat er te Baarsdorp een boom is omgevallen. De v o o r z. zeide, dat deze zal worden opge ruimd. IERSEKE. Het zeldzame droge en mooie weer dat de laatste dagen den landbouw niet erg gelegen komt, is voor de panneboeren een prachtige gelegenheid geweest om hun pannen te kalken en klaar te krijgen voor de oestercultuur. Zeker 2/3 van de ongeveer 6 millioen pan nen zijn reeds gereed en de rest zal spoe dig klaar zijn. De kleine uitgezaaide oes ters zijn reeds aan den groei. Dinsdag herdacht het echtpaar P. van OostSanderse zijn 50-jarige echtver- eeniging. De Burenpolder, waar de jubila rissen wonen was geheel met vlaggen ver sierd. Het fanfaregezelschap Mozart bracht des avonds een serenade. SCHORE. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Pinkstercollecte ten Bate voor de zending heeft alhier opgebracht ruim 41. Na de opruiming van de Schorebrug moeten de bewoners van den Oostelijken Kanaalweg, voor kerkbezoek, gebruik ma ken van de nieuwe verkeersbrug bij Vla- ke, hetgeen voor ouderen zeer bezwaar lijk is. Thans wordt dit ondervangen, daar voor deze menschen des Zondagsmiddags spe ciaal een autobus rijdt. WOLFAARTSDIJIC. Dinsdag had bij het schoonmaken de 50-jarige mej. Verschuure Buteijn, het ongeluk, dat de trap waar op zij stond, uitgleed waardoor zij kwam te vallen. Ze kreeg een vrij diepe wonde aan haar hals, die door den geneesheer moest worden gehecht. Verder klaagde zij over veel inwendige pijnen aan borst en rug. BIERVLIET. Aan den heer A. Verhage is door B. en W. eervol ontslag verleend als ambtenaar ter gemeente-secretarie te gen 1 Aug. a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Achttien jaar heeft hij hier ter plaatse die taak vervuld. GROEDE. Maandagavond had alhier in hotel ,,De Drie Koningen" een gecombi neerde vergadering plaats van de afdee- lingen Groede en Nieuwvliet van den bond van Staatspensioenneering. Het doel dezer vergadering was een plan te maken voor een autotocht met de ouden van da> gen dezen zomer. Besloten werd een tocht te organisee- ren en de komende weken een lijst te laten efrculeeren bij de ingezetenen. De te maken route zal later worden vastge steld. RAA© VAN OOSTBURG. Aankoop van een keuringsterrein. OOSTBURG. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester F, Erasmus, voltallig. De agenda omvatte ditmaal slechts twee punten: le. het voorstel van B. en W. om 1000 bij te dragen in de afbraakkosten van twee oude woningen met werkplaats, die verdwijnen moeten om aan de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen ge legenheid te verschaffen voor den bouw van een watertoren met ambtswoning. Deze woningen staan op het einde der Breedestraat, Noordzijde, vlak bij den weg naar Groede. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. 2e. Aankoop van een keuringsterrein In de laatste twee ja ren worden de hengstenkeuringen gehou den op een binnen de kom der gemeente gelegen gedeelte van den provincialen weg naar Zuidzande, waar ook geregeld de ten toonstelling van vet fok- en handelsvee ge houden wordt Ged. Staten hebben te ken nen gegeven, dat deze drukke verkeersweg eerlang niet meer voor een en ander ge bruikt zal mogen worden, daar telkens op die dagen de weg voor het verkeer moet worden afgesloten. B. en W. hebben uit gekeken naar eene geschikte gelegenheid en die gevonden op een stuk tuingrond grenzende aan het onlangs aangekochte parkeerterrein. Thans is met algemeene stemmen beslo ten het bedoelde stuk grond te koopen ter grootte van 47.20 a tegen een bedrag van 1.35 per m2. De tegenwoordige eigenares is mej. P. Kareis. IJZENDIJKE. Het bestuur der Coöp Roomboterfabriek alhier heeft besloten het 10-jarig bestaan der fabriek op 13 Juni a.s feestelijk te herdenken. Alle leden-lever anciers en hunne echtgenooten zijn tot bij woning van dezen feestdag uitgenoodigd Dat aan deze uitnoodiging met graagte gevolg is gegeven blijkt hieruit dat reeds 400 personen zich voor deelname hebben opgegeven. In verband hiermede zij opge merkt dat dit jaar evenwel geen Boerin nendag wordt gehouden. De groote attractie op 13 Juni zal de voor ieder gratis toegankelijke fokvee tentoonstelling zijn. Het aantal inschrij vingen hiervoor ten getale van 155 heeft de verwachting een heel eind overtroffen De beste stallen uit nagenoeg geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen zullen vertegenwoor digd zijn. Zoo zagen wij onder de inschrij vingen zeer goede familiegroepen alsook veel beste stieren met afstammelingen en dito moeders met afstammelingen. Zegge 21 rubrieken zijn volgeschreven zoodat de belangstelling over alle categoriën uitste kend is verdeeld. De twee keurings-com missieën, bestaande uit de heeren R. van Waes te Oostburg, M. Kleinepier te Mid delburg, M. de Bruyne te Kadzand en C Vercraaye te Aardenburg vangen te half tien hun taak .aan. Te half twee worden de bekroonde dieren in den keuringsring rondgeleid. Bij dit alles zal in de ruime ververschingstent van den heer Aug. Neyssen onder het genot van welverzorg de muziek volop gelegenheid zijn tot verpoozing. In den namiddag, na afloop der keuring wordt den leden-leveranciers en hun da mes een welvoorziene koffietafel aange boden. De koffiemaaltijd wordt gevolgd door een bont programma van zang en too- neel dat den geheelen avond zal vullen en hetwelk Wordt uitgevoerd door een dertigtal dochters van leden met mede werking o.a. van de vituosen Anthonisse uit Biervliet en Van Hyfte uit Bouchaute <B.) De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft heden in het parlement een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Ieder, die ons wil helpen, zonder dat wij er om gevraagd hebben, zal beschouwd worden als een aanvaller en zal terugge slagen worden". Finland kan zoo verklaarde de mi nister verder geen waarborg aanvaar den, waartoe besloten is zonder zijn goed keuring. Finland had reeds zijn voornemen te ken nen gegeven om buiten iedere groepeering van mogendheden te blijven. Het zet zijn samenwerking met de Scandinavische lan den voort. De president van politie te Brno (Bohe men) heeft naar Havas meldt, gister een waarschuwing gepubliceerd, waarin hij zegt, dat na een poging tot verspreiding van anti-Duitsche vlugschriften door „onverant woordelijke Tsjechen" de politiepresident de bevolking waarschuwt, dat „publicatie en verspreiding van dergelijke vlugschriften streng gestraft zullen worden". Ook noodigt hij de Tsjechen uit de „fluisterpropaganda" te staken en alle daden, gericht tegen het Duitsche rijk te vermijden. BLOEDIGE BOTSING NABIJ DANTZIG. Pat. meldt uit Dantzig: Op het gebied der vrije stad is het gister tot een boledige bot sing gekomen tusschen de gendarmerie en de bevolking van het plaatsje Gnojewo, wier vijandige gevoelens jegens de natio naal-socialisten bekend zijn. Bij den land bouwer Wojek dienden zich vier gendarmes aan. Zij kwamen zijn dochter weghalen, dat aan een gedwongen sterilisatie zou worden onderworpen. Wojek weigerde de gendar mes zijn huis te laten betreden en maakte daarbij gebruik van een vuurwapen, waar door een gendarme ernstig gewond werd. Nadat versterkingen aangekomen waren, werd door de gendarmes geweervuur ge opend, waarbij verscheidene gewonden vie len. JOODSCHE VLUCHTELINGEN OVER BOORD GESPRONGEN, Gisteravond omstreeks zes uur zijn van het naar zee vertrekkende Duitsche pas sagiersschip „Athene" op den Nieuwen Wa terweg even boven Maassluis, twee Jood- sche emigranten over boord gesprongen en naar den Rozenburgsehen wal gezwommen De beide vluchtelingen, jongemannen, die door de politie van Rozenburg werden aan gehouden, verklaarden, dat zij niet met het schip naar Duitschland wilden terugkeeren, In den lóóp van den avond is het tweetal op transport gesteld naar Rotterdam. ANTI-POOLSCHE EXCESSEN TE DANTZIG. Havas meldt uit Warschau: De Poolsche bladen melden uit Dantzig, dat 30 nationaal- socialisten gisteren getracht hebben bin nen te dringen in het huis van een Pool- schen burger, nadat zjj een schuur, die aan het huis grenst, vernield hadden. Nadat de Pool een beroep had gedaan op de politie, werd hij gearresteerd onder voorwendsel, dat hij „een samenscholing had uitgelokt' Voorts melden de bladen, dat onbekenden de ruiten vernield hebben van de Poolsche St. Stanislaskerk TWEE OUDE SERVISCHE KANONNEN WORDEN AAN ZUIDSLA VIE TERUGGEGEVEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Hitier heeft op voorstel van Goering bepaald, dat twee oude Servische kanonnen, die zich tot dus ver in het legermuseum te Weenen bevon den, als zichtbaar blijk van de vriendschap pelijke verbondenheid" aan Zuidslavië en zijn weermacht teruggegeven zullen wor den. De kanonnen zullen op 17 Juni op plechtige wijze door den Duitschen militai ren attaché te Belgrado aan Koning Peter worden overhandigd. Het gaat hier om een houwitser en een veldkanon, die prins Ka- radjordje, de grondlegger van de Servische dynastie, bij het terugtrekken voor de Turksche overmacht in het begin der 19e eeuw aan de Oostenrijksche militaire auto riteiten heeft overhandigd, om ze niet in handen van den vijand te laten vallen. MIJNBRAND EISCHT VIJF DOODEN. Tengevolge van een mijnbrand in de Ast- ley Green Mijnen nabij Tyldesley (Lan cashire) zijn vijf man om het leven geko men. Vier werden gewond, waarvan een ernstig. Havas meldt uit Londen: Duff Cooper de ex-minister van defensie heeft gister te Finchley een redevoering uitgesproken, waarin hij in verband met de door Hitier tegen Chamberlain uitgespro ken beschuldigingen o.m. zeide: „Zij, die zich den tijd voor den oorlog herinneren weten, dat het ondenkbaar geweest zou zijn een man, die verantwoordelijk is voor het lot van tachtig millioen menschen en mis schien van Europa, in zoo krachtige be woordingen een land te zien beleedigen, dat nog het grootste, het machtigste is van Europa. Het antwoord op een dergelijke be leediging moet de indiensttreding van hon derduizend vrijwilligers in 24 uur tijds zijn Dat is de eenige taal, die begrepen kan worden door hen, die slechts in geweld gelooven. LIFTKOOI OMLAAG GESTORT. Vier dooden In een mijn van Bofors (Zweden) is een liftkooi met mijnwerkers zestig meter om laag gestort. Vier arbeiders kwamen om het leven. MGR. TISSO BESCHULDIGD VAN HOOGVERRAAD. Havas meldt uit Bratislawa: Kirschbaum, de secretaris van de katholieke partij in Slovakije heeft bekend gemaakt, dat in ver scheidene plaatsjes in Slovakije vlugschrif ten verspreid zijn, waarin mgr. Tisso be schuldigd wordt van het plegen van hoog verraad en het in loondienst staan van Duitschland. (Van onzen Londenschen correspondent.) Engeland is het land van de vrijheid, al thans volgens de Engelschen. Den buiten lander is het helaas niet altijd mogelijk dit gunstige oordeel het zijne te maken. Maar al te vaak loopt hij tegen dingen aan die hem den indruk kunnen geven dat En geland veeleer het land van de hinderwet ten dan het land van de vrijheid genoemd zou kunnen worden. Het moet worden toe gegeven dat de Engelschman zelf voor deze vele gebreken van zijn befaamde vrijheid ook niet altijd blind is; er wordt tenminste genoeg tegen de hinderwetten gemopperd in pers en parlement, maar intusschen blij ven zij toch maar bestaan, en worden zij zelfs van tijd tot tijd nog vermeerderd. Een treffend voorbeeld van de tyrannie waar onder de vrije Britsche burger gebukt gaat is onlangs in Glasgow geleverd. De stads- autoriteiten aldaar hebben den bouden moed gehad een verordening uit te vaardigen waarbij zelfs de meest onschuldige spelen in cafés verboden werden. Voortaan, zei- en deze heeren tegen het gedweëe volk, zult gij in Uw cafés of pubs, zooals men dat in Engeland noemt nog slechts drin ken. Het is misschien logisch, maar of het verstandig is staat nog te bezien. In ieder geval was het een harde slag voor de inwo ners van Glasgow, die nu in hun cafés niet alleen geen „darts" en „shove-halfpenny" mogen spelen, maar zelfs ook het gevaar lijke domino-spel of dambord niet meer mo gen aanraken. Voor het geval dat de lezers met deze eerste twee typisch-Engelsche spe len niet bekend is moet nog worden ver meld dat „darts" bestaat uit het werpen van pijltjes in een schijf, en „shove-half penny" een al even onschuldig spel is waar bij de spelers met een koperen muntstuk een soort van miniatuur shulbak spelen. Het zijn de twee nationale vermaken van den cafébezoeker, of liever gezegd het waren zijn twee nationale vermaken. In Glasgow en omstreken is dat nu immers voorgoed uit, de officieele reden zijnde dat deze ver maken tot een stijging van het drankver- bruik voerden. De heeren van het Glasgow- sche stadsbestuur zullen het ongetwijfeld het beste weten, maar het blijft niettemin voor den eenvoudigen leek 'n verbijsterende redeneering dat de menschen minder zul len gaan drinken wanneer men elke moge lijkheid wordt ontnomen om nog eens iets anders te doen dan te drinken. De verbanning van elk vermaak uit de stads-cafés is echter slechts een schakel in den ketting van vrijheidsbeperkingen waar in de Engelschman gekluisterd zit. Want niet alleen mag hij zich in zijn cafés niet met het een of ander onschuldig spel trach ten te amuseeren, maar ook wordt hij altijd juist wanneer het gezellig begint te worden prompt op straat gezet. Om tien uur, zoo decreteert een van de tallooze Engelsche hinderwetten, is het tijd om naar bed te gaan. Voor de rijken, die na dit uur nog in hun clubs of nachtgelegenheden een on derdak kunnen zoeken is dat nog zoo erg niet, maar voor het overgroote deel van de bevolking beteekent het dat zij met hun ziel onder den arm de straat op worden ge stuurd zonder eenige mogelijkheid het ge zellig samenzijn ergens nog een uurtje te verlengen. Ook dit zou misschien nog wel te dragen zijn als de wet dan tenminste maar rechtvaardig was en iedereen met de zelfde hardheid behandelde. Het tegenover gestelde is het geval; de vaststelling van het sluitingsuur gaat namelijk uit van de plaatselijke autoriteiten, met het gevolg dat de inwoners van een stadswijk zooals Chel- BENDE OPROERLINGEN VERSLAGEN. Havas meldt uit Mexico City: Generaal Rios de commandant van het militaire district Zacatas, heeft het ministe rie van oorlog medegedeeld, dat zijn troe pen zich na hevigen strijd meester 'nebben gemaakt van een door opstandelingen be zette sterkte bij het mijnwerkersdorp Fres- nillo. De opstandelingen hebben het de auto riteiten gedurende eenige maanden zeer lastig gemaakt. Men merkte een geheim zinnige beweging van gewapende boeren, terwijl het smokkelen van wapens over de Amerikaansche grens toenam. Verder heb ben zich bloedige incidenten voorgedaan bij Haciendo Lagunillas en in den staat Queretaro. Gisteren heeft een sterke troepenmacht zich meester gemaakt van het huis, waar de opstandelingen zich hadden verschanst on der leiding van de gebroeders Aleman, die zich de leiders van het bevrijdende leger noemden. De opstandelingen boden krach tig tegenstand. De beide broeders Aleman, een bloedverwant van hen, een soldaat en een sergeant werden gedood, de overige op standelingen werden gevangen genomen. In het huis werd een waar arsenaal gevonden en werden ook talrijke documenten in be slag genomen. „BESTEMMING NAAR MARS." Reuter meldt uit New-York: De 22-jarige Amerikaansche vlieger Ches ter R. Shelman is op 175 mijl buiten Bos ton op zee opgepikt door den treiler Villa nova. Toen hem gevraagd werd waarheen hij met zijn toestel onderweg was, zeide hij, dat zijn „bestemming naar Mars" was ge weest. Zijn vrienden gelooven, dat hij een poging gedaan heeft om een oceaanvlucht te maken De man wordt thans behandeld aan boord van de „Villa Nova". Hij heeft een zenuwschok gekregen en is geheel uit geput. Hij had op zee moeten dalen met zijn vliegtuig, dat gezonken is. Chester had een tweepersoons vliegtuig, een eendekker, gehuurd van den manager van een plaat selijke vliegschool, die verklaarde, dat Chester slechts ongeveer 10 vlieguren op zijn naam had staan en slechts een diploma bezat om in de nabijheid van het vliegveld te vliegen. kort anderhalf uur in den vroegen middag eerst weer om zeven-uur 's avonds hun on gastvrije deuren opensluiten. Dezelfde geest die al deze zoo onnoodige schijnende beperkingen heeft gedicteerd komt ook op de meest treffende wijze tot uiting wanneer de autoriteiten op speciale feestdagen verzoeken om permissie voor een later sluitingsuur moeten behandelen. Ook al wordt er een koning gekroond of de geboorte van een prinses gevierd, de heeren blijven onvermurwbaar en weigeren het volk ooit meer dan op zijn allerhoogst een uur extra feestgenot te gunnen. Wie ge woonlijk om tien uur naar huis wordt ge stuurd mag dan tot elf uur een glaasje bier blijven drinken, wie normaliter om 11 uur op straat wordt gezet mag tot het schan delijk late uur van middernacht opblijven, en daarmee uit. Ook op dit gebied van sluitingsuren zjjn het weer de Schotsche autoriteiten die iedereen overtreffen in den hartstocht waar mee zij hun onderdanen trachten te hinde ren. Niet zoo lang geleden heb ik daar een merkwaardig voorbeeld van meegemaakt. Ik was met een gezelschap persmenschen op een officieele reis door Schotland waar bij wij overal door onze gastheeren rijkelijk onthaald werden. Den laatsten dag, 'n Zon dag, waren wij door het stadsbestuur van een Schotsche stad op een officieel banket uitgenoodigd. De nationale drank vloeide in stroortien, maar niet voor onze gastheeren, die een voor een met een zuur gezicht wa ter zaten te drinken. De reden was niet dat deze ongelukken) allen tot de gilde van den blauwen knoop behoorden, wat trou wens in Schotland nauwelijks te verwach ten was, maar dat zij onder de wet op Zon dag, heelemaal niet mochten drinken. Die wet bepaalt namelijk dat een Schot op den dag des Heeren alleen iets te gebruiken kan krijgen voor zoover hij kan bewijzen van drie mijl afstand te zijn gekomen. Dat was bij onze gastheeren, die in de plaats van hun inwoning verteerden, niet het ge val en daarom zaten zij met opgemelde zu re gezichten aan hun glaasjes water te leb beren. Vraag maar niet naar de logica van deze bepaling. Vraag het aan de stadswet- gever en laat het mij weten als hij U ooit een duidelijke verklaring weet te geven; mij is het altijd een ondoorgrondelijk mysterie gebleven. Evenals de wet er plezier in schijnt te scheppen het den Engelschman zoo moei lijk mogelijk te maken om een onschuldig glaasje zuur bier te drinken, zoo hindert hij hem ook op tal van manieren bij de al weinig minder belangrijke functie van eten. Op weekdagen blijft de wetgever tot 11 uur 's avonds in zijn vunzig hol liggen loeren, maar zoodra heeft het fatale uur neg niet geslagen, of hij springt naar bui ten om het U op de meest irriteerende ma nier te herinneren dat Engeland het land van de vrijheid niet is. Ha, zegt hij, als hij U toevallig over een glaasje cognac in een restaurant aantreft waar gij lang en laat hebt gedineerd, wil je je glaasje cognac leegdrinken dan zul je daarbij eten, althans je zult om mij en den restauratuur te ple zieren het eten bestellen. Zoo spreekt hij, en er helpt geen lieve vader of moeder aan of gij zult aan hem moeten gehoorzamen en met de buik nog vol van het zoo juist genoten diner er op zijn mmst een of an dere afzichtelijke sondwich moeten bestel len om Uw cognacje in pais en vree leeg te kunnen drinken. Veel erger is het nog op Zondag. Tracht gij dan in 'n Londenschen winkel wat eten te koopen om in de muilen van Uw hongerig nakomelingschap te wer pen dan zijn de kansen tien tegen een dat U zich in een gekkenhuis zult wanen. Cho- colaadjes wil de winkelier U met het groot ste genoegen bij de ton verkoopen maar een chocolade-taartje? nooit en te nimmer. Hardgekookte eieren zijn toegelaten, maar zorg dat gij op een weekdag voldoende zout hebt ingeslagen, want zout is op Zondag verboden waar. Gebakken visch? Zooveel als U maar wilt, maar vraag niet om een gemarineerde haring. Een versch kadetje? Goed, maar een oudbakken kadetje alleen als gij 't in den winkel zelf opeet. Enz. Enz. De wetgever zelf zal voor dit alles ongetwij feld voortreffelijke redenen hebben, maar voor zijn slachtoffer die die redenen niet kan bevroeden is dat een schamele troost. Hij voelt slechts dat hij geen stap kan ver zetten zonder op de meest ergerlijke wijze gehinderd te worden. Dat is dan ook een re den dat hij ondanks al zijn appreciatie voor dit schoone land vaak geneigd is in ver twijfeling uit te roepen: O Engeland, het land der hinderwetten! Londen, 1 Juni 1939, In hooger beroep. De officier van justitie bij 3e te Middelburg heeft lK>oger heroep aange teekend tegen het vonnis ft ments-Rechtbank aldaar, waarbij W. St.,2Z Sar, landbouwer te Burg, wegens abortus is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis- straf Voorts heeft de officier van justitie hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arr.-Rechtbank, waarbij M. Fl„ 53 jaar, echtgenoote van J. J. Fl„ wonende te Burg, wegens het, door 't verschaffen van gele genheid, een ander trachten te bewegen om een misdrijf te begaan is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, en waarbij J. B„ 36 jaar, huisvrouw van J. Fl„ wonen de te Elkersee, als verdacht van voormeld feit is vrijgesproken. OT1 De verdachten W. St. en M. F. hebben mede hooger beroep aangeteekend, tegen deze vonnissen. t In van mee V001 jaai leer iJ wer aan| bedJ dels gelil en herl vol ij kral van h het ten H den Sta; Pij geli. M.i. kwi zich is bim hun in die stas han D haa niet Staa uit de scha in c juis te c ter in de loos ren kom de, med

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6