KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 5 JUNI 1939. No. 130. VORST COBRA GEZOND EN BESPAREND! maakt wat smaakt! VLISSINGEN. -/ Zuidslavië, Hongarije en de „as". De regent van Zuidslavië, prins Paul, die het koningschap waarneemt voor zijn min derjarig neefje Peter, heeft met zijn ge malin, prinses Olga en vergezeld o.a. van den Zuidslavischen minister van buiten- landsche zaken, Markowitsj, een bezoek aan Duitsehland gebracht. Er werd hun te Ber lijn groote en vriendelijke eer bewezen. Hit- Ier en zijn kabinet wenschten kennelijk den indruk te vestigen van een meer dan gebruikelijke beleefdheid en hartelijkheid. Zooals men weet, zijn Duitsehland en Italië reeds geruimen tijd bezig, om Zuidslavië te winnen voor hun „as-politiek". Zuidslavië ligt min of meer tusschen de beide totali taire mogendheden bekneld. Men moet daardoor te Belgrado terdege rekening houden met de „as-politiek", maar het Zuidslavische volk voelt er in zijn meer derheid niet veel voor, om gelijk Hon garije gedaan heeft „as-genoot" te wor den. Het voordeeligst voor Zuidslavië schijnt een politiek van neutraliteit en het stre ven van Prins Paul en zijn regeering zal daarop naar alle waarschijnlijkheid gericht zijn. Prins-regent Paul is een voorzichtig man; hij zal zich niet gemakkelijk laten over halen tot een politiek welke zijn land een zijdig bindt, dus de vrijheid van handelen ontneemt enindruischt tegen de wen- schen van de overgroote meerderheid der Zuidslavische bevolking. Minister Marko witsj, die tot voor kort den gezantschaps- post te Berlijn bekleedde, weet precies hoe ver hij gaan kan ter tegemoetkoming aan de wenschen, die hem thans ongetwijfeld in de Duitsche hoofdstad zijn voorgelegd. Zoover als de Wilhelmstrasse dit zou wil len, zal deze tegemoetkoming zich ver moedelijk niet uitstrekken. Te Rome hebben Mussolini en Ciano on langs vergeefs getracht, prins Paul en Markowitsj gunstig voor een toetreding tot het anti-Kominternpact en tot adhaesie aan de staatkunde der as RomeBerlijn te stemmen; waarom zouden Hitler en Von Ribbentrop thans in dit opzicht gelukkiger zijn? Aan vriendschaps-, ja verknochtheids betuigingen laat men het over en weer niet ontbreken, op economisch gebied zal nog het een en ander worden bereikt, maar waarschijnlijk blijft het wel hierbij. Naar verluidt, hebben de Zuidslavische macht hebbers, toen men hun in Italië het vuur wat na aan de schenen legde, zich uit de moeilijke positie gered door verwonderd te vragen: „toetreden tot het anti-Komintern pact? En we onderhouden niet eens di plomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie!" De uitvlucht, hoe knap gevonden ook, had al heel weinig om 't lijf, maar ze kan ook ditmaal weer dienst doen en bo vendien zijn er tal van factoren, die tot omzichtigheid manen: Turkije heeft zich zonder voorbehoud aan den kant der de mocratische mogendheden geschaard, Roe menië en Griekenland zijn ingeschakeld bij het vredesfront, al behoefden zijn geen verplichtingen te aanvaarden. Nog altijd behoort Zuidslavië tot de Balkan-entente en met het reeds geruimen tijd in uitzicht gestelde verdrag tusschen Belgrado en Boe dapest is men tot nu toe, voor zoover al thans bekend, niet verder gekomen. De Zuidslavische regeering zou, naar verluidt, bezwaar maken tegen zulk een pact, in dien men van Hongaarsche zijde weigert, ook Roemenië garanties te bieden. Hongarije, dit weet men, neemt ten op zichte van de „as" tot nu toe een heel andere positie in dan zijn Zuidslavische buurman. Minister Csaky heeft het nog pas in een toespraak gezegd: de Hongaa- sche Staat schaart zich aan de zijde van Duitsehland en Italië, op welker vriend schap hij is aangewezen. Deze vriendschap kan intusschen vrij wat last bezorgen en de minister heeft derhalve in één moeite door de aandacht gevestigd op den onder- mijningsarbeid van zekere elementen, ook van Duitschers, die het staatsgezag afbreuk trachten te doen. Deze elementen hebben ongetwijfeld mede een rol gespeeld bij de parlementsverkiezingen, welke verleden week voor het eerst onder de vigueur der nieuwe Kieswet zijn gehouden en waarbij weliswaar de regeeringspartij meer zetels heeft verworven, maar de rechtsche oppo sitie (pijlkruisers en andere nationaal-so- cialistische groepen) ook aanzienlijk is vooruitgegaan, terwijl links, dat o.a. de Joodsche stemmen moest missen, tot een Door MARK CHANNING. 55). De Mir wierp een liefdevollen blik op den jongen man, die voor hem boog, terwijl diens bijna vrouwelijke hand een sandaal van den vader beroerde. „Wees welkom, koninklijke zoon", zei deze, en hij vertelde hem daarop, na op nieuw alle ambten en waardigheden van den bezoeker, die bij de komst van den jon gen prins was opgestaan, te hebben opge noemd, dat Mohammed Shah voorstelde, dat het bevel over de vijf honderd recruten zou worden toevertrouwd aan hem. De jongeman wendde zijn oogen met de zware door antimonium bruin gemaakte oogleden naar Mohammed Shah. „Ik houd niet van den krijg", zei hij op pruilende toon. De oude Mir zuchtte. „Het zou toch leerzaam voor je zijn den kolonel-sahib en den sirdar te vergezellen", zei hij aarzelend. De prins schudde ontkennend zijn hoofd, terwijl zijn hand over zijn donzige kin streek. „Ik heb andere dingen aan mijn hoofd, koninklijke vader". „Andere vrouwen!" riep de vader toegeef lijk uit. „Maar wat is een vrouw vergele ken bij de opwinding van een gevecht". En zich daarop tot Mohammed Shah wendend: „Indien u ons alles, wat u op het hart had, gezegd hebt, sirdar sahib, dan kunt u ons alleen laten". DE ZOOVEELSTE WIJZIGING VAN DE SPELLINGBESLUITEN. Naar wij vernemen, is binnenkort een wijziging te verwachten van de spelling besluiten 1934 en 1936, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen heeft aangekondigd in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaam woordelijke aanduiding zouden worden her steld en dat de commissie-Fockema An- dreae de vraag zou onderzoeken in hoe verre wijziging van deze regels in de toe komst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der spellingbesluiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieu we voorschriften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het koninklijk besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te be zigen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de exa mens van dezen zomer niet van toepassing zijn. ERNSTIGE MISHANDELING VAN EEN POLITIE-AGENT TE DELFT. Zondagavond laat verliet te Delft een aantal personen, afkomstig uit Den Haag en Delft, een café en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlamingstraat surveilleerde, maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averechtsche uitwer king, want met vereende krachten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangevallen politieman heeft nog ge tracht zijn dienstrevolver te trekken, het geen hem aanvankelijk gelukte, doch tij dens de worsteling met zijn aanvallers ver loor hij dit wapen en stond toen machte loos. Omstanders verwittigden onmiddellijk het politiebureau, waarop de overval-auto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Eén hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Eén van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, doch naar hem worden na sporingen gedaan. Het slachtoffer van de zen laffen aanval is in zorgwekkenden toe stand naar het oude en nieuwe gasthuis overgebracht. DUIZEND GULDEN VAN ZIJN KOSTBAAS OPGEMAAKT. Op verzoek van de Leidsche politie is te Rotterdam aangehouden de 35-jarige werk- looze chauffeur F. H. uit de Alvalaan te Leiden, die eenige dagen geleden was ver dwenen met medeneming van een bedrag van duizend gulden aan bankbiljetten, wel ke toebehoorden aan zijn 83-jarigen kost baas P. R. H. heeft van dit geld eenige schulden betaald en voorts in Den Haag, Rotterdam en Antwerpen tal van café's bezocht. Bij zijn aanhouding waren van het geld nog slechts twee rijksdaalders over. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. BRANDSTICHTING. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Peize (Groningen) de arbeiders woning van A. K. door brand vernield. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen van drie jaar en acht maanden, moesten in allerijl in nachtgewaad het brandende perceel verlaten. Zaterdagmiddag heeft het parket uit Groningen een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat K., verdacht van brandstichting, werd aangehouden. kleine minderheid ineenschrompelde. Het kabinet-Teleki staat nu voor de lastige taak, Duitsehland te vriend te houden en tegelijkertijd stelling te nemen tegen de pogingen dergenen, die een soort Duitsch protectoraat over Hongarije nastreven! Mohammed Shah stond op en maakte de drie voorgeschreven buigingen. „Ik heb wel alles gezegdMaar er is toch nog iets". „Spreek". „Indien Uw Hoogheid het goedkeurt, zal ik naar Simla telegrafeeren, dat u er op staat uw mannnen te zenden, doch onder voorwaarde, dat ze onder mijn bevel ko- ,men. Dit is immers de wensch van Uw Hoogheid". In de doffe oogen van den Mir kwam een tinteling van leven. De Sirkar zelf zou ons niet kunnen be letten ons aan het hoofd van onze troepen te stellen,.om op ons eigen grondgebied een roover te achtervolgenEn dit zullen we zeker doen, indien wij onze soldaten niet met den kolonel-sahib zenden", verklaarde hij bondig. HOOFDSTUK XXXI. Simla wordt nog steeds misleid. In een tusschen boomen verscholen bun galow op de grens van het Kantonnement van Simla, zat een kleine, sterk gespierde officier op een draaistoel en trommelde machinaal met zijn potlood op tafel: tip, tip, tap, tap, tap, tip, tip, tap, tap „Majoor Mercer is nog niet gekomen, Lockyer „Neen, generaal". De kleine generaal keek een beetje ver wonderd op en staakte het afgetrokken ge tokkel van morse-teekens. „Hij had hier al moeten zijn. Zijn er maatregelen genomen voor zijn veiligheid onderweg?" Bij deze vraag hief de chef van den Ge heimen Dienst zijn hoofd vragend op. Zijn adjudant keek het rapport in, dat boven op EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA HANDELSKENNIS Bij het Woensdagnamiddag te Terneu- zen voortgezet mondeling examen voor het Middenstandsdiploma Handelskennis van wege het Instituut voor Middenstandsont wikkeling, slaagden voor het speciaal exa men, de heeren: C. J. de Fouw te Wissekerke, J. C. Ge braad te Ierseke, J. Gunst te Kloetinge, J. A. van Gijs te Breskens, H. M Haring man te Kolijnsplaat, W. L. Harthoorn te 's-Heer-Arendskerke, J. Hoekman te Kloe tinge, P. A. van Hoofstadt te Middelburg, P. J. Hooftman te Breskens, P. Hoogstra- te te Ierseke, I J. de Hullu te Aksel, A. J. de Jager te Ierseke, A. J. H. Jansen te Koudekerke (Walcheren) en L. Jere- miasse te Goes. Donderdag verwierven het diploma de dames: Mej. W. D. OelePolderman te Hans- weerd en de heeren: F. M. de Jonge te Kloetinge, J. de Jonge te Goes, J. A. Kal- lewaard te Kolijnsplaat, H. J. Kievit te Kolijnsplaat, A. C. Koole te Baarland, D Kooman te Wemeldinge, C. Korstanje te Oudelande, J. Kosten te Kapelle (ZB W. Krausz te Goes, C. de Krijger te Bor- sele, J. A Leijs te Kapelle-Biezelinge, R. M. Lippens te Aardenburg, A. J. de Looff te Wissekerke, J. A. v. d. Maale te Drie wegen (Z.B.), H. J. Maas te Kats, P. Meeuwse te Oudelande, G. M. Meulen- berg te Wissekerke, J. Meulenberg te Everinge, M. A. Moggré te Biervliet, A. Mol te Oudelande, P. Mol te Oudelande, A. de Muijnck te Borsele, C. J. J. Oele te Hansweerd, W. Oosterling te Aarden burg, W. Oosterling te Groede, C. M. Overbeeke te Kats, J. van Paaschen te Ka pelle (Z-B.), F. J. Paulusse te Ellewouds- dijk, P. H. van/JPeenen te Goes, J. P. Platteeuw te Wolfaartsdijk, P. J. Plat- teeuw te Wolfaartsdijk, S. C. Poortvliet te Kloetinge, J. P. de Pree te Kolijnsplaat, en E. C. Priester te Ellewoudsdijk. Vrijdag slaagden de dames: Mevr. S Schipper—De Jager te Oudelande, mej. M J. Sinke te Wolfaartsdijk, en de hee ren: A. J. Raes te Oostburg, W. J. Re- meus te Kats, A. C. Rinkhoud te Kloetin ge, J. D. Roozemond te Goes, J. Ruijten- burg te Aksel, S. Saijders te Sint-Lau- rens, J. J. Schilleman te Waterlandkerk je, A W. Schout te Goes, P. J. M. Si mons t.e Hansweerd, J. Sinke te Ellewouds dijk, J. Snoep te Kolijnsplaat, I. Stokman te Wissekerke, J. Tazelaar te Kolijns plaat, M. Tramper te Wolfaartsdijk, J. v. d. Velde te Kloetinge, J. Verboom te V^ol- faartsdijk, C. v d. Peijl te Oudelande, J. Verschure te Ierseke, A. Versprille te Groede en E. Visser te Schore. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Zaterdag j.l. had te Middelburg de jaar vergadering plaats van de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonderzoek. Uit het overzicht der geldmiddelen door den penningmeester bleek, dat het moge lijk was geweest, wederom een kleine som toe te voegen aan de reserve voor de uit gave van het Algemeen Zeeuwsch Woor denboek. Het batig saldo bedraagt 25. Het aantal gewone leden (contributie 1.50) en leden-begunstigers (minimum 2.50) bleef vrijwel stationair. Aan het in vullen der dialectlijsten werken dertig be langstellenden mee. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende leden, de heeren H. Pie- ters en L. P. Maas herkozen. Bovendien moest voorzien worden in drie vacatures, lo door het overlijden van den heer C. Brakman, districtsbestuurslid voor West- Zeeuwsch Vlaanderen en 2o door het ver trek van dr. J. J. Gielen en mejuffrouw C. de Vey, resp. te Hulst en Ierseke. Hier in werd voorzien door de benoeming van de heeren J. J. de Vogelaar te Biervliet, drs. I. Lockefeer te Sint-Janssteen en J. Kreu- ne te Heinkenszand. Den laatste, reeds ja ren lang een verdienstelijk lid van de Woordenboekcommissie, werd verzocht, de functie van vice-voorzitter te aanvaarden, waarin hij toestemde. Uit het verslag van de secretaresse bleek het volgende omtrent den stand van het dialectonderzoek en de voorbereiding van het Woordenboek: Er verschenen dit jaar 5 dialectlijsten, waarin 629 Zeeuwsche woorden en uitdrukkingen werden behan Elke afzonderlijke dag van ons le ven ontvangt eerst zijn zin, wanneer hij in den ganschen loop van het eigen leven wordt ingeschakeld. Franz Rosenzweig. een stapel op tafel lag. „Mohunn Dutt, de chauffeur, die hem vier dagen lang gereden heeft, van Labak tot Peshaver is een van onze vertrouwdste mannen, generaal. Vanaf daar is Youssouff Ali er mee belast". „Hebben ze onderweg ook bericht ge stuurd?" „Mohunn Dutt heeft geseind, dat er tot twee maal toe op den wagen geschoten is, en, dat er tweemaal een poging gedaan is, om den weg te versperren. Zijn telegram is daar in dat mandje rechts van u. Van Yous souff Ali hebben we niets gehoord". Er werd op de deur geklopt en een or donnans kwam binnen met een langwerpig stuk papier. „Wanneer men over den duivel spreekt..." begon de generaal en vervolgde: „laat hem terstond binnen". Mercer bracht het militair saluut. „Men heeft mij gezegd, dat u naar me gevraagd hebt, generaal". „Juist, majoor. Ga zitten. Zijn er gedu rende den tocht nog moeilijkheden geweest? In dat kistje daar zitten cigaretten". „Graag generaal". Mercer stak een ciga- ret aan en beschouwde nadenkend den uit brandenden lucifer. „Den dag van mijn vers trek hebben ze me bijna te pakken gehad. Geen boter noodig, als U Zwanenberg's lever pastei op het brood geeft! Dat spaart, vooral omdat Zwanenberg's leverpastei drie maal zoo goedkoop is als boter! Kinderen zijn er dol op en gedijen er van... want 't is gezonde, vitaminerijke lever. De smaak? Heerlijk - evenals Zwanenberg's worst, hot dogs, gehakt, Frankfurter worst of boterhamworst, geraffineerd gekruid I -- (Ingez. Med.) deld; het aantal invullers dezer lijsten was gemiddeld 60. De navraag betrof in hoofd zaak de letter K, die thans een goede 1500 woorden omvat. Deze letter is nagenoeg afgewerkt, de eerstvolgende lijst maakt een begin met de letter L. Het totaal der over geheel Zeeland, Goeree en Overflakkee ge controleerde woorden en uitdrukkingen bedraagt thans 6369. In kaart gebracht voor opname in het Woordenboek werden dit jaar 757 woorden, vooral betreffende de letters C. D. E. F., terwijl met G werd be gonnen. Op enkele aanvullingen na zijn nu de letters A tot en met F gereed. Daar de stand der voorbereiding de uitgaven van 't eerste deel van het Algemeen Zeeuwsche Woordenboek (omvattend de letters A tot en met G) zeer wenschelijk zou maken, zet te het bestuur dit jaar zijn pogingen voort, om de reserve voor deze uitgave te ver sterken. Het boekte, dank zij vooral de me dewerking van het Algemeen Nederlandsch Verbond, waarmee het zich door middel van de afdeeling Middelburg en Omgeving in verbinding stelde, wel eenig succes. Dit stemt tot dankbaarheid, doch het ware te hopen, dat ook andere lichamen van cul tureel karakter dit goede voorbeeld volg den. Van officieele zijde steun te verkrijgen is in deze tijden, gelijk het bestuur reeds bij vroegere pogingen ondervond, nauwelijks te verwachten. Aan het plan, door middel van' lezingen en dergelijke, meer bekendheid te geven aan hetgeen, op het gebied van het dialect onderzoek in Zeeland is bereikt, werd steeds een begin van uitvoering gegeven. Dit jaar zal krachtig in deze richting worden ge werkt; het bestuur heeft zich daartoe met het Zeeuwsch. Genootschap der Weten schappen in verbinding gesteld en zal zich o.m. tot de vereeniging „De Vier Ambach ten" te Hulst en „De Bevelanden" te Goes wenden, en, op voorstel van den heer De Kat, tot de vereeniging van Zuid-Afrikaan- sche Studenten te Amsterdam. ZEEUWSCHE HERVORMDE DIACONESSEN-VEREENIGING. Vrijdag jl. vergaderde te Middelburg de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen-ver- eeniging, onder voorzitterschap van ds. Van Voorst Vader. Uit het uitgebracht jaarver slag bleek, dat de vereeniging in 5 ver schillende kringen werkzaam is en voor dat werk algemeene waardeering vindt. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren J. C. A. baron van Ittersum te Middelburg en ds. P. J. Steinz te Goes. Na de gewone werkzaamheden sprak de Prov. t.b.c. arts F. de Stoppelaar over: Volksziekten en hun bestrijding. De belangrijke causerie werd met belang stelling aangehoord. RAADSWANDELING. Zaterdagmiddag kwam de Raad der ge meente Vlissingen in openbare wandeling bijeen in het Nollebosch, onder voorzitter schap van burgemeester Van Woelderen. Afwezig met kennisgeving de gemeente secretaris en de raadsleden Van Oorschot en De Bart. Op voorstel van den voorzitter werd een wandeling gemaakt door het fraaie, jonge Nollebosch, waarbij de edelachtbare dame en heeren ruim gebruik maakten van de onbeperkte vrije discussie. Interrupties wa- rer. toegestaan, geen enkele hamertik was noodig om de orde te herstellen en de raads leden mochten ditmaal in onbeperkte in stantie het woord voeren. Aan de pers was toegestaan het rookverbod te overtreden. Onder deskundige leiding van den voor zitter werd het bosch doorkruist, en aange naam was de eenstemmigheid bij het gezel schap. Hoe kon het ook anders. Daar waar nog slechts enkele jaren geleden de vuilnis belt prijkte, is een bosch geschapen, zoo mooi, zoo rustiek, dat men terecht van een groote attractie voor de badplaats mag spreken. De duizenden jonge planten heb ben het schitterend gedaan, heerlijke wan delpaden zijn aangelegd, enkele zelfs zijn al overgroeid. Daartusschen prijkt een schat van bloemen. Honderden vogels laten hun geluid hooren, prachtige vijvers met eenden en zwanen bekooren het oog. Zoo kan men uren in heerlijke rust doorbrengen in dit bosch, waar de noodige banken nooden tot een zitje, waarbij men op sommige punten nog het fraaie uitzicht geniet op de witten duinerij. Er is thans 15 ha bosch opengesteld voor hét pubhek, terwijl nog 9 ha beplant is, zoodat het bosch 24 ha groot zal worden. Hoewel enkele planten in den afgeloopen winter van de strenge vorst hebben gele den, is er toch maar weinig doodgevroren. Hard wordt er gewerkt aan den nieuwen aanplant. Burgemeester Van Woelderen is zeer ver heugd, dat in het "bosch geen enkele ver- meling voorkomt, waaruit blijkt dat het pu bliek de fraaie natuuraanwinst naar waar- Ingez. Meded.) Nog nooit heb ik iemand zien chauffeeren als dien Mohunn Dutt. In de vierde ver snelling over een onberjjdbaren weg!" „Hoe staan de zaken te Labak?" „Wij allen zijn natuurlijk zeer onder den indruk van den moord op sir John en de ontvoering van miss Lindsay". „En 't is altijd den ouden vriend, de man met-den-sluier, hè? ditmaal heeft hij plan ernstige onlusten te verwekken. Heel Indië is overstroomd door zijn propaganda. De Hindoes worden door hem geterrori seerd „In de groote steden ook, generaal?" De generaal liet een toestemmend ge brom hooren. „Eén van onze agenten, die de lucht van zijn komplot had gekregen het ging om niets minder dan het gouvernementspaleis in de lucht te laten springen is de vorige week vermoord. Dat voor Calcutta, Banner- jee heeft het zelfde lot ondergaan, zoodra hij onze contra-propaganda heeft losgela ten. Heb je er eenig idee van, wat er van Gray geworden is?" „Neen generaal." Mercer bestudeerde in gedachten verdiept de asch van zijn ciga rette. „Wij vermoeden, dat zijn gids er de hand in heeft." „Heeft Gray ooit met je gesproken over dat geheimschrift, dat hij uitgedacht heeft?" „Neen generaal." „Wist je, dat hij er een had?" Nieuwe ontkenning. „U zult wel weten generaal, dat Gray niet mededeelzaam is." Even zweefde een glimlachje over het flinke gelaat van den opper-officier. „Ja, we kennen Gray. Luister nu 's Mer cer: er gebeuren vreemde dingen. We ont vangen berichten geredigeerd volgens dat Byzantijnsch cijferschrift. Welnu, er be staan maar twee exemplaren van: het zijne en het mijne." „Iemand zal zich meester gemaakt heb ben van dat van Gray',, opperde Mercer, uit het raam kijkende. De generaal trok zijn schouders op. „Je kunt de telegrammen lezen, ze zijn ontcijferd". Hij schoof Mercer een vel papier toe, waarop vijf telegram-formulieren waren geplakt; 't was de getypte, leesbare be werking van de vijf telegrammen, origineel in cijferschrift. „We ontvangen er eiken dag één," ver volgde de chef van den Geheimen Dienst, 't Is begonnen den dag na de ontvoering van miss Lindsay." „Van waar komen die berichten, gene raal?" vroeg Mercer. „Dat is niet bekend. Klaarblijkelijk van een eigen zender en een die sterk is ook." Het magere, saturnische gezicht van Mercer werd nog somberder bij het bestu- deeren van de vijf korte mededeelingen, die in hoofdzaak betrekking hadden op oriëntatieteekens, met hier en daar een vermelding van Diana: miss Lindsay be houden. Gevaar. Maakt spoed enz. „Oriëntatieteekens?" merkte Mercer op, de wenkbrauwen fronsend. De generaal trommelde ongeduldig met zijn vinger. „Ja, maar wat betreft te weten in hoe verre er op te vertrouwen isdat zal kolonel Haughton moeten uitvinden." „Gelooft u generaal, dat deze berichten van Gray afkomstig kunnen zijn?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5