MIDDELBURGSCHE COURANT „Koningin tmma" GOESCHE COURANT) Redevoeringen van Daladier en Hitier Het vuur woedt in bosch en hei. Negen-en-negentig menschen bij de ramp van de „Thetis" omgekomen. IS IN DE VAART Poolsch-Dantzigsche spanning duurt voort. Europa heeft de keus tusschen samenwerking en overheersching zegt de Fransche premier. Hitieromsingelingspolitiek und kein Ende. Opnieuw groote branden in Brabant en op de Veluwe. Noodlottige brand in een bioscoop. Autobus door trein gegrepen Het nieuwe motorschip Het coupeeren van paardestaarten De Senaat der vrije stad wil niets meer te maken hebben, met de Poolsche ambtenaren, die betrokken zijn bij het incident te Kalthof. WEERBERICHT. Een nieuw initiatief van den Paus. Londen bestudeert de Russische nota. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen'in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 180. TWEE BLADEN. MAANDAG 5 JUNI 198». EERSTE BLAD. 188e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeeiingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 Gisteren hebben twee vooraanstaande staatslieden openbare redevoeringen gehou den, over hetzelfde onderwerp: de politieke constellatie in Europa: Daladier, Frank- rpk's minister-president, en Hitier, Duitsch- land's Führer. Daladier sprak te Parijs, voor het uitvoe rend comité van de radicaal-socialistische party. Na verklaard te hebben, dat alles doet hopen op een spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde internationale onderhandelingen, zeide hq: Ik zeg en her zeg, dat Europa de keus heeft tusschen sa menwerking en overheersching. De Fran sche regeering heeft alles gedaan en doet nog alles, om Europa in staat te stellen, gelukkig te leven in vrqe samenwerking. Doch tegeiykertijd wil ik de wereld de ver zekering geven, dat Frankryk in het eerste gelid staat van de mogendheden, die zullen verhinderen, dat Europa geleid wordt naar rampen als gevolg van machtsondernemin gen. Wy zijn voor samenwerking, hetgeen het tegenovergestelde van omsingeling is. Doch telkens wanneer wy een schrede ge daan hebben op den weg der samenwer king, heeft men ons met een gewelddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wy een aanbod tot sa menwerking hebben gedaan, werd dit van de hand gewezen. Zij die ons aan bod van de hand wezen, wilden ons tegèiykertijdhet recht ontzeggen, met ande ren samen te werken. De ze samenwerking, welke zy geweigerd hebben, is het, die zy omsingeling noemen. Welk duidelijker bewijs zouden zij nog kunnen geven van hun streven naar hegemonie? Zoo men dus de neiging heeft, het even wicht en den vrede in Europa te bedreigen, hebben wij alle reden, ons vastberaden te gen zulke avonturen te" verzetten. Wij zeg gen neen op agressie, op autarkische tyran- nie, op ideologisch fanatisme o p- eischen van zoogenaamde levensruimte en wij zeggen neen op alles wat geweld en ruwheid is. Wij zeg gen ja op elk streven naar goede verstand houding en loyale samenwerking, o p alles wat zou kunnen lei' den tot een hervatting van het economisch verkeer over de geheele wereld en tot een bill ij k er-verdeel in g van de grondstoffen. Daladier behandelde ook den binnenland- schen toestand van Frankrijk, daarby wpzen- de op de veranderingen, ide zich onder de tegenwoordige regeering hebben voltrok ken, o.a. de toeneming der productie, de verbetering van de positie der valuta en de vergrooting van de eenheid des lands. Hij verklaarde, dat de regeering een „politiek van nationaal belang" voert, welke niet bij klassen steun zoekt, doch bij alle levende krachten der natie. Naar aanleiding van de kritiek op de maatregelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van buiten komende gevaar, zeide Daladier: be staat het buitenlandsch gevaar soms in de verbeelding? Zijn drie millioen buitenland- sche soldaten, die aan de overzijde onzer grenzen gemobiliseerd zijn, plotseling gees ten geworden? Niemand zou redelijkerwij ze kunnen volhouden, dat het gevaar niet bestaat. Daladier verklaarde tenslotte, dat de re geering een politiek tot vergrooting van het geboortecpfer zal voeren en kondigde de spoedige afkondiging aan van een wet tot verdediging van het Fransche gezin. Hitier kwam gisterochtend per vliegtuig te Kassei aan, waar hij op een bijeenkomst van oud-strijders het woord voerde. Na betoogd te hebben, dat Duitschland in 1914 geen enkel belang had bij het ontke tenen van een oorlog, zeide Hitier: Het vredesverdrag van Versailles heeft daaren tegen laten zien, wat de werkelijke - oog merken waren van de toenmalige Britsche en Fransche omsingelingspolitiek, namelpk het rooven van de Duitsche koloniën, ver nietiging van den Duitschen handel, van de Duitsche handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levensvoorwaarden, en vernietiging van iedere Duitsche politie ke machtspositie. Het waren herhalve des tijds dezelfde doeleinden als die welke de Britsche en Fransche- omsingelingspolitici ook thans nastreven. Ik zie, zoo vervolgde Hitler, in de herin nering aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een reden tot vast vertrouwen in mijn Duitsche volk en als soldaat, ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken my in mijn diepste bin nenste in het bewustzy'n van de verschrik kingen vnn den oorlog, even vredelievend als ook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al dezelfde gebleven is als voor den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpo- litiek grondig veranderd. Ik heb er zorg voorgedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter bemerken, dat dë houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is, on middellijk van zijn post verwijderd worden. Wij hebben de plicht, de natie tot het uiterste in haar afweer te sterken. Ik ver wacht, dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in het bijzonder door de oude soldaten gesteund wordt. Aan de betooging werd door 300.000 le den van den nationaal-socialistischen bond van oud-strijders deelgenomen. Er waren talrijke buitenlandsche gasten, zooals de Japansche ambassadeur, de voorzitter van den Italiaanschen bond van oudstrijders, verscheidene leiders van den Hongaarschen bond van oudstrijders, den Spaanschen ge neraal Queipo de Llano; alsmede oudstrij- dersdelegaties uit Bulgarije en Slovakije. De bosch- en heidebranden in het Oos ten van Noord-Brabant groeien tot een ontstellend aantal. Gistermiddag om on geveer half vier brak onder de gemeen te Bake' brand uit in een complex bosch terrein in de nabijheid van den weg Hel mondBakel. De Helmondsche brandweer werd gerequireerd, terwijl uit Bakel een aantal militairen te hulp werden geroe pen. Het vuur had intusschen groote om vang aangenomen en enkele zomerhuisjes liepen ernstig gevaar. Men wist het vuur echter meester te worden en om onge veer half zes was de brand bedwongen. Circa tien ha hoog opgaand dennenbosch, toebehoorende aan particulieren te Hel mond, is in vlammen opgegaan. Honderd ha heide en vliegdennen bij het Beu-ven afgebrand. Zaterdag omstreeks half één ontdekten arbeiders, die uit de werkverschaffing naar huis keerden nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabü de bosschen, welke met ren teloos voorschot van den Staat zqn aange legd. Zy trachtten eerst zelf het vuur te blus- schen, doch toen zij hierin niet spoedig slaagden, waarschuwden zij in alleryi de brandweer, die met de brandspuit en ver der bluschmateriaal onmiddellük derwaarts ging. Er werden verdere arbeiders gere quireerd en met nog een aantal vrijwilli gers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebladerde takken te slaan, het vuur tot staan te brengen. Eerst om half vpf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, aan gewakkerd door den noordoosteiyken wind, in de richting van den provincialen weg Someren—Heeze voortgevreten, zoodat een oppervlakte van honderd ha, welke be groeid was met heide en vliegdennen, ver brandde. Een kostbaar natuurmonument is hiermede verloren gegaan JAPAN DERTIEN DOODEN BIJ SPOORWEGONGELUK. Bij de stad Kotsji op het eiland Sjikokoe zijn twee spoorwagens ontspoord en zes tig meter ojnlaag gevallen. Dertien men schen zijn om het leven gekomen, 33 ge wond. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke watervogels, die in dit ven hun nesten hadden gemaakt. Een groot aan tal moet in den verstikkenden rook zijn omgekomen. Dit is deze week de tweede maal, dat in deze streek brand heeft gewoed. Donderdag j.l.werd één ha dennenbosch door brand vernield. Thans heeft het vuur veel grooter omvang aangenomen, waar door het verlies van fraai natuurschoon is te betreuren. Uit het feit, dat de brand bij een pad is begonnen, leidt men af, dat ook hier weer onvoorzichtigheid met een bran denden lucifer of brandend rookmateriaal de oorzaak van den brand is. In de afgeloopen veer tien dagen is alleen al -in het Oosten van Noord Brabant evenveel bosch en heidegrond door brand verwoest als in 1938 in het geheele land. Vermoedelijk door het achteloos weg werpen van een brandend rookgerei heeft gistermiddag by Beekbergen een bosch en heidebrand gewoed, welke gestuit werd door de Veluwsche brandweer, geholpen door militairen uit jje Harskamp en Apel doorn. Een heideveld van 50 ha werd door het vuur geteisterd. Een klein gedeelte was met jong dennebosch beplant, dat even eens in vlammen opging. Gisteravond brak een felle brand uit in de nabijheid van het militaire pioniers terrein op de Leusderheide. Brandweer en militairen, die in allerijl met vrachtauto's uit Soesterberg waren aangerukt, wisten de vlammen vrij spoedig te dooven. Een aanzienlijke oppervlakte heide met laag struikgewas werd door het vuur vernield Hoewel men Zaterdag en Zondag nog al le pogingen in het werk heeft gesteld de in de naby van Birkenhead gezonken Britsche duikboot „Thetis" opgesloten 96 menschen te redden, is men daarin helaas niet ge slaagd. Alle pogingen om de opvarenden te redden zijn nu opgegeven. Thans zal ge tracht worden het schip te bergen. Gebleken is, dat er totaal 102 personen zich aan boord van de duikboot bevonden. Aan zes is het gelukt uit het gezonken schip te ontsnappen. Van deze zes geredden zijn evenwel drie om het leven gekomen. In totaal heeft deze duikbootramp dus 99 slachtoffers geeischt. Dit aantal is zoo groot omdat het hier een proeftocht gold. Er waren, behalve de volledige bemanning, tal van deskundigen en werklieden van de werf waar de „Thetis" gebouwd werd, aan bcord. Men is thans bezig pontons aan de „The tis" te bevestigen. Voor Dinsdag zal men er wel niet in slagen de duikboot te lichten. Alle schepen der vloot, die naar de plaats van den ondergang der „Thetis" waren ge gaan zullen heden naar hun bases terug- kceren. De bergingswerkzaamheden zullen door de werf Cammel Laird verzorgd wor den. De^, duiker, die het eerste contact tot stand had gebracht met den onedrzeeer, heeft de volgende verklaring afgelegd aan de pers: „Toen ik de bodem bereikte, die mei kiezel bedekt' was, vond ik den onder- zeeer en begon ik op den wand te kloppen. Ik kreeg onmiddellijk antwoord. Maar de slagen schenen te worden gegieven door mannen, die spoedig uitgeput raakten. Ik werd door de zee voortdurend van den duik boot afgedreven en toen mijn kameraden en ik weer naar beneden gingen, konden vij geen enkele verbinding tot stand bren gen". Er zouden 70 menschen zijn omgekomen. In een bioscooptheater te Zacatepee in den staat Morelos (Mexico) is tijdens een filmvoorstelling brand uitgebroken. De zaal was op dat oogenblik geheel vol. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat on der de bezoekers een enorme paniek ont stond. Velen werden in het gedrang onder den voet geloopen. Ook de in de nabijheid liggende huizen werden aangetast; zij vormden in een minimum van tijd een vuurzee. Brandweer, politie en troepen voerden een wanhopigen strijd tegen de vlammen. Er zouden 70 dooden en 150 ge wonden zyn. Slechts 28 lijken konden ge ïdentificeerd worden. Bij het uitbreken van den brand waren er 800 bezoekers in het gebouw. Het vuur heeft ook een dertigtal hutten vernield. Brandweer en ambulance kwamen eerst na eenigen tijd aan. Het wachtpersoneel van de suikerfabriek te Zacatepee weigerde hulp te bieden met de bewering dat het geen orders had gekregen en niet over bluschmiddelen beschikte. Vijftien dooden, Nabij het station Wulfsen in de omgeving van Hamburg is op een onbewaakten over weg een autobus door een locomotief ge grepen. De autobus werd vijftien meter meegesleurd en volkomen vernield. Twaalf personen kwamen om het leven, negen wer den zwaar en vijftien licht gewond. Enkele zwaargewonden verkeeren in levensgevaar. Nader wordt gemeld: Drie menschen, die zwaar gewond wer den bij het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Wulfsen op de Lüneburger hei de, zijn aan hun kwetsuren bezweken, zoo dat het aantal dooden tot 15 is gestegen. Men vreest, dat nog meer gewonden zullen bezwijken. voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (Ing. Mcd.) Niet strafbaar, aldus het Haagsche gerechtshof. Het Haagsche gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan over de vraag of het coupeeren van staarten van paarden straf baar is. De dierenarts W. J. L. de G. uit Kruinin- gen had onder getuigen de staarten van twee veulens ingekort. Deswege werd hij vrijgesproken van dierenmishandeling door de Middelburgsche rechtbank, welk vonnis het Haagsche gerechtshof heden in hooger beroep bevestigde. De advocaat-generaal was tot dezelfde conclusie gekomen, daarbij evenwel op merkende, dat men zich niet moest voor' stellen in dit proces een principieele beslis sing uit te lokken. Men moet elk geval op zichzelf beschouwen en zich afvragen, welk doel bereikt wil worden en welk leed men een dier aandoet. In de onderhavige geval len achtte de advocaat-generaal het rede lijk doel nl. het verhoogen van de han delswaarde hier aanwezig. De pijn was daarmede in verhouding niet overmatig groot, bleef soms zelfs geheel achterwege. Polen denkt er niet aan de Dantzigsche eischen in te willigen. Havas meldt, dat de voorzitter van den Dantzigschen Senaat, Greiser, Zaterdag twee nota's aan den Poolschen commis saris-generaal heeft doen toekomen. In de eerste wordt gezeegd, dat het den Se naat niet mogelijk is nog langer betrek kingen te ondérhouden met de Poolsche ambtenaren, die betrokken zpn bij het incident van Kalthof. In de tweede nota beklaagt de Senaat zich over de toeneming van het aantal Poolsche douane-beambten op grondgebied van Dantzig. De Senaat deelt mede, voortaan te zullen eischen, dat de Poolsche douanebeambten, die op het gebied der vrije stad dienst doen, den eed jegens Dantzig afleggen. Tot dusver heeft Polen dit geweigerd. De „Dantziger Vorposten" verneemt voorts, dat de Senaat, aangezien het Pool sche antwoord inzake het incident van Kalthof onvoldoende geacht wordty be sloten heeft geen betrekkingen meer te onderhouden met de ambtenaren van het Poolsche- commissariaat-generaal, die bij deze kwestie betrokken zijn en die de Poolsche regeering niet uit Dantzig heeft willen terugtrekken. Polen denkt er niet aan de Dant zigsche eischen in te willigen. Havas meldt uit Warschau: Polen zal de eischen van Dantzig, vervat in de bei de nota's welke Zaterdag zijn overhan digd niet inwilligen, wordt in Poolsche politieke kringen medegedeeld. Men acht deze nota's weinig ernstig. Alleen de Poolsche regeering kan erover oordeelen of zij haar functionarissen terug wil ro^ pen en het verzoek om het aantal Poo sche douane-inspecteurs te beperken wordt onbegrijpelijk en ongerechtvaardigd ge noemd. Indien het aantal Poolsche in specteurs is uitgebreid, dan is dat omdat de Dantziger douane-beambten de in structies, welke zij van de centrale Pool sche leiding hebben ontvangen, niet heb ben uitgevoerd, terwijl de douane van de vrije stad deel uitmaakt van de Poolsche douane. Tot nu toe heeft de Poolsche regee ring zich beperkt tot het aannemen van de nota's en heeft zij hierop niet geant woord. In de Poolsche pers wordt uiteengezet dat „Polen het recht heeft het aantal van zijn douane-inspecteurs uit te breiden of te verminderen en niet met Dantzig over zijn rechten zal discuteeren. De „Kurjer Warsawski" schrijft, dat de Senaat van Dantzig met een maniakachti ge hardnekkigheid zpn briefwisseling met den commissaris-generaal van Polen voort zet, om Berlijn en de nationaal-socialisti- sche partij bewijzen van zijn activiteit te geven. De Senaat zou een nieuwe span ning tusschen Polen en Dantzig willen te weeg brengen door nieuwe eischen te stellen, doch die hebben voor ons, aldus het blad slechts een humoristisch ka rakter. Indien de Senaat dreigt de func tionarissen van het Poolsche commissariaat in „quarantaine" te plaatsen, zal nie mand deze dreiging voor ernstig opvat ten. Dat alles wordt slechts gedaan om de opwinding te laten voortbestaan. POOLSCH-DUITSCHE FILM- OVEREENKOMST OPGEZEGD. Havas meldt uit Warschau: De Poolsche film-producenten hebben besloten de Poolsch-Duitsche overeenkomst tot het uitwisselen van films tusschen beide lan den op te zeggen, aangezien Duitschland zijn verplichtingen niet is nagekomen. Ge durende de afgeloopen maand werden 51 Duitsche films vertoond in Poolsche bios- cojen, terwijl in Duitschland slechts zeven Poo-lsche films werden gedraaid. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Droog, warm weer, licht tot half bewolkt, meest zwakke veranderlijke wind. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit N.O. richtingen, schoon en warm weer. Dinsd 6 Juni. Zon op: 4 h 43; onder; 20 h 15. Licht op: 20 h 45. Maan op: 23 h 57. onder: 8 h 57. L.K.: 10 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlisslngen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 5S 4.17 16.31 10.37 23.04 Dinsdag 6 4.54 17.07 11.11 23.40 Woensdag 7 5.33 17.47 11.43 24.15 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springty. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 5S 6.11 18.30 11.42 24.04 Dinsdag 6 6.47 19.04 12.16 24.39 Woensdag 7 7.25 19.42 12.50 De „Daily Mail" meldt uit Rome, dat de Paus aan Engeland, Frankrijk, Duitsch land, Italië en Polen nota's zal doen toe komen, die niet van gelijkluidenden tekst zullen zijn. maar een beroep zullen doen op een geest van samenwerking bij de be handeling der groote vraagstukken, waarbij de vijf mogendheden belang hebben. Een garantie voor de Baltische landen zou de laatste hindernis kunnen opruimen. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt op het oogenblik aldaar zorgvuldig gewerkt aan de bestudeering van de jongste Russi sche nota in zake het anti-agressiefront. Men zegt, dat deze nota in overeenstem ming is met de punten \;an de redevoering, die Molotof de vorige week heeft uitgespro ken. Reuter verneemt, dat de eerstvolgende stap zal zijn het zoeken van een formule om tegemoet te komen aan de Russische voorwaarde, dat een drie mogendheden- waarborg moet worden gegeven aan de Baltische landen, (Estland, Letland en Finland) ofschoon deze duidelijk hebben ge maakt, dat zij van niemand een waarborg wenschen, op grond van de overweging, dat hun veiligheid gelegen is in volkomen neu traliteit. De andere belangrijke punten in de rede van Molotof schijnen niet dezelfde moei lijkheid te bieden. De afsluiting van een zui ver defensief pact tot onderlingen bijstand tusschen de drie landen wordt niet in twij fel getrokken. Met vertrouwen verwacht men, dat de vorm en de omvang van den onmiddellijken, daadwerkelijken bijstand, die gegeven zal moeten worden in geval van agressie op andere staten dan Frank ryk, Engeland en Rusland, op bevredigen de wijze zal worden geregeld. De Fransche opinie. Havas meldt uit Parijs: In Fransche di plomatieke kringen wordt de grootste stil zwijgendheid in acht genomen ten aanzien van het antwoord der Sovjet Unie op de FranschBritsche voorstellen. Naar wordt medegedeeld behelst de Russische nota een aantal voorstellen tot amendementen, waar van de meest delicate zou zijn het vraag stuk van de garantie aan de Oostzee-sta- ten. Het schijnt, dat Finland, Estland en Letland hun vrijheid willen bewaren even als de verantwoordelijkheid over hun be sluiten. Te Parijs is men van oordeel, dat dit evenwel een punt van ondergeschikt be lang is. Van strategisch standpunt gezien kan men zich moeihjk een aanval op de Sovjet Unie voorstellen, welke tot basis alleen de Oostzeelanden zou hebben en men is van meening, dat de door de Sovjet Unie genoemde reserves niet de kern van de zaak raken. Zon Polen den ontbrekenden schakel kunnen smeden? Pat meldt uit Warschau: Ten aanzien van de BritschRussische onderhandelingen schrijft het orgaan der zware Poolsche industrie „Kurjer Polski", dat het probleem van een waarborg aan de Baltische Janden Poien van nabij raakt, aangezien niets, wat de Baltische aangele genheden aangaat, Polen onverschillig kan laten. Polen zal nooit toestaan, dat een vreem de mogendheid zich installeert in dit ge bied. Dat is evengoed van toepassing op Duitschland als op de Sovjet Unie. De Bal tische staten verhelen hun ongerustheid niet, welke gewekt wordt door den wensch der Sovjets om hun bescherming uit te strekken over de Baltische staten, en too- nen weinig gehaastheid om de garantie van hun Oostelijken nabuur te aanvaar den. Wie weet of in den tegenwoordigen toestand een nauwere harmoniseer ing van de politiek der Baltische landen en die van Polen niet de rationeelste oplossing zou zijn?

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1