1 Hf SHAG KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Qehr^ SUNLIGHT ZEEP TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 1 JUNI 1939. No. 127. VORST COBRA MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. Kastanjes hebben weer hun kaarsen aangestoken En ik mijn Ibis-pijp, die 'k dankbaar zit te rooken. Dobbelmannlekker, man ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. NOOIT ZEEP VAM ONBEKENDE HERKOMST De groote leugen. De Duitsche pers laat vrijwel geen week voorbijgaan, om te betoogen, dat in de bui- tenlandsche pers en dan in het bijzonder in de democratische, een soort van stelsel matige leugencampagne wordt gevoerd, waarvan de voornaamste bedoeling is, het Derde Rijk zwarter dan zwart te maken en dan met dien verstande natuurlijk, dat al dat zwart in werkelijkheid wit zou zijn. Zoo bezondigde die democratische leugen pers zich in de afgeloopen jaren o.m. aan een allersmerigste berichtgeving inzake den Spaanschen burgeroorlog. Zij durfde her haaldelijk mee te deelen, dat er niet alleen een groot aantal Italiaansche, maar ook een groot aantal Duitsche „vrijwilligers" naar Spanje waren gezonden, om Franco te helpen, en die aanhalingsteekens bij het woord vrijwilligers duidden dan op infame wijze aan, dat het geregelde troepen wa ren, op bevel der Duitsche regeering nota bene verscheept. Moord en brand is er in de Duitsche pers over deze leugenberichten geschreeuwd. Als men haar geloofd zou hebben, was er tijdens den burgeroorlog op het geheele Iberische schiereiland geen en kele Duitsche soldaat te vinden. Zij kon nauwelijks woorden 'vinden, om de perfidi teit aan de kaak te stellen van bericht gevers, die al de afschuwelijke leugens de wereld instuurden. De burgeroorlog is afgeloopen en op hoogdravenden toon wordt thans van offi cieuze Duitsche zijde uitgebazuind, dat het feitelijk het Duitsche „Condor-legioen" was, dat Franco aan zijn overwinning hielp, terwijl de tienduizenden leden van dit legioen, gewone Duitsche soldaten, met een pompeuzen luister officieel bij hun terug keer in het vaderland zijn ontvangen. Wat de Duitschers zelf thans aan de groote klok hangen isdat de Duitsche hulp aan Franco nog omvangrijker is geweest dan de „leugenberichten" der democratische buitenlandsche pers indertijd onthulden. En dus, dat niet deze democratische pers, maar de Duitsche door alles heen loog en nog eens loog. Geen woord blijkt achteraf waar geweest te zijn van al het gebulk over Spanje in de bladen van het Derde Rijk. En men vindt het in dit Derde Rijk blijk baar zoo gewoon, om de grofste leugens voor politieke doeleinden aan te wenden, dat men eenmaal het doel bereikt niet eens meer de moeite neemt, om den schijn.op te houden. Op scherpe wijze vinden wij dit alles ook gegispt in de Nw. Rott. Crt, wier over zichtschrijver de zaak o.m. als volgt stelt: Ook de goedwillenden zij die ernstig trachten waarheid van hetze te onderschei den zullen er aan moeten wennen, dat in Duitschland het begrip waarheid een iets andere interpretatie ondergaat dan el ders. Het is om zoo te zeggen wat meer subjectief dan elders wellicht het geval is. Waarheid wordt niet slechts bepaald door de feiten; waarheid naar Duitsch begrip is datgene, wat past in de Duitsche politiek. Al wat daarin niet past is leugen c.q. hetze. Dit lijkt ons door deze Duitsche publicaties met betrekking tot de Spaansche vrijwilli gers wel duidelijk bewezen. Al verstouten wij ons niet te gelooven, dat deze waar heid in Berlijn nu maar dadelijk waarheid zal zijn, vermits zij vermoedelijk niet past in de Duitsche politiek en daardoor niet voldoet aan de voor waarheid (naar Duitsch begrip) gestelde eischen. Met dat al is het merkwaardig, dat een groot volk zoodanig beheerscht wordt door een gevoel van beklemming en mitsdien behoefte voelt om groote daden te toonen, dat het daarom twee jaren geschiedenis verloochent, dat het verheerlijkt een be lofte niet te zijn nagekomen en dat het daartoe de mededeelingen twee jaar lang aan eigen volk verstrekt, logenstraft. Zoo groot is deze drang tot manifestatie, dit verlangen om grooter te willen zijn dan ieder ander en dit geloof, dat men alleen groot kan zijn door op iedere troef van een tegenpartij onmiddellijk met een an dere troef te antwoorden, welke maar wild- weg uit het spel getrokken wordt, zonder te overwegen of die ook past bij vroegere of latere slagen. De waarheid van gis teren was, dat er geen Duitschers in Span je waren; de waarheid van vandaag, dat de Duitschers eigenlijk den Spaanschen burgeroorlog voor Franco gewonnen heb ben; de waarheid van morgen???? (ligt nog in den schoot der Goden verborgen en hangt af van de politieke constellatie). Waar men misschien in Berlijn nog niet aan gedacht heeft, is het feit, dat als mor gen een andere kwestie aan de orde komt, Door MARK CHANNING. 52). „Er zijn twee personen, die kunnen we ten op welke hulp hij rekenen kan, zoodra hij de poort goed en wel door is, vervolgde bedaard zijn folteraar: Vrouwe Chirine en het Engelsche meisje. Hen kan men niet ondervragen. Informeer eens bij den sahib, mogelijk heeft het jonge meisje het hem verteld. Vrouwen kunnen slecht zwijgen. Begrepen, klont bedorven gelatine?" „Ja, natuurlijk, ik begrijp het. De hemel geve, dat ik het niet begrepen had", jam merde Jaffir. „Doch, wanneer ik dit alles volbracht zal hebben, dat meer een held dan een armen eunuch waardig is, wat ge beurt er dan met dezen ongelukkigen drom mel, uw dienaar? Hoe zal hij bewijzen moe ten, niet de sleutel te zijn, die dit vervl slot van de intrige ontsloten heeft, niet het verantwoordelijk brein te zijn, dat de ont vluchting voorbereid, en dat hij, en hij al leen de eenige is, die nooit steekpennin gen gekregen heeft?" Khoon lachte gluiperig. De plotselinge angst van Jaffir was een bewijs voor hem, dat de eunuch troeven in handen had, die hem in staat zouden stellen, zijn Khoon's plan van aangifte te verijdelen. De sluwe Mongool had al lang de bedoeling van den eunuch doorzien. „Je vergeet, oh Jaffir, dat je gezworen hebt mij te zullen helpen", zei hij bedaard. „De dienst zal groot zijn? En wat mij be treft, ik zal je ruim beloonen, dat heb ik al MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS." Evenals verleden Jaar hebben te Middel burg deze week examens plaats voor 't mid denstandsdiploma „Algemeene Handelsken nis" zulks in verband met de eischen van de vestigingswet. Dinsdagmorgen zijn die examens begon nen en zij duren dit jaar vier dagen om dat er 194 candidaten zijn tegen verleden jaar 75. Was er verleden jaar alleen te Terneuzen naast Middelburg in Zeeland een zelfde examen, dit jaar is dit ook het geval te Zieriksee, zoodat bijna alle can didaten te Middelburg komen uit Wal cheren en de beide Bevelanden. De Commissie voor het examen staat on der voorzitterschap van drs. J. Mod deraar met als secretaris den heer P. I. Hamming, resp. uit Hillegersberg en Vlis- singen. Rijksgecommitteerde is de heer W. Ber denis van Berlekom en plaatsvervanger de heer L. A. Stofkoper, beide te Middelburg. Wij hebben eenige tijd het afnemen van het mondeling examen gade geslagen, en ons overtuigd, dat d<j examinatoren rus tig vragen en alles doen om de candidaten op hun gemak te zetten, maar dit kan niet voorkomen, dat toch nog verschillen den moeten worden afgewezen, omdat hun kennis te gering bleek te zijn. Dinsdag slaagden: H. J. Keukelaar To- len, A. K. den Boer, H. A. den Boer, bei de Vlissingen, G. Bostelaar 't Zand, J. P A. van Boven Middelburg, K. Steenaard Vlissingen, A Contant Heinkenszand, P. J. Crucq Wolfaartsdijk, P. Dingemanse Vlis singen, H. Drogers Goes, P. Fastenau Mid delburg, C. J. Feij Vlissingen, J. J. van Flierenburg Middelburg, S. Francke Oost- kapelle, M Geelhoed, L. v. d. Graaf, J. C. M. Guiné, P. Heiman, allen ^Vlissingen, C. Hogerheide Kolijnsplaat, D. P. Izéboud Koudekerke, A. van Keulen Vlissingen, C. Klootwijk Soeburg, J. Krijger Borsele, J. Lagendijk Middelburg, M. Louws Arnemui- den, H. Luikenaar Wolfaartsdijk, J. A. Malgo, A. H. C. Mercy, beide Vlissingen, R. P. van Miert Middelburg, A. Mol Oud- Vosmeer, R. de Meijer Soeburg, G. Nieuw- dorp Kloetinge, M. C. Noordhoek Goes, S. N. Paul Vlissingen en L. Plaisier Middel burg. Woensdag slaagden: D. Roelse Middel burg, G. Rotte, P. -Rotte, beide Grijpsker- ke, J. G. Smorenburg Middelburg, C. L Soeters Vlissingen, L. Soeters Middelburg. P. J. Sonmeijer, Ovezande, E. C. Ph. Bis- schof Vlissingen, J. J. Stoppels 't Zand P. Verburg Driewegen, W. de Visser 't Zand, H. de Vries Vlissingen, J. Th. v. d. Weele Kolijnsplaat, M. A. Alewijnse Kou dekerke, Joris Allewijn en Jan Allewijn, beide Middelburg, J. Bliek Vere, C Boo ne Vlissingen, J. A. I. Brouwer Koudeker ke, D. Burgers Tolen, K. Cappon, Hein kenszand, A. Ie Cointre Middelburg, H. P. Coomans Kolijnsplaat, S. Coppoolse Vlis singen, L. Cornelisse Middelburg, F. J. Cortvriendt Vlissingen, L. Cupido, J. J. Daalhuizen, beide Vlissingen, L. Dinge manse Zoutelande, F. Dominicus Goes, P. C. Dronkers Serooskerke, L. van Eenen- naam Arnemuiden. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA HANDELSKENNIS. Bij het Woensdag te Terneuzen aange vangen mondeling examen voor het Mid denstandsdiploma Handelskennis vanwege het Instituut voor Middenstandsontwikke ling, slaagden voor het speciaal examen: M. S. Antheunis, Aksel J. J. de Baare, Breskens; W. Bakker, Ierseke; J. Beenhak ker, 's-Heer Arendskerke; M. A. Blaauw- kamer, Waarde; H. J. de Bliek, Sas van Gent; P. C. Boone. Kolijnsplaat; P. Brak man. Aksel; J. J. Carels, 's Heer Arends kerke; C. J. Cornelisse, Waarde; C. Dage vos, Kloetinge; R. A. van Damme, Vogel waarde; W. Dingemanse, Terneuzen; A. J. van Dixhoorn, Terneuzen; I. de Dreu, Drie wegen (Z.-B.); A. A. Hoek van Dijke, Wis- sekerke; J. van Es, Terneuzen; L. J. J. Fassaert, Hontenisse; N. Felius, Wemel- dinge; M, de Feijter, Aksel en N. Fier loos, Kloetinge. waarin Duitschland een rol speelt en waar omtrent het zich gedrongen voelt de we reld in te lichten, de redactiebureaux zich bij lezing der Duitsche mededeelingen zou den kunnen afvragen, of deze waarheid van heden nog wel de waarheid van mor gen zal zijn. gezegd. Denk je, dat ik het eenige wapen wegwerpen wil, waarmee ik het eenige we zen, dat ik meer haat, dan den „Man, die den sluier draagt?" mompelde Jaffir, ontzet over zoo'n denkbeeld. De hand van den dwerg omvatte in ijze ren greep den klammen pols van den eunuch. „Dat heb ik niet gezegd, monster, dat je bent", snauwde hij. „Herhaal tot drie maal toe, en heel luid, en zweer op wat je het heiligst is, dat ik die woorden niet gespro ken heb. Vlug, of ik dood je op staanden voet". Al sprekende had hij tersluiks om zich heen gekeken en gemeend iets achter een zuil op een vijftig pas afstand te zien ver dwijnen. „Bij Allah, ik zweer, dat u het niet ge zegd hebt", bevestigde Jaffir met bevende stem. „Ik zweer het op den heiligen Koran. Ik leg er een eed op af bij den baard van den profeet. Oh meester", stamelde hij, zich meester makend van Khoon's hand, die hij met kussen overlaadde, vergeet dat mijn ellendige mond deze woorden heeft geuit". Tranen mengden zich in het geultje zweet, dat van zijn pafferig gezicht stroom de. „Goed, ik heb niets gehoord", antwoordde de dwerg, zijn hand terugtrekkend en haar afvegend aan de jas van Jaffir. „En mijn bevelen breng je ten uitvoer". „Al waren ze duizendmaal moeilijker uit te voeren, dan nog zou ik gehoorzamen", hijgde Jaffir. Doch spreid uw handen be schermend over me uit, als een bronzen schild, om dezen aardworm te beschutten Het tramverkeer tijdens de Pinksterdagen. Het aantal vervoerde passagiers op de tramlijn VlissingenMiddelburg tijdens de Pinksterdagen is in vergelijking met het vorig jaar met ruim 400 toegenomen, n.l. van 14171 tot 14608. Op den len Pinksterdag was het vervoer iets minder dan in 1938, doch daarentegen maakten op den 2en Pinksterdag bijna 600 personen méér gebruik van de tram De cij fers luiden resp op den len, 2en en 3en Pinksterdag: 3730 (3982), 7588 (6907) en 3290 (3282). RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. Woensdagmiddag ver gaderde de Raad voltallig onder voorzit terschap van burgemeester J. Bosselaar. Medegedeeld werd, dat de tarieven van de straatverlichting door de PZEM eenigs zins waren verlaagd. Van het gemeentebestuur van Oostkapel- le was een voorstel ingekomen om, voor den kring Oostkapelle van den Vleesch keuringsdienst, invoerkeurloon te heffen en in verband daarmede de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch te wijzigen en een verordening op de heffing van invoerkeurloonen vast te stellen. Nadat de V o o r z. een uitvoe rige toelichting had gegeven in deze kwestie en eenige vragen had beantwoord werden de wijziging der verordening en de nieuwe verordening conform de ontwer pen vastgesteld. Van den inspecteur van de volksgezondheid was een schrijven in gekomen i.z. wijziging van de bouwveror dening, zoodanig dat het maken van bed steden in woningen niet meer geoorloofd zal zijn. De heer W. de Visser zag liever dat men in dezen vrijgelaten werd. De V o o r z. wees erop, dat in nieuw te bouwen woningen slechts zelden bed steden gemaakt worden, zoodat dit waar schijnlijk weinig bezwaar oplevert. M.a.s. werd de voorgestelde wijziging der bouw verordening aangenomen. Verschillende verzoeken tot afschrijving van aanslagen in de Hondenbelasting wer den ingewilligd. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de Ver. voor Lucht bescherming in Aagtekerke werd een sub sidie van 15 verleend. De V o o r z. gaf den heer Kodde in lichtingen op zijn vraag aangaande steun voor kleine landbouwers. De verordening veldwachters werd opnieuw vastgesteld. Op voorstel van den heer W. d e Vis ser werd besloten de werkverschaffing stop te zetten, terwijl op verzoek van den heer L. de Visser de distels op ver schillende zijkanten van de wegen zullen worden afgesneden. SOEBURG. De burgemeester dezer ge meente heeft tegen hedenavond 8 uur den gemeenteraad in spoedeischende vergade ring bijeengeroepen. VERE. De werkzaamheden aan de water leiding alhier schieten aardig op. Dezer da gen komt de Warwijkschestraat gereed en daarmede is het werk in de kom der ge meente voltooid. Onmiddellijk daarna wordt aan de buizenlegging op den Veer- schenweg begonnen. De aanvoerbuizen over den Gapingschenweg zijn thans even eens in een zeer vergevorderd stadium, zoo dat, wanneer alles zijn normalen loop be houdt, over drie weken de eerste proef neming door waterdruk genomen zal worden teneinde te onderzoeken of de lei dingsbuizen dicht zijn, waarna een week later, naar wij vernamen, de aansluiting zal kunnen geschieden aan het huizennet. Vere zal dus nog vóór den aanvang van het hoogseizoen van de waterleiding kunnen profiteeren. WESTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: dames regenmantel. Inlichtingen bij den ge meenteveldwachter alhier. ROTTERDAM—HOEDEKENSKERKE TE VOET. Wandelsport. De 27-jarige mej. M. Muis blijkt een ste vige wandelaarster te zijn. Zij heeft het al thans naar men aan de Tern. Crt. mede deelde ondernomen om de ongeveer 150 km langen afstand van Rotterdam naar Hoede- kenskerke dezer dagen te voet af te leg gen. Ziekten, vooral langdurige, zijn leer jaren der levenskunst en gemoedsvor ming. tegen den voet, die hem dreigt te verplet teren?" Khoon lachte kwaadaardig; voor het eerst sedert eenige uren amuseerde hij zich: „Vrees niets. Ik zal mijn woorden zoo in- kleeden, dat de olifant, in wiens dienst je bent, blindelings in den kuil loopt, welke ik onder zijn pooten heb begraven en waarin hij op den bodem iets vinden zal, wat jij hebt laten vallen: een poeder. Is 't zoo niet?" De eunuch likte het zoute zweet van zijn mond, doch zijn trillende lippen vermoch ten geen woord uit te brengen; met een hoofdbeweging gaf hij zijn bewilliging te kennen. Door plotselingen twijfel overvallen, vroeg Khoon zich af, of dit verachtelijk in dividu door angst gedreven op het laatste moment niet terug zou deinzen voor het toedienen van het vergif; hij nam een schie lijk besluit. „Geef mij het poeder, waarvoor jij zoo bang bent", fluisterde hij. „Morgen", verzekerde Jaffir. „Neen nu, onmiddellijk, voor ik van hier .ga". „Hooren beteekent gehoorzamen Heer. Gaat u naar den Khan?" vroeg Jaffir met bevende stem. De opluchting, veroorzaakt RAAD VAN HEINKENSZAND. HEINKENSZAND. Woensdagmiddag ver gaderde de Raad voltallig, onder voorzit terschap van burgemeester mr. dr. Mes. Van Ged. Staten was bericht binnengeko men, dat zij het besluit tot verbetering van den Ouden Kamerschen weg hebben goed gekeurd. Besloten werd tot toetreding der gemeen te als lid van de afd. Zeeland der Ned. Hei de Maatschappij. De contributie bedraagt' 2.50 per jaar. De gemeente heeft, aldus de voorz., wel belang bij de Ned. Heide Mij., b.v. bij het opmaken van plannen voor werkobjecten. Hierna werd in behandeling genomen een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een klinkerbestrating in den Stations weg. Het is de bedoeling dit te doen van het thans bestrate gedeelte af tot aan den Slaakweg. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens werd behandeld een door Ged. Staten toegezonden ontwerp van een gemeenschappelijke regeling van het Bouw en Woningtoezicht op Zuid-Beveland, waar bij de uitoefening van dit toezicht wordt opgedragen aan Goes. Ter bestrijding der hieruit voortvloeiende kosten is verschul digd een vast bedrag van 5 cent per inwo ner per jaar, terwijl de dan nog overblij vende kosten worden betaald naar gelang van het aantal afgegeven bouwvergunnin gen. De regeling werd door den voorzitter toegelicht. B. en W. juichten de regeling niet toe, doch zij stelden toch voor deze vast te stellen, aangezien het anders te be zien is, dat zij door Ged. Staten zal worden opgelegd. Men kan nog altijd beter vrij willig tot een regeling toetreden, dan dat deze wordt opgelegd. De hr. N ij s s e vroeg nog enkele inlichtingen hierover. De heer Beaufort betoogde, dat deze regeling niet voldoende is, daar zij enkel het bouw en woningtoezicht betreft. Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten de rege ling overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. Hierna stelden B. en W. voor om een ge meenschappelijke regeling vast te stellen inzake den luchtbeschermingsdienst op Z.- en N.-Beveland. Uitvoerig werd de nood zakelijkheid en het belang van een derge lijke regeling door den voorz. aangetoond. De heer N ij s s e was niet erg enthousiast over de luchtbescherming, doch andere le den spraken er hun blijdschap over uit, dat deze regeling tot stand komt. De heer S t e- k e t e e juichte het vele en uitstekende werk dat door den voorzitter als voorzitter van dezen gemeenschappelijken dienst is verricht, toe, en zeide hem daarvoor dank. Z. h. st. werd besloten tot deze regeling toe te treden. Besloten werd vervolgens om een geld- leening aan te gaan maximaal groot 13.500, af te lossen in 25 jaren, tegen een rente van 4 Zulks is noodig tot dekking van de kosten van verbetering van wegen. In de overeenkomst met de P.Z.E.M. be treffende straatverlichting werd een wij ziging gebracht, in verband met het feit, dat de algemeene tarieven der straatver lichting met ingang van 1 Juli a.s. eenigs- zins worden verlaagd. Voor deze gemeente komt de verlaging hierop neer, dat het be drag van 14.75 per lantaarn wordt terug gebracht op 14.12. Besloten werd om ook dit jaar weer gel den beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werkloozen (z.g. B-steun). Tenslotte werd gewijzigd de gemeente- begrooting 1939 in verband met de kosten van het gemeenschappelijk bouw- en wo ningtoezicht, de kosten van verbetering van wegen en de opbrengst van een geldleening. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de stopzetting der steunregeling en werk verschaffing, hetgeen met ingang van 4 Juni a.s. zal geschieden. Het oogenblik Wmt? SÖ3 WM? VOORDE PIJP (Ingez. Med.) daarvoor wordt niet gunstig geacht, daar het te bezien is, dat er binnenkort weer meer werkloozen komen. Daartegen is voorshands echter niet veel te doen, daar er momenteel slechts 3 a 4 werkloozen zijn, en men bezwaarlijk van te voren kan zeg gen, of er over eenige weken meer zullen zijn. In dit verband werd medegedeeld, dat met de uitvoering der plannen tot verbete ring van wegen, waardoor verschillende menschen werk zullen kunnen vinden, haast zal worden gemaakt. AARDENBURG. In hotel De Roode Leeuw werd Dinsdag jl. de algemeene ver gadering van stembevoegde ingelanden gehouden van het Ned. gedeelte der Ver- eenigde polders Bewester Eede bezuiden St. Pietersdijk en eerste gedeelte van den Papenpolder. De rekening over 1938-1939 werd vastgesteld in ontvang op 7142 en in uitgaaf op 7083, dus met een batig slot groot 59. Besloten werd 140 boomen, staande van het snijpunt met den Kra- keelweg in de richting Eede, te verkoo- pen. Aan den heer J. Delmotte werd een vermindering van 25 van j aarlij kschen huurprijs van het door hem gepachte vischwater verleend. De begrooting voor het komende jaar werd vastgesteld met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 5859, waar onder een post voor onvoorziene uitgaven groot 58. Het te heffen dijkgesehot" werd gebracht van 4,50 op 5. Besloten werd toe te treden tot den Bond van Polders en Waterschappen voor Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk Deel. Als vertegenwoordiger werd aangewezen de heer L. Blondeel. De heer J. Breijaert, die als dijkgraaf periodiek moest aftreden werd herkozen. BIERVLIET. In de vergadering van in gelanden van den Paulinapolder werd de rekening 1938 Vastgesteld met een ont vangst van 6153, een uitgave van 4079, alzoo een batig slot van 2074. Het dijkgesehot werd evenals het vorig jaar bepaald op 7 per ha. Cvv 0<A cUu C^XUAma,. -04A*u£iyfut iA feunivurfji UKUU. VHHPl (Ing. Med.) door het vooruitzicht van dezen gelen dui vel verlost te worden, hergaf hem het spraakvermogen. „Ja, naar wien anders, stommerik". De eunuch ging zitten op den rand van een der koperen rhododendron kuipen. „Mijn beenderen en mijn hart zijn ver smolten tot wasstotterde hij. „Waar haal ik den moed vandaan, om mijn taak te vervullen". „Indien je niet gehoorzaamt, zal het lot, dat je wacht alle andere problemen oplos sen", hoonde Khoon. „Ga het poeder ha len". Langzaam sleepte Jaffir zich naar een deurtje, dat toegang gaf tot zijn bureau op ongeveer twintig pas afstand, verwijderde het hangslot, trad binnen en verdween. Zich naar de andere kuip begevend, stop te de Mongool zijn vingers in den grond, trok ze daarop terug en wreef zich de han den met de droge aarde, alsof hij iets on reins had aangeraakt. Toen klonk onder het hooge gewelf gedempt het snijdend ge luid, gelijk aan dat van een haas, die door een hermelijn gegrepen wordt. Khoon wendde zich haastig naar de schildwachten. Daarop naar het deurtje van den eunuch toegaand, stootte hij dit open en het geluid van den slag dat dit te gen den binnenmuur gaf, wekte van galerij tot galerij verschrikkelijke echo's op. Met zijn glinsterenden dolk in de hand ging hij binnen Het kleine vertrek, dat wel een cel leek, was leeg. Toch was er geen andere uitgang en het venster was van tralies voor zien. Khoor. vei onderstelde, dat de uitein den van een paar groote blokken in den wand een geheime deur verborgen. Maar al zijn pogingen, om ze ook maar een mili- meter te verschuiven waren vruchteloos, evenals de inspanning van de toegesnelde wacht. HOOFDSTUK XXIX. Rissaldar Sher Singli keert terug naar Labak en majoor Mercer vertrekt naar Simla. Bij de schermutseling in de bergen, den dag na de ontvoering van Diana Lindsay was de rissaldar, die na de verdwijning van Co lin Gray het bevel van de Engelsche troe pen op zich had genomen, er niet in ge slaagd de achterhoede van den Cobra terug te drijven. Toen Gray was opgegeven als vermist, werd de helling van den berg, waar hij voor het laatst was gezien van alle kanten doorkruisd, zonder dat het mogelijk was eenig spoor van den officier of van zijn gids te ontdekken. Tijdens den terugtocht, die tot op één K.M. van Labak door den vijand bestookt werd, leidde de ontroostbare oppasser van Gray, Limbu te voet, Leïla, de bruine mer rie van Gray. Hoe bitter de ergenis ook was voor den ouden rissaldar om met zijn klein troepje te hebben moeten terugtrek ken, zijn gevoelens waren zachtaardig, ver geleken bij de droefheid en de woede van Limbu den kleinen Gurkha, beiden zweer den bij hoog en laag, dat hun wraak vree- selijk zou zijn. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5