£eeuttr0cfy& HIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Het stoffelijk overschot van Generaal |Het eon"ie,pö£fen Danwg. Snijders ter aarde besteld. De Fokker D 23 de lucht in. Buitengewoon groote belangstelling op Oud Eik en Duinen. Rede Dr. H. Colijn. WEERBERICHT. Ontspanning grenstroepen. De incidenten in het Verre Oosten. Geweldige brand in de Astensche Peel. Een jachtvliegtuig dat een snelheid van 835 km. per uur kan bereiken. verwerpt het witboek. «Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. 'Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 126. TWEE BLADEN. WOENSDAG 31 MEI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het stoffelijk overschot van generaal \C. J- Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, grootbeschermer van de Nederlandsche Luchtvaart, van onze luchtverbinding met de overzeesche gewes ten en van talrijke nationale instellingen met allerlei doel, is vandaag ter ruste ge legd op de begraafplaats Oud eik en Dui nen te 's-Gravenhage Eerste Nederlandsche vlieg-1 tuig met neuswiel-onderstel. Gisteravond is op Schiphol voor de eerste j maal het nieuwste product der Fokker-fa- orieken, het tweemotorige eenpersoons Warschau denkt er niet aan, ambtenaren terug te roepen. weer te Amsterdam, de Koninklijke Mili-1 taire Academie, den burgemeester van Vlis-1 Het D.N B. meldt uit Dantzig: De di singen, de afd. Hilversum van het N.J.V., I plomatieke vertegenwoordiger van Polen I jachtvliegtuig D. 23, dat op de Parysche de actieve officieren van het wapen der I te Dantzig, minister Chodacki, heeft het I luchtvaartsalon in October jl. zoo groot genie, het officierencorps politietroepen, I antwoord van de Poolsche regeering op I opzien baarde, door de geheel nieuwe prin- den Koninklijken Bond van Ridder M.W.O, I de nota van den Senaat inzake het in-1 cipes, volgens welke het geconstrueerd was, beneden den rang van Officier, de Algemee- cident te Kalthof overhandigd. de lucht ingegaan. ne Vereeniging van Nederlandsche reserve- I De Poolsche regeering stelt de Dant- I Het was voor de Nederlandsche vliegtuig officieren en de vereeniging van oud-onder-1 zigsche autoriteiten voor de gebeurtenis-1 industrie een merkwaardig moment, aange- officieren van het Kon. Ned. Indische leger sen te Kalthof verantwoordelijk. O.a. I zien dit tevens de eerste maal was, dat een „Madjoe". wordt 't slechts natuurlijk geacht, dat de I Nederlandsch vliegtuig met neuswielonder- Poolsche beambten die zich naar Kalthof I stel den luchtdoop onderging. Deze eerste Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar bewolkt tot betrokken in den nanacht, overdag weer opklarend, overwegend droog, iets warmer, zwakke tot matige N. tot O. wind. UKKEL: Nog schoon en zacht weer bij matigen wind uit N.O. tot O. richtingen. Do. 1 Juni. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 10; licht op: 21 h 40; Maan op: 20 h 32; onder: 4 h 26. V.M.: 2 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 31 13.17 7.16 19.33 Juni. Donderdag 1 1.34 14.01 8.04 20.22 2.18 14.40 8.45 21.08 Het is heden op twee maanden na juist 25 jaren geleden, dat in Nederland de mo bilisatie werd afgekondigd, tijdens welke generaal Snijders, die na een hoogst eer volle loopbaan reeds was gepensionneerd, ■op verzoek van Hare Majesteit de Konin gin het opperbevel over de gemobiliseerde troepen van land- en zeemacht op zich nam, een taak, welke hij tot het einde toe met voorbeeldig beleid heeft vervuld. Nederland was, overeenkomstig den wensch van de Koningin en van ons volk, buiten den we reldbrand gebleven. Wat de generaal in de decennia daarvan nog in het belang van ons land heeft verricht, is in velerlei vorm dezer dagen weer tot uitdrukking gebracht. Als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin waren heden aanwezig vice-admi- raal F. Bauduin, adjudant generaal, chef van het militaire huis van Hare Majesteit, en H. Ms. adjudant majoor H. J. Phaff. De minister-president, dr. H. Colijn, was in den rouwstoet medegekomen om op de begraafplaats de gevoelens der regeering te vertolken. Een eerewacht was op de begraafplaats opgesteld bestaande uit een bataljon gre nadiers met vaandel en een bataljon jagers met vaandel. Ook bij de koninklijke mili- laire kapel werden de eerbewijzen gebracht. Het bataljon grenadiers vormde een eere wacht met vaandel, waarbij de regiments commandant langs den toegansweg tot de aula aan de voorzijde eereposten had ge plaatst. Het bataljon jagers vormde een eerewacht met vaandel, waarbij de regi mentscommandant aan de achterzijde van de aula langs den weg naar het graf eere posten had geplaatst. De Haagsche garnizoenscommandant ko lonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, was aan den ingang van de begraafplaats aanwezig, de gouverneur der residentie aan den ingang der aula. Onder de aanwezigen bevonden zich de particuliere secretaris van H.M. de Konin gin, C. S. Sixma baron van Heemstra, de gep. generaal-majoor A. G. Sickinghe, eerste kamerheer van de Koningin, F. M. L. ba ron van Geen, kamerheer i.b.d., oud-parti culier secretaris van de Koningin, kanse lier der Nederlandsche ridderorden, de mi nisters J. A. N. Patyn, minister van buiten- landsche zaken, dr. J. J. C. van Dijk, minis ter van defensie, mr. C. M. J. F. Goseling, minister van justitie, Ch. J. I. M. Weiter, minister van koloniën, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van waterstaat, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Voorts o.m. de voorzitters van de Eer sten en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk en mr. J. R. H. van Schaik, staatsraad vice-admiraal J. J. Rambonnet, viee-admiraal A. Vos, oudste actieve vlag officier, vice-admiraal J. T. Fürstner, chef van den marinestaf, luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, com mandant van het veldleger, gouverneur van de residentie, een deputatie van den generalen staf, bestaande uit den chef, luitenant-generaal I. H. Reynders, den sous-chef, generaal-majoor Carstens en reserve-kolonel Prey, een deputatie van de zeemacht, bestaande uit den commandant der marine schout-bij-nacht H. Jolles, chef van den staf zeemacht, kapitein ter zee J. G. van den Berg en luitenant-ter zee le klasse B. J. Velderman, adjudant van den commandant der marine, reser ve-luit. generaal L'. F. Duymaer van Twist, voorzitter van het nationaal lan 1- storm-comité, E. H. Juciema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend grootmeester! van H. K. H. Prinses Juliana en kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, adjudant van Z K. H. Prins Bernhard, de Belgische mi litaire attaché, kolonel P. J. Diepen- rykx, tie Fransche militaire attaché, commandant graaf J. de Mascureau en de adjudant-attaché kapitein R. Trutat, de heer C. R. van Woelderen, burge meester van Vlissingen, kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandant van de maritieme middelen te Vïigsïngen en verder een zeer groot aantal andere bur gerlijke en militaire autoriteiten. Kransen en bloemstukken waren er van H.M. de Koningin en van den ex-keizer van Duitschland, van de K.L.M., van de directie der K.N.I.L.M. en van het personeel van de vereeniging van reserve-officieren, de Vereeniging Volksweerbaarheid, het Insti tuut voor de Luchtvaart, het comité Vlieg tocht NederlandIndië, het Nederlandsch legermuseum (generaal Hoefer), de oud onderofficierenvereeniging „Generaal Snij ders", de Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker, den commandant van het Kon. Ned. Indische leger, de stichting Nationaal Luchtvaartfonds, de Koninklijke Nederland sche vereeniging „Ons Belang", van den heer A. Piesman en echtgenoote, van de Koninklijke Nederlandsche Vereen. „Onze Vloot van de Ver. Nationaal Herstel, de stichting Generaal Snijders-fonds, de Sana- toriumvereeniging „Ons Belang", de Konin klijke Marine, den commandant der brand- Als eenige spreker voerde onze minister president dr. H. Colijn het woord. Een groot 1 begaven, zich van wapens hadden voor-1 vlucht werd gemaakt door den jongsten I Vrijdag 2 zien. De Poolsche regeering is van oordeel, I invlieger der Fokker-fabrieken, den heer G. I Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 dat de Poolsche beambten niet van na-1 Sonderman, die eerst sedert eenige maan-1 min. vroeger, Veere 38 min. later. S latigheid beschuldigd kunnen worden en I den in dienst der N.V. Nederlandsche vlieg-1 springtij, deel der rede was uiteraard gewijd aan zij kan niet toelaten, dat de Senaat eischen tuigenfabriek is. Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge de jaren 191418, toen generaal Snijders! stelt ten aanzien van een ontslag dezerSonderman taxiede nog eenige malen I Me: zoo veel voor ons land heeft gedaan. I beambten. I naar het einde van het veld, zooals hij in de „Het waren de schokkende gebeurtenis- Reuter meldt nader, dat in de nota I afgeloopen dagen reeds herhaaldelijk tijdens I Woensdag 31 letterlijk o.m. het volgende wordt ge-1 de verschillende taxiproeven heeft gedaan, sen van de Augustusmaand 1914, die gene raal Snyders, aldus spr„ uit de afgesloten- zegd; ,jndien de Senaat oprecht verlangt toen zette hij het vliegtuig met den neus in Donderdag 1 neid van de bureaux van den generalen 1 een einde te maken aan den gespannen den wind en startte vol gas weg, om hal staf ineens in het volle licht van de alge-1 toestand in de vrije stad, is de commissaris verwege gas te verminderen en naar het Hoogwater. 2.27 15.01 Juni. 3.21 15.51 4.09 16.36 Laagwater. 8.16 20.44 9.05 21.28 9.46 22.10 kort te voren tot stand gekomen nieuwe legerorganisatie de gelegenheid om dade lijk met de concentratie der opgekomen Belangrijke giit van Prinses Juliana en Prins Bernhard, enera I een einde te maken aan den gespannen 1 den wind en startte vol gas weg, om hal-1 Vrijdag ^e~ I toestand in de vrije stad, is de commissaris I verwege gas te verminderen en naar het meene volksaandacht plaatsten Wel ver- bereid tot het bespreken van de maatrege- uitgangspunt terug te keeren. Opnieuw liep de mobilisatie vlot, en wel schiep de len> die een gezonde sfeer kunnen her- startte hij tegen den wind in en te zeven stellen en kunnen leiden tot normale I uur precies verhief zich de D. 23 voor de omstandigheden, waarin de ambtenaren eerste maal in de lucht. Zonder het lan- troeoen een aanvang te maken maar aan I hU1l PIichteri ku1n"en1 vervullen' °°k tat dingsgestel in te trekken, draaide Sonder- troepen een aanvang re maxen, maar aan i verbetermg der betrekkingen tusschen de I man 0D circa honderd meter hoogte een het apparaat, dat, zoo noodig, onze neutra- I Pnnicrhf» ambtenaren en die van de vriie I i nonaera meter noogre liteit met kracht van wapenen zou moeten I cj-ad" I kocht boven het veld om daarna, handhaven, ontbrak nog veel. De materi- StM Dantzi„ _ht het Poolsche ant- planefrende' te landen, zonder af te van- Naar wy vernemen, hebben Prinses Ju- eele uitmeting van het leger was nog lang I itanizig at-ni net t-ooiscne ant geri) tegen den grond vliegende, zooals dat I liana en Prins Bernhard aan het hoofdbe- niet op de hoogte van den tijd en de ge-I woord onbevredigend. I door het neuswiel mogelijk wordt gemaakt. I stuur van den nationalen bond „het mobili- oefendheid van de onder de wapenen geroe-1 Van bevoegde Dantzigsche zijde wordt I Ten tweede male startte de vlieger en I satiekruis" te 's-Gravenhage een ruime pen oudere lichtingen was nog niet op het I ten aanzien van het Poolsche antwoord I maakte nu een wijde bocht boven het veld, j geldelijke bijdrage geschonken voor het peil dat voor den modernen oorlog werd I °-m- verklaard, dat de Poolsche regeering I wederom een prachtige driewiellanding I door den bond ondernomen werk ten bate geëi'scht. I tracht de feiten op hun kop te zetten, I makende. Hiermede had het toestel zijn van de ontspanning der grenstroepen. In dat alles moest verbetering worden ge- I ofschoon de officieele resultaten van het I luchtdoop gehad en had het in eerste in bracht: de uitrusting moest voor zoover dit I onderzoek over het werkelijke verloop der stantie zijn luchtwaardigheid bewezen. Na- mogelijk bleek, aangevuld. De geoefend-1 gebeurtenissen geen twijfel meer zouden tuurlijk is deze eerste vlucht slechts het heid der troepen verhoogd. En dat alles I toelaten. Wanneer Polen weigert den ge-1 begin van een groote serie proefvluchten, moest geschieden terwijl tegelijkertijd tel-1 compromitteerden ambtenaar terug te 1 waarbij het vliegtuig zal toonen over welke kens nieuwe scharen de bestaande leger- I roepen en zegt, dat de Dantzigsche regee-1 capaciteiten het beschikt en waartusschen sterkte kwamen vergrooten, nieuwe een- I ring 'lef recht niet heeft^zulks te eischen, I door nog telkens kleine technische verbete heden moesten worden gevormd en nieuwe I moet geconstateerd worden, dat Polen I rjngen zullen worden aangebracht, takken van dienst in het leven moesten klaarblijkelijk alles in het werk stelt om pjaar men weet is de D. 23 uitgerust met worden geroepen. Voegt men daarbij dan de spanningen, die zich, ondanks onzen neutraliteitswil, van tijd tot tijd voordeden en de haast boven- menschelijke verantwoordelijkheid voor het krijgsbeleid, indien we met een onvoldoend uitgerust leger in den oorlog zouden wor- twee, in tandem gebouwde Walter Sagitta motoren van 540 pk elk en beschikt het over een intrekbaar landingsgestel met een opheldering en kalmeering van de Dantzigsch-Poolsche betrekkingen bewust te verhinderen. Politieposten, voor woningen van I neuswiel. Poolsche ambtenaren. I De heer Sonderman, die nog enkele Havas verneemt dat de autoriteiten tel maanden geleden luitenant-vlieger in Soes-| Dantzig besloten hebben, voor de Pool- I terberg was, heeft voor de eerste maal een den betrokken, dan komt de vraag op, hoe I sehe bureaux en de woningen van Pool-1 proto-type ingevlogen en is voor het eerst sche ambtenaren politieposten te plaat-1 geland met sen, teneinde herhaling van de voorgeko-1 onderstel. een vliegtuig met neuswiel- men incidenten te vermijden. De Japanners zouden tiental-1 len Russische vliegtuigen heb ben neergeschoten. Zooals men weet hebben zich de laat ste dagen weer verschillende incidenten voorgedaan op de grens van Mantsjoe kwo en Buiten-Mongolië en van Mants- Hij verklaarde, dat zoowel start als landing door 't neuswiel ten zeerste vergemakkelijkt worden, omdat 't neuswiel 't toestel rich ting geeft en het afvangen vrijwel overbo- j dig maakt. Het vliegtuig had een groote stabiliteit getoond en was gemakkelijk bestuurbaar. het mogelijk is, dat één man gedurende vier lange jaren, onder zulke ongunstige verhoudingen, dien last heeft kunnen tor- schen. Als ik over het antwoord op die vraag nadenk, dan gaan mijn gedachten terug naar het 64 jaar geleden verdiende kruis met zijn devies van: moed, beleid en trouw. Nu niet naar den physieken moed, maar naar den hoogen moreelen moed die voor de zwaarste verantwoordelijkheid niet te rug deinst, naar het beleid, dat de pas sende maatregelen op het juiste oogenblik weet te nemen naar de onkreukbare trouw die alles, ook zichzelf, weet te geven en om niets voor zichzelf vraagt. Onbegrensde toewijding aan vorstin en vaderland vormde de motorische kracht voor de vervulling van een taak, waarvan men de zwaarte slechts benaderen kan. Over het einde van deze vierjarige pe riode valt een schaduw, waaraan we hier en vandaag niet mogen voorbijgaan. Bui- d^s^rj.c^ Nomonhan, in de buurt van het I is S. op vrije voeten gesteld, gend voor onredelijke critiek hebben de I j3oejr_meer in het grensgebied van Mants- toenmalige bewindslieden den opperbevel- I joekwo en Buiten-Mongolië worden door hebber tot heengaan genoopt. En wel werd I de japansche pers van zoodanig belang voor die daad een jaar later verzoening I geacbt, dat men ze vergelijkt met- den gedaan door de verleenmg van het groot- I gl b,. Tsjang Koefeng kruis van den Nederlandschen Leeuw, maar Minister Van oorlog, generaal Itagaki DE TERUGKEER DER DUITSCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. Het D.N.B. meldt uit Cuxhaven: De uit Spanje naar Duitschland terugkeerende Duitsche legionarissen zijn reeds in volle zee door verscheidene eenheden der oor logsvloot ontvangen. De oorlogsschepen gaven hun een eeregeleide. Gisteravond be reikte de vloot Cuxhaven, waar een groote menschenmenigte de strijders begroette. De vloot ging voor Cuxhaven voor anker. Kort na middernacht zijn de schepen opge varen naar Hamburg, waar de legionaris sen hedenmorgen door Goering zouden wor den verwelkomd. DE AANRANDING OP DEN KANAALWEG. Dader aangehouden. I dat heengaan, zelf en nog meer de Wijze I en mjniSter van buitenlandsche zaken, waarop dat heengaan plaats greep, doet nu hebben -n den gister gehouden mi- nog zeer. Het was allerminst in overeen stemming met de ongemeen groote ver diensten, die generaal Snijders aan volk en vaderland bewezen had. En toch is er één goede kant aan. Dat ongewone afscheid uit het ambt heeft de gelegenheid geschonken om aan heel het volk te toonen, welk een gaafheid van ka rakter deze groote soldaat bezat. Intellec- tueele begaafdheid, groote werkkracht, om vangrijke kennis, zijn eigenschappen, die in het leven veel beteekenen. Maar ze wor den alle overtroffen door, wat de Engel- schen plegen te noemen, het bezit van een „sterling character". Zulk een karakter heeft de generaal getoond te bezitten door Veel natuurschoon en wild verloren. 400 ha hei en veen een zwarte woestenij. Gistermiddag is in de heide bij Asten (N.B.) een brand ontstaan. Om half drie brak door tot dusverre onbekende oorzaak het vuur uit bewesten den provincialen weg Asten-Meyel. Hier ligt de zg. Asten- Het is de politie gelukt den dader van de I sche peel, waarvan een onderdeel bij de joekwo en Siberië. Het Japansche pers-1 aanranding van twee Arnemuidsche meis- I streekbewoners van ouds bekend is als „de agentschap geeft er thans de volgende I jes Maandagavond op den Kanaalweg ge- I Veluwe". Deze „Veluwe" is geheel door nog >al fantastische lezing van: I pleegd aan te houden. Het bleek te zijn J. brand verwoest. De grensincidenten die zich in de afge-1 S. uit Arnemuiden. I Aangewakkerd door den Noordoostelijken loopen week hebben voorgedaan in het J Na verhoor en opgemaakt procesverbaal 1 wind nam het vuur over een breedte van duizend meter zijn weg in de richting van de Zuidwillemsvaart. In het eerste ge deelte, de zg. boerenpeel, waar nog veel oude heide en droog gras staat, vonden de vlammen gretig voedsel. Zij joegen voort tot in de Noordelijke terreinen van de N.V. Maatschappij van der Griendt's landexploi- tatie, waar een vrij belangrijke hoeveelheid De Evening News deelt mede, dat het I turf in den brand verloren ging. In het nisterraad in byzyn van de regeenngsad-1 mjnjsterie van luchtvaart het prototype I Zuidoosten liep het vuur tegen de Weerter- viseurs verslag uitgebracht over de gebeur- bez-t yan een jachtvliegtuig, dat in ho- baan dood. tenissen. De over de gebeurtenissen ontvangen bijzonderheden maken het mogelijk de in cidenten thans nauwkeurig te reconstru- eeren. Zondag om negen uur zijn in de buurt van het Boeir-meer vijf jachtvliegtuigen over de grens gekomen. Japansche vliegers bonden den strijd aan in een zandstorm. De Russische vliegtuigen werden neerge haald. Om tien uur kwamen twintig an dere Russische vliegtuigen boven het dis- rizontalé vlucht een snelheid heeft behaald I Het blusschingswerk werd, ondanks den van 835 km per uur en in duikvlucht een I verstikkenden rook, ter hand genomen door snelheid van 1.115 km kan bereiken. DUITSCHLAND. GEESTELIJKEN MOETEN IN HET OPENBAAR VOORTAAN IN BURGER VERSCHIJNEN. Reuter meldt uit Weenen: Alle roomsch-katholieke geestelijken en personeel varude maatschappij en arbeiders uit de gemeentelijke werkverschaffing van Asten, daarbij geholpen door de motor spuiten van Nederweert en Someren, welke het water betrokken uit het Peelkanaal dat bij sluis XII in de Zuidwillemsvaart komt. Met gezamenlijke krachten slaagde men erin op 2 km afstand van de Zuidwillems vaart het vuur tot staan te brengen. Het had zich vier km voortgevreten. Vierhonderd ha fraaie natuur, waar zich trict Nohonhan Hiervan werden ™;gen I zusters hebben aanzegging gekregen van - - „nn I kardinaal Innitzer 'zich op straat in „gewo- hem aangedane bejegening. I overweldigden 1UUU Kussisc e - I ne kleeding" te vertoonen. Roomsch-katho- I scheidenheid vogels zooals korhoenders, pa- Hier geen bittere polemiek, hier ook niet I goolsche ruiters, voorafgegaan a or I üeke instellingen hebben oproepen geplaatst I trijzen en roofvogels, juist hun broedtijd de geringste intrige, integendeel: waardige! tanks en gesteund dooi I den geestelijken burgerkleeding te ver-1 aanving, werden troosteloos zwartgebrand berusting, geloovend, dat de tijd recht zou I Mantsjoerysch gebied, zeventig -1 SCbaffen, waaraan op bevredigende wijze I en bleven naargeestig smeulend en smokend doen. En inmiddels zich aangordend om het I vliegtuigen namen aan deze ac ie "lis beantwoord. Tevens is voorgeschreven, I 0Ver. Een schaftlokaal ging mede in de leven niet als afgesloten te beschouwen, I Ondanks deze krachtsontplooiing werden j dat ordegees-t;eiyken voortaan moeten na- I ~v> doch het ook verder met al zijn gaven en I de overweldigers met zware verliezen a -1 jaten bun haar op de voor hun orde ken- krachten te stellen in dienst van het na- I geslagen. De strijdkrachten van Mantsjoe- merkende wijze te laten knippen, tionaal belang. I kwo en Japan lieten hen tamelyk ver op-1 de wijze waarop hy zich gedroeg onder de I omlaaS g^chotem legen het i kardinaal Innitzer 'zich op straat in „gewo- I veel wild ophield, en waar een groote ver- Alle arbeid, die hem riep ter bevordering J rukken op het gebied van Mantsjoekwo van de volkskracht en ter bestrijding van I en deden toen op twee flanken aanvallen, een futloos defaitisme kon verzekerd zyn I Tezelfder tijd leverde de Japansche lucht - van zyn hartelijke instemming en van zijn krachtige medewerking. Zelfs hoon, die een enkele maal zijn deel was, hield hem van dien strijd niet terug en zijn volharding daarin heeft ongetwijfeld bijgedragen tot de herleving van het nationaal gevoel, dat in de laatste jaren onder ons volk viel waar te nemen. macht slag met de vijandige luchtstrijd krachten. Meer dan dertig Russische vliegtuigen werden neergeschoten Nog meer ten. Domei meldt verder nog, dat Zondag De brand is niet overgeslagen naar de Zuidelijke terreinen van Van der Griendt's landexploitatie, welke een grootte van 500 ha hebben. Deze terreinen worden uit een oogpunt van preventie des winters voorge- stookt, d.i. onder deskundige leiding afge- DUIZEND TSJECHISCHE SOLDATEN NAAR POLEN UITGEWEKEN. Havas meldt uit Warschau: Meer dan 1000 Tsjechische officieren en I brand, waardoor zij 's zomers, bij droogte manschappen zijn in de afgeloopen veertienl veel minder brandgevaar opleveren dan het uCu6«vuy.u. dagen naar p0]en uitgeweken. Zij zijn voor veen dat nog met heide en droog gras is, vliegtuigen neergescno-1 bet meerendeel vliegers, die zich naar En-1 bedekt. Doordat dit gedeelte is gespaard geland denken te begeven. jl. 42 vliegtuigen van Buiten Mongolië door Japansche vliegers werden neerge- Als we en terecht in de jaren 1914I schoten. In de laatste tien dagen zijn bij '18 het hoogtepunt zien van deze schitte-1 luchtgevechten 59 Mongoolsche vliegtui- rende militaire loopbaan, dan mogen wel gen omlaag geschoten. De Japanneezenl dat het jongste grensincident iniet door toch nimmer vergeten, dat de zedelijke verioren slechts een toestel. I Buiten Mongolië zelf is veroorzaakt doch kracht, die van dit leven .uitging, ook na Aangezien is komen vast te staan, al-1 door de Sovjet Unie is aangesticht. Dit dus Domei, dat alle Mongoolsche vlieg-1 wordt aangetoond door het feit, dat de gebleven is het bedrijf niet meer dan ge deeltelijk gestagneerd. Militaire kringen te Tokio verklaren. H t Arabische Hooge Comité af Viot mnercto trrpnsinpiHpnt im^t. floor 1918 is blijven schitteren als een flonke rende ster. Vervolg: onder Laatste Berichten. i U<H allt „luu Reuter meldt uit Beiroet: Het Arabische tuTeen^oor Russische of Beieren"" wérden 1 luchtmacht" van Buiten Mongolië en de j Hooge Comité, de aanhangers van den ver- bestuurd heeft de Japansche ambassadeur gemechaniseerde eenheden bemand waren bannen groot-moefti, heeft een verklaring te Moskou, Togo, krachtig bij de regee-1 door Russen. I gepubliceerd, waarin het witboek over Pa" rins te Moskou geprotesteerd. I (Wij gelooven graag, dat de Japanners lestina wordt verworpen. De Volkscommissaris van buitenland-1 goede vliegers zyn, maar dat ze zooveel De verklaring weigert samenwerking sche zaken der Sovjet Unie, Molotof, heeft Russen heben neergeschoten als Domei met Engeland en eischt, dat Palestina een een tegenprotest ingediend bij Togo, die l opsomt, komt ons zeer ongeloofwaardig I onafhankelijke staat in een Arabische Unie dit echter van de hand wees. I voor. Red.) I zal worden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1