ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD predicatie of der Zotheid VAM DE PROVIMCIALE ZEEUVSCHE MIDDELDURGSCHE COUPAMTl korte ZEEUWSCHE KRONIEK. DAEGELIKSE DIENGEN DAMMEN EN SCHAKEN. LDe k,. PINKSTEREN. Dokter Lucas schreef Handelingen 2 zóó, dat de menschen van heden het wat vreemd vinden. Of ligt het aan ons, die bij „geest" aan alles denken, behalve aan den Heiligen Geest? Men moet Handelingen 1 eerst le zen. Het zegt: Jezus was er weer voor zijn vrienden. Maar Lucas moet vra gen: wanneer nu ook voor de wereld? Wanneer komt het Koninkrijk, de nieuwe orde, Christus' Koningschap over allen? Antwoord: het gaat u niet aan, wanneer het komt; maar gij zult kracht ontvangen om te getuigen, dat het komt. Toen ging Jezus heen en zij konden Hem eerst verwachten op den jongsten dag. Nu zitten wij samen in een kamer te bidden en weten het niet goed meer. Er zijn vele kamers op de we reld met menschen er in, die bidden en het niet goed meer weten. Wat on derscheidt de discipelen van hen? Dit: er is een leegte in hun leven, waarvan zij de oorzaak kennen: Je zus is weg en het Koninkrijk is er nog niet. Bij deze leegte heeft de Kerk al tijd gebeden: „Koning der heerlijk heid, laat ons niet als weezen achter!" Een negerslaaf vertaalde: „Soms voel ik mij als een moederloos kind, ver, ver van huis". Toen is het Pinksteren geweest. God maakt vol, op zijn voorloopige manier: met geloof; met kracht tot ge tuigen, dat het Koninkrijk komt. Men schen in den leegen tusschentijd zien tot hun troost de leegte vervuld met Gods Geest. Er waren teekenen als van den jongsten dag: wind en vuur. Toen begonnen zij te preeken. Sinds zijn de teekenen weg, maar het pree ken gaat verder. Er is in ons bestaan veel leegte. Daar leven wij overheen. De ware leegte dat Jezus weg is en het Ko ninkrijk nog niet gekomen is echter niet om overheen te leven. Het is een angstig-heerlijke leegte. Want het is de woonplaats van Gods Geest. F. }&*WM DE ZEEUWSCHE KAAPVAARDERS. VI. De Spaansche Successieoorlog vooral was voor de kaapvaarders een goede gelegen heid om weer „prijzen" te behalen. Vele Vlissingsche, maar ook Middelburgsche re gentenfamilies richtten reederijen op, ten einde schepen ter kaapvaart uit te zenden. Deze droegen vaak den naam hunner bui tenplaatsen, zooals De Griffioen, Ter Boe- de, De Parel, enz. Behalve de nationale vlag voerden de schepen ook de geel-wit- roode kleur van Middelburg. Wij zullen de namen dier families niet noemen. Enkele zijn reeds uitgestorven, ve le wonen reeds langen tijd buiten Zeeland. Een Zeeuwsch geschiedschrijver uit het midden der vorige eeuw zegt, dat vele van de prachtige patriciërswoningen in de eer ste helft der 18de eeuw te Middelburg ge bouwd zijn met geld, gewonnen met de kaapvaart. Wij kunnen het niet bevestigen, doch ook niet tegenspreken. Op sommige woningen stond er een uit zicht of een zoogen. spietoren om reeds in de verte de schepen te kunnen zien aanko men, al zullen dit niet altijd kaperschepen geweest zijn. Zoo'n toren staat nog op het gebouw van de Provinciale Bibliotheek, eenmaal de prachtige patriciërswoning van een voorname Zeeuwsche familie. Ook stond er een op het huis „De Gouden Burg" in het begin der Lange Delft. Dit huis is in 1857 afgebrand. Op hetzelfde ter rein staat nu de winkel van De Gruyter. De steden Vlissingen en Middelburg had den in den Spaanschen Successieoorlog sa men 74 commissievaarders met 1722 stuk ken en 11747 manschappen (Groot Plak- kaatboek V 306). Er werd zelfs onderlinge maatschappij op gericht met het doel schepen ter kaapvaart uit te zenden. Ieder kon daarin aandeelen nemen. Wie voor 1000 nam, had een stem. Bij minder bedrag tot 100 kon men enkel compareeren (aanwezig zijn) bij het doen van de rekening. Het was vooral de Middelburgsche kaperkapitein Willem Credo, die met zijn schip „De groote Parel", voerende 40 stukken en 250 man, bijzonder veel winsten wist te behalen. In 3 reizen werd onder aandeelhouders 1.623.363 gulden 17 st. 8 p. verdeeld. Totaal heeft Credo meer dan 200 schepen geno men. Hij woonde na zijn rooverijen op de Heerengracht in 't huis Koning William. Toen moest hg een godsdienstig man ge weest zijn. Opmerkelijk dat zijn naam Cre- d o beteekent: Ik geloof. Een zijner doch ters was gehuwd met Gerard Barol, predikant te K o u d e k e r k e. Daar de Republiek zich na den Spaan schen Successieoorlog zooveel mogelijk van het wereldtooneel terug trok en hierdoor de oorlogen vermeed, had de kaapvaart uit den aard der zaak ook opgehouden te be staan. De Ootsindische, maar nog meer de Westindische Compagnie, begon te kwijnen. Onze vloot had weinig meer te beteekenen. De Hollandsche naam was niet meer zoo Naepiene. Bram vloog tegen de muren op en ie snurkten as een nijlpaerd. 't Was a' zes dae- gen nae dat 'n z'n tanden laete trokken en ie nóg een wezen as een trompetblae- zer; an één kant temissen. Dae' was een kouwe in-'evoalle en die was in dat gat 'eschote van die verstandskies; mie 't be kende gevolg: zwere, de kosse en wild weze van de piene. Ie kroop op z'n knie-en onderdeur den taefel en ie zei: „bè-è-è", toen a ten der an d' are kant van onder kwam„vrouwe, zet een ketel waeter op, ik gae m'n voeten wasse; trek zu' je voe' me om den dokter motte, je zu' 't zie-e. Oe-oe-oe". Zö vloog 'n noe a een kwartier 'es en des deur den 'uzen; ik most oalmae' mie' m'n 'öod 'êen en weer zitte om 'n te volgen. Ik was benieuwd 'oe a ten verandere zou a' die poeier begust te werken; die a ten in-'enomeri 6. En einde- lienge, jawel 'öor, 't gieng net as a ter in de boeken staet, wat kun die schrievers dat toch netjes zegge, „een lange, sidderende zucht ontsnapte aan zijn boezem" en ie zei: ,,'t is over!" Ie gieng op z'n plekke zitte en ik toch wezeluk mie' z'n te doen. Ie zat zö mis- tróosteg te kieken. Ik zegge: je dat dik- kels?" Ie zei: „dikkels nie, mae' noga' Struus, liek a' je 'ezien eit. Je mö' rekene', je prombeer' van oalles a dat zö lank begunt te duren, en 't ééne middel werkt a is beter as 't aer. Dien tandards zei: „spoele mie' waeterstof", een aar: „sterke koffie drienke" of „een flinke prume tebak neme". Ik weet nie' 'oevee' middels a ze me a' an d' 'and 'edaen maer ik nog nergenst baete bie 'ehad". Z'n vrouwe vroog: ,,mö' je nog werm waeter Bram?" Ie zei: „nêe-e, da' 's nie' mi' nöodeg; „6", ze zei, „jongen, zou je den dokter der toch mae' nie' is nae' laete' kie- ke?" Ie zei: „wuuf, zwiegt zè' 'k, of dat 't noe gewone dokters bin of tandedokters, zö- lank a' 'k er nog eenegszins van tussen kan, kriege ze mien nie' mir in d'r vien- gers". Ik zegge tegen z'n: ,,a' 'k joe was zou ik die tandarts is flink de waer-'eid zegge". Ie schoof achteruut op z'n stoel; ie ver schrok effen-of: „ik dank je lekker", zeit 'ii, „vergeet nie', da' 'k nog ettelikke kêeren in z'n viengers voalle mot. Hu', ik kan der nie' over dienke. Alle', me gae' ovetr wat aars prate; wat dienk je van den toe stand?" En ampersant draaiden ie z'n eigen om, mie' z'n rik nae' me toe en ie 'aelden werenteg een spiegeltje uut z'n zak en dae' keek 'n in. Ik rekten m'n eigen uut om over z'n schoere te kieken en dae' zag ik in dat spiegeltje een gröote, dikke tonge, zö wit as stopverve, foei, jakkes toch, de mols-'öopen lagge 'r zömaer op: Ik docht: „ie ei 't er toch nie' om 'edae'; 't kom toch wezeluk nogö' an de rubben bie z'n". Zö mits draaiden ie z'n eigen om, ie zei: ,,mö' je m'n tonge is zie-e? Dan ku' je jen eigen overtuge ofda' 'k het er om doe-e, ja of nèe-e". Maer ik a genoegt 'ehad, a 'k dat smerege dienk in dat spiegeltje 'ezien ik zegge: „dienk je noe toch, da 'k je dae' noe toch nog nie' in vertrouwe? Ou jie je tonge maer in je mond, aars voalt er meschien wee' een kouwe op". Toen bin me dan over den toestand an de gank 'erocht: Ie de leste weke nie' vee' kranten 'ezie, dus ik was mest an 't woord. Maer ik zeg dat 'n z'n eigen öp zat te mae- ken. Ik kenne 'n wè' zö 'n bitje, dus ik docht: „trek za' den wè' loskomme, mae' wees verzichteg wat a je zeit, ventje, wan' noe 'k je bie je zolder". Dust, ik zege: „noe za' Chamberlijn in Genève confereere en dan zulle' ze een verdrag slute Ie stak oallebei z'n ermen nae' boven: ,,'ouw maer op! 't Is nog 't ouwe gezanik: confereere, een commissie benoeme, een protestnota indiene, klesse, klesse, en^ gin stap vadder komme. Bin dat lui? Nêe-e, laet Hitler dan weze die a ten wil: die durft temissen deurdoe. Dae' kunne ze nog een puntje an zuge". „Ja mae' Bram", vroog ik, ,,'oe motte ze dan deurdoe? Dat kan mae' één gevolg Oorlog". En Bram, as een 'êele vent: „en nou: dan maer oorlog. Dan weet je temis sen wat a je an mekare eit". Mae' vadder liet ik 'n nie' komme weet je. Ik zegge: „Bram, weet je nog van Rell Stab: 1813, da' me dat lazze uut de schoolbibliotheek?" Ik g'löove dat 'n vool waer h 'k nae' toe wou, ie keek temissen a' schoef en ie prom- beerden nog om dwas te wezen. „Dat was nie' in schole. Dat de mêester an z'n eigen; mae' de jongers uut d' 'óogste klasse en die van d' aevendschole mochte 't van z'n leze"." Maer ik zegge: „dat komt er nie' zö- vee' op én Bram. Weet je nog wat voe' gröot leger, oal modelsoldaten, dat er nae' Rusland toe trok en weet je nog, toen a 't overschot vromkwam over de grens, dat de ménsen in dat stadje toen dochte, dat het een troepje was, die a van 't leger wig-'löo- pe waere? Ze zagge er zö vuul en kapot en bandietachteg uut, dat de ménsen ze voe' plunderaers anzagge. En dan: zö 'n klein bitje Op dien terugtocht, die a van de waegen viel, most ömkomme in de sneeuw. Wien was dat ok awee, die a dae' mie' twi gebroke bêenen in de sneeuw zat, mie' z'n rik tegen een böom? Z'n vrouwe kwam nie' vraege, ofda' z' een ketel waeter opzette most om z'n voeten te wassen, 'öor, Bram, jie, mie' je bitje tanpiene". Ie rees op, ie zei: „Freek, jie naer uus; de poeier is uut-'ewerkt. U-u-u-u-u". Maer in de deure draaiden ik m'n eigen om, ik dacht, dat mö' 'k toch nog is zegge: „die lui in die wachtkaemer waere nog zö stom nie', Bram, om d'r tanden geregeld te laete rippereeren: die kun noe van d'r of- biete, en jie zit mie' een oorlog". Freek Hóógstee. gevreesd als vroeger. De achttiende eeuw wordt dan ook de eeuw van verval ge noemd. Een kleine opwekking van de kaapvaart kwam nog tijdens den vierden Engelschen oorlog (1780784). Dadelijk werden in Zeeland kaperschepen uitgerust. Daar ons gewest geen zeelieden had met genoegzame ondervinding, werd het bevel van een ka perschip aan vreemdelingen toevertrouwd, voornamelijk aan Franschen, waarmee wij bevriend waren en die zulk handwerk meer hadden gedaan. Het is te begrijpen, dat de Engelsche oorlogsschepen de Zeeuwsche kaapvaarders vervolgden. De kaapvaart was dan ook in 't begin van den oorlog af wisselend. Zoo werd op 14 Aug. 1781 het Vlissingsche kaperschip „De dappere Pa triot" (Men leefde in den tijd van Patriot ten en Oranjeklanten) door het Engelsche oorlogsschip „Cameleon" zoodanig bescho ten, dat het kaperschip in de lucht vloog. Toch werden niettegenstaande de waak zaamheid der Engelschen vrij spoedig daar na 24 prijzen of te wel geroofde schepen binnen de Zeeuwsche havens gebracht. Als een schip buit gemaakt was, werd het on der bevel van een zoogen. prijsmeester ge steld. Uit onze vaderlandsche geschiedenis we ten wij, dat onze Hollandsche vloot niet te gen de Engelsche was opgewassen. De Zeeuwsche kaapvaarders hebben echter me nig staaltje van durf en dapperheid be toond, al is het onder leiding van vreem den. Als de voornaamste kaperkapiteins kun nen genoemd worden Pierre 1 e Turcq en N i c o 1 a a s J a s s y. De eerste heeft langen tijd gevaren op het Vlissing sche kaperschip „De Zeeuw". Zijn leer meester was geweest de Noordamerikaan- sche kaper Paul Jonas, die zijn buit in Holland bracht. Noord-Amerika was des tijds met het moederland Engeland in oor log. De Engelschen hadden een Fransch fre gat l'Amite Royale, zwaar geladen met krijgsbehoeften en kostbaarheden ter waar de van 2 tonnen gouds, genomen. Reeds 6 dagen was het in hun bezit, toen Le Turcq het schip op 24 Januari 1782 wist af te ne men, natuurlijk tot groote blijdschap der Franschen. Soms lieten de kaapvaarders de genomen schepen vrij, als er losgeld betaald werd. Zoo brachten 36 Engelsche visschersschui- ten en eenige andere kleine schepen ruim anderhalve ton losgeld op. Toch waren de winsten met de kaap vaart klein vergeleken met de groote scha de, welke de Engelschen ons toebrachten. In één maand b.v. werden door hen 200 schepen ter waarde van 15 millioen gulden genomen. De daaropvolgende maand voor 40 millioen. Handel en visscherij lagen zoo goed als stil. Nog een staaltje van dapperheid van den Zeeuwschen kaperkapitein P. le Turcq. Hij geraakte eens slaags met 4 Ejigelsche sche pen, doch wist den vijand van zich af te slaan en te ontkomen. Toen hij na dit avon tuur in Vlissingen was aangekomen, werd openlijk in de kerk gedankt voor de be houden terugkomst van hem en zijn scheepsvolk. Als belooning voor zijn dap perheid ontving hij van zijn reederij een zilveren sabel met een draagband, waarop het wapen van Vlissingen. Hij was echter niet altijd gelukkig. Bij een hardnekkig ge vecht vielen er 21 dooden en werden er 17 gekwetst. Zelf gewond aan zijn kakebeen, borst en schouders moest hij zich overgeven. Toen hij tijdens zijn Engelsche gevangen schap bijna genezen was, wist hij naar Vlissingen te ontsnappen. Dadelijk gaf zijn reederij hem een nieuw schip „De Vlissin- ger". Na een maand kwam hij met 11 rijke prijzen terug. Als hij met zijn buit de haven binnenviel, werd hij door de bevolking met gejuich be groet. Zjj zong dan: „De Vlissinger" is het baasje Hij maakte den rijkste buit, Komt, drinken wij dit glaasje Op zijne welvaart uit. (Slot volgt). R. B. J. d. M. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Z a a m s I a g. Het volgende fraai verborgen stukje, dat we ontleenen aan „1001 Miniaturen", bie den we onzen lezers ter oplossing aan. Auteur: J. J. Poissonnier, Schoondijke. 46 47 48 49 5U Cijferstelling: Zwart 7 schijven op 11, 12, 14, 19, 21, 29 en 37. Wit 7 schijven op 28, 30, 36, 39, 40, 43 en 46. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen gaarne vóór 10 Juni a.s. aan de Redactie der Middelb. Crt. onder motto Damrubriek. De macht van het tempo. In den jongsten strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland kwam het in de partij tusschen de heeren Raman en Keiler tot het volgende eindspel: Zwart: 4 schijven op 17, 18, 20 en 26. Wit: 3 schijven op 16, 29 en 33.) De heer Raman had het laatst 3833 ge speeld, waarna het spel als onderstaand werd voortgezet: 18-—22; 2923 2024; 33—29 24x33; 23—19 33—38; 19—14 38—42? (Hier gaf 3843 een zekere winst door 1410, 2228 en op 105 zou 1722, 2227 en 26x17 volgen, terwijl zwart na 104 van wit een tweede dam haalt door 28—33, enz.); 14—10 42—47 dam; 10—5 dam 47—29. De partij liep verder remise. We plaatsen de nu verkregen positie op diagram en willen enkele mogelijkheden de revue laten passeeren. Zwart: KELLER. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: RAMAN. (Wit: schijf op 16 en dam op 5. Zwart: 3 schijven op 17, 22 en 26. Dam op 29r) De meeningen over dezen stand, zoo schrijft ons onze vriend B. Dukel te IJmui- den, liepen nog al uiteen. We kunnen ons dit levendig voorstellen, daar zoowel de mo gelijkheden als de moeilijkheden zich op stapelen. Teneinde onzen lezers eenige leerzame varianten te demonstreeren, bedienen we ons van de uitvoerige bijdrage, die de be kende eindspelkenner en huidige eindspel redacteur van „Het Damspel", de heer B. Dukel, ons geheel belangeloos deed toe komen. We laten den Hoofdklasser verder aan het woord:"„De heer R. C. Keiler wijst op remise; een oordeel, waar ook wij ons bij aansluiten, al is dat dan ook op het kantje af. Als voorbeeld direct geldt al: Wit is aan zet. Is zwart aan zet dan wint deze met het volgende spel: 291 (de wit te dam kan niet los staan wegens 1721); 546 2227 (Als wit nu los gaat staan dan komt sterk 16; b.v. 4614 16 (op 1611 volgt eenvoudig 27—31); 1419 of 1410 1722 en wit moet de hoofdlijn verlaten) 465 (het beste dus) 1722 (op 1611 zou volgen 1—6 11—7; 6—11 7x16 en 22—28); 519 16 en moet de hoofdlijn verlaten wegens 2228 en op 1946 volgt 2732. In de partij is w i t echter aan zet en dit tempo is zeer belangrijk. We spelen voor wit b.v. 514. Wat moet zwart opbou wen om de machtige dam van de hoofdlijn te verjagen? Er zijn drie manieren van op bouw b.v. zwart: Dam op 3 en 3 schijven op 17, 27 en 31. Wit: Dam op hoofdlijn en schijf op 16. Wit moet dan de hoofdlijn ver laten, daar in dat geval eenerzijds 2732 en anderzijds 3137 dreigt. De eerste ma nier van opbouw kan als volgt worden be reikt: 5—14 2918 (verhindert 1432 we gens 2228 en 26x17, terwijl op 1419 di rect 18—13 volgt); 14—10 18—12; 10—46 26—31; 46—41 (het eenige) 22—27; 41—28? 2732; 28x26 123 en wint. In deze spel- opbouw schuilt de moeilijkheid dat wit op tijd 143 de hoofdlijn verlaat om te drei gen met 1611 remise. Een tweede voorbeeld van opbouw luidt: Zwart 3 schijven op 22, 26 en 27. Dam op 6. Wit: Dam op hoofdlijn en schijf op 16. Hoe verkrijgt men dezen stand? Vanuit den tweeden diagramstand spelen we aldus: 5—19 29—1 (dreigt 17—21); 19—46 22—27 (Het beste is nu 465 daar ingeval de dam los gaat staan 16 volgt, waarna dan op 1611, 2731 zou volgen). Ook is in deze spelgang de volgende zeer fraaie finesse mogelijk: 46—5 17—22; 16—11? 1—6; 11—7 6—11; 7x16 22—28; 5x21 en 26x17. (Op merking J. J. H. Mertens). Wij struikelen echter over het volgend tegenspel voor wit, waarna wij ook tot remise moesten beslui ten: 514 (vanuit diagramstand) 291; 14—5 22—27; 5—46 (op 1—6 volgt nu 1611 en op 1722 komt eveneens 1611) en wij besluiten tot remise. De mogelijkheid van een derde opbouw is als volgt: Wit: Dam op 14 en schijf op 16. Zwart: Dam op 6 en 3 schijven op 26, 27 en 31. Indien als in de twee eerste ma nieren de opbouw zal slagen, wordt het spel gewonnen, doch zoover kunnen we niet ko men. B.v. 5—14 29—18; 14—10 22—27; 1028 1721 (Indien wit nu 1611 dan volgt 18—22; 28x17 21x12; 11—6 26—31; 61 en 3136 met winst, terwijl op 2822, 184 en 2127 zou volgen); 2837 187: 3728 en 2631. (Nu zou 2811 niet sterk wezen door 723). O.i. is dit spel remise, daar zwart nooit 72 kan spelen wegens 2823 en de dreiging 237 met een pun ten verdeeling)." Tot zoover onze vriend Du kel. Het is zeer interessant deze studie nauw keurig te volgen, daar de behandeling van het eindspel juist het moeilijkste onderdeel van het damspel beteekent. Uit dezen ge zichtshoek bekeken, meenden wij onzen le zers bovenstaand uitvoerig verloop van dit zeer leerzame eindspel te moeten geven. Intusschen onzen dank aan vriend Dukel voor de d"oor ons zeer op prijs gestelde waardevolle bijdrage, waarvoor wij dan ook gaarne de noodige ruimte beschikbaar stel den. Oplossing probleem Lente. In onze voorlaatste rubriek boden we het volgende fraaie probleem van de hand van den heer W. Lente te Middelburg ter op lossing aan: Zwart 11 schijven op 3, 9, 12, 15—17, 20—22, 25 en 27. Wit 10 schijven op 23, 29, 30, 32—34, 36, 38, 39 en 46. Zooals wij reeds meldden, stelde de heer Lente dit probleem samen naar aanleiding van on- derstaanden stand uit de party De Jonge Van Eenennaam om het persoonlek kam- illliiiiiiiiiiiiiiilillliii „Leert uw hoofdstad kennen!" „Leert Amsterdam kennen!" luidt de leu ze, die op het oogenblik in alle toonaarden wordt aangeheven. Een prima idee maar alleen geloof ik, dat de aansporing niet aan het juiste adres wordt gericht. Ik heb namelijk eens een gesprek met een Amsterdammer gehad, dat ik niet licht zal vergeten. Wat ik aan Amsterdam zoo mooi vind, zei ik, is het Y. Je hebt er zoo'n verrukke- lqk wijd uitzicht en de schepen, in al hun verschillende grootten en vormen, leveren zoo'n vroolijk, levendig décor. Ik heb nooit boodschappen dien kant uit, zei hij, maar ja, rivieren z ij n mooi, kijk maar naar den Rijn, de Seine, de Theems, de Donau. Ik zou ze niet graag missen in mijn vacanties. Amsterdam is trouwens, vervolgde ik, heelemaal een stad die haar schoonheid aan het water heeft te danken. Niet alleen de rivieren, ook de grachten zijn prachtig. Vindt u bijvoorbeeld de Oudezijds Kolk niet buitengewoon schilderachtig? Kolk? Kolk? Wacht 'es, daar heb ik wel eens ansichten van gezien. Erg vies ge loof ik. En hoe is het, moet je tegenwoordig entree betalen in het Rijksmuseum? Nou dat weet ik niet, ik spreek nooit iemand die schildert. Ik heb er wel eens over gedacht er 'n Zondag heen te gaan, maar als je er entree voor moet betalen voel ik er niets voor; dit zjjn geen tijden voor luxe. Ik ben benieuwd, ging ik verder, hoe het Koninklijk Paleis er van binnen uitziet. Ik ook, zei hij. Ze zeggen dat je d'r in mag. Zou dat waar wezen? Ja zeker. En die nieuwe brug van Berlage, is die mooi? Nou, dat zou ik u niet kunnen zeggen. U moet niet vergeten, ik woon in West. En het Koloniaal Instituut, dat kun je immers bezoeken, niet? O ja?? Och! Waarom zetten ze zóó iets nou niet in de krant? Ik dacht dat het enkel voor vreemdelingen was. En in het Stedelijk Museum daar vind je toch meestal de moderne schilderijen niet? Dat zal dan wel voor de kenners we zen. Waar staat eigenlijk het huis waarin Rembrandt heeft gewoond? Nou dat moet een erge achterbuurt zijn. Ik heb het 's aan een tramconducteur gevraagd, maar het is me compleet ontscho ten. En de Waag, bestaat die nog? - Dat zou ik aan me zwager kunnen vragen, want die woont op de Geldersche- kade. Het Stadion kent u natuurlijk. Nee, dat niet, we gaan niet veel naar de film. En hebben ze de Munt nog verbouwd? De Munt? O, de Munt. Ja, daar heb ik van gelezen. Maar daar sta je verder niet bij stil. Die is zóó oud! Kent u dat aardige oude zaakje van Wijnandt Fockinck? Ik weet niet welk u bedoelt. Maar ze hebben filialen over de heele stad, dus wat dat betreft Komt u wel eens in het Concertge bouw? Dat wil zeggen, we schakelen we 'm wel 's effen in, maar de kinderen hooren liever de jasband. - En Artis is toch nog open? Dat zou ik wel zeggen; je leest er tenminste nog wel 's van. En het Aquarium? Ja ja, met van die visschen. Dat is aan het eind van een tramlijn. Is het Scheepvaartmuseum interes san? Dat zou ik ook wel willen weten. Kent u eigenlijk niets van Amster dam? Ja zeker!! Ik zit met me vrouw dik wijls op het Rembrandtplein en 's zomers gaan we ook wel naar 't Kalfje. En iederen Zaterdag loop ik, zoo vast als een huis, door de Kalverstraat als ik naar de badinrich ting ga. Luistert u eens: de volgende week krijg ik een nicht uit Middelburg over. Ze komt iederen zomer in Amsterdam en kent de stad op haar duimpje. Die zal ik dan maar vragen, mij Amsterdam te laten zien. Hebt u zin, u bij ons aan te sluiten? Zin heelemaal niet. Maar ik zal het toch maar doen. Als menschen van buiten je zooveel vragen, is het misschien toch niet kwaad als ik de stad ook eens ga zien. Ik wil maar zeggen: als de aansporing eens tot de Amsterdammers zelf werd ge richt E. Rasmus. pioenschap van Zeeland: Zwart (v. Eenen naam) 11 schijven op 3, 10, 12, 1518, 21, 22, 25 en 27. Wit (De Jonge) 11 schijven op 19, 23, 26, 29, 33—36, 38, 39 en 42. Zwart aan zet speelde 38. De heer Lente geeft aan, dat het volgende spel sterker ware ge weest: 1520 (inplaats van 38); 1913! (het beste, daar wit tenslotte toch moet offeren) 18x9; 42—37 10—15 en 35—30. In den nu ontstanen stand plaatste de heer Lente schijf 26 op 46 en 37 op 32, waardoor bovenstaand probleem werd verkregen. De fraai verborgen ontleding verloopt aldus: 2024; 30x19 (gedwongen) 913; 19x8 12—18; 23x12 27—31; 36x18 25—30; 34x25 21—26; 12x21 3x43; 38x49 16x29 en wint op tempo. Een keurige constructie, zooals men die van Lente kan verwachten. Goede oplossingen ontvangen van de heeren: A. V. te Aagtekerke, A. C. te Goes en H. te Koudekerke.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9