Het uiterlijk vertoon in het Derde Rijk BUITENLAND. SPORT. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. Hitier past den „bewusten eenvoud" toe, maar overigens is het decoratie voor en decoratie na. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND, LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. FINANCEEELE BERICHTEN. STATER-GENERAAL. De saneeringsperikelen in het Slagersbedrijf. WAAR IS WERK? VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND, Brieven uit Berlijn. (Eigen correspondentie), Berlijn, 24 Mei. Dezer dagen was ik in de „Zaal der Am bassadeurs" in de Nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn ooggetuige van de ondertee- kening van het „DuitschItaliaansche po litieke en militair verdrag". Dit historische feit behoort alweer tot het verleden. De in drukken, die daarbij werden opgedaan, ge ven intusschen stof voor allerlei opmerkin gen. Wat in de eerste plaats weer eens zeer sterk opviel is het uiterlijk vertoon, dat ty pisch is zoowel voor het fascistische Italië als voor het nationaal-socialistische Duitsch- land. Zeker, het keizerlijke Duitschland was daar „ook niet vies van"! Maar kon de ex-keizer in Doorn eens een inspectiereis door het Derde Rijk maken en dan liefst op een der talrijke groote feestdagen, die het Nazi-jaar kent, dan zou hij toch versteld staan (en wellicht met van ouds bekende belangstelling voor uniform-details zijn hart sneller voelen kloppen!) over de bijna onoverzichtelijk geworden bontheid van de zen Staat der nationaal-socialisten. Hoe Hitier zelf over deze dingen denkt, is mij nog niet bekend geworden. Een feit is, dat hij zelf eenvoudig is gebleven. Hij draagt zoo goed als zonder uitzondering de lichtbruine uniform der z.g. „politische Lei ter", dat zijn de partijbureaucraten. Als af wisseling trekt hij bij feestelijke gelegenhe den ook wel eens een witte uniformjas bo ven donkere pantalon aan, en dan nog ex tra een koppel, zooals de diplomaten en de officieren, en andere variaties zijn bij hem: rijbroek met hooge laarzen van week leer, een witte regenmantel dan wel een lange overjas van lichtgekleurd leer of een don kere overjas mt zwarten kraag. Vooral bij militaire inspecties waagt hij zich aan wat meer martiale omhullingen. Zelden het staat hem ook allesbehalve rok met wit te das en zelfs hooge hoed, nooit smoking, wellicht in de toekomst witte dinner-jacket. Maar over het algemeen is toch zijn bruin jacket zonder eenige versiering (onderschei dingsteekenen, diij hij inderdaad „niet noo- dig heeft" draagt hij principieel niet), zijn dagelijksch tenue en „de burger,jas" slechts gebruikelijk op den Obersalzberg, zijn meest geliefde verblijfplaats nabij Bechtesgaden. En zoo was hij, in wat de officieren hier te lande den „Interimsrock" zouden noemen, ook bij de onderteekening van het Duitsch Italiaansch verdrag weer verschenen. Hitier draagt geen buitenlandsche deco raties, omdat hij ze niet bezit, beter gezegd: weigert ze aan te nemen. Ware dat niet het geval, dan zou hij heden ongetwijfeld de hoogste grootkruisen van Italië;, Japan, Hongarije, Spanje en vele andere staten te torsen hebben. Hooge en hoogste onder scheidingen, die eigenlijk voor hem bestemd zijn, dragen zijn onmiddellijke medewerkers. Zoo ontving minister Von Ribbentrop van den koning van Italië (lees Mussolini) de zeer zelden verleende „Annunziater-orde", die in Italië slechts door een deel der ko ninklijke familie, door Mussolini, maar schalk de Bono, graaf Ciano Sr., groot-ad miraal De Reve en den president van den Senaat Federzoni, gedragen mag worden. Zonder twijfel zou onder normale omstan digheden alleen Hitler of zeker met Von Ribbentrop óók Hitier deze onderscheiding hebben gekregen. Maar Hitier wil niet, principieel. Men ziet hem steeds met zijn IJzeren Kruis eerste klasse, dat hij als kor poraal eerlijk verdiende, zijn plaquette voor twee verwondingen, zijn partij-insigne met gouden rand (onderscheiding voor de leden van 1 tot 100.000 hij zelf is lid nr. 7 en voor menschen, die zich, later er bij ge komen, zeer verdienstelijk hebben gemaakt) en bij plechtige partijfeesten als de 9e No vember in München de zg. „bloedorde". Maar deze zichtbaar gedragen onderschei dingen zijn zoo klein, dat men toch steeds den indruk krijgt, dat de dictator te mid den van zijn overvol behangen en steeds zeer talrijk gevolg zonder eenige orde ver schijnt en blijkbaar „bewust eenvoudig" wil zijn. In werkelijkheid is dat een hoogere soort ijdelheid, die o.a. tot uiting komt waar hij in zjjn boek „Mein Kampf' vertelt, diep getroffen te zijn geworden, toen hij in Bay- reuth in den tuin van Haus Wahnfried voor het eerst voor Wagner's graf stond en zag dat dit genie het niet noodig had gevonden, daarop ook maar zijn naam te laten bijte- lendaar toch de heele wereld weet, wie daar rust in eeuwigen slaap. Met den grooten Bonaparte, die in het al gemeen ook zijn wapenrok droeg, die er bovendien nog al versleten en verwaarloosd placht uit te zien, heeft Hitier dezen „be- wusten eenvoud" gemeen, al moet gezegd worden, dat de Duitsche alleenheerscher en volkskanselier er een goeden coupeur op na houdt, wat des te meer opvalt als men hem op 9 November in" München en op den laatsten Zondag van elke partijcongres in Neurenberg in zijn „S. A.-hemd" ziet en dan constateeren, dat hij afhangde schou ders en nu niet bepaald voor den kleer maker een „model-figuur" bezit. Zag men in de „Zaal der Ambassadeurs" de hooge heeren van Hitler's en Ciano's ge volg, dan kon men weer eens een overzicht krijgen van de prachtlievende neiging, die zoo merkwaardig is voor de „Duitsche volksgemeenschap", die toch eigenlijk „de echte democratie" wil zijn. Dat democratie ën minder waarde aan vertoon zouden hechten dan monarchieën van half-autori- tair karakter, is een misverstand, waartoe wellicht de Vereen. Staten en Zwitserland, die gelijk bekend „geen ridderordes kennen" aanleiding hebben gegeven. Het „Duitsch land van Weimar" liet ook geen onderschei dingen toe behalve de reddingsmedaille, den „Friedens-Pour-le-Mérite" en het ordetee- ken van het Duitsch Roode Kruis. Het Derde Rijk kent nog altijd geen ridderorde voor Duitschers en slechts het „Kruis van Verdienste van den Duitschen Adelaar" voor buitenlanders. Maar dat verhindert niet, dat ook heden verleend worden: de Bloed-orde, het Moeder-kruis, de reddings medailles, vele partij-onderscheidingen, het grootkruis behoorende bij den „Duitschen Nobelprijs", enz. en dat elke buitenland sche onderscheiding aangenomen en gedra gen mag worden. Met het resultaat, dat de Duitsche ministers, partijleiders, provinci ale gouverneurs, hooge militairen en ambte naren na zes jaren dienst reeds zoo vol behangen zijn met goede gaven uit Rome Boedapest, Tokio, Burgos en andere be vriende centra, dat nauwelijks meer voor de zeker nog volgende plaats is te vin den. „Ik heb nu al vier grootkruisen", zei me onlangs Rijksminister Funk, „en als men niet op het goede denkbeeld was gekomen, ook daarvan miniatuurtjes te ontwerpen, dan zou ik niet weten, hoe ik dat alles nog moest omhangen". Het gevolg is dan ook, dat men bij off! cieele gelegenheiden in het Derde Rijk een bontheid van uniformen en onderscheidin gen ziet, waarin zelfs Duitsche ambtenaren geen weg meer weten. Ik heb wel eens ge tracht, een volledige lijst op te stellen aan de hand van kleine, geïllustreerde en ge kleurde gidsen, die reeds ter beschikking staan. Maar ik heb het opgegeven. Want elke maand komen er nieuwe bij! Uniformen dragen tegenwoordig in het Derde Rijk onder anderen: de Weermacht, de Technische Noodhulp, de Luchtafweer- dienst, alle ambtenaren, alle diplomaten, de politie, de brandweer, het verkeerstoe zicht, de S.A., de S.S., de N..S.K.K. en de N.S.F.K., de Hitlerjeugd, de Bund deutscher Madel, de Arbeidsdienst, de „Maiden" (vrouwelijke landdienst), de Werkscharen (arbeiders in gesloten formaties), de jour nalisten (in werkelijkheid ambtenaren). Om het maar bij deze hoofdgroepen te la ten, die zeker 80 der bevolking uitma ken. Duitscher zijn, beteekent heden in wel ken vorm dan ook, soldaat zijn en een of zelfs meer uniformen bezitten. Er zjjn niet weinige Duitschers, die op één dag vier uni formen van verschillende categorieën kun nen aantrekken. En zelfs niet eens Her mann Göring heeten. Men kan wel zeggen, dat de resteerende 20 de 1 tot 2 eeuwige „neen-stem mers" dan er af gerekend met smart op het verleenen van een uniform met tenmin ste één onderscheiding zit te wachten. AI te lang zal dat niet behoeven te du ren tsjechen nemen dienst in het vreemdelingen-legioen. Havas meldt uit Cherbourg: Gister zijn vijftien officieren en 94 onderofficieren en minderen van het oude Tsjechoslovaaksche leger, die bij de bezetting van hun land door Duitsche troepen naar Polen zijn uitgewe ken, te Cherbourg aangekomen aan boord van een Poolsch schip. Bij hun aankomst werden de volksliederen van Tsjechoslova- kije, Polen en Frankrijk gespeeld. Allen zullen dienst nemen in het Fransche vreem delingenlegioen. laatste oliesel slechts op geschreven verzoek. Bezorgdheid onder de roomsch- katholieken. Reuter meldt uit Weenen: Van de preek stoel van alle roomsch-katholieke kerken te Weenen is voorgelezen, dat in de openbare ziekenhuizen het laatste oliesel alleen mag worden toegediend op het geschreven ver zoek van den patiënt. Dit bevel heeft groote bezorgdheid ónder de roomsch-katholieken gewekt, daar het velen zieken de gelegen heid zou ontnemen de .sacramenten der stervenden te ontvangen. de koffieschaarschte. Havas meldt uit Berlijn: De koffie- schaarschte in Duitschland geldt niet voor Oostenrijk en het Sudetenland, waar het nationaal-socialistische regiem de gewoon ten der bevolking ontziet, die er erg ge steld is op koffie met geklopte room. Deze is in Duitschland nog slechts te krijgen op vertoon van een doktersrecept. In Oosten rijk is ze echter zonder beperkingen te ver krijgen. Deze bevoorrechte toestand van Oostenrijk trekt cliënten uit de rest van het rijk, die er alles koopen wat van hun ga ding is, om dan te Berlijn of elders te ver- koopen. De Wiener Neueste Nachrichten schrijft: „Het is voor de rest van het rijk verboden in Oostenrijk koffie te koopen. Onze koffie is voor ons". Er zijn maatregelen genomen om dit mis bruik tegen te gaan. hore belisha niet voornemens binnenkort naar moskou te gaan. Havas meldt uit Londen: Naar aanleiding van de geruchten, welke in omloop waren over een reis van den En- gelschen minister van oorlog naar Moskou wordt van officieele zijde verklaard, dat +re« elis'la geen enkele schikking heeft getroffen voor een dergelijk bezoek. asschepoes gewraakt aten' Ze is oorzaak van te kleine schoenen. Het A.N.P. meldt uit Detroit: De bond van voetverzorgers in den staat Michigan heeft in de jaarvergadering een resolutie aangenomen, waarbij het sprookje van „Asschepoes" veroordeeld wordt. „Het zou goed zijn indien dit verhaaltje uit de sprookjesboeken verdween" aldus de voor zitter van den bond, „daar het een groot aandeel heeft in de voetkwalen, omdat het de meisjes aanmoedigt schoenen te dragen, welke een maat te klein zijn". VOETBAL. MIDDELBURG—LIMBURGIA. De tweede thuiswedstrijd voor de promo tie-competitie speelt Middelburg op 2en Pinksterdag tegen Limburgia uit Bruns- sum. In den uitwedstrijd heeft Middelburg van de Limburgers met 31 verloren. Éch ter bleek in deze ontmoeting duidelijk dat Middelburg geen vrees behoeft te Roeste ren tegen dit elftal, wanneer het bij de groen-witten op bezoek komt. Nu kan het zijn dat destijds Limburgia een slechte dag heeft gehad, doch dat had Middelburg toen ook. Wanneer er flink aangepakt wordt, dan moet de thuisclub deze ontmoeting kunnen winnen. Bovendien zullen d groen-witten nu toch eindelijk ook eens punten binnen dienen te halen. De kans daartoe bestaat zonder twijfel, dus aange pakt. Limburgia zal vermoedelijk in de volgen de opstelling verschijnen: d.: Meurders; a.: A. Thissen en W. van Lubeck; m.: A. Berlitz, J. van Lubeck en H. Reymersdahl; v.: J. Gerards, C. van Lu beck, J. Skowraneck, M. Theunis en M. Thissen. Er zal een voorwedstrijd worden ge speeld tusschen twee sterke adspiranten- elftallen yan Middelburg en van DHC uit Delft. Helmond gaat bij Bleijerheide op bezoek. Het is gebleken, dat het in deze promotie competitie gevaarlijk is een voorspelling te doen. Helmond bezit zonder twijfel een betere ploeg dan Bleijerheide, maar of de Brabanders dit in doelpunten zullen we ten uit te drukken moet afgewacht wor den. BreskensEil. Boys. De K.N.V.B houdt er den laatsten tijd toch vreemde beslissingen op na. Eil. Boys, dat zich achter Vlissingen II op de tweede plaats in de 3e klasse B wist te nestelen, vroeg, daar Vlissingen II geen kampioens wedstrijden wenschte te spelen, evenals vo rig jaar weer aan promotiewedstrijden te mogen deelnemen. De K.N.V.B. meende dat deze gunst niet kon worden toegestaan De indiening van het verzoek zou niet ge heel juist zijn geweest. Eil. Boys liet het er niet bij zitten en diende een protest in, gesteund door zeer vele vereenigingen. Zij vroeg alsnog aan de prom. wedstrijden deel te mogen nemen Aanvankelijk gaf de K.N. V.B. taal noch teeken op de brieven van Eil. Boys. En toen wij bij een bepaalde ge legenheid eenige officials naar hun mee ning in deze kwestie vroegen, kregen wij te hooren: geen 'sprake van dat Eil. Boys nog mee mag doen. En een protest komt niet eens in behandeling, want er valt niets te protesteeren. Het gaat hier uitsluitend om een gunst. Wij meenden, dat voor Eil. Boys alle kans wel verkeken was. Edoch de wegen in het voetbalwereldje zijn tegenwoordig vol verrassingen. Nu komt deze week plot seling het besluit: Eil. Boys mag wel mee doen. Beter laat dan nooit. Intusscher, heeft het toch maar weinig gescheeld of de overige vereenigingen die bij de prom comp. der 3e klasse betrokken zijn, zouden in een zeer onaangename positie hebben komen te verkeeren. Immers wanneer Breskens Zondag gelijk had gespeeld tegen Breda, zouden de Zeeuwsch Vlamingen 2e klasser zijn geweest, doch dan zou dit feit nu weer herroepen zijn geworden. Dat is toch geen regeling! Breskens krijgt nu Maandag Eil. Boys op bezoek, terwijl Alliance Breda ontvangt. Het zal wel voor beide thuisclubs een over winning worden. Voor de 3e klasse B wordt Maandag ook gespeeld Zeelandia IIBurgh. DE A.N.W.B -WANDELWEGEN. Een zilveren jubilé. Het is deze maand 25 jaren geleden, dat de eerste bondswandelweg van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. tusschen Amsterdam en Arnhem geopend werd. Men was in die dagen het wandelen zoo wat verleerd en de A.N.W.B. heeft toen de gelukkige gedachte gehad, dezen oudsten en weinig kostbaren vorm van toerisme tot nieuw leven te wekken. Het uitzetten van wandelwegen in de schoonste streken van ons land bleek daartoe een uitnemend middel te zijn; de A.N.W.B. zocht en ver kreeg daarbij de medewerking van land goed-eigenaren en maakte een dankbaar gebruik van de daardoor geboden gelegen heid om wandelwegen af te bakenen, groo- tendeels door particuliere terreinen, welke tot dusver voor het publiek gesloten wa ren. De wandelweg werd aangeduid door kleine metalen schildjes (verschillend van kleur voor den heen- en den terugweg) op de boomen, op enkele minuten afstands van elkaar. In den.1 loop der jaren zijn er steeds meer wandelwegen bijgekomen in de mooiste ge deelten van ons land. De totale lengte der ANWB-wandelwe- gen in ons land heeft zich gaandeweg uit gebreid tot meer dan 3000 kilometer. Iedereen kan van deze Bondswandelwe- gen gebruik maken, maar het dient aanbe veling in het bezit te zijn van de Bonds- togangskaart, welke toegang geeft tot de gedeelten van den weg die op particulier terrein liggen en die een jaar geldig is. Aan de Bondswandelwegen is ten slotte nog deze attractie verbonden, dat degenen die in één jaar drie gedeelten van 60 km afleggen, daarmede den Bondswandelstok met embleem en herinneringsschildje ver dienen. De groote beteekenis van de Bondswan delwegen is echter, dat zij het langen tijd verwaarloosde wandeltoerisme in eere heb ben hersteld. Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 11 April 1939, tijdelijk benoemd en aange steld: bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der genie, met be stemming voor den veldpostdienst, tot re serve-luitenant-kolonel, de heer T. van Houwelingen, inspecteur bij den spoorweg dienst; tot reserve-majoor, de heer G. C. van Burken, referendaris der posterijen, te legrafie en telefonie. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 26 Mei. Vonnissen. De volgende vonnissen werden uitge sproken: P. K., 46 j., loodgieter te Middelburg, die loodgieters werkzaamheden aan 'n gebouw liet verrichten, niet zorg dragende, dat die werkzaamheden werden verricht met in achtneming van het bepaalde in art. 1 van het koninklijk besluit van 30 December 1924 S. 620. Vernietiging van het vonnis van het Kan tongerecht, f 6 of 1 dag hechtenis. J. C„ 26 jaar, chauffeur, te Koudekerke, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben: f 15 of 10 da gen hechtenis; en gedeeltelijk vrijspraak. W. S., 22 jaar, landbouwer te Burg op zettelijk een vrouw in behandeling nemen te kennen gevende, dat daardoor zwanger schap kan worden verstoord: 3 maanden gevangenisstraf. M. F., echtgenoote van J. J. S„ 53 jaar, te Burg, wegens door het verschaffen van gelegenheid, een ander trachten te bewe gen om een misdrijf te begaan terwijl het misdrijf of eene strafbare poging daartoe niet is gevolgd: 2 maanden gevangenisstraf. J. B., echtgenooten van J. Fl., 36 jaar, te Elkersee, als verdacht van vorenstaand misdrijf: vrijspraak. M. H„ 34 jaar, manufacturier te Sluiskil, wegens schaking 2 maal gepleegd: le feit: 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar; 2e feit: vrijspraak. PREMIEKEURING TE KRUININGEN. 2 j. Merries I. Martha-A. v. Hootegem, Kruninigen, 2. Mirza-A. v. Hootegem, Krui- ningen, 3. Irma-C. Mol, Waarde, 4. Ida-C. Mol, Waarde, 5. Victoria-J. Q. C. Lenshoek, Krabbendijke. 3 j. Merries kl. maat 1. Ursula, J. Q. C. Lenshoek; gr. maat 1. Elza, C. Mol, 2. Lina, A. v. Hootegem. 4 j. Merries kl. maat 1. Erna, J. Boone, Kruiningen; groote maat 1. Truda, C. Mol. 5 tot 10 j. merries kl. maat 1. Certa, J. Boone, 2. Castorine, J. Boone, 3. Paula, J. Q C. Lenshoek, 4. Norine, L. J. Boot, Krui ningen, 5. Orlanda, J. Q. C. Lenshoek, 6. Roos, J. Q. C. Lenshoek. Extra maat 1. Meta, J. Q. C. Lenshoek, Jans, A. v. Hootegem, Vlora, C. Mol, Gonda, A. v. Hootegem, Oranda, A. v. Hootegem, Deli C. Mol, Orna, J. Q. C. Lenshoek. Kregen nog een herinneringsmedaille, omdat reeds twee maal met eersten prijs be kroond: Hilda, Hermina, Emma, alle drie van A. v. Hootegem. N.V. THE VITRITE WORKS TE MIDDELBURG. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. The Vitrite Works te Middelburg, werd het di vidend over 1938 vastgesteld op 5 Dit ingevolge de winst- en verliesreke ning, die in credit de volgende posten aan wijst: te veel gereserveerde dividend- en tantièmebelasting 2014; exploitatiereke ning 54.079; winst op verkocht metaal en diversen 17.635; rente 12.547 en dividend deelnamen 5000. De debetzijde geeft aan: mindere op brengst exploitatie deelnamen 169; alge- meene onkosten 41.287; korting en koers verschil en diversen 2963; afschrijving op de gebouwen 3927; idem op de inrichting 20.521 en tenslotte dividend (5 en belasting 21.867. INDISCHE BEGROOTING AANGENOMEN. De herrie in een ijssalon te Am sterdam. Bij de behandeling van enkele naturalisa- tieontwerpen in de Eerste Kamer heeft gis teren de heer Van Vessem (nsb)' naar aan leiding van een interruptie van den heer Wiardi Beekman (sdi het standpunt van de N S.B. uiteengezet ten aanzien van het optreden van enkele personen in een ijs- salon in de Rijnstraat te Amsterdam. Hij zeide, dat wanneer hier geen sprake is ge weest van noodweer en wanneer zonder onmiddellijke provocatie leden van de N. S. B. zouden zijn binnengedrongen, hij dit beschouwt als een daad van ongeoorloofd eigenrecht, die hij ten sterkste afkeurt. Spr. zal zijn houding nader bepalen na de rechterlijke uitspraak!! Met een rede van minister Weiter en eenige uitvoerige replieken, die grooten- deels een persoonlijk karakter droegen, is vervolgens de behandeling van de Indische begrooting voor 1939 beëindigd. Ten aan zien van de afwijzing van de petitie-Soe- tardjo zeide de minister, dat staatkundige reconstructies op dit oogenblik niet op haar plaats zouden zijn, daar zich in Indië een maatschappij van 'eigen karakter aan het ontwikkelen is. Wat de Indische finan ciën betreft constateerde minister Weiter, dat het hiermede den laatsten tijd weer snel bergafwaarts gaat. De oorzaak zijn de hoogere uitgaven, speciaal voor de defensie. Deze laatste zijn in drie jaren met onge veer 90 gestegen. Spr. was van 'oordeel, dat niet alleen een sterke defehsie,' doch ook de handhaving van een doeltreffend bestuur noodzakelijk zijn voor de handha ving van onze positie. De minister ziet de primaire taak van de Nederlandsche regeering in de bevordering van de economische ontwikkeling, niet in die van de politieke. Ten aanzien van de vlootversterking zei de de minister, dat hierover nog geen be slissing was genomen. Deze zal niet langer worden uitgesteld dan noodig is. In ant woord op een vraag van een der leden, zeide de minister, dat het vijf jaren duurt, eer een slagkruiser gevechtsklaar is en de bemanning zal zijn opgeleid, indien hiertoe heden besloten werd. Na re- en dplieken, waarbij o.m. de hee ren De Savornin Lohman (c.h.) en Kra- neburg (v.d.) elkanders opvattingen ten aanzien van de verhouding van Indië tot het moederland bestreden, werd de begroo ting zonder hoofdelijke stemming aangeno- i men. Er zullen vele lezers zijn, die den laat sten tijd over saneering in het slagersbedrijf en saneeringsstrafzaken gelezen, doch als buitenstaander er weinig van begrepen hebben. Uit de Middelburgsche slagersvereeniging is enkele jaren geleden een saneeringseom- missie ontstaan. Die commissie bestaat thans uit 3 leden van de Middelb. vereeni- ging, 3 leden van de Vlissingsche afd. en 3 leden van de dorpsslagers, dus geheel Wal cheren is aangesloten. U kent den befaam- den slagzin: 86 tegen eén. Toen de com missie in het leven werd geroepen is ons door de voorstanders er van verteld, dat ze nooit prijsregelend zou optreden, noch prijzen vaststellen. Ook werd ons verteld, als we teekenden op de overeenkomst en we bedankten als lid van de Middelburg sche afdeeling, dat we "dan automatisch ook afgeschreven zouden worden van de sanee- ringsovereenkomst. Edoch, wij, goedvertrouwende slagers, het bleek alras dat we geteekend hadden „voor ons leven", want er staat een handig artikel in deze overeenkomst, waar we met ons slagersverstand niet de volle aandacht aan geschonken hebben. Deze overeenkomst is een wet van Meden en Perzen voor ons. Dat dit veel geharrewar meebracht, is te begrijpen, maar nu gaan de heeren van de saneering dingen doen, die niet door den beugel kunnen. Op een vergadering, 22 Febr. 1939, werd besloten de prijzen van het varkensvleesch te verhoogen met 10 ct. per kg, terwijl de veeprijzen en de var- kensprjjzen steeds zakkende waren. De stemming was 16 voor opslaan en 10 voor afslaan. Hiertegen hebben ondergeteeken- den ten sterkste geprotesteerd, en tot de vergadering gezegd, wat er ook gebeurt, wij slaan het varkensvleesch niet op, want zulks is niet noodig. We hebben dat ook niet gedaan. Totdat de boetebriefjes van de saneeringscommissie binnenkwamen en we moesten betalen 50 per dag. Hier gaat het in de saneeringscommissie om. De klei ne volkszaken moeten hun prijzen gelijk stellen aan die der éliteslagers, opdat deze hun hooge prijzen kunnen handhaven, al gaat dat dan ook ten koste van hun mede collega's, die zoo heerlijk vastzitten aan die saneeringsovereenkomst. Deze zaak kan niet blijven bestaan, omdat het een on rechtvaardige zaak is, ze met listigheid in elkaar gezet en deze list is wonderwel ge lukt. Een dezer dagen komt de zaak weer voor de rechtbank. Wij slagers worden op hooge kosten gejaagd door onze eigen vereeniging en collega's. De laatste jaren zijn er ge lukkig wat van de belemmeringen afgeno men in het slagersbedrijf door de regee ring en nu worden ze ons opgelegd door onze eigen collega's. Ook in Goes heeft een saneeringscommis sie ongeveer dezelfde moeilijkheden gehad, maar daar zijn ze verstandiger geweest, en hebben het contract vernietigd en de boete aan de collega's kwijtgescholden. J. Meeuvvse, Veersche Singel 90. J. de Munck, St. Pieterstraat 54. C. Verhage, Dam 70. De districts-Arbeidsbeurs voor alle gemeen ten op Walcheren, N.- en Z.-Beveland; Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland, 's GRAVENHAGE: een leerares in koken in den rang van acquisitrice; zeer beschaaf de en vlotte omgangsvormen; in staat kookdemonstraties te geven aan huisvrou wen en, na inleiding, gebruik van gastoe- stellen middels huisbezoek te bevorderen. Bezit acte N. VIII; salarisgroep 1725 tot 2275; schr. soil, vóór 8 Juni a.s ROTTERDAM: bouwk. teekenaar, met grondige kennis van beton- en staalcon structie en in staat groote bouwwerken zelfst. te ontwerpen; 2100 tot f 2500; ar beidscontract voor tijdelijk. ROTTERDAM: ongeh. melkknecht, in staat 19 melkkoeien, waarvan 5 droog, te kunnen verzorgen; dad.; loon f 7 tot 8 per week kost, inwoning en bewassching, wordt echter niet hersteld; reiskosten n.o.t.k. ROTTERDAM: per 1 Juli a.s. een echt paar zonder kinderen, man als Gérant-Re staurateur, echtgenoote moet bekend zijn met het bedrijf, leeftijd 30-40 jaar. Salaris f 80 per mnd. kost en inw. en provisie van chocolade en sigarettenverkoop; pl.m. f 500 per jaar, wasch vrij, personeele be lasting vrij. Het echtpaar moet leiding kun nen geven aan pl.m. 20|25 man pers. Adm. kennis wordt verlangd. Uitv. chr. soli, met copie getuigschriften. MAASTRICHT: 2 teekenaars waterb.k. bek. m. constructie teekenen (bij voorkeur) liefst eenige ervaring op 't gebied van tee kenen van gewapend beton; dad.; loon naar bekw.heid; voor onbep. tijd. DIVERSEN: Voor zeiljacht op de Middel- landsche Zee, een stuurman 3040 jaar; ongeh.; dipl. stuurman bij de kustvaart; goed kunnende zeilen; eigenaar en verdere bemanning zijn van Ned. nationaliteit. Soil, met opgave van verlangd loon. Buitenland. BELGIë. KNOKKE: flinke bakkersknecht, moet bekend zijn met het bakken van Fransch brood en pistolets; leeftijd 2030 jaar; loon frs. 1000 per maand intren. Broodbakker ongehuwd; 100175 frs. per week, intern. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de Plaatselijke Organen der Arbeidsmidd. Mei. 31 Zoutelande, land, Loeff. Juni. 2 Middelburg, Huis, Van der Harst. 6 Goes, Huizen, Jonkers. 7 Grjjpskerke, land, Hertogs. Heinkenszand, Hofstede en land, Jonkers en Schaberg. Juli. Wolfaartsdijk, Landhuis, Van Dissel.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7