MIDDELBURGSCHE COURANT UGOESCHE COURANT) Generaal Snijders overleden. :en dienstplichtige oplichter „Duitschland heeft dit niet gewild". Levensbeschrijving. Soldaat uit Vlissingen met een auto van een Middel- burgschen garagehouder verdwenen. De onregelmatigheden bij het „Groene Kruis" te Nw. en St. Joosland. Het gaat om betrekkelijk kleine bedragen. Ruiten ingeworpen bij Nederlandschen consul te Dantzig. De vernieling was bestemd voor de woning van den Poolschen vice-commissaris, De Italiaansche vrijwilligers vertrekken 31 Mei DE DUITSCHE TROEPEN UIT SPANJE VERTROKKEN. DE LAATSTE MOORSCHE TROEPEN UIT SPANJE VERTROKKEN. RUITEN VAN POOLSCH CONSULAAT TE KONINGSBERGEN VERNIELD. Het nieuwe m.s. „KONINGIN EMMA van de STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" is voor belangstellenden te bezichtigen op Toegangskaarten worden vrage bij de Stoomvaart op telefonische of schriftelijke aan- Mij. „Zeeland" gaarne toegezonden. (Telefoon 96, toestel 31). (Ing. Med.) Een oratio pro domo van dr. Goebbels. DE EERSTE RAADSVERKIEZING IN ZEELAND. WEERBERICHT. TURKIJE. DRIE DUITSCHE INGENIEURS ONTSLAGEN. Zi; maakten nat. soc. propa ganda. Verhooging crediet voor werkverruiming. Wat de Tweede Kamer er van vindt. DUITSCHLAND. Militaire opleiding van de jeugd op school. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 124. DRIE BLADEN. ZATERDAG 37 MEI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteravond om tien minuten voor twaalf is te Hilversum generaal O. J. Snijders zacht en kalm overleden. Generaal Snijders werd op 29 September 1852 geboren te Nieuwe Tonge, de middel ste van de zeven zonen van een geneesheer, van wie drie het gebracht hebben tot den rang van generaal. Hij doorliep de H. B. S. te Middelburg en deed als jong cadet van nog geen 17 jaar op 3 September 1869 zijn intrede in de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda, waar hij werd opgeleid voor de genie. Op 26 Juli 1872 werd hij benoemd tot twee de luitenant bij het Jcorps ingenieurs, mi neurs en sappeurs. In den zomer van het jaar 1873 vertrok hij voor twee jaar naar Indië waar hij gedetacheerd werd bij het corps mineurs en sappeurs. Tezamen met den tweeden luitenant J. B. van Heutsz nam de tweede luitenant Snijders in de jaren 1874 en 1875 deel aan de expeditie in Atjeh. Hij kweet zich zoo goed van zijn taak, dat hij benoemd werd tot ridder in de militaire Willemsorde 4e klasse. Tevens werd hem de Atjeh-medaille 1874/1875 toe gekend. In den zomer van 1875 keerde hij naar Nederland terug, waar hij een jaar later werd aangesteld als leeraar in de ge nie-wetenschap aan de Koninklijke Militai re Academie. Deze functie vervulde hij tot 1880. In 1883 werd hij kapitein bij den, staf van 't inmiddels ingestelde wapen der ge nie. Tot 1886 was hij belast met de con trole in de wapenfabrieken te Maagden burg op de vervaardiging van de pantser koepels voor onze kustforten. 1 September 1887 keerde hij terug naar de K.M.A., nu als hoofd van onderwijs in zijn vakken. Majoor werd hij 29 Juli 1901. Gorinchem zag hem als eerstaanwezend in genieur der genie. Daarna bekleedde hij de zelfde functie te Haarlem en, na op 7 Au gustus 1903 tot luitenant-kolonel te zijn bevorderd, werd hij commandant in het eerste geniecommandement op 20 Juni 1904 als hoedanig hij op 16 Juli 1906 den kolo nelsrang bereikte. Intusschen had de genie-officier Snijders zich zulk een uitstekenden naam verwor ven, dat hij in 1906 benoemd werd in een commissie welke ter uitvoering van het Stockholmsche tractaat, dat de scheiding van Noorwegen en Zweden bezegelde, de ontmanteling van de Noorsche vestingen op de grens van de beide landen had te con troleeren. In het voorjaar van 1908 bleek, hoe hoog de capaciteiten van kolonel Snijders ge waardeerd werden, toen hij, ofschoon nooit in aanraking geweest zijnde met den gene- ralen staf en ook geen oud-student van de hoogere krijgsschool, belast werd met de waarneming van de functie van sous-chef van den generalen staf, in welke functie hij, na bevordering tot generaal-majoor, op 16 Juli van dat jaar definitief werd be noemd. Qualitate qua werd hij toen lid der permanente militaire spoorwegcommissie, wat hij bleef tot 1912. Op 1 Juli 1910 is hij chef van den generalen staf geworden Op 31 Maart 1911 kwam zijn benoeming tot luitenant-generaal. De groote oorlog. Toen brak de groote oorlog uit. Onder de leiding van Snijders verliepen de mobilisa tie en de concentratie van onze troepen snel en ordelijk. Op 31 Juli 191^ werd het unieke koninklijke besluit genomen, waar bij luitenant-generaal Snijders benoemd werd tot opperbevelhebber van land- en zeemacht. Op 9 Augustus 1914 volgde de benoeming tot generaal. Generaal Snijders, wiens militaire carrière tot dusverre schit terend, doch niet uitzonderlijk geweest was werd in de mobilisatiejaren tot een natio nale figuur van de eerste grootte. Genoegzaam bekend zijn zijn werkkracht en de bezieling, welke van hem uitging. In de dikwijls spannende episoden van den volkerenstrijd zoo dicht bij onze grenzen was de opperbevelhebber van land- en zeemacht een rots van rust. Bij Kon. besluit van 9 November 1918 is generaal Snijders op zijn aanvraag onder toekenning van het recht op pensioen op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit den militairen dienst en hem den bij- zonderen dank betuigd voor de uitnemende diensten, door hem aan Hare Majesteit de Koningin en aan den lande in verschillen de gewichtige betrekkingen en in buiten gewoon moeilijke omstandigheden bewezen. Onderscheidingen Laten we nu eerst even de onderscheidin gen noemen, welke generaal Snijders ten deel zijn gevallen, een groote reeks: offi cier van de Roemeensche Kroonorde en rid der in de Orde der H.H. Mauritius en La zarus in 1886, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw 27 Augustus 18ÏÏ4, commandeur 2e kl. der Orde van St. Olaf en in die van het zwaard in 1907, ridder le kl. van den Rooden Adelaar 1911, groot-officier in de Orde van Oranje Nassau 1 Mei 1914, ridder grootkruis in de Orde van den Ned. Leeuw 13 Nov. 1919, ridder in de Huisorde van den Gouden Leeuw van Nassau, het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis, het Mobilisatiekruis, en ridder grootkruis in de Belgische Huisorde in 1923. Terug in het burgerleven. Na terugkeer in het burgerleven, kende de generaal", zooals hp sindsdien genoemd werd, geen rust, doch nam hij deel aan ve lerlei werk. Zoo was hü, na van 1919—1925 het voorzitterschap bekleed te hebben van de Kon. vereeniging Ons Leger, haar eere voorzitter, voorzitter van de vereeniging Moed, Beleid en Trouw, voorzitter van de stichting Menno van Coehoorn, eere-voor- zitter van het bestuur van het1 Ned. Leger museum (op het kasteel Doorwerth), eere voorzitter van den Nat. Bond het Mobilisa tiekruis, lid van den raad van bestuur der Kon. Ned. Ind. Luchtvaart-Mij., voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor lucht vaart, en voorzitter van het comité Vlieg tocht Nederlandsch-Indië. In 1907 werd hij de eerste voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, in 1912 eere-lid. Vooral op het gebied der luchtvaart maakte „de generaal" zich na 1923 ver dienstelijk. In 1926 besloten eenige groote lichamen tot oprichting van een Neder- landsch-Indische luchtvaart maatschappij, die dan ook werd opgericht en in 1928 ging generaal Snijders, op uitnoodiging van de Indische vereeniging voor luchtvaart, we derom naar Indië om de opening van de Indische luchtlijnen op 1 November van dat jaar bij te wonen. Te derden male vertrok gen. Snijders, ditmaal op verzoek van de K.N.I.L.M. op 76-jarigen leeftijd, in 1929, nogmaals naar Indië om eenige moeilijke puzzles die zich voorgedaan hadden met de Indische autori teiten op te lossen. Deze besprekingen leid den tot volledige overeenstemming. Sindsdien heeft generaal Snijders zich op luchtvaartgebied hoofdzakelijk bezig ge houden met de leiding van het comité vlieg tocht 'Nederland-Indië en met den raad van bestuur van de K.N.I.L.M. waarin hij zit ting had, zonder dat nochtans zijn belang stelling voor alle andere luchtvaartevene menten ook maar in het minst verzwakt werd. De naam van generaal Snijders zal ver bonden blijven aan de luchtvaart, waarvoor hij zooveel gedaan heeft, door de stichting „Generaal Snijders-fonds" en in de instel ling van een „Generaal Snijders-medaille". In de politiek. Op lateren leeftijd heeft generaal Snij ders zich nog in de politiek begeven en werd hij de leidende figuur van Nationaal Herstel. Als zoodanig werd hij als lijstaan voerder voor deze partij bij de verkiezingen van 1933 tot lid van de Tweede Kamer ge kozen. Hij nam echter geen zitting, doch stond zijn zetel af aan zijn opvolger, mr. Westerman. Sinds zijn tweede huwelijk in 1930 heeft generaal Snijders te Hilversum gewoond. Per politie-radio is gisteren door den Middelburgschen commissaris van politie de opsporing, aanhouding en voorgeleiding ver zocht van Antoon Frans Emmanuel Christi- aan Rouleau, bouwkundige geboren te Ant werpen 9 April 1909 en wonende te Hulst, die dienstplichtige soldaat in garnizoen te Vlissingen is, doch sedert eergisteren niet meer is teruggekeerd. Hü wordt verdacht van oplichting van een personen-auto ten nadeele van een garagehouder alhier, merk Chevrolet, model 1937, roodbruin, voorzien van provinciaal kenteeken K 7510, Rouleau is lang ongeveer 1.70 m van middelmatig postuur, aan de linkerzüde van het gelaat heeft hp een z.g. wünvlek, dikke vooruit stekende lippen. Eergisteren-was hij nog ge kleed in militaire uniform. Naar wij vernemen zou hij te Vlissingen enkele dames, echtgenooten van officie ren voor bedragen aan geld hebben opge licht, terwijl een poging daartoe bij de echt- genoote van een te Middelburg wonende re- serve-officier is mislukt. De auto had hü van de garage Louisse al hier weten los te krügen op een valsche bon. Eerder was hij in de garage ver schenen met een goede bon, waarop voor militaire doeleinden een vrachtauto was gerequireerd. Toen hij ten tweede male ver scheen, koesterde men dan ook niet den minsten argwaan en gaf men de gevraagde personen-auto mee. Defensie zou later de bon wel verzilveren. R. is eenige dagen goéde sier met de auto gaan maken, liet het voorkomen, alsof de wagen zijn eigendom Was en schijnt hem zelfs aan anderen eenige malen verhuurd te hebben. De benzine verkreeg hij ook op valsche bons. Diverse pomphouders moeten er in zijn geloopen. De brigade-comman dant der marechaussee te Vlissingen ver zoekt daarom den pomphouders, die de laat ste dagen op zulk een bon benzine lever den, zich bij hem bekend te maken. Blijkbaar heeft R. in de gaten gekregen dat het spelletje, dat hij speelde, niet ten eeuwige dage kon duren, en is hü er ten slotte maar vandoor gegaan met den auto. Zooals wij gisteren melden, is er in de af deeling Nieuw- en Sint-Joosland van het Groene Kruis iets niet in orde met de fi nanciën. Op de Donderdagavond gehouden vergadering is het warm toegegaan. Een punt dat verschil van meening tusschen het bestuur en den penningmeester veroor zaakte werd vereffend, doch een tweede punt kon niet tot klaarheid worden ge bracht. Daarom werd door de buitengewone vergadering bij stemming besloten langs justitieelen weg recht te .verkrügen. Het betreft hier twee geheel verschillende zaken, en wel de volgende. In 1938 besloot de vergadering van het Groene Kruis een spaarbankboekje aan te schaffen teneinde de kasgelden daarop te storten. De penningmeester, de 78-jarige C L„ timmerman te Nieuw- en Sint-Joosland, beweerde telkens wanneer de aanvrage voor een spaarbankboekje ter sprake werd ge bracht, dat er zulk een boekje niet was, Verschillende bestuursleden twijfelden hier aan. Toen ook in een der laatste vergade ring de penningmeester bleef volhouden, dat zich geen spaarbankboekje met de kas middelen van het Groene Kruis in zijn be zit bevond, werd hem een afschrift getoond van een spaarbankboekje dat ten name van het Groene Kruis door L. bü de Nutsspaar- bank reeds in 1932 was aangevraagd en waarop het geld der vereeniging was ge stort. Toen moest L. wel bekennen. Ook gaf hij daarop toe, dat de in den loop der jaren gekweekte rente, bedragende 107 door hem ten eigen bate was aangewend Bovendien kwam aan het licht dat de gel den bij de Nutsspaarbank door hem in De cember reeds geheel waren opgevraagd. De heer L. kon dan ook niets anders doen dan de veiligste weg kiezen en de f 107 be talen. Een en ander bracht met zich mede, dat de penningmeester op aandrang der verga dering als zoodanig bedankte. Er werd dus een nieuwe penningmeester benoemd, die de boeken van L. overnam Echter bij het doorloopen der boeken bleek dat er ook een onregelmatigheid was ge schied bij de uitbetaling van de bijdragen door het Groene Kruis aan de Zeeuwsche Hervormde Diaconesseninrichting te Nieuw en Sint-Joosland. Volgens de rekening van den penningmeester van deze plaatselijke afdeeling der diaconesseninrichting, was er in 1929, 1930 en 1931 geen büdrage van het Groene Kruis ontvangen. Evenwel gaven de boeken van den penningmeester aan dat in 1930 wèl een bijdrage aan de dia conesseninrichting was verleend, groot f 100, De penningmeester van de plaatselijke afd der diaconesseninrichting blijft ontkennen ooit in 1930 een bijdrage van f 100 van L, te hebben ontvangen. Doch deze op zijn beurt houdt vol, dat de f 100 wel betaald zün. Toen L. dan ook gevraagd werd de kwitantie te toonen, verklaarde hij, dat hij deze verbrand had Toen in '1930 de reke ning van den penningmeester door de ver gadering van het Groene Kruis werd nage zien, moet een kwitantie zün vertoond. Wel ke kwitantie blijft echter de groote vraag. De heer L. werd alsnog eenige malen in de gelegenheid gesteld een en ander in der Onbekenden hebben gisternacht zes rui ten vernield van de woning van den Ne derlandschen consul in Dantzig. Ongetwij feld dachten de daders de ruiten te raken van de woning van den Poolschen vice commissaris, die in de nabijheid woont. De Nederlandsche consul heeft de aandacht der autoriteiten gevestigd op het in gebre ke blijven der Dantzigsche politie. Een ver tegenwoordiger van den Senaat heeft ex cuses aangeboden. Stefani meldt uit Sevilla: De inscheping der Italiaansche vrijwilligers, die, in Spanje gestreden hebben, is definitief bepaald op 31 Mei, nadat zij het materiaal aan het Spaansche leger zullen hebben teruggege ven. Slechts eenige detachementen van de luchtmacht zullen Spanje iets later, begin Juni verlaten, aangezien de teruggave van het materiaal verscheidene dagen vereischt. Met de legioensoldaten zullen ook aan boord gaan 3.000 Spaansche strijders van gemengde divisies met hun officieren, die op uitnoodiging van de Italiaansche regee ring een kort bezoek aan Italië zullen bren gen. Havas meldt: Gistermiddag zijn vijf trans portschepen uit Vigo vertrokken met de manschappen van het Condor-legioen aan boord. Havas meldt uit MadridDe 'laatste Moorsche troepen zün gisteravond naar Al- geciras vertrokken. Zij zullen daar scheep gaan naar Marokko. Havas meldt uit Warschau: Gister werd medegedeeld, dat de ruiten van het Pool sche consulaat in Koningsbergen in Oost Pruisen door onbekenden vernield zpn ;D e politie bleef pas- sief bij het incident minne te schikken, te bekennen of aan zijn verplichtingen te voldoen, maar hij bleef telkens weigeren. Toen heeft de buitengewone vergadering besloten langs justitieelen weg recht te ver krügen. Het is begrüpelijk dat deze kwestie op het dorpje groote beroering heeft ge wekt. Temeer daar het hier om een betrek kelijk klein bedrag gaat en de niet onbe middelde penningmeester L. een krasse oude baas is, die de acht kruisjes al dicht is genaderd. li Maandag 5 Juni a.s. tusschen 20.00 en 22.30; ligplaats Buitenhaven. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksminister dr. Goebbels heeft in de „Voelkische Beobachter" een artikel ge schreven, getiteld: „nogmaals de omsinge laars", waarin hij o.a. schrijft, dat Europa steeds meer het aanzien biedt van een we relddeel, dat uiteenvalt in twee vijandelijke deelen. Het is niet de schuld van Duitsch land, dat deze beide deelen ideologisch en politiek niet-begrijpend, om niet te zeggen: vijandig tegenover elkaar staan. Duitsch land heeft dit niet gewild en het is ook niet waar, dat de geschillen voortspruiten uit verschillend politiek inzicht. Wanneer wer kelijk gesproken zou kunnen worden van tegenstelling in grondbeginselen, dan be staan deze tusschen Engeland en de Sovjet Unie, twee mogendheden, die zich op het oogenblik in hetzelfde kamp achten. De te genstelling tusschen de beide Europeesche kampen ligt veeleer in hun aandeel in de rijkdommen der wereld, d.w.z. de eenen hebben alles, de anderen niets. De Engelsche politiek heeft steeds ver klaard, dat een splitsing van Europa in twee tegengestelde kampen onwenschelijk is, doch zonder twijfel heeft de Britsche po litiek tot deze betreurenswaardigen toe stand geleid. Engeland heeft thans geen duidelijk politiek doel meer. De diplomatie is thans zuiver negatief, en is alleen inge steld op een aanval uit angst. Het is steeds de bedoeling van de Britsche politiek ge weest, de belangen van het Britsche impe rium te laten beschermen door andere lan den en als deelnemer aan de omsingeling is thans ieder welkom, hetgeen blijkt uit de pogingen de Sovjet Unie hierin te betrek ken. Goebbels merkt verder op dat geen groo- ter tegenstelling kan bestaan tusschen de religieuze, sociale en economische opvat tingen van twee landen, dan tusschen Lon den Moskou en hij vraagt zich af, wat het zoogenaamde democratische front in Euro pa eigenlijk nog te maken heeft met de democratie. De deelnemers hebben slechts een doel: de autoritaire staten te verstik ken. Hiertegen verzet zich evenwel in Duitschland en Italië een blok van 150 mil- lioen menschen, die bereid zijn hun natio naai bestaan tot het uiterste te verdedigen, wanneer dit noodig zou zijn. Tenslotte merkt Goebbels op, dat de omsingeling geen pijn doet. Iedere slag van het omsingelings front zal worden beantwoord met een ver- doovende klap en wat de zenuwen-oorlog, waarvan op het oogenblik wordt gesproken aangaat, Duitschland weet hiervan niets, doch wanneer deze bestaat, dan zal Duitsch land hem winnen op grond van het betere recht, dat steeds de betere zenuwen geeft, EEDE. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van leden van den Gemeente raad zijn 423 stemmen uitgebracht, waar van 415 geldig. Er waren drie candidatenlijsten, allen roomsch katholiek. Op de eerste lijst waren 207, op de twee de 204 en op de derde lijst 4 stemmen uit gebracht tegen in 1935 op 1 en 2 resp 212 en 172. Toen was er geen derde lijst Van de eerste lijst werden gekozen A. de Taaye, M. Rodts, M. Verstraete en C. Stur- tewaegen. Van de tweede lijst: E. Buyck, E. Buzeijn en W. Dhondt. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Aanvankelük betrokken tot zwaar bewolkt en eenige regen, later bre kende bewolking, iets koeler overdag. Ma tige tijdelük krachtige, Westelijke tot N.W. wind. Zo. 28 Mei Zon op: 4 h 50; onder: 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op: 15 h 51; onder: 2 h 24. Ma. 29 Mei. Zon op: 4 h 49; onder: 21 h 06. Licht op: 21 h 36. Maan op: 17 h 06; onder: 2 h 49. Di. 30 Mei. Zon op: 4 h 48; onder: 21 h 07. Licht op: 21 h 37. Maan op: 18 h 19; onder: 3 h 17. V.M. 2 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 27 9.01 21.27 2.54 15.25 Zondag 28 10.19 22.40 4.15 16.46 Maandag 29 11.27 23.47 5.29 17.53 Dinsdag 30 12.25 24.43 6.26 18.44 Woensdag 31 13.17 7.16 19.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtü- Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 27 10.39 23.09 3.52 16.32 Zondag 28 11.52 24.17 5.11 17.53 Maandag 29 12.58 6.24 19.01 Dinsdag 30 1.25 14.05 7.24 19.54 Woensdag 31 2.27 15.01 8.16 20.44 ITALIAANSCH-GREEKSGHE VERLOVING Stefani meldt uit Rome: Het heeft den koning-keizer van Italië en Abessynië be haagd zijn toestemming te geven voor de verloving van den Hertog van Spoleto, een neef van den Koning, met prinses Irene van Griekenland, de tweede dochter van Koning Constantijn en een zuster van den huidigen koning George van Griekenland. De Grieksche bladen, zoo meldt Stefani uit Athene, uiten zich met groote voldoe ning over deze verloving, welke familieban den legt tusschen het vorstenhuis van Grie kenland en de dynastie Savoye. Prinses Irene heeft verscheidene jaren in Florence gewoond en spreekt vloeiend Italiaansch. Havas meldt uit Ankara: Drie Duitsche ingenieurs, werkzaam bij het instituut voor landbouwkunde in Ankara, zijn ontslagen. Zü zouden getracht hebben nationaal socia listische propaganda te maken. Bij het afdeelingsonderzoek" in de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot verhoo ging van het zevende hoofdstuk der rijks- begrooting voor 1939 verklaarde men, blij kens het voorloopig verslag, algemeen zich met dit wetsontwerp, dat strekt om op nieuw 30 millioen uit te trekken ten be hoeve van de werkverruiming, te kunnen vereenigen. Verscheidene leden meenden zelfs, dat een belangrijk hooger bedrag hiervoor had moeten zijn aangevraagd, ge zien den omvang van de werkloosheid. Uit de verslagen van het werkfonds blijkt dat in vele bedrijven de werkloosheid nog zeer groot is. In 1937 is ongeveer 20,4 mil lioen verwerkt en in 1938 ongeveer 31,4 millioen.* Verschillende leden vragen waar aan het te wijten is, dat de toegezegde 40 a 50 millioen niet verwerkt is geworden. De leden meenen dat openbare werken den economischen toestand in het algemeen in niet onbelangrijke mate ten goede komt. Krachtig drongen zij voorts aan op be spoediging van de voorbereidingen voor de inpoldering van het Zuidelijk gedeelte der vroegere Zuiderzee. Om op het gebied van werkloosheidsbe strijding resultaten te bereiken zal ook noodig zqn verlenging van de leerplicht, welke ten goede komt aan de voorbereiding van een betere vakopleiding. Tevens kan dan wat gedaan worden aan de werkloos heid onder de onderwijzers. Voorts achtten deze leden noodig pen- sionneering van oude arbeiders, bijv. op zestigjarigen leeftijd, overal waar een be hoorlijk pensioen verzekerd is, verdere be perking van de overwerkvergunningen en vooral invoering van een verkorte werk week in een aantal bedrijven. Weer andere leden vroegen nogmaals de bijzondere aandacht van de regeering voor de bevordering van den export. Zij zagen daarin den besten weg tot bestrijding der werkloosheid. Eenige leden vroegen bij de vaststelling van de loonen rekening te houden met het bestaande lage peil van hen die thans in de werkverschaffing werken. De in het rapport-Westhoff als juist aanbevolen loo nen achten zij veel te laag. Toejuiching verdient het voornemen der regeering om binnen de grenzen van het aan werkloozen- zorg te besparen bedrag subsidies te ver- leenen voor het tot stand brengen of ver beteren van kapitaalgoederen op het gebied van nijverheid en verkeer. Te Bayreuth is tusschen de vereeniging van natïonaal-socialistische onderwijzers en den opperbevelhebber van het leger over eenstemming bereikt over de militaire op leiding van de jeugd op school. Besloten werd voor 1940 het onderwijs te plaatsen in het teeken van de verster kingen in het Westen, als symbool van den levensstrijd van het Duitsche volk. Luitenant-kolonel Hesse prees het Duit sche onderwüsstelsel, dat de jeugd vormt in ideologischen en politieken geest, hun ka rakter sterkt door het plichtsbesef, en hun het gezag eener positieve houding geeft.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1