BUITENLAND. De wereld van morgen. SPORT. RECHTSZAKEN. VLAAMSCHE KRONIJK. xv. DE Ï»ALESTIJNSCHE SINAASAPPELS. Nederland kocht 50 meer dan het vorig jaar. BELGIë, Kroonprins Boudewijn onderscheiden Door Koningin Wilhelmina, DUITSCHLAND Indrukken van de tentoonstelling te New-York, ENGELAND ZUID-AMERIKA. ITALIË, STATEN-GEHERAAL BURGERLIJKE STAND. <rT> 't Is Oranje 't Blijft Oranje 't Is Oranje Boven...... België, in het bijzonder Brussel, heeft deze week gestaan in het teeken van Oranje. Doch, waar de Nederlandsche bla den, minder of meer uitvoerige verslagen hebben gegeven van het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan ons land, ga ik thans natuurlijk niet meer een relaas ge ven der gebeurtenissen tijdens het verblijf der Nederlandsche Landsvrouwe binnen onze grenzen. Toch valt er daarnevens nog wel een en ander te zeggen. Voor dé derde maal sedert de afscheuring van de Zuidelijke Nederlanden kwam een Nederlandsch staatshoofd op officieel be zoek in België. Het eerste bezoek dagtee- kent van 20 Mei 1884, dus bijna 55 jaren geleden. Het waren Koning Willem III en Koningin Emma, die toen de gasten waren van Leopold II en Koningin Maria Hen- drika. In 1911 bracht Koningin Wilhelmina, ver gezeld van Prins Hendrik, eveneens een bezoek aan ons land, waarbij ze werd ont vangen door Koning Albert en Koningin Elizabeth. Thans, 28 jaar later, keerde de Neder landsche Vorstin hier terug, uitgenoodigd door Koning Leopold III. Zij stapte uit in hetzelfde Noorderstation, waar indertijd Haar Vader aankwam, en dat wel haast zeker, nu het door de verbinding Noord- Zuid gedoemd staat te verdwijnen, voor het laatste hooge bezoek althans 't laat ste Nederlandsche van dien aard dat we daar zullen zien aankomen. Voordien is Ko ningin Wilhelmina nog eens met Prinses Juliana, ten tijde van de Brusselsche ten toonstelling, in 1935, in ons land geweest, maar dat was geen officieel bezoek. Veel is er gebeurd sedert 1911, dat de beide dynastiën en de beide landen nader tot elkaar heeft gebracht. Door de liefde rijke gastvrijheid honderdduizenden Belgi sche vluchtelingen en ruim dertigduizend Belgische soldaten in de donkere dagen van 19141918 verleend, zij wij de Neder landsche Vorstin en de Nederlandsche be volking diepe dankbaarheid verschuldigd. Zoo innig was de sympathie, dat van Noord naar Zuid ging, dat niemand aldaar, toen onrrhddelüjk na den wereldoorlog het an- nexionistische Comité de Politique Na tionale op landroof ten koste van Neder land durfde aan te sturen, de eerlijke be volking van ons land met dit groepje avon turiers heeft willen vereenzelvigen. Onder de regeering van Koningin Wilhel mina, een regeering van wijsheid en be leid, hooghoudend het edele, karaktervolle devies van Haar Huis: „Ik zal Handhaven", zijn de banden tusschen onze beide landen steeds nauwer aangehaald, banden van eco- nomischen en cultureelen aard, banden ook van gemoedsovereenkomst en bewuste Dietsche stamverwantschap. De evolutie van de binnenlandsche toestanden ten on zent, de groei der Vlaamsche beweging en de versteviging van den Vlaamschen volks wil, hebben weerklank gevonden bij het verstandigste deel der Nederlandsche natie. Vandaar dat de herhaling van het „Spreek Uw Taal Incident", dat zich in 1911 op de Brusselsche Groote Markt voordeed, thans totaal uitgesloten kan worden geacht. Het gebruik der gemeenschappelijke Nederland sche taal tusschen de Koningin van Neder land en den Koning der Belgen was nu vanzelfsprekend. In dien geest was het, dat alle Vlamingen de Nederlandsche Lands vrouwe een even eerbiedig als welgemend Welkom toeriepen en ons eveneens gemeen schappelijk „Wilhelmus van Nassauwe" uit volle borst meegezongen hebben. Veel is er te Brussel wat aan het Huis Oranje-Nassau herinnert. Tusschen den Berg van 't Hof (Montagne de la Cour) en de stadswallen, welke zich ter hoogte van de huidige Ruysbroeckstraat bevonden, liet Engelbrecht van Nassau op het einde der XVe eeuw een paleis bouwen, welks pracht door geen ander te dezer stede werd geëvenaard. In 1544 vestigde Willem de Zwijger zich aldaar. Samen met zijn vrien den Marnix van St. Aldegonde, Brederode en de graven Egmont en Hoorne bracht bij een aanzienlijk deel van zijn leven te Brus sel door. Het was ook in Brussel, dat zich naast het paleis van Egmont het „Huize Culemborg", eigendom van Floris van Pal- landt. bevond, waar het Eedverbond der Edelen, de aanvang van den vrijheidsstrijd, werd onderteekend. Daar heeft dus als het ware de wieg gestaan van de Republiek der Vereenigde Nederlanden. Te Brussel ook werd in 1817, in den linkervleugel van het Paleis der Natie, thans ingenomen door het departement van buitenlandsche zaken, koning Willem III geboren. Keizer Karei V verhief indertijd Brussel tot hoofdstad der Nederlanden. Misschien zullen ook niet alle Nederlanders weten, dat van de 54 titels, waarop Koningin Wil helmina recht heeft, er verscheidene zijn, zelfs méér dan Koning Leopold bezit, die Haar aan onze Vlaamsche gewesten ver- binden. Zoo is de Nederlandsche Vorstin ook erfbruggravin van Antwerpen, Baro nes van Diest, Barones van Grimbergen, Barones van Meerhout, Barones van Si- chem, Barones van Turnhout, Barones van Vorst, Barones van Waasten en om ook onze Waalsche landgenooten een genoegen te doen Barones van Herstal Deze verbondenheid met ons die men kan vermelden zonder politieke bijbedoe lingen geeft ons te meer aanleiding Haar jubelend te begroeten in de stad, waar, op den Kleinen Zavel, niet ver van het oude Paleis der Nassau's, het standbeeld van Haar grooten voor-zaat Willem van Oranje staat. Wij zien in Haar niet alleen het Hoofd van een bevriende natie, doch de Vrouwe van ons Broedervolk! Koningin der Lage Landen, Aan de grauwe, gramme zee, België's vreugdevuren branden, 't Volk viert met zijn Vorst U mee. In Uw wijze en vaste handen Houdt Gij zekerheid van vreê, Want aan grenzen en aan stranden Klinkt Uw fier: „Je maintiendrai!". Hendrick de Vlaming. Het A.N.P. meldt uit Haifa: Het citrus-seizoen 19381939 staat thans voor de afsluiting, in Mei worden alleen nog maar geringe oogstoverschotten ver scheept. De exporthoeveelheid bedroeg tot en met einde April 14% millioen kisten, terwijl men in de ramingen slechts met 13% millioen kisten gerekend had. In quan- titatieven zin is de oogst dus boven verwach ting goed uitgevallen. Dit treedt wel het duidelijkst aan den dag, als men zich reali seert dat de exporthoeveelheid van het vo rige seizoen 11.4 millioen kisten bedragen heeft, zoodat de export van dit jaar met 3 millioen, d.i. met ongeveer 27 procent ge stegen is. Nederland neemt wederom de tweede plaats onder de afnemers in, d.w.z. direct na Engeland. Het aandeel van Nederland is in vergelijking met het voorgaande jaar met bijna 50 percent gestegen. In concrete cijfers uitgedrukt, komt het hierop neer, dat Nederland in het afgeloopen jaar 1.500.000 kisten Palestijnsche sinaasappelen opgenomen heeft (in het afgeloopen jaar 1.093.000 kisten). Ook in België doet zich de tendenz van stijgend verbruik van Palestijn sche sinaasappelen voor. Het verbruik steeg hier meer dan 100 procent n.l. van 518.000 kisten tot 1.096.000 kisten. Daarentegen heeft het veel grootere Frankrijk in het af geloopen jaar niet meer dan 513.000 kisten opgenomen. Engeland blijft nog altijd de hoofdafne mer voor Palestina met 60 procent van het totaal van den oogst, of wel 8.589.000 kis ten. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft gisteren tijdens een intiem noenmaal op het kasteel van Laeken het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Boudewijn, hertog van Brabant. JODEN UIT SOMMIGE BUURTEN TE BERLIJN VERBANNEN. Havas meldt uit Berlijn: De Duitsche overheid heeft tot nu toe steeds gezegd, niet het voornemen te hebben een ghetto in te stellen. Toch is gisteren te Berlijn een decreet onderteekend, op grond waar van aan Joden voortaan formeel verboden is in de woonwijken der beter gesitueer den te wonen, met name de buurt van de Tiergarten, waar de diplomatieke ver tegenwoordigingen zijn gevestigd, het Han- sa-kwartier in de directe buurt der kazer nes van Moabit, en de groote lanen in het Westen der stad. Joden die in deze buur ten wonen, hebben de uitnoodiging ont vangen, zich elders te vestigen in huizen van Joodsche eigenaars. Deze mededee- ling is op alle openbare zuilen aangeplakt. Overtredingen worden gestraft met boe te of gevangenis. (Van onzen b ij zonderen "medewerker.) „De wereld van morgen"... zoo is de we reldtentoonstelling te New-York gedoopt. Een kinderlijke poging, al is het een 155 millioen dollarpoging. De wereld van mor gen? Misschien de onmetelijk lange zoom van grafzerken, die het landschap markee ren aan de ééne zijde van de nieuwe baan der World's Fair-trein? De wereld vanmor gen? Misschien de chaos aan de andere zij de van de spoorbaan? De chaos van het „Merry go round"-Luna-park, zotte ker miskramen met misgeboorten der natuur, de dikste hagedis van de wereld, enz. Of de chaotische toestand geschapen door de mo derne vakvereeniging-toestanden hier op de Fair? Toestanden, die, als zij inderdaad de wereld van morgen kenmerkten, die we reld waard maken om in elkaar te starten. Waarin demonstreert zich dan eigenlijk de „wereld van morgen" hier? Architectuur? Een ongeaccidenteerd terrein, geen enkel karakteristiek element was aanwezig om juist dit terrein te kiezen (alleen de wensch een ongezonde moeras droog te leggen). Men heeft het groot gemaakt; vijf maal zoo groot minstens als de Expo in Parijs 1937, maar hoe meer ik hier ronddool, hoe meer ik de Expo waardeer en dit tentoonstel- lingsveld een rommelig complex van meest al niet heel belangrijke bouwsels, vind. Techniek? Inderdaad zijn er knappe staal tjes van bouwerij: de immense globe, per fect geïsoleerd tegen schal, electrische trap pen (die we over de heele wereld al ken nen tegenwoordig), fonteinen, en gros al les en gros. Maar het is alleen de kwanti teit die respect tracht af te dwingen. En op technisch gebied heeft de stad zelf al veel meer te toonen dan op de tentoonstel ling gemaakt kan worden; denk aan haar Empire State Building, waar de lift je in één zet honderd verdiepingen omhoog schiet; haar Radio City, waar de bioscoop zaal alleen al door de tooneelinrichting voor de „show" je als Nederlandsche dé cor-ontwerper het water in den mond laat komen; het Rockefeller Centre, waar de volmaakte materialen-toepassing en feilloo- ze afwerking, geleid door, voornamen smaak en beheersching, op technisch gebied iets toont, waarbij een tijdelijk expositiege- val voor de massa het nooit bij halen kan. Er is op het verkeerde paard gewed. Diora ma's (ook in ons Indisch paviljoen) bij hon derden, alle precies-net-echt, maar noch echt genoeg en noch geestelijk bevrucht ge noeg, om niet ijselijk te vervelen. Loopende banden met foto's, schilderingen; loopend, ANTUPOOLSCHE ACTIE. Havas meldt uit Berlijn: De bladen van de Poolsche minderheid in Duitschland, de „Dziennik Berlinski" en de „Nowiny God- ziennê" maken melding van talrijke nachte lijke overvallen op Polen te Flatow en Ra- dawic. Te Gross Borek zijn steenen gewor pen door de ruiten van de huizen van Polen en te Allenstein in Oost Pruisen zijn op Poolsche winkels, plakkaten geplakt, waarop stond „Poolsche winkel: bij ons proppen de Polen zich vol Duitschers, duit dit niet lan ger"; en „opgelet, hier woont een Poolsche parasiet". ZES POLEN TER DOOD VEROORDEELD Wegens anti-nationaal-socialistisch optreden. De Kurjer Wdrszwaski meldt, dat de rechtbank te Berlijn onlangs zes personen wegens anti-nationaal-socialistische activi teit ter dood heeft veroordeeld. Tot deze veroordeelden, die reeds onthoofd zijn, be hoorden vier Poolsche arbeiders uit Sile- zië. Het blad meldt, dat een Poolsche ar beider te Breslau ter dood is veroordeeld, beschuldigd van de verspreiding van an- ti-nationaal-socialistische pamfletten. GROOTE TURKSCHE ORDER OP LOCOMOTIEVEN. Reuter meldt uit Londen: Voor het eerst sedert den oorlog heeft Turkije in Enge land materiaal besteld voor zijn spoorwegen. De order, welke grootste exportorder is, die sedert jaren in Engeland is geplaatst, heeft betrekking op 58 locomotieven voor de Turksehe regeering, welke ongeveer een millioen pond sterling zullen kosten. Drie dooden bij scheepsbotsing. In de haven van Stettin is het Finsche passagiersschip „Ariadne" in botsing geko men met een sleepboot. De sleepboot sloeg om en drie opvarenden verdronken. NAZI-ACTIVITEIT IN BRAZILIë. Havas meldt uit Rio de Janeiro: De bladen publiceeren een bericht uit Curiti- ba, waarin wordt medegedeeld, dat de po litie 'n zekeren Leopold Benes heeft gear resteerd, een voormalig Duitseh kapitein, die in het bezit was van compromitteeren- de brieven van den Duitscher Herick Fir man, directeur van de kolonisatievereeni- ging voor Parana, welke verboden is, als mede van de vroegere secretaresse van het Duitsche consulaat, Rawretzka. O.a. is een circulaire in beslag genomen, waar in wordt gezegd, dat de Duitsche kolonis ten den Ftihrer steeds dankbaar moeten blijven. In Parana, zoowel als elders in de staten van Zuid-Amerika moet hun actie erop gericht zijn de bedoelingen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te gen te werken. De minister van justitie heeft een on derzoek gelast. DE TOESTAND EN ABESSYNIë, Nog haarden van verzet De economische situatie laat te wen- schen. Havas meldt uit Rome: De onderstaats secretaris voor Italiaansch Oost Afrika, Terruzzi, heeft in den Senaat verklaard, „de politieke en militaire toestand in Ita liaansch Oost Afrika is bevredigend. Wij moeten echter erkennen, dat er nog klei- në sectoren zijn, die ten prooi zijn aan re- horizontaal, vertikaal, verborgen achter be timmering of open als een reusachtige sliert (zooals kranten ook door de machine glij den) draaiende gevallen, draaiend om leng te- of breedteras of draaiend met drie fa cetten van wentelende prisma'soch ja, er is alles wat op tooneel- en tentoonstel- lingsgebied al vroeger bedacht is en alles vind je in veelvoud, maar er is nooit beter bewijs geleverd, dat de kwantiteit moor dend is en dat de eenige kracht toch maar alleen schuilt' in den geest. Als je de diorama's hebt gezien in de Globe, waar op kinderlijk-naïeve manier ons de „wereld van morgen" wordt voor gezet, geenscenneerd met sterren, maan en gezang; als je de diorama's hebt gezien in de General Motors-building, waar je ruim een half uur in gemakkelijke fauteuils ge zeten door de wereld van morgen autoot en ziet dat in die wereld autowegen kris kras door bergen en meren zijn getrokken en die in het Britsch paviljoen, de Federati on Building en vrijwel alle andere pavil joens, wel, dan kun je geen diorama's meer zien en dan vind je 't maar heel erg zonde, dat in ons paviljoen zooveel geld aan een (overigens voortreffelijk) diorama werd be steed. Men heeft, zooals gezegd, op het ver keerde paard gewed. Men heeft het, echt Amerikaansch, gezocht in de veelheid; de massa moet, volgens hun theorie, geïmpo neerd worden door massa, maar men weet hier nog niet voldoende, dat een massale werking ook bereikt kan worden met heel weinig middelen, als de stuwkracht maar de geest is en niet het cijfer. Finland had geen geld om een paviljoen te bouwen; het heeft niet anders dan haar partje in de Hall of Nations; dezelfde ruim te die b.v. door ons land als „afval" is be schouwd en waar men bij ons zeer weinig karakteristieke bazaars houdt. Maar kijk wat Aalto er (met zijn vrouw) van ge maakt heeft: een ruimte, één en al spirit, één en al spanning; interessant door. de kracht van den geest, die elke uitbeelding levend heeft weten te houden. Ook in het paviljoen van Zwitserland is bewust gebro ken met den knieval voor de massa! er zijn montages, die een „vondst" waren, foto's zwevend tusschen touwen, vormen, die fas- cineeren, die imponeeren, niet door de af metingen maar door den inhoud. Van Ierland had niemand waarschijnlijk een zóó modern paviljoen verwacht: hier is de bewuste haat tegen het overweldigend- uitgestrekte reeds gemarkeerd door de merkwaardig smalle paadjes, die zich als één-trichtingverkeer door al het geëxpo seerde heen slingeren. Eén-richtingverkeer, een hoofdvereischte om dood-vermoeide tentoonstellingsgangers aangenaam te zijn en om het geëxposeerde een kans te geven, dat men er tenminste iets van in zich opneemt, is bijna nergens toegepast. Bijzonder verkeerd is het wel in het paviljoen van de Federation, waar bellie. Het betreft kleine centra van op stand, gelegen in Amara en Chi'ao, die ge leidelijk tot rede worden gebracht en wei ker onderdrukking het gebruik van slechts enkele bataillons nöodig maakt. Groot, militaire acties zijn niet meer noodig;" Spr. voegde hieraan toe, dat de economi sche toestand niet goed was en wel om drie redenen: het Suezkanaal, de hoog: kosten der transporten, inlandsche werk krachten, die thans gebruikt worden voot den aanleg van wegen en dus onttrokken worden aan den landbouw. Terruzzi be sloot, „wanneer deze hinderpalen verdwe nen zullen zijn, zal de ontwikkeling der ko lonie normaal worden." TWEEDAAGSCH BEZOEK VAN JUNIOREN VAN D.H.C. AAN MIDDELBURG. Vorig jaar heeft, naar men weet, een uitwisseling van adspiranten van M.V. en A.V. Middelburg plaats gehad met de ad- spiranten van de v.v. Laakkwartier te 's-Gravenhage. Dit werd een groot succes. De adsp. commissie van „Middelburg" heeft niets onbeproefd gelaten, om ook dit jaar een dergelijke trip te doen plaats hebben. Met de Pinksterdagen zal nu een 50-tal junioren van D.H.C. uit Delft een bezoek aan Middelburg brengen. Deze junioren en de 4 leiders worden bij leden en donateurs van Middelburg ingekwartierd. Het tegenbezoek van de Middelburgsche jongens aan Delft zou dan geschieden van des Zaterdags vóór Middelburgsche kermis tot Maandag d.a.v. De adsp. commissie heeft alle pogingen aangewend om de Delftsche jongens en vanzelfsprekend ook de eigen adspiranten, het die twee dagen zoo aangenaam mogelijk te maken. De Delftsche jongens met hunne leiders komen Zaterdagavond te ongeveer zes uur aan. Met muziek voorop wordt door een klein deel van de stad naar de Markt gemarcheerd. Op de bovenzaal van de Soc. „De Vergenoeging" zal een kort welkomst woord worden gesproken. Nog des avonds zal den gasten gelegenheid worden ge geven tflt het bezichtigen van de Abdij gebouwen. Zondagmorgen, len Pinksterdag, zullen er twee wedstrijden door de adsp. van Delft en die van Middelburg worden gespeeld. Des namiddags worden den Delftsche jon gens en leiders, alsmede den M'burg adspi ranten een autorit door Walcheren aange boden. Maandag, 2en Pinksterdag, worden er wederom 2 wedstrijden gespeeld, even eens achter de Meelfabriek. Na een voorwedstrijd en bezoek aan den promotiewedstrijd MiddelburgLimburgia, vertrekken de Delftsche jongens 's avonds weer naar huis. Het kunnen dus een paar gezellige dagen voor de voetballende jeugd worden, waarbij gestreefd wordt naar sportverbroedering, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. 480STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag, 24 Mei. 5e Klasse, 7e Lijst. Hooge Prijzen. 1000: 6625 7740 Prijzen van 70. 13250 men beslist nekkramp (in onschuldigen vorm) opdoet. In ons paviljoen is het probleem van het verkeer opgelost en de oplossing op zich zelf is gebruikt om (de Nederlandsche af- deeling tenminste een bepaalde karak teristiek te geven. Het interieur is vloeiend van lijn gehouden. Tegen de lichte kleur van de achtergronden steken de bonte (en dikwijls boeiende) schilderingen prettig af. Het exterieur van het gebouw valt 's- avonds buitengewoon in den smaak; vooral de eerehal en de open cour (welke ver zorgd is door prof. Rosse) maken 's avonds op de bezoekers buiten een even fascinee- renden invloed als het vuurwerk. Van het interieur is de ruimte met de schildering van prof. Jurres (waarin het orgel is opge nomen) het meest dankbare geweest; wij vinden er meegaand in het rhythme van gebogen lijnen en vlakken een zeer gast vrije bank met aan de achterzijde een vi trine voor honderden Unica's van Leerdam. In het Belgische paviljoen (dat terwille van het carillon ook een „toren" noodig had, maar daarvoor wijselijk geen pittoresk „Brugge" of „Gent" koos) is de groote bin- nenhal met vijf wandtapijten ook zeer ge slaagd van stemming. Elk interieur dat niet gedragen wordt door den karakteristieken vorm (ontstaan uit de spanning van een scheppend brein), blijft „een van de onein dig vele zalen met vitrines enz." Het is dan niet in staat een indruk achter te laten en het ware daarom, zoowel voor de exposan ten als voor de bezoekers, beter achterwe ge gebleven. Wat is er in ons paviljoen over de „we reld van morgen"? Het draaiende molentje van de K.L.M. Maar heeft iemand werke lijk de illusie gehad, dat het onderwerp van een wereldtentoonstelling ooit meer is dan een handige trekpleister? Bij vroegere we reldexposities, zonder profetische kwakzal verij, kwam, geboren door de aandrift van den tijd, een nieuwe bouwwijze, als experi ment tot standdenk aan dén glasbouw van het Crystal Palace, aan den Eiffeltoren. Hier wijst men nu op de Tryloon en de Globe, twee requisieten voor een show, die geen enkel perspectief opent voor het nieu we bouwen (zelfs al is de Globe een voor beeld voor het nieuwe isoleeren). De aandriften van onzen tijd gaan mis schien ondergrondsche wegen, die wij niet waarnemen kunnen, tot zij misschien er gens plotseling het wereld-wegdek open rijten en wij terugdeinzen voor haar mach tige manifestatie. Nu is het wereldbeeld echter geen andere manifestatie dan als vooruitzicht op de wereld van morgen: links de grafzerken en rechts de kermis der ijdelheid. Ongewild rijdt de World's Fair-trein ons langs deze symbolen binnen de hekken der grootste wereld-show, welke ooit heeft plaats gehad. Paul Bromberg. LEIDER VAN „IJZEREN GARDE" TOT 25 BOETE VEROORDEELD. Voor den waarnemenden kantonrechter te Amsterdam, stond gisteren de leider Van het partijtje „de ijzeren garde" te recht, omdat hij op 19 April zijn stembil jet, dat hij had ontvangen uit handen van den voorzitter van het stembureau,, ge vestigd in de Nieuwe Looiersstraat in de hoofdstad, niet in de stembus had willen doen, noch aan den voorzitter had willen teruggeven. De man,, die zich journalist noemt, zei- de, dat hij den voorzitter direct had me degedeeld, dat hij op grond van zijn anti- semietische gevoelen weigerde het stem biljet in te leveren, daar z.i. alle partijen min of meer verjoodscht zijn. In de zaal was extra politie bewaking aanwezig, omdat er waarschuwingen wa ren binnengekomen, dat van fascistische zijde gepoogd zou worden de stemming in de war te doen loopen. De weigerachtige kiezer vroeg vervol gens aan den voorzitter van het stembu reau aldus verklaarde verd. voorts op welke gronden hij verplicht was het biljet weer in te leveren. „De politie stel de voor mij dit op het bureau duidelijk te maken. Ik ging mee en het betreffende wetsartikel is me daar uitgelegd. Ik was toen bereid het biljet alsnog in de stem bus te doen, doch ofschoon het nog voor vijf uur was, werd dit niet toegestaan." De politieman, die in het stemlokaal aanwezig was geweest, gaf vrijwel dezelfde lezing van het gebeurde. Verd was rus tig meegegaan naar het politiebureau. De ambtenaar van het O.M. zeide, dat het duidelijk was, dat verd. tamtam had willen maken en dat deze zaak meer was dan een eenvoudige overtreding. Spr. vorderde 25 boete. De kanton rechter veroordeelde den man conform den eisch tot 25 boete. Verd.: dat valt me mee. Tegen jeugdige volgelingen zeven maanden gevangenisstraf gevor derd. Twee jeugdige volgelingen van dezen „leider" stonden gisteren voor de Recht bank te Amsterdam terecht en wel wegens openlijke geweldpleging in ver- eeniging. Zij hadden op 3 Maart jl. een steen, gewikkeld in kranten, waarbij twee beleedigende brieven waren verpakt, ge worpen door een der ruiten van het ge bouw Lijnbaansgracht 366, waar het Comi té voor Joodsche vluchtelingen is geves tigd. Het tweetal, dat in voorarrest zit, legde een bekentenis af. De jongste gaf toe, dat hij uitsluitend uit anti-semitische overwe gingen had gehandeld De tweede draaide er om heen. We hebben hier te doen, zeide de offi cier van justitie met twee opgeschoten lummels, die eigenlijk voor den kinderrech ter thuishooren. Zij zijn stom, brutaal en gevaarlijk. Zij werden gemakkelijk slacht offer van iemand anders. .Spr. vorderde tegen beide jongemannen zeven maanden gevangenisstraf met aftrek 'van de voor- loopige hechtenis De rechtbank zal 8 Juni vonnis wijzen. DE INDISCHE BEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. Vijf sprekers hebben gister in de Eerste Kamer het woord gevoerd over de Indische begrooting voor 1939. Toonde de heer Van R a p p a r d (lib.) zich een warm voor stander van drie of vier slagschepen, de heer Kranenburg (v.d.) kon zich zonder behoorlijk dekkingsplan niet met de ze schepen vereenigen. De heer B r i t (a.r.) zag in den aanbouw van veel klein materieel groote voordeelen boven dien van slagschepen of slagkruisers. Speciaal be pleitte hij uitbreiding van het aantal onder zeebooten. Ook de heer Bruineman (r.k.) bepleitte een sterke uitbreiding van de Indische vloot. De heer Van Rappard was van oordeel, dat het niet te laat is, om slag schepen te bouwen, daar wij deze juist na 1946, wanneer de Vereenigde Staten zich uit de Philippijnen terugtrekken, hard noo dig zullen hebben. De heer Kranenburg bestreed de rede van den heer De Savornin Lohman, gisteren gehouden, en noemde diens hou ding niet conservatief, doch reactionnair ten aanzien van de positie van Indië in het rijksverband. Hij zeide het te betreuren, dat niet de Inheemsche candidaat tot voor zitter van den Volksraad was benoemd. De heer Br u i n e m a n schaarde zich aan de zijde van den heer De Savornin Lohman, wat diens opvatting van de politiek ten aan zien van Indië's zelfstandigheid binnen het rijksverband betreft. Hij zeide, met steeds stijgende instemming het beleid van den minister te hebben gevolgd. Slechts op en kele onderdeelen had hij critiek. Evenals Woensdag uitten enkele leden een woord van deernis met de slachtoffers van de ramp op Timor. Vandaag zou minister Welter de sprekers beantwoorden. Vlissingen. Van 22—25 Mei. Ondertrouwd: H. C. de Bruijne 27 j. en E. A. van der Burght 26 j.; J. H. Ligterin- gen 26 j. en I. van Beveren 24 j.; K. de BFee 43 j. en M. P. Fagel 44 j; J. Roelse 25 j. en J. J. Heijboer 23 j.; B. Monté 27 j. en A. Brasser 26 j.; L. J. Izeboud 26 j. en M. T. van Wijk 27 j. Getrouwd: J. Harinck 24 j. en P. Henning 24 j"; N. P. du Bois 19 j. en S. M. Rieteco 22 j.; N. Vertregt 28 j. en P. de Vin 26 j. Bevallen: C. J. Wolven, geb. Van Eek z.; J. J. Soeters, geb. Baas z.; P. M. Ventevo- gel, geb. Suurmond d.; N. van der Est, geb. Henderikse z.; G. van Gaans, geb. Ooster- wold d. Overleden: N. Meeuwsen 71 j. wed. van M. Nijssen; S. van der Eijk 69 j. wed. van A. M. van Pot. (V.C.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7