Gemeenteraad van Middelburg. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 25 MEI 1939. No. 122. Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein (Ing'ez. Med,] De Midza-borden. VORST COBRA Samenvoeging gemeente werken en reinigingsdienst. „Hy sehynt mij nog de kwaadste niet", zei hy, om den ander te kalmeeren. „Na tuurlijk een beetje geterroriseerd door dien braven Alam Khan". door dagelijksche behandeling met In busjes van 50 en 90 ct. I I ffl I bij apothekers en drogisten JE Mini JE M In busjes van 50 en 90 cf. bij apothekers en drogisten (Ingez. Med.) De VOORZITTER zeide, dat de heer Jeronimus sprak over dingen, die met het voorstel niets te maken hebben. Het voorstel-Jeronimus tot aanhouding werd in stemming gebracht, na dat de VOORZITTER gezegd had, dat men met een nieuwen Raad en een nieuwen burge meester weer vreemd tegenover dit voor stel zal staan. Het werd verworpen met 14 tegen 2 stemmen, die der heeren Jeronimus en Portheine, laatstgenoemde was ter verga dering gekomen. De heer v. d. FELTZ meende, dat ook de tegenstanders hun stem moeten laten hooren. Spr. meende, dat de voorgestelde niet beschikt over de eischen, die men aan zijn nieuwe functie mag stellen. Spr. meende, dat ieder in den Raad er wel zoo overdenkt, maar gezamenlijk doet men toch anders. Het moeilijke is toch de beoordeeling los van den wethouder en daardoor tot een oplossing te komen. De VOORZITTER: Ik wil wel weg gaan. De heer v. d. FEETZ meent, dat er een opzichter-teekenaar is aangesteld, die men nu voor den directeur laat werken. De VOORZITTER kan niet alles in het openbaar zeggen. De heer v. d. FELTZ meende, dat men den betrokkene als deel van zijn taak het werk van de Godshuizen moet opdragen Men moet de financieele kwestie dan houden tusschen gemeente en godshuizen. De VOORZITTER zeide, dat het juist is, dat de gemeentewerken veelal de kop van jut zijn geweest. Dit is te begrjjpen omdat gemeentewer- werken en gemeentereiniging altijd geld kosten en niet zooals de bedrijven daar tegenover inkomsten kan stellen. Daarnaast is de directeur steeds de kwade geest omdat hij met de bouwers in aanraking komt en daardoor zooals vroeger meermalen ook in conflict. Er is een verzoek van Ged. Staten om een onderzoek tot samenwerking der be drijven in te stellen. Toen heeft spr. reeds gezegd, dat dit alleen financieel zou kun nen door de functie van directeur ve?h beiden in één hand te leggen. Nu is dit het geval in dit voorstel. De tijdelijke waarneming gaf geen aanleiding tot be zwaren, die het voortzetten ongewenscht zou doen zijn. Bepaalde zaken zullen door deskundigen worden onderzocht en deze zullen dan ad vies uitbrengen. Bij den opzet van den Reinigingsdienst was een deskundige doorloopend zeer noo- dig, maar nu is het wat anders. Bij de reorganisatie der bedrijven is hetzelfde gebeurd, maar nu heeft de di recteur de algemeene leiding. Maar hij wordt terzijde gestaan door zijn opzichters. Hij behoudt echter de verantwoordelijk heid. Men kan hier echter geen vergelij kingen trekken met den directeur sportter rein, met den commandant brandweer of marktmeester, dat laag gesalarieerde be trekkingen zijn. Als de dienst voor buitengewoon werk iemand als opzichter beschikbaar heeft, dan heeft gemeentewerken op dat moment te veel personeel. Er is geen sprake van, dat den heer Jansen in 1932 de functie bij de Godshuizen is toegezegd, de heer Brouwer had die nog en heeft die uitgeoefend tot 1925. Eerst toen de Godshuizen subsidie van de gemeente moest hebben, kwam de kwestie der combinatie van beide functies naar voren. In 1925 is er nog een kwestie geweest of de benoeming van den heer Jansen bij de Godshuizen wel zou worden goedge keurd. B. en W*. hebben de zaak juist zoo eenvoudig mogelijk gesteld. De heer PAUL zegt, dat als men een nieuwen directeur zou aanstellen zooals de heer v. d. Feltz zou willen, de heer Jansen met wachtgeld zou gaan, wat de gemeente 60,000 kan kosten tot hij 65 jaar is en een volledig deskundige op bei de terreinen zal wellicht nog meer geld moeten verdienen. De heer DEN HOLLANDER wil weten of de samenvoeging in de toekomst met een nieuwen opzichter van de reiniging zal noodig zijn. Daarvan hangt volgens spr. zeer veel af. De heer v. d. FELTZ zegt, dat als dit zoo was er geen sprake is van bezuiniging De architect der Godshuizen wordt ten slotte toch door de gemeente betaald; en spr. houdt vol dat steeds de schijn is ge wekt, dat den heer Jansen in het voor uitzicht was gesteld de benoeming bij de Godshuizen. De heer JERONIMUS meent, dat op wachtgeld stellen van den heer Jansen, toch nog goed voor de gemeente zou zijn. Spr. heeft nimmer kunnen begrijpen, dat cie Raad het verlof heeft gegeven voor het hebben van een nevenbetrekking en dat kan men toch intrekken. Dit bleek duurder te zullen zijn voor de Godshui zen. Mevrouw WEIJL meent, dat reeds vroe ger is uitgemaakt dat men den directeur als zoodanig niet het werk bij de Godshui zen kan opdragen. De VOORZITTER zegt, dat als de Gods huizen een oiiet-gemeenteambtenaar had den aangesteld, zij geen goedkeuring aan den Raad hadden moeten vragen. Men zal in bijzondere gevallen voorstellen een des kundige aan te stellen inzake den reini gingsdienst. De heer PAUL betwijfelt sterk dat het op wachtgeld stellen van den heer Jansen voordeel voor de gemeente zal kunnen ten gevolge hebben. De VOORZITTER onderstreept nog dat de directeur voor alles voor eigen beheer is. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren v. d. Feltz, Portheine en Jeronimus. Uitbreidingsplan. B. en W. stelden voor 2500 beschikbaar te stellen voor het maken van een uitbrei dingsplan c.a. voor de geheele gemeente. In den boezem van de commissie van fi nanciën waren de vragen gerezen of het salaris van den teekenaar volgens een tarief is vastgesteld of slechts geraamd en of dit werk zoo omvangrijk is, dat een per soon daaraan gedurende 1% jaar een dag taak zal hebben. (De heer Helder verlaat de vergadering.) (Vergadering van Woensdag, 24 Mei '39 Voorzitter de heer J. Onderdpk. loco burgemeester. Aanwezig 15 leden. Met-kennisgeving, waren afwezig de hee ren Flipse en Portheine. Jubileum Doorenbos. JUe VOORZITTER wendde zich tot den verslaggever van ons blad en bood hem in welwillende bewoordingen dp- gelukwen- schen van den;; Raad aan niet zijn 25-ja rig? jubileum. jDe Raad gaf blijk van; instemming met diexwoorden. g.r r 'Jél Be bestrating van de Langedelït. In verband met de plannen voor de be strating in de Langedelft, zeide de VOOR ZITTER dat B. en W. het adres ter zake zullen beschouwen, doch dat er nog geen toezegging van het Werkfonds is. De heer PAUL meende dat de bocht in den Singel bij de Radio-centrale goed ver breed kan worden, daar er maar kleine boomen staan. De VOORZITTER meende, dat ter plaat sende weg reeds iets verbreed is. De heer PAUL zeide, dat de bocht tocli nog zeer scherp is. De VOORZITTER zeide, dat er naar ge keken zal worden. ,De heer KöGELER meende, dat men reeds kan volstaan met het wegnemen van het- struikgewas, waardoor, het zicht beter zal, worden. Klachten over de radio-distributie. De heer DEN HOLLANDER had enkele klachten over de uitzending van de Radio distributie. De VOORZITTER liet uitkomen dat dit grootendèels een Rijkszaak is. De VOORZITTER zeide, dat het adres ter zake de Midza-borden ter afdoening in handen van B. en W. zou moeten wór den-gesteld. Hier en elders heeft men ver gaten, dat voor uithangborden als de be trokkene, wel degelijk toestemming moet worden gevraagd door de betrokken win keliers. Dit is nok hier niet gebeurd. Men heeft daarom het aanbrengen moeten stop zetten. Spr- heeft na overleg met de Schoon- heidsceommissie ook elders geïnformeerd en daaruit is gebleken, dat men alom nog moet beslissen. Spr.. vraagt zich af hoe men het moet aapzien als nog veel meer winkeliers zich aansluiten en het kan ook moeilijkheden opleveren ten opzichte van de verkeers borden. Nu is er wel vergunning, doch al leen als de borden niet uitsteken. Er was geen bezwaar Voor. het protesteeren bij den Raad, en ook B. en W. zullen gaarne de meening van den Raad er over verne men. W -yf De heer v. d. FELTZ vroeg of B. en W. naar de meening ter zake van den Raad zullen luisteren. Toen daarop „ja" werd geantwoord, wees spr. er op, hoe moeilijk de middenstand het heeft. De Midza-actie heeft reeds goede resultaten, o.a. door minder koopen in andere plaatsen. Waar B,ven W. de schoonheid er bij halen, zegt spr, fiat hij een beetje bang is voor het gebruiken van de schoonheidscommissie als kapstok. Spr. ziet in de borden geen ontsiering van de stad en wil daarom aan het verzoek- wel voldoen. De heer LAMBERMONT meende, dat het hier iets geldt, waarmede de midden stand buitengewoon gediend is. Er wordén steeds meer borden aange bracht van firma's buiten de stad en nu maakt de schoonheidscommissie plotseling bezwaar tegen deze borden. De heer DE BRUIN sloot zich bij de vorige 'sprekers aan en ontkent dat deze bördën niet geëigend zijn voor Middelburg; velé denken aan „Middelburgsche zaken" Met verkeersborden kan z i. geen verwar ring' ontstaan. In de verordening staat, dat men geen toestemming moet hebben voor een bord, als' het betreft artikelen in eigen zaak ver handeld- Maar ook bij- plaatsen van de borden tégen dé gevels, zal men de Midzawinkels goed kunnen onderscheiden. Mevr. WEIJL wil de nu aangebrachte borden eën jaar laten jzien en dan de lést ook inzake de verkeersborden na gaan. De heer JERONIMUS zeide dat de tekst Door MARK CHANNING. 47). k« HOOFDSTUK XXVI. De achtste. Geduldig verzorgde Gray het sprankje intelligentie en kweekte het aan tot de af gestompte geest van Galbraith zjjn bevat tingsvermogen herkreeg. Indien bp Gray even twijfel bestaan had, dé identiteit van Galbraith betreffende, daii was deze geheel weggenomen, nadat hij 'het groote lidteeken, dat de lange, uitge mergelde man op zjjn rechter neusvleugel droeg had gezien. Hjj herinnerde zich den polo-match, tijdens welken het ongeluk had plaats gegrepen. Haastig, scheurde hij de vuile lompen af van den blinde en met de door dén cipier verschafte olie begon hp het skeletachtige lichaam te masseeren, waarbij hjj op sus- senden toon sprak, alsof hij een angstig kind geruststellen wilde. „Aardig hé, dat we elkaar terug gevon den hebben. Gaat 't nu beter, oude jongen? Gemeen eten geven ze je hier, hè? Je zou er ziek van worden. Nu den anderen arm. Ziezoo. Doet 't phn? (De duivel hale ze). Na eenige van zijn eigen kleedingstukken ut- ,hekken uitgetrokken, deed hij ze den blinde over de schouders, de verwarde dot grijs haar er onder uit trekkend, verder hièlp hij de magere handen het armsgat te vinden. „En nu gaan we eten", besloot hij opge wekt en hy begon het kleine mandje leeg te maken. der verordening voorschrijft, dat voor ieder bord vergunning moet worden ge vraagd, maar dit deed ook hij niet voor zijn naamborden. Op dit oogenblik zal het aantal Midzawinkeliers zeker niet grooter worden. De VOORZITTER zeide nog eens, dat B. en W. niet star vasthouden aan hun mee ning. Maar de betrokkenen hebben een verzuim gepleegd, en het gaat alleen om de wijze van aanbrengen en dit gaat veel minder ver dan de schoonheidscommissie deed. Als B. en W. niet waren opgetreden, had men later hen verwijten kunnen doen. Men moet de politieverordening handha ven. De heer SULKERS ziet thans nog geen bezwaar ten opzichte der schoonheid; wel licht als er meer borden komen. Men kan verplichten de Midzaborden hooger te hangen en spr. vroeg of er reeds verkeersstagnaties zpn ontstaan door de borden. Iemand, die van oude gebouwen houdt, zal iedere reclame op de gevels moeten afkeuren. De heer BOASSON heeft een artikel in de Zeeuw gelezen, waarin Stentor sprak van een zakenman en een oud-za kenman, die lid zijn van B. en W. Dit wil echter niet zeggen, dat deze heeren de zaak alleen van het zakenstandpunt uit moeten bezien. Zij zochten daarom naar een midden weg. Men verstond zich als altijd in zulke gevallen met de schoonheidscommissie, maar volgde niet haar advies van de bor den te verbieden. Men stond toe het plaat sen der borden tegen de gevels. Men vergete niet, dat niet alle borden zijn geplaatst, zulks door het ingrijpen van den commissaris van politie. Spr. meent, dat borden tegen de gevels niet minder trekken dan de uitstekende. Spr. meent dat B. en W. een goede greep hebben gedaan. De VOORZITTER sloot zich hierbij aan en zeide, dat de verantwoordelijkheid bij B. en W. blijft berusten. De heer PAUL meende ook dat de win kels goed kenbaar zijn met borden tegen de muuren. Jaren geleden had men te Terneuzen reeds iets dergelijks en daar werden de winkels door kleine bordjes aangewezen. De heer HELDER ontkent, dat het het zelfde is of het bord uitsteekt of niet, het gaat om het instampen van het Midza- idee. De heer ONDERDIJK zeide, dat het toch het beste zal zijn eventueele vergunning te verleenen tot wederopzegging. Men heeft 't weg moeten nemen van de borden uitgesteld van 15 Mei tot nadere bespre king van dezen Raad. B. en W. zullen de zaak nader onder het oog zien. Eervol ontslag. Aan arts J. Broekhuisen werd eervol ont slag verleend met ingang van 15 Augustus als schoolarts, gemeente-geneesheer en controleerend geneeskundige. De heer KöGELER zeide, dat er herhaal- deiyk bezwaren zijn gerezen inzake deze functie en of B. en W. daarmede rekening wilde houden. De VOORZITTER zeide, dat gezien de verschillende functies, wel particuliere bijbetrekkingen kunnen worden verboden. De heer BOASSON zeide, dat men toch wel bepaalde instanties ter wille kan zijn door het verleenen van een vergunning aan den betrokken arts. De VOORZITTER meent, dat men, ge zien het salaris, kan bepalen wat wél en wat niet mag worden vervuld. Aanwijzing stemlokaal. De vergadering vereenigde zich met het voorstel om het stemlokaal in district 10, nu niet alleen de schouwburg, doch ook de Ambachtsschool verbouwd wordt, onder te brengen in een der lokalen van de gebou wen der commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen aan den Zuid singel. Vaststelling rooilijnen. Aan de orde was het voorstel tot vast stelling van rooilgnen voor de Pottenmarkt, de Langeviele, de Beddewpkstraat en de Schuiffelstraat. De heer KöGELER wijst op de verbou wing op de hoek van de Markt en de Pot tenmarkt en het heeft hem verwonderd, Galbraith stak een hand uit om dank bare kleine tikjes te geven op die van Gray. Het diner, zooals Colin Gray het noemde, duurde eindeloos: alles moest heel fijn ge sneden en omzichtig in den mond gebracht worden. Alle tanden waren den ongelukkige uitgetrokken of gebroken door middel van nijptang en hamer. De Cobra was vinding rijk in de keus van martelingen. Eindehjk hadden ze het menu afgewerkt. Er bleef alleen nog over de flacon met de geelachtige likeur. Gray proefde ze voorzichtig, 't was syn thetische whisky of iets van dien aard. On der gewone omstandigheden zou hy er zpn mond niet aangezet hebben, maar dien avond had een krachtige opwekking haar nut: ze zou misschien een prikkel voor de intelligentie van Galbraith zijn en hem aan 't praten brengen. „Kom, Gigs, drink eens. Ter herinnering aan de ballades uit den goeden ouden tyd. Zing je nog wel eens? (De duivel hale ze). Er is geen soda meer, mpn waarde. Vroeger hield je wel van whisky. Bevalt deze je?" De uitwerking van pure alcohol was die van een warm bad op iemand, die half be vroren is. De lippen, welke onophoudelijk zich be wogen zonder klanken voort te brengen, werden styver en de woorden kwamen zon der moeite. De korte, onsamenhangende zinnetjes werden vervangen door vlugge, logische antwoorden en de eigenaardige nauwkeurigheid van de woordkeus maakte ze verschikkelijk expressief. „De anderen zpn allen vermoord, Dud ley, Ferrars, Boilean en de rest. Je hebt ze immers ook gekend, niet Gray? Ons houden ze vast tot de komst van een volgende dat er hangende dit voorstel toestemming is verleend. Er was nu een mooie gelegen heid tot verbreeding geweest. De heer ONDERDIJK zeide, dat nooit het voornemen heeft voorgezeten, de kos ten van aankoop van bedrijven te voteeren om tot werkeiyke verbetering te komen. Het rooilijn besluit heeft een ander doel bijv. om na brand of dergelijke te kunnen optreden. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Het volgende voorstel was drieledig en wel ten eerste de vaststelling van de be looning voor den directeur van gemeente werken voor de tijdelijke waarneming van dè leiding van den reinigings- en ontsmet- tingsdienst op 600. Ten tweede om de leiding van laatstge noemden dienst definitief aan genoemden directeur op te dragen en ten derde om diens salaris te bepalen op 44005400 en voor den huidigen functionaris op het maximum te fixeeren. Het eerste deel werd z.h.s. aangenomen. Bij het tweede deel zeide de heer 'JERO NIMUS dat het moeiiyk is te spreken over iets waarover veel vertrouwelijk ter kennis van de leden is gebracht. Hier staat intus- schen een beslissing té worden genomen, die voor lange jaren voor de gemeente be slissend is. Wanneer men wil gaan reorga- niseeren, dan behoort de eerste vraag te zijn, hoe men dit gaat doen, om, wanneer de beoogde reorganisatie haar beslag zal hebben gekregen te beoordeelen, aan welke eischen het hoofd van dienst zal moeten voldoen, tenzy men b.v. een ambténaar be noemt ter voorbereiding der reorganisatie. Spr. meent te mogen spreken over een concept schreven van B. en W. van Mid delburg van September 1935, waarin zy zich bereid verklaren een deskundig onderzoek te doen instellen of de vragen of combina tie van den dienst van gemeentewerken met den reinigingsdienst tot een belang- rijke bezuiniging zou leiden, of een verdere vervanging van het werk in eigen beheer door aanbesteding mogeiyk is en tot be zuiniging kan leiden en of het ophalen van huisvuil tweemaal instede van driemaal be zuiniging kan geven. Deel 1 is nu in bespreking, deel 3 is een feit geworden, doch over deel 2 hoort men niets. Volgens spr. heeft het publiek het recht alle antwoorden en conclusies te ver nemen, want de zaak staat radicaal anders by bevestigende, dan bij ontkennende be antwoording. Spr. acht dan ook het onderhavige voor stel voorbarig en zou de beide laatste dee- len aangehouden willen zien. Spr. meent, dat het verlof aan den direc teur van gemeentewerken tot het zpn van architect van de Godshuizen met de daar aan vastzittende zeer hooge belooning, ieder oogenblik kan worden ingetrokken. Spr. meent, dat deze betrekking geen recht op wachtgeld geeft en ziet er niets anders is dan een verlof tot waarneming. Spr. wil den nieuwen Raad, den nieuwen burgemeester en het dan optredende col lege van B. en W. zich ter zake laten be raden. De tegenwoordige directeur lükt spr. niet de rechte man op <de rechte plaats, im mers ware hij voorstander van aanbeste ding inplaats van eigen beheer, dan had hy dit behooren voor te stellen en is hg te genstander, dan kan van hem nimmer een oprechte en hartelijke medewerking wor den verwacht. Waar het deskundig onder zoek een gevolg is geweest van den wensch van Ged. Staten, acht spr. het aan twpfel onderhevig of dit college goedkeuring zal geven. Voorts vraagt spr. of eventueel het fixeeren van de jaarlpksche belooning aan de goedkeuring van den Raad zal worden onderworpen en rekening zal worden ge houden eerder met de naaste toekomst dan met het verleden, nu de verbouwingen ongeveer als geëindigd mogen worden be schouwd by het gasthuis. Spr. stelt voor tot aanhouding te besluiten. Het voorstel tot aanhouding kwam nu het eerst aan de orde. De heer v. d. FELTZ zeide, dat er toch een directeur moet zpn. De heer PAUL zeide, dat er reeds van half negen tot half twee in commissie over vergaderd is, en ziet niet in waarom men nu nog moet aanhouden. De heer DEN HOLLANDER meent, dat de kwestie aanbesteding en eigen be heer nader onder de oogen worden ge zien. De grootste opvoeder blijft het lot. Het maakt niet verwaand, en houdt wakker. Jij zult mij zien terechtstellen, zooals ik 't Curtiss heb zien doenin stukken ge scheurd door wilde beestenhet hoofd in een ijzeren klemDe hoofden be waart hij graag op wijngeest. Poeh ik kan dit bocht niet drinken. Ze herinnert meeraan". „Ik heb verleden een prachtige geschie denis gehoord, Gigs", viel Gray op luchtigen toon in de rede. (Een verzwakte geest, die te opgewonden wordt, zou aan het ijlen raken). Een individu, dat door Picadilly liepJe herinnert je toch Picadilly?" „Albany? De Albany? Onze club? Fer rars had er zpn kamers. Je vraagt, of ik het me herinner? Ik weet alles nog heel goed". „Je ziet er beter uit, dan ik had ver wacht". Gray had een gevoel van te zullen stik ken en probeerde iets weg te slikken, wat in zpn keel zat. Daarop begon Galbraith te lachen en zpn lach klonk als die van een waanzinnige, zoodat zijn medegevangene zich haastte een arm kalmeerend om hem heen te slaan. „Bedaar, oude jongen. Dit alles is inder daad allerdwaastEn je zult zien, dat wy over een paar weken er samen om zul len lachen". „Zien, ik? Ik zal nooit meer iets zien. Niets dan het gezicht van dien ellendeling met zyn zwarten baard. Dat vervolgt me dag en nacht. Ze hebben mijn hoofd tegen een wit-gloeiend gemaakt stuk plaatijzer gehoudenOh Gray, Gray! Groote goed heid, laat ze niet weer opnieuw beginnen!" Het hart van Gray kromp ervan ineen. Welk een ellende „jy en ik, Gigs, zullen dit stikkend hol verlaten. Daarvoor ben ik gekomen. De cipier is een vriendje van me...!,.." „Welke?" viel de blinde opgewonden in de rede. Die met zyn verminkte handen? Ik heb ze gevoeld. Is 't die? Alam Khan heeft ze in een zwaren mortier laten ver brijzelenDat is een geschikte vent. Maar de a'ndere is een spionDe spion van den eunuch." Gray klemde de tanden op elkaar, tot ze er pijn van deden. Galbraith mocht er zich geen rekenschap van geven in welke mate zpn woorden hem tot wanhoop hadden ge bracht. Bij het hooren van den naam van den Cobra barstte de ongelukkige opnieuw uit in een schaterlach; maar ditmaal hield hij vanzelf op. „Gray, ik wou je wat zeggen". Hy plaatste zyn eenen arm als een trom melstok op den schouder van zyn vriend en na al tastende zijn gezicht te hebben ge vonden, draaide hy het langzaam met zpn andere hand naar hem toe. „Luister. De man met de gebroken been deren haat hem", fluisterde hp. Dat had ik al heel gauw uitgevonden. Geef me nog een beetje whisky. Dank je. Ponah, wat een vies goed. Ik weet niet goed meer, hoe hy en ik vrienden zijn geworden. Ik geloof,, dat hp op zijn manier medelijden met me had. Kortom, op een nacht heb ik gedroomd dat die duivel (ik kan zpn naam niet uit spreken) door zpn satansche tpgerin gedood was geheel verscheurd. Die droom heeft me op een idee gebracht. En dat heb ik verteld aan dien vriend met zpn verbrpzel- de handen". Het uitgemergelde lichaam beefde van emotie. Zachtjes maakte Gray zpn arm los uit den greep van den ander. „Vertel me dat eens verder", fluisterde hp. „Ik heb hem in den bazaar voor mp twee toestelletjes laten maken, elk bestaande uit vpf kleine mesjes, met vlpmscherpe, omge bogen punten, in den vorm van tpgerklau wen. Elk toestelletje is gesoldeerd aan een soort vuist met geledingen, ik heb ze ver stopt onder een steen in mpn cachot. Op een goeden dag en ik weet, dat die dag ko men zal, ik leef slechts in afwachting daar van, zal ik ze bevestigen aan mpn eigen armen en die zal ik dan om dien ellendeling heen slaan, hp is nog langer dan jij, Gray, en hem de darmen uit zpn lpf scheuren. Is dat geen goed plan?" „Prachtig Gigs. Als het uur geslagen heeft, hoop ik je bp te staan. Ik zal trach ten het terrein voor het bereiden De wapens, die Galbraith had laten ma ken, waren een uitvinding van de oude Mahratta's, die ze baghnakhs (tijgerklau wen) noemden en hun vermaard hoofd Si- vadji had één der aanvoerders van Akbar vermoord, precies op dezelfde manier als Galbraith het Alam Khan hoopte te doen. Gray had dergelpke voorwerpen in het mu seum van South-Kensington gezien. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9