IMS® REISGIDS 6 cent Prijs 12 cent Het isolement in theorie en pra BUITENLAND. LANDBOUW. DE EERSTE ALGEMEENE Voor abonnees evenwel slechts ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. West-Zeeuwsch- Vlaamsche Brieven. DUITSCHE OPHITSERIJ IN DE ARABISCHE WERELD. De Turksche pers protesteert DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. ZUID-AMERIKA OOSTBURG bevattende de Zomerdienstrege lingen van alle Zeeuwsche open bare vervoermiddelen, is ver schenen. Dit handige en practische, 4o pagina's tellende boekje, is ver krijgbaar aan onze bureaux te Middelburg en Goes en bij onze agenten en bezorgers. Als afgevaardigden werden benoemd voor de algemeene vergadering te Bergen op Zoom de leden: J. van Wingen, F. P. de Graaf en P. C. van der Vliet. NISSE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. van der Poest Clement. Afwezig Joos Mol en Chr. Almekinders. T^r7T,1iT Het verlaagde tarief van de P.Z.E.M. voor de straatverlichting werd goedge keurd. De rekening Burgerlijk Armbestuur 1938 werd goedgekeurd in ontv. op 4701 en uitgaaf op 3258, goed slot 1443. De gemeenschappelijke regeling tot centrali satie van bouw- en woningtoezicht op Zuid- Beveland werd aangenomen. BRESKENS. De vergadering van den Gemeenteraad, welke voor morgenmiddag was vastgesteld, is vervroegd. Zij zal heden avond plaats hebben. BIERVLIET. Dinsdagavond vergaderde te Oostburg het algemeen bestuur van de Maatschappij voor Ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D., onder voorzit terschap van den heer L. van Dijk te Schoondijke. Medegedeeld werd, dat is opgericht een bijzondere afdeeling van Oud-leerlingen van de door de maatschappij georganiseerde tuinfeouwcursussen, welker reglement werd goedgekeurd. Algemeen juichte men het streven van deze jongeren-afdeeling toe. daarin ligt de kracht voor de toekomst om de tuinbouwbelangen zoo algemeen moge' lijk te behartigen. Een subsidie werd aan deze jonge vereeniging toegekend voor een studiereis naar Zuid-Beveland onder leiding van den Rijkstuinbouwconsulent. Aangezien nieuwe goedkeuring op de sta tuten moet worden aangevraagd, werden deze herzien en een ontwerp ter voorleg ging aan de algemeene vergadering aange nomen. In aansluiting hieraan zal een tentoon- stellingsreglement worden ontworpen. Woensdagavond werd in het gymnas tieklokaal van de openbare school een ver gadering gehouden van den luchtbescher mingsdienst onder leiding van den comman dant, den heer H. van de Vijver Jr. De op komst was groot. De voorzitter zette het plan voor Biervliet-Driewegen uiteen, wat met belangstelling werd gevolgd. Hij wees er vooral op, wat in tijd van nood moet geschieden, de gevaren, die er dan zijn en dat de bevolking vooral ten allen tijde rus tig dient te blijven. Gascursussen en cursussen voor E.H.B.O. zullen worden gehouden en met de nood zakelijke voorzieningen zal successievelijk worden voortgegaan. SCHOONDIJKE. Het batig saldo van den alhier gehouden bazaar is gisteren aan het bestuur der muziekvereeniging overgedra gen. De voorzitter van het comité, de heer L. van Dijk, sprak daarbij een toepasselijk woord, waarbij hij gewaagde van de groote genegenheid van de bevolking jegens de vereeniging. In verband met het juist ge houden concours drong spr. er op aan, datt de minder sterke muzikanten meer on der leiding zullen repeteeren. De burge meester, de heer Van Rosevelt, sloot zich bij de woorden van den heer Van Dijk aan en wees op het hooge peil, waarop de ver eeniging is gekomen, hetgeen hij van groote waarde acht voor het cultureele leven der gemeente. Namens de commissie voor het nazien der bescneiden, voerde ds. Swart het woord. Spr. bracht het comité hulde voor zijn vele richt dat met 200 groote liefde werd ver- vereeniP^cr'7' A' Cransberg. voorzitter der vereeniging, aanvaardde dankbaar 't schit terende geschenk der muziekvrij» at gedurende de samenkoCt nog aaÏÏegroefd was en nu totaal ruim 1440 bedroef Aan de werkende leden van O.K.K is het nu te toonen, dat dezen grooten steun der burgerp op prijs weten te stellen. Excelsior blijve hun leuze. RAAD VAN SLUIS. SLUIS. De gemeenteraad kwam Dins dag bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Aernaudts. Een adres van de caféhouders om afschaffing van de bil- jartbelasting werd naar B. en W. verwe zen. Zooals bekend is, werden eenigen tijd erug in verschillende straten opmetingen gedaan om een begrooting van kosten op tna"?n voor den aanleg van een even- hnrT6 water^e^ing De Waterleiding-Mij ken nVer e aangelegenheid enkele stuk- aïl n Raad toegezonden, doch, hoe- meenT fing noo^akelijk voor de ge- geacht, was de Raad toch nn j V,an gevoelen, dat de kosten te than« hlfa.lgemeene stemmen werd vragen b'i de Maatschappij aan te rtnarw p vo°rstel van den voorzitter daarbij gesteund door den heer Smooren- g, om te Sluis een openbare vergade ring te beleggen, waar het wel en wee nader aan de inwoners van Sluis zou kun nen worden voorgelegd. Van de vereeniging van oud-leerlingen aan den Landbouwwintercursus was een verzoek gekomen om subsidie te verlee- nen. Over dit punt zal eerst advies wor den aangevraagd, wat andere gemeenten bijdroegen. De post aanschaffing van ma teriaal in verband met den luchtbescher- mingdienst werd verhoogd van 500 tot f 1000. De naam van den verbindingsweg tusschen de Hoogstraat en de Kaai werd vastgesteld op .Nieuwe weg". Door de weduwe J. W. Woittiez, P. de Toldere, G Buijck en Aug. de Clerck, allen erfpach ters van een perceel grond aan de Hoog straat was 'n verlaging van den erfpachts canon en de vastgestelde koopwaarde ge vraagd Hun verzoek werd in dier mate ingewilligd, dat de prijs zou zijn 4 cent per 2 canon en 1,25 per m2 koopwaar- de voor 1/3 gedeelte van den grond, ter wijl voor de rest 2 cent per m2 en 0,75 per m2 wordt bedongen. De prijs van den erfpachtsgrond, welke J. F. Bauer te Sint Anna ter Muiden wil koopen, werd be paald op 63 De Raad ging daarna in gesloten zitting over om een beslissing te nemen over een verzoek van A. H. Aer naudts te Sluis, die de ruïne „De Steenen Beer" wil huren, teneinde deze te exploi- teeren als amusements,gelegenheid. Na heropening bleek, dat het verzoek met al gemeene stemmen is afgewezen. Het mu ziekgezelschap „Apollo" had een verzoek ingediend om een renteloos voorschot van 500. Op voorstel van wethouder Varj Ma- zijk werd besloten om een commissie aan to wijzen, welke zou bestaan uit 2 leden te benoemen door „Apollo", den directeur van het muziekgezelschap en 2 leden door B en W. aan te wijzen. Wanneer het be stuur dit voorstel zou aanvaarden, dan zal B. en W. met een voorstel tot steun bij den Raad aankloppen. Bij de rondvraag werd op de vraag van den heer Smoorenburg naar de nieuwe verkeersborden door den V o o r z geantwoord, dat deze zullen komen, zoo dra de nieuwe Wegenverkeerswet in wer king zal zijn. Tot slot wordt nog behan deld de ingebruikneming van den geres- taureerden molen „De Brak" en de datum bepaald op 3 Juni a.s. Havas meldt uit Stamboel: De Turksche pers heeft krachtig geprotesteerd tegen Duitsche radio-uitzendingen, waarin de Arabische volken worden opgewekt te strij den tegen het „EngelsehFranschTurk sche complot" dat het vaderlijk erfdeel der Arabieren zou bedreigen. Om indruk te maken op de Arabische vol ken gaan de uitzendingen vergezeld van teksten uit den Koran. VERTOONEN VAN GEDROCHTEN VERBODEN. De leider van de Duitsche politie, Himm- ler, heeft het vertoonen van gedrochten reuzen, dwergen, vrouwen met baarden e.d. verboden. Ook mogen in kermistenten geen foto's van groote rampen e.d. mee worden te kijk gesteld. BUITENLANDSCHE BLADEN ZIJN HAAST NIET MEER TE KRIJGEN. Havas meldt uit Berlijn: Buitenlandsche bladen zijn te Berlijn steeds moeilijker te krijgen. Aan de kiosken wordt gezegd, dat de bladen niet zijn gekomen. De importeurs van buitenlandsche dag- en weekbladen zeggen echter, dat bij gebrek aan deviezen minder buitenlandsche bladen mogen wor den ingevoerd. DE BADENWEILER MARSCH MAG ALLEEN IN TEGENWOORDIGHEID VAN HITLER GESPEELD WORDEN. Reuter meldt uit Berlijn: Volgens een gister gepubliceerd decreet mag de Badenweiler marsch, een van de ge liefde marschen van Hitier, voortaan nog slechts in tegenwoordigheid van den Führer gespeeld worden. BOMMENWERPER NEERGESTORT. Vier dooden. Dinsdag is te Kelwick nabij Newark een bombardementsvliegtuig neergestort. Vier der inzittenden zijn verbrand, de vijf de werd zwaar gewond. 59 ZEELIEDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Havas meldt uit Santander: Dinsdag is in een storm een visschersboot met. 59 man aan boord vergaan. Een reddingboot met tien man poogde hulp te bieden, doch dit schip is eveneens vergaan. 59 zeelieden zijn om het leven gekomen. EEN DUITSCHER UIT CHILI GEZET. Reuter meldt uit Santiago de Chili: Hans Voigt, chef van het kantoor der Duitsche Spoorwegen te Santiago, is op last van den minister van binnenlandsche zaken uit het land gezet, omdat hij zijn kantoor zou hebben gebruikt om politie ke en ras-propaganda te maken. De re geering zegt bewjjzen in handen te heb ben, dat Voigt het drukken en versprei den gefinancierd heeft van 50,000 brochu res waarin de Joden worden aangevallen. Groote groepen haaien bij Schotland. Evenals vorig jaar heben zich aan de Westkust van Schotland weer groote groe pen haaien vertoond en bij het eiland Skye is een roeiboot met drie visschers door een der zeemonsters, die onder de kiel door zwom, uit het water gelicht. Door de koel bloedigheid van den man aan het roer, is de boot echter weer in het water te recht gekomen zonder te zjjn omgeslagen De visschers hebben een school van ten minste zestig stuks gerapporteerd. Zeeuwsch-Vlaanderen's isolement is niet meer zulk een geliefd onderwerp als in den tijd, toen op één dag bezwaarlijk een reis heen en weer Amsterdam kon gemaakt worden. De enkele handelsman die dit wel wenschte, hield leven voor drie onder het motto: verlossing uit ons isolement en kreeg zijn zin, toen latere booten corres- pondeerende op late treinen werden inge legd. Sommige handelaren wien een tijdige terugkeer in familiekring en zaak alles was bezwoeren van deze late verbindingen nooit gebruik te zullen maken engaan trouw per laatste boot van Vlissingen of Hansweerd scheep, jagen daarna in hun auto het land in naar huis om met een klein nog in actie zijnd gedeelte van het gezin vermoeid en knorrig te soupeeren, vlug nog enkele affaires te regelen en zich dan gedurende enkele uren wijs te maken dat een toestand van half waken half droomen nachtrust is. Och, ze moeten wel met den stroom me de. Doen ze het niet, dan is een concur rent hun wellicht een manslengte voor. De jachtende tijd laat hun geen keus. Voeren er booten te middernacht, ook dan waren zij klantjes daarop. Voor den pleizierreiziger is een tocht over de Westerschelde een genot. Een toer over Walcheren, steden en dorpen zien, winkelen te Middelburg zijn verlokkende dingen voor een inwoner van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar in den avond ginds een interessante lezing bijwonen of van een muziekuitvoering genieten, zal voorloopig wel tot de vrome wenschen blij ven behooren. En zoo zal Walcheren ook steeds een zware concurrent hebben aan België. Zijn wij niet in een wip te Gent. Brugge, Antwerpen of Brussel om van het seizoensbezoek aan de Belgische badplaat sen nog niet te spreken? En wilt U uit uw slof gesprongen eens een flink stuk na mid dernacht thuiskomen, welnu, het Leopolds- kanaal is geen Westerschelde, die U een halt toeroept. Het kan niet ontkend worden, dat de Zeeuwschvlaming hoewel zich volbloed Ne derlander gevoelend, zich toch voelt aange trokken tot België. Ons dialect stemt op het Vlaamsch en doet ons de vaak eigenaardige uitdrukkingen en spreekwijzen van den Belg direct begrijpen. Menschen van „over", d.w.z. van benoorden de Westerschelde, hebben hiermede nog al eens te tobben. Vlot is de Belg. Daar heeft U den klein handelaar, waar U winkelt. Hij moge U kennelijk aanstonds vergeten zijn, zoodra hij de winkeldeur achter U gesloten heeft, zoolang hij de franken van U beurt is hij een voortreffelijk mensch, uw boezem vriend, verkoopt met geestdrift, enfin hij zou voor U door een vuur gaan. Als zoo danig neemt U hem dan ook, bewondert hem om de gemakkelijkheid waarmede hij met U omspringt, geniet van zijn kordate manier van zich uit te drukken in typisch Vlaamsch. Vergeet U intusschen niet, dat de Belg in het algemeen ook zeer kunstzinnig is. Een onderwerp van kunst of smaak aan roerende, zult U onverwacht ervaren een beschaafd iemand voor U te hebben, hoe hoogst eenvoudig vaak zijn voorkomen is. In schouwburg of café zal men aan zijn buurman een kleine inlichting vragen en beleven, dat de aangesprokene van de Ne- derlandsche litteratuur aardig op de hoog te is zoowel als van onze vaderlandsche ge schiedenis en, wat U misschien het meest zal interesseeren, een onverzoenlijken haat koestert jegens jazzmuziek. De handel van het z.g. vierde district met België over en weer is niet onbelang rijk, zoodat veel relaties ontstonden door het verhandelen van vlas, brandstoffen, bieten, garnalen, viseh, landbouwwerktui gen enz. Zijn vele Belgen trouwe bezoekers van onze marktdagen te Oostburg, omge keerd gaan onze handelaars te Brugge en Gent ter markt. Het uitgaand publiek toert hier gere geld naar België. Vooral naar Gent. In den Vlaamschen schouwburg aldaar kan men een opera hooren van de goede oude soort als Martha van v. Flotow of een aardige operette. In den Franschen schouwburg is het publiek iets deftiger, zij het niettemin gemoedelijk. Men geniet er van opera's als Puccini's „La Tosca" en treft men b.v. een gastvoorstelling van „De Barbier" met den beroemden André Bangé als Figaro, terwijl de meer ondergeschikte rol van Don Bazile vertolkt door Lahous uitdijt tot één groote kostelijke grap, nu dan is de avond wel besteed. Op dagen als Kerstmis, Paschen, Pinkste ren is het uit West Zeeuwsch-Vlaanderen naar de stad van Jacob van Artevelde een ware volksverhuizing. In restaurants als Cambrines en den User is het Neder- landsch dan troef. Dan zwerven bekende gezichten door het Gravenkasteel door het oudheidkundig museum der Bijloke of het aardige kleine museum voor folklore. Men winkelt, zit gezellig in de Wilson of wel op zijn allerknust in het piepkleine Galgen huis, welks naam ons uit een Vlaamschen mond vaak toeklinkt: Galgenaas. Door zooveel van Gent's aanlokkelijkheid te vertellen, zou mijn brief allicht den schijn tegen zich krijgen, dat de steller slechts propaganda maakt voor „Vreemde lingenverkeer". De bedoeling van mijn schrijven is echter aan te toonen, dat ons isolement, hoewel in zekere vormen be staande, door West Zeeuwsch-Vlaamsche inwoners dan al zeer zwak wordt aange voeld. Men schuift Napoleon wel eens het stou te plan in de schoenen een brug over de Westerschelde te hebben willen bouwen tusschen Vlissingen en Breskens. Voorspel len is goedkoop. Doch indien de geweldige financieele bezwaren den bouw van een brug gesteld ze ware noodig niet be letten en de brug kwam er, dan nog zou onze bevolking zich in vele opzichten op België blijven oriënteeren. De menschen, die over ons isolement gaarne van den toren blazen, „wisten" ook al, dat ingeval van een gewapend conflict West Zeeuwsch-Vlaanderen door den gene- ralen staf niet in het plan van verdediging was opgenomen. Wjj zouden eenvoudig prijs gegeven worden. Zp die aldus spraken, zul len, sedert onze soldaatjes verschenen en overal versterkingen aanlegden, wel tot andere gedachten gekomen zijn. Van soldaten gesproken en zonder tot. chauvinisme te vervallen: onze jongens zijn zeer goed te spreken over de behandeling, die ze van de zijde der bevolking ondervin den. Uitzonderingen zullen er altijd zijn. Zoo scheen een landbouwer te oordeelen naar de door hem verstrekte voeding de bij hem ingekwartierde elf mannetjes op ongeveer gelijken voet te willen behandelen met de viervoeters in zijn stallen. De verontwaar diging over dit geval bij de overige bevol king pleit voldoende voor de inwoners. Er wordt waarlijk met de jongens meegeleefd, wat onder meer blijkt uit een mooier geste van een eenvoudig man. Aan het voor schrift n.l. om voor twee maal 24 uur mond voorraad mede te nemen, was door de jongens, die in den nacht opgeroepen wer den, over het algemeen niet voldaan. Er zou wel voor hen gezorgd worden, meen den ze. Maar de keukenwagens zouden eerst in den middag hun goede gaven bren gen en de jongens rammelden van den hon ger. Doch als een echte Sint Maarten ver schafte een coféhouder te Breskens den militairen een stevig ontbijt zonder één cent te willen beuren. En acht en twintig jon gens tastten gretig toe. Eenige bruine broo- den gingen er aan; een zwarre ham werd „versneden". In den damp van hartige bak ken koffie geurde goede kameraadschap. De militaire maatregelen spreken duide lijk van den politieken storm, welke buiten de grenzen woedt. Binnen deze worden de symptomen merkbaar van miniatuurstorm pjes. Neen, eigenlijk nog niet eens. Het Is maar gesputter, dat de naderende verkie zingen voor de Gemeenteraden inluidt. Wel kregen we nog geen staaltjes te hooren als bij de candidaatstelling van onlangs van leden van de Provinciale Staten. Voor een partij, welke haar aanhangers ziet te win nen op dezelfde luidruchtige en kiesche wijze als een marktventer zijn klantjes, kon men toen noch met kracht noch met ge weld een voldoend aantal onderteekenaars voor de candidatenlijst krijgen. Maar er was nog een middel en toen hadden enkele stakkerds, o.a. een paar vischventers, een buitenkansje. Even een pen vasthouden ad 2 gulden is geen kwade dag. Handel is han del. Bij een vorige Gemeenteraadsverkiezing ergens in ons landje verkreeg een candi- daat twee, zegge twee stemmen. Oolijkerds schrijven deze toe aan den betrokkene en deszelfs echtgenoote. Doch bezeten van ontembaren moed verscheen dezelfde can- didaat thans weer op de lijst en nu wacht men met spanning op het resultaat der stemming. Want men wil dat, zekere deli cate omstandigheid in aanmerking geno men. genoemd aantal stemmen nog kans heeft op een daling van vijftig procent. Intusschen wordt het vrij ongevoelige leger van kiezers voorgelicht. Doch datgene wat onze hooge landsvrouwe ons als een zedelijken plicht voorhield: moreele her bewapening en het doen verdwijnen van wat ons scheidt, wordt in een respectabele mate van zelfbewustheid nogal eens voor bijgezien. En om de verdeeldheid ten top te voeren komt men ons hier en daar nog verblijden met een vrije lijst, waarom niets en niemand vraagt dan de candidaat zelve. Och, ook in de werkingen der natuur bestaat zoo iets als een wet van het on eindig kleine. Zelfs atomen splitsen zich af, vallen uiteen. Hoofdverschijnsel is ook daarafbraak. Ruwaard. ONTVANGEN BOEKEN. Bij H. P. Leopold's Uitg. Mij. te Den Haag verschenen de volgende nieuwe uit gaven. „Het klotsende meer", roman door Evert Zandstra. Band en omslagteekening van Mohr. „Erfenis in Canada", een roman van een Hollandsch meisje, door C. F. Roosenschoon. Omslagteekening van A. J. van 't Hoff. De schrijver, die het Canadeesche boerenleven kent, vertelt van het vrije en avontuurlijke bestaan op de velden en in de wouden van dit land. j#| ..Junioj1", het negerjongetje, roman door E. F. Lattimore. Nederlandsche bewerking van C. Asscher-Pinkhof. Met teekeningen van de schrijfster. - Dezer dagen is het Reisboek voor 1939 der Ned. Reisver. verschenen, dat door de zeer vele gegevens en informaties, welke het bevat, een welkome gids en vraagbaak op het gebied van het internationale toe risme zal zijn. Het boek, dat er wel ver zorgd uitziet, telt bijna 500 bladzijden en bevat de programma's van de honderden reizen van verschillenden aard en voor alle reizen, welke door de N.R.V. dit jaar weer zijn uitgeschreven. Voorts bevat het Reis boek verschillende artikelen. Evenals vorige jaren, is bijzondere aandacht besteed aan het illustratieve deel van dit Reisboek. Bij J. B. Wolters' Uitg. Mij. te Groningen verscheen de achtste druk van I. van Gel- deren's „Duits Woordenboek", door J. H. van Beckum. Eerste deel Duits-Nederlands. In dezen druk zijn zeer veel nieuwe woor den en uitdrukkingen opgenomen. Wereldgeschiedenis „Het jaar 1938". Al gemeen overzicht door dr. M. van Blanken- stein. Foto's verzameld en van onderschrif ten voorzien door L. Cohen. Verschenen bij de Uitgeverij De Torentrans N.V. te Zeist. „Erflaters van onze beschaving". Neder landsche gestalten uit zes eeuwen, door Jan Romein en Annie Romein. Deel III. Van de 17e tot de 19e eeuw. Geïllustreerd. In dit derde deel behandelen de schrijvers: Jan Swammerdam, martelaar der wetenschap; Haman Boerhave, virtuoos der wetenschap; Frans Hemsterhuis, de filosoof van de ziel; Elisabeth Wolff-Bekker, Eva's tweede ap pel; Joan Derk van der Capellen, de tri buun der burgerij; Willem Bilderdijk, ge fnuikte genie; Gijsbert Karei van Hogen- dorp, lof der eerzucht; Willem de Eerste, koning-koopman. Het boek verscheen bij de N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. te Amster dam. RUNDVEEKEURING OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Woensdag werd alhiej; vanwege de Provinciale Commissie ter be vordering van Rijskwege van de Veefokke rij in Zeeland een keuring gehouden van stieren en vrouwelijk fokvee. De aanvoer was ruim, schoon niet zoo groot als vorig jaar. Door vereenigingen en particulieren was ruim 50 voor 'prijzen beschkbaar ge steld. De uitslag was:* Stieren: le prijs Verwachting" van J. Maljaars Jz. met 81,9 punten, le pr. „Benna" van J. Maljaars Jzn. met 76,1 p. le prijs „Èmma's Wodan" van K. Cop- poolse met 75.3 p. le pr. „Lodewijk" van J. Bliek met 77,6 p. 2e pr. Simon" van J. Bliek met 74 punten. Eervolle vermelding „Koenraad II" van A. L. Louws met 73 punten. Koeien le kalf: le „Fransje 8" van A. de Buck met 79 punten. 2e „Lena" van J. G. Marcusse met 78,8 punten. 3e „Bertha" van J. G. Marcusse met 78 punten. 4e „Ada" van J. G. Marcusse met 77,8 pun ten. 5e „Coridon" van K. Poppe met 77,5 punten. 6e „Dora" van Jac. Maljaars met 77 punten. 7e „Nora" van A. Geldof met 76,8 punten. 8e „Dora" van W. N. van Lie- re met 75 punten. 9e „Martha" van K. Coppoolse met 74,5 punten. Koeien 2e klaf: le „Emma III" van J. Maljaars Jzn. met 81 punten. 2e „Lea V" van A. de Buck mét 80,5 punten. 3e „Kri- na III" van J. Maljaars Jzn. met 79,5 pun ten. 4e „Bles" van A. Geldof met 79 pun ten, 5e „Meta" van K. Coppoolse met 78 punten. 6e „Boerinne" van W. Geldof met 76 punten. Koeien 3e kalf: le „Flortje van Westhoe ve" van J. Maljaars Jzn. met 85 punten, diploma Zuivelfabriek, le „Frida" van Jac. Maljaars met 84 punten, diploma Eiland Walcheren. 2e „Bertha" van S. de Visser met 80 punten. 3e „Nora" van K. Poppe met 79,5 punten. 4e „Emma" van S. de Visser met 78 punten. 5e „Jeltje" van Jac. Maljaars met 77,8 punten. 6e „Bles" van W. N. van Liere met 77 punten. Koeien 4e klaf: l'e „Soertje" van Jac. Maljaars met 83 punten. 2e „Fransje" van J. Maljaars Jzn. met 81 punten. 3e „Truus" van Jacs Maljaars met 80 pun ten. Koeien 5e kalf: le „Fransje V" van A. de Buck met 83,5 punten. 2e „Pietje van Westhof" van J. Maljaars Jzn. met 82 punten. 3e „Fransje IV" van A. de Buck met 81,5 punten. 4e „Nora" van K. Cop poolse met 80 punten. 5e „Boukje" van K. Coppoolse met 78 punten. Koeien oudere klasse: le „Emma" van K. Coppoolse met 82.5 punten. 2e „Tan- nie" van J. Maljaars Jzn met 82 punten. 3e ..Rika" van W. N. van Liere met 81,5 punten. 4e „Nora." van W O«»ldof met 81 punten. 5e ..Sul" van W. Geldof met 80 punten. 6e ..Rosa" van A de Buck met 79.5 punten. 7e .Mina" van A. de Buck met 78 punten. 8e Dora" van J Maljaars Jzn met 77.5 punten 9e „Rosa" van K. Coppoolse met 77 punten. Kalfvaarzen: le A de Buck, 2e Jac. Maljaars, 3e S de Visser, Ae K. Poppe, 5e A. de Buck 1-jartg vee: le -L Maljaars Jzn-, 2e J. Maljaars Jzn 3e J. Maljaars Jzn-, 4e W. Geldof. Kalveren: le J. Maljaars Jzn.. 2e J Mal jaars "Jzn., 3e K. Coppoolse, 4e Jac. Mal jaars. Vaarskalveren: le J Maljaars Jzn., 2e K. Coppoolse. Stierkalverenle J. Maljaars Jzn., 2e J. Maljaars Jzn., 3e Jacs. Maljaars. RUNDVEEKEURING TE KOUDEKERKE. KOUDEKERKE. Woensdag werd op de weide van den heer K. Verhage Pz. door de provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van "de veefokkerij in Zee land. een keuring gehouden van stieren en vrouwelijk fokvee. Er was veel belangstel ling. Stieren. George, Ver. Koudekerke 81,3 p.; Bezohus, Joos Verhage, 73 p.; Leendert. Jan de Buck, 74,7 p.; Metas, Jan Jobse, 73 p. Koeien eerste kalf: Nelly, Joos Vos, 78,5 p.; Bontje, P. Simonse, 78 p.; Saar, A. de Lange. 77,5 p.; Emma, A. de Lange, 77,2 p.; Nora, P. Simonse, 77 p.; Mina, J. Jas- perse, 76 p.; Nora, J. Reijnierse Pz., 75 p.; Bontje, A. de Lange, 76,5 p.; Mina, J. Reij nierse Pz., 75 p. Koeien tweede kalf: Starre, J. Reijnierse Pz., 80,5 p.; Julia, K. P. de Witte, 80 p.; Sul. C. Franke, 79 p.; Trui, P. S. Kodde, 78,5 p.; Emma, P. S. Kodde, 78 p.; Nora, Joos Vos, 77,5 p.; Anna, K. van Sparren- tak, 77 p.; Boda, Joos Vos, 76,8 p.; Elza, P. S. Kodde, 76 p.; Boerinne, Jacob Vos, 75,5 p.; Kapitein, C. Franke, 75 p.; Emma, L. Verhage, 75,5 p.; Sul, P. Simonse, 74 p. Koeien derde kalf: Nora, A. de Lange, 79,5 p.; Dora, S. Jasperse, 80 p.; Starre, L. Verhage, 78 p.; Emma, Jaap Vos, 77,5 p.; Berta, K. van Sparrentak, 77 p.; Boerinne, J. de Buck, 75,5 p. Koeien vierde kalf: Nora, F. Harpe. 88,5 p., kampioen, 2.50 Coöp. Zuivelfabriek; Marta, Joos Vos, 81 p.; Rika, J. Simonse, 80,5 p.; Corrie, K. Verhage, 79 p.; Blisje, Joos Vos, 78 p.; Trui, Jan Jasperse, 77 p. Koeien vijfde kalf: Dora, Joos Vos, 82.5 p.; Nora, P. S. Kodde, 82 p.; Seska, P. S. Kodde, 79 p. Oudere koeien: Cernoffel, J. Simonse, 82,5 p. (kampioen, 2.50 Coöp. Aankoop- vereeniging); Mina, J. Simonse, 81 p.; Nel ly, A. de Lange, 81,5 p.; Rosa, K. P. de Witte. 80,5 p.; Madamme, A. de Lange, 80 p.; Emma, J. de Buck, 79,5 p.; Mina, K. P. de Witte, 79 p.; Mina, I. Verhage, 78 p.; Jaantje, Kr. Verhage, 78.5 p.; Sul, K. van Sparrentak, 77,8 p.; Juul, Kr. Ver hage, 77,5 p.; Nelly, J. de Buck. 77 p.; Sul, Jan Jobse, 76,8 p.; Juliana, Jan Jobse, 76,5 p. Vijf kalfvaarzen No. 1 en 2, Joos Vos; 3, 4 en 5 Jan de Buck. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Pa. A. J. BRONSWIJK-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7