Raad van Koudekerke. BUITENLAND. Verbetering Ouden Vlissingschen weg. kerk en school. Herclassificatie pers, belas ting voor bewoners Oude Vliss. weg. Een rijdende baar zal worden aange kocht. Uitbreidingsplan vastgesteld. Het concours te Nieuwliet. I* I dantzig is afhankelijk van polen. balkan. STATEN-GENERAAL. radio-programma. m De VOORZITTER gaf inlichtingen over het in het voorstel bedoelde werk en bleek daaronder o.a. te vallen het oplossen van verkeersbelemmeringen. De tijd van het werk hangt van vele omstandigheden af, doch de betrokkene zal er een dagtaak aan moeten hebben, want anders kost het nog veel meer. De heer DE BRUIN meende dat men eerst het plan in hoofdzaak moet aanne men, en nu komt er toch een voorstel voor "een partieel plannetje. Spr. vraagt of op alle gronden buiten het voorloopig plan een bouwverbod komt te drukken. Is dit zoo, dan is 1% jaar nog al lang. De VOORZITTER zeide, dat het plan in hoofdzaak bekeken wordt met de streek plan-commissie en de betrokken autoritei ten en dan eerst in den Raad komt. B. en W. zullen voor de andere gronden vergun ning kunnen geven, maar rekening hou den met het plan in hoofdzaak. De heer DE BRUIN ziet niet in wat de streekplancommissie te maken heeft bijv. met de gronden tusschen den Veerschen weg en den Noordweg. De heer PAUL zeide. dat het niet juist is, dat twee personen het werk in de helft van den tijd zouden kunnen doen. De VOORZITTER acht het goed dat men nog geen uitbreidingsplan heeft, nu het streekplan wellicht spoedig verschijnt en men het daaraan kan toetsen. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Partieele uitbreidingsplannen. De partieele uitbreidingsplannen voor den Ouden Vlissingschen weg en den Veer schen weg hadden tot enkele bezwaarschrif ten aanleiding gegeven. Een en ander kwam thans ter tafel. De heer DE BRUIN betreurt het, dat men de uitbreidingsplannen niet 10 of 15 jaren eerder had. Nu komt men tot de moeilijkheden te genover de bouwers, terwijl er toch wo ningen noodig blijken te zijn. Spr. meent, dat men de bouwerij in onze gemeente te veel zal stagneeren. De VOORZITTER zegt, dat de bouw aan de bedoelde wegen reeds meer dan één jaar heeft stil gelegen. Men wachtte op plannen, mede ter voor koming van lintbebouwing en die zijn er nu en zij laten den weg open voor het ge ven van bouwvergunningen. Bouwers koopen veelal op eigen risico. De heer JERONIMUS komt er tegen op, dat men iemand in zijn eigendommen be perkt. Maar hier heeft men te maken met het koopen van grond met de wetenschap, dat er wel eens iets mede zou kunnen ge beuren. f De VOORZITTER zegt, dat iemand, die jarenlang eigenaar is, nog meer rechten op den grond zou hebben. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Verlenging huur brandweer kazerne. Voorgesteld werd de brandweerkazerne opnieuw te huren van den heer Kievit, en wel tot 1 Juli 1945 tegen 1700 per jaar. De commissie van financiën heeft naar een nadere omschrijving van „kleine herstel lingen", genoemd in de voorwaarden, ge vraagd. Alzoo besloten. Aan de orde was thans het voorstel om medewerking te verleenen aan de gron dige verbetering van den Ouden Vlissing schen weg. De VOORZITTER zeide, dat Ged. Staten bereid waren het onderhoud op zich te ne men. Het plan is van de gemeenten. De heer PAUL juicht dit voorstel zeer toe. Als de gemeenten het onderhoud aan zich houden, geeft de Provincie geen bij drage in de verbeteringskosten. Spr. begrijpt niet, dat de Provincie, die het onderhoud op zich neemt, niet tevens het eigendomsrecht zou willen hebben. Spr. zou willen bepaald zien, dat zooveel mogelijk werkloozen uit Middelburg er bij te werk -gesteld zullen worden. De VOORZITTER zegt. dat er niet over overname van den weg is gesproken. De heer PAUL zegt, dat het soms ge schiedt voor bijv. 1 voor een geheelen weg. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Bouwrijp maken terrein Nadorst- weg. B. en W. vroegen een crediet aan van 30.000 voor het bouwrijp maken van gronden aan den Nadorstweg (vroeger mili tair oefenterrein). De VOORZITTER deelde mede, dat het beter is, met voorloopig de helft van het terrein n.l. voor 31 middenstandswoningen te volstaan. De heer DE BRUIN is het daar niet mede eens, gezien het feit, dat in een paar jaar tijd aan den Nadorstweg 40 woningen zijn geplaatst en dit zal met de 30 zeker het geval ook wel zijn. De VOORZITTER zegt, dat men dan het heele uitbreidingsplan heeft. De heer DE BRUIN vraagt of men een betrouwbare statistiek heeft voor het ver laten van de binnenstad. Hij wil, zoo dit kan, de geruchten ter zake kunnen tegenspreken. Er moeten z.i. ook goedkoope arbeiderswoningen gebouwd worden, dan is onbewoonbaarverklaring niet zoo noodig, dat gaat dan vanzelf wel. Het grondbedrijf moet volgens spr. geen winst maken. Spr. vraagt wanneer het terrein bouw rijp zal zijn en hoe het zal worden uitge voerd. De heer KöGELER vraagt of het kan in werkverschaffing. De VOORZITTER zegt, dat dit niet kan. De heer KöGELER dacht dat het grond werk er geschikt voor is en het ontlast de gemeente voor uitkeeringen. Men kan de gemeente niet bepaalde men- schen opdringen, maar wel komen die men- schen bij werkverschaffing aan de beurt. De heer DEN HOLLANDER wijst er op, dat er nog meer gronden op bouwrijp ma ken wachten. Spr. acht den grond te laag gewaardeerd. Hij vergelijkt dit met het geen de bouwvereeniging voor grond heeft betaald, wat veel hooger was. De heer PAUL acht de vergelijking met de Nadorst niet juist, daar waren de grond prijzen veel lager en op het nu bedoelde terrein zullen de woningen wel zoo wat moeten aansluiten bij die in het Park van Nieuwenhove. Het is geen werk om in werkverschaffing uit te voeren. De heer JERONIMUS meent dat men geen statistiek noodig heeft om te weten dat de binnenstad ontvolkt wordt. De bevolking blijft stationnair en er wordt aan de buitenzijde van de stad steeds gebouwd. Spr. meent, dat het hier wel degelijk een object van werkverschaffing is, omdat er niet direct behoefte is aan het beschikbaar stellen van bouwterrein. De VOORZITTER zegt, dat juist een plan om het in werkverschaffing uit te voeren, is teruggezonden. Toen ging het echter om in zijn geheel opspuiten van het terrein. Na nog eenige discussie werd het voor stel aangenomen z. h. s. Verhuring „De Griffioen". Het volgende voorstel was om het woon huis „De Griffioen" te verhuren aan A. W. van den Ende te Sint-Laurens voor 1400 per jaar met recht van koop voor 17.000. Alzoo besloten. Verhuring gemeentegrond. Ben W. stelden voor 42 ca grond aan het Schuddebeursstraatje voor 3 jaar te ver huren aan G. F. Denevers voor 4.20 per jaar. j Z.h.s. aangenomen. Extra hulp werkloozen. Voor de medewerking aan de uitkeering van extra hulp aan werkloozen is 4500 uitgetrokken. Thans zal dit bedrag met 19.85 moeten worden verhoogd. B. en W. deden daartoe een voorstel. Alzoo besloten. Subsidie Burgerlijk Armbestuur 1938. B. en W. stelden voor de subsidie van het B. A. alsnog met 4.60 voor 1938 te verhoogen. Alzoo besloten. Gelden ex art. 73 l.o.-wet. B. en W. stelden voor 432 beschikbaar te stellen voor nieuwe schoolbanken voor de R.K. school. Aangenomen z.h.s. In beroep. Het volgende voorstel was ,dat, om bij H.M. de Koningin in beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten, waarbij de Vereeniging voor Geref. onderwijs in het gelijk is gesteld ten aanzien van bezwaren tegen de uitkeering over 1933 per leerling zooals die door den Raad is vastgesteld. De heer KöGELER zette nog eens het standpunt van het schoolbestuur uiteen, welke gronden door Ged. Staten zijn over genomen. Spr. begrijpt niet, dat men geen genoe gen neemt met de beslissing van Ged. Staten, en meent, dat B. en W. in het ontwerp-beroepschrift niet juist zijn. Spr. wil geen voorstel doen, omdat hij be- stuursld der betrokken vereeniging is. 13e heer BOASSON zeide, dat het juist is,-dat B. en W. er zich oorspronkelijk bij neerlegden. Nu er financieele consequen ties bij betrokken werden, willen zij de kwestie tot de hoogste instantie doen uit maken. Het voorstel werd aangenomen. Bedrijfsschade-verzekering. B. en W. stelden voor ten behoeve van de gemeentebedrijven een bedrijfsschade verzekering te sluiten. De meerderheid van de commissie voor de financiën vereenigde zich met het voorstel, doch de minderheid behield zich haar oordeel nog voor. De heer v. d. FELTZ meende, dat men toch zich niet tegen alles verzekeren kan. De heer PAUL voelde ook iets voor deze meening. De heer BOASSON zeide, dat, in de com missie voor de bedrijven de stemmen ver deeld waren en daarom besloten B. en W. den Raad uitspraak te laten doen. Spr. meent, dat het goed is, gezien de betrekkelijk geringe bedragen (totaal 300) zich te verzekeren. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Voorzieningen electriciteitsbedrijf. B. en W. vroegen een crediet van 33.000 voor verschillende voorzieningen ten behoe ve van het electriciteitsbedrijf. Alzoo besloten. Nieuwbouw Klein-Kamer-Oven. B. en W. vroegen 15.000 voor den bouw van een nieuwen klein-kamer-oven in de stokerij van de gasfabriek. De commissie van financiën verzocht na dere toelichting aangaande de geraamde kosten en vooral ook aangaande de urgen tie van deze zaak op dit oogenblik. De heer BOASSON zegt dat men aan één firma, die goed bekend staat op dit gebied, prijsopgave vroeg. Wat betreft de urgentie van de zaak, kan spr. mededeelen, dat de onderhande lingen met de ZEGAM nog niet op een spoedige beslissing wijzen en da't, als de ZEGAM het bedrijf overneemt, zij toch de fabriek voorloopig in tact zal laten en dan ook de oven noodig heeft. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Enkele aanslagen schoolgeld 19361937 en 19371938 werden oninbaar verklaard en beslist werd op een bezwaarschrift te gen aanslag 1938 straatbelasting. Te kwart over zes werd de vergadering gesloten. Gister herdacht ds. J. G. Steenbeek, Ned. Herv. predikant van Mantgum en Schillaard zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris heeft o.m. van 1914—1917 de ge meente te IJ z e n d ij k e gediend. Bij de door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Rotterdam gehouden exa mens voor kapitein bij de binnenvaart zijn geslaagd voor diploma Nederland de heeren W. Menheere, Scherpenisse; H. (de Zeeuw, Middelburg; J. D. Stols, Kats. Voor diploma rijnvaart eveneens de hee ren W. Menheere, Scherpenisse en J. D. Stols, Kats. Bij de te Utrecht gehouden examens vanwege de Nederlandsche Broederschap van Gediplomeerde Makelaars slaagde voor het diploma onroerende goederen: de heer J. L. Eversdijk Pzn. te K a p e 11 e. Machinisten-examen. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heeren J. van den Berg te Goes en J. P. Hage te Middelburg. Beiden zijn leerlingen van den cursus ter opleiding van scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Mid-' d e 1 b u r g. KOUDEKERKE. De Raad dezer gemeen te kwam gistermiddag in openbare vergade ring voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans. De voorzitter wenschte allereerst namens den gemeenteraad de hm. Lorier en De Rijke geluk met het feit, dat zij hun, respect. 25 en 50 jarig, huwelijksfeest ge vierd hebben. Van den directeur van het postkantoor te Middelburg was een schrijven ingekomen, dat geen brievenbus zal worden geplaatst in de omgeving van café Lommerijk (Lage- weg). De hr. KAMMERAAD wilde bij hoogere instanties nog een poging doen om de bus er te krijgen. De hr. LORIER meende, dat het wel licht beter is nog even te wachten, daar er ter plaatse nog voortdurend uitbreiding plaats vindt. De hr. SANDERSE was van gedachten, dat verplaatsing van de brievenbus op den Nw. Vlissingschen weg naar den Lageweg aan vele bezwaren tegemoet zou komen. De VOORZ. zeide dat B. en W. deze zaak nog eens ernstig onder het oog zullen zien. Voorts was een dankbetuiging ingekomen van Prinses Juliana, voor ontvangen geluk- wenschen. B. en W. stelden voor in de algemeene politieverordening een nieuw artikel op te nemen, luidende: het is verboden wilde die ren, wier aanwezigheid voor hun omgeving gevaar kan opleveren, aanwezig te hebben, een dierenpark in te richten en circusvoor stellingen te geven met wilde dieren. Op een vraag van den hr. DE KROO zei de de VOORZ. dat het zuiver slaat op die ren, die gevaar voor hun omgeving ople veren. De hr. DE KROO stelde voor aan de be paling toe te voegen, dat door B. en W. ontheffing kan worden verleend. De hr. MOENS wilde deze uitzonderings bepaling alleen van 'toepassing verklaren voor een dierenpark. De hr. SANDERSE wilde de ontheffings bepaling echter voor alle drie leden der be paling. Tenslotte werd besloten de bepaling al dus te lezen: het is verboden, behou dens toeste mm ing van B. en W., een dierenpark in te richten. In verband met een wijziging in de dienstplichtwet en een vastgestelde langere diensttijd voor hen, die voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen, is het rijksambtenarenreglement gewijzigd. B. en W. stelden nu voor -het ambtenarenregle ment voor deze gemeente daarmede in over eenstemming te brengen. Het betreft hier enkele administratieve wijzigingen. Z.h.s. werden deze wijzigingen goedgekeurd. Een adres. Een aantal bewoners van den Ouden Vlis singschen weg heeft verzocht ten opzichte van de classificatie vcfor de heffing der per- soneele belasting (ingedeeld in de achtste klasse) gelijk gesteld te worden met 't Zand en den Nieuwen Vlissingschen weg. (zesde klasse). B. en W. achtten dit verzoek bil lijk. Het totale verlies dat de gemeente door herclassificatie te lijden krijgt be draagt 363. De hr. LORIER sprak zijn vreugde er over uit, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Het werd z.h.s. goedgekeurd. Aankoop rijdende baar. De begrafenissen op het dorp hebben vrij wel algemeen nog plaats door middel van een boerenwagen. Genoemde wijze van be graven vinden B. en W. te primitief voor de gemeente. Daarom stelden zij voor tot aankoop van een rijdende baar over te gaan. De aanschaffingskosten bedragen 250. Z.h. s. aldus besloten. Grondaankoop. B. en W. stelden voor een perceeltje grond van den heer P. Loeff te Epe, liggen de op den hoek van de Biggekerksche straat en het Kortewegje, alsmede een perceeltje grond van den heer C. H. Maas, liggende in de Noordstraat aan te koopen beide voor 1. Deze grond zal gebruikt worden voor wegverbreeding in het belang van het verkeer. Het voorstel werd goedge keurd. Plan van uitbreiding. Een tweetal bezwaarschriften is ingeko men tegen de in 't uitbreidingsplan gepro jecteerde bebouwing van het perceel grond van den heer De Kroo, gelegen aan de Vlis- singsche straat. Inwilliging van deze be zwaarschriften van jhr. mr. J. C. Schorer te Culemborg en van de N.V. Mij. tot expl. van landgoederen en gronden Toorenvliedt te Culemborg zou, naar de meening van B. en W. afbreuk doen aan de waarde van het uitbreidingsplan. B. en W. stelden voor te besluiten het op 8 Maart 1938 vastgestelde plan van uitbreiding in te trekken en het thans opnieuw ontworpen plan met bij- behoorende voorschriften vast te stellen, en voorts B. en W. bevoegd te verklaren van deze plannen af te wijken, mits daarbij niet verder gaande, dan de nadere vaststelling van de richting van een straat, hetzij wan neer ter uitvoering eener behoorlijke be bouwing zoodanige verandering in het be lang dezer bebouwing blijkt, het zij wan neer bij definitieve uitvoering blijkt, dat eenige afwijking noodzakelijk is. Z.h.st. werd aldus besloten. Begrooting B. A. De rekening van het burgerlijk armbe stuur voor 1938 werd goedgekeurd, met in ontvangsten 8.935 en in uitgaven 8722, een batig saldo derhalve van 213. Ongevallenverzekering lucht beschermingsdienst. Goedgekeurd werd 't voorstel bij de N.V. Fatum 'n verzekering te sluiten voor onge vallen welke zich zouden voordoen bij de oefeningen voor den luchtbeschermings dienst. De verzekering moet gesloten worden voor ongeveer 150 personen hetgeen 'n jaar lijksche uitgaven van f 41.25 vordert. In ge val van overlijden zal f 3000 worden uitge keerd, bij blijvende invaliditeit 9000, per Wij ontvingen een specificatie van de toe van harmonie en fanfaregezelschappen, Zondag j.l. te Nieuwvliet gehouden. Wij laten haar hier volgen: Verplicht nummer. Vrq nummer. - ai 8 12 '8 ,3 0> 4-> 'S A bD X O a 3 a> X V a X 01 '3 A O ta> s •|H 03 ■O '8 X &4 •4— r—1 cö a> tuo O r° X a> 3 CS e X <u O M .3 |s Punten, 3 N cö M H O a> O N E-i t» Q Totaal. 13 14 16 14 15 15 12 14 15 14 14 14 170 16 18 16 18 16 16 14 16 16 17 15 16 194 10 12 14 14 14 14 10 14 14 14 14 14 158 18 16 16 18 14 18 18 16 16 18 14 16 198 18 18 16 18 18 16 18 18 16 18 18 14 206 Watervliet (B.) 14 16 14 16 14 14 14 16 16 16 15 15 180 16 16 16 18 16 16 16 15 16 16 15 16 192 16 18 16 18 16 18 16 18 16 18 16 17 203 16 16 14 16 16 16 16 16 16 14 14 16 186 18 20 18 20 20 18 18 20 20 20 20 18 230 Schoondijke 16 16 16 16 16 14 16 16 16 17 18 16 193 dag ingeval van tijdelijke onbekwaamheid 3 en per dag voor geneeskundige behan deling tot hoogstens 200 dagen 2. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op adressen van den heer E. Ize- boud en de weduwe De Steur, beide hou dende verzoek om vrijstelling van school geld, dienst 1939. Na in geheime vergade ring besproken, werd het voorstel, afwij zend te beschikken, goedgekeurd. Kuil van grond. Op voorstel van B. en W. werd besloten een ruil aan grond te gaan met den heer De Rijk te Middelburg; de grond is vrijge komen door afbraak van de hofstede van den heer Dekker op 't Zand. De openbare baan zal bestemd worden voor bouwgrond terwijl de hr. De Rijk grond beschikbaar zal stellen voor een uitweg, waarvoor door B. en W. eenige bepalingen zijn gesteld. Voor vergoeding van de handwerkonder- wijzeres aan de lagere school op ger^f. grondslag op 't Zand werd een bedrag van 150 beschikbaar te stellen. Goedgekeurd werd vervolgens het voor stel ongeveer in het midden van de Ter Hoogestraat een brandkraan te plaatsen, kosten 70 en jaar lijksche vergoeding 5. Den heer G. van de Voorde werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling. In zijn plaats werd na een lange geheime vergadering benoemd de heer C. Luteijn te Koudekerke met 9 stemmen, terwijl de heeren B. Blaasse en de hr. D. Wielemaker ieder 1 stem verwier ven. Rondvraag. De hr. MOENS vroeg de aandacht voor de kraaiennesten op den Nieuwen Vlissing- schenweg. Men heeft ontzagelijk last van deze dieren. De hr. de KROO had dezelfde wenschen. De hr. SANDERSE vroeg aandacht voor een sloot in den Lageweg, welke een ont zaglijke stank veroorzaakt. Voorts vestig de spr. de aandacht op de verlichting van den Nieuwen Vlissingschen weg. De VOORZ. z!eide dat de kraaiennesten de aandacht zullen hebben. B. en W. hebben reeds een besluit geno men de sloot te dempen. De verlichting zal onder het oog worden gezien bij de behan deling der begrooting. Het A.N.P. meldt uit Warschau: Verscheidene Poolsche bladen toonen met gebruikmaking van officieele cijfers en statistieken aan, dat de welvaart van de vrije stad Dantzig wezenlijk verbonden is met het Poolsche achterland. Indien dit achterland zou ontbreken, zou Dantzig, van economisch standpunt bekeken, zich in een doodelijke en onvermijdelijke impasse be vinden en gedwongen zijn de gevolgen van een snelle worging te ondergaan. In 1913 bedroeg het havenverkeer te Dantzig 2.212.000 ton tegen 7.127.000 ton in het afgeloopen jaar. De teruggekeerde welvaart sedert de vrije stad Polen's haven is geworden wordt aangeduid door de vol gende cijfers: het totale havenverkeer be droeg in 1920: 1.838.000 ton, in 1921 1.405.000 ton, in 1922 970.000 ton, in 1923 1.717.000 ton, in 1924 2.374.000 ton, in 1925 2.722.000 ton, in 1935 5.093.000 ton en in 1938 7..127.000 ton. Van den Poolschen zee handel gaat tegenwoordig 31.6 procent via Dantzig en het havenverkeer te Dantzig is gestegen ondanks den geljjktijdigen aanleg en ontwikkeling van Gdynia. Dit is volko men natuurlijk indien men bedenkt, dat twee havens niets te veel zijn voor het be dienen van een achterland met 35 millioen inwoners zonder nog te spreken van het transitoverkeer. Indien, volgens de Poolsche bladen, het Poolsche verkeer niet meer over Dantzig zou worden geleid, zou de ramp voor de vrije stad des te grooter zijn, daar de handel welke voor den oorlog den weg naar Dant zig nam, voortaan in zijn geheel via Gdynia zou worden geleid. De haven Dantzig is voor een groot gedeelte door de zorgen en de kosten van Polen uitgerust voor het los sen en expedieeren van 9 a 10 millioen ton goederen per jaar. Wat zou men met de groote haveninrich tingen moeten doen? Dantzig zou wederom een Pruisische garnizoensstad worden zoo als zij dat was sedert 100 jaar en haar toe stand zou veel erger zijn dan voor 1914. DE ROEMEENSCHE MINISTERS GEVEN EEN MAAND SALARIS VOOR BEWAPENING. Reuter meldt uit Boekarest: Alle Roe- meensche ministers hebben besloten een maand salaris af te staan voor de natio nale verdediging. Het bedrag zal in twee deelen betaald worden. Het besluit werd gedaan in een speciale vergadering van het kabinet waarin de minister-president, Calinescu, verslag uitbracht van de veelal spontaan in het geheele land georganiseer de inschrijvingen voor bewapeningsdoel einden. DE INDISCHE BEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de Indische begrooting. De heeren Vijlbrief (s.d.), De Savornin Lohman (c.h.) en Gel derman (lib.) hebben hierbij het woord ge voerd. De beide eerste sprekers uitten woorden van deelneming met de door den watersnood geteisterde bevolking van Ti- mor. De heer Vijlbrief verklaarde zich te gen den eisch van slagschepen voor de In dische defensie en wel op grond van de enorm hooge kosten, nu en in de toekomst, en van de twijfelachtige waarde voor de defensie. De heer De Savornin Lohman zei de, niet te kunnen beoordeeleft, of wij slag schepen of slagkruisers moeten hebben, doch hij bepleitte een aanzienlijke uitbrei ding van onze maritieme kracht in het Oos ten. Alle andere belangen moeten hiervoor wijken, aldus deze spreker. De maritieme verdediging van Indië kan men tegenwoordig niet meer als een res sort-aangelegenheid zien. Spr. bepleitte dan ook een wijziging in de staatsrechtelijke organisatie dezer maritieme verdediging. Wanneer wij de buitengewesten tot bloei brengen, gesteund door een krachtige de fensie, zal onze positie in het Verre Oosten sterk zijn tegenover de „herverkavelaars" van koloniale gebieden, aldus spreker. De heer Gelderman achtte het belangrijkste middel om de bevolking van Java een be hoorlijke bestaansmogelijkheid te verschaf fen, de intensiveering van den landbouw. Heden worden de debatten voortgezet. VRIJDAG 26 MEI. HILVERSUM I 1875 EN 415,5 M. Alg. Progr. verzorgd door de KRO. 8,00—9,15 Gram. (Om 8,15 Ber.) 10,00 Gram. 11,10 Reportage vertrek van H. M. de Koningin uit Brussel. 11,30 Bijbelsche causerie. 12,00 Ber. 12,15 P. Wijnappel's strijkensemble. (1,00—1,20 Gram.) 2(00 Orgelconc. 3,00 Sopraan en piano. (3,15 3,30 Gram.) 3,45 Gram. 5,10 Peregrinos- ork. (6,006,20 Land- en tuinbouwcause- rie en om ca 6,30 Ber.) 7,00 Ber. 7,15 Cau serie. 7,35 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 KRO-New Style Artists. 8,50 Radiotooneel. 9,30 Verv. conc. 10,00 Reportage (opn.) 10,30 Ber. ANP. 10,40 Balogh's ork. 11,10 12,00 Gram. HILVERSUM II 301,5 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA. 10,40 VPRO. 11,00—12,00 VARA. 8,00 Gram. (ca. 8,16 Ber.) 10,00 Morgen wijding. 10,20 Leden Kon. Vlaamsch Con servatorium (opn.) 10,50 Reportage vertrek van H.M. de Koningin uit Brussel. 12,00 Twilight Serenaders en solist, (ca. -12,30 Ber.) 12,45 Gram. 1,30 AVRO-Amusements- ork. 2,15 Disco-causerie. 3,00 Ensemble Jonny Kroon. (ca. 3,45 Ber.) 4,00 Gram. 5,00 Voor de kinderen. 5,30 Esmeralda. 6,00 Ramblers. 6,28 Ber. 6,30 Letterkundig overz. 6,506,55 Gram. 7,00 VARA-Ka- lender. 7,05 Cyclus. 7,23 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Causerie. 8,00 Zang en piano. 8,30 Lezing. 9,00 VARA-ork. en soliste. 9,45 Gram. 10,00 Zang met orgelbeg. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Avondwijding. 11,00 Gram. 11,30 Jazzmuz. (gr. pl.) 11,55 12,00 Gram. DROITWICH 1500 M. 11,40—11,50 Gram. 12,10 Orgelconc. 12,35 Henry Hall's Band. I,20 Causerieën. 1,35—2,20 Trio-conc. 2,45 3,05 Gerard Zangers. 4,15 Sectie Nort hern Ireland-ork. m.m.v. solist. 4,45 Gram. 5,10 Sportrep. 5,20 Gram. 5,40 Michaeloff's ork. 6,20 Ber. 6,45 Viool. 7,05 Pari. overz. 7,20 Gevar. progr. 8,20 Radiotooneel. 8,35 Phillips twee ork. en solisten. 9,20 Ber. 9,50 Harmonie-ork. 10,30 Schotsche dans- muz. 10,50 Gram. 11,20 Carroll's Band. II,50 Nieuws uit Canada. 11,55 Gram. 12,10—12,20 Ber. RADIO PARIS 1648 M. 11,20 Giardino- ork. 12,30 Zang. 1,25 Gram. 2,35 Zang. 3,50 en 4,50 Piano. 5,25 Ortambert-kwar- tet en soliste. 6,35 Gouverné-koor (met toel.) 7,20 Gram. 8,50 Radiotooneel. 11,20 12,50 Nachtconc. KEULEN 456 M. 6,50 Gram. 7,30 en 8,509,50 Hagestedt's ork. 12,20 Fabrieks- ork. 1,35" Kleinork. 2,303,20 Pop. conc. 4,20 Kleinork. 5,35 Koor en: spr. 6,50 Gram. 8,50 Ork. en solisten. 10,55 Otto Fricke's ork. en solisten. 12,203,20 Gevar. nacht conc. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,50 Dansork. 1,50 —2,20, 5,20—6,20, 7,20 en 8.20 Gram. 9.20 Belgisch Nationaal ork. en solist. 11,00 11,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 Radio-ork. en gram. 1,50—2,20 en 5,20 Gram. 5,35 Pia no en viool. 6,35 Radio-ork. en solisten. 8,20 Gram. 8,35 Symphonie-ork. en koor o.l.v. A. Toscanini en solisten. 10.3011.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,35 Radiotoonel met muz. 10,20 Ber. 10,40 Kwintetconc. 11,05 Ber. 11,2012,20 Dans ork.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 10