BINNENLAND. ZEELAND. Koop eerst een andere tandpasta De onder de wapenen geroepen werklooze kostwinners. MIDDELBURG. GOES. WAL (Ingez, Med.! Er is een extra steunregeling voor hen gemaakt. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den betreffende de steunverleening aan plaatsvervangers van onder de wapens ge roepen dienstplichtigen, plaatsvervangers die als kostwinners in de steunverleening waren opgenomen. Hieraan is het volgende ontleend: De steunuitkeering aan het gezin van den kostwinner-plaatsvervanger zal op den zelfden grondslag gerekend blijven, alsof de kostwinner als geheel werklooze in het gezin aanwezig ware: er vindt dus geen aftrek plaats welke dan ook als ge volg van zijn afwezigheid uit het gezin. Dit impliceert, dat de verstrekking van goed- koope levensmiddelen, B-steun, en deelne ming aan de spaarregeling op dezelfde wijze blijven doorloopen als vóórdat de kostwinner als plaatsvervanger optrad. Moch een gedeeltelijk werklooze als plaatsvervanger worden aangewezen, dan kan aan diens gezin, boven wat het zou hebben ontvangen, als het een geheel werk looze betrof, een bijslag worden uitbetaald," gelijk aan dat deel van het loon, dat in de week van zijn in diensttreding bij de bepaling van zijn steunbedrag zou zijn vrij gelaten. Niet als inkomsten van het gezin zal worden be schouwd de normale sold ij, die de kostwinne r-p laats- vervanger ontvangt; deze zal brj de berekening van de steunuitkeering geheel buiten beschouwing worden gelaten. Wèl als inkomsten van het gezin zullen worden beschouwd: a. een derde deel van de militaire jaar wedde van den kostwinner-plaatsvervanger, zoo deze een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt; b. zijn militaire extra-inkomsten, zoo hij een onderofficiers- of hoogeren rang be kleedt, na aftrek van 25 cents per dag, wel ke hij geniet boven zijn jaarwedde; c. de vergoeding voor inkwartiering, in dien hij bij zijn eigen gezin is ingekwartierd. Deze inkomsten moeten geheel op het steunbedrag in mindering worden ge bracht. DANK AAN HET SPOORWEG PERSONEEL. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft de volgende dienstorder tot het personeel gericht: „Nu de invoering van de nieuwe dienst regeling van 15 dezer met de daaraan ver bonden moeilijkheden zoo vlot verloopen is, voelen wij behoefte cm het personeel, dat zoowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering betrokken is geweest, onzen dank te betuigen voor de voorbeeldige wij ze, waarop het zijn taak verricht heeft". HEYMANS EN ROUS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM VERTROKKEN. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Rous zijn op hun retourvlucht van Ba tavia naar Amsterdam gisteren te Alorstar (Siam) geland, als eindpunt van den eer sten dag. Zij hadden goed weer op hun tocht. PETROLEUMTOESTEL ONTPLOFTE. Man geraakte in brand en werd levensgevaarlijk gewond. Gistermorgen wilde de slager Voorhof, te Putten (Gld.) een petroleumtoestel, dat hij juist had gevuld, aansteken, toen het ont plofte en in brand geraakte. De slager wil de het brandende toestel naar buiten wer pen, doch geraakte hierbij zelf in brand. Luide om hulp roepend, liep hij den weg op, waar toeschietende buren zijn kleeren met zand doofden. De man had intusschen over driekwart van het lichaam brandwon den opgeloopen. Per ziekenauto werd h(j naar het ziekenhuis Salem overgebracht, waar hij werd opgenomen. Men vreest voor zijn leven. VAT SPIRITUS ONTPLOFT. Man in vlammen. Gistermiddag heeft zich in de emballage- loods van de firma Kraan en Van Kuyk, aan de Julianastrat te Veenendaal, een ont ploffing voorgedaan. De 40-jarige gehuwde Chr. Schoeman was alleen in de groote loods, die achter de grossierderij gelegen is, bezig met het vul len van flesschen met spiritus. Juist had hij een groot vat 500 liter inhoud aange slagen, toen plotseling, door tot nog toe on opgehelderde oorzaak, met een doffen knal het vat spiritus uit elkander sprong. Stuk ken hout en flesschen vlogen in het rond, terwijl groote gaten in het dak werden ge slagen. Schoeman werd tegen den grond ge worpen en zijn kleeren vatten vlam. Hij rende naar buiten, waar spoedig hulp aan wezig was en men de vlammen doofde. Met ernstige brandwonden overdekt werd hij naar een der plaatselijke doktoren over gebracht. Zijn toestand is, naar omstandig heden, betrekkelijk goed. De helft van de uit hout opgetrokken loods brandde geheel uit en veel emballage materiaal is verlo ren gegaan. Verzekering dekt de schade. OVERDRACHT COMMANDO S.D.O.A. Met een parade op het Molenwater. Hedenochtend heeft op het Molenwater een militaire plechtigheid plaats gevonden: voor het front van den in parade-vierkant opgestelden troep heeft luitenant-kolonel Berghuijs het commando over de School voor Dienstplichtige Onderofficie ren-Administrateur (S.D.O.A.) overgedra gen aan majoor Kamm. Nadat de troep was opgesteld en de ban met tromgeroffel geopend was, heeft de adjudant van overste G. Berghuijs het Koninklijk Beslüit voorgelezen, waarbij laatstgenoemde, met bevordering tot den rang van kolonel, tot inspecteur der mili taire administratie werd benoemd; vervol gens, na sluiting van den ban, de ministe- rieele beschikking waarbij de tot majoor bevorderde kapitein der militaire admini stratie P. F. Kamm tot commandant der school werd benoemd. Toespraak overste Berghuijs. De scheidende commandant heeft daar op, voor het front van den troep, in een toespraak het feit gememoreerd, dat hij bijna 15 jaren het commando over de S.D. O.A. had gevoerd; daarom viel hem het afscheid nemen niet gemakkelijk. Maar door de eervolle benoeming tot inspecteur der Mil. Adm. blijft het verband met de school toch in stand. Zich richtende tot het vaste personeel der school bracht spr. de officieren en onderofficieren dank voor de wijze waarop zij hem in de jaren van zijn commando, sommigen ook reeds bijna 15 jaren, hebben gesteund: dank zij hun me dewerking kon de S.D.O.A. beantwoorden aan haar doel en spr. verzocht ook den nieuwen commandant deze medewerking niet te onthouden. Zich tot de dienstplichtigen-leerlingen der school wendende, zeide overste Berghuijs, dat zij uit verschillende deelen des lands kwamen, tot verschillende legeronderdeelen behoorden, van verschillenden aard en ver schillende gelooven waren, doch dat zij in één opzicht alle gelijk waren: dienaren van Vorstin en Vaderland. Het welslagen van de S.D.O.A. is voor een groot deel aan het werk zijner duizenden leerlingen te danken: mogen zij zich ook in de toekomst door plichtsbetrachting uitstekende Neder landers blijven betoonen! Toespraak Majoor Kamm. Majoor Kamm aanvaardde het com mando hierop met een korte toespraak, waarin hij, na zijn dank betuigd te hebben aan den minister van defensie voor zijn benoeming en aan kolonel Pabst voor de voordracht tot die benoeming, zeide het gewicht der op zijn schouders gelegde ver antwoordelijkheid zeer wel te gevoelen, doch zich door de medewerking van allen, waarop hjj rekende, sterk te gevoelen ter bereiking "van aller eensluidende doel: Vor stin en Vaderland te dienen. Défilé van den troep. Hierop heeft de troep gedefileerd voor den heengeganen en zijn nieuwen comman dant, waarmede deze militaire plechtigheid ten einde was. menwerken. Spr. is het er mede eens, datl BEURS VAN AMSTERDAM, de heer Roelands de groote kracht der ver- I Amsterdam 1936-3% 9999 eeniging is, doch ook de voorzitter is een I Zeeuws. Hyp. B-3% 97%97% VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. Het nut van het verkeers- onderwijs. Heden (Woensdag) morgen vergaderde de vereeniging Schoolmuseum in het ge bouw „Sint-Joris" te Middelburg. De voorzitter, de heer C. Wit, heette de aanwezige^'; die uit verschillende deelen van Zeeland waren opgekomen, welkom. Spr. wees er op, dat het de 12de verga dering is, en richtte zich tot de gasten, en dit speciaal tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Middelburg, n.l. den loco-burgemeester en den gemeente-se cretaris Daarna richtte spr. zich tot schrijver de zes en wenschte hem, op wiens tafel een bloemenhulde was geplaatst, geluk met zijn jubileum. Met een enkel woord hebben wij daarvoor dank gebracht De voorzitter heette nog welkom den heer R. A. Avink, den spreker van dezen morgen. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering, wees de voorzitter er op, dat er nog geen aanvragen zijn geko men voor een tentoonstelling in een der deelen der provincie, dus dat daaraan blijk baar geen groote behoefte bestaat. Inzake den wensch naar een paedagogi sche bibliotheek, wees spr. op de gelegen heid, die ter zake bestaat aan de Provin ciale Bibliotheek. Spr. deelde nu mede, dat bericht van verhindering zonden de beschermheer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de hoofd inspecteur van het L. O., het oud-bestuurs lid de heer Stoopman, de bestuursleden de heeren De Bree en Abeleven, wethouder Boasson en de voorzitter der Ver. voor Veilig Verkeer, mr. Besier. Jaarverslag. Aan de orde was het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Roelands, waarvan het voornaamste reeds is gepubliceerd. Het jaarverslag werd z.h.s. goedgekeurd De rekening, Hierna bracht de heer Roelands als pen zeer goed leider der bestuurs- en algemeene vergaderingen. Dat spr. en de secretaris reeds spoedig weer de vergadering moeten verlaten is niet door gebrek aan belang stelling. (Applaus). De voorzitter bracht den heer Onderdijk ook dank vooral wat hij als vice-voorzitter voor de vereeniging doet, tevens als de ver binding tusschen het gemeentebestuur en de vereeniging. Hierna sprak de heer R. A. Avink, secre taris van de Vereeniging voor Veilig Ver keer en inspecteur van politie eerste klasse over: Het nut van het Verkeersonderwijs. Spr. wees er op, dat hjj, die de kinderen wil voorbereiden voor het leven ook moet trachten de kinderen te immuniseeren te gen de verkeersongevallen. De school geeft daartoe een mooie gelegenheid en als men dan ook de vraag of verkeersonderwijs noodzakelijk is, bevestigd beantwoordt, dan komt de niet minder belangrijke vraag hoe dat onderwijs moet worden gegeven. Het doel van het verkeersonderwijs moet twee ledig zijn: een materieel en een ideëel doel. Het eerste omvat het voorkomen van ver keersongevallen, het tweede de algemeene levenshouding tegenover den medemensch, verkeersbeschaving. Naar spr. bekend is, bestaat een wettelijke regeling inzake het verkeersonderwijs wat Europa betreft in Duitschland en in Zweden. Het is een belangrijke vraag of het ver keersonderwijs in een bepaald lesuur zal moeten worden gegeven of ondergebracht moet worden bij andere leervakken. Spr, noemt alleen voorbeelden, die op het laat ste wijzen. Ook Nederland heeft zich voor het ver keersonderwijs niet onbetuigd gelaten en in 1932 heeft de paedagoog Vrij te Amsterdam als eerste het onderwijzen van de regelen van den weg op school toegepast. Maar ook de kringen der chauffeurs, de Nationale Verkeersconferentie, de A.N.W.B. en later de Vereenigingen voor Veilig Verkeer pro pageerden het verkeersonderwijs. 's-Graven- hage was de eerste gemeente in ons land, die verplicht verkeersonderwijs op de scho len invoerde. Als men nu vraagt waarom alle pogingen om het verkeersonderwijs in ons land algemeen ingang te doen vinden, hebben gefaald, dan stelt spr. daartegen over of men van iederen onderwijzer mag verwachten dat hij verkeersonderwijs geeft. En spr. meent, dat dit onder de gegeven omstandigheden feitelijk niet mag. Het ver keersonderwijs is een geheel nieuwe mate rie, waarin de onderwijzer in zijn jeugd er in zijn studietijd niet is onderricht eigen lijk moest dit geschieden op de opleidings scholen. Omdat het noodige materiaal ont breekt voor eigen studie, onthouden vele onderwijskrachten zich er maar liever var om dit onderwijs te geven. Daarom is het goed gezien, dat het Verbond van Vereeni gingen voor V. V., dat thans 14000 leder telt, een methodiek voor het verkeerson derwijs en een commissie voor de samen stelling daarvan in 't leven riep. Reeds zijr 5000 exemplaren van deze leiddraad ver kocht. Er verschijnt een nieuwe druk er een herziening is in voorbereiding in ver band met de a.s. inwerkingtreding van d< wegenverkeerswet. Nu er een goede leid draad is, zal met weinig moeite veel zijr te bereiken. Maar men stelle als eisch, da verkeersonderwijs noodzakelijk is, niet al leen in de steden, maar ook op het platte land waar de snelle auto op de eenzam wegen een schrik is geworden vooral voo de dorpsschoolkinderen. Spr. kwam dan tot ervaringen, die zij opgedaan met het verkeersonderricht op d scholen te Middelburg en omgeving. Daar bjj kwam spr. tot de mededeeling dat mei nu pas overeenstemming begint te verkrij gen over de vraag of het onderricht moe worden gegeven door den onderwijzer o door den politieman. Bij de proefneminger in de eerste jaren, werden reeds resultatei van vermindering van de verkeersongeval len bereikt. Men vergete niet, dat het gaat om de verkeersveiligheid voor de jeugd, met andere woorden het voorkomen van doodelijke of min of meer ernstige verkeers ongevallen van kinderen. Een groot voor deel van het verkeersonderwijs is, dat het in het belangstellingsgebied en binnen het bevattingsvermogen der leerlingen ligt. Het is natuurlijk ook voor Zeeland noo- dig, dat het onderwijzend personeel zijn me dewerking voor dit vraagstuk verleent. Spr. geeft dan verschillende statistische gegevens en daaruit bleek o.a. dat in 1937 de meeste verkeersslachtoffers in de leef tijdsgroepen 1218 jaar en 1929 jaar vie len. Cities Service Cy. P. 1958 5 52%—52% A Amsterd. Bank 117%—117 A Ned. Gist- en Spiritusf. 385%390 A De Schelde N.B. 38%—39 C Am. Smelt Ref. 31%—31% A Houth. Alberts 9090 C Chesapeake Ohio 24%24% C Pref. Kansas City South 12%12% C Union Pac. Rr. 70%72% Ned. 38 1000-3 96%—96% O. Indië 37c 1000-3 94%— 94% Engeland 1960-90 4 77—77% A Koloniale Bnk. 160% ex div.163 A N.l. Hbk. 600 122%—123 C Ned. H. M. 1000 125 ex div.—128% A v. Berkels Pat. 46%46% C Calvé-Delft 85%—86 A Lever-Bros en Unilever 129%129%-28% A Philips Gem. B. afg. 185—185%-6% C Am. Car en Foundry 16%16% C Anaconda Cop. 18%18%-% C Bethlehem St. 40%—40%-% C Int. Nickel Cy. 36—35% C Kennec Copper 23%23%. C Rep. Steel 11%—11%-% C U. States St. C. 34%—34% C North Am. Cy. 15%—15% A Kon. Petr. Mpij. 298%301-2% C Contin. Oil Cy. 16%—16% C Phillips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 8%—8% C Tide Water Ass. Oil 9%9%-% A Ned. Scheepv. U. 113%—114% A H.V. Amsterdam 412411-13 A Java Cult. Mij. 205205 A N.l. Suiker U. 230—229% A Deli Batavia 139%—139-40% C Deli Mjj. 1000 181—183%-5 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG Aku Philips Unilever HVA Amerika Markt Tabak Rubber Suiker (Wettig KoniokL ObLMarkt Schepen gedeponeerd A Senembah 158—156% C Baltimore Ohio 4%4 C Southern Pac. Cy. 10%10% A Southern Rlw. 11%11% A Amst. Rubb. C. 181%—183%-% A Deli-Bat. Rubb. 128—130%-4% A Hessa Rubber 82%84% A Serbadjadi S.R. 82%—84% WISSELKOERSEN. Heden. Londen Berlijn Parjjs Brussel New-York 8.72% 74.70 4.93% 31.71 1.86% Gister. 8.71% 74.70 4.93% 31.69 1.86% ^en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw 'recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. (Ingez. Med.) Middelburg, waar verkeersonderwijs wordt gegeven vormt in de statistiek ver keersongevallen geen slecht figuur, wat echter geenszins zeggen wil, dat verkeers onderwijs in Zeeland niet meer noodig zou zijn, zooals trouwens nergens het geval is. Spr. heeft o.a. door een bezoek aan de school van den heer Rosendaal de overtui ging gekregen, dat het geven van onder richt het best in handen is bij den onderwij zer en de 4 a 5 jaar verkeersonderwijs te ningmeêster financieel verslag over 1937— I Middelburg hebben zijn meening' ten deze 1938 met een eindcijfer van 611,41 en een batig saldo van 122,89 of samen met vo rige saldi 536,23. De rekening werd goedgekeurd en tevens de begrooting 19391940, die een eindcijfer heeft van 604 met een post onvoorzien van 62,05. De voorzitter bracht den heer Roelands dank voor alles wat hij ook nu weer voor de vereeniging hpeft gedaan, en betrok daarin ook den administrateur, den heer Reisinger. Tot leden van het bestuur werden bij ac clamatie herkozen de heer J. A. H. Ajbe- leven en B. H. Ligteringen, en gekozen de heer J, M. de Nooijer, hoofd der O. L. school te Renesse, zulks in plaats van den heer P. de Bree, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De v o o r z. bracht dank voor alles wat de heer De Bree voor het Museum heeft ge daan Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter mede dat het bestuur den heer De Bree tot eerelid heeft benoemd. gesterkt. Inzake de vraag of het Verkeers onderwijs stelselmatig of occasioneel moet worden gegeven, meent spr. dat veel aan het persoonlijk beleid van het hoofd der school moet worden overgelaten. Het aan tal gelegenheiden tot het invlechten van verkeersonderwijs bij de verschillende leer vakken is volgens spr. vrij groot en spr. noemt dan ook verschillende voorbeelden daar voor. Ook de hulpmiddelen, die daar bij kunnen worden gebruikt, passeerden de revue. Dan wijst spr. er op, dat behalve door het geven van Verkeersonderwijs de onderwijzers nog op andere wijze kunnen medewerken om de verkeersveiligheid der schooljeugd te bevorderen door geregeld toezicht voor de school, het juist in acht laten nemen van de verkeersregels bij schoolwandelingen en -reisjes, en het hou den van speciale schoolwandelingen ten dienste van het verkeersonderwijs, en ten slotte door het bezoek aan verkeersloka- len. brengen in de examenopgaven voor het ge- heele land. Binnenkort zullen concrete ge gevens aan het Bestuur worden voorge legd. Zulks onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur van het L. O., den heer Rienks. In 65 gemeenten worden reeds de bedoelde examens gehouden. In 1938 zijn in ons land 10.000 kinderen geëxaminieerd. Sedert de oprichting van de V.V.V. te Mid delburg zijn daar 1000 kinderen op deze wij ze ondervraagd. De heer Rienks schrijft de meerdere verkeersveiligheid voor een groot deel toe aan deze examens. Het onderwijs te Middelburg is mogelijk door samenwer king tusschen onderwijs, autoriteiten, rijks en gemeente politie. Spr. hoopt dat het er toe zal komen, dat in de toekomst door al le kinderen in de praktijk bewust en onbe wust de verkeersregelen worden toege past. (Hartelijk applaus). De voorzitt.er bracht den heer Avink dank voor de wijze waarop hij het onder werp heeft behandeld en zeide, dat in hem een goede schoolmeester verloren is ge gaan. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. In de middagvergadering hield dr. G. C. Cannegieter, hoofddirecteur van het K.N. M.I. te De Bilt een inleiding over dat In stituut. Wij komen er morgen op terug. In verband met de inleiding van den heer Avink was in de aangrenzende zaal een tentoonstelling op het gebied van het ver keer en het verkeersonderwijs ingericht, die op aanschouwelijke wijze het geheele verkeersvraagstuk toelichtte. Niet alleen stond er de groote verkeers- maquette uit het verkeerslokaal van de Vereeniging voor Veilig Verkeer, doch ook vele uitgaven van den Bond van Vereeni gingen voor Veilig Verkeer maakten naast duidelijke stands van den A.N.W.B. en an dere organisaties en een enkele particuliere firma een krachtige propaganda voor goed nakomen der verkeersregels en het aanlee- ren vooral daarvan aan de jeugd, waarvoor verschillende leerboekjes waren geëtaleerd. Ook op de verkeersexamens werd hier in het bijzonder de aandacht gevestigd. BEVORDERING VAN DE BELANGEN VAN DEN DIENSTBAREN STAND. In een bijeenkomst van de vereeniging tot bevordering van de belangen van den dienstbaren stand zijn evenals andere ja ren aan enkele dienstboden onderscheidin gen uitgereikt wegens een bepaald aantal jaren vertoeven in denzelfden dienst. Voor 20 jaar kregen onderscheidingen Johanna Adriana Valkhoff, in dienst bij mevrouw A. H. J. J. DelzenneRivière en Jacomina Volkers, in dienst bij mevrouw F. J. LouwerseWisse. Voor 15 jaar werden onderscheidingen uitgereikt aan Adriana Elisabeth Becks, in dienst bij mr. H. Pleijte en Cornelia Petro- nella Compter, in dienst bij den heer J. H, Meijboom. Ten slotte waren de volgende 10 jaar in dienst: Pieternella Dommisse bij mevrouw M. A. JulianusSegers; Dina de Groot bij mevrouw J. C. van de GardeHammacher; Leintje van Flierenburg bij mevrouw J. C. T. H. DielemanMagendans; Johanna Catharina Flipse bij mevrouw A. H. Bre vetTelders en Marina Meerman bij de fa milie C. J. M. Hackenberg. Ook deze kregen allen een onderschei ding. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Volgens het jaarverslag 1938 van de ver eeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek traden 182 nieuwe leden toe, terwijl er 163 bedankten, het totaalaantal bedraagt 1386. Het aantal bezoekers bedroeg 19671 te gen 17250 in 1937. Er werden 48668 banden uitgeleend tegen 41314 in 1937, namelijk resp. 41290 en 34184 romans en 7378 en 7130 studiewerken. De rekening over 1938 wijst een eind- bijkantoor Amsterdam-Van der Heistraat zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris .was o.m. van 16 December 1916 tot 16 Sep tember 1925 als commies-titulair te Mid delburg werkzaam. Zoo kwam spr. tot de verkeersexamens met als resultaat de uitreiking van het be-I cijfer aan van 7730,42% en een batig sal- De heer Onderdijk bracht nu dank I kende insigne als tastbaar bewijs voor de do van 191,20 tegen 34,39% over 1937. voor het welkom aan het adres van het I kinderen, dat zij aan bepaalde eischen heb- gemeentebestuur, waarmede wel geen zil-1 ben voldaan. Er bestaat thans een onder- Op 1 Juni a.s. herdenkt de commies veren koorden bestaan, doch die toch sa- oen voldaan, jur oestaat tnans-een onaer- jl uum a.», wijscommissie, die wil trachten eenheid te J bij P.T.T. G. S. de Jong, beheerder van het BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Ongeveer 1% jaar geleden werd door de afd. Westelijk Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis te Goes, opgericht een bloed transfusiedienst, waarvoor zich toen spon taan meerdere personen hebben aangemeld die genegen waren zich in voorkomende gevalien beschikbaar te stellen als donor ioloedgever of bloedgeefster). Gelijk echter begrijpelijk is, is het voor een goede bloedtransfusie een eerste eisch, dat van ieder donor het bloed wordt onder zocht, niet alleen of zich daarin ziektekie men bevinden, doch oök, in welke bloed groep men kan worden ondergebracht, ten einde bij een ernstige ziekte of verwon ding, te weten, welke donor moet worden opgeroepen om het juiste bloed te kunnen overbrengen aangezien niet elk bloed door een ontvanger verdragen kan worden. Bij een verdeeling in de daarvoor bestaande 4 bloedgroepen is 't echter gebleken, dat het voor een goede en spoedige behandeling dringend noodig is alsnog tot een noodza kelijke uitbreiding te geraken van het aan tal beschikbare donors. Daartoe is gisteren in Hotel Centraal een bestuursvergadering gehouden van genoemde afdeeling- met de pers, waarin dokter Snoek een korte en duidelijke uiteenzetting gaf van het doel en de wijze van werken van den bloedtrans fusiedienst. Onnoodig is het natuurlijk te wijzen op het nut van dezen dienst, die ge heel gratis ter beschikking is van een ie der die daaraan behoefte heeft. Zonder eenige kosten wordt ieder steeds direct ge holpen, doch wanneer men daarna behoef te mocht gevoelen iets te schenken voor het behoud van zijn leven of genezing, dan wordt dit natuurlijk op prijs gesteld daar ook dezen dienst niet zonder kosten kan werken. De donor stelt zich ook geheel be langeloos beschikbaar. Hij ontvangt daar voor geen enkele vergoeding, doch wordt wel op andere wijze beloond. Zoodra men zich heeft aangemeld als donor, vindt een keuring plaats voor het vaststellen van den bloedgroep en ont vangt daarna een z.g. groepskaart die steeds direct beschikbaar moet zijn ten einde in voorkomende gevallen zonder op onthoud aan den betrokken arts de noodige inlichtingen te verschaffen, opdat men den donor ter beschikking heeft, die het juiste bloed bezit om op den patient over te bren gen. Elke donor moet zich zoo nu en dan aan een hercontróle onderwerpen, doch dit is dan ook, wanneer men het zoo zou noe men, de eenige verplichting. Eenigerlei last of schade ondervindt men niet. Alles vindt plaats in onderling overleg. Een bloed transfusie heeft ook nadien geenerlei scha delijke gevolgen; het vraagt hoegenaamd geen tijd en de hoeveelheid bloed die men afstaat, is zoo gering dat het nauwelijks of niet merkbaar is. Litteekens laat het even min na. zoodat een ieder, man of vrouw, gehuwd of ongehuwd, die iets gevoelt voor de idee het lijden van zijn medemenschen te verzachten, zich gerust onverwijld als donor kan opgeven, mits men niet ouder is dan 60 jaren. Minderjarigen hebben de toe stemming van de ouders noodig. Het on derzoek of men al dan niet geschikt is als donor en zoo ja, voor welke bloedgroep, vindt gratis plaats door een der artsen van de afdeeling en kan ook na overleg geschie den door den huisarts. De geheimhouding is bij elke bloedtrans fusie zoodanig geregeld, dat zelfs een ge ver niet weet aan wien hij zijn bloed heeft gegeven, terwijl de ontvanger ook nimmer te weten komt wiens bloed hij heeft ont vangen. Dat deze dienst aller medewerking in het geheele land heeft, blijkt ook uit het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana Zich bij het Nederlandsche Roode Kruis als donor heeft beschikbaar gesteld. Wij meenen het nut en de behoefte van een dergelijken dienst naar voren te moe- WEj voor Juni merd. 4 Arb.l

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2