tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (w.o. de goesche'+rf? mei im KRONIEK van den DAG. vorst cobra BINNENLAND. ZEELAND. No. 12rÖ. De geschonden belofte. De zaak-Oss. MINISTER GOSELING MAAKT ZICH OPNIEUW VERDACHT. Het aftreden van minister De Wilde. HET STANDPUNT VAN DEN SCHEIDENDEN BEWINDSMAN. Het Nederlandsche paviljoen te Luik geopend. Wser een zware slag voor den tuinbouw. In verband met de bestrijding van den coloradokever ver biedt Duitschland den invoer van aardappelen en groenten afkomstig uit een groot deei van ons land. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) EEN AMERIKAANSCH ONDERZOEK NAAR VITAMINE A IN KAAS. Nederlandsche harde soorten bovenaan. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. s neJrlontji eiaed (Wordt vervolgd.) ii <ic\ 73 r o^fr;f^r «risl Indien men zich te Londen mocht hebben voorgesteld, dat het witboek inzake Pa lestina de Arabieren zoet zou maken, dan zal men ontnuchterd zijn. Terwijl de beslui ten der Engelsche regeering de Joden op hun achtersten zolder hebben gebracht, blijken ze den Arabieren nog lang niet ver genoeg te gaan. De Arabieren willen het onderste uit de kan. Blijkbaar speculeeren ze op het Britsche verlangen, de Arabische wereld te vrind te houden, hopen ze, dat een voortzetting van hun verzet Londen er toe zal drijven hun verlangens geheel in te willigen. Deze verlangens zijn: le. de stich ting van een onafhankelijken Palestjjnschen staat binnen weinige jaren en met een vrij wel totaal Arabisch gouvernement; 2e. al- geheele stopzetting van de Joodsche immi gratie. Ze weigeren dus een overgangster mijn van tien jaren, een behoorlijken in vloed van de Joodsche minderheid op het bestuur, van den staat en een aanwas van de Joodsche gemeenschap (door middel van de immigratie) met nog 75.000 personen. Er zit in de Engelsche politiek ten aan zien van Palestina iets weerzinwekkends. John Buil drijft een typisch Britschen koe handel met het Heilige Land. Twintig jaar geleden beloofde hij, bij monde van minis ter Balfour, er den Joden een „Nationaal Tehuis". Nu de vervulling van die belofte hem de vriendschap der Arabische wereld kan kosten, gaat hij haar schenden. Een ander woord kunnen wij niet vinden voor wat er thans gebeurt. Vermoedelijk zal er wel de een of andere kronkelige redeneering te vinden zijn. wel ke bewijst, dat de belofte niet onvoorwaar delijk en volstrekt bindend was, maar daar gaat het hier niet om. Engeland heeft zich indertijd in elk geval moreel verplicht den Joden een „Nationaal Tehuis" in Palestina in te richten. De verklaring van Balfour beteekende niets anders dan dat na een bepaald tijdsverloop Palestina een onafhan kelijke Joodsche staat zou worden. Het oer oude Israël zou in moderne gedaante uit de asch van eeuwen herrijzen. Blijkbaar is noch Balfour noch eenige andere Engelsche staatsman indertijd op de gedachte gekomen, dat de vervulling der belofte wel eens meer voeten in de aarde kon hebben dan zich op dat oogenblik liet aanzien. Het lijdt geen twijfel, dat men voorzichtiger zou zijn geweest, veel meer slagen om den arm zou hebben gehouden, indien men maar een honderdste had kun nen voorzien van het Arabische verzet, dat Engeland thans zooveel zorgen baart. De Arabieren willen zich niet uit Palestina laten verdringen. Palestina is nu al jarenlang een Arabisch gewest geweest, zeggen ze en het zal dat blijven. Het lijdt geen twijfel, dat het Arabische verzet nimmer veel resultaat zou hebben opgeleverd, indien de internationale poli tieke toestand het niet in de hand had ge werkt. Engeland is machtig genoeg, om de ruggegraat er van te breken. Het durft dat thans echter niet aan, omdat het reke ning moet houden met de politiek van Duitschland en Italië en van Japan. Enge land voelt zijn machtsposities overal be dreigd, ook in het nabije Oosten, in de Ara bische wereld. Daarom wil het de Arabie ren niet tegen zich in het harnas jagen en moeten de Joden nu het gelag betalen. Het lot der Joden is tragisch geweest, eeuwen- en eeuwenlang. Blijkbaar komt aan hun lijden, aan hun verstrooiing ook nu geen einde. Het verzet, dat ze aantee- kenen tegen de besluiten der Engelsche re geering zal hun waarschijnlijk niet baten. Alleen indien de internationale toestand zich opeens zou omkeeren, indien Engeland dus niet langer een vernietiging van zijn belangen door de totalitaire mogendheden en Japan hoefde te duchten, zouden ze hoop kunnen koesteren. Dit weten de Arabieren echter ook: vandaar, dat ze den overgangs termijn van 10 jaar, welke zou moeten ver strijken, om Palestina een onafhankelijken Arabischen staat te doen worden, veel te lang vinden. Ook al is het niet zoo heel waarschijnlijk, dat de situatie zich binnen 10 jaar ten gunste van de Joden zou kun nen wijzigen hebben is hebben, zoo re deneeren de Arabieren en krijgen is de kunst. Een overgangstermijn van drie jaar, komt hun alleszins redelijk voor. Maar als de Engelsche regeering dat niet wil? Dan zullen orde en rust ook nu niet terügkee- ren in Palestina. Wellicht zullen ze dat toch niet. 45). Door MARK CHANNING. Buiten zich zelf brulde Alam Khan tegen het krijgsvolk, dat ze hun wapens moesten gebruiken tegen het kruipend ondier; doch de zwarte gedaante achter de pijnbank overheerschte, vanaf zijn plaats, zonder zich te bewegen of zijn stem te verheffen, de aanwezigen. „Laat ze vechten", knarste de Man-met- den-Sluier op het moment, dat Shiv een gegrom liet hooren, dat klonk als hoesten, terwijl ze trachtte te bijten in het achter over geworpen bovenlijf van de slang. „Wie tusschenbeide komt, wordt ge dood". Achter de gleuven van de capuchon flik kerde in zijn oogen een waanzinnig lichtje. Lang kon die strijd niet duren: door de doodelijke ringen van den slang zou de tij gerin gekraakt worden en vervormd tot een langen molligen reep gestreept bont. De toeschouwers wisten het allen. Doch er kwam een lichte beweging in de opgezwollen lus, die, Shiv's hals omsloot; toen sloeg opnieuw het radelooze dier den rechterpoot uit naar haar vijand, en deze, alsof hij de scherpe, kromme klauwen, die op hem afkwamen, wilde tarten, stortte vooruit met wijd open muil. Te laat. De kop van den python met een 12 cm lang stuk hals viel neer op den grond, terwijl een bloedgolf als een vuurroode wa terval neerstroomde uit het opgezette lijf van de slang. De doodelijke omknelling liet los. Het gevecht was afgeloopen. Tijdens het korte oogenblik, dat de strijd Italiaansche onderscheiding voor oud-minister De Wilde. Oud-minister De Wilde is benoemd tot ridder grootkruis in de Kroonorde van Italië. De „Tromp" naar de Noorsche wateren. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", onder bevel van den kapitein-ter-zee L. A. C. M. Doorman, is gister van Den Helder ver- ttrokken ter aanvaarding van een reis naar de Noorsche wateren. Zooals men weet is er maanden gele den een Kamercommissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de affai- re-Oss waarover nog steeds het laatste woord niet is gesproken. Naar uit diverse verschijnselen is ge bleken, wordt deze commissie echter op alle mogelijke manieren door den roomsch katholieken minister van justitie Goseling tegengewerkt, zelfs heeft hij aan zijn am'o tenaren verboden, om als getuigen voor de Commissie te verschijnen en weigerde hij, om inzage te verstrekken van ver schillende belangrijke stukken, welke op de handelingen van de uit Oss wegge werkte marechaussee direct betrekking hebben. Het spreekt welhaast vanzelf, dat al deze tegenwerking opnieuw voedsel geeft aan het vermoeden, dat de heer Go seling in de zaak-Oss een rol speelt, welke meer dan bedenkelijk moet heeten. Naar Het Volk verneemt heeft de te genwerking van den minister thans ook onder Kamerleden niet alleen verwonde ring, maar ook verontwaardiging ver wekt. En het schijnt, dat thans door hen wordt overwogen, alsnog te besluiten tot het instellen van een parlementaire en quête. Zooals men weet heeft de heer Wendelaar zulk een onderzoek, waarbij de minister zijn praktijken van tegenwerking niet zou kunnen voortzetten, indertijd voorgesteld, doch verwierp de Tweede Ka mer het denkbeeld. Thans echter schijnt de minister zooveel verdachts op zich te laden, dat diverse Kamerleden, die in eer ste instantie niets van een enquête wilden weten, van opvatting zijn veranderd. In verband met het aftreden van minister De Wilde, zou, naar de anti-revolutionaire Nieuwe Haagsche Courant ter oore kwam, het standpunt van den bewindsman onge veer als volgt kunnen worden omschre ven: Het uitgaven-accres doet zich o.a. in zeer belangrijke mate voor bij de departemen ten van defensie en van sociale zaken. Er schijnt daar een geest vaardig te zijn ge worden, die schier geen financieele grenzen kent. Minister Romme's laatste experimenten b.v. zijn van zeer kostbaren aard en zullen vrij waarschijnlijk practisch meer gaan in de richting van consolideeren van werk loosheid, dan van effectief bestrijden ervan. Defensie meent in deze dagen met ruime hand over 's lands middelen te moeten be schikken. Dat is tot op zekere hoogte wel noodig, maar de gepaste zuinigheid schijnt hoe langer hoe meer uit het oog te worden verloren. Er is ook een streven, dat voor enorme verzwaring van lasten niet terug schrikt: slagkruisers en nieuwe divisies bij voorbeeld. De bereidheid, om geen nieuwe uitgaven te voteeren, schijnt bovendien in het alge meen af te nemen. Alles bij elkaar is een financieel perspec tief ontstaan, dat met de grootste zorg ver vullen moet. Het tekort voor de begrooting- 1940, ook na het tot stand komen der nieu we belastingontwerpen, zal zoo aanzienlijk zijn, dat de minister van financiën het niet met zijn verantwoordelijkheid meent te kunnen vereenigen, om dit alles te laten geworden. Kennelijk heeft hij, aldus nog steeds het a.r. blad, voor zijn standpunt in het kabinet geduurd had, was Gray de eenige geweest, die oogen voor iets anders had gehad, dan voor die worsteling op leven en dood der beide onverzoenlijke vijanden. Hij zocht om een middel om te ontvluchten. Hij moest en hij zou naar Diana. Misschien door dat lage deurtje daar in den hoek. Met een vluchtigen blik rechts en links overtuigde hij zich, dat zijn bewakers zijn bestaan klaarblijkelijk hadden vergeten; hij wilde weghollen, maar de kettingen om zijn enkels, die hij een oogenblik vergeten had, deden hem struikelen. Met een vloek van ergernis gaf één van het escorte hem met de kolf van zijn ge weer een stoot in zijn maagholte, waardoor Gray duizelig in elkaar zakte. De Man-met-den-Sluier had bij de ge- heele scène onbewogen toegekeken. Khoon leunde tegen den muur, zijn ar men gekruist over de borst; duivelsche vreugde sprak uit zijn geel gezicht; bloed vergieten en geweld waren wijn en wie rook voor hem. De Cobra zag aschgrauw van woede. Zoodra Shiv zich van het slangenlijf be vrijd had, nam hij het groote dier bij den halsband en sleepte het blazend en grom mend in de gang, intusschen onophoudelijk woedende blikken werpend op de sinistere gedaante in 't zwart, die hem de baas was. Zijn oogen bijna witgloeiend, geliiK die van de tijgerin, vlamden van onverzoeniijken haat. Krijgslieden namen het overschot van den python mee en wierpen een tapijt over den met bloed bevlekten vloer. In de Raads kamer werd de orde hersteld en er heersch- te een onnatuurlijke rust na het afschuw wekkende schouwspel, dat er zich had af gespeeld. De onverzettelijke wil van Gray streed niet den steun kunnen vinden, waarop hij in 's lands belang hoopte. Het gevolg is geweest zijn verzoek aan de Koningin om ontslag als minister van fi nanciën. Onder zeer groote belangstelling van of- ficieele zijde is gister te Luik het Neder landsche paviljoen op de internationale ten toonstelling voor watertechniek geopend. Te half twaalf verzamelde zich in het pa viljoen zeer vele autoriteiten ter bijwoning van deze opening. Onder hen zagen wjj den minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, en den Belgischen minister van openbare werken, den heer Van der Poor ten. Nadat de Belgische en Nederlandsche volksliederen waren gespeeld, hield ir. J. P, van Vlissingen, de voorzitter van de com missie van deelneming, een rede. Vervol gens spraken .de ministers Van Buuren en Van der Poorten. Tot slot maakten de ge- noodigden een rondgang door het pavil joen. In een mededeeling van den Buitenland- schen voorlichtingsdienst der directie van den landbouw in het weekblad Economische voorlichting lezen wij, dat de Duitsche re geering een nieuwe verordening tot wering van den coloradokever heeft uitgevaardigd. Daarin zijn bepalingen opgenomen, welke het binnenkomen van den Coloradokever in dit land moeten voorkomen. In die bepalin gen, met betrekking tot den invoer van ver schillende land- en tuinbouwproducten uit Amerika, België, Frankrijk,- Luxemburg, Nederland en Zwitserland worden twee verschillende certificaten genoemd, nl. mo del A en model B, welke bij den invoer van sommige producten moeten worden over gelegd. In model A wordt door den Plantenziek tenkundigen dienst van het land van oor sprong vermeld waar de betrokken produc ten zijn gegroeid en wordt verklaard dat de zending onderzocht is en vrij is bevonden van den coloradokever, alsmede dat in het land van herkomst in een kring van 50 km om de groeiplaats tot dusver geen colora dokever is geconstateerd. In model B wordt vermeld waar de be trokken producten zijn gegroeid en wordt verklaard dat de zending onderzocht is en vrij bevonden van den coloradokever en dat andere planten en deelen van planten dan de nader omschrevene niet in de zending voorkomen. Uit een mededeeling van den Planten- ziektenkuridigen dienst blijkt, dat de ke vers bijna uitsluitend in het Zuiden van ons land zijn gevonden. Feitelijk vormen de Maas, de Merwede en Oude Maas de Noordelijke grens van het besmette gebied. Voor verscheidene producten, o.a. aard appelen en diverse versche groenten, die niet onder glas zijn geteeld, is nu bepaald dat bij invoer in Duitschland certificaat A moet worden overgelegd. 10 VOOR tCHl* 10 CE NT In luisteren steekt piëteit, liefde, im mers zelfverloochening, afwezigheid van ingenomenheid met het eigen Ik, dorst naar het uitnemende, dat ande ren hebben te geven. Dr. Allard Pierson. fel tegen de flauwte, die op komst was. Hij deed een poging om te spreken, doch hem werd door den Man-met\-den-Sluier met een gebaar het stilzwijgen opgelegd. „Pas op, Engelsche hond", snauwde hij met schorre stem, „een tong afsnijden is 't werk van een oogenblik". Daarop wendden de oogen, waarin een waanzinnig lichtje flikkerde, zich tot Khoon en den Cobra. „Je hebt het voorspel te zien gehad van komende gebeurtenissen; de. tij gerin van Hindoestan heeft de slang, ver tegenwoordigster van het ras der sahibs, gedood. De dagen van dit ras zijn geteld. Geloofd zij Allah. Maakt bekend aan jullie mannen, dat voor hen een amacha (voor stelling) wordt georganiseerd: morgenoch tend in de vroegte op het Strijdplein zullen ze twee mannen, behoorende tot het sahib- log en een miss sahib zien ter dood bren gen". „Ellendeling!" brulde Gray, vruchteloos pogend zich los te rukken. Zijn bewakers sleurden hem mee. HOOFDSTUK XXV, Gray heeft een droom, hoopt zijn cipier om en ontmoet opnieuw den blinden Galbraith. De kerker, waarin Gray na voor den Raad-van-Drie verschenen te zijn, werd GfuajouHav/ijojiv ji.bv ejanug hos 199/103 giqool-ioov nolius no -ojl siudeoS-jSeW no -iaoOg^^gjjpsg eb .nern De grens van het geheele Verboden ge bied is door den Plantenziektehkundigen dienst vastgesteld. Zij loopt van Noordwijk via Voorhout, Sassenheim, de hoofdvaart van de Haarlemmermeer, Haarlemmer meertrekvaart, het IJIJsselmeer, Doorn spijk, Oldenbroek, Heerde langs de provin ciale grens tot Deventer, Gorssel, Warns- veld, Zelhem, Doetinchem naar Dinxperlo. De artikelen waarvoor certificaat A is vereischt, mogen dus niet uit de streken ten Zuiden van deze lijn in Duitschland worden ingevoerd. Belangrijke tuinbouw streken als het Westland en de omtrek van Venlo worden diensvolgens ook door deze maatregelen getroffen. Te bevoegder plaatse noemde men deze maatregelen van Duitschland een zwaren slag voor onzen tuinbouw, welke het toch reeds zoo moeilijk heeft. In de hierboven aangehaalde Duitsche verordeningen zijn ook strenge voorschrif ten vastgesteld voor de Duitsche bedreigde en besmette gebieden. DE CHR. HIST. UNIE SLUIT OVEREEN KOMST MET S.D.A.P. EN V.D. In Friesland. Naar de Standaard verneemt zal het Col lege van Gedeputeerde Staten van Fries land straks een belangrijke wijziging onder gaan, waardoor de rechtsche meerderheid in gevaar komt. Door de Chr.-Historische Statenleden is een overeenkomst aangegaan met de S.D.A.P. en de V.D.; samen wordt beschikt over 27 van de 50 uit te brengen stemmen. Het Roomsch-Katholieke Gede puteerde lid wil men vervangen door een Sociaal-Democraat. Van de A.R. club was tevoren een schrij ven uitgegaan tot alle fracties voor een be spreking. De bovengenoemde overeenkomst was al gesloten, toen men aan de A.R. medewer king op die basis vroeg. Dit voorstel is door de A.R. Statenclub eenstemming afgewezen. Aan de Agricultural University, gelegen in den Amerikaanschen staat Nebraska, hebben twee onderzoekers, Hatkaway en Davis, een onderzoek ingesteld naar het gehalte aan vitaminen A bij 22 kaassoor ten. Hoewel bij elk daarvan aanzienlijke schommelingen voorkwamen, kon men toch een vrij algemeen geldend getal vaststellen en enkele interessante conclusies trekken. Bij het onderzoek bleek, dat het gehalte aan vitamine A toeneemt met het vetge halte, hetgeen zijn verklaring vindt in de omstandigheid, dat het vitamine A (even als vitamine D), dat voorkomt in melk, gebonden is aan het daarin aanwezige vet, zoodat de daaruit bereide producten, die rijk zijn aan melkvet, (natuurboter, vol vette en 40+ kaas) dus tevens een bedui dend gehalte aan beide vitaminen hebben. Indien men de gevonden hoeveelheden in de harde kaassoorten vergelijkt, dan ziet men, dat de Nederlandsche soorten boven aan staan: Edammer 12, Goudsche kaas 11, Cheddar 10; deze getallen geven het aantal eenheden van de Amerikaansche Artsenijbereiding aan. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot re serve-veldprediker voor den tijd van oor log bij het leger te velde de heeren A. B. C. Hofland te Oostkapelle en W. M. le Cointre te Bergen op Zoom. De dienstplichtig sergeant-administra teur A. J. Haartsen van 14 R.I. is met in gang van 20 Mei aangesteld tot sergeant majoor-administrateur. geworpen, was niet dezelfde van den eer sten keer; deze bevond zich vlak tegenover de cel van den ongelukkigen blinde. De En- gelschman had gebruik gemaakt van het oogenblik, toen de cipier het deurtje van zijn nieuw verblijf ontsloot, om haastig een blik te werpen door de getraliede opening, waarachter hij eens het tragische gezicht gezien had. Doch er was in het donkere hol geen spoor van den ongelukkige te be kennen. Gray verheugde er zich over, dat bij al zijn wederwaardigheden de ceintuur, waar in hij oorspronkelijk het geheimschrift ver borgen had en d e nu de van Chirine ge kregen kleinoodiën, bestemd om zijn bewa kers om te koopen, bevatte, blijkbaar aan de aandacht van hen, die hem fouilleeren moesten, was ontgaan. Een paar uur rust brachten hem weer tot zichzelf en hij besloot maar terstond te on derzoeken wat hij met Chirine's byoux ge daan zou kunnen krijgen, 't Was zijn laat ste kans; en al zou de cipier hem ook ver raden, de reeds wanhopige toestand kon onmogelijk erger worden. Overtuigd van deze harde waarheid strek te hij zich weer uit op den vloer en sloot zijn oogen. Hoe lang hij geslapen had, toen hij door de komst van den cipier gewekt werd, wist hij niet, doch vreemd genoeg, hij voelde zich opgewassen tegen de taak, die hem wachtte. In hoofdzaak schreef hij dit rustig zelfvertrouwen toe aan een opbeu renden droom, dien hij had gehad, en waar in de Sadhu van de Swastika aan hem was verschenen„Zij is in veiligheidAl les wat hopeloos lijkt, komt terecht Redding komt uit de keel van de slang". Deze waren de woorden, welke de asceet met zijn vreemde, klankvolle stem had ge sproken. I of qijiwrjod jju nis HET A.S.: MUZIEKCONCOURS TE r KLOETINGE. Onze correspondent te Kloetinge schrijft ons nog: Nu de tweede Pinksterdag nadert, en dahrmeé Voor Kloetinge den dag waarop duizenden zich opmaken om het muziek concours bij te wonen bleek ons dat het bestuur van „Excelsior" reeds verschillen de voorbereidingen heeft getroffen. Zoo werd Zaterdag de voorverkoop van entree biljetten voor donateurs! geopend. Het reeds verschenen programma toont aan dat van des voormiddags 11 uur tct des avonds half elf volop te genieten zat zijn. Na de offieieele ontvangst ten gemeen- tehüize en gezamenlijke uitvoering van den Bondsmarsch gaan de 32 deelnemende vereenïgingen in optocht naar het op 5 minuten afstand van het dorp gelegen terrein. De weg van het dorp naar ter rein zal duidelijk aangegeven worden. In verband met de plaats van de mu ziektent aan den drukken verkeersweg langs het Rërkplein werd besloten tot plaatsing vah een flink podium onder de iepen op het Marktveld. Wie het Kloëtingsche Marktveld met de Vate kent zal riiët anders kunnen zeggen dan dat dit een"pracht oplossing is; eëh b concert van Apollo" te Wissekerke of1 - „Oefening na deriB*Afbeid!' te Ritteih W- deze omgeving op een mooien zomeravond is alleen al een bezoek aart Kloetinge over waard. De buurtvereeniging „Het trum" zorgt voor een ylagvérsièrihgytêr- wijl het bestuur van ,,Ë>&felsïor" o|faal|M®" medewerking rekent dooi; Vah: h(uisH'LpH,;: huis te vlaggen. OVERDRACHT COMMANDO S.H.Ó'.A! "1S Woensdag a.s. te 11.00 uur zallih'ët"r,éoni-,x mando van de school voor diénstplieHtigè1 onderofficieren-administrateur door Tuftfe'-' nant-kolonel G. Berghuijs worden geven aan den majoor der militaire' admï- nistratie P. F. Kamm, die bij beschikking1'3 van den minister van defensie met ingang van 1 Juni a.s. tot commandant vanj'We'S S.D.O.A. is benoemd. De school zal daartoe1'- 10.45 uur opgesteld zijn op het Slo om lenwater. >s'iq nil DE BOCHTEN EN DE SINGELS. Naar aanleiding van een vraag in den Raad over verbreeding van de bochten in de Singels hebben B. en W. rapport van den directeur van gemeentewerken ge vraagd en deze heeft nu gemeld, dat het verbreeden stuit op het bezwaar, dat er dan boomen gerooid zullen moeten wor den. Bij den Noordweg, waar dit toch het geval was, is verbreeding toegepast. Ver der adviseert de directeur om als er weer boomen op hoeken gerooid moeten worden, geleidelijk ook de andere bochten te ver breeden. DE VERBETERING VAN DEN OUDEN VLISSINGSCHEN WEG. De Commissie van Financiën had een drietal vragen over het voorstel om mede werking te verleenen aan de verbetering van den Ouden Vlissingschen weg en daar op is door B. en W. geantwoord. Uit een en ander blijkt dat als de wer kelijke kosten zouden afwijken van de ra ming, 65 van het afwijkende bedrag ten laste of ten gunste van de Provincie en 35 ten laste of ten gunste van de ge meente of gemeenten komt. Nu het in het voornemen ligt t.z.t. na voltooiing der verbeteringswerken, het on derhoud op te dragen aan de Provincie Zeeland, zou het weinig zin hebben nu het eigendomsrecht der beplantingen nog aan de afzonderlijke gemeenten te doen over gaan. De heffingen ten laste der aanpalende Gray kon de toespeling op de keel van de slang niet begrijpen en ze was zelfs eenige malen met nadruk herhaald. Toen de stomme cipier het knarsende blind voor den ingang van Gray's cel ver wijderd had, vond hij in plaats van een ver schrikten, verslagen gevangene, dien hij er verwacht had, een volkomen uitgerusten, bedaarden en vastberaden man. Na hem den aan de grens gebruikelijken groet met overgroote hartelijkheid te heb ben gebracht, waardoor de aandacht van den cipier direct gaande was gemaakt, stak Gray hem een handje vol diamanten en paarlen toe, waaronder een ring met prach- tigen saphier, gevat in Byzantijnsch mon tuur, opvallend schitterde. Het glinsterend kleurenspel der edelsteenen vormde een schril contrast met de personen en het vuil, onderaarsch cachot. „Bevallen die dingen je?" vroeg hij, de begeerige blikken ziende van zijn bev/aker. De ander knikte bevestigend, terwijl zijn bruin gezicht zich plooide tot een soort blimlach. „Je mag ze hebbenin ruil voor drie diensten", zei Gray bedaard. De wenkbrauwen van den ciper werden tot een vraagteeken opgetrokken, terwijl hij tersluiks schele blikken om zich heen wierp, om te zien of hij niet bespied werd: de oogen van den Man met den Sluier kon den immers door de muren heen zien. De belooning scheen hem echter waard er iets voor te wagen; hij kwam althans op de ope ning toe en terwijl hij zijn fakkel aan een haak in den muur bevestigde, stak hij een arm door de tralies, waarbij hij heftig knikte om zijn instemming te betuigen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5