IP ftwtrmciale &eettw0cï$e MIDDELBURGSCHE COURANT &GOESCHE COURANT Koningin Wilhelmina naar Brussel vertrokken. Brussel in feesttooi. Hedenmiddag om half drie ving H. M.'s reis voor het offcieele bezoek aan den Koning der Belgen aan. Draagster van den geest van hartelijke vriendschap. Radio-rede van den Neder- landschen gezant te Brussel. Esschen in afwachting. Terugkeer der Duitsche vrijwilligers uit Spanje. Laatste parade van het Kon- dor-legioen. Oud-burgemeester Louwerse overleden. Vlasfabriek in vlammen opgegaan. Het incident te Kajthof. Geen verwikkelingen te vreezen. 20.000 MAN'S.A. NAAR DANTZIG. Telefoon 26600 Kamers met ontbijt vanaf 14. Eigen Garage in het Hotel. Voor Hotelgasten gratis autostalling. WEERBERICHT. „JAPAN HEEFT ZIJN KANS VOORBIJ LATEN GAAN". DE FRANSCHE PERS OVER HET DUITSCH-ITALIAANSCHE VERDRAG. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. NUMMER 120. TWEE BLADEN. DINSDAG 23 MEI 1930. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeeiingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. Vanmiddag even voor half drie is H. M. Koningin Wilhelmina van het station Hol- landsche Spoor te 's Gravenhage vertrok ken voor het officieele driedaagsche bezoek, dat H. M. aan Z. M. den koning der Bel gen zal brengen. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van H. M. de Koningin aan het station had zich op het stations-plein een groote menig te belangstellenden verzameld om het ver trek van H. M. gade te slaan. Nadat van ongeveer 2 uur af verscheidene autoriteiten w.o. de minister-president dr. H. Colijn, de gouverneur der residentie luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, en de burgemeester der residentie, mr. S. J. R. de Monchy kwam H. M. om kwart over twee van den Ruigenhoek voor den koninklijken ingang aan, luide toegejuicht door de vele toeschouwers. H.M. was gekleed in een brocaat kleed en een hermelijnen mantel met blauwen hoed met veeren en zij droeg het lint van het grootkruis van de Leopoldsorde van België. Op het perron waren aanwezig de di recteur-generaal van de Ned. Spoorwegen prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. en nog en kele leden van de directie en d£ station chef, de heer J. Kuperi. Nadat H.M. in de koninklijke wachtka mer had afscheid genomen van den minis ter-president, den gouverneur der residen tie, den burgemeester en den hoofdcom missaris van politie, betrad zij precies vijf min. voor half drie het vierde rijtuig van den uit zes rijtuigen bestaande koninklijken trein. De Koningin is vergezeld van mevrouw C. M. baronesse Van Tuyll van Seroosker- ken, geboren jonkvrouwe Boreel, groot meesteres, jonkvrouw D. H. van Tets, eer ste hofdame, gep. luitenant-generaal-titu- lair J. H. F. graaf Du Monceau, oppercere- moniemeester en grootmeester, gep. vice- admiraal-titulair F. Bauduin, adjudant-ge neraal, chef van het militaire huis, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer, generaal-majoor-titulair jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant, en eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wïssekerke, ordonnans-officier van Hare Majesteit. De Koningin was voorts vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, en den gezant schapsattaché, werkzaam aan het departe ment van buitenlandsche zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Tenslotte bevond zich ook de lectrice van Hare Majesteit, mejuffrouw T. van Rijn van Alkemade in haar gevolg. De heeren, die in het gevolg zijn van Hare Majesteit waren gekleed in gala. In een directierijtuig, dat aan den trein gekoppeld was, reisden de vertegenwoor digers van de directie der Nederlandsche spoorwegen tot de grens mede. Twee minuten voor half drie vertrok de trein in de richting van België. Voor den Belgischen nationalen radio- omroep heeft gisteravond tijdens het ge sproken dagblad de Nederlandsche gezant te Brussel, baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, een toespraak gehouden welke als volgt luidde: „Een officieel bezoek van een staatshoofd is steeds een zeer belangrijke gebeurtenis. Immers, door het contact hunner souverei nen treden de twee betrokken staten als het ware rechtstreeks met elkaar in ver binding. In dit verband gezien, heeft naar ik meen het bezoek, dat Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden morgen komt brengen aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen wel een bijzonder groote be- teekenis. In de eerste plaats, aangezien zoowel de Koning, evenals de Koningin als het ware een symbool zijn van de eenheid hunner volkeren. Achter den Koning staat, ingeval van nood als een man aaneengesloten het geheele Belgische volk. Hetzelfde geldt voor Hare Majesteit de Koningin voorzoover be treft Nederland. Ik vraag mij af, of het ooit tevoren is voorgekomen in de geschiedenis, dat een geheel volk zoo zeer volledig, en uit geheel vrijen wil zich schaart om den troon van den constitutioneelen vorst, gelijk dit in onze twee landen thans het geval is. Een treffend verschijnsel voorwaar in deze tij den, die eerder arm zijn aan waarlijk ver heven gevoelens. Zoo komt dan morgen Hare Majesteit de Koningin als draagster van den geest van hartelijke vriendschap van het geheele Ne derlandsche volk naar Brussel, evenals in November jl. het geheele Belgische volk medeleefde met het bezoek van Zijne Ma jesteit den Koning aan Nederland. Er is nog een tweede reden waarom juist in de gegeven omstandigheden dit bezoek een zoo bijzonder groote beteekenis heeft Op den bewogen getijdenstroom der in ternationale politiek volgen onze twee lan den evenwijdige koersen, daar de posities waarin wij verkeeren, ten opzichte van de groote mogendheden, feitelijk dezelfde zjjn Voor de Belgen zoowel als voor de Ne- derlanders ligt derhalve in onze goede na buurschap een versterkende gedachte en er gaat over en weer een groote moreele steun uit van de wetenschap, dat wij beide, Bel gen en Nederlanders, vastbesloten zijn ons zelf te blijven en het kostbare goed onzer vrijheid en onzer onafhankelijkheid zoo noodig tot het einde toe te verdedigen. Tenslotte, uit historisch oogpunt gezien, is het bezoek van Hare Majesteit de Konin gin te beschouwen als een uiting van de na tuurlijke neiging tot het steeds nauwer aan halen van de eeuwenoude banden, welke on ze lage landen aan de Noordzee sinds zoo- véle jaren verbinden. Banden van eeuwen oude cultuurgemeenschap, banden van ras en geestverwantschap, welke den grond slag vormen van het groote wederzijdsche begrijpen en van de oprechte sympathie, welke thans besaat tusschen onze twee vol keren. In het kader van deze gedachten zie ik het bezoek van Hare Majesteit de Konin gin als een lichtend punt In deze duistere tijden. Dat dit hier te lande evenzoo wordt ge voeld, blijkt mij duidelijk uit de groote voorbereidselen, welke hier voor de ont vangst van Hare Majesteit met zooveel lief de worden getroffen. Dat deze ontvangst schitterend zal zijn staat voor mij reeds bij voorbaat vast. Vanmiddag om 12 uur was het grens station Esschen reeds in gereedheid ge bracht voor de ontvangst van Koningin Wilhelmina, op het Belgisch grondgebied. Om 20 voor 4 werd de koninklijke trein er verwacht. Het geheele station heeft men in den vroegen ochtend versierd. Ongeveer in het midden is een baldakijn geplaatst waarvan het dak bedekt is door blauw fluweel met gouddraad afgezet. Ter weerszijden zijn Nederlandsche en Belgische vlaggen bevestigd en in het midden is het Nederlandsche wapen geborduurd. Dit dak rust op vier zuilen, die met beige fluweel zijn omwikkeld. Onder het baldakijn heeft men 200 witte en rose hortensia,'s geplaatst. De telegraaf palen op dit perron zijn met groene slin gers en Belgische en Nederlandsche vlag gen versierd. Een slinger van 400 meter heeft men gebruikt ter omzooming van de bestaande overkapping van het eerste per ron. Onder dit baldakijn zou de Koningin worden opgewacht door prins Karei, graaf van Vlaanderen (broeder des Konings), die tien minuten voor de aankomst van de Koningin hier verwacht werd. De Belgische koninklijke trein zou stop. pen aan de andere zijde van het tweede perron, recht tegenover het baldakijn. In het gezelschap van 's konings broer zouden zich bevinden de personen, die gedu rende het verblijf van Hare Majesteit in België, aan haar zijn toegevoegd, te weten mevrouw Maskens, luitenant-generaal Def- fontaine, generaal-majoor Beernaert, graaf 't Kint de Roodenbeke, de gouverneur van de provincie Antwerpen, baron Holvoet, en de militaire bevelhebber dier provincie, ge neraal De Haene. Verder: Hr. Ms. gezant te Brussel mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, ba ron Van den Bogaerde de Terbrugge, die aan minister Patijn is toegevoegd en een vleugel-adjudant en een ordonmans-officier van prins Karei. Ter linkerzijde van het baldakijn zou de militaire kapel staan en de klaroenblazers en daarnaast de vier detachementen van het 6e linie-regiment uit Antwerpen met vaandel ter sterkte van ongeveer 300 man en 20 officieren onder commando van een kolonel. Ter rechterzijde van het baldakijn zullen zijn opgesteld de burgemeester van Esschen de heer Keenes met de leden van den ge meenteraad te Esschen, vertegenwoordigers van de patriottische maatschappij, van de Belgische oud-strijders en van de padvin dersbeweging, allen met vaandel. In een door palen afgezet gedeelte van het perron zouden 1350 schoolkinderen uit Esschen met Belgische en Nederlandsche wimpels Hare Majesteit toejuichen. Ten slotte was een gedeelte van het eer ste perron bestemd voor het publiek. Snel neemt het oranje en het rood-wit blauw toe in de straten van de Belgische hoofdstad. Het gaat met versieringen als met een Hollandsch tulpenveld: het begint met hier en daar een kleurtje, dat de egale vlakte breekt, dan komen er steeds meer van die helle plekjes en dan ineens is het heele veld een bloei van kleuren. Zoo zijn thans in Brussel de heldere tinten van on ze nationale symbolen opgebloeid, eendrach tig naast de Belgische driekleur. Wat nog vorige week een hier en daar verspreiden aanwijzing was, is nu het beeld van de binnenstad gaan beheerschen. Langs den intochtsweg van de Koningin van de Noordstatie tot aan het koninklijk paleis, is tusschen rijweg en trottoir een haag geplant van witte vlaggemasten, wor telend ofwel in oranje voetstuk, ofwel be spannen met met de dundoeken van beide landen. Het gedeelte langs de Kruidtuin laan en de Koninklijke straat is op kosten der regeering aangebracht. De weg dien de Koningin zal rijden bij haar bezoek aan het stadhuis, is door de stad Brussel versierd Gisteren hebben de Duitsche vrijwilli gers in Spanje te Leon hun laatste para de gehouden voor generaal jFranco. Op de eere-tribune hadden talrijke Spaansche en Italiaansche hooge officieren plaats genomen. Voor de aankomst van Franco reed de aanvoerder van de Duitsche vrijwilligers, Von Richthofen, in een auto voorbij het front van de troepen en vervolgens deel de hij de onderscheidingen uit, welke Franco aan de Duitsche vrijwilligers had verleend. Nadat Franco de troepen had geïnspec teerd hield hij een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat tegen een gemeenschappe- lijken vijand, het communisme, was ge streden en dat met de bevrijding van Ma drid van het juk van Moskou een van de grootste gevaren van Europa is afgewend. Vervolgens dankte Franco den Führer, die Spanje heeft begrepen. Nadat Von Richthofen Franco had ge dankt, gaf hij den commandant van de Spaansche luchtstrijdkrachten, generaal Kindelan, een bedrag van een millioen, dat de Duitsche vrijwilligers bijeen heb ben gebracht voor de nagelaten betrekkin gen van de gevallen Spaansche kamera den. Tenslotte defileerden de Duitsche troe pen. Met de repatrieering der Duitsche vrij willigers is reeds gisteravond een begin gemaakt. In een artikel over het Kondor-legioen, welks troepensterkte geraamd wordt op 7000 man, verklaart het Madrileensche blad „Informaciones", dat de Duitschers 800 dooden op het slagveld achtergelaten hebben en ongeveer 400 vliegtuigen der tegenpartij hebben neergehaald. De be kendste Duitsche vliegers, zoo wordt hier aan toegevoegd, zijn in Spanje komen strijden. De drukke winkelstraten, die parallel loo- pen met de groote boulevards, zijn over huifd met Belgische en Nederlandsche vlag gen, een bijzonder feestelijk gezicht. In tal van etalages is het portret van on ze Koningin verschenen, in een omlijsting van oranje of rood-wit-blauw lint. Voor de krantenkiosken hangt haar beeltenis, op de frontpagina's van de illustraties. Achter de winkelruiten kon men ook al de onvermij delijke Volendammer poppen te midden der tulpen zien prijken. Op de Groote Markt, dit prachtige plein met zijn ongeschonden afsluiting van go- thieke gevels, wapperden van de gildenhui zen de wapendoeken der corporaties. Gis termiddag heeft op het plein en in den bin nenhof van het stadhuis, waar de eeretrap begint, het paardengetrappel nog eens weer klonken: de gendarmerie, die de Koningin Woensdag zal escorteeren, hield generale repetitie. Een afzonderlijk woord verdiend de ver siering van de Noordstatie, waarvan bijzon der veel werk is gemaakt. Omdat de eerste aanblik van de stad voor Koningin Wilhelmina een zeer feeste lijke moet zijn, heeft men het station waar de koninklijke trein vanmiddag zal binnen komen, in een waren tuin van bloemen en planten herschapen. De storende reclame borden langs de wanden zijn aan het oog onttrokken door wijd neerhangende drape rieën in grijze en karmijnroode tinten. De koninklijke trein zal stil houden op het middelste perron; daartoe zijn speciale stootblokken vervaardigd, welke oranje ge schilderd zijn. Naar den uitgang toe is een lange eerepoort opgericht: de vorsten zul len gaan onder een dak van vlaggen in Nederlandsche en Belgische kleuren, terwijl er als het ware tuinperken zijn aangelegd met levende bloemen, met gras en lage, in bloei staande struiken, waardoor men den indruk krijgt niet langer op een station te zijn. In de hall van de Noordstatie sieren bloei ende rhododendrons de wanden temidden van hooge palmen. Het fiere Nederlandsche wapen is hier en daar op opvallende wijze aangebracht. Recht tegenover den stationsingang ont vangt Brussel onze Koningin met een en orme eerepoort, waarop in Oranje letters het eene, veelzeggende woord: Welkom. Bijeengebundeld glazen ook hier de Belgi sche en Nederlandsche vlaggen in de zon, die ook dezen dag volop schijnt. Het zal feestelijk worden: daar is versie ring (dat is iets),lente (dat is meer), het vrooljjke Brusselsche hart (nog meer) en tenslotte (het voornaamste) een gevoel bij de bevolking, dat dit koninklijk bezoek meer is dan een bezoek van zoo maar een staatshoofd: een vriendschapsgebaar tusschen twee landen, die goede buren zijn, goede vrienden, soortgenooten en lotgenoo- ten. Niet alleen de Koningin is populair, ook de „Hollanders" er schijnen er hier nogal wat te zijn zijn in tel en genieten tallooze kleine voorkomendheden. TELEGRAM VAN OUD-GEïNTERNEER- DEN AAN MARE MAJESTEIT DE KONINGIN. De Centrale Belgische Bond van Oud-ge ïnterneerden 19141918 heeft gisteravond aan H. M. Koningin Wilhelmina een tele gram gezonden, waarin gevoelens van er kentelijkheid worden uitgedrukt en een welkom wordt toegeroepen ter gelegenheid van het bezoek aan den Koning der Bel gen. VROUWENPOLDER. Te Gapinge is op 21 dezer in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer J. Louwerse Wzn., oud burgemeester dezer gemeente. De overle dene heeft van 3 Dec. 1917 tot 30 Sept. 1938 aan het hoofd dezer gemeente gestaan en heeft tijdens zijn leven op velerlei ge bied in de plaats van zijn inwoning steeds een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was bestuurslid van tal van vereenigingen op politiek en landbouwgebied, was een van de oprichters der Chr. school voor L.O. te Gapinge en had van de oprichting af tot korten tijd geleden als voorzitter zitting in het bestuur der Vereen, voor Chr. L.O. aldaar. De overledene heeft tal van jaren de Geref. Kerk te Gapinge in onderscheidene functies gediend, hij was tot zijn dood lid van de wildschadecommis- sie voor Walcheren, c.a. De teraardebestel ling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrijdag 26 dezer des namiddags te half een op de bijzondere begraafplaats te Gapinge. Schade ruim 25.000. HAAMSTEDE. Omstreeks half drie is gistermiddag brand ontstaan in de even buiten het dorp gelegen vlasfabriek van de N.V. vlasroterij „Schouwen". In een mini mum van tijd stond het perceel, evenals de daaromheen gelegen bergen vlas, in vlam men. Het vrijwillige brandweercorps was een kwartier na het uitbreken van den brand met de motorspuit aanwezig en be streed het vuur met vier stralen. Spoeidg stortte het dak van de fabriek in, waarna het vuur zich, aangewakkerd door den vrij krachtigen wind, snel voort plantte. De fabriek, welke een verdieping heeft en 30 bij 15 m meet, brandde geheel uit. Enkele bergen vlas wist de brandweer te behouden. De schade, welke op ruim 25.000 wordt geraamd, wordt door ver zekering gedekt. De fabriek was eigendom van de N.V. vlasroterij Schouwen, terwijl de bedrijfS' leider Timmers de vlasbewerking voor eigen rekening uitvoerde. Omtrent de oor zaak van den brand is niets bekend. Havas meldt uit Warschau: Dè Pool- sche douaneinspecteurs te Kalthof, wier huis vernield is, hebben zich voorloopig in het station geïnstalleerd. Zij voelen zich daar veiliger dan in een particuliere woning, doch de uitvoering van hun taak is er moeilijker door geworden. Men meent verder te weten, dat het antwoord van den Dantzigschen Senaat op de nota van den Poolschen commissaris- generaal niet zal worden gegeven voordat het onderzoek naar de incidenten zal zijn geëindigd. Men heeft den indruk, dat deze zaak voor het oogenblik geen verdere consequentie zal hebben noch diepere re acties. In politieke kringen wijst men erop dat de taktiek van Dantzig de strekking heeft Polen te enerveeren door incidenten en provocaties, die het zouden drijven tot daden, die Dantzig of Berlijn zouden kun nen beschouwen als een agressie. Maatregelen voor de veilighei;! van de Poolsche douane-inspec teurs. Pat meldt uit Dantzig: De Senaat van de vrije stad heeft den commissaris-gene raal van Polen verzekeringen gegeven, dat maatregelen tot waarborging van volledi ge veiligheid en vrije uitoefening hunner functies voor de Poolsche douane-inspec teurs. Grübner was een- stokebrand. Pat meldt uit Warschau: De Dantzig schen onderdaan Grübner, die doodgescho ten is door den chauffeur van het Pool sche commissariaat-generaal te Dantzig die daarbij uit wettige zelfverdediging handelde tijdens een aanval op den Pool schen douane-post te Kalthof in den nacht van 20 op 21 Mei, had reeds aanleiding gegeven tot Poolsche stappen. Zoo richt te de Poolsche commissaris op 9 Decem ber 1937 een schrijven aan den Senaat der vrije stad over een incident, dat door Grübner uitgelokt was bij den Poolschen douanepost te Kalthof. De Senaat ant woordde hierop den 28sten Februari 1938, waarbij uitdrukking gegeven werd aan spijt en waarbij de schuld van Grübner erkend werd. Tien dagen geleden, 11 Mei 1939, deed de Poolsche commissaris stap pen bij den Senaat over een aanslag van denzelfden Grübner te Kalthof op den Poolschen douaneinspecteur Czaja op 29 April 1939, toen een ernstiger incident slechts verhinderd werd door de arresta tie van Grübner door de Dantzigsche po- riitie. Tenslotte nam Grübner in den nacht van 8 op 9 Mei jl. deel aan een aanslag met voetzoekers op den Poolschen doua nepost te Kalthof. Op 9 Juni a.s. zullen naar Havas meldt 20,000 man SA te Dantzig aankomen om deel te nemen aan de sportfeesten van de SA van het geheele district Dantzig en Oost-Pruisen. Bij deze gelegenheid zullen de chef van den staf van de SA, Lutze en de leider van de nationaal-socialisten van Dantzig Foerster, het woord voeren. AMSTERDAM HOBBEMA9TRAAT BL STAOHOUDBRSKAOa (Ingez. men.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Droog, vrij warm weer, hel der tot licht bewolkt, meest zwakke ver anderlijke wind. UKKEL: Schoon en zacht weer. zwakke of matige wind uit N.O. richtingen, op het laast van den nacht plaatselijk nevel of mist. Wo. 24 Mei. Zon op: 4 h 55; onder: 20 h 59. Licht op: 21 h 29. Maan op: 10 h 41. E.K. 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 23 4.55 17.18 11.20 23.54 Woensdag 24 5.45 18.07 12.05 24.43 Donderdag 25 6.38 19.00 12.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. 23 6.53 19.19 24 S 7.40 20.06 Dinsdag Woensdag Donderdag 25 8.31 20.56 Laagwater. 12.22 24.52 13.08 1.41 14.01 De strijd in het Verre Oosten. „Wij hopen niet den oorlog dit of het volgende jaar te winnen, doch al duurt het drie of vijf jaar, den oorlog zullen wij winnen", aldus heeft generaal Tsjen Tsjen, een van Tsjang Kai sjek's bekwaam ste legeraanvoerders, die thans de opera ties aan het front in Hoenan en Kiangsi leidt, verklaard. Japan heeft verzuimd te Nanking en Hankau, toen de toestand voor China hoogst critiek was, een beslissende ne derlaag toe te brengen en die gelegenheid zal niet terugkeeren. Tsjen Tsjen voegde hieraan toe, dat de Japanneezen thans zelfs niet alleen geen nieuwe ^vorderingen kunnen maken doch dat de toestand in de onder hun controle staande gebieden ver re van veilig is. Behalve de mobiele gue- rilla-eenheden, die in de Japansche ach terhoede opereeren, zijn thans achter de Japansche linies zestig divisies geregelde Chineesche troepen samengetrokken. Ten aanzien van de gevechten in Noord Hoepeh zeide Tsjen Tsjen, dat de Japan sche omsingelingsplannen na vijf dagen en nachten van verwoeden strijd, ten Noor den van Tsaoyang volkomen verijdeld zijn. Havas meldt uit Parijs: De Fransche bladen constateeren, dat Italië zich volle dig onder de voogdij van Duitschland ge steld heeft. De „Jour" schrijft: „Een onverbrekelij ke gemeenschap, zeker, maar de hoogste handhaver van die eenheid is niet Musso lini. Ons blad, dat den leider van het Ita liaansche volk zoo lang heeft beschouwd als den prijzenswaardigen bewerker van het prachtige herstel van dit volk, dat na den oorlog zoo laag gezonken was, heeft het recht te zeggen, dat de onder werping van den Duce aan den Führer geen vooruitgang voor den vrede en geen reden tot trots voor Italië is Over de geheime clausules in het ver drag, waarover de Italiaansche bladen spreken, zegt de „Journal": „Zij hebben betrekking op de voorwaarden, waaron der de beide staten tusschenbeide moeten komen op de punten, die zij in het oog hebben, verder op de wijze van samenwer- kng van leger, vloot en luchtmacht en tenslotte op de synchronisatie van de oor logsproductie. Er zou reeds zijn voorzien in de levering van materiaal aan Italië, in het bijzonder van luchtafweergeschut. Na het onderhoud van gisteravond tusschen Pariani en Von Brauchitsch is besloten tot de onmiddellijke instelling van een per manente militaire commiss'ie van twaalf leden." Met een toespeling op de Duitsche en Italiaansche eischen, zooals die in de re devoeringen en de persartikelen van den la,atsten tijd naar voren zijn gebracht! schrijft de „Epoque": „Het is al te duidelijk, dat niemand in Engeland of Frankrijk ook maar de mo gelijkheid van bespreking dezer eischen in overweging zou kunnen nemen. Dat be- teekent dus, dat de groote krachtproef in een beslissend stadium is gekomen. Duitschland en Italië staan thans voor het dilemma: zich matigen of oorlog veroorza ken. Zij hebben de bruggen afgebroken en de verantwoordelijkheid op zich geno men Wij kunnen hier niets doen., De conclusie ligt voor de hand: Wij fnoeten ons wapenen, onze zenuwen harden en af wachten, op alles voorbereid." De „Populaire" zegt: „Laten we ons niet te zeer verontrusten over dit verbond. Daardoor zouden we waarschijnlijk te veel beantwoorden aan de verwachtingen van de onderteekenaars. Heeft men niet den indruk, dat 'de publicatie van het verdrag voor Hitler en Mussolini belangrijker is üan de totstandkoming?"

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1