'N KNOOP €R IN! gold <tar KRONIEK van den DAG. ZEELAND. BINNENLAND. De hernieuwde kanaalbrug in gebruik genomen. ioct.£yflW TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 22 MEI 1939. No. 119. VORST COBRA MIDDELBURG. Brand op de Pottenmarkt Die knoop wil U herinneren aan Uw zoo-goed-als-leege pakje Gold Star Shag. Wilt U dus vanavond volop genieten van een zacht en geurig pijpje, dan vlug naar den winkel om een versch pakje GOLD STAR Shag! 4 Rusland zal zijn zin vermoedelijk krijgen. De rede, welke de Engelsche minister president Vrijdag in het Lagerhuis heeft gehouden, was op de keper beschouwd, mat, ondanks de ronde bewoordingen, waarmee hij te kennen gaf, dat de tegen woordige Duitsche regeering geen vertrou wen verdient, voornamelijk tengevolge van haar optreden tegen het voormalige Tsje- choslovakije. Dit was geen nieuws; wat men wel eens zou willen weten is, of er ook geen mogelijkheid bestaat om uit de impasse te komen waarin de wereld na München, door de ongelukkige pogrom eerst en door de annexatie van Bohemen en Moravië daarna, is geraakt. Chamber lain wist op dit stuk van zaken niet anders te vertellen dan dat, als de Duitsche regee ring nu maar wèl vertrouwen verdiende, ze van alles en nog wat misschien wel zou kunnen krijgen. Maar zoolang haar taktiek alleen maar hierin bestond, dat ze verwe zenlijking van haar wenschen gebruikte als aanleiding om nieuwe eischen te stellen, was er geen beginnen aan. Ja, wat moet de Duitsche regeering dan doen! Er is natuurlijk een gebaar denk baar dat van allerlei zou kunnen verande ren: ze herstelle de volkomen onafhanke lijkheid van Bohemen en Moravië. Maar die oplossing is te eenvoudig om kans van toepassing te hebben. En intusschen wordt er ijverig verder gewerkt aan verdragen en wat dies meer zij, en staan alle pogin gen om tot een werkelijke pacificatie van Europa te komen, eigenlijk stil. Gegeven het feit, dat Chamberlain niets nieuws met betrekking tot Duitschland kon vertellen, moest het zwaartepunt van zijn rede gezocht worden in wat hij met be trekking tot Rusland zou mededeelen. Maar dat was, alles bij elkaar genomen, ook al een bitter klein beetje. Engeland wil heel graag een verdrag tot bescherming van den vrede met Rusland sluiten, zeide de premier, maar de Russen schijnen het niet te willen; althans ze doen zoo vreemd. Maar misschien zal alles tengevolge van de Fransche bemiddeling nog wel in orde komen, dat hoopte Chamberlain ten min ste. De oppositie in het Lagerhuis, en zij niet alleen, toonde zich maar matig gesticht over Chamberlain's mededeelingen. .Lloyd George had nu wel eens precies willen weten, wat er aan het tot stand komen van het verdrag met Rusland haperde, maar dat weigerde Chamberlain mee te deelen, „het zou doodelijk kunnen zijn voor de politiek". Dit klonk heel onrustbarend; te Berlijn kan men er zich over in de han den wrijven dat blijkbaar zulke ernstige of schoon ongenoemde bezwaren En geland en Rusland gescheiden houden. Maar Lloyd George, Churchill, Attlee, Sin clair en Eden verklaarden achtereenvol gens, niet te kunnen inzien, waarom Enge land niet kon toegeven aan den eisch van wederkeerigheid, welke Rusland voor het sluiten van een verdrag stelde. Eden ging zoo ver, te beweren, dat er voor zoover hü oud-minister van buitenlandsche za ken en dus wel ter zake kundig zien kon, geen enkel machtsconflict tusschen beide landen bestond, dat hun samenwer king in het belang van den vrede zou be hoeven te verhinderen. En Chamberlain had al gezegd, dat de controverse niet in het verschil van staatkundige ideologieën lag. Dit had men anders bij een conserva tief als Chamberlain, die de „bolsjewiki" in zijn hart toch wel moet verafschuwen, wel kunnen veronderstellen. Maar sedert Maart beschouwt Chamberlain de Duitsche regeering op het stuk van politieke ideolo gie blijkbaar nog veel schrikwekkender dan het communistische bewind van Moskou. Eén ding is wel heel duidelijk uit het La gerhuis-debat gebleken: dat niet alleen de (liberale en arbeiders-) oppositie, doch te vens tal van conservatieven (partijgenooten dus van den premier) onder leiding van Eden en Churchill alle aanzeling ten op zichte van een samenwerking met Rusland over boord willen gooien. Ook de Britsche openbare meening is het- getreuzel bij het overleg met de Sovjet-Unie moe en be geert een resultaat op korten termijn. Dit brengt Moskou in de aangename positie, dat het niets van zijn eisch van een vol strekt wederkeerig verdrag behoeft te la ten vallen, omdat de Engelschen zeiven wel zullen zorgen dat het er komt. Zon der zulk een verdrag komt er oorlog" heeft Churchill gezegd, en vele Engelschen mee- Door MARK CHANNING. 44). Een dapper man verdient eerbied, een dwaas alleen een pak slaag", beweerde ten slotte de zwarte gedaante. „Voor 't laatst vragen wij: Wil je je voor den volgenden oorlog bij ons aansluiten?" „Indien u er mij den tijd voor geeft, mom pelde Gray met schorre stem, „zal ik het cijferschrift voor u opschrijven". „Voor de zooveelste maal, je liegt Engel sche hond", zei de Man-met-den-Sluier boos. „Hoe dikwijls meen je ons voor het lapje te kunnen houden? Er komen niets dan leugens over je lippen. Tegen sirdar Alam Khan heb je ook gelogen, toen hij, na- dat onderhoud van je met die vrouw, je bevo len had op te schrijven wat in het boek staat". Hij nam een blad papier op, dat voor hem lag. „Denk je soms, dat wij stapelgek zijn? Dit hier, wat geschreven is, is fout. „En waarom zou dat fout zijn?" protes teerde Gray, bewust van de zwakheid van zijn verweer, want 't was waar, het cijfer schrift, dat hij begonnen was te redigeeren was fout en onbruikbaar. „Omdat het niet in het Byzanthijnsch ge schreven is; en het geheimschrift, dat jij voor den Sirdar hebt samengesteld, was in deze taal. Je schijnt te meenen met stom merikken of met kinderen te maken te heb ben. Wij zullen je het tegendeel bewijzen". Tegenwerpingen te maken, zou niets ba ten. Gray voelde, dat zijn zaak verloren was. Geen uitvlucht kon hem meer redden. nen dat. Missschien is Chamberlain bang, dat er mèt zulk een verdrag, dat Engeland aan allerlei weinig of niet controleerbare politieke gedragingen zoowel van Rusland als van de buren der Sovjet-Unie zou vast koppelen, nog gauwer oorlog komt. Daar uit ten minste kan zijn verzet te verklaren zijn. Maar het ziet er niet naar uit, dat hij het zal kunnen volhouden. Halifax is via Parijs naar Genève gegaan en in de Fran sche hoofdstad heeft hij kennis kunnen ne men van de houding der Franschen, die ook al zeer ontstemd zijn, dat het verdrag er nu nog niet is. Men verwachtte, dat de Britsche minis ter vandaag en morgen te Genève met tal van staatslieden, in het bijzonder uiter aard met die uit Oost- en Zuidoost-Europa zou confereeren, om vervolgens direct naar Londen terug te keeren en Woensdag ver slag aan den ministerraad uit te brengen. Het algemeen gevoelen is, dat daarna dan eindelijk koppen met spijkers zullen worden geslagen, d.w.z., dat Engeland dan vrijwel volledig aan de Russische verlangens tege moet zal komen. HET STEMMEN BIJ VOLMACHT DOOR MILITAIREN. De regeeringspersdienst meldt: Uit een bericht, dezer dagen in de dag bladen verschenen, kan worden gelezen, dat de militairen, die ingevolge de wet van 16 Mei betreffende het stemmen bij vol macht door militairen bij de te houden gemeenteraadsverkiezingen een gemachtig de zullen aanwijzen, doch alsnog op den dag der stemming verlof bekomen, weliswaar zelf kunnen stemmen, doch zulks uitslui tend vóór 12 uur kunnen doen. Van be voegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat volgens evenbedoelde wet artikel 56f der kieswet van toepassing is. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft dus bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. De gemachtigde worden, doch niet vóór 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd, tot de stemming toe gelaten, indien hij in het bezit is van de voorgeschreven kaart. KANO OMGESLAGEN. Jongeman verdronken. Zaterdagavond, omstreeks acht uur, voe ren twee jongelieden uit Schiedam, de 17- jarige L. Ven en de 18-jarige A. B. met een kano op de Poldervaart onder Kethel. Op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en beiden geraakten te water. V., die goed kan zwemmen, bemerkte, dat zijn kameraad naar de diepte ging en schoot hem te hulp. B. klampte hem in zijn angst echter zoo krampachtig vast, dat V. zich met geweld moest bevrijden om niet zelf te verdrinken. B. kon toen niet meer gered worden. Na eenigen tijd werd zijn lichaam opgehaald. De levensgeesten wa ren toen reeds geweken. ONDER EEN VALLENDE KRAAN TE WATER GERAAKT. Arbeider verdronken. Terwijl eenige arbeiders Zaterdag bij de dijkwerken van het waterschap NesBu ren (Ameland) bezig waren met het laden van een kraan op een zolderschuit, kantel de deze. De arbeider H. de Jong, die, het gevaar ziende, van de schuit sprong, kwam onder de kraan in het water terecht. Ten gevolge van het hoogwater kon hem geen hulp worden geboden. De man verdronk jammerlijk. Hij laat een vrouw en acht kinderen, van wie de oudste tien jaar is, achter. ZANDAUTO DOOR TREIN GEGREPEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Chauffeur omgekomen. Zaterdag te ongeveer elf uur is op den onbewaakten overweg bij de Zevenhuizer- laan te Heiloo (N.H.) een ernstig ongeluk gebeurd. Een zandauto van de firma Castricum te Bakkum stak den overweg over, juist op het moment, dat een sneltrein uit de rich ting Alkmaar naderde. De auto werd ge grepen en totaal vernield. De chauffeur, de 24-jarige C. van Castricum uit Bakkum was op slag dood. Waarom de chauffeur den naderenden trein niet heeft opgemerkt, moet nog nader worden onderzocht. Het uitzicht ter plaatse is goed. Nog een paar minuten en hij zou ter dood veroordeeld worden. Na een vluchtige beschouwing van den toestand, kwam hij tot de overtuiging, dat hij trachten moest het Drietal zoo mo gelijk tot 's avonds aan de praat te hou den, tot het moment, waarop Diana, indien het geluk haar diende zou zijn gevlucht. De Man-met-den-Sluier had nog meer pijlen op zijn boog. „Zie eens hier, zei hij zijn hand op* een bundeltje papieren leggend: „Hier is het plan van verdediging van je gouvernement en het geheim verdrag tusschen den Mir van Yanistan en de Engelsche Sirkar. Waartoe zou jij nu nog langer die code van je geheim houden? Je ziet, dat wij redelijk zijn. Volg ons voorbeeld. „Indien dat het plan van mijn gouverne ment is, wat ik niet beoordeelen kan vóór ik de papieren zou hebben nagezien, dan is het cijferschrift wat ik bedacht heb, vol gens uw eigen bewering, voor u van geen waarde. Waarom stelt u er dan toch zoo veel belang in? „Dat zal ik je zeggen, Gray sahib", zei hij, zich naar voren buigend en scherp en op elk woord den nadruk leggend, de zwarte gedaante. „Het wisselen van telegrammen tusschen den Mir van Yanistan en Simla zou de eer ste dagen voor ons van belang kunnen zijn. En wel om de volgende reden. Het Engel sche leger, dat zal uittrekken tegen het millioenen leger, dat Wij voornemens zijn, over vier en twintig uur op Hindoestan te werpen, zal verdwijnen als een sneeuwvlok in een gloeiende pan. Daarna zullen wij dat boek van je niet meer noodig hebben, want gebeel Yanistan sluit zich bij ons aan". Op 19 en 20 Mei werd op „Vrede rust" te Bergen op Zoom het examen ge houden voor het verpleegpersoneel ter verkrijging van het Rijksdiploma B. Aan het examen namen deel 2 broe ders en 23 zusters. Hiervan slaagden broe der A. Spek en de zusters W. H. van An- del, D. de Ruiter, K. Baart, J. de Baat, A. C. Oosterom, D. Mol, P. E. Slager, W. E. Benckhuysen, G. de Pee, J. van Eg- mond, C. J. Jansen, A. Havenaar, C. A. Klootwijk, G. D. Kole, J. Kosten, L. bij de Vaate, A. M. M. v. d. Visse, A. F. de Visser, J. Vlasblom, P. Vos en C. J. v. d. Wal. Het is er Zaterdagmiddag dan eindelijk van gekomen: de hernieuwde Kanaalbrug is in gebruik gesteld. Al is er van een officieele opening op groote schaal geen sprake geweest toch hadden enkele bewoners uit de omgeving de vlag ontplooid en op het Station, dat zoo nauw bij de brug betrokken is, werd tegen vier uur dit voorbeeld gevolgd. Op de brug bevonden zich verschillende heeren: de ingenieur van den Rijkswater staat, ir. J. Volkers, vertegenwoordigers van de afdeeling bruggenbouw van den Rijkswaterstaat, van de Schelde, van de fir ma's die het transport der brugdeelen voor hun rekening namen, van de uitvoerster van de electriciteitswerken en nog enkele andere personen. Aan beide zijden van de brug stonden vrij veel belangstellenden, die onder de eerste wilden zijn, die de brug passeerden. Men moest wachten tot den spoortijd, den tijd dus dat de brug niet draaien mag om de overgang van de schipbrug naar de draaibrug te kunnen doen plaats hebben. Het werd daarom kwart over vier eer midden op de brug een touw met enkele seinvlaggen werd gespannen en ir. Volkers de vertegenwoordigers der uitvoerenden toesprak en hen dank bracht voor de wijze waarop gewerkt is, en dit in goede harmo nie. Hierna heeft de oudste der aanwezige uitvoerders het touw doorgeknipt en op het zelfde oogenblik, ging de vlag op het brug wachtershuisje naar boven, werden de toe gangen tot de schipbrug gesloten en gingen de boomen van de hernieuwde brug naar boven. De wachtenden aan beide zijden van de brug, zoowel voetgangers als wielrijders en voertuigen gingen over de brug, die nu gedurende ruim zes en een halve maand verboden terrein voor allen was geweest. Men kon zich nu overtuigen van de flin ke verbetering van het brugdek, ook wat de trottoirs betreft, die geen spleten meer ver- toonen gevaarlijk voor kleine dameshakjes voor parapluis en wandelstokken. Voor de beide laatste artikelen zal nog moeten wor den opgelet bij de aansluiting van de brug bij den wal, hier is eenige speling gelaten, voor het uitzetten van de brug. Zooals de brug er nu ligt, geeft zij van beide zijden een mooien indruk, de muurtjes doen het ook zeer goed en aan de opstaan de afsluitboomen zal men op den duur zeker ook wennen. Het mag bekend worden ge acht, dat de roode kleur van de brug bin nenkort nog in een groene zal veranderen. Daarbij zal boven op de leuningen gebruik worden gemaakt van alluminiumverf, om dat deze de zonnestralen niet tot zich trekt doch terug werpt, wat remmend zal wer ken op den invloed van de hitte op de brug, die daarvan de gevolgen steeds ondervindt. Wij zullen ons niet wagen aan een be schrijving van de technische bijzonderheden van de brug, maar toen wij gelegenheid hadden een opening en sluiting op de brug mede te maken, hebben wij den chef-brug wachter, den heer Nieuwenburg, die nu reeds 35 jaar bij den Rijkswaterstaat werk zaam is, op zijn zoo veranderden post ver gezeld. Toen de seinmanden veranderd waren kon doorvaart voor de wachtende Middel- burgsche boot „Koningin Wilhelmina" en een Belgische jachtje worden verleend. De schakelkast midden op de brug werd met een sleutel geopend en daar zagen wij de verschillende hendels. Ten eerste die, welke Men luistere goed, naar hetgeen an deren spreken; de waarde van 't zwij gen leert men dan pas beseffen. „De Mir is een trouw vriend van het gouvernement", repliceerde Gray, die het gevoel had, dat zijn krachten hem begaven. „Het Indisch gouvernement samen met den Mir van Yanistan zullen die woeste horden uit de wildernis verpletteren als de schaal van een leeg ei". Hij zond een verachte- lijken blik naar Alam Khan en den Mon gool, die toehoorden. „Lever hem over aan Shiv, opdat die hem eens op haar beurt kan ondervragen. Haar klauwen zullen athans wel uit hem halen, wat er in zit", barstte Alam Khan uit. „De Man-met-den-Sluier hief bij wijze van protest zijn zwart gehandschóende hand omhoog en hij vervolgde bedaard: „Meen je gevangene, dat een doode Mir van groote hulp kan zijn?" Beteekende deze vraag, dat de Mir ver moord was geworden. In dat geval zou de toestand van hem zelf en Diana hopeloos zijn. „Mijn geest is niet heel helder, door ver moeidheid", zei hij haperend in verwachting van uitvoeriger inlichtingen. „Ik begrijp 't niet goed". ,,'t Is anders vrij eenvoudig", wierp de ander tegen. „Binnen twee daven zal het eerste millioen van deze ontelbare heir- scharen zich over Hindoestan verspreiden, als water uit een emmer, die omver ge- women wordt zich in een bak verspreidt. de seinen laten werken, en de boomen neer te laten, en dan die welke de remmen, die aan beide zijden de brug aan den wal ver binden, los maken. Dan wordt de hendel gehanteerd, die de groote motor in werking stelt en binnen de twee minuten ligt de brug open voor de scheepvaart. Met het openen, door laten, dicht draaien en weder neerlaten van de boomen samen gingen on geveer 7 minuten voorbij. Wij konden ons op dezen tocht boven 't ka naalwater overtuigen van het rustig en zacht draaien van de brug en begrijpen vol komen, dat in deze de ervaring van het per soneel nog eenige bespoediging in de be diening ten goede zal kunnen komen. Nu dus voor het verkeer de oude toe stand is hersteld, heeft de schipbrug haar zoo zeer gewaardeerde tijdelijke taak mo gen neerleggen. De toegangen werden met hekken afgesloten, de groote borden, die de richting aanwezen en de gewichtsbepa lingen vermeldden, weggenomen en zoo al les gedaan om te voorkomen, dat er nog personen uit gewoonte over die brug zou den willen. Men zal nu direct beginnen met het over brengen van de brug naar Vlissingen, op dat men daar bij de Dokhaven weer tot den gewonen toestand kan terugkeeren. Morgen wordt de bok verwacht die de pa len, waaraan de brug bevestigd was en die van het remmingswerk weder uit den grond zal trekken. Verder zullen ook de bestratin gen aan beide zijden van het kanaal weer in orde worden gebracht, waarna van den tij- deljjken toestand niet veel meer te bemer ken zal zijn. Er is ons gevraagd of de palen aan de zijde van den Kanaalweg niet konden blij ven om daaraan eventueele schepen te kun nen meren bij overladingen van of op trei nen. Dit bljjkt om verschillende redenen niet gewenscht o.a. in verband met de ster ke glooiing van den wal aan die zijde en het te dicht liggen bij het vaarwater voor sche pen, die van of naar de brug varen zou bezwaren opleveren. Vrij zwaar werk voor de brandweer. De brandweer heeft gisteren voor een niet te zware, maar ingewikkelde taak ge staan bij een brand, die oogenschijnlrjk van geen groote omvang was. Het was tegen kwart voor drie, dat de echtgenoote van den heer Marcus wonen de Pottenmarkt 7 brand ontwaarde in het perceel 8 aan de overzijde, waarvan de bewoner de heer C. Jellema, barbier en winkelier in sigaren c.a., met zijn familie afwezig was. De politie was spoedig ter plaatse en ook werd onmiddellijk de brandweer ken nis gegeven van de ontdekking. Na onge veer 5 minuten reed de magirus spuit de Pottenmarkt reeds op. Het vuur woedde aan de achterzijde van het pand. Het bleek, dat ook de families uit de woningen aan beide zijden van het brandende per ceel, afwezig waren. Toegang tot die wo ningen moest dan ook met geweld moge lijk worden gemaakt, te meer omdat ver der gelegen pakhuizen ook waren geslo ten. Met een straal op de waterleiding kon men niet het gewenschte resultaat berei ken en daarom werd de magirus naar het open water van de gracht bij de Lange- vielebinnenbrug gereden. Van daar uit is een slang naar de Pottenmarkt gelegd, zoodat de tram tot den wissel in de Lan- geviele kon komen en daar voorloopig wisselen. Intusschen was ook de ladderwagen op de Pottenmarkt aangekomen, terwijl ver der de burgerijspuit uitreed en plaats nam op de Markt, aanvankelijk werd zij gevoed uit een kraan van de waterleiding, later werd een tweede aanvoer tot stand ge bracht. Nu kon aan de voorzijde van den lad der af en ook door een tweeden slang, die door de aangrenzende woning was ge legd en tenslotte van den grond af wor den gespoten. Van de Markt gingen de slangen naar de Vlasmarkt en daar door den kelder van pand 13, om met twee stralen het vuur van die zijde aan te pak ken. Aan de voorzijde was niet veel vuur, maar des te meer rook waar te nemen, vooral ook toen er steeds meer water in het gebouw werd geworpen. Als het spui ten wat minder werd, wakkerde het vuur steeds weer aan en dit voornamelijk in de =^o Den derden dag zal wie, de Mir is Gray dankte den hemel voor dit is op ons be vel gedood worden. Ken je zijn zoon?" Het hart van den Engelschman kromp ineen: hij kende den vermoedelijken op volger van den Mir maar al te goed: een achttien jarigen gedegenereerde, verslaafd aan verdoovende middelen. Als die over Yanistan moest regeeren, terwijl het Noord- Westen in opstand was! De Man-met-den-Sluier boog zich naar voren en hij maakte zijn in elkaar gestren gelde vingers los. „Heer Khoon heeft waarheid gesproken", hernam hij. „Indien jij ons den sleutel ver schaft, om te openen wat wij begeeren te openen, dan zijn jullie beiden vrij, jij en je miss sahib". Gray's overspannen zenuwen werden hem bijna de baas. Met een uiterste poging trachtte hij zijn bewustzijn, dat afnam, te bewaren. De cipier had hem al voortduwen de, ingefluisterd, dat alles voor zijn vlucht klaar was. Nu goed. Hij zou alles op die kaart zetten en trachten een uitvlucht te vinden. Juist zou hij spreken, toen een vrouwenstem riep: „Colin, Colin, Red me!" 't Was de stem van Diana. Gray werd woedend. „Duivels, jullie zult niets uit me krijgen", schreeuwde hij al vechtende om de zes mannen, die zich onmiddellijk op hem ge worpen hadden, zich van het lijf te houden. Doch 't zou niet baten. De deur van de Raadskamer ging wijd open en meerdere krijgslieden snelden toe. Vlugger nog dan zij was Shiv, de tijgerin, langs hen geslo pen en met één sprong binnen gekomen. Voordat Alam Khan tijd had haar een. 'n Extra Tractatie: GoldStar de Luxe, 12 ct. (Ingez. Med./, ruimte tusschen het plafond der tweede verdieping en het dak, waarop een be dekking van mastiek lag. Toen men deze bedekking ten deele wegkapte kon den laatsten vuurhaard worden bereikt en kon men omstreeks half vijf gewagen van de overwinning op het vuur, al bleef men nog wat nablusschen. Toen waren de beide bovenverdiepingen grootendeels uitgebrand en dreef het beneden van het water,, dat in groote massa's in het pand zelf, maar gelukkig slechts in geringe mate in de aangrenzende gebouwen was terechtgeko men. Als gezegd, waren de bewoners niet thuis, zaj- hadden reeds enkele ureni te voren de woning verlaten. Over de oorzaak van den brand tast men dan ook in het duister,, de inboedel en winkelartikelen waren verzekerd en ook had de heer Jellema zich tegen bedrijfsschade verze kerd. Onder de aanwezigen op het terrein van den brand, waren de waarnemende burgemeester, de heer J. Onderdijk en de Commissaris van politie, die een onderzoek begon. Er was met den Zondagmiddag een groote belangstelling; de politie zorgde voor afzetting. Daarbij ontmoette een agent moeite van een jongmensch, dat herhaaldelijk weer vooruit kwam en ten slotte nota bene een dreigende houding aannam, met als resultaat: overbrenging onder verzet naar de politiewacht op het Stadhuis. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. In de Zaterdagmorgen voortgezette al- gemeene vergadering van de Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van die ren, waaraan een wandeling door Middel burg voor af was gegaan, kon kapitein T. D. Sigling, die ditmaal het voorzitterschap waarnam, speciaal den Commissaris van politie, den heer J. Fontijne, verwelkomen. Aan de orde was thans het voorstel van de werkgroep „Dierenbescherming pn Op voeding" om het hoofdbestuur op te dra gen zich tot de besturen van die gemeen ten, waar openbare scholen zijn, te wen den met het verzoek dierenbescherming in het leerplan op te nemen, zooals dit reeds o.a. in 's-Gravenhage en Utrecht het bevel toe te schreeuwen, zag zij den groo- ten python, ineengerold op den lap fluweel voor de tafel en haar nekhaar ging recht overeind van woede: niets zou haar nu nog kunnen tegenhouden. De slang, die het gevaar zag, kronkelde snel als het weerlicht haar met schubben bedekt lijf in een lus, waarboven een voet of vijf boven den grond de sidderende, doooskopachtige kop met de gespleten tong en de valsche oogen doorborend gericht op haar vijand, uitstak. Even bleef Shiv staan, toen dook het ge streepte lijf van de tijgerin ineen, steeds dieper achterover, steunende op de hurken, totdat de groote voorpooten met de naar buiten uitgestoken nagels een hoek van 45° met haar borst vormden. Daarop sloeg ze met schor gegrom een klauw uit naar de slangenkeel, zooals een razende kat een haar tartenden hond aanvalt. De beweging van geen enkel wild beest of van kruipend gedierte is vlugger en be hendiger dan de aanval van een slang, of het moest de zijsprong van een ichneumon zijn. Een fractie van een seconde glinsterde iets als een kabelrol ter dikte van een mans-arm door de lucht en de python had zich in drie ringen om de tijgerin gewor pen, de eerste omsloot haar hals, de tweede haar lijf achter de voorpooten, en de laatste haar lendenen. Daarop scheen de groote slang versteend. Na haar doodelijke omknelling te hebben volbracht, kromp ze samen, zonder dat eenige beweging te zien was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6