SPORT. Vlaamsch-Belgische Bondsdag. WEEKBERICHT. OM HET GOESCHE WAPENSCHILD. JAN DE KEIJZER UIT GOES EERSTE IN DE K.N.G.V. KEURPLOEG. KERK EN SCHOOL. VLAAMSCHE KR0NIJK. ATT ER IJ EN^ N.V. WILLEM VAN RIJN (Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. schappij. Ingewilligd werd het verzoek van de plaatselijke ver. voor luchtbe- jschermng om 25 subsidie uit de ge meentekas. Tot ambtenaar van den bur gerlijken stand werden benoemd de hee- ren P. Michielsen en F. Cuelenaere, wet houders en P. Evers, gemeente-ambtenaar; De begrooting 1939 werd gewijzigd in ver band met voorzieningen voor luchtbe scherming, waarvoor een bedrag van 525 werd gevoteerd. BIERVLIET. In de vergadering van in gelanden van het waterschap Groot en Klein Zoute werd de rekening over 1938 vastgesteld met aan inkomsten 1062 en uitgaven 1041, goed slot 21. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 10 per ha (vorig jaar 11). EEDE. Dinsdag jl vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van bur gemeester J. M Breyaert. Met algemeene stemmen werd besloten de post luchtbe scherming, welke was geraamd op 52 te verhoogen met 600, om materieel ten behoeve van den plaatselijken luchtbescher mingsdienst aan te schaffen. Verder werd op voorstel van B en W. en op advies van den inspecteur van de volksgezond heid te Middelburg besloten de woningen bewoond door A. Sallet en de wed. E Bonamie, alsmede de woning laatstelijk bewoond door de wed. J. Steenkiste onbe woonbaar te verklaren. SLUIS. Onder begunstiging van prach tig lenteweer had alhier op Hemelvaartsdag de Vlaamsch-Belgische Zeeuwsch-Vlaam- sche Bondsdag plaats, ingericht door de Vlaamsche afdeeling van het Belgisch Jon- ge-Mannenverbond, de Vlaamsche Christe lijke Vrouwen- en Meisjesbond, de Zeeuwsch-Vlaamsche afdeelingen van het Nederlandsch Jongelings-Verbond en de Fe deratie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Reeds vroeg in den morgen waren de leden van de Regelings commissie onder leiding van den ijverigen voorzitter, den heer J. Ketele e.a. in touw, om de gasten op waardige wijze te ontvan gen. Omstreeks 9 uur kwamen de eerste deelnemers(sters) aan, weldra gevolgd door die uit het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de deelnemers uit België lieten zich niet lang wachten, zoodat alles een ordelijk verloop kon heb ben. De eerste ontvangst had plaats in het gebouw „Luctor", waar de deelnemers kof fie werden aangeboden. Om 10 uur werd in het kerkgebouw van de Nederlandsch Hervormde gemeente een liturgische jeugd dienst gehouden, waarbij als voorganger op trad ds. M. J. Beukenhorst, Nederlandsch Hervormd predikant alhier, met medewer king van het gemengd zangkoor uit Maria Hoorebeeke onder leiding van den heer De Jonge. Na afloop van den dienst werd gelegen heid gegeven tot het nuttigen van een kou den of warmen maaltijd, waarna onder leiding van gidsen een wandeling door de gemeente werd gemaakt. Omstreeks 2 uur werd de bondsvergade ring in de Nederlandsch Hervormde Kerk gehouden. Tot dat doel was een eenvoudig, doch smaakvol met groen en bloemen ver sierd podium in den tuin van de kerk op gesteld, dat zou dienen voor zang en too- neel. De Bondsvergadering werd geopend door den heer J. C. Germing te Oostburg, voor zitter van de ring „West Zeeuwsch-Vlaan deren" van het N.J.V., die er zijn vreugde over uitsprak, dat zooveel leden aan den oproep hadden gehoor gegeven. Spr. bracht dank aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan burgemeester Aernaudts en de overige leden van het eere-comité, de colleges van de kerk en aan ds. M. J. Beukenhorst voor het wijdingswoord, dat dezen morgen door hem was uitgesproken. Verder deelde hij nog mede, dat in de middaguren een tele gram was gezonden naar Leeuwarden, waar op dezen dag een Bondsdag van het Neder landsch Jongelingsverbond werd gehouden. Dit telegram hield in: 500 Belgen en Ne derlanders, in samenkomst bijeen te Sluis, bieden U hierbij hun beste wenschen aan. Op de vraag, of het gehoor hiermede ac- coord ging, steeg een luid applaus op. Daar- na gaf hij het woord aan den heer A. F. J. Aernaudts, die bereid was gevonden, een woord te spreken. Spreker begon te zeg- £en, dat het voor hem een groote verras sing was geweest, toen hij een uitnoodiging had gekregen om als eere-lid zitting te ne- men en ofschoon hij niet tot deze kerk be hoorde, had hij niet geaarzeld, om zijn toe stemming daartoe te geven. Spr. bracht dank aan den heer Germing voor zün ge sproken woorden en hoopte, dat het ver- eemgingsleven in Sluis en elders nog zou uitbreiden. Na de opening zong het zangkoor van Maria Hoorebeeke. Vervolgens voerde de Jongelingsvereeniging „Immanuel" te Lae- ken-Brussel op het tooneelstukje „Roeping" De heer Fr. Siesling, evangelist der Belgi sche Christelijke Zendingskerk te Oostende droeg daarna voor „De stem, die zwijgt" een voordracht, welke een blik deed wer pen op den gruwelijken oorlogstijd van voorheen. Door de Protéstantsche Jonge- mannenvereeniging te Gent werd daarna opgevoerd „Bietje", een dramatisch too neelstukje van Maurits Sabbe. Het Vlaam sche zangkoor zong daarna voor de pauze nog „Kroont Hem", „God is liefde" en „De Lof Gods". Plechtig en sereen klonken de volle klanken door het goed bezette kerk gebouw. In de pauze werd ieder in de ge legenheid gesteld om den inwendigen mensch te versterken en een luchtje te hap pen. Na ruim een half uur gepauzeerd te heb ben, werden door het zangkoor uit West Zeeuwsch Vlaanderen onder leiding van den heer P. c. Woltering twee liederen gezongen n.I. Psalm 68 en „Kastanjes". Ook deze liederen kwamen goed tot hun recht. De „Evangelische Meisjesclub" uit Laeken- Brussel voerde nu op het stukje „Negen paar klompen", waarna tot slot door de C.J. „Bidt en Werkt" uit Terneuzen werd Üpfanters" 660 Indisch spel in 4 bedrÜven <,ZvfChen.d? bedr«ven door speelde de or- de Kramer °-a- het Bonds- aIip Jongens" en Meisjesvereeniging. Alle hederen werden door de gemeente Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag iets warmer, meest zwakke veranderlijke wind. UKKFJ,: Lichte wind uit veranderlijke richtingen, bewolkte hemel met breede op klaringen, droog weer, aanhoudend matige temperatuur. Zo. 21 Mei. Zon op: 4 h 39; onder: 20 b 55; licht op: 21 h 29. Maan op: 7 h 05; onder: 23 h 13. Ma. 22 Mei. Zon op: 4 h 58; onder: 20 h 56; licht op: 21 h 26. Maan op: 9 h 01; onder: 11 h 57. E.K. 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlisslngen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 20 2.50 15.17 9.25 21.39 Zondag 21 3.29 15.55 9.59 22.23 Maandag 22 4.11 16.35 10.37 23.08 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 20 4.44 17.15 10.21 22.42 Zondag 21 5.27 17.57 10.56 23.24 Maandag 22 6.10 18.39 11.36 24.07 VOETBAL. Om het Goesche Wapenschild zal dit jaar gestreden worden door Terneuzen I (de houdster), Zeelandia I, Zierikzee I en Goes I. Voor de eerste ontmoeting, die morgen op het Goes-terrein gespeeld wordt, heeft Goes tegen Terneuzen geloot. Goes zal in de vol gende opstelling uitkomen: Loneux, doel; Leynse en De Kok, achter; Ruisaard, Beuns en Adr. van Hese, midden; Schrijver, Locke- feer, De Munck, Wijs en Mach. de Pan, voor. V rederust-serie wedstrijden. Twee Goes-elftallen speelden Hemelvaarts dag tegen de ,,Vrederust"-elftallen te Bergen op Zoom. De Goes-combinatie A nam deel, met Dosko, Dintelboys en Vrederust 1 aan seriewedstrijden. Nadat van Vrederust I ge wonnen was, verloor Goes A met 23 van Dosko. Hiermede werd de tweede prijs, een fraaie lauwerkrans behaald. Goes B speelde tegen Vrederust II en won met 20. Goes B legde hiermede beslag op een kleine lauwerkrans. BRESKEN,S KAN MORGEN 2e KLASSER WORDEN Breskens heeft uit haar morgen te spe len promotiewedstrijd te Breda slechts één punt noodig om in de 2e klasse te komen Er is dus een prachtige kans voor de West Zeeuwsch Vlamingen om dit te ver wezenlijken Temeer zullen de Bressiaan- ders wel alle mogelijke moeite doen om de overwinning te behalen daar het toch veel meer voldoening zal geven Zondag 2e klasser te worden door een eigen overwinning als te moeten promoveeren door een zege van Alliance. Daarom Bres- siaanders, houdt ook in dezen wedstrijd voetbalminnend Zeeuwsch Vlaanderen en Zeeland hoog. WEST ZEEUWSCH VLAANDERENOOST ZEEUWSCH VLAANDEREN. Omtrent de Donderdag te Biervliet ge speelden wedstrijd West Zeeuwsch Vlaan derenOost Zeeuwsch Vlaanderen kan nog gemeld worden, dat burgemeester Kostense den aftrap verrichte. Direct namen de Ooste lijken het spel in handen en reeds spoedig moest keeper Thomaes verschillende maien zijn doel zuiveren wat hij zeer goed deed. Een enkele maal ondernamen de Westelijken ook een aanval, doch deze kwamen niet verder dan de backs en doordat de midden linie van het Westen veel te zwak was en niet achter haar voorhoede aanzat, kon de voorhoede geen bal houden. Als er 1 1 min. gespeeld zijn, onderneemt Koster een ren waaruit een schitterende voorzet volgt welke midvoor Tatenhove opvangt en met een goed schot geeft hij Oost de leiding (01). Kort daarna ondernamen de Westelijken een goe-~ den aanval over rechts, Weijnsbergen zwenkte met den bal naar binnen, gaf op korten afstand een laag schot en het was thans aan keeper Herman om zijn capaci teiten te toonen, welke echter als zeer goed bekend staan, zoo greep Herman dan ook met een formidabelen sprong den bal van Hessling zijn schoen. Daarna werd het een spel van kat en muis, keeper Thomaes met Brakman verrichtten in deze periode zeer goed werk, doch met de z wakke rechts backplaats en Iinkerhalfplaats kon een doel punt niet lang uitblijven. Toch was het pas in de 37ste minuut toen Dobbelaer den stand op 02 bracht. Waarmee de rust aanbrak. Na de hervatting was voor linksbuiten I. de Lijser een invaller gekomen wegens een blessure, terwijl voorhoede en halfslinie ge wijzigd waren. Het was direct te zien dat het spel thans beter over en weer ging, met kort achter elkaar eenige goede aanvallen van de Westelijken over beide vleugels. P. de Lijser welke voor der ust weinig in het spel betrokken was, kreeg nu een beter aan deel en het was te zien dat dit een der beste spelers is, welke Zeeuwsch Vlaanderen bezit. Wij zagen hem verschillende malen een bal ophalen, waarna hij op zijn eentje en met gemak 3, 4 spelers paseerde en tenslotte de bal zuiver afgaf. Zoo deed hij dat ook toen er een kwartier gespeeld was, hij gaf een throughpass, waarop Hesseling direct rea geerde en met een hard laag schot in den linkerbenedenhoek bracht hij den stand op 2. Het publiek begon hun spelers luide aaa te moedigen en er werd harder aange pakt- Thans was de wedstrijd pas aantrek kelijk en bezienswaardig, welke aantrekke lijkheid nog vergroot werd na 32 min. toen weer door goed samenspel tusschen P. de Lijser en Hesseling deze laatste met een kei hard laag schot keeper Herman ten tweeden male passeerde 22). Hierna werd er van weerszijden flink aan gepakt waarvan Oost technisch beter voet bal te 'zien gaf dan West, doch door het open spel dat er gespeeld werd door West en het forscher optreden, waren de aan vallen gevaarlijker. Als er nog 5 min te spelen zijn geeft Koster weer een van zijn gevaarlijke voorzetten waaruit Tatenhove de winnende goal weet te scoren en tevens zorgt da Oos Zeeuwsch Vlaanderen voor de tweede maal houder van den wisselbeker wordt. Het is thans de taak van het Westen te trachen he volgende jaar den beker te herrooveren, hetgeen zeer goed kan, doch dan moet de elftalcvommissie zijn elftal eens grondig wijzigen. (-Ongecorirgeerd) GYMNASTIEK. Naar men zich herinneren zal werd het ,,Volharding"-lid, Jan de Keyzer uit Goes, bij de wedstrijden om het persoonlijk kam pioen van het K.N.G.V. derde met slechts punt achter den Nederlandschen kampioen J. Molenaar. In de dezer dagen gehouden selectie-wedstrijden voor de Nederlandsche keurploeg, die Pinksteren te Nijmegen met België en Luxemburg zal kampen, wist Jan de Keyzer zich echter eerste te plaatsen met 2 punten voorsprong op den Nederlandschen kampioen. ZWEEFVLIEGEN. De W.Z C. naar Woensdrecht. De Walchersche Zweefvliegclub is met Hemelvaartsdag de gast geweest van de Bergen op Zoomsche Zweefvliegclub. Pessimisten rondom het Vlissingsehe vliegveld geloofden niet meer dat de W. Z. C. de goede zweefvliegers opleverden die in staat zouden zijn hun C-brevet te halen. De optimisten daar en tegen beweerden dat het vliegveld Vlissingen niet de noo- dige thermiek leverde om een langeren tijd in de lucht te kunnen blijven. De laatsten hebben gelijk gehad, want op het vliegveld in Woensdrecht hebben twee leden van de WZ.C. hun C-brevet ge haald. Kakebeeke met een tijd van 46 mi nuten en Kruyder met een tijd van 18 minuten. De omstandigheden op het vliegveld te Woensdrecht geven dé leden van de W. Z C. aanleiding nog meermalen van de gastvrijheid van de Bergen op Zoomsche Club gebruik te maken. BOOGSCHIETEN. De jaarlijksche koningschieting door de boogschuttersvereeniging St. Sebastiaan te Aardenburg werd gehouden op Hemel vaartsdag. Koning werd de heer J. de Rijcke. Op Hemelvaartsdag hield de hand- boogschutterij „De Edele Handboog" te Oudelande haar jaarlijksch concours. Hieraan werd deelgenomen door 17 socië teiten, met tezamen 72 schutters. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: A. Luik van Willem Teil te Kapelle. Eerste klep: C. Lous van De Edele Handboog te Oudelande. Tweede klep: A. J. Mol van De Edele Hand boog, te Oudelande. Derde klep: A. de Jon ge van Soranus te Heinkenszand. Eerste zijvogel: A. Rijk van Vrije Schutters te 's-Heerenhoek. Tweede zij vogel: M. J. Krij ger van Doel naar Hooger te Wolfaartsdjjk. Eerste hoofdkal: C. Bek van Soranus te Heinkenszand. Tweede hoofdkal: J. van 't Westeinde van Victoria te Kwadendam- me. Eerste onder kal: M. Remijnse van De Edele Handboog te Oudelande. Tweede on- derkal: Jac. Smallegange van Zorgvliet te Ellewoudsdijk. POSTDUIVEN. Wedvlucht „Tot Weerziens" te Sluis, uit Moescron Los om 8.10 uur. Eerste duif 9 u. 4 min. 52 sec., laatste 9 u. 8 min. 47 sec. P. de Smit, Sluis, 1, 3 en 8; C. v. d. Walle, Sluis, 2 en 12; Iz. Sanderse, Sluis, 4; L. Dhondt, Sluis, 5, 6 en 7; J. Lucieer, Retran- chement, 9; J. van Hoorn, Retranchement, 10; W. du Fossé, Sluis 11; E. Visser, Sluis, 13. Wedvlucht „De Getrouwe Duif" te Kad- zand uit Moescron. Iz. Porrejj 1, 2 en 9; Abr. Brevet 3; B. P. de Ridder 4, 6 en 8; J. van Hee 5; W. Brevet 7; W. van Akker 10; M. P. van Hee 11. Algemeene vlucht op Breteuil der Dui ven Mij. „De Vrije Vlucht" te S a s p u t, Schoondijke. 1 en 29 Albregtse, Breskens; 2, 3, 4, 10, 14 en 16 Dusardejjn, Groede; 5 en 22 A. van Gijs, Groede; 6 P. Rookus, Breskens; 7 A. Jansen, Biervliet; 8 en 26 A. de Hamer, Biervliet; 9 en 17 Mabesoo- ne, Oostburg; 11, 12, 28, 37 en 40 W. Klaaij- sen, Breskens; 13, 19 en 33 Verberkmoes, Groede; 15, 24, 32 De Veij, Breskens; 18 en 46 Woittiez, Breskens; 20. A. J. Visser, Breskens; 21 J. van Lare, Schoondijke; 23 Blomme, Biervliet; 25 en 38 Vervoet, Bier vliet; 27 A. Naeije, Biervliet; 30 A. Ver meulen, Breskens; 31 en 42 P. Smidt, Sluis; 34 M. de Visser, Breskens; 35 F. de Lange, Breskens; 36 J. Maas, Breskens; 39 en 48 A. Cambier, Breskens; 41 J. Wisse, Bres kens; 43 D. Morel, Groede; 44 G. Plejjte, Breskens; 45 Risseeuw, Groede; 47 Joz. Plejjte, Breskens. meegezongen. De vergadering werd, na een slotwoord van den heer Germing, die alle medewer kers dank brarht, gesloten door ds. R. Ger- meraad uit Maria Hoorebeeke, die sprak naar aanleiding van Handelingen 1 12. Voor de diploma costumière slaag de o.a. mej. A. P. Mieras te Wemel dinge. De heer J. A. de Bruijne, Goes, slaag de te Utrecht voor het definitief diploma bouwkundig opzichter van den B.N.A. Tot kerkvoogd in het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te We meldinge is in de vacature wijlen A. J. Dominicus gekozen de heer Adr. de Schipper Az. De hr. C. Geuze te Middelburg, thans tijdelijk onderwijzer bij de Chr. School te Bergen op Zoom, is benoemd tot onder wijzer te Solo (Ned.-Indië). Geref. Gem. Op het tweetal te Giessendam komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg. Oud Geref. Gem. Ds. C. v. d. Gruiter te Bruinisse is be roepen te Oostburg. 480STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 19 Mei. 5e Klasse, 4e lijst. Hooge prijzen: 1000 13664 18062 Prijzen van 70. Geene. Nieten. 7708 7721 13288 13309 13310 XIV. Gebonden vrijheid. Ettelijke bladen uit de Belgische hoofd stad raken niet uitgepraat over de maat regelen, de Nederland voorneméns is te treffen, teneinde zekere bij een deel der pers klaarblijkelijk bestaande misbruiken uit te roeien. N( Een paard „La Libre Belgique" slaat zelfs op hol en spreekt van een in te stellen censuur). Sommige bladen zijn er voor, en zouden ook in ons land dergelijke maatregelen genomen willen zien; andere zijn er tegen en vreezen, zonder twijfel niet geheel ten onrechte, dat, eenmaal dezen weg der be perking van de persvrijheid ingeslagen, moeilijk nog een tot willekeur leidende toepassing te vermijden zal zijn. Ontegenzeggelijk T)estaan er op persge- bied, ten onzent, misbruiken en afwijkin gen, die ten spoedigste dienden te ver dwijnen. Ze zijn echter grootendeels het schier onvermijdelijke gevolg van de ge woonten, die ons politieke leven blijven beheerschen. Het is een openbaar geheim bv., dat er zekere bladen zijn, welke op geldelijk gebied niet vrij staan tegenover buitenlandsche invloeden. Veel zou er reeds te "bereiken zijn, indien de dagblad- besturen zich zelf aan deze noodlottige politiek wisten te onttrekken. Maar zon der twijfel zouden er enkele bladen sneu velen, indien de buitenlandsche toelagen werden ingetrokken. We hebben hier ook helaas het feit, dat ministers of andere hooggeplaatste personen in dienst van hun titel en hun invloed misbruik maken om de bronnen van inlichtng, waarover ze beschikken uitsluitend ten voordeele van hun eigen blad en ten nadeele van andere persorga nen, aan te wenden. Zoo bleef de naam van een minister uit het Kabiet-Van Zee land, met de vermelding: Bestuurder Eige naar, bovenaan den kop van een door hem uitgegeven dagblad prijken. Het hierboven ook reeds genoemde blad, „La Libre Belgique", geeft volmondig toe, dat er in België een geestelijke verwar ring en vertroebeling heerscht, „die door de immoralitet van de politieke zeden werd aangemoedigd." En „Het Laatste Nieuws" schreef: „Alleen een werkelijke onafhan kelijke pers, die aan ons land zijn moreele vrijheid wil bewaren kan hier nog het noodige evenwicht herstel len". (Deze waarheid werd hier sierlijk noch taalkundig zuiver uitgedrukt, maar men verstaat toch, wat de schrijver er- meê bedoelt). Wij léven gelukkig in een land van vrij heid, in een land van democratie. Dit beteekent, dat alle staasburgers in Bel gië het recht hebben, hun meening te doen kennen in de pers en op vergade ringen. Die vrijheid brengt ook met zich het recht van critiek. Critiek op de daden der gezagsdragers, doch critiek, welke ten doel heeft, het algemeen belang te dienen. Deze vrijheid mag echter niet ontaarden in bandeloosheid En dan kan niet wor den ontkend, dat in België, onder voor wendsel van de vrijheid, de bandeloosheid al te gemakkelijk wordt geduld. En wel in zulk een mate, dat onder den dekman tel van de vrijheid de grondslagen zelf van den staat met kwade trouw worden aan gevochten en ondermijnd. Het is al te bar en te kinderlijk, aan de geestverwanten van de geweld- en dictatuurstaten toe te laten misbruik te maken van onze vrijhe den om hier een ondermijningswerk te verrichten dat, in diezelfde landen waar voor zij in bewondering staan, ten minste met concentratiekamp betaald zou*- wor den. Wij hebben hier een blad, dat tot titel heeft: „Vaderland en Arbeid". Het wordt uitgegeven door een vroegeren Dinaso-man, die in het begn van 1939 aan den „Füh- rer" Van Severen liet weten, dat hij „om redenen van ideologischen aard" ontslag nam uit de Dinasobeweging. Op den titel van dit blad prijkt een Duitsch haak- kruis. Dit zegt reeds genoeg. In het num mer van 15 April 11. schreef het blad dui delijk: „Vlaanderen is Duitsch en het be hoort tot de Duitsche levensruimte." Het moet dus zoo spoedig mogelijk tot het Groot-Duitsche Rijk terugkeeren. Zie daar de dwaasheden, welke in dit land van vrijheid verspreid mogen worden. Op de regeering rust hier een zware plicht. En ondanks de groote waarde van de persvrijhed, die wij maar niet zoo voet stoots wenschen prijs te geven, heeft hier toch de regeering het recht van zelfver dediging. Vrijdagmiddag heeft de kabinetsraad het besluit getroffen, „dat alle buitenlandsche deelneming aan den landdag van het Vlaamsch Nationaal Verhond te Gent op Zondag 21 dezer verboden wordt." Wij kunnen er nog inkomen, dat de regeering het noodig oordeelt, in dezen buitengewo nen tijd de buitenlandsche deelneming aan binnenlandsche politiek te verbieden. Maar toch zou gevraagd mogen worden: waar om geeft hier het Kabinet een enkel ver bod voor een bepaald geval? Waarom dan niet een algemeen verbod? Nu lijkt het zoo, en misschien is het niet zoo bedoeld, weer een maatregel uitsluitend tegen de Vlamingen. En het komt er nu op neer, dat het een aantal Noord-Nederlanders onmogelijk gemaakt wordt den te Gent op touw gezetten landdag bij te wonen. Bij ons weten hebben nog nimmer Nederlan ders daar het woord gevoerd. Maar op socialistische en communistische congres sen gebeurt het wèl, dat buitenlanders daar optreden, en vooral op de jaarlijk sche Fransch-Waalsche herdenking van den slag bij Waterloo. Zelfs Fransche Ka merleden komen daar aan het woord, bij deze betooging, die steeds een sterk anti- Vlaamsch en zelfs anti-Belgisch karakter vertoont. „L'homme est né libre, et partout il est dans les fers"de mensch is vrij ge boren en overal is hp in de boeien., schreef indertijd Rousseau. Als dan zijn vrijheid in het staatsbelang beknot moet worden, dan ook gelijk recht voor allen Hendricb de Vlaming. Vlug starten, lange levensduur, onder alle omstandigheden be trouwbaar, een BOSCH product. Wanneer U een werkelijk eco nomische krachtbron voor de electrische installatie van Uw auto wenscht, vraagt dan een Bosch batterij. Verkrijgbaar bij alle Bosch-Diensten automobielhandelaren en garage houders in Nederland. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31308 (4 LIJNEN) Goes. Bevallen: M. W. Noordhoek geb. Van Lie- re d.; T. P. Keukelaar geb. Van den Berge z.; A. Simonse geb. De Jonge d.; Getrouwd: A. de Pan 30 j. jm. en M. J. C. Liplpn 24 j. jd.; P. Boer 28 j. j.m. en M. Laven 25 j. jd.; A. Boer 26 j. jm. en W. J. H. Tierie 29 j. j.d.; A. J. Henderikx 35 j. j.m. en G. P. Hoek 28 j. j.d.; Overleden: W. Hollemans 80 j. wed. G. Verrijzer. (D. Z.) Vrouwenpolder. Van 1420 Mei. Bevallen: M. de Nooijer geb. Baas zn. Getrouwd: L. J. Cevaal jm. 33 j. met P. Osté j.d. 26 jr. Overleden: J. W. Willemse man van J. Langebeeke 63 jaar. Ierseke. Van 13—20 Mei. Ondertrouwd: J. J. de Wee 25 j. jm. en J. M. de Laat 25 j. jd. te Kloetinge; J. C. Snoep 26 j. jm. en L. Schrijver 22 j. jd. te Krabbendijke. Bevallen: S. M. Dijkwel, geb. Klooster man z.; D. C. van der Endt, geb. De Koe- per z. Overleden: C. Joossen 65 j. jd. (I.C.) Kruiningen. Van 11—17 Mei. Bevallen: Vv. Petersen, geb. Petersen d. (I.C.) Wemeldinge. Van 12—17 Mei. Ondertrouwd: J. Cijsouw 24 j. jm. en F. W. Korstanje 25 j. jd. (I.C.) Kolijnsplaat. Bevallen: P. M. Janse geb. Karreman z.; C. Bouterse geb. Anthonisse z.; C. Sturm geb. Moerman z. Ondertrouwd: C. Kramer 21 j. j.d. te Wis- sekerke en D. Korsuize 17 j. jd. Getrouwd: C. Tollenaar 28 j. j.m. te Wis- sekerke en J. Hoogerheide 28 j. jd. (N. B.) Wissekerke. Bevallen: A. S. Tange geb. Koster z.; Ondertrouwd: D. C. Schippers 35 j. j.m. te Kortgene en M. A. van Damme 38 j. j.d.; A. M. van de Kreeke 26 j. j.m. en S. J. Clement 24 j. j.d.; J. A. Filius 30 j. j.m. en D. L. Kempe 28 j. j.d. (N. B.) Kats. Getrouwd: J. Dagevos 24 j. j.m. te Goes en J. Markusse 23 j. j.d. (N.B.) MARKTBERICHTEN. Middelburg, 20 Mei. Groentenvei- ling. Andijvie 413 c., Slavellen 25 c., Spinazie 38 c., Postelein 1121 c., Prei 916 c„ Nieuwe aardappels 719 c„ alles per kg. Peën 1015 c„ Raapstelen 1,52 c., Selderie 1,58 c., Rabarber 25 c., Ra dijs 0,51,5 c., Rammenas 0,51,5 c„ alles per bos; Bloemkool 1631 c., Kropsla 0,5 1,5 c., Komkommers 611 c., alles per st. Fruit. Aardbeien 1548 c., .Roode bessen 16 c., beide per doos; Perziken 5—9 c., per stuk; Tomaten 27—42 c„ Frankenthaler 104 c„ beiden per kg. Goes, 19 Mei. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Aardbeien 0.961.75, per kg. Groenten. Andijvie 1516, Lamsooren 5 .50, Postelein 8—19, Snijsla 2, Spinazie ,50—7, Zeekraal 12, Blauwe aardappels 2.50—3.20, Nieuwe idem 15, idem drielingen 11 per 100 kg. Peterselie 5.50, Rabarber 4.50—7, Raapstelen 1, Radijs 0.60, Ramme nas 0.50—1.50, Selderij 0.50—1.50, Wortelen 1015, per 100 bos. Bloemkool 1732, Kropsla 0.903.10, Komkommers 6.50 10, Koolplanten 0.06—0.10 per 100 stuks. Bloemen en planten. Lelietjes der Dalen 3, per 100 bos, Zaai Begonia's 3, per 100 stuks, Lobelia's 1.502.50, Violen 0.90 .20, per 100 stuks Bol Begonia's 9.50, per 100 pot. Kapelle, 19 Mei. Veilingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en Omgeving.". Kleine veiling. Spinazie 2.503.50, Rabar ber 2—3, per 100 kg. Snijsla 4—7, per kg, Aardappelen 1.502,10, per 100 kg, Glas sla 23.20, per 100 krop, Radijs 0.60, Ram menas 0.80, Bosselderij 0.60—0.80, alles per 100 bos, Knolsederijplanten 0.190.23 per 100 planten. Tulpen 7—10, Leliën der Dalen 2—2.50, Seringen 1.50—2, alles per 100 bos. Kippeneieren 33.20, Eendeneieren 3.20, beiden per 100 stuks. Spinazie 4, Sla 4, beiden per kg, Aardap pelen 1.80, per 100 kg, Glassla 2.30—2.80, per 100 krop, Radijs 0.65—70, Bospeen 14, Bosselderij 1—1.10, alles per 100 bos, Tul pen 9—11, Leliën der Dalen 3, Seringen 1— 2, alles per 100 bos.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3