SPORT. De buslichting voor de nachtposttreinen. RECHTSZAKEN. ENGELAND. ZWITSERLAND. ITALIË. POLEN. SPANJE ZUID-AMERIKA. VER. STATEN EEN PROCES OM HONDERD MILLIOEN. Sommige antisemietische leiders der na- tionaal-socialisten zijn van meening, dat ex meer joodsche „besmetting" in het Duitsche volk is, dan men wel aanneemt. Volgens hen zouden ongeveer twee mil- lioen Duitschers Joodseh bloed in hun aderen hebben. Inzake de ethnische afkomst moet wor den geantwoord op drie vragen, betrekking hebbende op de moedertaal, nationaliteit en het volk waartoe men behoort (volks- zugehoerigkeit) In de bij de vragenlijst gevoegde uitleg blijkt duidelijk, welke politiek de nationaal- socialistische autoriteiten willen volgen op het gebied van ethnische minderheden. Men wil hen, die geen Duitsch spreken, willen doen erkennen dat zij bij de Duit sche volksgemeenschap behooren. Bij voor beeld mag het Masoerische dialect niet Poolsch genoemd worden. De Poolsche minderheid in Duitschland heeft reeds tegen deze vragenlijst gepro testeerd, aangezien men op deze wijze poogt het aantal van de minderheden in Duitschland te verdoezelen. DE INWERKINGTREDING VAN DEN DIENSTPLICHT. In het Lagerhuis heeft de minister van arbeid, Brown, gister medegedeeld, dat de wet op de militaire opleiding voor Pink steren de koninklijke goedkeuring zal krijgen. De registratie van de betrokken mannen zal geschieden op 3 Juni, de me dische keuring zal beginnen op 8 Juni en de eerste groep, tusschen 40.000 en 50.000 man, zullen hun oproepingsbevel om streeks 1 Juli ontvangen. De overige groe pen zullen met tusschenpoozen van twee maanden worden opgeroepen. De oudsten zullen het eerst worden opgeroepen, de jongeren later. Reservisten zullen onder de wapenen worden geroepen. Minister Brown deelde verder nog mede, dat zoodra het ontwerp inzake de reserve- en hulpstrijdkraehten kracht van wet krijgt, het ministerie van marine voorne mens is de helft van de marine-reserve klasse D onder de wapenen te roepen voor den tijd van drie maanden, ingaan de 15 Juni. De tweede helft zal half Sep tember worden opgeroepen voor een ge lijke periode. Ook andere reservisten, o.a. het radiopersoneel en de seiners zullen voor drie maanden worden opgeroepen. Bovendien zal een aantal reserve-officieren met ingang van 15 Juni voor den tijd van zes maanden onder de wapenen worden geroepen. De eerste groep van de afdeelingen tot bestrijding van aanvallen uit de lucht van het territoriale leger zal 11 Juni onder de wapenen worden geroepen en 15 Juni zal de eerste groep reservisten van het leger worden opgeroepen. Ook de militaire luchtvaart zal het personeel tot bestrijding van aanvallen uit de lucht oproepen. 11 Juni zal de eerste groep van het personeel van de ballon versperringen rond Londen worden opge roepen. geen britsche uitvoer van oorlogsmateriaal naar japan. In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft de Engelsche minister van handel, Stanley, gister verklaard, dat se dert begin 1938 geen vergunning meer is verleend voor het uit voeren van oorlogs- materieel uit Engeland naar Japan. een reusachtige fabriek voor vliegtuig-motoren. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft de minister van luchtvaart, Kingsley Wood, gister medegedeeld, dat de Rolls Royce maatschappij een nieuwe fa briek voor vliegtuig-motoren bouwt in de nabijheid van Glasgow. Het is* in het alge meen belang geen mededeelingen te doen over de capaciteit van de fabriek. Na herhaald aandringen verklaarde de mi nister nog, dat de fabriek vermoedelijk over een jaar aan het werk zal gaan, de kosten bedragen enkele millioenen en onge veer 10.000 man zullen er werk vinden. De fabriek wordt gebouwd en zal worden be heerd ten behoeve van het ministerie van luchtvaart. orders voor militaire kleeding. Het ministerie van oorlog zal binnen kort in Manchester groote orders plaatsen voor militaire kleeding voor de nieuwe Britsche legers. Deze orders zullen om vatten 1 millioen hemden, 1 millioen uni formen, twee millioen paar sokken en 1 millioen paar legerschoenen. De opdrach ten van het ministerie van oorlog zullen in versneld tempo worden uitgevoerd, zoodat de goederen reeds einde Tuli zullen kunnen worden geleverd. Spanje men mag nog slechts 10 mark in munten mee naar duitschland nemen. Van bevoegde zijde wordt aan het Zwit- sersche telegraafagentschap bevestigd, dat de hoeveelheid gemunt geld, die men per persoon mee naar Duitschland mag nemen, verlaagd is tot 10 markt Dezelfde persoon zal 'slechts driemaal per maand een dergelijk bedrag mee kun nen brengen naar Duitschland, wat ook de plaats zijner bestemming is. Vroeger kon men op iedere reis 30 Mark meenemen, zon der eenige beperking. De nieuwe bepaling heeft practisch het onderscheid op tusschen het groote verkeer en het grensverkeer. een tekort van 5 milliard op de begrooting. Havas meldt uit Rome: Volgens het rapport der financieele com- To!fo'e Zal het tekort °P de begrooting 1939- om en bij de 5 milliard lire bedra gen. In zijn conclusies betreffende de mid- a °m ket evenwicht der begrooting te vili,611 ^epleit de rapporteur een zeke ring vtan belasting en verminde ring van de bestuursuitgaven. DE KOFFIESCHAARSCHTE. pevnlJl arSC?te aan k0ffie in ItaUë ten gevolge van de drastische beperking van r«frlnV^rt naar de bladen uit Ni- nZaJ° melden, geleid tot de S personen die, naar de politie had ontdekt, koffie verkochten te gen 50 lire per kg, d.i. 25 procent hooger dan den algemeen in den handel geldenden prijs. de sterkte van het italiaansche leger. Stefani meldt uit Rome: De onderstaats secretaris van oorlog, generaal Pariani, heeft aan het slot der behandeling van de legerbegrooting in de kamer van fas ces en corporaties een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de sterk te van het Italiaansche leger. Pariani verklaarde o.m., dat de nieuwe credieten het mogelijk hadden gemaakt, dat de oorlogsindustrie binnenkort het Viervoudige van de tegenwoordige pro ductie zal produeeeren. Als gevolg van de reorganisatie van het leger zal men in vredestijd de beschikking hebben over dertien speciale divisies, t.w. 5 divisies Al penjagers, 3 vliegende divisies, 2 gemoto riseerde divisies en 3 pantser-divisies, en 51 infanteriedivisies, waarbij nog gevoegd moeten worden de grensbewakingstroepen, en de regimenten bergsaglieri en cavale rie, die tezamen nog 12 divisies vormen. Dan is er nog de fascistische militie. de DUCE INSPECTEERT DE 5 RENS V ER STERKIN GEN De Italiaansche bladen maken melding van een inspectie van vestingwerken aan de grens door den Duce. De Duce heeft zich op' de hoogte kunnen stellen van de versterkingen in de Susa-vallei, de Ceni- schia-vallei, alsmede de versterKïngen op den Mont Cenis. Ook heeft hij het hoogste fort van Europa op den top van den Mont Chaberton kunnen zien. Te Bardcnecehia werd de Duce toege juicht door de bevolking, de talrijke ar beiders die werken aan de grensverster- kingen en de grenstroepen. Zevenhonderd Alpenjagers zongen het lied „aan de grens", begeleid door de saluutschoten van de artillerie der omringende forten. ernstige gevolgen van brand stichting. In het district Hlawa nabij de grens van Oost-Pruisen zijn Maandag tengevolge van brandstichting door een knaap 21 boeren huizen en ruim veertig schuren en stallen met veel vee en meer dan twintig paarden een prooi der vlammen geworden. Ver scheidene personen liepen levensgevaarlijke brandwonden op. FRANCO ZAL ITALIë BEZOEKEN. Generaal Franco is voornemens een be zoek te brengen aan Italië, zoodra hij hiertoe in staat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce. duitscher in chili gearresteerd Op bevel der regeering van Chili is Hans Voigts, bestuurder van het propagandabu- reau der Duitsche spoorwegen in Chili, ge arresteerd en naar de grens geleid. Volgens de politie berust deze maatregel op de on geoorloofde actie van Voigts, die onder meer het drukken van 100.000 anti-semie- tische vlugschriften heeft bekostigd. Aan de verspreiding van deze pamfletten heeft de politie een einde gemaakt. Zij hielden 't volgende in: „Wie hebben het meest voor den voor uitgang Van het vaderland gedaan? De Duitschers. Wetenschappen, kunsten, han del en landbouw zijn vruchten van den Ger- maanschen arbeid. De Joden verpletteren het vaderland on der leeningen en brengen de nationale sou- vereiniteit in gevaar door hun pogingen, de democratie door tyrannie te vervangen. Arbeider, denk hierover na en antwoordt naar uw geweten". president roosevelt wil de openbare meening bewerken. Havas meldt uit Washington: President Roosevelt heeft het voornemen omstreeks 15 Juni een reis door verschillen de staten der Unie te maken, die hem tot aan de kust van den Stillen oceaan zal voe ren en bij welke gelegenheid hij verschillen de redevoeringen zal uitspreken, die de openbare meening opheldering omtrent zijn binnen- en buitenlandsche politiek zullen moeten geven. Hoewel deze voorgenomen reis afhan kelijk is van den loop der gebeurtenissen, is men op het Witte Huis van meening, dat behoudens onvoorziene omstandigheden, de president zich daarbij tevens van de open bare meening des lands op de hoogte zal kunnen stellen. Gezien het feit, dat het Congres geen beslissing heeft kunnen ne men omtrent wijziging der neutraliteitswet, ondanks de gedurende meer dan vier maan den gehouden debatten, meent men op het Witte Huis verder, dat de reis van den pre sident tevens is staat zal stellen de openba re meening te wijzen op het belang, dat er gelegen is in een wijziging eener onvolko men wetgeving, die niet in overeenstem ming is met den tegenwoordigen toestand, zooals hij ook in zijn boodschap van Janu ari jl. aan het Congres tot uitdrukking heeft doen komen. Bovendien zou de president, die ervan overtuigd blijft, dat de binnenlandsche pro blemen van Amerika voortaan geheel over- heerscht worden door den internationalen toestand, het voornemen hebben op voor zichtige doch afdoende wijze het in zijn boodschap aan Hitler van 15 April geschet ste programma te ontvouwen. Diplomatieke kringen in Washington zijn van meening zonder dat zij de waarde van de thans ingetreden ontspanning over schatten, dan wel de mogelijkheid van een „verrassing" van de zijde der dictatoren uitschakelen dat de algemeene toestand zich langzaam ontwikkelt in een richting, welke de in de boodschap van den presi dent vervatte voorstellen en in het bijzon der die inzake de oplossing van economi sche kwesties, minder onaanvaardbaar zul len doen zjjn voor een of zelfs voor beide der deelgenooten van de as. Intusschen ziet de regeering der Vereenigde Staten, die zich rekenschap geeft van den onaangena- men indruk, die de traagheid der debatten in het Congres heeft gemaakt, de noodzake lijkheid in van het doen eener nieuwe po ging door het rechtstreeks raadplegen der Amerikaansche openbare meening en het aan deze geven van opheldering. VOETBAL. MIDDELBURG—HELMOND. Morgenmiddag speelt Middelburg haar eersten thuiswedstrijd in de promotiecom petitie. Helmond komt bij de groen-witten op bezoek. Dat belooft een interessante ontmoeting te worden, want hoewel Hel mond in deze competitie uit twee thuiswed strijden nog maar 2 punten binnen gehaald heeft, moet toch geconstateerd worden, dat Helmond heeft getoond een goede ploeg te bezitten. Middelburg dient te winnen om niet haar laatste kans te verspelen. Er is ons al dikwijls gevraagd: heeft Middelburg nog wel een kans? Och, waarom niet. Wan neer het elftal maar niet zooals in de eer ste twee promotie-wedstrijden, met on- fortuin te kampen heeft, dan is een over winning in de komende ontmoetingen zeer wel mogelijk. Want wat spel en sterkte be treft behoeft Middelburg niet onder te doen voor de overige candidaten, althans wat Bleijerheide en Limburgia betreft Echter Middelburg zal alle vier nesteerende wedstrijden dienen te winnen om de kans te* kunnen benutten. En dat is wel een zware opgave. Br eskensBreda Breskens speelt morgen haar eersten thuiswedstrijd voor de promotiecomp. der 3e klasse tegen Breda. De Bressiaanders zijn uitstekend gestart en gezien dit fraaie resultaat, moet de thuisclub, flink aange pakt, zeker in staat worden geacht Breda te verslaan. Mocht dit inderdaad gebeuren, dan staan Alliance en Breskens met één voet in de 2e klasse en kan Breda zich practisch wel als gedegradeerd beschou wen. Het programma voor morgen luidt: Om het landskampioenschap: DWS Achilles. Prom. comp. 2e kl.: MiddelburgHel mond (scheidsrechter Stasse en grensrech ters P. Koster en P. Kouwijzer). Prom. comp. 3e kl.: BreskensBreda. DE OLYMPISCHE DAG. Zuidslavië komt definitief. Van den Zuidslavischen Voetbalbond is bericht binnengekomen, dat de uitnoodiging van Nederlandsche zijde om op 11 Juni a.s. te Amsterdam in het kader van den Olym- pischen Dag een wedstrijd te spelen tus schen een Nederlandsch bondselftal en een Zuidslavisch elftal, is aangenomen. Naar wij verder vernemen zal de beken de Italiaansche amateursprinter Astolfi aan de wielerwedstrijden van den Olympischen dag deelnemen. Hij zal uitkomen tegen Derksen. De opbrengst van den Olympischen dag zal uitsluitend ten goede komen aan de training voor de spelen van Helsinki. De gelden om een flinke ploeg naar de Finsche hoofdtsad te zenden, zijn bijeen en zoo kan de opbrengst ditmaal geheel be stemd worden voor de kosten der training van de athleten uit verschillende bonden. SCHAKEN. ZEELAND—VLAANDEREN. Voor de zooveelste maal, zal morgen, He melvaartsdag, de schaakontmoeting tus schen Zeeuwen en Vlamingen plaats vin den. Steeds meer wordt deze dag in het Zeeuwsche schaakleven van belang. Hoewel georganiseerd en geleid door den Z.S.B., kunnen alle Zeeuwen aan dezen Ikamp deel nemen. Slechts één voorbehoud dient te worden gemaakt: men kan meespelen als er vol doende Belgen komen om te bekampen. Want dat is nu juist de zwakke plek in de zen, overigens zoo interessanten wedstrijd, dat men van te voren niet weet hoeveel Vlamingen van de partij zullen zijn. Een ding is zeker, er komen er nooit ge noeg, want bij de Zeeuwen neemt de be langstelling steeds toe. Het is dan ook niet prettig, als men er op gerekend heeft mee te kunnen spelen, en later moet hooren, dat er geen plaats meer disponibel is. Voor het bestuur van den Z.S.B. een ware nacht merrie. Schaker's eer is immers buitenge woon teer, en als men gepasseerd wordt voelt men zoo licht iets als een persoonlijke achteruitzetting. Een vorig maal werd daarom naast den Hoofdwedstrijd ook nog tusschen de over geblevenen een wedstrijd georganiseerd. Geschaakt werd er dan toch. Ook dit maal overweegt het bestuur een dergelijke rege ling. Moge deze wedstrijd er toe bijdragen om de belangstelling voor het schaken weer te vergrooten, en mogen vooral „alleenstaan de" schakers er een aanleiding in vinden zich bij een club van den Z.S.B. aan te slui ten. MOTORSPORT. Zeeuwsche Knobelrit. De motorclub „Scheldegouwen" organi seert morgen wederom de jaarlijksche Zeeuwsche Knobelrit op het eiland Wal cheren. Behalve motorrijders kunnen ook automobilisten deelnemen. POSTDUIVEN Wedvlucht Tot Weerziens te Sluis, uit Arras, 122 km. Los om 7.13 uur. Eerste duif 9 uur 3 min 36, laatste 9 uur 14 min. 23 sec. L. Dhondt, Sluis 1,13 en 23; A. van Hanegem, Retranchement 2; J. van Hoorn, Retranchement 3, 26 en 28; R. van Wins- berghe, Sluis 4 en 25; P. Rijckborst, Sluis 5, 6, 15, 21 en 22; M. van Hee, Kadzand 7; J. Focke, Sluis 8; Medard Mabesoone, Oost burg 9, 14 en 16; A. Dhondt, Sluis 10; Iz. Sanders 11; J. van Balkom, Sluis 12 en 18; W. du Fossé, Sluis 17, Iz. Aalbregtse, Zuidzande 19; J. Lauret, Kadzand 20; W. Focke, Zuidzande 24 en 31; A. van Iwaarden, Kadzand 27; P. de Veij, Zuidzande 29; J. Smoorenburg, Sluis 30; C. van de Walle, Sluis 32 en 35; P. Bo- kelaar, Zuidzande 33; W. van Acker, Kad zand 34; E. Visser, Sluis 36. Postduivenvereniging „De Roode Dof fer" te Goes. Uitslag wedvlucht Soignies 104,197 km Goes. Gelost 12 uur met N.O. wind. Ie, 6e, lie pr. A. Walhout te Wolfaarts- dijk; 2e, 10e pr. Joh. Lauwerse te 's Gra venpolder; 3e, 8e, 12e, 16e, 17e, 19e pr. D. II. Een blik op de wijzerplaat, een uitroep, gevolgd door 'n snellen sprong, een prach tige sprint over honderd meter naar de brievenbus op den hoek, het nummer van de lichting gecontroleerd en met een zucht van verlichting kunnen de brieven en brief kaarten aan de veilige hoede van de roode bus worden toevertrouwd. Het is gelukt! Morgen zullen oom en tan te, Bob en Marietje het hen toekomend epistel in de eerste bestelling ontvangen. We hebben de lichting, die aansluit op de nachtposttreinen, net gehaald en kunnen tevreden huiswaarts gaan. Wien onzer, geachte lezer, zijn de boven beschreven gewaarwordingen onbekend Wie kent niet de spanning, die gepaard gaat met de „run op de bus" en het daarop volgende gevoel van verlichting, als blijkt, dat men den besteller, die de bus komt le digen, nog even „vóór" is geweest? Maar is er wel iemand, die, nadat de brieven in de bus zijn neergeploft, nog een oogenblik met zijn gedachten blijft stil staan bij hetgeen er nu eigenlijk met die correspondentie gebeurt? Het is niet waarschijnlijk en toch is dat jammer, want door het posten van die brie ven is het begin gemaakt met dat interes sante proces, dat te vergelijken is met het spinnen van een reusachtig web van postale verbindingen, dat alle steden, dorpen en ge huchten van Nederland omvat en dat be kend is als het systeem van de nachtpost treinen. Dagelijks worden in al deze groote en kleine plaatsen zoo ongeveer twee mil lioen brieven gepost, van welke het leeuwenaandeel terecht komt in de bus lichting, aansluitende op de nachtpost treinen. Deze zondvloed van stukken in de nachte lijke uren vormt voor den postdienst een zware belatsing. Van het oogenblik, dat de nachtposttreinlichting binnenkomt, werken de kantoren tot het vertrek van den nacht posttrein of van den trein- of autodienst die op den nachtposttrein aansluit, onder hoo- gen druk, om de post voor verzending ge reed te maken. Alle correspondentie moet worden ge stempeld, gesorteerd, gebundeld en in zak ken gepakt, welke aan den nachtposttrein worden medegegeven. Het komt geregeld voor, dat de hoeveel heid post zoo groot is, dat zij niet kan wor den afgewerkt. Dan staat het personeel van den nachtposttrein voor de taak, om, naast zijn gewone werk, ook nog de sorteering van het overschot der stukken ter hand te nemen. En dat gewone werk is ook al geen peu leschilletje. Immers, de nachtposttreinen zijn het belangrijkste element in het stelsel van trein-, auto- en bootdiensten, dat zich over Nederland uitspreidt. Zij vormen de hoofdaders, die van de aansluitende verbin dingen eerst de voedingsstof, de post, ont vangen en ze na verwerking weer aan haar afstaan. In het knooppunt Utrecht-station vindt de groote uitwisseling van postzak ken, tusschen de nachtposttreinen uit Noord, Zuid, Oost en West plaats. Verder krijgen op bepaalde stations de wachtende autodiensten de hun toekomen de hoeveelheid post toegemeten; indien men bedenkt, dat de nachtposttreinen de post maar betrekkelijk grof gesorteerd van de kantoren ontvangen, zoodat ze genood zaakt zijn, tijdens den rit, de sorteering verder uit te werken, opdat elke aansluiten de trein- of busdienst precies de juiste brie ven in ontvangst kan nemen, dan zal men begrijpen, dat het eerder wenschelijk is om de taak van het treinpersoneel te verlich ten dan om het extra te belasten, door het nog een hoeveelheid geheel ongesorteerde post te laten behandelen. Om dit te berei ken is slechts een eenvoudige maatregel noodig maarhet is niet in de macht van den postdienst om dezen te nemen. Het is het aan het Nederlandsche publiek om het initiatief te nemen. Waarom is het noodig om alle post te la ten liggen tot het oogenblik van de lich ting voor de nachtposttreinen? Waarom moet men altijd zoo lang met schrijven wachten, dat men de vroegere buslichtin gen ongebruikt moet laten voorbijgaan? Het zou voor den postdienst en in het bij zonder voor den postambtenaar een aan merkelijke verlichting van zijn taak betee- kenen, als wat meer in vroegere buslichtin gen gepost werd, omdat alles wat in die buslichtingen terecht komt, een overeen komstige vermindering van het werk voor de nachtposttreinlichting vormt. Hier geldt in sterke mate het „alle beetjes helpen". Door het nemen van de kleine moeite, het eerder posten, kan het Nederlandsche publiek getuigen van zijn waardeering voor de nachtelijke, postale werkers, wier taak het aldus aanmerkelijk zou verlichten. Den brief posten zoodra hij gereed is wor de het parool. Kloosterman te Goes; 4e, 9e, 18e pr. R. Ver hoeven te Goes; 5e pr. W. Hundersmark te Kattendijke; 7e pr. Gebr. Bakker te Goes; 13e pr. J. den Herder te Goes; 14e, 15e pr. H. Jongepier te Hoedenkenskerke; 20e pr. J. de Jan te Kloetinge. Wedvlucht der P.V. „De Gevleugelde Ordonnans" te Middelburg van Breda, 81 km. Ie, 4e, 6e C. Ringelberg, 2e, 10e Gebr. Beekman, beiden te Nieuw- en Sint- Joosland; 3e, 8e, 14e P. Bakker, 5e P. Cop- poolse, 7e, 9e C. Hendriks, 11e, 12e, 13e Gebr. Janse, allen te Middelburg. Uitslag van de op Zondag gehouden wedvlucht van Noyon, door de Blauwe Doffer te Hansweerd. Afstand 220 km. Ie en 16e A. Verhage, Kruiningen; 2e, 3e, 9e, 12e Gebr. Cok, Kruiningen; 4e, 10e, 13e en le J. P. Theenaart, Hansweerd; 5e en 18e F. Dommanchet, Hansweerd; 6e J. den Exter, Hansweerd; 7e A. de Klerk, Hans weerd; 8e J. Kostense, Kruiningen; lie J. Bruinzeel, Schore; 14e V. v. d. Kreeke, Hansweerd; 15e C. Dorrepaal, Schore. In hooger beroep. De officier van justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen «der Middelb. rechtbank van 5 Mei 1939, waarbij 1. A. S„ 32 jaar, transportondernemer te Brussel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, wegens diefstal en diefstal in vereeniging meermalen gepleegd is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest; 2. J. V., 29 jaar, werkman te Vere, thans gedetineerd, wegens diefstal en diefstal in vereeniging meermalen gepleegd, is veroor deeld tot 2 jaar en 8 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest; 3. J. van S„ 24 jaar, reiziger te Brussel,; als verdacht van diefstal in vereeniging en medeplichtigheid aan diefstal is vrijgespro ken. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 16 Mei. J. de P., 22 jaar, werkman te Breskens, wegens beleediging van L. J. van Houte op 16 Maart 1939 te Vlissingen. Eisch en uitspraak: 10 b. subs. 5 d.h. A. v. H„ 48 jaar, werkman te Goes, we gens mishandeling van Adriaan Heijens op 26 Maart 1939 te Goes. Eisch en uitspraak; 10 b. subs. 5 d.h. D. B„ 39 jaar, oesterhandelaar, te Ierseke wegens beleediging van den gemeente-veld wachter G. van den Driest op 30 Maart 1939 te Ierseke. Eisch en uitspraak: 10 b. subs. 5 d.h. Ja. van P., huisvrouw W. H„ 26 jaar, zonder beroep te Westkapelle, wegens dief stal van 1 dubbeltje, 1 gulden en meer ma len eenig geld, ten nadeele van S. Hengst, gepleegd op 24 en 31 Maart 1939 en op ver schillende tijdstippen in 1938 te Westka pelle. Eisch: 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar en 25 b. subs. 20 d.h. Uitspraak: 1 maand gevan- genissstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaren en 20 b. subs. 5 d.h. Gemeente Amsterdam door nakomeling van veldmaar schalk Würtz gedagvaard. Reeds gedurende meer dan tien jaar wordt er een feilen juridischen strijd te Amsterdam gestreden om een erfenis, die in den loop der eeuwen volgens de eischende partij zou zijn aangegroeid met rente op rente tot het formidabele bedrag van honderd millioen gulden. Op 21 Maart 1676 overleed te Hamburg Paul Würtz baron von Ornholm, veld maarschalk in dienst der republiek der vereenigde Nederlanden Deze rustende veldmaarschalk (was in goeden doen. hij liet een zeer aanzienlijk bedrag na aan geld, goederen, landerijen en effecten. De maarschalk was niet gehuwd en zijn geheele nalatenschap, met uitzon dering van eenige legaten, liet hp na aan zijn jeugdige huishoudster Johanna van der Plancken, een Nederlandsche van ge boorte. Het ging Johanna echter niet voor den wind De magistraat van Ham burg had op last van Leopold, keizer van het Heilige Roomsche rijk een deel der nalatenschap geïnventariseerd, verzegeld en met „beslag belegd." De huishoudster Johanna en de bedienden van den veld maarschalk werden gearresteerd op grond van de aanspraken, welke de keizerlijke fiscus op de nalatenschap meende te kun nen doen gelden wegens beweerde valsch- heid van het testament, waarin Johanna als erfgename werd aangewezen. Johanna riep de hulp van de machtige Staten van Holland in. En niet zonder succes. In 1677 wendden, de staten zich tot de stadsbestuurderen van Hamburg met het dringende verzoek om Johanna in vrijheid te stellen en goederen aan haar uit te keeren. Intusschen had de vrouw, die nog steeds in het gevang verbleef, in gezien dat waarschijnlijk meer personen zouden komen beweren, dat zij naaste bloedverwanten waren van veldheer Paul en dat zij om de nalatenschap nog een harden strijd zou moeten voeren. In Au gustus 1677 dagvaardde zij bij „edictale ci tatie" voor het Hamburgsche gerecht al len die meenden aanspraken te kunnen laten gelden. Zij bond den strijd aan te bewijzen, dat het testament echt was.' Johanna werd, kort na de interventie van de Staten in vrijheid gesteld. Zij zou echter niet lang meer plezier hebben van het idee, dat zij weldra een rijke vrouw zou zijn. In 1679 stierf zij, een dochtertje Bertha al leen op de wereld achterlatende met de omstreden erfenis. Het meisje was uitbe steed in de Amstelstad en haar voogden waren Albert van der Vloot, Gabriel Flo- ris en Philippus van Eyck. Dit drietal zette den strijd om de erfenis met kracht voort. Aangezien zij blijkbaar in de mee ning verkeerden, dat procedeeren een dure liefhebberij is, gooiden zij het met een paar naaste bloedverwanten op een accoordje. Ingeborg von Busch, een fami lielid van den veldmaarschalk, die in De nemarken woonde, zou een deel van de nalatenschap krijgen, die echter nog steeds berustte bij de „kamerije" van Hamburg. Ook de Staten van Holland zaten niet stil, zij zetten hun inmenging voort ten bate van Bertha Plancken en eischten, dat de gesequestreerde goederen in han den van „regeerders van de stadt Amster dam" zouden worden gesteld. Typisch zijn de bewoordingen, waarin deze eisch werd gesteld: zij vorderen van den Raad van Hamburg dat „deselve alle de goederen ende effecten bij den ghe- melden heer veldtmaarschalck Würtz met der doodt ontruymt en naerghelaeten, gecacheteerd ende toegezeghelt in Hol land mogen worden overgesonden en ge- steldt in handen van burgemeesteren en regeerders der stadt Amsterdam of van commissarissen daartoe te nomineeren om- me bij deselve geïnventariseerd getaux- eerd, verkocht en de tegelde gemaeckt zijnde, de penningen daarvan suyver ko mende te procedeeren gebracht te werden in de wisselbank der stadt Amsterdam ende aldaar verblijven ende gelaten te worden, ter tjjdt en de wijlen toe alle aenspraeck ende proceduren aen ende op deselve goederen ten einde geloopen ofte dat parthyen in der minnen daerover ver draghen souden mogen zijn."

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7