HIDDELBUR^SCHE COURANT t*f |§r (&GOESCHE COURANT) Engeland doet water bij den wijn. Nederland op de Wereld entoonstelling te New York. Reorganisatie van 's Rijks politie-apparaai Vandaag nog komt een nieuw voorstel aan Rusland gereed, waarin de Russische opvattin gen gedeeltelijk worden aanvaard. Rusland oefent druk uit. Griekenland en de Engelsch" Turksche overeenkomst. DE VERDUISTERING BIJ DEN POLDER GROEDE EN BAANST. De ontvanger-griHier failliet verklaard. DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS ERNSTIG. Noorwegen, Zweden en Finland voelen niets voor een niet- aanvalsverdrag met Duitschland. Denemarken is vermoedelijk wel bereid een overeenkomst te sluiten. MILITAIRE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. ZELDZAAM GROOTE KREEFT GEVANGEN. De vervanging van dienstplichtigen. Reeds 15.000 werkloozen aangewezen. Ons paviljoen trekt groote belangstelling. Het bezoek aan de tentoon stelling blijft ver bij de verwachtingen ten achter. De gemeente Sint-Laurens koopt de ruïne van Brigdamme. Franco's overwinningsparade wordt op 19 Mei gehouden Het drama te Haarlem. Slachtoffer ter aarde besteld. De dader C, V. zeer onder den Indruk. Donderdag (Hemelvaartsdag) zal ons blad NIET VERSCHIJNEN. WEERBERICHT. NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG OP SCHOUWEN. Er komt een recherche centrale. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pïeterstr. 2S, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 116. TWE BLADEN. WOENSDAG r^_ j 17 MEI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cf„ *- Als men Reuter mag gelooven, wordt er op het oogenblik te Londen vaart achter de onderhandelingen met Sovjet-Rusland ge zet. De Engelsche regeering zou opeens tot de overtuiging zjjn gekomen, dat deze on derhandelingen nu niet meer al te lang ge rekt mogen worden. Zij zou water bij den wjjn willen doen en daarvan blijk willen ge ven aan een nieuwe nota aan Moskou, wel ke naar men vanochtend te Londen ver wachtte, heden reeds gereed zou komen en morgen telegrafisch worden verzonden. Volgens den correspondent van de N.R.C. zouden de concessies, welke de Engelsche regeering wil doen, hierop neerkomen: Engeland en Frankrijk zouden zich be reid moeten verklaren niet alleen Polen en Roemenië, maar alle staten aan Rüs- lands Westelijke grens te hulp te komen, wanneer en voor zoover Rusland op ver zoek van de staten tot handelen is overge gaan. Op deze wijze zou tegemoet gekomen kunnen worden aan Rusland's wensch voor een uitbreiding van het anti-aggressiefront, zonder echter zoo ver te gaan als de drie voudige militaire alliantie, waarop Rusland aandringt, en waar tegen Londen bezwaar gevoelt met het oog op mogelijke reacties van andere mogendheden, o.a. Japan. Vermoedelijk is de haast, welke Londen nu opeens aan den dag legt, een gevolg van een zekeren druk der Sovjet-Russische re geering. Zoo werd gisteravond uit Moskou gemeld, dat niet Molotof of Potemkin, (de leiders der Russische buitenl. politiek) doch de Russische gezant te Londen, Maisky naar Genève zal gaan, ter bijwoning van de vergadering van den Volkenbondsraad, de volgende week. Engeland had gehoopt in Genève de gelegenheid te hebben de moeilijkheden over de Russische medewer king aan het nieuwe veiligheidsstelsel in di recte besprekingen met verantwoordelijke Sovjetvertegenwoordigers uit den weg te kunnen ruimen. Dat wat de voornaamste reden waar om de Engelsche minister van buitenl. Za ken Halifax, die in dezen tijd zoo noode van zijn post gemist kan worden, persoon lijk te Genève aanwezig zal zijn en dat was ook de reden waarom men dadelijk had toe gestemd in een Russisch verzoek de Geneef- sche bijeenkomst een week uit te stellen. Als Rusland te Genève echter door Mais ky vertegenwoordigd is, kan Halifax even goed thuis blijven. Van directe besprekin gen met verantwoordelijke Russische staats lieden, waarin spijkers met koppen gesla gen zouden moeten worden kan immers niets komen. Het schijnt echter dat de Russische re geering het bericht van Maisky's vertegen woordiging alleen de wereld in heeft ge zonden, om Engeland te prikkelen. Ze liet n.l. ook weten, dat onder bepaalde omstan digheden Potemkin ook nog zou kunnen gaan. Blijkbaar zijn met deze „bepaalde omstandigheden" een toeschietelijker hou ding van Engeland bedoeld. Men heeft dat te Londen goed begrepen, toont daarom nu opeens zooveel haast, en zooveel bereidheid om water bij den wijn te doen. De Engelsche regeering zal er ver moedelijk wel in slagen om op deze wijze Potemkin nog naar Genève te lokken, op dat dan in rechtstreeksche besprekingen tusschen Halifax en Potemkin besluiten kunnen worden genomen. Reuter meldt uit Athene: Gister gaven alle "Grieksche bladen uit drukking aan hun voldoening over de En gelschTurksche overeenkomst van mili tairen bijstand. Het accoord wordt, aldus de Grieksche bladen met gevoelens van op luchting en vreugde door alle volken der wereld, die pogingen aanwenden tot conso lideering van den vrede, begroet. Er is een algemeene wensch naar vrede. De EngelschTurksche overeenkomst is een waarborg voor een terugkeer tot nor' male toestanden. Heden is failliet verklaard Jan Philip Cysouw, ontvanger-griffier van den polder Groede en Baanst te Oostburg, Zuidzand- sche straat, thans in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg; rechter-commissaris mr. J. H. F. Bloemers; curator mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middelburg. In den toestand van generaal Snijders is sedert gisteren geen verandering gekomen. De patiënt heeft een rustigen nacht gehad, doch de toestand van den generaal blijft ernstig. Zooals men weet, heeft Duitschland on langs aan de Scandinavische landen: Dene marken, Noorwegen, Zweden en Finland niet-aanvalsverdragen aangeboden. De vo rige week hebben de betrokken ministers van buitenlandsche zaken daarover in Ko penhagen beraadslaagd en vandaag zijn de vier antwoorden te Berlijn overhandigd. Drie dezer antwoorden luiden beleefd af wijzend, Noorwegen, Zweden en Finland ferTv? kennen, dat ze nooit anders dan 'f, ziïn geweest en dus geen be- nebben aan niet-aanvalsverdragen. a plaatsen zick derhalve op het zelfde standpunt, dat Nederland altijd heeft ingenomen. Vermoed wordt echter, dat Denemarken heeft geantwoord wel bereid te zün in het Duitsche aanbod te treden. Denemarken wil blijkbaar niets doen, wat Berlijn ook maar eenigermate zou kunnen ontstem men, omdat het een nogal kwetsbare ligging heeft en in Sleeswijk een Duitsche minder heid binnen zijn grenzen telt. Havas meldt uit Berlijn: Behalve de mannen van de lichtingen 1919 en 1920 zullen verschillende categoriën, behooren- de tot de lichtingen, die nog niet onder de wapenen zijn geroepen, tusschen 7 Juli en 9 September gekeurd worden. Het zijn manner> van de lichtingen 1906, r07, ®n '13 tot '18, die nog niet door de politie zijn geregistreerd. de straten van Berlijn zijn aanplak- oiijetten aangebracht, waarin deze man nen wordt gelast zich voor 10 Juni bij de politie te melden. Heden kwam te Vere de Ve 24 binnen met een zeldzaam groote kreeft, welke was gevangen op het Noordland dwars voor Oostkapelle. Het dier weegt 4 kg en heeft een volle lengte van 90 cm. De grootste schaar is grooter dan een volwassen men' schenhand. (Ter verduidelijking zij meegedeeld, dat een volwassen kreeft gemiddeld 1% a 2 kg weegt.) Met koortsachtigen ijver werkt men op het Depart, van Defensie aan de maatre gelen ter vervanging van buitengewoon op geroepen dienstplichtigen door daarvoor in aanmerking komende werkloozen schrijft de Standaard. Het aantal verzoeken van in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen die vervanging hebben aangevraagd, is buitengewoon groot. Ongeveer 30.000 van de 45.000 in dienst zijnde militairen dienden een verzoek in. Niet al deze verzoeken ko men voor inwilliging in aanmerking. Alleen degenen die hun onmisbaarheid in het bur gerlijk leven kunnen bewijzen, zullen ver vangen worden. Het aantal werkloozen dat zich vrijwillig voor dienstneming heeft aangemeld, bleef iets beneden de 2000. Daarvan vielen 15- a 1600 personen in de termen om opgeroepen te worden. Ongeveer 800 hunner zijn reeds opgeroepen, zoodat een g'elijk aantal in dienst zijnden met verlof gaan. Daar het aantal vrijwilligers lang niet voldoende was, zijn aan de burgemeesters opgaven gevraagd van werkloozen, die in aanmerking zouden komen om in dienst te treden. Het resultaat hiervan was, dat aan circa 15.000 werkloozen een kennisgeving is gezonden, dat zij als plaatsvervanger zijn aangewezen. Bezwaren hunnerzijds konden binnen twee dagen worden ingebracht. Men heeft bjj de aanwijzing der werkloozen rekening gehouden met den aard en duur der werk loosheid en de vraag of men al of niet ge huwd is. Uiteraard zijn degenen die lang durig werkloos waren en waarvan men veronderstellen kon dat ze voorloopig niet aan het werk zouden kunnen komen, aller eerst in aanmerking gebracht. HELMOND—MIDDELBURG GAAT ZONDAG NIET DOOR. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de voetbalvereeniging Middelburg met succes geprotesteerd tegen de wijziging in het wedstrijdprogramma, waardoor de groen-witten Zondag wederom een uit wedstrijd en wel tegen Helmond, zouden moeten spelen. Gelukkig toonde men dit maal bij de bevoegde instanties begrip voor het groote nadeel dat uit deze pro grammawijziging voortvloeide voor het elftal van Middelburg Daarom zal de wedstrijd HelmondMiddelburg Zondag niet doorgaan. De correspondent van het A.N.P. te New- York schrijft: Pet Nederlandsche paviljoen op de we reldtentoonstelling te New-York, was een der eerste buitenlandsche gebouwen dat zijn deuren officieel opende. Deze opening droeg een min of meer intiem karakter. Andere paviljoens mogen deze plechtigheid wellicht grootscheepscher hebben gehouden,. Nederland bleef ook hier Nederland. Er was geen „tam-tam" voor gemaakt en men ging van het principe uit, dat het pavil joen en zijn inhoud voor zichzelf die reclame voor Nederland moesten maken, die ons mooie en nijvere land zoozeer toekomen. En dat men hierin goed gezien heeft kon reeds direct na de opening blijken. De be langstelling der bezoekers van de wereld tentoonstelling, die zoo geweldig uitgebreid is en die zooveel te zien biedt, ging onmid dellijk na het openen der deuren naar het Nederlandsche paviljoen, uit en zoolang de tentoonstelling nu geopend is, is dat zoo gebleven. Ons paviljoen is een der grootste van de tentoonstelling. Alleen de Russische, Brit- sche, Italiaansche en Fransche gebouwen zijn nog grooter dan het kloeke Nederland sche paviljoen, dat met zjjn aardigen toren, waarin zich een heusch carillon bevindt, reeds van verre zichtbaar is. De prachtige tuin met zijn, zeker voor Amerikaansche oogen, verbijsterende bloemenweelde, zjjn stille vijvertjes en de echt-Hollandsche klokkenstoel, draagt niet weinig tot de uiterlijke bekoring van het gebouw bij. De zoogenaamde eerehal die zich buiten het eigenlijke gebouw bevindt biedt met zijn groote, op glas geschilderde allegorieën, met haar glazen fontein en haar banken, die tot rust in de koelte nooden, een aardig gezicht. Zij is als het ware een „trekpleis ter" die de voorbijgangers tot binnengaan dwingt. Wie eenmaal binnen is wordt ge troffen door het lichte, kleurige interieur van de Nederlandsche afdeeling, door de geestige opvatting waarvan het West-Indi sche gedeelte getuigt en door allerlei ty pisch-Nederlandsche stands, die juist in Amerika, dat steeds zulk een groote be langstelling voor alles wat Nederlandsch is, aan den dag legt, groote belangstelling ge nieten. Zonder iets te kort te doen aan de Ne derlandsche en West-Indische inzendingen mag intusschen toch wel gezegd worden, dat de wijze waarop Nederlandsch-Indië hier vertegenwoordigd is, de grootste be wondering geniet. Het groote diorama van een Javaansch landschap dat de geheele achterwand van de Indische zaal in beslag neemt, trekt de verbazing van de vele toe schouwers. Door een kunstige wijze van verlichting immers ziet men de verschillende stadia van een etmaal zich over dit landschap vol trekken. De ochtend- en de avondscheme ring, de dag en de nacht komen over het kleurige bergtafereel. De blauwe hemel wordt langzamerhand duister en dan gaan de sterren twinkelen en een verlichte trein spoedt zich over een viaduct. Fraaie game- lan-muziek begeleidt deze tafereelen, die de bezoekers ten zeerste boeien. Ook buiten zijn eigenlijke domein vindt Nederland gelegenheid de aandacht op zich te vestigen. In de „hall of nations" is ons vaderland vertegenwoordigd met uit stallingen van particuliere firma's. Hier be vindt zich de ingenieuze, grootsche inzen ding der P.T.T., de postsorteermachine, die nog niet geheel is gemonteerd. En over het geheele terrein der tentoon stelling verkondigen niet minder dan een millioen tulpen en andere bloemen, den roem van Nederland als bloemenland. Ook „Holland aan de Zuiderzee" het aar dige restaurant dat hier neergezet is door een van Nederlands' groote bierbrouwerij en is een stukje Nederland op de New- Yorksche wereldtentoonstelling, dat groote belangstelling geniet. Uiteraard is thans nog niet te zeggen of de New Yorksche wereldtentoonstelling al of niet een succes zal worden. Het aantal der bezoekers is gedurende de eerste twee weken verre gebleven onder de raming der organisatoren, al bedroeg het toch onge veer twee millioen gedurende vijftien dagen, Doch op den dag van de opening had men rond 1 millioen bezoekers verwacht, terwijl het er „slechts" 600.000 zijn geweest. Over het algemeen hoort men niets dan lof over de tentoonstelling op zich zelf, die de groot ste is ooit in de wereldgeschiedenis ge bouwd. Vooral des avonds met de prachtige verlichting biedt „de wereld van morgen" een fantastisch fraai schouwspel. Maar voor zeer velen is de entree van 75 (Ame rikaansche) centen te hoog en ook de prij zen in de restaurants geven tot klachten aanleiding. Al zijn er eenige betrekkelijk goedkoope eetgelegenheden, de meeste zijn voor eenvoudige beurzen veel te duur en rekenen bijvoorbeeld voor een sandwich ham en een kop koffie ongeveer een dollar 1.90). Daarbij komt dat er zeer vele ge bouwen zijn uiteraard ook in de amuse- mentswijk die entree heffen. Men heeft uitgerekend dat wie alles wil zien daar voor 65 dollar moet betalen. Dit alles doet aan de ongekende fraaiheid en merkwaar digheid van de tentoonstelling op zich zel ve natuurlijk niet af. En het laat zich wei aanzien dat het op den duur tot eenige prijsverlagingen zal komen. De Raad van Sint-Laurens heeft gister z.h.st. een voorstel van B. en W. aangeno men, tot aankoop van het perceel weiland met ruïne te Brigdamme; zulks tegen den wel zeer schappelijken prijs van 250. De ambachtsheer van Brigdamme, de heer De Vries uit Amsterdam, had een en ander ve koop aangeboden. B. en W. deelden mede, dat zij er over denken door beplanting etc. wat moois van het perceel te maken. Misschien zal er een kinderspeelplaats komen. Havas meldt uit Burgos: Men heeft thans officieel aangekondigd, dat de overwinningsparade te Madrid op 19 Mei zal worden gehouden. Het slachtoffer van het drama, dat zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. in een woning in de Hertzogstraat te Haar lem heeft afgespeeld de zoo tragisch om het leven gekomen verzekeringsagent De la Chambre is vanmorgen op de r.k. be graafplaats Buitenveldert te Amsterdam ter aarde besteld. De uitvaartdienst had plaats in de vroe gere parochiekerk van den overledene aan de Jacob van Lennepkade. De requiemmis werd opgedragen door kapelaan J. Does- wjjk. Zoowel in als bij de kerk waren tal rijke vrienden en bekenden van de zoo zwaar getroffen familie De la Chambre bijeen gekomen om van deze droeve plech tigheid getuige te zijn. Ook op de begraafplaats hadden zich zeer vele belangstellenden verzameld. De levens verzekeringmaatschappij „Noord-Brabant" waarbij de heer De la Chambre werkzaam is geweest, was vertegenwoordigd door de directeuren van de bijkantoren Amsterdam en Haarlem. De kist werd gedekt met eeni ge kransen. De beaardingsplechtigheden werd verricht door kapelaan Beqkelsdijk. Er was Maandagmiddag groote belang stelling in de Hertzogstraat, vóór het huis waar de misdaad geschiedde, aldus schrijft de „Oprechte Haarlemsche Courant". Toen wij omstreeks kwart voor drie deze straat passeerden waren er vele nieuws gierigen, die, in groepjes, zich stonden te verdiepen in allerlei min of meer specula tieve theorieën en gissingen omtrent het motief van den dader in verband met het tijdstip, waarop de eigenlijke brandstich ting zou hebben plaats gehad. Onzen verslaggever viel het echter op, dat voor de deur van het bewuste perceel drie agenten stonden, terwijl aan het einde der straat een rechercheur van den honden brigade heen en weer liep. Het leek on waarschijnlijk, dat al deze voorzorgsmaat regelen enkel het huis zouden betreffen temeer, omdat een der agenten gedurig op zijn horloge keek. Korten tijd nadien kwamen twee politie auto's, een donkerblauwe Chevrolet en een bruine Terraplane de straat inrijden en stopten voor het huis. Van den donkeren wagen waren de achterste gordijntjes neer gelaten. Nadat 't trottoir bij de woning ontruimd was, stapten uit den blauwen wagen eenige rechercheurs en vervolgens de van de mis daad beschuldigde assuradeur V. Hij had zijn kraag van zijn jasje opgezet en met het hoofd daaringedoken stapte hij tusschen de rechercheurs snel het huis binnen. Uit den bruinen wagen stapten vervolgens de hee- ren M. Woud, chef van den Justitieelen Dienst en mr. W. M. Paardekooper Over man, subst. Officier van Justitie, die even eens de woning binnentraden. Na een lastige klimpartij lukte het onzen verslaggever om het dak van een aan de achterzijde van het huis gelegen werkplaats te bereiken, vanwaar hij zóó in de kamer keek, waar het gezelschap zich bevond. V. scheen zeer onder den indruk en barst te af en toe in snikken uit, terwijl hij aan de politie vertelde hoe het geval zich zou hebben toegedragen. Uit de gedragingen van V. viel duidelijk af te leiden, dat hij blijkbaar nog vasthield aan zijn bewering, dat er enkel een vechtpartij zou hebben plaats gevonden. Het leek ons dat V., die er uitzag als een gebroken man, door deze confrontatie een schok zal hebben gekregen, die hem er wel licht toe zal brengen tenslotte de geheele waarheid te vertellen. Het moet toch voor hem bijna ondrage lijk zijn geweest, plotseling weer in de ka mers van het huis te zijn, waar zich het ge heele drama heeft afgespeeld. Er is een ijzeren wilskracht en zelfbeheersching toe noodig om dan een lezing, afwijkend van de werkelijkheid te blijven handhaven, terwijl vele oogen op hem waren gericht om iedere reactie gade te slaan, iedere tegenstrijdig heid waar te nemen, en iedere aarzeling in zijn nadeel uit te leggen. Na een half uur was het afgeloopen. Snel begaf V. zich weer naar de auto, die even later, gevolgd door den anderen wagen, den hoek omreed en langs het Spaarne naar de stad terugkeerde. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar bewolkte met opkla ringen, plaatselijk enkele regenbuien, wei nig verandering in temperatuur, zwakke tot matige, veranderlijke wind. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, enkele opklaringen, zwaar bewolkte hemel, plaatselijk regen, zelfs kans op on weer, matige temperatuur. Do. 18 Mei: Zon op: 5 h 03; onder: 20 h 50. Licht op: 21 h 20. Maan op: 4 h 43; onder: 20 h 08. Vr. 19 Mei: Zon op: 5 h 02; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 5 h 20; on der: 21 h 16. N.M.: 19 Mei. Hoog- en Laagwater te Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 17 S 13.22 7.31 19.40 Donderdag 18 1.33 13.58 8.11 20.21 Vrijdag 19 2.10 14.36 8.47 21.01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 17 2.40 15.06 8.29 20.48 Donderdag 18 3.21 15.47 9.08 21.27 Vrijdag 19 4.02 16.30 9.43 22.05 Wegens een defect aan den motor heeft gisteravond omstreeks half zes een mili tair Koolhoven-vliegtuig, dat op weg was van Soesterberg naar Vlissingen, een nood landing moeten uitvoeren op een weiland te Ouwerkerk. Het toestel kwam hierbij ge deeltelijk in een sloot terecht en werd ern stig beschadigd. De bestuurder, de sergeant-vlieger Van Os en de waarnemer Derx, die zich in het toestel bevonden kregen slechts enkele schrammetjes. Het vliegtuig zal ter plaatse worden ge demonteerd. Naar het zich laat aanzien zal van de sedert eenigen tijd bij het departement van justitie bestaande plannen op het ge bied van reorganisatie van het rijkspoli- tie-apparaat binnenkort een eerste gedeel te werkelijkheid worden. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat, wan neer niet alle teekenen bedriegen, reeds vrij spoedig, d w.z binnen enkele maan den, zal worden overgegaan tot inwerkstel- ling van de zgn. rijksrecherche-centrale, voorloopig nog op beperkte schaal, doch met welomlijnde plannen voor verderen uitbouw. De zaak bevindt zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Met het in het leven roepen van deze rijksrecherche-centrale beoogt de minister van justitie te komen tot één voor het geheele land werkzame instantie, die belast zal zijn met de gecentraliseerde behande ling van bepaalde gespecialiseerde ver richtingen op politiegebied. Voor een zeer belangrijk deel zal deze taak bestaan in de verzorging van een centrale-documen- tatie en registratuur omtrent verschillen de aangelegenheden, waarvan meer rijks diensten, alsmede de locale politie-instan- ties profijt zullen kunnen trekken, en voorts in uitwisseling van gegevens met buitenlandsche autoriteiten, alsmede in het geven van leiding en hulp waar noo dig bij de uitoefening van bepaalde stuk ken rijkspolitiezorg door de rijks- en plaat selijke politie. Die gecentraliseerde behandeling bestaat voor een belangrijk gedeelte in anderen vorm ook thans reeds. Het ontbreekt te dezen evenwel aan eenheid. Met de rijks recherchecentrale hoopt de minister dus in de eerste plaats te komen tot een reorga nisatie van reeds bestaande diensten, waar door meer eenheid en meer efficiency zal worden bereikt. De rijksrecherchecentrale zal ten nauw ste worden verbonden met het departe ment van justitie en daarvan feitelijk een onderdeel uitmaken Aan dit departement zullen mitsdien de noodige politieambtena ren moeten worden verbonden Deze ver sterking van den „staf" zal tevens ten goe de kunnen komen aan de uitoefening door den minister van justitie van zijn gezag over de rijkspolitiezorg. Naar men ons mededeelde, zou het noo dig, maar ook zeer wel mogelijk zijn uit te komen met niet meer personeel dan thans reeds in dienst is. Sollicitaties van werk zoekenden zullen derhalve, ook voor wat betreft lagere functies, geen kans van sla gen hebben. De rijksrecherchecentrale met één slag in vollen omvang te doen werken ware on uitvoerbaar. Daarom zal de opbouw gelei delijk voortgang vinden en zullen de ver schillende onderdeelen achtereenvolgens in het leven worden geroepen. Het staat thans wel vast, dat een der belangrijkste, de vreemdelingendienst, de eerste zal zijn. Daarna zal vermoedelijk de identificatie- dienst aan de beurt komen en zoo vervol gens.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1