I IN zeeland MIDDELBURGSCHE ZEEUW. MIBKLBORG. WALCHEREN. IUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. M&EZ0NDEN STUKKEN. STATEN-GEMERAAL. LEGER EN VLOOT. DE COURANT (Ingez. Meded.) aardappelen heeft beëindigd zonder de ver bouwers, die het product reeds van Septem ber 1938 hebben bewaard, een redelijken prijs in uitzicht te stellen Het bestuur besloot een dringend beroep te doen bij het hoofdbestuur om met kracht bp den minister aan te dringen op een re delijke regeling. de buitengewone militaire maatregelen. Een antwoord op vragen van het Kamerlid Van Vessem. Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Vessem naar aanleiding van de laatstelijk door de regeering getroffen buitengewone militaire maatregelen heb ben de heeren Colijn, minister van staat, minister van algemeene zaken, voorzitter van den Raad van ministers, en Van Dijk, minister van defensie, geantwoord, dat de door de regeering getroffen buitengewone militaire maatregelen zijn bedoeld als voorzorgsmaatregel in verband met latent oorlogsgevaar, los van iedere onmiddellij ke dreiging. Zij dienen tevens als over gangsmaatregel, ten einde voor te berei den het opvoeren van de vredessterkte van de krijgsmacht, waardoor grooter waarborg wordtr verkregen, dat een mo bilisatie ongestoord tan verloopen, en voorts bezwaren van maatschappelijken aard, welke verbonden zijn aan het bui tengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, worden ondervangen. De internationale verhoudigen hebben zich in ongunstigen zin aldus ontwikkeld, dat een verbeterd systeem van mobilisatiedek king noodzakelijk werd geacht. Te mee- nen, dat hieruit onvoldoende zorg voor de weermacht zou blijken, wijst op een on juist inzicht in de beteekenis van de ge nomen maatregelen. Bijzondere maatregelen zijn genomen om de opgeroepen dienstplichtigen, voor wie de dienstvervulling ernstige bezwaren medebrengt, voorzoover mogelijk door an deren te doen vervangen. HIJ MOEST EVEN GELD WISSELEN. De taxi-chauffeur C. de H. uit Strijen (ZH.I bracht Dinsdag een hem onbekend jeugdig persoon van Strijen naar Maas tricht, welke taxi-rit bijna 30 kostte. Op den Cannerweg stapte de passagier uit, gaf den taxi-chauffeur 20 en deelde mede een bankbiljet van 500 te moeten wisselen om de ontbrekende 10 bij te passen. De klant is toen echter niet meer teruggekomen. De chauffeur heeft nog eenigen tijd gewacht en heeft ten slotte aangifte van het gebeurde bij de politie te Maastricht gedaan. Bij een nog dien zelfden nacht ingesteld onderzoek is in verband met het vorenstaande te Maas tricht aangehouden de zeventienjarige J. V., wonende' te Rijswijk. Deze minderja rige deelde echter mede, dat hij met voor kennis van zijn moeder de ouderlijke wo ning heeft verlaten. Naar een en ander wordt nu een onderzoek ingesteld. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Vlaardingen: 1 doode. Gisteravond is op den Maassluischen dijk te Vlaardingen de 49-jarige T. Maat uit Vlaardingen door een hem achterop rij dende auto aangereden. Hij sloeg tegen den grond en kreeg een schedelbreuk en ernstige verwondingen aan het hoofd. In het ziekenhuis te Vlaardingen is de man enkele uren later overleden. Maat was weduwnaar en vader van vier kinderen. Examen Typografische Vakken. De Leerlingen-commissie voor de Typo grafie in het district Zeeland heeft op 18 en 25 Maart, 8 en 9 Mei het jaarlijksche examen afgenomen. Na onderzoek der ingeleverde proef stukken konden 3 leerlingen-drukker tot het practisch en theoretisch onderzoek worden toegelaten. Geslaagd zijn A. Hou terman, werkzaam bij de firma Ooster- baan le Cointre te Goes, F. C. Brood- man en J. Boesenkool, werkzaam bij de firma G. W. den Boer te Middelburg. Het schriftelijk gedeelte van het examen werd .afgenomen op de laatste cursusmid dagen in de Ambachtsschool te Middelburg Het practisch onderzoek vond plaats op de drukkerij der firma F. van de Velde Jr. te Vlissingen. De controleur der vereeniging tot be vordering van de vakopleiding in het ty pografisch bedrijf, de heer T. J. W. Blaauw te Amsterdam, de directeur van den typo- gr af en-cursus te Middelburg de heer J. H. Klarenbeek en de leeraren de heeren Joh. H. Buising en W. M. J. Tielemans, woon den een deel van het examen bij. DE MIMUCO. Gisteren vergaderde het bestuur van de Mimuco in verband met de hangende plan nen tot het geven van een uitvoering ten bate van het doel der vereeniging: het versterken van de kas van het Middel- burgsch Muziekkorps. Thans werd definitief besloten het hoofdnummer van het programma te doen zijn het door den voorzitter,, den heer Chr. J, Mazure, geschreven stuk ,,Met de Mi muco op stap". Gezien het reeds afgeloopen wintersei zoen werd als datum voor de uitvoering bepaald Woensdag 4 October. Nog besloot de vergadering tot het aan vragen van toestemming om weder een loterij te houden. Men blijft dus in alle opzichten paraat in het belang van het Muziekkorps en daarmede van Middelburg in haar geheel. AAGTEKERKE. Behalve de reeds ver melde eandidatenljjsten van A.R., C.H., S. G.P., Gemeentebelang werd Dinsdag ter secretarie ingeleverd een Vrije lijst, ver meldende de volgende namen. 1 P. de Vis ser (aftr.); 2. P. de Visser Pz. en 3. P. de Visser Wz. DOMBURG. Behalve de reeds vermelde is de navolgende lijst ingediend voor de raadsverkiezingen voor de S.D.A.P. le C. Geldof (aftr.); 2e P. Brand. 3e J. Pattenier. VERE. Vrijdag vergadert de Raad met o.m. op de agenda: finaficieele deelname, inrichting hulpziekenhuis op Walcheren t. b. v. dep luchtbeschermingsdienst; gelden B.-steun; verkoop grond Gapingschenweg voor wegverbreeding; aansluiting van de gemeentegebouwen aan de waterleiding. VERE. De dezer dagen alhier gehouden speldjesdag ten behoeve der reclasseering heeft ruim 9 opgebracht. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad. De heer Gabriëlse was af wezig. De verordening veldwachters werd op voorstel van B. en W. gewijzigd. Evenzoo het ambtenarenreglement, ten einde dit laatste in overeenstemming te brengen met de gewijzigde dienstplichtwet. De verordening tot heffing van de hon denbelasting werd naar aanleiding van door Ged. Staten geopperde bezwaren, eenigszins gewijzigd. Deze wijziging tast de strekking der verordening niet aan. Van Gedeputeerde Staten was bericht in gekomen, dat zij hun beslissing inzake ver koop van vroongrond aan den heer J. Cor- bijn, hebben verdaagd naar aanleiding van het advies van den inspecteur van de volks gezondheid en den voorzitter der Streek plan commissie Walcheren. Op voorstel van B. en W. werd besloten de werkvrouw voor de schoonmaak een be looning te geven van 8. Tot nu toe was de belooning 5. Een voorstel van den heer Verhage om de jaarwedde van de werk vrouw met 10 te verhoogen, werd met 4 tegen 2 stemmen, verworpen. De heeren Maas en Verhage stemden voor. Besloten werd 0.03 per inwoner beschik baar te stellen voor voorloopige voorzienin gen voor de inrichting van een hulpzieken huis op Walcheren, in verband met de luchtbescherming. Besloten werd het slachthuis te doen aan sluiten op de waterleiding. Op voorstel van B. en W. werd besloten om voor extra hulp in 1939 aan werkloo- zen en kleine boeren uit de gemeentekas beschikbaar te stellen 34. BAARLAND. De R.K. kiezers hebben candidaten gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing: 1 M. Boonman, 2 J. de Winter (aftr.), 3 Steenbakker, 4 Beulens, Vrije lijst: 1 C. J. de Mol (aftr.), 2 H. de Vriend (aftr.), 3 W. de Vriend Gzn., 4 J. A. de Mol. HANSWEERD. De heer A. van Dijk, assistent der directe belastingen enz. al hier, wordt met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. KAPELLE. Vanwege de Staatk. Ger. partij werden candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. D. Poort vliet Lz., 2. M. Snoep, 3. Jac. Beeke, 4. A. v. d. Dorpel. Een Vrije lijst komt uit met de heeren: I. C. Traas, 2. A. de Waard. KRABBENDIJKE. Voor de gemeente raadsverkiezing zijn de volgende lijsten ten gemeentehuize ingeleverd: Chr. Hist. Partij: Th. Lagendijk (aftr.), J, Nagelkerke (aftr.), J. Moerland, C. Lamper, J. C. Engelse, E. van Iwaarden, M. Schouten, C. Waardenburg, J. Koster, P. Engelse. Linksche partijen: M de Jonge, M. L. Markusse, L. J. van Langevelde, J. J. van 'Kervink, J. J. van Kervink, J. J. van den Boomgaard. A.R. Partij: C. Haverhoek (aftr.), L. Th. •Vogelaar (aftr.), Chr. Maas, M. Allewijn, A. Zeevaart, J. op 't Hof. St. Geref. Partij: S. J. de Kok (aftr.), G. van Velzen Gz. (aftr.), A. C. van Houdt (aftr.), M. Weststrate Jz., Joh. Kok Jz., M. Dees, K. Versprille, Joh. Koster Az., C. Harthoorn, J. Zandee Pz. Sedert 1935 waren geen linksche par tijen in den gemeenteraad vertegenwoor digd. Deze partijen behaalden in de laat ste verkiezing te samen 222 stemmen van de 1069 uitgebrachte stemmen, doch wa ren toen verdeeld in verschillende partij tjes. Thans werd overeenstemming be reikt; zij komen thans gezamenlijk uit. NISSE. B. en W. hebben de stemming voor de verkiezing van den gemeenteraad bepaald op 14 Juni a.s. RILLAND. Alhier werden de volgende lijsten voor de Raadsverkiezing ingeleverd: C.H. Unie: 1. P. J. Dominicus, 2. J. Dansen, 3. J. v. d. Klooster, 4. M. W. Lobbezoo, 5. M. C. Lobbezoo, 6. J. v. d. Boomgaard. V.B.: J. v. d. Sande, 2. J. J. van Gorsel, 3. J. van Damme, 4. A. J. Colpaart, 5. H. van Gor sel, 6. T. Huysman, 7. M. C. van Wingen. Vrije lijst Ger. Gem.: 1. M. van Iwaarden, 2. D. Butijn, 3. Chr. Wisse, 4. W. Walraven. Vrije lijst „Gem. Belangen": 1. H. A. Dron- kers, 2. P. G. Vreeke, 3. J. Breure, 4. F. Blok, 5. H. J. J. Kessenich, 6. J. L. de Gof- fau, 7. M. Bolier. S.D.A.P. 1. M. Krjjnsen, 2. A. in de Wey, 3. L. Bakker, 4. A. Pol derman. A.R.: 1. W. Vos, 2. P. K. Prevo, 3. M. Nieuwdorp, 4. C. Nagelkerke. R.K.: 1. W. de Jonge, 2. M. Boonman, 3. J. Ots. N.S.B.: 1. W. F. van Gorsel Jz. WEMELDINGE. Door een groep vrije kiezers is voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing een lijst ingediend met de volgende candidaten: Adr. Dominicus (aftr.) en Joh. Florusse. KORTGENE. De familie Van der Most- Van Spijk heeft Woensdagavond aan de Chr. vereeniging „Zonneschijn" in de Evangelisatiezaal alhier, een gezelligen avond aangeboden, zulks ter eere van het 40-jarige ambtsjubileum van den predi kant. De avond, welke door de meisjes geheel in elkaar gezet was werd met zang, spel, samenspraken en voorlezen doorgebracht. De meisjes hebben aan de familie Van der Most-Van Spijk een mooie tuinparasol aangeboden. KOLIJNSPLAAT. De collecte voor het Reclasseeringswerk heeft hier opgebracht ruim 12. BRESKENS. Woensdagavond werd den alhier gelegerde militairen in gebouw „Su- majo," door diverse vereenigingen een ontspanningsavond aangeboden, met optre den van den humorist Kees de Ruijter uit Vlissingen. g De avond werd4: geopend door den bur gemeester mr. J. ,P. Drost, die allen har telijk welkom heette en op het contact wees, dat ook in vroeger dagen, toen Bres- kens nog een eigen garnizoen had, steeds tusschen militairen en burgerij had be staan. Hierna volgde het optreden van De Ruijter, die alle aanwezigen eenige uur tjes genoeglijk heeft bezig gehouden. De garnizoenscommandant kapitein Dekker sloot den genotvollen avond, die pas in de kleine uurtjes ten einde was. OOSTBURG. Voor den gemeenteraad zijn op 9 Mei de volgende candidatenlijsten in geleverd. Algemeen Vrijzinnig: J. H. van Kampen, J. Mijs, Ph. A. de Vuijst, Iz. van de Vijver, J. A. van Baal, P. J. van Gorsel, P. Daansen Cz., mr. P. Groenewegen, L. Wage, I. A. Brakman en P. J. H. Bronswijk. Anti-Rev.: P. de Bruijne (aftr.), Joz. Basting, J. de Puijt, M. J. de Bruijne, G. Fieret, W. A. Catsman, J. Boone, Iz. P. Boidin, D. Scheele, F. van Tatenhove en I. J. Adriaansen. R.K.: Aug. Roman (aftr.), A. P. Modde, G. D. van den Bossche en R. J. de Milliano. S.D.A.P.: dr. F. C. A. Philips (aftr.), A. J. van Rosevelt, E. F. van den Bos, W. P. van de Voorde en J. Deij. SINT-KRUIS. Uit de alhier ingeleverde lijsten van candidaten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad blijkt, dat in enkele lijsten nog wijzigingen zijn aangebracht. Van de lijst van de R.K.-fractie hebben zich enkele candidaten afgescheiden en een nieuwe lijst gevormd, zoodat er thans twee R.K. lijsten zijn ingeleverd. Op de lijst van de vrijzinnigen heeft de heer I. de BrUyne zijn candidatuur inge trokken. De definitieve lijsten zien er thans als volgt uit: De oorspronkelijke R.K.-lijst: 1 P. J. de Backere, 2 C. L. van den Bunder, 3 C. P. Snouwaert, 4 A. Paridaen, 5 C. Maes, 6 E. A. L. Bonte, 7 St. E. P. Bonte. De lijst der R.K. dissidenten: 1 A. L. V. de Smet, 2 Chr. T. T. Rombouts, 3 R. P. J. van de Waeter, 4 Th. van Hee, 5 Ph. Verheye, 6 M. Uitdewilligen. De A.R.-lijst: 1 Fr. Haak-Dieleman, 2 W. Dees, 3 A. Aarnoutse. De Vrijzinnige lijst: 1 A. W. Duininck, 2 G. van Hal, 3 P. J. Beun—Ryckborst, 4 J. Oosterbaan, 5 A. de Lijzer. SLUIS. Een inwoner uit deze gemeente, den heer P. M., die de processie van het Heilig Bloed te Brugge Maandag j.l. had bezocht, werden op de Groote Markt al daar door een zakkenroller ontstolen een portefeuille, inhoudende 300 franken en een briefje van 10. SLUIS. Voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing werden door de R.K. Parij de vol gende personen candidaat gesteld: 1. W. J. M. Hoegen, 2. A. van Deursen, 3. G. W. A. Metz, 4. G. R. Ji Verschoore, 5. J, van den Dries, 6. G. E. J. M. van de Vijver, 7. F. S. Blaeke, 8. H. J. van de Vijver, 9. C. M. M. Ohms, 10. L. A. van de Vijver, 11. H. W. L. van der Sande, 12. P. F. Coppens-Ververs (aftr.). m (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). DE „SANEERING" IN DEN GROENTEN- EN FRUITHANDEL. In antwoord op het ingezonden stuk van den heer J. Leijnse, waarin deze schrijft, dat de saneeringsactie van hoogerhand wordt aangemoedigd, zou de heer Leynse zich verplichten eens te vertellen, wat en wie hij met hoogerhand bedoeld. Evenzoo heeft de heer Leynse het over een veertje laten. Wij antwoorden daarop: er wordt geen veertje gelaten, maar om in Uw veerentaal te spreken er wordt kaal ge plukt. Mag het onderstaande er toe bij dragen een juiste voorstelling van deze za ken te geven. Er zijn 3 lichamen; de Veiling, de Koop- liedenbond, en een 6-tal ongeorganiseerde grossiers. Nu nemen wij het eerst de Veiling onder de loupe. De veiling is hier een coöperatie van tuinders, wier producten, ingevolge ministerieel besluit, geveild moeten wor den. De directeur is dus gemachtigd door twee partijen nl.: ministerie en tuinders, tot verkoopen. Nu kregen in het afgeloopen jaar de kleinhandelaarsbond te Middelburg en die te Vlissingen lust om te saneeren (ordenen). Bron van deze saneeringslust was de saneering van Goes en Kapelle in 1938, allen welbekend. Teneinde macht op de Veiling uit te oe fenen, werd in een vergadering van koop lieden en Veilingbestuur bepaald, dat de Veiling mede moest doen, daar anders de kooplieden zouden staken (dit betrof maar een bepaald aantal). De Veiling koos den weg van den min sten weerstand. Zij stemde toe mede te doen, en alleen kooplieden die in het bezit van een saneeringskaart waren, toe te laten. Nu komen we op de wijze waarop de Veiling de kooplieden weert. Alle handela ren, die nu geweerd zjjn, waren evenals de wel gesaneerde, ordelijke menschen. Men kon hen dus geen wangedrag verwijten. Nu is het volgend uitgedacht: de Veiling is een particuliere instelling en zij is dus baas in eigen huis. Wij laten alleen die- generl toe die wij willen; op dien grond kunnen wij personen weren. Naar men mededeelde kan de minister hier niets aan doen, hetgeen ik betwijfel. De minister toch heeft wel bepaald dat tuinbouwproducten moeten worden geveild, maar hij heeft nimmer er bijgezegd, dat deze alleen te koop waren, voor menschen met of zonder saneeringskaart. Wettig is er dus ook geen enkele grond aanwezig om de houding der Veiling te rechtvaardigen. Temeer daar, wanneer koopman en tuinder buiten om de Veiling zaken doen, zij met den straf rechter kennismaken. De directeur van het Postkantoor en evenzoo de directeur van den Middenstandsbank zijn ook baas in eigen huis, maar hoe verontwaardigd zou den wij ons voelen, wanneer deze menschen ons mededeelden, dat wij geen postzegels of handelspapier konden koopen, zonder de één of andere saneeringskaart. De verontwaardiging ten deze deelen wij. Het is schande, dat het bestuur van een Veiling zonder de instemming van haar le den (en dat zijn toch de eigenaars van het tuinbouwproduct) ongestraft een dergelijk, onwettig besluit, kan nemen. Welke zaak jaagt nu in dezen tijd zijn beste klanten weg? Want hier gaat het spreekwoord zeker op: het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de vfrespen knagen. En wie is nu van dit alles weer de dupe: de kleine man, de tuinder. Laatstgenoemde ontvangt nu, door de enorme concurrentie, zeker niet die prijs voor zijn product, welke hij anders zou hebben ontvangen. Maar straks stelt men in Den Haag we derom den steun voor den tuinder vast. Wie betaalt dien steun? Wat hier gebeurt is een unicum in Nederland. Karrevrachten groenten doorgedraaid en vernietigd, en de afnemers, die de massa verkoopen, worden de deur gewezen. Dit durft men saneeren noemen There is something wrong. Wij komen nu op het terrein van den Kleinhandel. Aanstonds moet hier gezegd worden, dat er de helft kleinhandelaren te veel is, en daartoe behoort nog 60 procent melkboeren. En juist deze melkboer is het kwaad in den handel in groenten en fruit. De heer Zwagerman, heeft in hoofdzaak den melkhandel, in gesaneerde banen ge leid. Er werd gezegd: er kunnen geen melk boeren bij komen, hun winstmarge is ge garandeerd. Dat dit niet gering is, blijkt uit het feit, dat een melkwijk met een dag verkoop van 50 liter 2000 en meer op brengt. De melkslijters vullen den melk- verkoop aan met groentenverkoop. Zoo ziet men gebeuren, dat de gesaneerde melkhan del parisiteert op den groehten- en fruit handel. Dat dit mag en kan is onbegrijpelijk. Is er één plaats in Nederland waar de zuivel handel ook gelijktijdig groentenhandel is. Wel ziet men in iedere andere plaats een melkwagen, de één nog hygiënischer dan de ander. De Rijkszuivelconsulent, de heer Zwager man zou m.i. wel de kroon op zijn Melk- saneeringswerk kunnen zetten wanneer hij Middelburg een zuivelhandel gaf, zooals in iedere andere plaats in Nederland. Wan neer dit niet kan, laat men dan den ge- heelen groenten- en fruithandel de melk- maat laten hanteeren. Daar zou de groen te- fruithandel ten zeerste mee gediend zijn. Men kreeg dan een bonafide handel, waar nog uitwassen genoeg in zijn. In ons vak De hr. P. Somers, die eerst als no. 5 op de lijst werd geplaatst, wenschte zich niet meer herkiesbaar te stellen. De partij van de S.D.A.P. stelde de volgende candidatenlijst samen: 1. J. F. Smoorenburg, 2. J. Meeuwse, 3. G. F. Ca- niere, 4. J. de Zeeuw, 5. C. M. Albregts. De heer J. F. Smoorenburg is aftredend. SCHOONDIJKE. Alhier bracht de col lecte voor dé Reclasseering op, een be drag van 66. De zuivere opbrengst van den bazaar van het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kunst" alhier bedraagt ruim 1400. zjjn wij al van alles geweest: kolenboer, tuinman, electriciën, bode, koster en aelfs lijkdienaar, die, en dit is vermakelijk, van den georganiseerdén bond van kleinhande laren fn groenten en fruit,, dus van een bonafide bond, een saneeringskaartkre- gen, om het ordenen, wat deze bond be oogt, in disorde te brengen. Het bestuur van dien bond verontschuldigt zich, dat die menschen er reeds waren, en dat staat men toe de actieve een veertje te laten, men het besluit neemt het adverteeren te ver bieden; dan kan men betere prjjzfen maken. Want van het adverteeren met prijzen moet dit soort handel niets hebben; dat doet deze menschen kwaad, veel kwaad zelfs. De groente-inkoop is te goedkoop en de verkoop te duur. Door de geweldige con- rentie hebben zij te wéinig afnemers. En dat is juist het ergste, want doordat zij te wei nig klanten hebben, hebben zij ook geen omzet en kunnen zij ook te weinig gebrui ken. Daarbij komt nog dat en nu ko men wij op het terrein van het grossieren zij nog een 7-tal grossiers moeten onder houden, die het ook niet voor niets kunnen doen, en die hun winst moeten halen van den kleinhandel. Van hen zou men dus, evenals van de Veiling het besluit moeten verwachten, dat de actieve handelaar, zijn goederen niet meer van elders laat komen, wanneer de Veiling in Middelburg te kort komt, of het product te duur gaat, maar dit alleen aan de grossiers over zal laten. Dat dit niet de instemming heeft van den actieven handelaar kan men voldoende zien aan hun advertentie's. Dat is hun goed recht. Zoolang het maar een onderonsje is van een groep handelaars en er niets wet tig in is, is dit soort saneering slechts een luchtkasteel. Ordening is goed, zeer goed zelfs, brood- noodig in het groenten en fruitvak. Het is gemakkelijk op te lossen, door alleen aan de menschen die in dit vak hun brood moe ten verdienen, dus de bonafide handel, op de veiling te laten koopen en handelaren, die het als een bijbedrijf beschouwen, te weren. Vooral die menschen, die reeds ge saneerd zijn in een ander bedrijf. Wat gg niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. G. P. Goergen. Middelburg. REGELING VAN DEN INVOER VAN PAARDEN. De Eerste Kamer is gistermiddag enkele oogenblikken bijeen geweest om haar goed keuring te hechten aan het K.B. van 27 October jl. tot regeling van den invoer van paarden. De heer Maarsingh (n.s.b.) opperde be zwaren tegen deze contingenteering en be toogde, dat duizenden paarden worden in gevoerd, waartegenover slechts eenige honderden worden geexporteerd en dat zfjn nog vrijwel geen warmbloedpaarden, zoodat de warmbloedfokkerij hier te lande eigen lijk de tol betaalt voor andere belangen. Voorts wenschte hij een strengere con trole op de meting van invoer-vrjje ponies en dergelijke, ter vermijding van misbruik. De heer Van Rappard (lib.) sloot zich bfj laatstbedoelden wensch aan. Minister Steenberghe antwoordde, dat de regeering volkomen overtuigd is van het belang van de uitvoermogeljjkheid voor warmbloedpaarden, doch hierop kan zij wei nig invloed uitoefenen en evenmin kan zjj handelspolitiek per artikel voeren. Naar de meening van den minister is de controle op de schofthoogte voldoende. Het wetsontwerp werd daarop met aan- teekening dat de nationaal-socialisten er tegen waren, z.h.st. aanvaard. NIEUWE WETTELIJKE REGELINGEN VAN HET BINNENVAAKTRECHT GOEDGEKEURD. In een korte vergadering heeft de Tweede Kamer gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen hét wetsontwerp nieuwe wettelijke regeling van het binnen- vaartrecht en de ontwerpen van twee goed keuringswetten van op 9 December 1930 te Genève gesloten verdragen. Het eerste ver drag beoogt vaststelling van eenige een vormige regelen betreffende aanvaring in de binnenscheepvaart, het andere verdrag betreft de teboekstelling van binnensche pen, de zakelijke rechten op die schepen en andere daarmede samenhangende onder werpen. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens aangenomen een wetsontwerp tot uitvoering van laatstgenoemd verdrag. De heer Terpstra (a.r.) sloot namens de vaste commissie voor privaat- en strafrecht met een kort woord de voorbereiding, welke van 1934 dateert. Hij bracht daarbij dank aan de ministers van justitie, de heeren Donner, Van Schaik en Goseling, evenals aan de werkzaamheid van de commissie- Molengraaff. De minister van justitie, de heer Goseling, sloot zich aan bij de hulde, gebracht aan wijlen prof. Molengraaff en prof. Star Busmann. Hij uitte zijn waardee ring voor den arbeid van de Kamer en van de vaste commissie, die door mondeling overleg met den minister tot zulke belang rijke resultaten is gekomen. De minister besloot met den wensch, dat de wettelijke regeling binnen niet te langen tijd haar werking kon beginnen in een sfeer van ver hoogde welvaart en dat zij daaraan het hare mocht bijdragen. Op Vrijdag zal de Tweede Kamer weder in openbare vergadering bijeenkomen. Dan zullen o.m. worden behandeld de wetsont werpen voorschriften betreffende het stem men bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen en het wetsontwerp verhooging van de be grooting van binnenlandsche zaken in ver band met het vluchtelingenkamp, indien 't eindverslag zal zijn uitgebracht. Bij K.B. van 8 Mei is ingaande, den 1 April 1939, bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke ma rine-reserve de luitenant ter zee der 3e klasse bij die reserve J. J- Walpoort.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6