t^r 7 Pijn' Instantlne ZEELAND. goes. Het moderne pijnstillende middel t is van »Qayeb* sMsuum. Voor hen, die onder de wapenen zijn geroepen.] WEERBERICHT. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG KREYMBORG Waarborg Kleeding MIDDELBURG. VLISSINGEN. Invoering van een staat-van- dienst-boekje. waar- (Ingez. Med.) Ër kan nog niet van een „daad van het Nederlandsche volk" gesproken worden. De gep. luitenant-generaal H. A. Cra mer, voorzitter van den nationalen bond „het mobilisatiekruis", den bond van oud- gemobiliseerden uit de jaren 19141918, die onlangs een beroep deed op de offervaardig heid van de Nederlandsche natie ten bate van de ontspanning enz. der „nieuw-gemo- biliseerden", schrijft ons het volgende: De bond verkreeg voor zijn ondernomen arbeid de warme instemming van den mi nister van staat, voorzitter van den mi nisterraad, dr. H. Colijn envan den minis ter van defensie, dr. J. J. C. van Dijk. De bond vervult zijn taak in nauwe samenwer king met en onder vollen steun van den commandant der grensverdedigingstroepen enz., den luitenant-generaal I. H. Reyn- ders, chef van den generalen staf en diens organen. Als gevolg van den eersten oproep zijn reeds vele boeken, tijdschriften, spelen, sigaren, sigaretten enz. ontvangen. Met de giften, groot en klein, gaat het echter niet hard genoeg. Hoewel reeds vele giften werden overge maakt, is het totaal ontvangen bedrag noch tans nog niet toereikend om iets van belang te kunnen ondernemen voor de vele dui zenden, die onder de wapenen zijn geroe pen, om te kunnen spreken van een daad van het Nederlandsche volk ten aanzien van de militairen, die onverhoopt den eer sten stoot zullen moeten opvangen tot vei ligstelling der mobilisatie. De bond her nieuwt daarom zijn oproep om geldelijke bijdragen voor het ondernomen werk, dat toch wel de sympathie van elk oprecht Ne derlander zal hebben. Het adres is: Hoofdbestuur van den na tionalen bond „Het Mobilisatiekruis" J. P. Coenstraat 49 te 's-Gravenhage, gironum mer 25424. Zooals van zelf spreekt ontvangt een ieder, die een gave als anderzins doet toe kómen, daarvoor bericht van den bond. HET CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP. Nadere verklaringen van den minister. Verschenen is de memorie van antwoord van den minister op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer inzake het cen trale vluchtelingenkamp. De minister zegt hierin o.m. dat hoewel hij uitsluitend zijn zorgen heeft uit te strekken over de categorie vluchtelingen, die zijn toegela ten onder de uitdrukkelijke voorwaarde van opname in een kamp, is uit doelmatig heidsoverwegingen te gelijk het onder het departement van justitie ressorteerende kamp voor illegale vluchtelingen nabij he centrale kamp ontworpen. De minister erkent dat selectie noodig is Bij den opbouw van het kamp wordt met dezen eisch ten volle rekening gehouden De roomsch-katholieke en protestantsche vluchtelingen zullen in een afzonderlijk gelegen gedeelte worden ondergebracht. Voor de kinderen, voor zoover zij niet in gezinsverband zullen kunnen leven, wordt een, van de andere onderdeelen volkomen af te scheiden, gedeelte gereserveerd. De jeugdige vrouwen en de jeugdige mannen krijgen afzonderlijke verblijfplaatsten. De gezinnen krijgen een eigen woning. Zooals uit het vorenstaande blijkt, denkt de minister zich het kamp als een klein dorp waarin de verschillende categoriën van bewoners zooveel 'mogelijk aan elkaar dienstbaar gemaakt zullen worden. Juist in deze dienstbaarmaking liggen groote mogelijkheden. Het centrale kamp zal dus een geheel ander karakter dragen dan die, welke tij dens den wereldoorlog zijn gebouwd voor geïnterneerde militairen. De plaats voor het centrale kamp ge dacht, ligt in de naaste nabijheid van de bebouwde kommen Westerbork, Elp en Hooghalen, en ligt op slechts 11 kilome ter van de Drentsche hoofdstad. In het kamp zullen werkplaatsen komen,, waarin de jongens onder deskundige lei ding verschillende ambachten zullen kun nen leeren. In het centrale kamp zal voor Ijajidbouwscholing onder deskundige lei-* ding ruimschoots gelegenheid bestaan. Verder ligt het in de bedoeling, alle daarvoor geschikte arbeidskrachten het omliggend terrein te doen ontginnen. Ver wacht mag worden, dat geleidelijk uit eigen land-, tuinbouw- en veeteelt- voort brengselen in een goed deel van de be hoeften van het kamp kan worden voor zien. Voor de jonge kinderen zullen scholen worden ingericht. Het aantal in kampen en tehuizen ondergebrachte vluchtelingen bedraagt thans omstreeks 3000. Dit cijfer wisselt met den dag in verband eenerzijds met opneming in gezinnen en emigratie anderzijds in verband met de hoog noo- dige onderbrenging van illegaal binnenge komen vluchtelingen. Onder de in kampen (tehuizen) onderge brachte vluchtelingen bevinden zich ïr totaal 129 protestanten en 258 r.k., waar van 8 protestanten en 28 r.k. in het kamp voor illegalen zullen worden ondc brscht. De jaarlijksche exploitatiekosten worden door den minister voor een kampbevolking van 2500 personen, geschat op ongeveer 114 millioen. Uiteraard is dit be slechts een ruwe schatting. De mir heeft goede gronden voor de verwachting, dat de Joodsche gemeenschap, gesteund door de particuliere liefdadigheid in bree der kring dit bedrag althans gedurende een groot aantal jaren zal kunnen op brengen. De minister acht het noodig, aan het hoofd van het kamp een directeur te plaatsen. Een commissie van toezicht en bijstand, waarin vertegenwoordigers der verschillende comité's zitting zullen heb ben, zal de thans bestaande commissie vervangen en in nauw contact met den minister en den directeur zich met de be langen der vluchtelingen blijven bemoei en. STAKINGEN VAN EMMENAREN IN WERKVERSCHAFFING. Van allen steun uitgesloten. Naar vanwege het departement van so ciale zaken wordt medegedeeld hebben Maandag j.l. wederom arbeiders uit de ge meente Emmen, die bij de werkverschaf fing waren geplaatst, het werk neergelegd. De arbeiders gaven als reden op, dat zij het basisuurloon voor de arbeiders uit de ge meente Emmen (24 cent) te laag vonden. Om dezelfde reden hebben ook "eenige ar beiders, die werkzaam waren bij particu liere ontginningen, gelegen in de gemeente Emmen, het werk neergelegd. De minister van sociale zaken heeft in de hierboven vermelde feiten aanleiding gevonden een telegram aan het gemeente bestuur van Emmen te zenden; waarin medegedeeld wordt, dat de betrokken ar beiders niet worden geschorst, doch voor tewerkstelling dienen te blijven aangewe zen. Zij mogen derhalve op geenerlei wijze worden gesteund, ook niet ingevolge ar menwet. DE INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE AMSTERDAM. Een verdachte aangehouden. Reeds spoedig na de inbraak in den juwe lierswinkel van den heer J. W. van Litsen- burg, in de Eerste Constantijn Huygens- straat te Amsterdam, gisternacht gepleegd, waarbij voor ongeveer tweeduizend gulden aan goud en diamanten uit de etalage werd buit gemaakt, had de politie van het bu reau Leidscheplein aanwijzingen in de goe de richting. Naar twee mannen, goede be kenden van de politie, werd een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat gistermiddag een der verdachten, een 52-jarige werkman wonende in West, in zijn woning werd aan gehouden. Op het buerau verklaarde hij niets van den diefstal te weten en den geheelen nacht thuis te zijn geweest. Doch met deze ver klaring had Hij buiten een rechercheur ge rekend, die hem dienzelfden nacht in de na bijheid van de plaats waar de inbraak is gepleegd, gezien heeft en den man langen tijd was gevolgd, omdat hij zich op eenigs- zins verdachte wijze in deze buurt ophield. Dit was korten tijd voordat de inbraak was gepleegd. Bij zijn komst gisteravond op het bureau herkende de rechercheur, die van den dief stal niets af wist, den man en deze kon toen de bewering dat hij dien nacht thuis was geweest niet langer volhouden. Van het gestolene is nog niets terugge vonden. De politie zoekt thans nog naar den tweeden verdachte. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afwisselend bewolkt, schjjnljjk droog weer, koude nacht,, met mogelijk plaatselijk een weinig nacht vorst, overdag iets ikouder, zwakke tot matige, N.O. tot N. wind. UKKEL: matige wind uit N. richtingen, vrij schoon weer, tijdelijk bewolkt, plaat selijk regen, vrij koele temperatuur met een nachtelijk temperatuursminimum van 5 tot 0 gr. Vrij 12 Mei. Zon op: 4 h 12; onder 19 h 41. Licht op: 20 h 11. Maan op: 1 h 18; onder: 24 h 20. N.M. 19 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater Donderdag 11 6.32 18.51 0.21 12.39 Vrijdag 12 7.37 20.01 1.16 13.44 Zaterdag 13 8.51 21.14 2.29 15.07 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 11 8.11 20.32 1.22 13.47 Vrijdag 12 9.08 21.35 2.14 14.51 Zaterdag 13 10.17 22.45 3.28 16.16 taxi's, autobussen en alle vrachtwagens; 2e. dat de tegenwoordige houders van de rijbewijzen A, die voor alle auto's gelden, bij het eindigen van den geldigheidstermijn daarvan zonder meer recht hebben op een rijbewijs 7. Als nu een houder van een gewone per sonenauto maar zoo slim is om een rijbewijs 7 aan te vragen (dus voor alle mogelijke auto's) dan wordt hij goedgekeurd, terwijl hij als hij een rijbewijs zou aanvragen voor een gewone personenauto, zou worden afgekeurd. Voor hen, die nu een rijbewijs hebben, is er dus geen gevaar, maar later zou de toestand moeilijkheden kunnen be zorgen. De A.N.W.B. heeft echter de aandacht van den minister hierop gevestigd en heeft ook wel goede hoop, dat het nieuwe voor schrift alsnog zal worden gewijzigd. EEN TRAM- EN BUSGIDS. Zooals reeds gemeld, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten met ingang van den zomerdienst de alphabeti- sche plaatsenlijst voor de spoor-, tram- boot-, en autobusverbindingen te laten vervallen. Hiermede is wel het spoorboekje tot zijn Amsterdam 1936-3% 98%—98% Zeeuws. Hyp. B-3% 98 Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—53% A Amsterd. Bank 118%—119% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 399%395 A De Schelde N.B. 40%—40% C Am. Smelt en Ref. 32%—31% A Houth. Alberts 8990 C Chesapeake en Ohio 25%24% C Pref. Kansas City South 1312% C Union Pac. Rr. 73%—73% C Int. Nicke Cy. 35—36% Ned. 38 1000-3 98%—98% O. Indië 37 1000-3 95%—95 Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloniale Bnk. 158%—158% A N.I. Hbk. 600 122%—121% C Ned. H. M. 1000 135—132% A v. Berkels Pat. 5050 C Calvé-Delft 84%—84% A Lever-Bros Unilever 132%132% A Philips Gem. B. afg. 198%194-90% C Am. Car Foundry 17%16% C Anaconda Cop. 19%—19%-18% C Bethlehem St. 43%—42-% C Kennec Copper 24%24%-% C Rep. Steel 12%—12-% C U. States St. C. 36%—36-35% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 301%—300%-297% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 27%27 C Shell Union O.C. 8%—8%-% C Tide Water Ass. Oil 9%9% A Ned. Scheepv. U. 114%113 A H.V. Amsterdam 417%—418-14 A Java Cult. Mij. 209% A N.I. Suiker U. 225%—225 A Deli Batavia 157 !4—156 C Deli Mij. 1000 193%—193%-92 Obl-Markt - Unilever - HVA - KoninkL - Philips - [(Wettig Suiker Markt Amerika Industrie Rubber Schepen Tabak (tfeponnt&l A Senembah 171%—172% C Baltimore Ohio 4%4%-4% C Southern Pac. Cy. 10%10%-% A Southern Rlw. 11%11% A Amst. Rubb. C. 194%—196%-93% A Deli-Bat. Rubb. 125—122 A Hessa Rubber 87%87% A Serbadjadi S.R. 87%—85% WISSELKOERSEN. Heden. Londen 8.72% Berlijn 74.85 Parijs 4.94 Brussel 31.71 New-York 1.: Gister*. 8.71% 74.70 4.93%'. 31.69 1.86%' vroegere slanke afmetingen teruggebracht, I doch het zal den treinreiziger aan de hand I van het spoorboekje niet meer mogelijk zijn van te voren de aansluiting van trams, boo- ten en autobussen op te zoeken. Een gedeelte van de aldus ontstane lacu- I ne zal worden opgevuld door den tram- en busgids van de Nederlandsche vereeniging voor tramwegen en autotransportdiensten, welke dezen zomer in compacteren vorm| dan andere jaren zal verschijnen. Er bestaat bovendien echter gegronde hoop, dat door samenwerking van de be-1 trokken ondernemingen onderling en met medewerking van de regeering en de Ne derlandsche Spoorwegen binnenkort een bus- en tramgids voor geheel Nederland zal worden uitgegeven. j WAAR BORG-K LEE DING X is 't merk voor echt en lijn kleermakejswerk (Ingez. Med.) DE EN CHRISTELIJKE BOEREN- TUINDERSBOND IN 1938. Vooruitgang. Blijkens het gedrukt jaarverslag van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond over 1938 bedroeg op 1 Januari 1939 het aantal plaatselijke afdeelingen 386 (v.j. 371) en het aantal individueele leden 18.155 (v. j. 16.849). In het verslagjaar werden aan den C.B. T.B. toegewezen twee christelijke lagere landbouwscholen, n.l. te Gouda en te Sneek, en een christelijke lagere tuinbouwschool te Naaldwijk. Voorts werd aan een 6-tal christelijke landbouwhuishoudcursussen subsidie toe gestaan, resp. voor de plaatsen A k s e 1, Garijp, Oostburg, Andel, Klundert en Koekange (gem. De Wijk). DE KEURINGSEISCHEN VOOR HET VERKRIJGEN VAN EEN RIJBEWIJS. De tegenwoordige houders van rijbewijzen behoeven zich niet ongerust te maken. De A.N.W.B. schrijft ons: Vrijwel iedere post brengt ons tegen woordig vragen van menschen, die zich on gerust maken naar aanleiding van de nieu we voorschriften omtrent keuring ter ver krijging van een rijbewijs. Zij vreezen bij de nieuwe keuringseischen te zullen worden afgekeurd en daardoor hun middel van be staan, waarvoor het zelf autorijden beslist noodzakelijk is, te zullen verliezen. Die keuringseischen kunnen inderdaad tot mis verstand aanleiding geven. Eenzijdige blind heid b.v. maakt hen, die een motorrijtuig als bedoeld in art. 65, 2e lid, willen be sturen ongeschikt, indien zijn niet reeds te voren in het bezit waren van een rijbewijs. Het Spoorwegboekje. Zooals reeds bekend is, is voor 't spoor wegboekje, of wil men den volledigen naam „officieele Reisgids der Nederlandsche Spoorwegen" weder een meer handelbaar, een dunner boekje gekozen en nu het zoo juist ter redactie is bezorgd, hebben wij ons daarvan persoonlijk kunnen overtuigen. Het neemt in damestasch of heerenzak heel wat minder plaats in. Dit is te meer het geval nu de tarieven in een afzonderlijk werkje, getiteld „Wat kost die reis zijn opgenomen. Niet alleen is dit het geval met de prij zen die per kilometer zijn aangegeven. Daarnaast zijn een 42 stations, w.o. ook Middelburg en Vlissingen opgenomen, tus- schen welke men de tarieven enkele reis en retour tweede en derde klasse onmid delijk kan zien. Wat nu de dienst op de Zeeuwsche lijn betreft, zijn er behalve enkele kleine wij zigingen in de vertrekuren, en grootere in vertrek en aankomst van de mailtreinen en voortreinen op den dag van Pinksteren, de Zaterdagen van 8 Juli tot 2 September 'en de Maandagen in Augustus, een paar nieuwe treinen ingelegd en wel een trein die te 19 uur van Roosendaal vertrekt en op alle stations stopt, te Goes op 19.57, Mid delburg 20,21, Vlisingen 20,28. De trein die te 18 uur van Roosendaal vertrok wordt 18.12 en stopt niet meer te Krabbendijke, Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden, zij komt te Goes te 19 uur, Middelburg 19.19, Vlissingen 19.25. In omgekeerde richting wordt een nieuwe trein ingelegd, vertrek Vlissingen 10.50, Middelburg 10.58, Goes 11.15, Kruiningen 11.27. Aankomst Roosendaal 12, Rotterdam D.P. 12.54, Den Haag 13.18, Amsterdam 14.11. van de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland, Spr. feliciteerde den jubialris en tevens zijn familieleden, waarbij hij er op wees, hoe nauw deze steeds betrokken zijn bij de werkzaamheden van den politieman, en de ze eenigermate met de leden van liet zee mansgezin te vergelijken zijn. Spr. zeide voorts den hr. Schouwenaar te kennen als een goed, plichtsgetrouw politieman, die met zijn collega's steeds in vriendschap leeft. Ook als penningmeester der afdeeling hebt ge steeds Uw vollen ijver betoond, aldus spr., en ook daarvoor onzen hartelijken dank. Spr. bracht den jubilaris vervolgens hulde voor zjjn keuze van organisatie en noemde hem een waardig en getrouw lid van den Bond. Vervolgens werd het woord gevoerd door den secretaris der afdeeling, den hr. M. G. J. Contant, die zich aansloot bij de gespro ken woorden en zeide, den jubilaris te heb ben leeren kennen als een goed collega en een trouw bondsmakker. Het bleek spr. ook, dat het hoofdbestuur de werkzaamhe den van den heer Schouwenaar waardeerde en hij sprak de hoop uit dat deze zijn func tie in de organisatie nog vele jaren zou mo gen waarnemen. Spr. besloot met den ju bilaris namens het hoofdbestuur de gebrui kelijke enveloppe met inhoud en namens de afdeeling een fraaie barometer aan te bie den als blijvende herinnering. De hr. Schouwenaar betuigde zijn dank voor de gesproken woorden en de ge schenken, waarna men, onder het gebruik van eenige ververschingen nog geruimen tijd bijeen bleef. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand April 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 77.580 en terugbetaald 223,817. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 146.23. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 53. Oneerlijke vinder. Dinsdagmiddag kwam de hr. G. J. J. v. d. H., te Haarlem, tot de ontdekking dat hij in de telefooncel van Café Flora zijn porte- De hier bedoelde motorrijtuigen zijn kort I feuille met 30 inhoud had laten liggen. Bij samengevat: taxi's, autobussen en vracht wagens. Voor hen, die een ander motorrij tuig willen besturen, dus b.v. gewone per sonenauto's, geldt als eisch, dat zij op het slechtste oog nog 1/10 gezichtsscherpte heb ben en er wordt een uitzondering gemaakt voor hen die tevoren in het bezit waren van een rijbewijs. De eischen zijn dus zwaar der dan voor het besturen van autobussen, vrachtwagens enz. Het spreekt vanzelf, dat er onder de bestuurders van gewone auto's.j tal van menschen zijn die hun middel van'' bestaan niet kunnen uitoefenen wanneer zij hun rijbewijs zouden verliezen. Maar nu is er een tweede bepaling, die maakt dat de tegenwoordige houders van rijbewijzen zich niet ongerust behoeven te maken. Bepaald is n.l.: Ie dat er voortaan zeven soorten van rij bewijzen zullen zijn, waaronder no. 5 voor gewone personenauto's, no. 6 voor gewone personenauto's, lichte vrachtwagens en ta xi's en no. 7 voor gewone personenauto's, onderzoek bleek, dat de portefeuille ver dwenen was doch de kelner kon een sig nalement verschaffen van dengene, die na den hr. v. d. H. in de cel was geweest, aanstonds ging de politie aan het werk en was zeker een knap staaltje, dat zij den be wuste in een café bij- het station wist op te sporen. Den man was inderdaad in het be zit van de portefeuille met geld, doch eeni ge zich daarin bevindende papieren had hij verscheurd. Na opgemaakt proces-verbaal tegen den man, zekere T. W. te Rotter dam, werd hij weer op vrije voeten gesteld. VIJFENTWINTIG JAAR POLITIEAGENT. Begin dezer maand was het 25 jaar gele den, dat de hr. J. Schouwenaar als agent van politie te Goes in dienst trad. Ter ge legenheid van dit feit had giSteren, namens den „Bond van Politiepersoneel in Neder land", en zijn collega's in dit district, een kleine plechtigheid plaats. Voor den Bond werd het woord gevoerd door den hr. Prins, te Kortgene, voorzitter Jaarvergadering B.V.B. „Oranje en Vlissingen". De B.V.B. „Oranje en Vlissingen" kwam Woensdagavond in Britannia bijeen met de besturen der buurtvereenigingen, wel ke vergadering werd bijgewoond door den eere-voorzitter, burgemeester C. A. van Woelderen. In zijn openingswoord wijdde de voor zitter, de heer F. G. Lemmers, treffende De heer A. v. d. Sande werd met alge- - meene stemmen benoemd tot eere-lid. Nadat de agenda tot zoover was afge werkt, heeft de burgemeester uitdrukking gegeven aan zijn gevoelens van dankbaar heid jegens den Bond, eerstens voor het aangename geschenk, de „Van Woelde- renbank", ten ten tweede voor de geluk- wenschen van de Bond bij zijn 12%-jarige echtvereengiing ontvangen. De voorzitter de heer F. G. Lemmers, werd met algemeene stemmen als zooda nig herbenoemd. Vervolgens komt in bespreking het werkprogramma 1939. Gedacht wordt bij de a.s. geboorte van een Prinsje of Prin sesje, des avonds een vreugdeboom te ontsteken en plannen uit te werken voor een universeele versiering in de geheele stad. Verder zullen plannen uitgewerkt worden voor de feestelijke ingebruikneming van de nieuwe Bomvrije Kazerne en van het 100-jarig bestaan van de Spoorwegen. Hoe het stelsel in de praktijk zal worden uitgevoerd. Om dien drang zoo sterk mogelijk te ma ken wordt voorgesteld, dat het aan lederen, werkgever verboden zal zijn een jeugdigen persoon beneden 21 jaar in dienst te heb ben zonder in het bezit te zijn van een der gelijk, dien jeugdigen persoon betreffend boekje. Aanteekeningen omtrent verdiende loo- nen en gedragingen van den jeugdigen per soon zullen in het staat-van-dienst-boekje niet mogen voorkomen, zoodit niet tot on aangenaamheden voor betrokkene kan lei den. De beteekenis van een getuigschrift blijft dus naast het staat-van-dienst-boekje volledig gehandhaafd. Om in dienst van een ander arbeid te verrichten zal een jeugdig persoon een staat-van-dienst-boekje moeten bezitten, zonder hetwelk hij niet in dienst zal mogen worden genomen. De aan de voorgestelde wettelijke rege ling, met betrekking tot den jeugdigen per soon, ten grondslag gelegde gedachte is echter geheel op het vrijwillige gebaseerd. Vandaar dat niet de jeugdige persoon ver plicht wordt om in het bezit te zijn van een staat-van-dienst-boekje; het wordt hem uit gereikt op zijn verzoek. Slechts zal het den werkgever verboden zijn een jeugdigen^ persoon in dienst te hebben, zonder dat hij in het bezit is van een dergelijk, dien jeug digen persoon betreffend boekje. Om redenen van practischen aard is tij dens het dienstverband niet de jeugdige persoon, doch de werkgever houder van het staat-van-dienst-boekje. De bij het boekje behoorende kaart dient om bij controle aan te toonen, dat het boekje aan den jeugdigen persoon, wien het betreft, is teruggegeven, b.v. omdat deze de daarin gestelde aantee keningen wil doen overbrengen op de om trent dien jeugdigen persoon door de be voegde instantie aangehouden persoons kaart. Het staat-van-dienst-boekje zal vanwege den minister worden uitgereikt door het betrokken agentschap van den socialen, jeugddienst. De jeugdregistratie, welke tot nu toe, bij wijze van proef, in een beperkt aantal ge meenten werkte, ware daartoe over het ge heele land uit te breiden. Blijkens de wettelijke regeling wordt in het staat-van-dienst-boekje slechts aantee- kening gehouden van objectieve gegevens omtrent datgene, wat van belang is met be trekking tot den staat van dienst van den- gene, wien het betreft. Eventueel toepassing tot 35 jaar. Als gezegd, wordt de invoering van een woorden aan den overleden voorzitter van I staat-yan-dienst-boekje voorg^ste wonen„ mnr- I le niet-leerplichtige, binnen ner tijk woueii de, mannelijke personen beneden den leef de B.V. Spuistraat e.o., den heer machtig, waarna allen staande den overleJ dene herdachten. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de .aangesloten buurtvereenigin gen in totaal 2200 leden tellen, het geen veel te weinig is. Een stevige pro paganda zal dan ook gevoerd moeten Uit het verslag van den penningmeester I hoogste 25 jaar. DdezeiJ^^k^d blijkt dat er op 1 Januari 1939 een batig breiding ,TO„ hat fpit. dal tijd van 21 jaar. Daarnaast echter ware aan de Kroon de bevoegdheid te geven om hetgeen, ten. aan-> zien van dit boekje is voorgeschreven, me de van toepassing te verklaren ten aanzien van de binnen het rijk wonende, mannelijke personen van een ouderen leeftijd tot ten i ne jnnv» D107Q runcrolnlrlioid fflf" Uit!" saldo was van 370. Aan de beurt van aftreden zijnde leden van het hoofdbestuur, de heeren Schout, Louwerse en Geelhoed werden herkozen, terwijl door uitbreiding van het hoofd bestuur tot leden daarvan werden geko zen de heeren Garcia, De Regt, Kleisma, De Visser en Van Breen. nister, noodig, uit hoofde van het feit, dat de jarenlange werkloosheid meegebracht heeft, dat de 21- tot en met 24-jarigen den in het staat-van-dienst-boekje gelegen sti mulans om bij werkloosheid deel te nemen aan de vorenbedoelde cultureele voorzie ningen, voorshands niet zullen kunnen ontberen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2