HIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) De moeizame onderhandelingen tusschen Londen en Moskou. De zorg voor de jeugdige werkioozen. Moskou schijnt zijn stand punt te handhaven. Invoering van een Staat-van-dienst-boekje. De Kerk en de Duiten. Chamberlain doet het een en ander uit de doeken. Er zou een misverstand zijn, dat gemakkelijk uit den weg geruimd kan worden. Een „gemeenschappelijk front van wederzij dschen bijstand" moet er komen. Een monumentendag in Zeeland. De openbare meening in Engeland voor een bondgenoot schap met Rusland. Afschuwelijk misdrijf ontdekt te Deil. De regeering vraagt ruim 5 millioen voor uitbreiding van kampen, centrale werkplaatsen, cursussen enz. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Buréauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. i. Er heerscht in Middelburg in breeden kring misnoegen, ontstemming, soms tot heftige verontwaardiging stijgende, al naar gelang het temperament van den betrok kene en de omstandigheden van zijn ge val. Maar de oorzaak van dit alles is steeds eenzelfde papiertje, hetwelk men meestal na een volkomen onverwacht, somwijlen welkom en soms ook geheel onwelkom, bezoek van een der Ned. Herv predikanten in Middelburg ontvangt. Et telijke honderden van deze papieren zijn, keurig geadresseerd en netjes in vensteren veloppen gedaan, bij ettelijke honderden zich van geen kwaad bewuste Ned. Herv. medeburgers in de brievenbussen gedaan: aanslagbiljetten in de Kerkelijke Belasting. Maar dit zijn geen gewone, doch ditmaal heel bijzondere aanslagbiljetten. Namelijk: uitvoerig beredeneerde aanslag biljetten, waarin de aanslaande autoriteit, te weten het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, een bijna op een ver ontschuldiging lijkende verklaring aan de mededeeling van den aanslag doet voor afgaan Zooiets als: „de Rijksmiddelen hebben dringend versterking noodig, want we moeten slagschepen bouwen en vliegma chines koopen, ziet-u, en dus is de mi nister van financiën, hoezeer hem dit voor U ook leed doet, genoodzaakt U aan te slaan voor" Maar scherts ter zijde. Het stuk, onder het schoone Sigillum Ecclesiae Medioburghensis verzonden, luidt als volgt: Middelburg, 1 Mei 1939. 11 MEI 19 89. EERSTE BLAD. 182e JAARG. NUMMER 111. TWEE BLADEN. DONDERDAG Aan het tegenwoordige College van Kerkvoogden, zijnde het College dat uit sluitend de materieele aangelegenheden van de Ned. Herv. Kerk behandelt, is ge bleken, dat ook U tot de Lidmaten dier Kerk behoort. Daardoor rust op U ook dezelfde verplichting welke aan de ande re leden wordt opgelegd. Het zal U niet onbekend zijn, dat o.a. de Kerkgebouwen, die wat vooral de Oost- kerk betreft een onmisbaar mooi ge heel in het stadsbeeld vormen groote kosten van onderhoud eischen. Aan die kosten dragen alle Leden bij, de een meer, de ander minder, zijnde dit afhankelijk van hun maatschappelijken welstand. Ten einde den juisten maatstaf hiertoe te kunnen vaststellen wordt door den Heer Inspecteur der Registratie en Domeinen opgave verstrekt van het belastbaar inko men. Overeenkomstig dit belastbaar in komen over het afgeloopen jaar wordt 1 geheven, zoodat U dus over het jaar 1939 zoudt hebben bij te dragen een be drag van Dit bedrag kunt U storten op Giro-reke ning 76736 in 2 termijnen, welke termijnen vervallen op 1 Juni en 15 September 1939. Mocht U deze wijze van betaling niet verkiezen, zoo zal het bedrag op genoemde termijnen tegen afgifte van kwitantie worden geïnd". Tot zoover dit merkwaardige aanslag biljet. Gemakshalve is er vast een girobiljet bijgevoegd, zoodat men dus op de vlotste wijze dezen aanslag kan voldoen. Zaoals wij reeds schreven: er heerscht onder een aanzienlijk deel van de honder den die zulk een met redenen omkleeden aanslag ontvingen, ernstige ontstemming en boosheid over deze zaak. En, naar zal blijken, niet geheel zonder reden. Want niet allen hebben zulk een beredeneerend aanslag biljet ontvangen: de om zoo te zeggen gewone of daadwer kelijke, zich van hun lidmaatschap bewus te leden der N. H. Kerk, hebben als ge woonlijk het gewone „aanslagbiljet-zonder smoesje" zooals een der „protestanten" het niet bijster elegant, maar daarom niet minder duidelijk uitdrukte ontvangen, en, zoo zou men er aan kunnen toevoe gen: qui s'excuse, s'accuse Want deze aanslagbiljetten-met-ver- haaltje zijn gezonden aan al diegenen, welke men op grond der bepalingen van wet en kerkreglement, des noodig tegen hun wil en hun weten in, om zoo te zeg gen .„technisch'' tot de „lidmaten" dier kerk kan rekenen, schoon zij als zoodanig niet naar het gewone spraakgebruik te boek staan en, in vele gevallen, ook niet wenschen te staan. Dezulke onder de ontvangers ervan zien in dit optreden der Ned. Herv. Kerkvoog dij een uiting van een materialistische ge zindheid, die zegt: „of onze geestelijke herders U kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid, het geestelijke brood dat onze Kerk verstrekt, te nuttigen, zij in het midden gelaten, maar betalen zult ge in elk geval" Laat ons deze zaak in een volgend ar tikel eens iets nader beschouwen; wij zul len daarbij achtereenvolgens nagaan, waarop dit recht van aanslag berust; hoe men, desgewenschtj Zich voor den ver volge ertegen kan wapenen; hoe de po sitie van de Middelburgsche vrijzinnig- hervormden in dezen is, om met een korte beschouwing omtrent den zedelijken grond slag van een en ander te eindigen. HET DUITSCHE ESKADER KEERT UIT DE SPAANSCHE WATEREN TERUG. Het D N.B. meldt uit Lissabon. Het es- kader der Duitsche oorlogsvloot onder commando van admiraal Boehm is van morgen uitgevaren om naar Duitschland terug te keeren. Zooals men weet heeft eergister het Russische Telegraafagentschap te Moskou een officieus bericht gepubliceerd, waarin werd uiteengezet, dat de voorstellen van Engeland aan de Sovjet-Unie inzake de Russische deelneming aan de „anti-agres- sié-politiek" geen verplichtingen van Frankrijk en Engeland, om Sovjet-Rusland eventueel te steunen, indien dit land door zijn garanties aan derden in een oorlog zou geraken. Gister heeft Chamberlain een verklaring in het Engelsche Lagerhuis afgelegd, waar in hij mededeelde, dat de uiteenzetting van het Russische agentschap op een „misver stand" moest berusten. De Engelsche regeering heeft aldus Chamberlain, in eerste instantie aan del Sovjet-regeering voorgesteld, dat deze een garantie-verklaring (voor Polen en Roe menië) zou afleggen van dezelfde strekking als die welke reeds door de Britsche regee ring was afgelegd, en in dien zin dat, zoo Engeland en Frankrijk bij het nakomen der eigen verplichtingen in vijandelijkheden mochten geraken, de Sovjet-regeering zich bereid zou verkleuren, eveneens bijstand te verleenen. Zulk een verklaring, als de Sov jet-regeering zich in staat acht, deze af te leggen, komt de Britsche regeering voor in overeenstemming te zijn met de recente uitspraak van Stalin, dat het de politiek der Sovjet-regeering is, de landen, die het slachtoffer van aggressie mochten zijn en die bereid waren, hun eigen onafhankelijk heid te verdedigen, te steunen. Vrijwel te zelfdertijd kwam de Sovjet-regeering met een plan, dat direct veelomvattender en meer star was, hetgeen evenwel zou moe ten leiden tot ernstige moeilijkheden, welke onze eigen voorstellen hadden willen om zeilen. De Britsche regeering wees derhalve de Sovjet-regeering op het. bestaan dezer moeilijkheden in haar oorspronkelijke voor stellen. In het bijzonder maakte zij het duide lijk, dat haar plan niet behelsde dat de Sov- j-et-regeering zich zou verplichten, tus- schenbeide te komen ongeacht het feit, of Engeland en Frankrijk ter nakoming hun ner verplichtingen zulks reeds hadden ge daan. De regeering deed voorts uitkomen, dat, zoo de Sovjet-regeering haar eigen interventie afhankelijk wilde maken van die van Engeland en Frankrijk, de Britsche regeering hiertegen van haar kant geen be zwaar zou hebben. Halifax had Dinsdag een onderhoud met den Sovjet-ambassadeur die verklaarde, dat het de Sovjet-regeering nog steeds niet dui delijk was of zich op grond van het Britsche voorstel geen omstandigheden zouden kun nen voordoen, waaronder de Sovjet-regee ring verplicht zou zijn tot een niet door En geland en Frankrijk gesteunde interventie. Halifax gaf den ambassadeur de verzekering dat dit beslist niet de bedoeling van de voorstellen der Britsche regeering was. Ha lifax voegde hieraan toe, dat hij geloofde dat, zoo er eenige ruimte voor twijfel in dit opzicht mocht zijn, deze zonder moeite zou kunnen worden weggenomen. Hij noodigde den ambassadeur derhalve uit de Engelsche regeering ervan op de hoogte te stellen, wat precies de redenen waren van dezen twijfel, zoo deze nog mocht bestaan, en hiermede verklaarde Maisky zich accoord. De Britsche ambassadeur te Moskou, al dus Chamberlain, tenslotte heeft twee da gen geleden een onderhoud met Molotow gehad, waarin deze toezegde, dat de Sovjet- regeering onze voorstellen in zorgvuldige overweging zou nemen en wij wachten thans het antwoord af. De Britsche pers nogal opti mistisch. Reuter meldt uit Londen: De Britsche pers besprak hedenochtend den stand der onderhandelingen met de Sovjet Unie en de verklaring van den mi- nister-president dienaangaande in het La gerhuis. De „Times" (conservatief) schrijft, dat indien al een klein misverstand is gerezen, uit de verklaring van den minister-presi dent duidelijk blijkt, dat de onderhandelin gen niet doodgeloopen zijn. Het Sovjet-Rus sische plan bleek strakker dan het Britsche, dat moeilijkheden wilde vermijden. Hierdoor is een misvertsand gerezen, doch beide re geeringen zijn eensgezind in de meening dat een aanval met kracht moet worden te gengegaan. Hitier houdt thans geen rede, zonder erop te wijzen, dat Duitschland een grooter „levensruimte" noodig heeft en Po len is de eerste hinderpaal voor deze poli tiek. Engeland en de Sovjet-unie verlangen beiden zich te verzetten tegen een aanval op Polen. De „Daily Telegraph" (cons.) bericht, dat thans wel blijkt, dat het vertrek van Lit- winof als volkscommissaris van buitenland- sche zaken niet beteekent, dat de Sovjet unie zich terugtrekt uit de samenwerking met de westelijke mogendheden tot verzet tegen een aanval. Eerder schijnt Molotof meer dan zijn voorganger den gang der on derhandelingen te willen versnellen. De verklaring van minister-president Cham berlain moet thans de besprekingen verge makkelijken. Ook de „News Chronicle" (lib.) is van meening, dat de verklaring van den minis ter-president de vrees van de Russen moet wegnemen, welke evenwel niet ongerecht vaardigd was na München. De „Daily Herald" (socialistisch) schrijft dat uit de verklaring van den minister-pre sident is gebleken, dat nog steeds misver stand en achterdocht heerschen in de be trekkingen tusschen Engeland en de Sovjet- Unie. De achterdocht van de Sovjet Unie berust op de zwakke en verkeerde politiek van Engeland, hetgeen nog wordt versterkt door den onwil van ingeland een verdrag te sluiten met de Sovjet Unie. Een gemak kelijke weg om een einde te maken aan deze achterdocht is het sluiten van het door de Sovjet Unie gewenschte verdrag, dat ook wordt geëischt door den interna tionalen toestand. Havas meldt uit Moskou: Een der voornaamste Russische bladen, de „Iswestjja", wijdde heden een hoofd artikel aan de politiekfe gebeurtenissen der laatste weken in Europa en zegt dat hier mede de toestand een groote wijziging heeft ondergaan. Het blad doelt op de rede van Hitler in den Rijksdag en op het sluiten der militaire alliantie tusschen Duitschland en Italië, waarmede volgens het blad de toe stand opnieuw een keer ten kwade heeft genomen, en dit in tegenstelling tot de op vatting van de politieke leiders der Weste lijke mogendheden. Na Hitiers rede zijn twee der belangrijkste verdragen verdwe nen, t.w de vlootovereenkomst tusschen Duitschland en Engeland, en het non-agres siepact tusschen Duitschland en Polen. De militaire alliantie tusschen Berlijn en Rome heeft een nieuwen slag toegebracht aan den toestand, welke voordien in Europa bestond. De hoop van sommige landen, dat Italië van Duitschland zou kunnen geschei den, moet thans definitief worden opgege ven. Europa staat thans voor een gemeen schappelijke Duitsch-Italiaansche politiek welke tegen Engeland en Frankrijk gericht is. Refereerende naar de geruchten over de houding der Sovjetunie ten aanzien van de aan den gang zijnde onderhandelingen over de vorming van een „vredesfront tegen de aanvallers", zegt het blad: De Sovjetunie stond en staat nog op het standpunt, dat indien Frankrijk en Enge land werkelijk een hinderpaal tegen de agressie in Europa willen opwerpen, een gemeenschappelijk front van wederzpschen b ij stand gevormd zou kunnen wor- dn, in eerste instantie van de vier voornaamste mo gendheden in Europa, n.l. Gr o o t-Br ittannië, Frankrijk, de Sovje t-U nie en Polen, of minstens van de drie mo gendheden: Gr oo t-Br ittannië, Frankrijk en de Sovje t-U n i e, en dat deze drie mogendheden, gebonden door een pact van wederzjjdsche bijstand volgens het beginsel der wederkeerigheid, de andere staten van Oost- en Midden- Europa, welke door agressie bedreigd wor den, dienen te waarborgen. Opgemerkt moet worden, aldus het blad, dat. deze duidelijke en fundamenteel de fensieve en vreedzame houding der Sovjet- Unie geen instemming bij Engeland en Frankrijk heeft gevonden. Engeland heeft, met instemming van Frankrijk, tegenvoor stellen gedaan, doch deze zouden de Sovjet Unie in een ongel ij ke po sitie brengen, hoewel zij precies dezelfde verplichtingen op zich zou moeten nemen als Engeland en Frankrijk. Men zegt ons, dat Engeland en Frankrijk, door Polen en Roemenië te verdedigen, feitelijk de westelijke grens der Sovjet Unie verde digen. Dat is niet waar, want de Westelijke grens der Sovjet Unie is niet tot Polen en Roemenië beperkt, en bovendien zouden Engeland en Frankrijk door het verdedigen van Polen en Roemenië zichzelf verdedigen en niet de Westelijke grens der Sovjet Unie. Zij hebben immers een pact van wederkee- rigen bijstand met Polen, dat op zijn beurt verplicht is Engeland en Frankrijk te be schermen. Roemenië zal genoodzaakt zijn Polen te volgen, en dus de rol te spelen van indirecten bondgenoot van Engeland en Frankrijk. De Sovjet Unie daarentegen, welke geen pact van wederkeerigen bij stand met Engeland, Frankrijk of Polen heeft, zou al deze drie staten moeten ver dedigen zonder van hen eenige hulp te ont vangen en uitsluitend op eigen krachten moeten vertrouwen. De Sovjet Unie zou dus weer in een ongelijke positie verkeeren. Samenwerking, zoo besluit het blad, vereis cht wederkeerigheid, en waar wederkeerigheid ontbreekt, kan geen werke- lijke samenwerking tot stand komen. N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Haven van Viis- singen ise het voorstel van commissarissen en directie om 3(4 dividend uit te kee ren, goedgekeurd Tot commissaris werden herkozen de heeren J. Wolfswinkel, R. H Arntzenius en L. A. Stof koper, terwijl in de vacature, ontstaan door het aftreden van mr. P. Dieleman werd benoemd de heer J. M. van Bommel van Vloten. Over het Streekplanwerk, voornamelijk in Zeeland, en het Zeeuwsche Land schap. De XlVe Nederlandsche Monumentendag, georganiseerd door de desbetreffende com missie (voorzitter prof. dr. A. W. Bijvanck, secr.-penn. mr. H. Westermann) zal dit jaar op Zaterdag 24 Juni in Middelburg gehouden worden. Den dag tevoren wordt een excursie georganiseerd naar Goes, Mid delburg, Vere en Vlissingen en dien avond is er dan een officieele maaltijd, denkelijk te Vlissingen, waar prof. De Vleesauer uit Gent een tafelred zal uitspreken. De XlVe Monumentendag zal geopend worden met een redevoering van den eere voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zee land. Daarna houdt de heer J. H. Froger, leider van den Limburgschen streekplan- nendienst, te Maastricht, een voordracht over: „Het algemeene aspect van het streekplanwerk"; vervolgens houdt ir. J. de Ranitz, inspecteur van de volksgezondheid te Middelburg, een inleiding over: „Het streekplan van Westelijk-Zeeuwsch-Vlaan deren en het nog vast te stellen streekplan van Walcheren". Nadat over deze inleidingen discussie heeft plaats gevonden, wordt een gezamen lijke koffiemaaltijd gehouden; in de mid dagvergadering zal daarop dr. S. S. Sme ding, te Middelburg, een voordracht met lichtbeelden houden over „Het Zeeuwsche Landschap". De Monumentendagen, van welke er tel- kenjare tenminste één gehouden wordt, zijn in wezen congressen, welke in het bijzon der beoogen in vruchtbare samenwerking bijeen te brengen de bestuursleden en lei dinggevende persoonlijkheden der vereeni- gingen, stichtingen, bonden en commissies, die werkzaam zijn op het terrein der be scherming van de monumenten van cultuur, natuur en historie. De commissie voor den monumentendag bestaat, behalve uit den reeds genoemden voorzitter en secretaris penningmeester, uit de H.H.: J. Th. Boe len, H. Cleyndert Azn., dr. A. E. van Gif fen, dr. Jan Kalf, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, mr. J. A. van Sonsbeeck, mr. P. G. van Tienhoven, prof. dr. W. Vo gelsang, dr. S. baron van Wijnbergen. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Havas meldt uit Londen: Alvorens Cham berlain gister zijn verklaring over de Britsch-Russische onderhandelingen afleg de, heeft mej. Rathbone (onafhankelijk) mededeeling gedaan van het resultaat van een enquête, die het Britsche instituut voor de openbare meening heeft ingesteld over de vraag, of men voorstander was van een militair bondgenootschap tusschen Enge land, Frankrijk en Rusland. Van de uitge brachte stemmen waren 87 procent voor een dergelijk bondgenootschap, zes pro cent tegen, terwijl zeven procent zich ont hield. Twee pasgeboren kinderen gedood. Weduwe in arrest gesteld. Na ruim twee jaren is te Deil (Utrecht) een afschuwelijk misdrijf aan het licht ge komen, in verband waarmede de politie te Deil is overgegaan tot de arrestatie van een 38-jarige weduwe uit deze gemeente, die inmiddels naar de gevangenis te Utrecht is overgebracht. Dinsdagmorgen vervoegde zich bij den burgemeester van Deil een zwager van de weduwe W. B„ die mededeelde in 1936 een pasgeboren buitenechtelijk kind van deze vrouw achter zijn woning in den grond te hebben begraven en een jaar later een tweede pasgeboren buitenechtelijk kind van de wed. B„ nadat het gedood was, in zijn schuur in een kist te hebben gestopt. Na deze ontstellende mededeeling waar schuwde de burgemeester terstond liet par ket te Utrecht en nog denzelfden middag stelde men een onderzoek in de schuur van den man in. Inderdaad vonden zij daar het Hjk van het kind, bij het uitgraven van den grond achter de woning van den zwager heeft men niets meer kunnen ontdekken van het kind, dat hier drie jaar geleden moet zijn begraven. Onmiddellijk werd overgegaan tot de ar restatie van de weduwe, die naar Utrecht werd overgebracht. Het onderzoek inzake dezen afschuwelij ken kindermoord is nog gaande. verbeterd of van een meer doelmatige outil lage worden voorzien en daarnaast 4 nieuwe centrale werkplaatsen worden opgericht, geoutilleerd en geëxploiteerd, waardoor het aantal in die werkplaatsen beschikbare plaatsen wordt opgevoerd tot circa 4,400; dat het doen uitvoeren van daartoe ge schikte plaatselijke werkobjecten voor jeug digen wordt gestimuleerd, zoodat het aan tal daarbij tewerkgestelde jeugdigen van circa 2,000 tot circa 4,000 kan worden op gevoerd dat het aantal deelnemers aan het (Dal ton) cursuswerk en de lessen van het in stituut voor individueel onderwijs van cir ca 3,000 tot circa 9.000 wordt opgevoerd; dat naast de 7 reeds bestaande internaten voor dienstbodenopleiding 3 nieuwe derge lijke internaten worden opgericht, geoutil leerd en geëxploiteerd, waardoor het aan tal beschikbare plaatsen wordt opgevoerd van circa 430 tot circa 650. Dit beteekent, dat circa 2,000 meisjes in die internaten tot dienstboden zullen kunnen worden opge leid; dat circa 1,000 meisjes door middel van de plaatselijke cursussen tot dienstboden zullen kunnen worden opgeleid; dat de jeugdregistratie over het geheele land wordt uitgebeid; dat de noodige propaganda wordt ge voerd voor deelneming aan de hierboven genoemde cultureele voorzieningen. Bij de Tweede Kamer is gister ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de be grooting van sociale zaken voor 1939. Met het oog op den omvang en den duur van het euvel der werkloosheid onder de jeugd, en de voorgenomen versterkte be strijding van dit kwaad, zoomede van de daaruit voortvloeiende gevolgen, zal de deelneming van jeugdige werkioozen aan de voor hen bestaande voorzieningen, als kampwerk, cursussen, centrale werkplaat sen, werkobjecten en dienstboden-oplei ding in krachtige mate worden gestimu leerd. Derhalve zullen deze voorzieningen belangrijke uitbreiding ondergaan. Mede voor dit doel, alsook om een zoo volledig mogelijk inzicht te krijgen in den stand der werkloosheid onder de jeugd, zal de tot he den in een beperkt aantal gemeenten als proef ondernomen jeugdregistratie over het geheele land worden uitgebreid. De daar voor in te richten plm. 150 agentschappen van den socialen jeugddienst zullen tevens belast worden met de werkzaamheden sa menhangende met het zgn. staat-van-dienst- boekje. De bij het onderhavige wetsvoorstel aan gevraagde verruiming van de beschikbaar stelling van geldmiddelen met een bedrag van 5,275.000 zal de mogelijkheid openen om in den loop van het jaar 1939 te be werken dat, naast de 20 reeds bestaande kampen, 9 nieuwe jongenskampen en 4 meisjeskam pen worden gebouwd, ingericht, onderhou den en geëxploiteerd, waardoor het aagtal in die kampen beschikbare plaatsen, voor wat betreft de jongens, van circa 2,000 tot circa 3,000 wordt opgevoerd en voor wat betreft de meisjes, 240 plaatsen in die kam pen beschikbaar zullen zijn. Dit beteekent dat voor 1939 circa 12,000 jongens en 480 meisjes een kampperiode van 2 tot 3 maan den kunnen medemaken; dat de voor de oprichting en exploitatie der nieuw te bouwen en het uitbreiden der bestaande kampen benoodigde gronden door het rijk worden aangekocht; dat het subsidie-percentage in de kosten der kampen, daaronder begrepen de dienst boden-opleidingen, wordt gebracht op 85 pet.; dat 6 kampwerkplaatsen, functionneerend als centrale werkplaatsen, in de kampen worden gebouwd en geoutilleerd; dat enkele nieuwe (kleinere) kampwerk plaatsen worden gebouwd en geëxploiteerd en bestaande kampwerkplaatsen worden verbeterd en uitgebreid; dat de deelnemers en deelneemsters aan de kampen bij den aanvang van het kamp medisch worden gekeurd (waaronder rönt- genologisch onderzoek) efh gedurende de kampperiode geneeskundig worden ver zorgd; dat de 42 reeds bestaande centrale werk plaatsen, waar noodig, worden uitgebreid, Voorts is ingediend een wetsontwerp in zake een staat-van-dienst-boekje voor jeug dige mannelijke personen. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. het volgende ontleend: Het komt den minister van sociale zaken noodzakelijk voor om, gezien den omvang en den duur van het euvel der werkloosheid onder de jeugd en de helaas betrekkelijk geringe deelneming van jeugdige manne lijke werkioozen aan de voor hen bestaan de, van overheidswege gesubsidieerde voor zieningen als kampwerk, centrale werk plaatsen, werkobjecten, cursussen e.d„ wet telijke maatregelen te treffen, welke, in 't belang van de handhaving van de volks kracht, een meer intensieve bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid be oogen. De meerdere deelneming toch aan de bovenbedoelde cultureele voorzieningen zal, ook door middel van daartoe strekkende wettelijke bepalingen, zooveel mogelijk moeten worden bevorderd. Een krachtig middel daartoe ziet de mi nister in de invoering van een staat-van- dienst-boekje voor niet-leerplichtige man nelijke personen beneden den leeftijd van 21 jaar. Door de invoering daarvan zal het, zoo meent de minister, mogelijk blijken dien drang tot deelneming aan de verschillende vormen van jeugdwerk! oozenzorg uit te oefenen, welke blijkens de practijk zoozeer gewenscht, ja, naar de meening van den minister, noodzakelijk is. (Vervolg op de 2e pagina.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1